Kankerpatiënt kan nog jaren blijven leven Het waren Joden, die de N.S.B.-ers aanvielen Uil h il li Rechter had nooit van Neuengamme gehoord Dr. Kovacs:,Een kunststuk Strafkamp komt nu in Noordbrabants dorp Nederland kijkt hoog tegen directeuren op Alleen onder voorwaarde 5 procent aanvaardbaar DONDERDAG 18 FEBRUARI 1965 Veranderlijke ivind DE BILT In de afgelopen nacht kwam in ons land vrijwel overal lichte vorst voor. Dit was ook in de ons om ringende landen het geval. De vorst hangt samen met een omvangrijke noordoostelijke luchtstroming, die aan wezig is tussen een lagedrukgebied bij de Zwarte Zee en een hogedrukgebied by Schotland. De uitloper van dit hogedrukgebied in de richting van Scandinavië werd tijdelijk aangetast door een kleine storing die over Zwe den naar het zuiden bewoog. Deze sto ring zal vermoedelijk naar de Noord- afbuigen en dan ten noorden van land voorbijtrekken. Dit betekent dat de wind in onze omgeving tijde lijk zwak en veranderlijk kan worden. De storing gaat vergezeld van een neerslaggebied, dat waarschijnlijk eveneens in hoofdzaak ten noorden en westen van ons land zal blijven. De temperatuur zal het komende etmaal in het algemeen om het vriespunt zijn. In het binnenland kan ook in de ko mende nacht echter weer lichte vorst voorkomen. Zon en maan 19 februari: eon op 7.46, onder 18.01; maan op 22.36. onder 9.37 uur. 23 februari: laatste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 19 februari: 5 36 van.; 17.52 n.m. HET WEER IN EUROPA teven umr Vliasinfen h. bew. lelde zw. bew. De BUt zw. bew. Eindhoven zw. bew. Zd.-Llmb. h. bew. Helsinki sneeuw gh. bew. onbew. Nieuwe betorinsen C tegen Amerika in Indonesië DJAKRTA Nieuwe betogingen legen Amerika zijn gehouden te Medan ra Soerabaja. Vice-premier Charroel Saleh heeft verklaard dat het Ameri kaanse culturele centrum te Djakarta, dat maandag door studenten bezet werd thans voorgoed onder toezichit van de Indonesische regering is plaatst. Ra ja over februari-staking: WENEN De gruweldaden in het vernietigingskamp Auschwitz her leefden gisteren voor het Landesgericht, waar dr. Erich Raja sinds maan dag terecht staat wegens misdaden tegen de Joden, voornamelijk in Ne derland begaan. Terwijl verdachte zenuwachtig met de ogen knipperde en zo nu en dan naar z'n vrouw en z'n dochter in de zaal keek, vertelde ex- gevangene Hermann Langbein o.m. bekend uit het Auschwitzproces ho, dagelijks duizenden gezinnen genadeloos werden verdelgd. De 52-jarige getuige, die door het openbaar ministerie was opgeroepen, wist bepaald wel wat „Judenauswanderung" betekende. Hij vertaalde de cynische term, die Raja steeds als een soort uitstapje naar Madagascar hanteert, zonder meer met het woord „massamoord". Langbein vertelde o.m. dat hij als Oostenrijkse politieke gevangene ruim twee jaar in Auschwitz had vertoefd. Toen hij er in augustus 1942 aankwam, was de vernietigingsmachine al in volle gang. Met het blauwzuurgas Zyklon B werden dagelijks treinen vol mensen vergast, terwijl de mannen en vrouwen, die in het steeds groter wordende kamp verbleven (onder er barmelijke omstandigheden waren de zen voor werk in filiaalbedrijven van IG-Farben, Krupp, Siemens en EAG ingezet) als ratten stierven. Geen papieren De Wener was klerk in het ontstellend bureaucratische, administratieve centrum geweest, waar op nette lijsten de namen werden getikt van hen, die de dood had den gevonden. Dag en nacht waren jaren- lang zeven schrijfmachines nodig geweest om de macabere registratie bij te kunnen houden. En dan ging het alleen nog maar de ongelukkigen. die in de 39 kampen Auschwitz verbleven. De transporten Joden, die in wagons tot voor de crema toria werden aangevoerd, werden slechts per hoofd geteld "Ze hadden geen paple ren. niemand behoefde dus iets van hun dood te weten. In