LECTUURACHTERSTAND MOETEN WE INHALEN Alles goed en u/el Nederland gevraagd om anderhalf miljoen Geen principieel bezwaar tegen Wereldraad Een woord voor van daafl Conflict gevolg van vertrouwenscrisis Europese school niet al te moeilijk DAM PO DONDERDAG 18 FEBRUARI WE1 Beran wanhopig achter raam RADWANOW/ROME Een jour nalist van Associated Press heeft dinsdag een vergeefse poging gedaan, om toegelaten te worden bij de 77- jarige Tsjechische aartsbisschop Jozef Reran, die door de paus tot kardinaal is benoemd. In het Vatiaan ziet men geen kans meer, dat Beran aanstaande maandag in Rome aanwezig zal zijn bij de plechtigheden, waarbij 27 nieuwe kar dinalen in het college zullen worden opgenomen. Overigens zal zijn verhef fing tot kardinaal ook bij zijn afwe zigheid doorgaan. Beran zou wel naar Rome mogen gaan, maar de Tsjechen weigeren de toezegging te geven, dat hij naar Tsjecho-Slowakije mag te rugkeren. De aartsbisschop woont met zeven andere bisschoppen, die door de Tsje chische regering verbannen zijn, in een zijvleugel van een achttiende-eeuws kasteel, dat nu als tehuis voor ouden van dagen wordt gebruikt, in de bos sen ongeveer honderd kilometer ten zuid-oosten van Praag. De journalist zag de ingang geblok keerd door een nors kijkende bewa ker. die zei, dat de aartsbisschop zonder toestemming van de regering geen westerse bezoekers mag ontvan gen. Vanachter een gesloten raam gaf Beran een teken, dat uitdrukking scheen te geven aan de wanhoop van een gevangen mens. In een gebaar van berusting hief hij zijn handen omhoog, wees naar de muren om zich heen en haalde zijn schouders op. Hij bracht een vinger aan zijn lippen, hief zijn rechterhand in een zegenend gebaar en verdween. De aartsbisschop trachtte niet het raam te openen, wat er op wees, dat die gegrendeld was. Hij wees naar beneden, waarmee hij waarschijnlijk de bewakers bedoelde. Ds. Van der Kraan (66) overleden (Van e onzer medewerkers) AMERONGEN In de ouderdom van 66 jaar is onverwachts de hervormde emeritus-predikant ds. P. van der Kraan overleden, die onder meer zestien jaar predikant te Bunnlk is geweest. Ds. Van der Kraan deed 1 september 3929 zijn intree in de hervormde gemeen te van Hoogvliet. In 1934 vertrok hij naar Sliedrccht, om in 1943 bevestigd te worden in Den Haag. In 1948 aanvaard de hij een beroep naar Bunnik bij Zeist. Als emeritus vestigde hij zich to Arüe- rongen, waar hij zaterdag ter aarde zal worden besteld na afloop van een rouw dienst in de hervormde kerk. die om kwart voor twaalf begint. De zwakste schakel in de ketting van lectuurvroduktie is de dis tributie. Ieder land moet eigen wegen vinden om boeken en kranten bij de mensen te bren gen. In vele Afrikaanse landen is de rijdende boekwinkel de beste wijze om boeken aan de man te brengen. Prof. Berkhof en prof. Verkuyl eensgezind: (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Over vijf jaar zullen zeventien miljoen meer Afrikanen kunnen lezen en schrijven dan nu. De grote vraag is even wel: Wat zullen zij lezen? Een van de tra gische ontwikkelingen van onze tqd is dat de zending hen en vele andere volkeren lezen heeft geleerd, maar de kerken daar na het initiatief verspeeld hebben. Daar om zal alles in het werk gesteld moeten worden om het initiatief op het gebied van de lectuurspreiding te herwinnen, In het bijzonder hebben de jonge volken op het ogenblik behoefte aan boeken die ingaan op de problemen van maatschappij, kerk en staat. Daarnaast zal alles in het werk gesteld moeten worden om te komen tot dag-, week- en maandbladen die voor de noodzakelijke begeleiding kunnen zorgen. Dit vertelde gistermiddag