Nieuwe Leidse Courant AKKOORD NA BEWOGEN NACHT 16 passagiers vonden dood Vakraad greep in te Rotterdam Uurlonen 12 cent extra hoger YN-assemblee tot september uiteen r Sneeuwlawine doodt veertig mijnwerkers Treinbotsing op station Beverwijk: 4 gewonden Moord als.... waarschuwing Poging Albanië verijdeld Er werd toch nog gestemd Gen. Khan a fgezet Commentaren Vrijdag 19 februari 1965, 45ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh it ghebleven mfin fcert in teghenspoet" V. Oostelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met wolkenvelden maar ook opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen oost en noordoost. Vannacht overwegend lichte vorst, in de middag temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur) Abonnementsprijzen p.w. 0,78, n. 3,35, p.kw. 10,05 Groot was de onrust op de scheepswerven en andere me- taalincfiistrieën. róndom Rotter dam. Op de werf van Wilton Fijenoord in Schiedam luisteren honderden arbeiders naar een van de stakingsleiders. In omgeving van Napels NAPELS In de omgeving vai. Napels is gisteravond een bus in een 15 meter diepe ravijn gestort. Zestien passagiers vonden de dood. Zevenen dertig inzittenden liepen verwondin- ten op. van wie tien ernstige. De oorzaak vam- het ongeluk is nog n:et bokend. Sommigen zeggen dat de bus uit de bocht was gevlogen, maar anderen verklaarden dat het ongeluk gebeurde door een ongelukkige in haalmanoeuvre van de chauffeur vain de personeiubus. Onder de slachtoffers bevindt zich »k eer* Britse toerist. Een twaalftal jnbulances ;s in de weer om de slachtoffers naar Napels te vervoeren. De grote moderne bus stortte van het viaduct neer ert kwam op de kop te recht in een droge rivierbedding. Het dak was tot op de hoogte van de rug steunen van de zitplaatsen ingedrukt. Reddingsploegen zochten met zoeklich ten de randen van het ravijn af om er reker van te zijn dat niemand uit de bus in de afgrond is terechtgekomen. VANCOUVER Tenminste veertig Mijnwerkers zijn gedood toen gisteren «n enorme hoeveelheid sneeuw en ijs de Le Due Gletsjer in de Yukon in Canada met donderend geraas neer stortte op een mijnwerkerskamp van de Graiultic mijnbouwmaatscliappij. die kopererts wint. Tachtig a negentig Mijnwerkers zijn aan de ramp. die zich 550 km ten noorden van Vancouver voltrok, ontsnapt. Het ongeluk werd vanuit de hoogte door eeu piloot van een sportvliegtuig waargenomen. Hij waarschuwde on- "liddellijk enkele grondstations. Er zijn reddingsploegen onderweg naar de rampplaats. De redders moeten '30 km over de weg om het mijnwer kerskamp te bereiken. De onheilsplek kon niet per vliegtuig of wentelwiek worden bereikt vanwege de dikke mist. Aan de Westerkade in Rotterdam is wn personenauto te water geraakt, be stuurd door de 38-jarige technisch in specteur L. O. M. König. Hij bleek toen de auto was opgehaald, te zijn overleden. Gladde rails de oorzaak UTRECHT Vanochtend om 8.42 uur is op het station Beverwijk een personentrein op een goederentrein gebotst. Het ongeluk is betrekkelijk goed afgelopen: volgens voorlopige be richten zijn er slechts tien gewonden. Door nog onopgehelderde zaak reed de uit de- richting Uitgeest komende personentrein op de met voor de aanleg van de pieren te ÏJmuiden brokken steen beladen goederentrein.