„Dokter Finlay-serie was fijn om te maken" Brick Bradford —Toch is het zo!- Senmoet „Een kroon voor* een kind'* De vrouw Alberdieu ara® VRIJDAG 19 FEBRUARI 1965 ETHERGOIVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHEBGOLVEN Hilversum I. 402 m. VPRO: 18.00 N 18.15 Licht Instrumentaal trio. 18.30 liegel18.40 Jazz rondo: Nederlandse ichreef. cabaret. 20.S> Concilie in Rome: 1 wachtingen, lezing. 1965, klankbeeld 22.15 Dar liitisch nleuwi muziekrevue. 23.45 Socia- i. 23.55-24.00 Hilversum II. 298 m. NCRV: 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Van horen zeggen en zingen. 19.35 Stereo: Nederlandse folkloristische muziek. 19.50 Klassieke grammofoonmuziek. 20.05 Prisma, gevarieerd programma. 20.50 Geestelijke lie deren. 21.20 Toonkamer, een veertiendaagse muziektijdschrift in klank 22.20 Boekbespre king. 22.30 Nieuws. 22.40 Wijd als de wereld: internationale oriëntatie in kerk. zending en oecumene 23 00 Oud-Engelse muziek. 23.30 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 NTS: 22.45-22 Nederland II. NTS: 20.00 Nieui KRO: 20 01 De Phil Sib film. 20.25 Het geheim ipel NTS: 21.00 TV- j. TV- and Hotel, parodistische 30 Tienerklanken. 19.56 De 25 Drie vrou 11.50 Journ. 22.00 De t :iallstisch strijdlied. 8.13 Lichte uziek. 8 20 Wegwijs. Tips voor nties. 8 30 Lichte grammofoon- ,oon naar werken, praatje. 9.10 leke kamermuziek (opn.) 9.35 VPRO: 9.40 In g< Ned. 1 VPRO 8.20 uur in de 20ste uitzending van Wim Ibo's cabaretkroniek wordt een bezoek gebracht aan het café van Theo Ruiten in Am sterdam. 9.05 uur wordt het programma Randfiguren gewijd aan het werk van de in 1959 overleden Boris Vian, ingenieur, dichter, jazz-trompettist, uitvinder, journalist, schilder, liedjesschrij ver, romancier enz., een ware „homme universel". 9.40 uur spelen Chris Baay en John Lanting de eenakter „De foto graaf" van Otto Dijk en om 10.15 uur wordt de uitzending „Het orgeleen orkest" herhaald. Ned. 2 KRO 8.01 uur is er een vorkheftruck-wedstrijd te zien in de Phil Silvers Show. 8.25 uur is er een herhaling van het televisiespel „Het geheim van Anna Maria", een symbolische voorstelling gesitueerd in de Gouden Eeuw en om 9 uur weer een musical van de Ita liaanse televisie (uitgezonden door de NTS), ditmaal naar de bekende roman „Mensen in het hotel" van Vicky Baum. VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 VPRO en VARA 8.20 uur kan men bij de VPRO luisteren naar een cabaretprogramma van Ronnie Potsdammer, waarin ook Annelies Bouma, Peter Niewerf en Boudewijn de Groot optreden. 9.00 uur beginnen de VARA-uitzendingen met een optreden van het Metropole-orkest, stereofonisch te beluisteren. 9.45 uur wordt er gepeinsd en gewenst in verband met de komende zomervakanties en 10.40 uur is het tijd voor de muziekrevue Weerklank. Hilversum II NCRV 8.05 uur hoort men o.a. Wim Kan in van allerlei over cabaret, plus veel muziek in Prisma. 