het voorjaar van 1944, aldus ge tuige. raakte de voorraad gascocons tijdelijk uitgeput. Onder de Honaaarse Joden, die toen werden aangevoerd Krumey. die er niet een liet ontsnap pen. heeft een paar weken geleden voor een Duitse rechtbank drie minuten ge vangenisstraf voor elke dode gekre gen hadden zich de vreselijkste taferelen afgespeeld. Om gas te sparen werden kinderen levend in het vuur der crematoria gegooid. Velen van de genen. die in de gaskamers terecht kwamen, moesten twee keer worden vergast, omdat ze de eerste keer over leefden. Verzorging Op de doodsoorkonden, die ultgeschre- ïn werden alleen dus van de gevan genen in de kampen werd als doods oorzaak de meest brutale en verhullende beschrijvingen gegeven. Een er van, die WENEN. „Vermaakt borst slaan. Het is een jammer dat Raja veel van u zich goed in Wenen?" kunststuk, omdat er zo z'n arrogantie had laten vroeg de officier van weinig voorhanden is. Alles varen. Dit omdat het de justitie, dr. Kovacs. toen wat we in handen hebben jury. die in de Oostenrijkse ik hem gisteren tijdens gekregen moet er bij wor- rechtspraak zo'n belangrij een schorsing op de trap- den gesleept en nog zijn er ke plaats inneemt, na twei pen van het Landesge- grote hiaten. Ik maak me dagen al duidelijk begon te richt ontmoette. „In We- sterk dat men in Nederland vervelen. Wel hoopte en nen wel", antwoordde ik. niet eens een proces had verwachtte hij dat ver in de rechtszaal bepaald aangedurfd." dachte z'n woordenvloed ..Dat lijkt ma overdre- "ic< «Pekelt Daar ven", antwoordde lk. .Wij *ou haP •s,raks b«" En toch" hebben v°°r dit ee" °P vallen het bijzondere straf- „Maakt u zich overigens recht. Hier moet men het geen illusies", zei hij nog. helaas met het gewone Een onnodige waarschu- strafrecht doen." herhaaldelijk werd gebruikt, luidde o.m.: longontsteking gestorven, niettemin de goede verzorging verslechterde de toestand met de dag". Na Stalingrad (1943) ontstonden er twee stromingen onder het legertje van SS- officieren in Auschwitz. De eerste, onder kampcommandant Rudolf Hoess, wilde de Berlijn3e order tot massavernietiging .rücksichtslos" doorzetten, waarbij de angst dat er getuigen zouden overblijven, tevens als argument werd gebruikt. Een andere groep onder generaal Oswald Pohl wilde de „vernietiging door arbeid" be reiken. Men sloeg dan twee vliegen tn één klap, want er zou ook nog aan de oorlogsindustrie kunnen worden gewerkt. Van hoog tot laag stalen de SS-ers zich ijk. Artsen, „sanita9ters" en wachters wierpen zich als aasgieren op de bezit tingen van de ongelukkigen. Elke maand werd ten minste tien kilo gesmolten goud (van kiezen en tanden) naar Berlijn ge stuurd om het Reichssicherheitshauptamt laten zien dat de orders niet in de wind werden geslagen. Bekend Officier: „Verdachte beroept zich er op dat hy pas na de oorlog van de gru welen var. Auschwitz heeft gehoord Hij was SS-of£icier en SD-er. en tot 1943 bij de Jodenvervolgingen be trokken. Zoudt u hier misschien een toelichting op kunnen geven?" Langbein: „Voor familieleden en vrien den gold over de gebeurtenissen in het kamp een strenge geheimhou ding. hoewel ik kinderen van SS-ers „vergassertje" heb zien spelen. Bin nen de kring van de SS echter was Auschwitz een bekend begrip. Zeer talrijk waren de bezoeken, die SS- officieren aan het kamp aflegden. Ze werden dan met auto's rondge reden en mochten alles wat ze maai wilden met eigen ogen zien." Met nauwelijks verholen sarcasme be sloot getuige ten laatste dat hij in het Auschwitz-proces (Frankfurt) een merkwaardige ervaring had opge daan. Hij had daar bewakers van het kamp horen zeggen dat zC I weliswaar hadden bijgestaan, maar dat ze nooit geweten hebben wat zich in werkelijkheid afspeelde De jonge „staatsanwalt" keek me niet helemaal on begrijpend i verdedigde