prof. dr. J. Verkuyl, secretaris van de Neder landse Zendingsraad, die samen met prof. H. Berkhof van Leiden op een persconferentie een officiële start gaf aan een actie onder het Nederlandse volk om de jonge volken te helpen bij de produktie van verantwoorde lec tuur. Opnieuw zal de actie de naam dragen van „Brood voor het hart". Anderhalf jaar geleden werd ook een soortgelijke actie gehouden die anderhalf miljoen gulden heeft opgebracht. Nauwe lijks een half jaar later bleek echter op de wereldzendingsconferentie te Mexico dat veel en veel meer gedaan zal moeten worden om werkelijk de nieuwe lezers van Afrika. Azië en Latijns-Amerika van lectuur te voorzien. Daar bleek dat het niet mogelijk is voor één land om dit probleem werkelijk aan te pakken. Eensgezind werd besloten om een wereldfonds te vormen voor christelijke lectuur van twaalf miljoen gulden. Een derde "van dit bedrag is toegezegd door de Amerikaanse kerken, De Nederlandse Zendingsraad is ge vraagd om een miljoen gulden bij te dragen. Bovendien echter zal nog een half miljoen gulden nodig zijn voor lectuurprojecten waarbij de Nederlandse kerken persoonlijk betrokken zijn. Prof. Verkuyl noemde een groot aan tal redenen, waarom het juist nu noodzakelijk is het lectuurwerk in Afrika, Azië en Latijns-Amerika een stevige steun in de rug te geven: Statistieken tonen aan dat er tegen het einde van deze eeuw drie maal Zoveel mensen op aarde zullen zijn dan in 1940. Reeds nu woont in G.O.S. te hoge prijsmaar Overal ter wereld wordt tegen woordig gelezen. De grote vraag is echter wat krijgen de mensen te lezen. De kerken hebben een grote achterstand opgelopen in de produktie van lectuur. Het aantal christenen neemt wel toe (in de laatste 25 jaar met 25 procent), maar percentueel neemt het af. Het is nu 30 procent en tenzij er een bijzondere ontwikke ling komt neemt men aan dat in het jaar 2000 slechts 20 procent van de bevolking zich christen zal noemen. „Hoe kleiner het leger, des te belangrijker is de strategie", citeer de prof. Verkuyl. Jonge landen bestrijden met kracht het analphabetisme en steeds meer mensen zullen kunnen lezen en schrijven. Er wordt bijzonder veel gedaan door de regeringen en de Unesco, Brood voor het hart kerst' een beroep op hnn leden om zich achter een massale lectunractle te stellen. Zij vragen om anderhalf miljoen gulden. Hoogtepunt van de* ze actie zal een collecte zijn die op 2 mei 1965 gehouden zal worden in de meeste kerken. De actie wordt gehouden onder het motto: „Brood voor het hart." Niet alleen doen alle kerken, die zijn aangesloten via hun zendings organen bij de Nederlandse Zen dingsraad mee. er is bovendien bijzonder aanbevelingscomité vormd, waarin vrijwel alle voorzit ters van synodes of landelijke ker kelijke organen zitting hebben. Ook hebben een aantal ministers hun naam aan deze actie gegeven, zoals mr. J. van Aartsen. M. B. W. Biesheuvel en mr. E. H. Toxopeus. Andere bekende persoonlijkheden uit dit aanbevelingscomité zijn drs. H. A. Korthals mr. W. F. Lichte- nauer, M. Ruppert en mr. dr. A. A. van Rhijs, leden van de Raad van State, jonkvrouw mr C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen, lid van de Tweede Kamer, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman en mr. M. de Niet leden van de Eerste Kamer, terwijl ook de vrouw van de zojuist overleden commissaris van de ko ningin van Zeeland, mevrouw S. C. de Casembroot baronesse van der Felzt haar naam aan de actie heeft gegeven. maar pornografische tische lectuur dringt overal door. Er is vooral behoefte aan een nieuw soort christelijke lectuur, die ingaat op het dagelijkse leven. En er komt tevens een grote behoefte aan bla den die op een christelijke manier voor dagelijkse of wekelijkse bege leiding en voorlichting zorgen. HELPEN 1. Door te helpen bij de „planning" van uitgaven en te komen tot een kwali- teits- en een kwantiteitsvérbetering. 