8.50 uur de rubriek „Door de wereld gaat een woord" onder redactie van Kees Deenik en om 10.40 uur begint de rubriek „Wijd als de wereld" met o.m. een klankbeeld van Jan Filius over „Evangelisatie in België". Onthullend „De geschiedenis van Joel Brand" is een van die onthullende oorlogsregis traties in nagespeelde herinneringen die de geschokte toeschouwers voor pijnlijke vragen stellen. Er zijn gebeurtenissen en reacties daarop waaraan men maar liever niet meer wordt herinnerd in beeldende documentatie, ook en misschien juist wanneer de weergave zo objectief mo gelijk wordt gesteld. Niettemin is het juist dat deze dingen niet worden vergeten en niet worden weggestopt achter andere, betere fei ten. De Duitse film die wij gisteravond via de NCRV-televisie zagen, is een voorbeeld van dit alles. Het gesprek met Joel Brand dat volgde, had echter wel.een zekere leidraad voor gedach ten en gesprekken welke de vertoning zeker heeft losgemaakt. De film op zichzelf half gespeeld, half documentaire, was van uitstekende kwaliteit, al bleef de volkomen van de werkelijkheid afwijkende figuur van Eichmann een element van onechtheid. Televisie morgen Nederland I. NTS: 10.00 Telfcac - Onge ekjournaal. VARA: 16.25 Rawhid» cirkel. TV-film. NTS: 16 15 Eui >ortage Internationaal Zwemtomi.. men. VARA: 17.50 Een vreemde oil 10.00 V.d. beja. 1743). Een groenteboer en een 1 ker hebben klanten. Dat spreekt i zelf, anders zouden zij hun bedrijf In het Middelnederlands is daaruit de den vrijgelaten slaven, armlastigen e .calant" gegroeid, een begunstiger. wel kunnen sluiten. Het is dan ook niet zo zeer onze bedoeling de aan dacht te vestigen op de afnemers van hun produkten. dan wel op de naam die deze afnemers dragen. En die naam luidt: klant. Daar staat tegenover, dat een advo- kaat. of een notaris cliënten heeft. Zou u tegen een advokaat over zijn klanten spreken, dan zou de man zich zwaar t£ kort gedaan voelen. En aan de andere kant zou de marktkoopman die van zijn cliënten gewaagt als een dikdoener en een grenzeloze aanstel ler worden beschouwd. Toch hebben we het allemaal bij het verkeerde eind wanneer we de cliënt beschouwen als een deftige vorm van klant. Want het zijn twee mensen van totaal verschillende af komst. De klant vindt zijn oorspron kelijke betekenis in het Latijnse cale- re, dat zoveel betekent als „warm of minder afhankelijke Dat begunstigen of bevoordelen had lieden, die bij betrekking op de koopman, bij Klant en cliënt Romeinse be schermheer hulp en steun kwamen kocht, of op de ambachtsman die vragen. Wat ons woord cliënt is afgeleid van het Latijnse woord clue- re, dat horen of gehoorzamen bete kent. En deze maatschappelijk zwak keren kwamen geregeld bij kun be schermheer horen, welke hulp hij hun te bieden had. Zij behoorden tot de „clientes" van deze machtige Ro mein. Eigenlijk is dit nog steeds de eigenlijke betekenis van ons woord cliënt, want ook bij de notaris en de advokaat komen mensen hulp zoeken. Zij zijn weliswaar geen maatschappe- lijk zwakken, maar zij komen toch w" i'eelijk hulp vrag.n op etn terrein dat het hunne met is. van enige deftigheid is in dit verband dan ook beslist geen sprake. Nadruk verboden. men opdrachten gunde. De nering doenden en handwerkslieden trokken uiteraard voordelen uit deze bestel lingen en opdrachten cn hadden graag een uitgebreide kring van calanten. die op den duur gewoon klanten werden. inder dak. |e VARA icht. 10.15 ZO 135. gevarieerd ma (Om 11 00 Nieuws). 12.27 Me t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 sportnieuws. 12.55 VARA-Varia. 13.00 vs. 13.15 Stereo: Lichte orkestmuziek er •n. 13.40 Uitlaat: programma voor d< igers. 14.15 Radio Jazzclub. 14.45 Voo lezing. 15.00 Nederlandsi uit 16.02 1 sch orgelspel. (Om 16.00 zangsolisten. 17.00 levende Woord. 7.30 Ni« 7.55 Overweging. 8.00 Dj inn. Progi firwll-li' MB.00 DjlnWHB 12.00 Angelus. 