hij. „is het dos- dat tegen dr. Raja werd samengesteld, een kunststuk. Begrijp me goed, ik wil me niet op de Dr. Niet erg Raja. de vouw scherp ir. de pantalon, de das feilloos gestrikt en de schoenen glimmend gepoetst, had de verklaringen van Langbein met samengeperste lippen aangehoord. Als jurist, die men uitslui tend kan nageven scherp te kunnen den ken een van de geheimen van het derf gebracht hebbende nazidom hy weten dat elke vorm van belasting ontbrak. Niemand had hem toch ooit in Auschwitz gezien? Wie zegt overigens dat hU er als vriend en protégé Eichmann niet is geweest en had hy het „Schwarze Denkmal" van het nazi- dom niet altijd als een verzamelkamp be schouwd voor Joden (en zigeuners), die later naar Madagascar zouden emigreren? Verdachte hield zich gedekt, deze der de dag van zijn proces, waar zijn positie en zijn daden in bezet Nederland ter Luchthaven Rotterdam vreesde ergste Lijntoestel maakt een perfecte noodlanding ROTTERDAM Op de luchthaven Rotterdam heeft men gistermiddag alles in gereedheid moeten brengen voor een vliegtuig, dat een noodlan ding moest uitvoeren. De landing is gelukt, niemand werd gewond. Het was een tweemotorige Dove van Channel Airways, die de landing uit voerde met één motor. Het toestel was om twintig minuten voor drie met vijf passagiers aan boord opgestegen voor een normale lijnvlucht naar Southend. Het toestel dat twintig minuten in de lucht was. meldde tegen drie uur dat een van de motoren plotseling was uit gevallen door een defect aan de olic- druklciding De gezagvoerder besloot de vlucht naar Southend af te breken en naar de luchthaven terug te keren. Alles gereed Op het vliegveld bracht men na de melding alles in gefeedheid om het toe stel to ontvangen het brandweerper soneel werd „paraat aan de baan" ge commandeerd Angstig wachtte men het toestel af, vooral toen de Dove niet op tijd boven de landingsbaan verscheen. Juist toen men begon te vermoeden dat ook de tweede motor het had begeven, kondig de het Engelse vliegtuig de landing aan. De moeilijke manoeuvre werd uitste kend uitgevoerd. De vijf passagiers zijn nog gistermid dag met een ander lijntoestel naar South- tnd gevlogen. Bezwaren van Zeist doorslaggevend DEN HAAG Het penitentiair trai ningskamp voor jonge mannen, die tot korte vrijheidsstraffen zijn veroor deeld. komt niet in Zeist, zoals oor spronkelijk de bedoeling was, maar in de gemeente Zeeland in Noordbrabant. Aanvankelijk had de regering goede mogelijkheden voor de vestiging van het kamp gezien in het juist voor dit doel zeer geschikt geachte voormalige herstel- en oefencentrum in Austerlitz. dat onlangs door het ministerie van defensie is opgeheven. Bezwaren van de gemeente Zeist, die de betrokken terreinen wil bestemmen voor de vestiging van ziekenhuizen en sanatoria, zijn voor de regering aanlei ding geweest uit te zien naar een ander terrein. Uitermate geschikte terreinen bleken beschikbaar te zijn in de gemeen te Zeeland. Hier is de regering verzekerd van een snelle bouw, geheel naar eigen inzichten en met prefabricated materiaal. Wel zal de ingebruikneming ongeveer een jaar later kunnen plaats vinden dan aan vankelijk is gedacht, nL in de loop van Antwoord op vragen Een ander wordt meegedeeld in het antwoord dat de minister van justitie, mede namens de ministers van binnen landse zaken, landbouw en bouwnijver heid en de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen drs. Van de Laar, heeft gegeven op vragen, die het lid van de Tweede Kamer, de heer Geert- sema (lib.) had gesteld Zoals bekend is het kamp bestemd vooi jeugdige volwassenen, aan wie een korte vrijheidsstraf opgelegd is en die in merking komen voor een korte maai tensieve behandeling. Het strafrechtelijk gedrag moet voortkomen uit gemis maatschappelijke discipline. Uitgesloten worden