Genetische gevolgen straling stellen voor moeilijke opgaven Sombere toekomst voor "ontbindende" wagens Te kust en te keur Kou en tocht in de Gehoorzaal Wat doet een afvlammer hij Hoogovens? HOOGOVENS IJMUIDEN JUSTITIEEL ONDERZOEK NAAR GESJACHER IN HUIZEN TE LEIDEN nieuwe leidse courant woensdag 17 februari 1965 Prof. Sobels voor Nijverheid en Handel Woensdag Breestraat 19, 7.45 uur: jaarvergadering aid. Leiden Chr. Plattelandsvrouwen- •Meisjesbond. Herenstraat 1, 8 uur: prijsschieten n de buks (afd- Ned. Bond oud-strijder? en dragers Mobilisatiekruis) Breestraat 19, 8 uur: Tuinbouw Plantkunde, drs. C. Bas over V.S. India. Boshuis (achter Hoflaan 74), 7.30 ui sociëteitsavond Herv. wijkgem. Boshud- zerwijk, tot 10 i Luth. kerk, 8.15 uur: concert Collegium Musicum. Prytaneum. Rapenburg 0: Vietnamees Tran Thuyen vertelt wat Christus voor hem betekent. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 i Nieuwe Komedie met Maria Stuart. Den Haag Diligentia. 815 uur: Ballet de Esp ana. Scbeveningen: Kurzaal, 8.15 i dentie-Orkest, met piano. Donderdag Zaal Bevrijdingskerk, 7.30 uur: avond gebed. Bovenzaal Bevrijdingskerk, meenschappelijke hervormde en gerefor meerde wijkgemeente-avond, de heer S. den Hollander over „Wat kunnen wij sa men doen tot opbouw van het ge\oofs. e femeent eleven? Ge hoorzaal, 8 uur: K. en O., Residen tie-Orkest, met pianoduo. Rij nsburgersingel 22, 8 uur: ouder avond kleuterschool De Boterbloem. Geref- kerk Oude Vest, 8 uur; muziek avond Chr. Lyceum. Oegstgeest, Irene: 8 uur Hervormde gemeenteavond, prof. dr. J. C. Groot over „Het gesprek Rome-Reformatie". Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur- Haagsche Comedie met De methode Ri- badier. Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: N< Kamerorkest, met cello- Vrijdag Gerzon, Breestraat 142-144: 10.30 11.30 u., 2 u., 3 u. en 4 uur korte mode show van Voguepatronen. Academiegebouw, 4 uur: inauguratie prof. dr. A E. Meeussen (bantoeistiek) Zaal Koningskerk (Noord). 7.30 ruil beurs voor verzamelaars. Kleine zaal Gehoorzaal, 230 uur: jaar- verg. afd. Leiden Ned. Ver. Huisvrou- Potterij Zaalberg, Hoge Rijndijk 49. Zoeterwoude, 8 tot 10 1 cursus pottenbakken- Zomerzorg. 7.45 uur: contactavond afd Leiden e.o. Ned. Ver. ouders van Emi granten, onderwerp: „Reizen naar o geëmigreerden thans voor een ieder i lelijk". Oegstgeest: zaal Willem de Zwijger- kerk, 8 uur: jaarvergadering C-hr. korf balvereniging „Fiks". Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 i Haagsche Comedie met King Lear. Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Ned. Kamerorkest, met cello. Zaterdag Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met Taloelah. Herv- jeugdgebouw. Hoogl. Kerkgr. 44. 8 uur: jongerensociëteit, politiek forum. Oude Vest 13. 7.30 uur: C.J.V. De Valk. Acad. Ziekenhuis. 9 55 i excursie naar de nieuwe poliklinieken voor interne geneeskunde Volkshuis, 8 uur: werkgemeenschap De Ratel, culturele filmavond. Noordwijk-Zee: Palace-hotel, 4.45 i opening 25ste Daniël Noteboom-wedstrijd (Leidsch Schaakgenootschap). Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 t; Haagsche Comedie met Kinderen van Zon Den Haag: Diligentia, 8-15 uur: Nieu- e Komedie met De Parijse Bruiloft. Scheveningen: Kurzaal, 8.15 uur: Con certgebouworkest, met bariton. Welke apotheek? Tot Hulp der mensheid. Hooigracht 48. tel. 21060, ook voor de Leiderdorpse apo theek. De Oegstgeester en Voorschoter apotheek zijn eveneens geopend. Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): De dood slaat driemaal toe (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Erotiek (18 jaar) Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Levend in gemetseld (14 jaar). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): De vloek van het Egyptische graf (18 jaar) Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): Muriël (18 jaar». Films van donderdag af Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Je bent maar eenmaal jong f14 jaar); woensdag: Dieven hebben het ook moeilijk (K. 1 O.). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De hel van Niemandsland (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Goliath en de slavinnen (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Comman ds in Vietnam (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De nacht )n de Leguaan (18 jaar). Trianon (2 en 8 uur): Gejaagd door de wind (14 jaar). Tentoonstellingen De Lakenhal: schilderijen, tekeningen en grafiek van Fer Hakkaart (van januari tot 1 maart). Boerhaavezaal, Lange Vrouwenkerk- steeg: schilderijen, tekeningen en fiek van L van Bommel, S. v. d. Kruit. H. van Trigt en K. v. d. Water (dagelijks van 2 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur. tc iet 20 febr.). Wassenaar: kunstzaal Heuff, Hoflaan 7, tentoonstelling van keramiek, schilde- en grafiek (van 30 jan. tot en 18 febr. dagelijks van 1017 uur, ook op vrijdagavond van 8—10 uur: op zondag uitsluitend na afspraak). Wassenaar: kunstzaal Heuff, Hoflaan 7: gouaches en schilderijen van Adrian Stahlecker en plastieken van Armand van der Helm (van 20 febr. tot en 11 maart, dag. van 1017 uur, bovendien op vrijdagavond van 810 uur, op dag alleen na afspraak). LEIDEN Vanmiddag heeft prof. dr. F. H. Sobels, hoogleraar in de stralengenetica aan de Leidse univer siteit, bij Van der Heijden voor het departement Leiden van Nijverheid en Handel gesproken over de overerf- bare effecten van straling. Dat straling genetische veranderin gen teweeg kan brengen, is in 1927 door de Amerikaan H. J. Muller ont dekt Wanneer men zich nu afvraagt, wat voor de toekomstige generaties de consequenties zijn van de kunst- LEIDEN Het bestuur van Maatschappij voor Toonkunst is plan een schrijven te richten tot het gemeentebestuur over de kou ei tocht in de Gehoorzaal. Er zijn bij het bestuur daarover klachten binnenge komen. Kou en tocht komen daar sinds bij de laatste verbouwing conditioning is aangebracht. Het be stuur heeft nu de leden gevraagd schriftelijk mee te delen wat zij per soonlijk hebben waargenomen en op welke plaatsen. De reacties van de leden gaan dan met een schrijven van het bestuur naar het stadhuis. Haagse rechtbank vonnist Leidenaars conform eis DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft een 23-jarige Leidse zee veroordeeld tot de eerder geëiste tien maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk, met aftrek van voor arrest. De rechtbank achtte een aantal feiten bewezen, zoals diefstal (1500 gld.) uit de kamer van een Leidse studente, inbraak in Alphen aan den Rijn, diefstal in Hazerwoude en Bode graven. Eveneens conform de eis veroordeelde de rechtbank een 23-jarige kok uit Leiden, die vorig jaar oktober enkele scooters en bromfietsen had gestolen. Eis en vonnis luidden acht maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk en met aftrek van voor- Literaire opdrachten voor twee Leidenaara DEN HAAG De staatssecretaris van onderwys kunsten en wetenschappen, drs. L. J. M. van de Laar, heeft een aantal literaire opdrachten verleend, on der anderen aan: Drs. C. v. d. Ketterij te Leiden, Deze il een verhandeling schrijven over structuren en versvormen van de verha lende poëzie van A. C W. Staring. Michiel Ondie te Leiden; kreeg op dacht voor het schrijven van een roman. ZOEKT U EEN S< HOORSTEEN- KLOK, WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER heeft het. De beste merken JUNGHANS. KIENZLE HAARLEMMERSTRAAT 181 Altijd voordelig matige verhoging van het natuurlijke stralingsniveau, moet worden gecon cludeerd, dat er geen aanwijzingen zijn voor het bestaan van een veilige dosis, die zou worden toegepast der dat daardoor mutaties worden veroorzaakt. Voorts is gevonden, dat herstel of eleminatie van eenmaal ge- induceerde mutaties niet plaats heeft. Meer meisjes De meeste gegevens op dit gebied heeft men verkregen door proefne mingen met dieren. Over de inductie van mutaties door straling bij de mens zelf is slechts weinig directe in formatie ter beschikking. Het om vangrijkste onderzoek werd verricht in Hiroshima en Nagasaki. De duide lijkste aanwijzingen voor het genetisch effect van straling bij de mens zijn gebaseerd op een verschuiving, die zich na bestraling van vrouwen in de geslachtsverhouding manifesteert ten gunste van het aantal dochters. Na bestraling van de vrouwen worden naar verhouding minder jongens dan meisjes geboren. Prof. Sobels noemde schattingen van de genetische schade bij een bepaalde dosis straling. De bete kenis van deze schattingen is sterk afhankelijk