12.03 Coun- 12.27 Mededi jouw. 12.30 1 ivs. 12.45 Stere» 13.15 Voor de jeugd 14.10 Fanf; Martkberich- :.b.v land- en 12.40 Religieus 14.30 Voor 14 40 Franse les. 15.00 Lichte 15.30 Signaal, documentatie jonge rr kest en so 16.40 Gita; Acteurs en regisseur (Van onze radio- en tv-redactie) seur Max Douwes, Bram van der Vlugt (die Alan Finlay speelt) en Bob Geraerds (de huisdokter Cameron): de Finlay-serie ofte wel „Memorandum van een dok- r", was fijn om te maken. Nu is het U zeker langzamer hand wel duidelfjk, dat „fijn" te genwoordig het toppunt is en dient als equivalent van „heerlijk, uitstekend, mooi, best" en wat niet al, maar dan in de overtreffende 15.50 stereo: I trap. Weshalve we kunnen vast- on^stellen, dat iederen goed tevreden 17 30 Kunstkro- 18.50 Lichtbaken, lezing. NTS zoekt contact met Westduitse journaaldienst (Vai radio- cn tv-redactie) dokter Finlay assistent wordt bij dok ter Cameron." „Volgen die andere twee afleverin gen uit 1963 nu ook nog?" „Nee, die laten we weg, dat zou te vervelend worden voor de kijkers, die ze al haddden gezien. Op 26 februari volgt de laatste opname uit 1963, dat ls „Een hoestdrank". Beter dan Cronin Bram ivan der Vlugt merkt op: „Het spel is best, heel wat beter dan de dokter Finlay-boeken, die Cronin schreef: wat Vincent Tilsley er in de toneelbewerking van heeft gemaakt, had Cronin zelf nooit kunnen schrij ven. Bovendien is het spel nog uitstekend vertaald door Alfred Plei ter en heel soepel voor televisie bewerkt door Jan Read. Meer kunnen we toch niet wensen!" Dit is geen complimentje voor de Schotse dokter A. J. Cronin, die eens wereldnaam maakte met zijn boek „De Citadel" en die naam later nog versterkte met de roman „De sleutels drie opnamen gemaakt, nee eigenlijk' van het koninkrijk". Maar ja, de vier. Drie zijn er vertoond en toen opmerking-ris billijk. De heer Cronin, hebben we de reeks uit het programrrijk geworden van deze twee bestsel- ma genomen. „Wat was daarvan de reden?" vra gen wij. „Ach, we hadden toen verschillende Amerikaanse filmseries lopen, o.a. „Vader weet het beter" en ..Moulin Rouge". Om maar niet te spreken van verscheidene andere programma's die ook regelmatig terugkwamen. Dat werd te veel, de feuilletons zaten elkaar in de weg. Tenslotte is Memo randum van een dokter óók een feuilleton, al staan de afleveringen los van elkaar en krijg je dus telkens een afgerond geheel. Toen hebben we deze serie afgebroken en gewoon voor later bewaard." Adjunct-directeur (televisie) Peter Koen heeft ook iets te zeggen: „We hebben er nu midden in de roos mee geschoten, sinds zondag zijn er al verscheidene opgetogen brieven bin nengekomen van kijkers, die het fijn vonden dat dokter Finlay weer op het scherm was." Eerst geeft David Koning, drama turg van de NCRV-televisie, toelich ting: „Ja, we zijn in 1963. met de uitzen dingen begonnen. We hebben toen „Het eerste deel hebben we her haald. om bij de kijkers die het programma al zagen, het geheugen nog even op te frissen en voor de nieuwe kijkers om te laten de vork Iers, gaf zijn medisch beroep op zich uitsluitend aan het schrijven te wijden en.... begon dat zo vlotjes te doen, dat een wat goedkope vertel trant de overhand gende romans zijn naam als schrijver niet meer zo sierden. Niettemin is hij het, die in zijn boeken de ideeën gaf voor deze spelserie, welke het voor de Britse televisie