die jongemannen die een werke lijke criminele aanleg vertonen. Het regiem zal gericht zijn op activiteit, het leveren van maximale prestaties ei vorming van teamgeest. Bij de daginde ling zal er dan ook rekenüig mee worden gehouden dat een derde deel van de tijd bestemd is voor arbeid, een derde voor lichamelijke training en een derde voor collectieve activiteiten, corvee, cursus, groepsbespreking en geleide recreatie. Daarbij zal op individuele prestaties wor den gelet. Het kamp zal ruimte bieden voor zes groepen van 10 gedetineerden, elk geleid door een groepsleider en on dergebracht in een afzonderlijk paviljoen. De 39-jarige P. Timmerman, wonen de in de Ploegstraat in Rotterdam, ls van een kademuur gevallen op het ter rein van een bedrijf aan de Waalhaven, mogelijk omdat hij onwel werd. Spoedig daarna overleed hij. sprake kwamen. Ingewijden wisten zelfs te vertellen dat verdediger dr. Boeck, aan z'n derde nazi-zaak schatten verdient, gedreigd had hem alleen te laten staan, als hij z'n arrogante toon niet matigde. Wat daarover in de Ne derlandse pers verschenen was, interes seerde hem niet. Wel wat de Oosten rijkse kranten geschreven hadden (zware kritiek op de houding van z'n cliënt), want dat kon de jury sterk beïnvloeden. Harster Een geheim schreven van dr Harster kwam ter sprake, gedateerd 28 augustus 1941. In dit blafferige epistel worden de verschillende instanties, die zich met het Jodenvraagstuk bezig houden, opnieuw ingedeeld. Ook wordt de oprichting van het .JSonderreferat Juden" (SRJ) bekend gemaakt, dat ten doel heeft: 1. De verordening van de Rijkscommis saris met betrekking tot de Joden uit te voeren. 2. De isolering van het Joodse leven met behulp van politiemaatregelen te be werkstelligen. 3. De afgifte van vergunningen aan Jo den voor ,jaus- und einwanderungen" 4. Het opstellen van richtlijnen voor de JZ.entralstelle für Judische Auswande- rung" In Amsterdam (Lages en Aus der Fuenten, die beiden een levens lange gevangenisstraf in Breda uitzit ten speelden daar hun beulsrol red.) 5. Het beheer van Joodse Adviseur Door zijn hoogste chef in hiërarchiek verband althans, want verdachte ver richtte bijzondere opdrachten voor Jo denvervolger Eichmann, eerst in Wenen en Praag en daarna in Nederland werd Raja met da leiding van het SRJ belast. Gisteren ontkende hij dit echter met klem, zoals hij trouwens reeds eerder heeft gedaan. Hij zou zelfs niet van de inhoud van Harsters schrijven op de hoogte zijn geweest. In 1941 zou hij zich uitsluitend met vermogenszaken van Nederlandse Joden hebben bemoeid. La ter zou hij zich geheel hebben gewijd aan het rijkscommissariaat, waar hij een van dc juridische adviseurs zou zijn ge- Officier: „Ten tijd» van het geheime schrijven van dr Harster was u hoofd van de afdeling 2 B. zoals u steeds nebt gezegd. De brief is gericht aan alle groe pen en afdelingen „im hause". Hoe komt het dan dat u er geen kennis van geno men hebt?". Raja: „Mn aanstelling bij afdeling 2 B kan ook wel later zijn geweest. U moet me verontschuldigen, ik weet 't niet meer precies. Het is ten slotte 23 jaar geleden". Toen de afdeling werd aangesneden waar hij op dat tijdstip dan wel had ge werkt, faalde Raja's herinneringsvermo gen volkomen. „Het is wel een „Sonder- referat" geweest", zei hy, „maar Joden had de diensttak niets te maken". Zelfstandig Uit enkele, op schrift gestelde ge tuigenverklaringen bleek dat Raja wel degelijk bij het SRJ had gewerkt Harster. die in Nederland 12 jaar ge vangenisstraf kreeg opgelegd, stelde dit feit onomwonden. Ook voegde hij er aan toe dat verdachte „weitgehend selbstündig" was, wat zonder meer op z'n bijzondere relatie met Eichmann duidt. Voor 't overige waren de getuigenver klaringen. die uit de mond van Joden vervolgers als Willy Zöpf. Hermann Kru mey. Otto