2. Door te zorgen dat overal schrijvers en journalisten opgeleid kunnen wor den. Meer en meer blijkt dat niet volstaan kan worden met vertalingen van westerse lectuur, maar dat eigen krachten zelf aan het werk gezet moeten worden. 3. Door hulp te bieden waar mogelijk bij de distributie. Dit is nog altijd de zwakste plek. INHALEN Prof. Berkhof constateerde dat het gemakkelijk is in het westen geld te vragen voor de stoffelijke noden van de mensen in de jonge staten. Hij Is evenwel van mening dat het kortzichtig is om ons daarop te concentreren en de geestelijke noden te vergeten. In Enoegoe klaagden enkele weken geleden enkele Afrikanen tegen hem dat het gemakke lijk Is om geld van westerse kerken te krijgen om een kippenfarm op te zetten, maar heel moeilijk om steun te vinden bij de opbouw van een vormingscentrum. Naast brood voor het lichaam zal het westen de noodzaak vin brood voor het hart niet mogen vergeten. Hij was in het bijzonder onder de indruk gekomen van bijvoorbeeld het lectuurwerk dat in de Zuidindiase stad Vellore gedaan wordt door de Ameri kaanse Hervormde Kerk. Daar volgen De zending mag de noodzaak van de Woord-verkondiging niet vergeten in deze tijd, zo zei hij nog. Maar dan moet het werk voortgezet worden. Mensen die de boodschap van het Evangelie gehoord hebben, moeten door boeken, brochures, tijdschriften en kranten worden geholpen om gees telijk te groeien. Juist in de komende tijd zullen de kerken de achterstand moeten inhalen die zij op lectuurge- bied hebben opgelopen. Oud-redacteur kerk en school overleden Te Bussum waar hij sinds 1934 woon de, overleed vannacht de heer D. dc Wit, 85 jaar oud. Op de plaats waarl we dit melden, bij het nieuws uit 1 „kerk en school", zoals het toen werd aangeduid, heeft hij in deze krant vele jaren voortreffelijk verzorgde journa listiek geleverd. Als jongeman van 24 jaar begon hij daarmee, na de onderwijzersopleiding te hebben voltooid. Het was in de ja ren toen werken aan de christelijke krant bijna meer vroeg dan een mens kon presteren. Alles moest door enkelen worden ge reedgemaakt. Als men daarbij bovendien een verantwoordelijkheidsbesef en een nauwgezetheid bezat als de heer De Wit, dan leefde men voortdurend in de uiter ste spanning voor het vervullen van een taak, die ongewoon bezielde. Het enthou siasme waarmee de heer De Wit dertig jaar lang alles wat op het terrein van kerk en school vermeldenswaard was in de krant verwerkte, was aanstekelijk voor allen rondom hem. Zijn werk is door I de lezers zeer gewaardeerd, wat gedurig bleek. In belangrijke mate heeft hjj mo gen bijdragen tot de ontwikkeling van de christelijke krant in de moeilijkste jaren van haar bestaan, en hij deed het met hart er. ziel. Tot het eind van zijn leven bleef hij belangstellend volgen wat er op het geestelijke erf in ons land zich afspeelt. Zij die hem hebben gekend ge- denkeu hem met de grootste achting. Prof. Dr. G. F. Rochat overleden GRONINGEN Op 88-jarige laeftijd is in Groningen overleden prof. dr. G. F. Rochat, oud-hoogleraar in de oog heelkunde aan de Groninger universi teit. Prof. Rochat werd in 1876 te Amsterdam geboren. Hij studeerde Utrecht en promoveerde in 1902 op een proefschrift over het werkzaam aan deel der ricine. In 1904 vestigde hij zich als oogarts te Utrecht waar hij! tevens privaatdocent aan de rijks-' universiteit was. In 