uitstekend heeft gedaan en ook naar Amerika en andere landen is geëxporteerd. Maar de toneelschrij ver Tilsley werkte de gebeurtenissen veel fijner uit en gaf de dialogen meer geest en diepte mee. „Ja", herhaalt Bram van der Vlugt. „ik vond het heel fijn, de serie te spelen, maar ik ben toch blij dat ik niet alleen voor televisie optreed, ik geloof dat je dan op den duur teveel steriliteit in je spel legt, zo zonder directe reacties van een zaal vol publiek... die heb je toch nodig om echt emotioneel te blijven." De mens zelf Hij beaamt gen die rol gespeeld van een oude dorpsdokter uit 1922, zomaar ergens in een gewoon Schots dorpje zonder al teveel romantiek. Ik heb zó vaak bankiers en grote zakenlieden moeten spelen, dat dit voor mij een apart plezier was, die dokter gestalte te geven. Dit zo helemaal de mens zelf, die hier naar voren komt, dat is juist de charme van de serie." En Max Douwes...? Die eerste drie afleveringen heeft Peter Holland geregisseerd, ik was toen druk bezig met Stiefbeen. Ja, die opnamen liepen ook nog toen we alweer begonnen met Finlay op de band te zetten, maar de meeste maak ten we daarna. Ik vond het heerlijk, juist om die tegenstelling: bij Stief been alles dwaas en op een heel andere, eigenlijk tragische manier menselijk en toen die bijna landelijke sfeer in het Memorandum.... ik heb het erg graag gedaan en ik vind het jammer, dat we ze alweer achter de rug hebben." Want ja, op 14 februari jl. werd de laatste aflevering opgenomen. Ze zul len nu achter elkaar worden ver toond. tweemaal in de maand. In totaal komen er nog acht, waarvan de laatste op 6 juni. En aan....? O. dan staat Rien van Nunen alweer klaar als taxi-chauf feur in Amsterdam, maar dat is een ander verhaal! Meneer Pieterson verdween even beneden om een paar aanwijzingen te geven. Weldra hoorden de kinderen de motor aanslaan en even later, toen meneer Pieterson weer naar boven geko men was en achter het kleine roer had plaatsgenomen, voeren ze langzaam de haven door, langs de vele andere ple ziervaartuigjes die daar lagen gemeerd. „Hè, ik wilde dat u om de veertien dagen een keertje bij ons kwam, meneer Pieterson," zei Josje uit de grond van zijn hart. „Dan konden we elke twee weken zo'n fijn tochtje gaan maken. Wanneer koopt u ook eens zo'n mooi scheepje, vader?" „Dat is niet voor arme tekenaars weggelegd, jongen," lachfe meneer Jop: pers. „Maar als je groter bent kun je eer kano kopen. Dan mag je er zelf. of samen met Jesje, op uit." Ze waren inmiddels bij de brug aan het einde van de binnenhaven gekomen. De brugwachter kwam uit zijn huisje en draaide de brug omhoog. „Kijk, nu moeten die auto's en die fietsers voor ons wachten!" zei Jesje. „Maar het gaat wel vlug, hè? O, kijk eens, daar komt de stok met de klomp al!" De bruggewachter had een lange bam boestok in zijn hand, aan het einde 'an een klomp was bevestigd. Me- Pieterson gaf Jesje een geldstuk, e in de klomp stopte, waarna de bruggewachter de stos weer naar zich toehaalde. Dan begon hij de brug weer dicht te draaien. Het scheepje draaide nu de rivier op, waar een prettige drukte heerste. Twee grote tankers voeren juist in tegenover gestelde richting voorbij, een sleepbootje tjoekte een eindje verderop en een paar grote jongens waren aan het zeilen. „Heerlijk is het altijd op de rivier!" verzuchtte Jesje. „Zou u niet op een woonschip willen wonen, vader? „Ik