Heinrich Hunsche. Ferdinand aus der Fuenten en Franz Novak waren opgetekend, van nul en generlei waarde. Het nazi-gespuis, van wie er nog veel te veel op vrije voeten zijn, houdt elkaar pijnlijk nauwkeurig de hand boven het Raja werd herhaaldelijk geconfron teerd met het perfectionisme, dat hij ir Nederland ha i uitgeleefd. Alle Joden moesten zonder uitzondering op trans port worden gesteld. „Joden blijven Jo den". schreef hij eens, „ongeacht hun nationaliteit". Uitspraak Zo liet hij de „Sicherheitsdienst" Parijs weten, de „Befehlshaber" r wel liefst, dat hij geen bezwaar maak te tegen de deportatie naar Auschwitz van 83 gevluchte, Nederlandse Joden, die in Frankrijk gegrepen waren (het voornaamste punt van de dagvaar ding). Hij veegde daarmee het stand punt van het Duitse ministerie van buitenlandse zaken van tafel, meende dat eerst het vraagstuk van hun nationaliteit geregeld diende te worden. Niemand minder dan Von Ribbentrop. die in Neurenberg dood werd veroordeeld, zou hier een uitspraak over doen. Zo pakte de man. die tevergeefs had geprobeerd alle Joden stptenloos te ken dit gaf bij de wegvoering „minder complicaties" eerst de rooms-katho- lieke en daarna de protestantse Joden „Salarissen zijn niet te hoog AMSTERDAM „Ongeveer drie kwart van het publiek meent dat een directeur eigenschappen en capaci teiten heeft die anderen niet hebben- Vooral leiderskwaliteiten". Dit deel de de directeur van het Nederlands Aus der Fuenten liet hij weten dat de interventiepoging van de Nederlands hervormde kerk „waardeloos" was. Als een kerkbestuur zou kunnen be palen welke Joden gemeentelid waren, dan zou het „naar eigen believen andere Joden van deportatie kunnen vrijste'- Bewijzen Zo gaf hij opdracht het „verdrag" met Organon in Oss te verbreken, waardoor professor Laqueur en zijn gezin naar Auschwitz werden weggevoerd. Alleen de Joodse hoogleraar keerde na de be vrijding terug. Zijn vrouw en dochter kwamen om. Zo richtte hij een schrijven aan Rauter. waarin hij het voorstel van dr Calmeyer (hoofd van afdeling 6) tor pedeerde de in Apeldoorn wonende jurist dr Schuier een vrijstelling te geven. Het argument dat de man in de eerste wereldoorlog voor Duitsland had gevochten en er zelfs een kruis van verdienste voor had gekregen, telde niet voor hem. „Ik heb de in druk", zo schreef hij, ..dat het maken van een uitzondering voor dr Schuier zijn uitwerking niet zal missen". Slechts vaag werd over deze zaken gesproken. Raja hield zich op de vlakte. Hij wist van niets, of hij herinnerde het zich niet meer. Zo het vuur hem te dicht aan de schenen werd gelegd, beriep hij zich op het feit dat hij. slechts bevelen 'van anderen uitvoerde, of op de om standigheid. dat hij toevallig brieven had ondertekend, die hy zelf niet had opgesteld. Staking Een klap op de vuurpijl overigens alleen voor de bij het proces aanwezige Nederlanders was zijn interpretatie van de februari-staking van 1941 in Am sterdam (protest van niet-Joden tegen de terreur, welke tegen Joden werd uit geoefend). De Joden zouden N.S.B.-ers en leden van de Duitse Wehrmacht heb ben „aangevallen" in 'n bepaalde stads wijk. We konden niet anders dan reore- salllc-maatregelen nemen". De president van de rechtbank dr Strobl gaf geen commentaar op deze verdraaiing van feiten, evenmin trou wens als de officier van justitie, dr Kovacs. Tijdens de hele zitting wer den trouwens zoveel kansen gemist dat men zich af kan vragen, of het dossier wel goed is bestudeerd, en zelfs of de leden van de rechtbank zich wel eens eerder in de Jodenver volgingen onder de nazi's hebben ver diept- Als de president moet worden uitgelegd wat „V-mensen" waren dit naar aanleiding van Raja's opmer king over de Joodse N.S.B.