- De treinen den haast geen snelheid. De wagenbe stuurder van de personentrein dit dubbele treinstel moest op het station stoppen zag het ongeluk aankompn en kon nog de passagiers in de eerste klassewagon vlak achter de cabine waar- Toch werden enkele personen licht ge wond. Zij moesten naar het Rode Kruis- ziekenhuis in Beverwijk worden over gebracht. Het treinverkeer ondervond vijf kwar tier vertraging. In die periode werden de passagiers met autobussen van en naar Haarlem vervoerd. Gladheid Gladheid is waarschijnlijk de oorzaak geweest van de treinbotsing. De be sneeuwde rails waren er in ieder geval oorzaak van dat de met stenen uit België beladen trein omstreeks 8.17 uur niet tegen het verhoogde gedeelte van de spoorbaan uit de tunnel kon opkomen, Er stonden weliswaar twee locs voor, maar de vlakbij de tunnel wonende sta- tionsschef zag dat het niet lukte. Hij waarschuwde het station en liet een derde loc naar de trein dirigeren. Het voorrijden en koppelen kostte enige tijd. Toen men omstreeks 8.42 uur daarmee net klaar was en de trein zijn weg zou gaan ver volgen. zag de stationschef de trein uit Uitgeest naderen. Deze moest op het sta tion stoppen, maar dat gebeurde niet, waardoor de botsing even buiten het sta tion ontstond. De machinist van de personentrein, C. van de B. uit Amsterdam, verklaarde dat was gelukt. De wagenmees- probeerde door inschakeling van de handrem het naderende onheil te voor dat hielp niet. De trein reed het station met een snelheid van 45 kmi Verscheidene weken in bed Koning Boudewijn: na rneP leverontsteking BRUSSEL Koniing Boudewijn van België heeft een leverontsteking, ver oorzaakt door een virus. Hij zal ver scheidene weken het bed moeten hou den. Dit is in een communiqué van het hof bekendgemaakt. De ziekte volgt op een griep. Konin gin Fabiola heeft al verscheidene dagen haar gemaal op officiële recepties ver tegenwoordigd. voorbij en bolste 150 meter verder tegen de stenentrein. Volgens de politie zijn tien gewonden naar het ziekenhuis vervoerd, vier (lig gend) met fracturen en zes (zittend) voor behandeling. De meesten zouden vandaag nog naar huis kunnen. De machinist in casseerde de dank van enkele passagiers, dat hij hen nog bijtijds had gewaar schuwd. (Van onze Rotterdamse redactie) ROTTERDAM Vanmorgen omstreeks een uur of vgf is er overeen komst bereikt tussen de drie erkende vakbonden voor de metaalindustrie en de directies van de grootste drie scheepswerven uit de omgeving van Rotterdam, die nog niet aan een loonakkoord waren toegekomen: Wilton- Fijenoord en de werf Gusto te Schiedam en de Rotterdamschc Droogdok Mij. te Rotterdam. Daarmede kwam een eind aan de meest dramatische nacht van het conclict in de Rotterdamse metaalindustrie, die ook de meest dramatische nacht is geweest, die het gehele Nederlandse bedrijfs leven heeft gekend na de oorlog. „Het gesloten akkoord is nog slechts een basisovereenkomst", al dus vertelde ons de heer I. Baart, voorzitter van de vakraad voor de Metaalindustrie. Die basisovereen komst houdt in, dat de uurlonen niet met negen cent of inclusief de vijf procent met 21 cent maar met niet minder dan twaalf cent worden verhoogd. Dat is een loonsverhoging van 24 cent dus, als men de vijf-pro cents loonsverhoging meerekent. Deze vergaande uurlonenverhoging wordt gedeeltelijk opgevangen door een correctie van de tarieven. „Wij praten nu niet meer over percen tages", aldus de heer Baart, „maar over bedragen per uur. Het gehele begrip „vier procent" is niet meer genoemd". Dat de heer Baart en met hem de ge hele vakraad voor de metaalindustrie het landelijke college dus, waarin werkgevers en werknemers samen zitting hebben. DJAKARTA De Indonesian Obser ver heeft gisteren d'e moord op pater J- Smit een waarschuwing genoemd voor ieder doe de gebeurtenhien in dat ge bied niet serieus neemt. Iemand het le ven benemen is een ernstige zaak. die niet kan worden vergoelijkt, maai- het is onjui9t te menen dat de bevolking van West-Irian nog steeds