misschien nog wel, maar je moeder niet, Jes," glimlachte meneer Joppers. „En trouwens: daarop zou ik niet gauw zo'n mooi atelier krijgen als ik nu BUSSUM De voorzitter van de N.T.S.. de heer E. A. Schiittenhelm. is naar Hamburg gereisd om contact op emen met Claus von Bismarck, intendant van de Westduitse omroep, luiks in verband met liet feit, dat de televisie-journaaldienst van deze om roep nogal eens over de grens kijkt bij gebeurtenissen in het oosten van ons land. De bedoeling is, tot overleg te komen over mogelijke uitwisseling van de regionale programma's. Uit het oosten des lands wordt de N.T.S. er meermalen op attent gemaakt, dat streekgebeurtenissen wel op het Westduitse regionale journaal ver schijnen en niet of slechts summier op het Nederlandse dagjournaal. Nu de mogelijkheid tot gewestelijke Journaafopnamen voor Nederland ook openstaat, zou het gewenst zijn, in dien NTS en WDR tot een zekere coördinatie kwamen wat betreft de actualiteiten aan beide zijden van de grens. Ook uitwisselingen zouden gelijk zijn. De heer Schüttenhelm zal hier der over spreken met de heer Bis marck, wanneer deze. op uitnodiging van de N.T.S., binnenkort een bezoek aan Hilversum brengt. erigens tenvollc. wat de steel zit, hoe de jonge Rob Geraerds ervan zegt: ..De Finlay-serie is vooral zo belang- rijk, omdat het nu eens niet gaat om I een opgepoetst glamour-verhaal van een alles-wetende onwaarsehijnlijk- knappe Amerikaanse dokter, maar om beter0" de mens achter het beroep." „Ik heb met bijzonder veel genoe- Rob Geraeds als de wekkende huisdokter Cameron in de NCRV-serie ..Memorandum van een dokter". 33 Ties wilde er nog niet van horen. „We houen 't best." zei hij. zich schrap zettend tegen haar. Doch Alberdien streed niet. Ze liet de pompstok zakken en verdween. Ties was verrast. Zo gemakkelijk had hij het nog nooit van haar gewonnen. Je kon nu zien dat hij toch kapitein was! Maar helemaal gerust was hij niet. Want de storm nam toe; de zee werd wild. Het schip steunde en kraakte, en in het ruim wies het water snel. Op de tijd van het middagmaal gingen de mannen om beurten naar de roef voor een hap eten. 't Kon niet gezamenlijk. „Hoe staat het erbij?" vroeg Alberdien aan Reyer. toen die aan z'n bord met capucijners. spek en spek- Hij noemde de hoogte, tot waar het water in het ruim gestegen was. Alberdien schrok ervan. „Dan moeten we terug." zei ze. ..Dat heb ik net alweer gezegd, maar de kapitein heeft haast." antwoordde Reyer. Het schip maakte een zware slinger. Alberdien. bezig bij het fornuis, zette zich schrap om de pan met bakkend spek in evenwicht te houden. Na Reyer kwam Ties eten. Hij sprak geen woord. Zij eerst ook niet. Toen echter: ,.'t Glas staat slecht en het schip is lelijk lek. We moesten toch teruggaan. Ties." Hij stond direct in afweer. „O, weet jij t weer Tot zijn verbazing zweeg ze. Waarom? Waarom straks ook? Ze zette anders steeds haar wil door. Diep in zijn hart had hij misschien gehoopt dat ze "t nu ook zou doen Maar Alberdien scheen zich r ar hem 'e schikken. Hij ging naar het dek en greep zijn pompstok weer Hel schip slingerde minder wild dan straks, of schoon de golven wocr'.er waren, doch deze liepen er veel hoger overheen.In het kwartier, waarin Ties had gegeten, was de galjoot een stuk dieper gezakt. ,."k Ben bang dat het verkeerd gaat, kapitein!" zei „Jullie pompen niet. Daar komt het van." Hij rukte door K. NOREL i het water gulpte uit het gat t aan de pompstok over het dek Maar Ties kon tegen de zee niet op, zomin als Reyer en de jongens. De Trouw zonk langzaam die per. 