-ers, die hy naar Theresienstadt liet afvoeren en als de naam van het beruchte nazi-kamp Neuengamme bij Hamburg letter voor letter moet worden uitge speld. dan kan men zich iets van de ergernis voorstellen, die door de loop van dit proces opgeroepen wordt. AMSTERDAM. Uit een onderzoek, verricht in het bureau voor dc kanker- registratie en -voorlichting, is gebleken dat 23 procent van de mannen, die aan kanker lUden. na v(jf jaar nog in leven zijn, evenals 37 procent van de vrouwelijke kankerpatiënten. Deze bevindingen demonstreren dat kanker niet ongeneeslijk hoeft te zijn. Dr. Mcinsma, directeur van het bureau, deelde mede. dat dit onderzoek betrek king had op 27.600 patiënten, die sinds de jaren 19561958 onder controle bleven. Vergeleken met een onderzoek, betrekking hebbende op patiënten uit 19531955, biykt thans dat de kansen op genezing voor mannen wat gedaald zijn als gevolg van het frit dat meer lougkankerpatiënten in het laatste onderzoek betrokken zijn geweest dan in het eerste. De resultaten van het onderzoek heeft dr. Meinsma neergelegd in het boekje „Resultaten van dc behandeling van kankerpatiënten". Het is dezer dagen, dank zij een subsidie van de Stichting Koningin Wllhelminafonds, aan alle specialisten en 2000 huisartsen toegestuurd. Instituu* voor de publieke opinie (NIPO), de heer J. Stapel, gisteren mede op een bijeenkomst van het Nederlands centrum van directeu ren (NCD) in het RAI-congresge- bouw In opdracht van het NCD heeft het NIPO het afgelopen jaar een onderzoek ingesteld naar het beeld dat de Nederlander van de di recteur van een onderneming heeft- Heel velen zien naast aantrekkelijke kanten ook talloze nadelen van het directeur-zijn. zo merkte de heer Stopel op. Vooral grote verantwoorde lijkheid dragen. Ook de zorgen, „alles aan je hoofd", de besognes met perso neel e.d. Daartegenover staat het goede inkomen van de directeur. Overigens meent nog geen 20 procent dat de di recteuren-inkomens te hoog zijn. De meesten vinden de inkomens billijk, aldus de NIPO-directeur. Op de vraag over de directeur „zoals hij zou moe ten zijn" construeert het ondervraagde publiek een ideale directeur, die zich vooral meer met zijn personeel be moeit, hart voor de mensen heeft, voor hen open staat maar ook leiding geeft en respect afdwingt Op punten alsgrote lijkheid dragen, risico's durven altijd vooruit willen, zijn er, zo ver volgde hij, geringe verschillen tussen de theoretische „ideale" directeuren de directeur in de praktijk zoals het publiek hem ervaart. Het directeur schap staat dan ook in hoog aanzien. Iets hoger dan dat van de hoge amb tenaar. maar minder hoog dan dat var kapitein van een zeeschip. Samenvat tend concludeerde de NIPO directeur: de visie op de Nederlandse directeuren is waarderend hoewel zeker niet der kritiek en maakt een gezonde realistische indruk. Gistermiddag heeft de Ameri kaanse consul in Amsterdam de beperkingen, die waren aange bracht in de paspoorten van de bemanning van het in Malta aan de ketting gelegde vliegtuig, op geheven. Tweede vlieger John Conso- lini, boordwerktuigkundige Paul Schwanke en gezagvoerder Vin cent F. Burger (v.l.n.r.) ontvin gen op Schiphol uit handen van adjudant L. Bosch van de Ko ninklijke Marechaussee vol waardige paspoorten, waarmee ze overal naar toe kunnen gaan. India in nood NEW-DELHI India heeft de in- oerrechten met 10 procent verhoogd behalve voor voedergranen, kunstmest, insectenbestrijdingsmiddelen, boeken en v-oorbehoedm id delenDit is volgens de minister van financiën een noodmaatre gel omdat India krap in zijn deviezen India zal het Internationale Mone- Fonds om het hoogst mogelijke krediet verzoeken. De centrale bank heeft het disconto van 5 tot 6 procent verhoogd, de tweede verhoging in vyf maanden. Aan de landen van het con sortium tot hulpverlening aan India is zo groot mogelijk hulp verzocht Aandelen Beatles vlug overtekend