zo behandeld wil worden als in het koloniale tijd perk en opmerkingen die hun kunde en loyaliteiten in twijfel trekken, nog lan ger slikken, al due het blad. zich te Rotterdam bevond, typeerde de hoog opgelopen spanning op de Rotter damse scheepswerven. (Voor vervolg zie pag. 7) Van 44 man 3 vermist Nederlands schip na brand gezonken DEN HAAG Het 5703 ton metende motorschip Sophocles van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij is van ochtend in het noordelijk deel van d< Atlantische oceaan, 730 mijl ten west- noordwesten van Oporto, gezonken als gevolg van een in ruim 3 uitgebro ken brand die zich over het gehele schip uitbreidde. Drie mannen worden vermist. Eenenveertig zijn gered. Alle schepen in de nabijheid ware: alarmeerd en het schip Ulysses van zelfde maatschappij kwam te hulp. De Ulysses heeft de 41 aan boord genomen. De vermisten zijn de bootsman P. Visser, ongehuwd, geboren 11 november woonachtig op Marken, de olieman M. Kuijt, geboren 30 augustus 1905, wonende te Katwijk, gehuwd, vader van elf kin deren en de Portugese bediende Francisco Araujo geboren 19 november 1925, huwd en vader van acht kinderen. Het zoeken naar deze vermisten wordt voort- De Ulysses, onderweg van Amsterdam naar San Juan del Porto Rico, bevond zich twee mijl van de Sophocles, toen oir 5.45 uur vanochtend het noodsein „brand' werd ontvangen. De brand is ongeveer om 4 uur uitge broken in ruim 3. Te circa 8.40 uur breid de het vuur zich over het gehele schip uit, na een ontploffing in het ruii 8.45 uur kapseisde en even later zonk het De Sophocles was onderweg van Aruba naar Rotterdam met een lading kunstmest NEW YORK De algemene verga dering van de Verenigde Naties is vanochtend vroeg op reces gegaan tot 1 september. De poging van Albanië, een confrontatie over de kwestie van het stemrecht van de Sowjetunie en Frankrijk met de Ver. Staten uit te lokken, werd met 92 tegen 2 stem men van de hand gewezen, zo meldt Ass. Press. De Assemblee heeft een voorlopig budget goedgekeurd en de vorming van een commissie bekrachtigd, die gedu rende de zomermaanden een verslag zal opstellen over de activiteiten voor het hand-haven van de vrede. Nadat de algemene vergadering op reces was gegeaan, heeft de Amerikaanse Kardinaal Bea, die door paus Paulus speciaal is belast met de bestudering van de eenheid der christenen, bezoek de vergade ringen van de Wereldraad van Kerken, die in Genève gehouden worden. De foto toont flinks) de kardinaal, tijdens de verwelko mingstoespraak van de (Neder landse) secretaris-generaal van de Wereldraad, dr. W. .4. Visser 't Hooft. Rechts de Franse pre dikant Mare Boegner gedelegeerde bij de Ver. Naties. Steven son. een gesprek gehad met journalisten. Op de vraag of de beslisssing van de Ver. Staten, dat stemming over de eis van Albanië als een procedure kwestie beschouwd zou worden, betekende, dat z(jn land op een eerder ingenomen stand punt was teruggekomen, antwoorde hü: „Ik geloof dat we heel tevreden kunnen zijn". Stevenson las een verklaring voor. waarin werd gezegd, dat de Ver. Staten zeiden te hopen, dat de tijd nu nuttig gebruikt zal worden om vruchtbare onderhandelingen te voeren over de kwestie van de betalingen en de activi teiten voor het handhaven van de vrede. Generaal Khan, die een aantal maanden de militaire dictator van Zuid-Vietnam is geweest, heeft nu weeighet veld moeten ruimen... Nieuwe staatsgreep in Zuid-Vietnam SAIGON/WASHINGTON Van ochtend is in Saigon opnieuw een staatsgreep verricht. Generaal Khan, die als opperbevelhebber van de strijdkrachten de „sterke man" van Zuid-Vietnam was, zou zijn gearres teerd, evenals generaal