Ned. Operastichting gaat spoedig van start Huisvuil der grote steden wordt waardevolle compost Eigen gebouw eerste vereiste Zout bedreigt Delfland Antwoord minister Bejaarde man onder trein Nederlands aardewerk in Gevangenpoort Onderwijzeres wint kort geding van Koekoek DONDERDAG 18 FEBRUARI 1965 W ilton-F ij enoord zeer onrustig (Vervolg van nagine I) Bij de werf van Wilton FeUenoord In Schiedam is de dag zeer onrustig be gonnen. Schouder aan schouder stonden ie metaalarbeiders voor de deuren de kantoren. Zij beletten iedereen binnen te gaan. Het kantoorpersoneel kon niet aan het werk beginnen. Het ging er steeds ruwer aan toe. Een kantoorman die met zijn scooter de poort binnen wilde, werd van zijn toertuig geslagen. Een onderdirecteur trerd bedreigd dat zijn wagen zou wor den omgekeerd. Hij ging terug. Een andere die ook r\var binnen wilde kreeg een pak slaag. Hij werd verder bedreigd dat hü in het water zou worden gegooid. Stakers waren ook de kantoren binnengaan. We werf was telefonisch niet te bereiken, omdat de stakers de telefo nistes beletten naar de centrale te gaan of van hun plaatsen hadden gehaald. De hele nachtploeg is niet aan het werk gegaan. De dagploeg die dus een ware terreur uitoefent, is direkt naar de kan tine gegaan en vandaar naar de kan toren. De directie van Wilton-Feijenoord heeft bekend gemaakt, dat dan pas met de kleine commissie van de ondernemings raad zal worden gesproken, als het werk fa hervat. AMSTERDAM De staatssecre taris van O., K. en W., drs. L. J. M. v. d. Laar, heeft indertijd uiteenge zet hoe hg zich de opzet van de „Ne derlandse Operastichting", die in de plaats komt van de nu geliquideerde Nederlandse Opera, voorstelde. En zoals te verwachten was. trok de in tendant de heer Maurice Huisman deze richtlgnen door, toen hg giste ren op een persconferentie organisa tie, werkwgze en programma van deze nieuwe Nederlandse Opera be sprak. Overgangsfase Een definitieve vorm heeft de r we Nederlandse Opera nog niet. Tij dens de overgangsfase, die wel enkele (Vervolg van pagina 1) Oogenschijnlijk liet de behandeling der Deltawet er geen twijfel aan bestaan dat de waterhuishouding van Delfland in vei lige banen kwam. Deskundigen, die pleit ten voor afsluiting van de Waterweg, kregen geen voet aan de grond. In de morie van antwoord stelde de regering eèn verbetering der waterhuishouding ujtzicht, die bijna gelijk was aan i welke de afsluiting van de Waterweg 2 brengen. Delfland kon dus gerust zyn. Een der pijlers van het Deltaplan was de regeling van de waterhuishouding. De naaste toekomst te verwachten grote wa terbehoefte zou kunnen worden bevre digd. Alleen bij langdurige zeer geringe afvoeren van Rijn en Maas zou Delfland nog bij Leidschendam water moeten ir laten. Maar Delfland was niet gerust. W aarscliuwingen Het hoogheemraadschap waarschuwde toen de Waterweg geschikt werd ge maakt voor grote tankers en toen de open Botlekhavene werden vergroot. De nister legde gerusstellende verklaringen af. In 1862 waarschuwde Delfland ln band met de plannen voor de nieuwe Waterwegmond. Het betwijfelde of de af sluiting der zeearmen werkelijk afdoende effect zou hebben. De minister ant woordde geen verder optrekken van de zoutgrens te verwachten Daarna kwam het gerucht dat het met de waterinlaat bij de Parksluizen nkt goed zat. Delfland wilde zeker heid in dit stadium. De plannen voor uitmaling Parksluizen moesten worden klaargemaakt. De vraag of DELFT Dit antwoordde mi nister Van Aartsen op een brief van dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland over de gewenste duidelijkheid ten aanzien van het plan-Parksluizen: „In de loop van de laatste jaren is, zoals u bekend zal zijn, de waterhuis- houdkundige situatie in het ge hele noordelijke bekken van het Deltagebied en in het bijzonder op de Nieuwe Waterweg en de Nieuwe Maas met name met be trekking tot de verzilting, aan merkelijk