1919 werd hij be noemd tot hoogleraar in de oogheel kunde aan de Groninger universiteit. Beroepingswerk GEREF. KERKEN Beroepen te Pieterburen: B. de Boer, kand. te Meppel; te Vrljhoeve-Capelle: Tj. Kuipers, kand. te Nijmegen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Lethbridge (Alberta- Canada): W. Suyker te Krabbendijke. ÏC „Staat het mij niet vrij met het mijne te doen, wat ik va - (Mattheüs 20 15). t Het gaat om de arbeiders in de wijngaard. De eersten won aangenomen tegen een schelling per dag. Als zij met werkzaamheden beginnen is de dag nog jong. Matthi schrijft, dat het vroeg in de morgen was. Nadien komen arbeiders bij, later gehuurd onder de voorwaarde wat bil! is zal ik u geven". En nog later neemt de „heer des huk mensen aan, met wie helemaal geen afspraak wordt gemat Zij zullen wel zien. Wellicht hebben zij zich over de beta li helemaal geen illusie gemaakt. En dan breekt het uur van de afrekening aan. Normaal het zijn, althans gerekend naar onze maatstaven, als met betaling met de eerste arbeiders werd begonnen. Zij heb\ en de hitte des daags getrotseerd, zij zijn alle anderen voorgega sP° Maar kijk, dat gebeurt nu net niet. De man, die hen heeft toe huurd begint met de laatst aangekomenen, met hen, die iter minste werk hebben verzet. En zij ontvangen hetzelfde bedtsel" als was beloofd aan hen, die de eersten waren. En dan ontstaan de moeilijkheden. Hoe is het mogelijk! K Ge die zoveel meer werk hebben verzet, wij de werkers van IgeJ eerste uur, wij die van begin af aan hebben gedaan wat t me ons werd verlangd, wij zijn de laatsten die aan de beurt kon jr' en ons loon is hetzelfde. Ja, staat het mij niet vrij met het mijne te doen wat ik ir Anders gezegd: staat het God niet vrij te doen wat Hij tf Te doen met de zijnen? Of zij de eersten waren of de laatsU Of komt het juist bij Hem op de laatsten aan? Dat ene schm dat verdwaald was, die zoon, die verloren wasDe laatit in£ zullen de eersten zijn en de eersten de laatsten. Wij lezen vanavond Mattheüs 6 vers 24 tot 34. OEGSTGEEST Dc Stichting Oud- Poelgeest organiseert dit jaar een inter nationale bijeenkomst voor rooms-katho- lieke en protestantse jongeren ter bezin ning op de „weg van de samenwerking der Europese volken". De bijeenkomst, die op het kasteel Oud-Poelgeest zal ;ld op 21 rtui worden deelnemers wacht tussen 18 en 30 Jaar. ClassU-Haarlem over Bloemendaal (Van onze kerkredactie) HAARLEM De moeilijkheden in Bloemendaal rondom het radio werk van ds. G. Toornvliet zijn niet te herleiden tot de tegenstel ling: openheid voor de wereld versus ghetto-mentaliteit. Ze zijn ontstaan uit en blijven bestaan door een wederzijdse vertrouwens crisis in de intermenselijke ver houdingen. Dit heeft de classis van de Gereformeerde Kerken uitge sproken, die zich met het conflict- Bloemendaal bezig moest houden. De classis heeft echter nog geen DEN HAAG Hoewel het on derwijs aan de Europese scholen voor een deel in het Frans of het Duits wordt gegeven, is er bij de Nederlandstalige leerlingen ge?n leemte in de Nederlandse taalschat en in het woordbeeld geconsta teerd. Het ziet er dus niet naar uit, dat het volgen van een Euro pese school in het algemeen een hogere intelligentie eist dan het volgen van een overeenkomstige school in Nederland. Dit antwoordt minister Bot (O. K. en W.) o.a. op vragen van twee leden van de KVP-fractie in de Tweede Kamer. drs. Th. E. Westerterp en dr. L. A. H. Albering, die meenden, dat talrijke ouders van Nederlandse leer lingen der Europese scholen bezorgd zouden zijn wegens de onderwijs methode, die wordt toegepast aan de middelbare afdeling van de Europese scholen