van het persoonlijke inzicht. Sommigen zullen wellicht meer waarde hechten aan een ge schatte toeneming van reeds be kende erfelijke ziekten, anderen vinden misschien de gevallen van embryonale of neonatale sterfte ernstiger. Maar in ieder geval is duidelijk, dat de genetische gevol gen van straling de hedendaagse mensheid voor een moeilijke op gave stellen Zonder de toepassing van röntgen straling in de geneeskunde is de diag nose van een groot aantal ziektebeel den eenvoudig ondenkbaar. Ook kun nen wij ons slechts verheugen over de exploratie van nieuwe energie bronnen. waarvan de snel toenemende wereldbevolking een groeiende be hoefte gevoelt. Geen precedent Anderzijds echter schept deze tech nologische ontwikkeling voor onze ge neratie een situatie, die geen prece dent in het verleden der mensheid heeft want een kunstmatige verhoging van het stalingsniveau zal invloed hebben op onze genen en dus op het geestelijk en lichamelijk welzijn van ia ons levende generaties. Elk ge- van ziekte of dood, dat kan worden voorkomen is uit een algemeen gene tisch oogpunt van betekenis. Het behoeft geen betoog, dat een substantiële toeneming van het aan tal personen, die sociale en medische verzorging nodig hebben, door de hele gemeenschap als een collectieve belasting zal worden ervaren. Zorg vuldige overweging van de voor- en nadelen blijft daarom geboden bij iedere toepassing van ioniserende stra ling en een voortdurende waakzaam heid is gewenst om de hoeveelheid straling, die het reproducerend ge deelte van de bevolking treft tot het uiterst noodzakelijke minimum te be perken. In dit opzich is het geruststellend, dat deze vraagstellingen van stralen- bescherming thans buitengewoon goed wettelijk geregeld en aan voortduren- den controle door de daarmee belaste regeringsorganen onderhevig zijn. Een afvlammer werkt aan de oppervlakteverbetering van de plakken ruw staal. Dat gebeurt met een propaan- zuurstofbrander. Zo nodig verwijdert hij daarmee blad ders, scheuren of bijvoorbeeld roestvorming. Simpel gezegd - maar een afvlammer moet er óók voor zorgen dat er op „zijn" plakken geen littekens achterblijven, zoals scherpe randen of diepe groeven. Want dat zou zich later weer wreken bij het verder uit- walsen. Een uiterst secuur werk dus, dat afvlammen. Er zijn natuurlijk nog veel meer specifieke beroepen bij Hoogovens. En telkens stellen ze andere eisen. Maar het kan allemaal geleerd worden. Daarom is er voor aanpakkers met een gezond verstand altijd plaats. Ook voor u dus. Als u eens schreef of belde naar Personeelszaken Dit is het adres Personeelszaken, gebouw „Buitenhof"telejoon 02550-6611, toestel 1111. Vietnamees spreekt in Leiden LEIDEN Zoals wij gisteren reeds schreven koml de Vietnamees Tran Thuyen vanavond in Leiden vertellen wat Christus voor hem betekent. De bijeenkomst wordt om 8 uur gehou- in het Prytaneum aan het Rapen burg 6. LEIDEN Op last van de officier van justitie in Den Haag wordt een onderzoek ingesteld naar de handelingen van een „gelegenheidsmakelaar" in Leiden, die met een huizentransactie een bedrag van ongeveer 13.000 gulden heeft „verdiend". genheidsmakelaar 13.000 gulden ver diende. De justitie gaat thans na of hier sprake is van oplichting. De twee vrouwen, ongehuwde •rs, die een bovenhuis bewoonden, ;n om gezondheidsredenen reeds lang it naar een benedenwoning. Zij kwa- ,en aan de weet dat in hun buurt geschikt huisje vrij zou komen. Via neef kwamen de vrouwen in contact een man. die zich als eigenaar de begeerde benedenwoning v deed, maar in werkelijkheid slechts recht van koop had, dat hy van eigenaar had weten te krijgen. Hij telde de zusters, dat zy de woning Van hem konden kopen, mits zij hun boven- huisje aan hem verkochten. Comité gevormd Voor het feit, dat de benedenwoning ,leeg" werd opgeleverd, moesten de dames extra betalen. Dat zy op haar beurt een ,.lege" bovenwoning ter be schikking van de kopers stelden, drong niet tot de zusters door. die op de voorgestelde transactie ingingen. de gele- Burg. Van der Willigen op l mrt. per tijtuig naar het stadhuis LEIDEN. Het programma voor de installatie van burgemeester mr G. C. van der Willigen is vastgesteld. Op maandag 1 maart om 2 uur hopen de burgemeester en zijn echtgenote aan te komen bij het