achteruitgegaan. Als oorzaak van dit verschijn sel kunnen diverse omstandig heden worden genoemd, waaron der de toename van de zoutbe- lasting van het Rijnwater, de natuurlijke en kunstmatige ver dieping van de Waterweg, als mede de uitbreiding van het havenareaal ten Westen van Rot terdam. Deze omstandigheden zijn elk voor zich reeds een oorzaak van verslechtering, maar zij hebben vooral door hun gezamenlijke en gelijkgerichte ongunstige uit werking in het gebied der bene denrivieren een belangrijk on gunstiger uitgangstocstand te weeggebracht dan die welke eer tijds bij de opzet van het Delta plan en de aanvankelijke beoor deling der mogelijke gevolgen daarvan, werd aangenomen. De beschouwingen der Delta commissie over een verbetering der zoetwaterhuishouding zijn dan ook op belangrijke punten door de sedertdien gewijzigde ontwikkelingen en de daarop ge baseerde gewijzigde inzichten achterhaald. Er mag derhalve niet op wor den gerekend dat door de uitvoe. ring van het Deltaplan ook met afgesloten Oude Maas bij de Parkhaven een zodanige toe stand kan worden verkregen, dat daar gedurende voldoende lange tijd rivierwater van een rede lijke kwaliteit zou kunnen wor den ingelaten, zodat het naar zijn mening niet verantwoord zóu zijn om de watervoorziening van Delfland daarop te baseren. Bij uw plannen tot de bouw van een uitwateringsgemaal bij de Parkhaven te Rotterdam in het kader van de opheffing van de Poldervaart ware naar mijn inzicht derhalve de mogelijkheid om hier tevens in een inmaling te voorzien, uit te sluiten. Uiter aard wordt de studie der zoet- waterhuishouding van de provin cie Zuid-Holland en die van ons gehele land, op grond van de ge wijzigde toestand voortgezet, ten einde te komen tot inzichten om trent de in redelijkheid moge lijke maatregelen om de betrok ken belangen, waaronder die van Delfland, zo goed mogelijk te dienen ook een inlaat kon worden geprojec teerd, gezien de afsluiting van het Ha ringvliet, die binnenkort een feit wordt moest een antwoord hebben. Indien men in Rotterdam weer een inlaat kon maken zou het beleid voor wat betreft de lozingsvergunningen soepeler kun nen zijn. WAT NU De minister heeft geantwoord, de ln. zichten zijn gewijzigd, de vrees van Delf land is bewaarheid. Het heeft geen zin bittere opmerkingen te maken, aldus dijkgraaf Winsemius, het gaat er maar om, wat nu? Delfland heeft ongeveer li m3 water per sec nodig, de inlaatcapa- citeit in Leidschendam is iets minder dan 8 m3 per sec. Lichtpunt Bijzondere spoed is hier vereist, aldus de dijkgraaf. Het Rijk studeert maar ho- pelijk wordt de studieduur tot het uiter- ste beperkt. Het gemaal bij Leidschen dam kan het piet meer aan. Ieder jaar weer komt Delfland ternauwernood door de gevaren van een te kort schietende waterhuishouding heen. Tegenslag kan niet meer worden opge vangen. Over twee of drie jaar moeten compenserende maatregelen in werking zijn. Intussen moet Delfland alles doen om de tussenperiode te overbruggen er de veilige marge in zijn waterhuishou- ding te vergroten. Dr. Winsemius wees ln dit verband een lichtpunt: Hard wordt gewerkt aan plannen om het afvalwater af te voeren naar zee en Waterweg. Zij kunnen thans nog worden aangepast aan de nieuwe situatie, waarin meer lozingsvergunnin gen moeten worden opgezegd dan anders wellicht nodig zou lijn geweest. De dijkgraaf besloot zijn rede als volgt: „Delfland ligt aan de rivier die ide slagader vormt van de nationale waterhuishouding. Aan die rivier ligt een haven- en soheepvaartcentrum vain (nationale betekenis. Binnen het ge bied van Delfland liigt een hoogontwik kelde tuinbouw van nationaal belang. En er ligt een industrie van nationale importantie. Het rijk kome dan ook met nationale maatregelen. Regering „bezorgd" over dood pater Smit DJAKARTA Dè Nederlandse am- basadeur in Djakarta, mr. E. D. Schiff, heeft gisteren de Indonesische regering kennis gesteld van