Nguyen Cao Ky, bevelhebber van de luchtmacht. Het vliegveld, dat aanvankelijk door tanks was bezet, is weer geopend. Naar Saigon De leider van de staatsgreep is kolonel Pham Ngoc Thao. Hij verklaarde de steun te hebben van de 25ste, 9e, 7e en 5e divi sie, gestationeerd in de omgeving t Saigon, van een deel van de marine een deel van de luchtmacht. Hij arr teerde zelf Khan en Cao Ky. De kolonel vertelde dat Iran Thiei. Khiem, een ge wezen minister van landsverdediging, naar Saigon zou terugkeren om hem bij te staan in de nieuwe regering. Khiem was tot dusver ambassadeur in Washing- De staatsgreep is op volkomen verras sende wijze gepleegd. Tanks hadden stel lingen ingenomen bij verscheidene be langrijke militaire installaties en kazer- Alle telefoonlijnen in Saigon afgesneden. Uit de latere berichten kan worden opgemaakt, dat de staatsgreep wordt gesteund door de voormalige lei ders, die in de loop van het vorige jaar door generaal Khan aan de kant waren gezet Washington In Washington zal men dit nieuws met gemengde gevoelens hebben ontvangen. Gisteren had McNamara. de Amerikaan minister van defensie, nog verklaard dat zijn land zich niet uit Zuid-Vietnam kan terugtrekken, omdat de strijd in dat gebied de sleutel zou zijn tot het in be dwang houden van de communistische ex. pansie in Zuidoost-Azië en andere ont wikkelingsgebieden. De belangen, die op het spel staan zijn veel groter dan het erlies van een klein land munlsme. verklaarde de en commissie van het Huis van Afge- aardigden. Amerika zal meer adviseurs •n materieel naar Vietnam zenden, deelde hij mee. Van Zuid-Vietnam zullen grotere inspanningen vereist worden Gesprek Dean Rusk, de Amerikaanse minister m buitenlandse zaken, sprak gisteren /er Vietnam met zijn Franse collega Couve de Murville. Hij vertelde hem. dat Amerika reeds contact heeft met con nistische landen over deze kwestie. Er zijn echter nog geen aanwijzingen, dat onderhandelingen op dit moment iets zou den opleveren, dat aanvaardbaar zou zijn de Ver. Staten en Zuid-Vietnam Deze contacten zouden via Londen en Moskou zijn gelegd. Een conferentie, die geen positief resultaat zou hebben, rampzalig kunnen zijn, aldus Rusk. Regeringsplannen bezitsvorming DEN HAAG De regring heeft giste ren plannen bekendgemaakt voor de be vordering van de bezitsvorming, de SER gevraagd om advies over de vermogens- asdeling en een rapport van het centraal planbureau over dit onderwerp gepubliceerd. (Zie pagina 4) De 3-jarige Klaas Harm Rtjnders uit Capelle aan de IJssel is bij de ouderlijke woning in de Jasmijnsirvgel verdronken. BIEDERMEIER EETKAMER diverse mogelijkheden Ronde tafel vanaf 210.— Mahonie stoel vanaf 115, INTERIEURVERZORGING BULTHUIS Botermarkt 23, Leiden. bezorging. 18.00—00 T~)E Bijbel leert, dat de mens de vruchten plukken mag van zijn arbeid. Op grond daarvan, en in de over tuiging dat niet alleen het normale loon maar ook de uiteindelijke on dernemingswinst mede een vrucht is van de arbeid der werknemers, heeft een tuinder in Stompwijk ge heel vrijwillig een winstdelingsrege- ling in het leven geroepen. Wij hebben daaraan vorige week aandacht geschonken. Daarna is deze tuinder dagenlang „achter volgd" door andere publiciteitsmedia en enkele predikanten hebben in hun prediking zijn daad aangehaald. Vanwaar deze belangstelling voor een, wat de betrokkene zelf noemt, eenvoudige poging tot christen-van- de-praktijk willen zijn Zon het misschien komen omdat ieder, hetzij uit geloofsovertuiging hetzij uit in tuïtie, „ergens" wel weet wat hem in zijn verhouding tot de naaste te doen staat, doch daarbij tevens tel kens weer moet constateren dat