in Brussel en Luxemburg. Het centrale probleem, waaruit de meeste moeilijkheden voortvloeien is echter het feit, dat de Europese scholen bedoeld zijn voor de kinderen, die ook in Nederland een hbs of een gymnasium zouden volgen, terwijl er op de Europese scholen betrekkelijk veel leerlingen zijn, die in Nederland in een eenvoudiger schooltype plaats zouden hebben gevonden. In Luxem burg is met het oog daarop een vervolgafdeling van de lagere school gesticht, die echter niet aan de ver wachtingen heeft beantwoord. Brussel en Luxemburg wordt thans in i de middelbare school een proef ge- i nomen met een economische afdeling.! waarvan men hoopt, dat zij althans l een deel van de moeilijkheden zalj oplossen. I uitweg uit de moeilijkheden wr wezen. Volgende week zal de classis-Hu lem opnieuw bijeen komen. Op de v Oo gadering van deze week is in het 1 m zonder gesproken over de versd ;s( ping van het conflict in de laai weken. De classis keurt het af dat „Vrienden van Bloemendaal" ondat Th het dringend verzoek van de clai E vergadering van 15 december, 'c publiciteitsactie niet hebben wil staken. Zij is eveneens ontstemd over I interview dat ds. Toornvliet ht toegestaan aan het rooms-katholi weekblad De Nieuwe Linie, waard in dit blad een onjuist beeld werd schilderd van de moeilijkheden tussen hem en zijn kerkeraad zijn rezen. Bovendien keurt de classis af dat ds. Toornvliet het artikel i heeft gerectificeerd. Volgens een verslag van deze c sisvergadering heeft ds. Toornvliet i leedwezen uitgesproken over het dat hij De Nieuwe Linie een inl view toestond en over het feit hij geen poging heeft ondernomen te rectificeren. Het huwelijk dat ds. Toornvliet i LE kelijk heeft bevestigd was volgeni classis echter niet in strijd met karakter van het studieverlof dat h 1" was verleend. Ds. Toornvliet kreeg i 150 maanden studieverlof en men hoopt<)»t I die periode een oplossing te vin' voor de gerezen moeilijkheden, classis betreurt wel de gang van I ken bij dit huwelijk, dat door een M gering van de kerkeraad van Bloem daal niet in Bloemendaal kon worty M bevestigd. KOU. GRIEP zware hoofd- en borstverkoud heid, diep vastzittend slijm.snulft en wrijft U weg met (Van een onzer verslaggevers) LEEUWARDEN Nu in de Wereldraad van Kerjcen de basis formule veranderd is, is er een platform ontstaan, waarop open lijk gesproken kan worden. Voor dat platform hebben wij onze mensen te leveren. Er blijven ech ter bezwaren. Dit betoogde prof. dr. C. van der Woude uit Kampen op de Friese gereformeerde ouder lingen-conferentie, waar hij was uitgenodigd om de huidige "bind van zaken ten aanzien van aan sluiting Van de Gereformeerde Kerken bij de Wereldraad toe te lichten. Prof. Van der Woude wees er op. dat de vraag naar oecumene vanaf de eerste christelijke kerk steeds twee kanten heeft gehad. Deze tweezijdigheid is op de gereformeerde synodes steeds de orde geweest. Enerzijds is er voo. kerken de roeping tot eenheid, anderzijds de eis, dat beproefd moet worden, of de geesten werkelijk uit God zijn. Het is een bijzonder moeilijke opdracht, beide aspecten volledig tot hun recht te laten Kan men spreken van een koerswijzi ging, nu de laatste synode uitsprak, dat er geen doorslaggevende verhindering is om zich bij de Wereldraad aan te sluiten? Prof. Van der Woude antwoord de hierop met ja én met neen. Koerswijziging haar ziet niet als een reductie, maar *n concentratie van het belijden, er het functioneren van deze formu le binnen dc Wereldraad kan men verschillend denken. Zij is echter meer kreet, ze bindt de kerken en de Wereldraad bij eigen spreken en hande len: de basisformule