de „ernstige be- zordheid" van de Nederlandse regering de moord op pater J. Smit bij Me- rauke. Ambasaderaad jhr. Van Suchtelen ir. Schiff vergezelde naar het m terie van buitenlandse zakn, verklaarde later dat Indonesische functionarissen hun leedwezen over het gebeurde hadden laten blijken. Aan de Neder landse ambassade was alle hulp toege- om de zaak verder te onderzoeken. Waarschijnlijk zal een lid van de am- basade zich naar West-Iran begeven. Verdwenen fotograaf in Spaans ziekenhuis ZAANDAM De Zaandamse foto graaf B. P. die sedert vorige week maandag spoorloos was verdwenen, ertoeft in Spanje. In brieven aan zijn werkgever en een autoverhuurbedrijf Koog aan de Zaan. heeft hij mede gedeeld. dat hij vorige week in Spanje auto-ongeluk heeft gehad en in een ziekenhuis wordt verpleegd. P. verdween vorige week maan- n een gehuurde Volkswagen zon der tevoren aan de verhuurder en aan zijn werkgever gezegd te hebben waar hij heen zou gaan en voor hoe lang. De fotograaf schrijft, dat hij de bescha digde auto voor f 1.000 wil overnemen, omdat hij deze dan in Spanje nog wel kunnen verkopen. Volgens de brie- verblijft hij in een plaatsje aan de Spaanse kust, waar zijn ouders lig plaats hebben gekozen met hun jacht. MIERLO Op een met automatisch halve overwegbomen beveiligde over weg in Mierlo-Hout is gisteren de 77- jarige J. Wannemakers tegen de loco motief van een posttrein gelopen, die op weg was van Eindhoven naar Hel mond. De man, die slecht van gezicht en gehoor was cn erg voorover liep, was op slag dood. DRIEBERGEN Door onopgehelder de oorzaak is de 71-jarige heer J. D. Ruijs uit Driebergen gisteren tijdens een wandeling in een bosvijver gevallen en verdronken. seizoenen kan duren, zal zij moeten groeien naar een geheel nieuwe en van een andere structuur voorziene vorm Tot zo lang wordt er een beroep ge daan op de orkesten van ons land, op een onafhankelijk, zeer binnenkort op te richten koor en op de bestaande balletten. De solisten zullen gecontrac teerd worden voor series voorstellin gen van éénzelfde werk, waarbij aan Nederlandse zangers de voorkeur wordit gegeven als deze van gelijk waardige kwaliteit zijn. De voorstellingen worden gegeven ir Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Eind hoven en bij gelegenheid ook in andere goede schouwburgen van het land. In Den Haag is alleen de Kon. Schouwburg be schikbaar en kunnen alleen opera's met kleinere bezetting worden gegeven. Bij dit systeem van decentralisatie is het essentieel nodig, dat er lang genoeg de betreffende zalen beschikt kan worden voor het voorbereiden en opbouwen var de voorstellingen. Zalenproblemen De heer Huisman legde de grootste na druk erop, dat de Nederlandse Opera stichting een eigen huis dient te hebben. en conditio sine qua non", zei hij. De opera heeft eigen ruimte nodig. En toen wierp de heer Huisman een stoutmoedig denkbeeld op. Waarom wordt er geen studiegroep gevormd, die het pro bleem van het moderne, 20ste eeuwse operagebouw aanpakt? „Geplaatst voor de dubbele noodzaak, enerzijds op te tre den als hoeders van het 19e eeuwse opera repertoire, dat voortdurend opgefrist dient te worden en anderzijds het ont staan van een nieuw type voorstellingen in de stijl van de huidige te bevorderen, willen wij een „nationaal" gebouw, dat ons in staat stelt aan die dubbele opgave te voldoen". Doelstelling De Nederlandse Operastichting wil een opera zijn, van een kwaliteit, die de vergelijking kan doorstaan met vooraanstaande opera's in het buiten land. Zij moet voorstellingen van het hoogste niveau geven. „Een middel matige of slecht voorbereide opera is onverdedigbaar". Immers 't gaan naar een opera-voorstelling moet een feest zijn. Dan pas zal het grote publiek, dat nu geregeld naar de concerten gaat, ook naar de opera komen en dan pas stroomt het jongere publiek toe- Plannen Het eerste seizoen, dat in september 1965 aanvangt, zal drie