dit in de praktijk van het leven vaak zo moeilijk is of zelfs onmogelijk lijkt In bijzondere mate geldt dit ook voor vraagstukken betreffende de vrucht van de arbeid. Men moet dankbaar zijn voor een initiatief als dat van de tuinder in Stompwijk, maar men moet tegelijk erkennen dat deze „eenvoudige oplossing" on mogelijk tevens een „oplossing" kan zijn voor het gehele Nederlandse be drijfsleven- Daarvoor zijn de vraagstukken van winstdeling, vermogensaanwasdeling en investeringsloon te complex en zijn werkelijke oplossingen te in grijpend. '"TOCH liggen de vraagstukken op tafel en moet er naar uitwegen worden gezocht. Al jarenlang wordt erop gestudeerd, zowel door overheid als bedrijfsle ven, en met de regelmaat van een klok worden nieuwe vruchten van de studie ter tafel gebracht- In de krant van vandaag zijn weer een paar te vinden. Het Centraal Planbureau heeft (ein delijk) rapport uitgebracht over het probleem van de vermogensaanwas deling en, mede aan de hand daar van, heeft de regering de SER ad vies gevraagd. Bovendien heeft de regering enige denkbeelden bekend gmaakt, die zij heeft over de mogelijkheden om de bezitsvorming verder te spreiden zulks in het verlengde van hetgeen het vorige kabinet met het oog daar op reeds wrocht. In dit „verlengde" moet ook worden gezien het voornemen, een deel van de „Breedbandmiljoenen" aan te wenden om de kleine spaarder ef fect-minded te maken. Het gaat hier. gezien het tot dusver gevoerde bezitsvormingsbeleid, om een in grijpend besluit, dat ons evenwel gelukkig voorkomt, al kan men be treuren dat het niet spontaan uit de regering tevoorschijn is gekomen, maar nadat van vele zijden aan drang was uitgeoefend, met het Breedbandgeld ook „iets" voor de werknemers te doen. Wij verheugen ons er in het bijzon der over dat de regering niet is te gemoetgekomen aan de suggesties om de f 100 miljoen alleen aan de betrokken werknemers ten goede te doen komen. Dat zou niet rechtvaar dig zijn geweest tegenover de vele werknemers, die hebben meegewerkt aan de vermogensaanwas van bedrij ven die toevallig niet in staatshan- den zijn. TYE Wereldraad van Kerken en de Rooms-Katholieke Kerk gaan sa men een gesprekscommissie instel len. Kardinaal Bea heeft gisteren meegedeeld, dat de Rooms-Katholie ke Kerk akkoord gaat met het plan enkele weken geleden geopperd door het Centraal Comité van de Wereld raad, toen dit in Enoegoe Nigeria, vergaderde. Deze mededeling was te verwachten. Het voorstel dat in Enoegoe ter spra ke kwam zal zeker vooraf in infor mele gesprekken met rooms-katho- lieken zijn bestudeerd. Deze ge sprekscommissie is bovendien de logische consequentie van de ont wikkeling van de laatste jaren in protestantse, oosters-orthodoxe en rooms-katholieke kring. In de laatste jaren heeft men elkaar als christenen nader leren kennen en is een bereidheid gegroeid elkaar ook officieel te ontmoeten. Dat het mogelijk is gebleken een dergelijke gezamenlijke commissie te benoemen, mag ons er echter niet toe verleiden om te klagen dat nu het protestantse erfdeel wordt verkwanseld, of te juichen dat nu de weg naar de een heid is gevonden. De opdracht van de commissie is een zeer beperkte, naar taak is elkaar wederzijds af te tasten, te zoeken naar onderwerpen waar men zonder al te veel moeite met elkaar over kan spreken. Méér mag de commissie niet doen. En toch is haar taak van wezenlijk belang. In dergelijke gesprekken kunnen veel misverstanden uit de weg worden geruimd. Dat is reeds een waardevol aspect. Official dealer voor CHEVROLET - OPEL - BUICK morssingel ib hoge rijndijk s leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1