LONDEN. De emissie van 1.250.000 aandelen in de Northern Songs Com pany, die de 56 composities van twee Beatles op de markt zal brengen, was reeds twee dagen voor de officiële in schrijving (op vandaag) overtekend. De stukken zijn van 7 shilling en 9 pence. Alle aandelen zijn in pakken van ongeveer 200 opgekocht door be leggers. soms uit de Verenigde Staten. De vorig jaar opgerichte maatschappij schat haar activa op f 19,3 miljoen. Paul MacCartney en John Lennon, de schrijvers van de 56 composities, heb ben elk f3 miljoen in het bedrijf ge stoken. Buschauffeurs bij streekvervoer: (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De protestants-chris telijke bond van vervoerspersoneel heeft uitgesproken, dat de voor dit jaar toegestane loonkostenstijging van maximaal 5 procent voor de autobuschauffeurs alleen aanvaard baar is, als met de werkgevers te vens overeenstemming wordt bereikt over een duidelijke programmering van het beleid, dat erop gericht is de bestaande achterstanden in beloning weg te nemen. Dat programma zou, zo werd in een gisteren gehouden vergadering van de bedrijfsgroepen wegvervoer van de PCB gesteld, kunnen bestaan uit een langere contractperiode waarbinnen in een keer of in etappes het beloningsniveau van de verschillende groepen tenslotte wordt op getrokken tot het vergelijkbare peil el ders, waaronder bijvoorbeeld bij de ge meentelijke busvervoersbedrijven. Voor het afwerken van dit programma zal het nodig zijn dat door de stichting vai arbeid en de overheid aan de betrokken partijen de volle vrijheid wordt gegeven om de c.a.o.. auto busdienstondernemin gen zodanig te wijzigen dat het beoogde doel binnen de dan gestelde tydsgrenzen kan worden bereikt Op deze wijze zal naar het oordeel van de PCB de bedrijfstak van de niet als overheidsbedrijf uitgeoefende auto busdiensten in staat zijn om de eigen verantwoordelijkheid voor de beloning van het betrokken personeel te dragen. Daarbij speelt de bedrijfseconomische toestand tevens een beslissende rol, om dat door externe factoren de economische toestand van de autobusdienstonderne- mingen nadelig wordt beïnvloed, als bijvoorbeeld de noodzakelijke snelheids beperkingen op de wegen, verkeersop stoppingen, het tariefbeleid van de over heid, dat wordt gevoerd op grond van algemeen sociaal economische overwe gingen, en de plicht om onrendabele tra jecten te exploiteren. Het overleg mét de werkgevers over de voorwaarden waaronder de nieuwe c.a.o. voor 1965 kan worden aangegaan, is nog niet afgesloten. Briefkaart na 35 jaar bij geadresseerde MEPPEL Een prentbriefkaart die op 31 december 1929 in het Drentse Dieverbrug is verzonden aan een meisje is vorige week na een zwerftocht van ruim 35 jaar. waarbij de Australische steden Melbourne en Alberton zijn aan gedaan. 4 km verder, in Wittelte, door de geadresseerde ontvangen Op 31 december 1929 werd de kaart gepost m Dieverbrug door mej. T. Buiter. thans mevr. Dolfs- ma-Buiter te Ruinen. Zc was be stemd voor haar vriendin mej. Griet Grrt in het nabijgelegen Wittelte en ze bevatte de beste wensen voor he jaar 1930. De ge adresseerde. thans mevr. G- van Leeuwen-Grit te Diever (52) kreeg de kaart vorige week van het postkantoor in Diever toen ze daar postzegels kwam kopen. „Kan deze kaart voor u zym*. vroeg de postbeambte en toen mevr. Van Leeuwen de kaart eens goed bekeek moest ze tot de con clusie komen dat dit inderdaad het geval was. Uit de stempels bleek, dat de kaart in 1929 in Die ver was afgestempeld en in 1958 uit Australië naar Nederland was teruggestuurd. De briefkaart was- Juist-gefrankeerd met een postze gel i i 1% cent 0 De 84-jarige fietser L. de Bruijn uit Panningen is verongelukt toen hij ge grepen werd door een zware trailer met oplegger.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7