perioden van activiteit omvatten. In de eerste periode (september, oktober, november) worden gepresenteerd „Der Rosenkavalier" Richard Strauss «met medewerking het Residentie-Orkest, Gré Brouwenstijn als de Marschallin en Arnold van Mill als Baron Ochs), de Götterdammerung van Wagner «met het Concertgebouw orkest in de bak), een voorstelling met ii één avond de voornaamste scènes ui Wagner's tetralogie „Der Ring" (met het Utrechts Stedelijk Orkest) en Puccini' Madama Butterfly (roet het Rotterdams Philharmonisch Orkest;Voor de Wag- nervoorstellingen wordt een beroep ge daan op de Bayreuth-solisten en Wieland Wagner, voor Madame Butterfly op de solisten van de „Scala". De „Ring"-avond wordt een co-produktie met de Nationale Opera van België en is bestemd speciaal voor het jongere publiek. In de tweede periode (januari en februari) worden gebracht „Wozzek" van Alban Berg (met het Brabants Orkest), Mozarts „Le Nozze di Figaro" (met het Nederlands Kamerorkest) en ..Manon" van Massenet (met het Rotterdams Phil harmonisch Orkest). Deze drie voorstel lingen worden een co-produktie van de N.O.S. en de Nationale Opera van België. De derde periode valt samen met het Holland Festival. De mogelijkheid om „Het Labyrinth" van Peter Schat op te voeren worden onderzocht Opera-studio Aan de N.O.S. zal verbonden worden de Nederlandse Opera-Studio, ter op leiding van jonge opera-zangers. Zij krijgen een contract van drie jaar en werken onder Nederlandse docenten, alsook met buitenlandse gastdocenten. De Opera-Studio zal verschillende voorstellingen geven en buitenlandse opera-studio's inviteren. Geprojecteerd wordt een Lente-festwal, te geven gedurende de eerste weken van mei te Eindhoven, waar deze jonge zangers een hedendaags werk zullen voorbe reiden, dat in verschillende schouw burgen van het land zal gebracht wor den. Hengelo eerste met uniform trouwtarief HENGELO Als eerste gemeen te in Nederland heeft Hengelo be sloten af te stappen van het systeem van verschillende tarieven voor huwelijksvoltrekkingen. Met een, overigens minimale, meerderheid heeft de gemeenteraad een voorstel van B. en W. verworpen tot verho ging van de prijzen, zodat die zou den gaan variëren v. ƒ.25 tot ƒ.100 op verschillende dagen. Daarvoor in de plaats is 't systeem ingevoerd dat. buiten enkele zogenaamde kosteloze uren om, gedurende de hele week het tarief van ƒ.35 per huwelijk zal gelden. Enkele jaren geleden besloot men in Hengelo al uniforme tarieven voor begrafenisplechtigheden vast te stellen. De 56-jarige Veghelaar H. Neggers is op de NCB-laan te Veghel dodelijk verongelukt. Hij werd op de fiets ge schept door een personenbusje. Boeiende reizende expositie uit dertien eeuwen (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG In de Gevangenpoort is vanaf vandaag tot half april door het bureau van de rijksinspecteur voor roerende monumenten een tentoon stelling ingericht van in Nederland in de loop der eeuwen gebruikt aarde werk. Vanaf de Frankische tijd tot ver in de negentiende eeuw kan men er zien, wat er alzo op de panneplank en in de vaatkast van de toen ii land wonende huisvrouw voor het da gelijks gebruik gereed stond. Doch dat niet alleen. Men is verder gegaan. Een flink deel van de expositie is tevens gewijd aan de plaatsen waar al dat aardewerk werd gemaakt en op wel ke manier het werd vervaardigd. Dat heeft men kunnen bereiken door op DEN HAAG Er is een plek Noordholland, waar grote steden uit de omgeving sinds jaar en dag bun vuil heen brengen. Onvoorstelbare vuilnis belten verspreiden een onvoorstelbare stank. De ratten gedijen en de kinderen er niet van weg te houden. De en uit de buurt zijn radeloos van de ellende, maar geen instantie kan er wat tegen doen. Deze aanslag op de volksgezondheid wordt gepleegd in een door en door beschaafd land als Economisch nut uit waardeloze afval Nederland en in deze zo door en door hygiënische tijd. Juist