heeft een kritische functie. De Kamper hoogleraar wilde zich ook nadrukkelijk bezinnen over de konsekwenties van een aansluiting. Er binnen de Gereformeerde Kerken groot verschil van inzicht over de het dubbele aspect van eenheid en isolement on met het zoeken naar een harmonie tussen die beide roepingen Het besluit om zich niet aan te sluiten (in 1949) werd genomen in de erkenning van de noodzaak van oecumenische roeping. Koerswijziging is er echter wel in deze zin, dat dc synode voorheen tot de drempel, nooit over de drempel ging. doch dat ze thans de klink in de hand genomen heeft. Is er iets veranderd? Ja. de Wereldraad belijdt thans de drie eenheid en kan het belijden der kerken nu toetsen aan de Heilige Schrift. Deze basisformule kan een grondslag zijn, als Te hoog Zorgen maakte prof. Van der Wou de rich échter vooral om de banden van de Gereformeerde Kerken met zusterkerken in het buitenland. De Gereformeerde Oecumenische Synode heeft zich tegen aansluiting ver klaard. Kunnen wij hen overtuigen, dat er bij ons geen ontrouw en afwijking van de belijdenis is? Als wij dat niet kunnen en de G.O.S. uiteen zou dreigen te vallen, zou dat een te hoge prijs zijn voor aanslui ting. De waarde van aansluiting moet trouwens ook niet overschat worden. Ook buiten de Wereldraad doen de Gereformeerde Kerken aan oecumene (Nyborg. zending, werelddiaconaat) Moet deze activiteit nog worden ver hoogd, als blijkt, dat de Gereformeer de Kerken door verder te gaan de roeping ten aanzien van de zusterker ken zouden schaden? Prof. Van der Woude wees er ten ilotte op, dat aansluiting zich niet alleen op wereldniveau, maar ook nlaatseliik voltrekt. De Gereformeer de Kerken zullen steeds meer gecon- '••nnteerd worden met samenwerking. Durven zij die confrontatie aan? Heb ben zii voldoende kritische zin en beirrir» voor het aspect van het iso lement? Zijn zij geestelijk sterk ge noeg of leven zij in een oppervlak 'f|<»e oecumenische roes? Al deze vragen achtte prof. Van der KERNEN Orerul goetl voor VAN INGEZONDEN STUKKEN lljkheid der hoofdredactie. De redactie behoudt zich het recht voor stokken te weigeren en in te korten schrijft o dos zéér korti Er kan worden gepubliceerd met volledige vermelding van naam en woonplaats. Anonieme brieven krijgen geen plaatsruimte. Waar nodig kan in een bij schrift van redactiewcge een korte toelichting worden gegeven- Calvijn is tegenwoordig overal goed oor. Zo wordt hij bijv. genoemd als oorstander van een uitgebreide liturgie n men wijst dan op zijn verblijf in Straatsburg. Men ziet echter over het hoofd, dat deze uitgebreide liturgie niet de hand van Calvijn was, maar voortkwam uit de internationaal getinte vluchtelingengemeente aldaar. Calvijn heeft in Straatsburg uiteraard van deze liturgie gebruik gemaakt, maar deze nooit in Genève ingevoerd. Wel een bewijs dat wij Calvijn niet voor onze liturgische karretjes mogen spannen! De voorstanders van sport op zondag doen inmiddels ook al een beroep op Calvijn. We lazen in de krant: Calvijn zeilde ook op zondag, enz. Welke (betrouwbare) bron hiervoor aange haald wordt, is mij niet bekend. Maar ook al zou Calvijn op zondag gezeild hebben, weet men dan niet dat Calvijn aanvankelijk niet de nadruk legde op de zondag, maar op één dag rust per zeven dagen? En weet men niet, dat Calvijn's inzicht later gewijzigd is? Kent men zijn duidelijke verklaring aangaande de zondag in zijn Institutie en Catechismus Het is een kwalijke zaak. wanneer men de naam van de reformator ge bruikt voor zaken die uit hun historisch verband worden gehaald. Rotterdam P. Buitelaai Boycot Naar aanleiding van uw artikel ovei