't Dek raakte v -st gelijk met hel water. De kop richtte zich nauwelijks meer uit de golven op. „We gaan eronder, kap'tein! Denk om je vrouw en kind." riep Reyer. Ties gaf-een nijdige snauw, doch gooide tegelijk de pompstok xt. Hij zag het eindelijk in. *t Liep mis. „Hijs de noodvlag!" riep hij. Hij rende naar de boot om die uit te zetten, maar vóór hij een hand had uitgestoken, holde hij naar de roef: „Alberdien, maak 't kleintje klaar. Waar is m'n zeebrief en het geld? O. ben je al klaar"" Hij was zenuwachtig, zij kalm en gereed. Ze had zich in oliegoed gestoken en het kind dik ingebakerd en daarna in een zeil gewikkeld. Op tafel stond een ijzeren kistje en daarnaast lag een stapel kleren. „Alles is klaar", zei zij. „Is de boot al uit?" „Neejanee", stamelde hij, volkomen in de In een oogwenk was ze aan dek. Reyer hield het roer. Een jongen was bezig met het hijsen van de noodvlag. De andere jongen stond te prutsen bij de davits. Alberdien maakte de touwen bij de achter steven van de sloep los. „Hou vast!" commandeerde ze de jr--»en. V r olgens maakte zij de touwen bij de voorsteven los. Toen ze daarmee gereed was, riep ze Reyer. „Jij voor, ik ik achter, gelijk vieren!" De boot zakte. „Nu jij erin en afhouen," commandeerde ze een van de jongens. Die klom erin. Zodra de boot het water raakte, slingerde zij heftig. De jongen had hard werk een ootsing met het schip te mijden. „Laat Ties nu kom;n -net het kind!" Ties kwam het kind op de ene. een vracht kleren op de andere arm. Het kistje had hij laten staan. Zij haalde het. liet eerst Ties, toen de jongens, daarna Reyer in de boot stappen en reikte hem het kistje Een ogenblik stond zij in tweestrijd. Een schip prijsgeven is het laatste wat een schipper doet. Maar er waren lurken stukgeslagen. Het ruim liep vol. Daar ging ook het roefluis stuk. Er was geen hoop dat de grljoot zou b.ijven drijven. Ze stapte op het boord, zich steunend aan het want. en wachtte tot de sloep omhoog kwam uit de diepte van een golfdal. Toen sprong zeever en stootte onmiddellijk af. Ze nam het zich bij het roer. „Aan de kind Ties c commandeerde z_. Reyer en Ties grepen de riemen. „Haal op....gelijk... .één....twee!" riep ze. om de maat erin te krijgen. Ze hield de boot bij het schip. De zwarte noodvlag op de hoge mast zou eerder worden opgemerkt door een passerend vaartuig dan hun kleine boot. Mis schien zou de galjoot ook blijven drijven. Die hoop wqg ijdel. De Trouw zonk. 't Dek ver dween, de roef. De mast, waaraan de noodvlag wap- oerde, stak als een staak uit zee en zwaaide daarna om. 't Schip was gekapseisd Nu dobberde de kleine boot eenzaam op de wilde zee. 't Begon te schemeren. De dag liep op een eind. Een lange, koude nacht lag voor de boeg. De mannen roeiden. Na een poos beval Alberdien de jongens, dat zij elkaar aflossen moesten. Zelf wilde zij met Ties ruilen. Die streefde tegen. „Ik kan nog wel. Jij niet." 't Waren de eerste woorden die hij sprak sinds zij het heft in handen had genomen „Ik wil niet verkleumen." gaf zij antwoord. Daarop legde Ties de riemen neer en nam het roer en het kleintje van haar c (Wordt vervolgd) |n" [S© CTrlT

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11