voor de dichtbevolkte eentra in het Westen van ons land wordt de huisvuilvernietiging een steeds benau wender probleem. Met de groei van de welvaart neemt de vuilproduktie hand hand toe. Toch weet de voort schrijdende techniek ook hiervoor een afdoende oplossing. Niet door het vuil bij tonnen in zee te gooien, of het op een andere onverantwoorde lijke wijze te vernietigen, want ondoel matig vernietigen cq. uit de wereld helpen van huisvuil brengt alleen nadeel, terwijl het huisvuil bij een doel- Indonesische boycot Amerikaanse schepen DJAKARTA Het Indonesische vak verbond van havenarbeiders heeft het bureau voor de scheepvaart gelast alle schepen onder Amerikaanse vlag te boy cotten uit protest tegen de Amerikaanse aanval op Noord-Vietnam. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM (Gem. Univ.) Geslaagd: baccalaureaat economie: R L Nauta Haar lem 1; kand economie; H C Mantel en F poort). T Cartier van Dissel (Den Haag). W F A Davis (Delft). F Jelema (Delft). C W van der Touw (Rijswijk): kand. vliegtuig bouwkundig ingenieur: J G de Graaf (Voor burg): kand metaalkuunaig Ingenieur; p J Berg (Rijswijk). T W Hardi (Den Haag) J H T D Oei Bergen); ingenieurs mijningenieur; J Klein met lof Viaardtngen). H O van Selow Voorburg); ingenieurs metaalkundig inge- ieur: W M M Huijbregts (Maassluis) DELFT Aan de T.H z(Jn geslaagd voor e examens: prop. werktuigkundig lnge- leur; de heer G W M van Wijk (Hulzen): and. geodetisch Ingenieur: de heer F Boon Emmen); kand. wiskundig ingenieur: de eren J C W Berkhoff (Schiedam). A M ten iroekc (Almelo). H W M van Hedel (Den Haag). H R Krol (Delft), T M Laurman (Enschede). G J Ritsema van Eek (Leusden). D A Vermeulen (Delft). W van Vliet (Vlaar- dingen), C Vos (Hulzen) en S Wlersma (Leeuwarden), „Niet storen in genot van kamers" ARNHEM Het Tweede-Kamer lid de heer H. Koekoek mag de kleuterschoolonderwijzeres mej. G. W. G. Wiemega in geen enkel op zicht storen in het genot van de door haar gehuurde kamers. Hij dient on verwijld de voor bewoning noodza kelijke faciliteiten te herstellen. Dit heeft de president van de Arnhemse rechtbank, mr. J. H. Smits, gisteren gelast in een kort geding dat mej. Wiemega had aangespannen. De heer Koekoek had mej. Wieme ga met ingang van 1 februari de huur opgezegd en toen zij toch haar appar tementen een woonkamer, slaapka mer en een keuken was blijven be wonen heeft de heer Koekoek beurte lings water, elektriciteit en verwar ming afgesloten. Ook werd de heer Koekoek gisteren nog veroordeeld tot een dwangsom van f 500 voor iedere dag dat hij in gebreke zal blijven en tot betaling van de kosten van het geding (f 180). De heer Koekoek had de onderwijzeres de huur opgezegd, omdat zij haar woon kamer beschikbaar had gesteld als ont moetingsplaats voor een ook in zijn villa wonende jonge vrouw en haar verloofde, een student. Dit gebeurde nadat de heer Koekoek de student de toegang tot de kamer van de jonge vrouw had ontzegd. De ontmoetingen gingen ook door toen de onderwijzeres met vakantie was. De heer Koekoek zei maandag j.l, toen de president de partijen hoorde, dat hij als iemand die in de politiek zit, zulke dingen niet kan hebben. Hij wilde van huurbescherming niet weten en ge lastte haar haar kamers per 1 februari te ontruimen. Toen dit niet gebeurde, zette hij de toevoer van water, verwar ming en elektriciteit stop. De president noemde deze handelingen ln zijn vonnis „even zovele daden van eigen richting, die in een geordende maatschappij niet geduld kunnen worden en in ieder geval onrechtmatig zyn tegen over de huurster". Volgens de president gaat het hier om appartementen waarop niet onwaar schijnlijk het recht van huurbescherming van toepassing is. Indien de heer Koe koek zijn opzegging wil legaliseren, zal hij beroep moeten doen op de gewon» rechter. matige behandeling juist een onuitput telijke leverancier kan worden van zeer waardevolle