Rassenwaan in de krant van 28 januari jl., heb ik een brief om nadere inlich tingen aan Philips-Eindhoven geschre ven Het ging mij speciaal om de passage „Steeds meer bedrijven in steeds meer landen laten zich de wet voorschrijven door het boycotbureau van de Arabische Liga. Zo heeft vorige week Israël Philips op de lijst moeter zetten van buitenlandse ondernemingen die onder het anti-semitische juk van de Arabische Liga zijn doorgegaan". - Van Philips ontving ik inmiddels ant woord met o.m. het volgende citaat: dat alle door u gereleveerde berichter anti-Joodse gedragingen genoegen nemen en van ons geen met cijfers e.d. gestaafde weerlegging ver langen. Het zij hier voldoende u te verzekeren dat onze onderneming ook met handelaren in Israël op ruime schaal zaken doet...." Aldus Philips- Eindhoven. Ik hoop dat u het bericht wilt rectificeren. Dubbeldam L. v.d. Blom vind ik een moedige actie als die de gemeente Baarn is begonnen met als peculaties af te remmen Den Haag W. F. Bingley sr. teTeg Winstdeling Woude So belangrijk, dat hij niet ijps volkomen uit de lucht gegrepen verwachtte, dat het op de aanstaande zijn. Naar wij vertrouwen zult u met synode tot een beslissing zal komen. I deze algemene tegenspraak onzerzijds Een goede winstdeling Is tuinder A. van Kampen te Stompwijk de prijzen van ziin produktie verlaagt in overleg met zijn collega's. Zulk een winstdeling komt ten goede aan ieder een Ook zou deze tuinder zijn winst of een deel ervan kunnen geven aan collega's die verliezen lijden (al even zeer in overleg met andere collega's of bond). Rotterdam P. C. van Wijk Funatiei Met verbazing nam ik kennis van de vrij positieve wijze waarop in dit blad over het tv-programma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" wordt geoordeeld. Zelf heb ik geen tv., maar ik heb het programma wel eens gezien en mij steeds geërgerd: zelfs werd er de laatste keer In het programma gevloekt. In uw commentaar lees ik echter niets anders dan „aardige satires en het beheersen van de teksten". Ik virfd al die medewerkers aan dit programma maar een fanatiek stelletje. 'oorschoten J. C. Segaai Huizenspecnlanten Gezamenlijke actie tegen speculanten n huizen lijkt bitter noodzakelijk. Dal is namelijk geen „gewone" op zichzelf al verkeerde speculatie meer maar speculatie waarbij bovendien een bestaande nood wordt geëxploiteerd. Het staat ongeveer gelijk aan de specu latieve handel in negers uit de tijd van „De negerhut van oom Tom". Daarom Ontgoocheling Augustus verleden jaar kwam mijn gezin terug uit Zuld-Afrika. Er was immers in eigen land werk genoeg en ons gezin bracht een bekwaam ver pleegster. een uitstekende typiste en een bouwkundige in. Echter: voor ons be taalbare kamers waren hier niet te huur (wij wilden heus niet onmiddellijk al een woning hebben). Zeer vele sociale instanties hebben we afgelopen, zelfs de Haagse burgemeester en de minister van binnenlandse zaken werden aange schreven. Echter geen resultaat: we werden zwervers in eigen land. iand"YatTk"Ynoorlogstijd Wende d*oor economie. Waarmee landgenoten gratis met gevaar voor landen moeten betalen? Zonder betaling miljoen ha. grond, die mechanisch ont- mevrouw Den Haan, die zich hei JL gonnen kunnen worden en uiterst ge- geërgerd aan enkele uitspraken „UitJ schikt zijn voor de graanteelt. Hoeveel kindermond" Het gevaar is niet det er in Amerika en Rusland liggen is zelfs beeldig dat men met toepassing niet bij benadering te schatten. De inzichten van de inzendster van Amerikaanse regering geeft premies voor hen, die bouwland onbebouwd laten! Een studiegroep die onlangs Ethiopië bezocht, berekende, dat 