station, waar loco-burgemeester S. Menken en gemeente secretaris dr. J. van dc Poel hen zullen verwelkomen. Per rijtuig gaat het gezel schap via de Stationsweg, de Steenstraat, het Kort Rapenburg en de Breestraat naar het stadhuis, waar om half 3 de bijzondere zitting van de gemeenteraad begint. Om half 5 is er een receptie in de Burgerzaal voor genodigden. Donderdag 4 maart staat een ontvangst voor het gehele gemeentepersoneel op het programma, van 4 tot 6 uur in de Burgerzaal. Ten slotte op 5 maart, ook in de Burgerzaal, van 4 tot 6 uur een algemene receptie voor afgevaardigden van verenigingen en instellingen, vertegen woordigers van het bedrijfsleven en voor de burgerij in het algemeen. Leidse politie liet gedurende afgelopen maanden al enige tientallen wrakken uit Leiden verwijderen. Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Langs de trottoirhand aan de Bloemistenlaan naast de Zui- derkerk staan al enige weken twee vrij bejaarde Volkswagens geparkeerd. De jeugd uit de omgeving is er al zo mee vertrouwd dat zij haar handen ernaar heeft uitgestrekt. En bepaald niet om de auto's te wassen of te pöetsen. Een raampje van een rechter portier is al gesneuveld. Andere lichte beschadigingen zijn ook reeds aangebracht. De jeugd, aannemend dat de auto's voorgoed aan weer en wind zijn toevertrouwd, zal niet na laten haar werk grondig voort te zetten als de auto's niet tijdig worden weggehaald. Regelmatig langskomende Leidenaren zullen de vernïeling- in-etappes kunnen waarnemen. Dat hebben vele gelijke gevallen wel ge leerd. Hoewel zij van deze vernie ling nooit is schoon te praten, kan men het de jeugd toch niet te zeer kwalijk nemen. Wan neer een kennelijk oude auto na enige tijd een vertrouwd deel van het straatbeeld gaat uitmaken, wordt het op een be paalde manier „openbaar bezit". Beschadiging aan nieuwere of regelmatig verplaatste auto's komen echter betrekkelijk zel den voor. Wat echter wel regelmatig voor komt is dat een voor de eigenaar waardeloos geworden vehikel aan zyn lot wordt overgelaten. Het neemt dan onnodig de toch al zo schaarse par keerruimte in. Bovendien is een „ont bindende" auto allesbehalve aantrek kelijke straatversiering. Tenslotte le vert zo'n wrak gevaar op Voor de Jeugdige slopers. WACHTEN Zo zullen ook de onderhavige Volkswagentjes gaan functioneren. Want wie zijn (is) de eigenaar(s) van de RK 22-17 en de ND 64-39? Staan ze op het voorjaar te wachten om dan een goede beurt te krijgen en aan vakantie-plannenmakende liefhebbers te worden verkocht? Wie weet het? Hoofdinspecteur G. A. N. Cornelisse van de afdeling Verkeer op het bu reau Zonneveldstraat weet het in ieder geval niet. Hij zal het laten onderzoe ken. Voor hem is dit het zoveelste geval van onbeheerd staande auto's. STEEDS MEER wrakken", vertelt hy ons. Hij noemde ook de hiervoor gegeven redenen, waarom die dingen van de straat moe ten verwijderd. „Je krijgt steeds meer van zulke dingen. Daarom voeren wij er met toenemende intensiteit een actie te gen. Dit jaar hebben we al zo'n dertig a veertig vehikels van de straat af gekregen. De laatste maan den van vorig jaar lieten we ook enige tientallen verwijderen". NOG VLOT De actie gaat dus goed. „Tot nu toe hebben we telkens de eigenaar kun nen opsporen. Moeilijkheden hebben we nog niet gehad. Men bleek uitein delijk wel bereid of de auto op eigen kosten te laten vernietigen of te laten opknappen. De mensen raken een wrak moeilijk kwijt. De schroothandel betaalt er maar weinig voor". „De stad is nu wel van de meeste wrakken ontdaan. Er staan zo hier en daar nog wel wat van die dingen. Maar we zijn van plan ook die weg te halen. De algemene dienst van de Reinigings- en ontsmettingsdienst werkt uit een oogpunt van stads- verontreiniging met ons samen. We hebben echter nog geen ma terieel o.akraanwagen) om de auto's van onbekende eigenaars weg te slepen. Hebben we dat, dan zijn we gauw door de restanten heen. De gemeente doet haar uiterste best de stad zo schoon mogelijk te houden van autowrakken". Raadsvergadering 2 maart LEIDEN In verband met de installatie van burgemeester Van der Willigen zal de gewone raadsvergade ring niet op maandag 1 maart maar op dinsdag 2 maart om 2 uur worden gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3