compost. De natuurlijke compost De natuurlijke compost van dierlijke oorsprong kan bij lange na. niet de behoefte dekken, die er in dt landbouw naar compost bestaat. Kunst mest kan ook niet de oplossing bren gen, want het is niet alleen duur, in vele gevallen ook schadelijk kwaliteit en voedingswaarde. Het huis vuil evenwel levert een compost op, die de waarde van natuurlijke compost evenaart en de schadelijke gevolgen de kunstmest ontbeert. Daarvoor moet echter iets worden gedaan, want zelfs huisvuil dient daartoe een bewerking te ondergaan. Voor een firma op het gebied huisvuilvernietiging-de naam kan ge noemd worden, want zij is de enige ter wereld op dit gebied Dorr-Oliver. heeft Bob Kommer een kwartier durend filmpje gemaakt, dat in staat ieder van de waarde van het huisvuil compostbehoefte te doordrin gen. Geen uitgebreide technische uit eenzettingen, maar doodeenvoudig het verhaal van wat er met ons huisvuil rationele manier gedaan kan worden om het economisch waardevol te maken. Een goed-geoutilleerde compostinstal- latie is in staat het vuil van een te stad in één dag te verwerken, dat het na een rijpingsproces na twee maanden voor het gebruik ge reed compost kan afleveren. Via stortbunkers en transportbanden, langs stof- en luchtafzuigers, ender elek tromagneten (om de metaaldclen weg te halen) wordt het vuil raspmachines gevoerd, waar het wordt gescheurd, geraspt, verkleind en ge mengd tot het juiste materiaal voor d« compostvorming wordt verkregen. Plas- ticstoffen en nylonprodukten worden uit gesorteerd en glas en aardewerksplin ters door centrifuges verwijderd. Het overblijvende materiaal wordt op het buitenterrein opgeslagen. Micro-organis- n doen hun werk. Temperaturen van tot 70 graden Celsius doden onkruid zaden en ziektekiemen en na een paar maanden is het huisvuil geworden tot prachtige zwarte aarde, die allerlei waardevolle materialen bevat voor grondverbetering. De compos: wordt gebruikt voor sportvelden, landbouw, bosbouw, bloembollencultuur, - ja zelfs >or varkensvoer. Geen vuilnisbelten meer, geen onhy giënische toestanden meer, aan het hele proces komen geen mensenhanden te alles gaat machinaal. De grote steden komen op deze wyze van hun huisvuil af en de economie vaart De film, die gemaakt .:s naar een idee van G.E.A. Schroth is een voor beeld van een degelijke voorlichtings film. geschikt voor een zo groot mo gelijk publiek. Dat is ook de bedoe ling. want zoveel mogelijk mensen dienen doordrongen te worden van de noodzaak om in de volkshuishouding geen materiaal, hoe waardeloos ook, zinloos en onverantwoordelijK te laten vernietigen. Wat de mens wegwerpt, omdat het voor hem geen waarde meer heeft, ja zelfs een plaag is geworden, kan op andere wijze weer van groot nut zijn. Zo is er een kringloop ont staan, zoals de natuurdie zo velema- len vertoont. Daarom heeft Bob Kom mer zyn uitermate boeiende film ge noemd: De Kringloop. Ev. G. overzichtelijke manier een groot aan tal foto's tussen het aardewerk op te stellen. Het oudste aardewerk op deze expo sitie stamt uit de Merovingische-, de Angelsaksische, en de Karolingische tijd van de zesde tot de achtste eeuw na Christus. Bij de vitrine waarin dit aar dewerk is tentoongesteld, hangen ook enkele foto's van voorhistorisch- en van Romeins aardewerk. Ondanks de toch al flinke omvang van de tentoonstelling zou hert waarschijnlijk toch nuttig zijn geweest wat voorhistorisch- en Romeins aardewerk ten toon te stellen, omdat de toen gebruikte vormen en materialen eeuwen later hun invloed weer deden gelden. Via enkele gebruiksvoorwerpen uit de middeleeuwen maakt de chronologie een sprong naar de veertiende- en vijftiende eeuw. Een representatieve hoeveelheid ongeglazuurd Duits steengoed, de zoge noemde overbekende Jacobakannen, vult een hele vitrine. In een andere vitrine vindt men Duits Steengoed van de zes tiende. tot de negentiende eeuw. Vooral het vroeg