10 pet. van dit land voldoende zou zijn om geheel Afrika te voeden als men het in cultuur bracht en zo kan men wel doorgaan! Kijk eens in uw eigen land Onze eierproduktie daalde vorig jaar met een derde, terwijl verdubbeling zonder moeite mogelijk was. De prijzen waren echter te laag. Bijna overal ter wereld, ook in de U.S.A., waar koren geteeld wordt, zou men de opbrengsten gemakkelijk kunnen verveelvoudigen Wat men over het hoofd ziet is, dat het volstrekt niet het gebrek aan produktie- mogelijkheden gens anders over denkt als u? Ik prcd"10 hier iets in van geestelijke hoogmoaaar Denk eens aan gesprekken van JeT sto met de Samaritaanse vrouw. Zij g« in ook antwoorden als van een kind d zich alles nog niet zo bewust is. Mii^. Jezus bestraft daarover niet. acht zi j uitlating veeleer een aanknopingspu f tot verder gesprek. Alphen a. d. Rijn D. v. dit onderwerp g«l' eigen leven hulp te bieden. Ons gezin nu uit elkaar gerukt. Binnenkort verlaat ik mijn land weer. Verbitterd, maar ook teleurgesteld en bedroefd vanwege de bejegening. Hoe anders is de Zuldafri- kaanse overheid die ons in alles behulp zaam wil zijn bij onze terugkeer naar een menswaardig bestaan. Monster A. H. v.d Zwan Bevolkingsexplosie (2) Onder „Bevolkingsexplosie" stelt ing. v.d. Keilen de bevolkingsgroei aanspra kelijk voor het gebrek aan voedsel, gebrek aan ontspanningsruimte enz. Al lemaal narigheden, die uit het „teveel aan mensen" zouden voortvloeien. Wat jammer, dat de Heilige Geest dit niet voorzien heeft (zou men zeggen), toen Hij de Bijbelschrijvers inspireerde Want dan had er bij het gebod van heen te gaan en zich te vermenigvuldi gen, de aarde te vervullen enz. toch wel deze beperking gestaan: „Tot rond 1950 na Chr. want dan is er geen ruimte en voedsel genoeg meer." Helaas ik ben dat niet. Ik zou de inzender erop willen wijzen dat het vermogen tot voedselproduktie nog niet voor 1 procent ten volle wordt In Frankrijk liggen meer dan een kan onze westerse maatschappij niet leveren! Dat is de kern vraagstuk. Alphen a.d. Rijn Tekort Herenhuis Iemands dochter is verkracht en voor haar leven ongelukkig gemaakt. Een baby is gemarteld tot het kind stierf. Een vrouw werd gewurgd. Zo kan ik nog wel even doorgaan, Straf? Ik zou zeggen: geselen en dan op water en brood. pension, moet zeggen: een aangename tijdpasse ring voor deze schurken. Den Haag A. Boeré oudere oussen De laatste maanden leest men ge»1" W. Geldof geld over het tekort aan geld bij i i gemeente Rotterdam om het hoognodii ,a aan te schaffen of te laten bouwe zodat er zelfs toe overgegaan zal worde v om eigendommen te verkopen. In d verband denk ik aan de R.E.T. die nk si voldoende materiaal kan aanschaffen ec het vervoer van passagiers goed te late functioneren, zoals o.m. van en nil Pernis. Het tarief op dit traject wé» delinquenten vlak invrijheidstelling na selectie enige tijd verblijven. Wat uw reactie betreft nadat recht is geschied en een gevange ne zijn tijd heeft uitgezeten kan liet plicht zijn hem weer op de normale «amenleving voor te bereiden red.) Driemuul schande (3) afgedankte ..Haag» bussen onderhouden, over de frequent* zullen wij maar zwijgen. Nu lees ik* de courant dat B. en W. de gemeentfr raad willen voorstellen ter viering vö de 5e mei een bedrag uit te trekken vu f380.000.- (incl 275.000.- voc verk en optocht). Ten aanzien van het vorenstaand! 1 .•raag ik mij bescheiden af of dit g«k c wellicht nuttiger cn in het algemea t< belang kan worden aangewend, waF voor ook gaarne de mening van and«( Rotterdammers en belanghebbenden. Pernis P. Meybool

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2