Duitse steengoed, hert zoge naamde Siegburger aardewerk werd in de jaren 1300 1500 bij karrevrachten te gelijk ons land binnengebracht Bij iedere opgraving van een oud kasteel of een oud huis vindt men wel wat van dü aardewerk Een schervenvondst van dit aardewerk belangrijk medebepalend voor de his torische datering van bijvoorbeeld een gevonden fundament. Geglazuurd Een zeer groot deel van de expositie gewijd aan het geglazuurde aarde werk. Deze groep is in twee delen ge splitst: het met loodgLazuur- en het met tinglazuur bewerkte pottebakkeramateri- Natuurlijk werd ook zeer ruime aan- it besteed aan het noord-Nederlandse majolica (Delfts aardewerk), het Gouds ïwerk en niet te vergeten het be roemde Friese- en Tegelse aardewerk. Vooral het Limburgs materiaal, wat on miskenbaar Duitse invloeden laat zien, zal ieders bewondering afdwingen door de kunstige manier waarop het is gemaakt. Het tot voor enkele jaren nog miskende aardewerk uit de zeventiende- tot de negentiende eeuw. heeft gelukkig ook e aandacht gekregen. Vooral na het bombardement van Rotterdam kwam veel van dit aardewerk aan de opper vlakte. Ver na de oorlog is men zich hiervoor gaan interesseren. Geschiedenis Het is de bedoeling, dat deze expos Mae zeer veel kleine plaatsen van ons land te zien zal zijn. Gedurende de periode dat het aardewerk, dat door vele musea werd afgestaan, te zien zal zijn, zullen vele autoriteiten ui tig eheel Nederland worden uitgenodigd te komen kijken. Dan zal hun ook de vraag worden gesteld, of zij de expositie in him woonplaats ook tijdlang willen hebben. Het beeld wat de expositie biedt is het bestuderen bij zonder de moeite waard. Men krijgt niet alleen een goede kijk op het gebruifcs- aardewerk in de loop der eeuwen in ons land, dooh men kan tevens zien met welke waardevolle materialen onze Ne derlandse archeologie heeft te maken om de geschreven geschiedenis aan de werke lijkheid te toetsen. Daarom is het be langrijk, dat deze tentoonstelling in zo veel mogelijk Nederlandse plaatsen te Bemanning van smokkelvliegtuig verlaat ons land SCHIPHOL De bemanningsleden ran de Super-Constellation, die in Malta staat met 0011 lading Tsjechische wapens, heeft haar paspoort terug gekregen. De Amerikaanse consul had de beperkingen voor de bemanning, waardoor het drie tal gedwongen zou worden enkele reis naar de Verenigde Staten te nemen, op geheven. Deze in Europa wonende Ame rikanen konden nu weer naar hun eigen huis gaan, wat zij dan ook snel hebben gedaan. Twee zyn er met de trein naar Brussel vertrokken en de derde nam de trein naar Keulen. Aanvankelijk was er nog sprake van dat Consolini, Burger en Schwancke de Beneluxlanden ongewenst zouden zijn. Maar telefonisch overleg tussen het Nederlands departement van justitie met Brussel en Luxemburg had voor het drietal een gunstig resultaat. Voor hun vertrek zeiden de mannen alleen tegen de pers „geen commen taar". ve reeds meldden is de in ver band met de wapensmokkel affaire ge arresteerde Zwitser Julius Graber vrij gelaten. De enige die nu nog vastzit is de Amerikaan Ben Drew, de voormalige directeur van de vroeger in Luxemburg zetelende Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Seven Seas". Loodsen krijgen marifoons ROTTERDAM Alle rijks- en ge- meenteloodsen worden uitgerust met marifoons. Hierdoor kunnen zij zich on der alle weersomstandigheden in verbin ding stellen met de radarposten op de .-oor het verkrijgen van inlichtingen over het scheepsverkeer op de rivier en in de havens. Het college van B. en W. van Rotter dam deelt dit mee in antwoord op vragen van het socialistische raadslid J Neder- lof over het grote aantel ongelukken op de Nieuwe Waterweg en Nieuwe Maas. Voor de levering van de marifoons is inmiddels offerte aangevraagd. Aan de staatssecretaris van marine is verzocht een bijdrage in de kosten te leveren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9