Nieuwe leidse Courant Weer geheimzinnig vliegtuig geland Wapensmokkel kan niet omvangrijk zijn Amerikaanse Pegasus satelliet in ruimte Citroën bij: Erhard doet beroep op bondgenoten PEUGEOT AUSTIN Albanië wil kraehtmetino; in de V.N. Bomaanslag op kazerne van het Vaticaan N Staatsmijnen ontdekten nieuw soort kunstrubber Kwart van aardappels wordt patates Nu spoed met Concorde Commentaren CALEX AUTOBEDRIJF N.V. Directmn F. DIEMER r Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD SCHIPHOL De wapfensmokkel-affaire, die volgens kapitein Gerritsen van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie, niet omvangrijk is, is gister avond nog ingewikkelder geworden. Op Schiphol landde gisteravond na melijk een vliegtuig met een onbekende bestemming. Het was een DC-4 met een Amerikaanse bemanning, die zei niets van wapens af te weten. Wel deelden zjj mee in opdracht te handelen van de Amerikaanse lucht vaartmakelaar Robert L. Farquhar, die in verband met mogelyke wapen smokkel door de rijkspolitie is verhoord. Ook kende de bemanning de op het vliegveld Beek gearresteerde Ben Drew goed. De gezagvoerder van de supercon- stellation, die op het eiland Malta aan de ketting is gelegd. De Amerikaan V, F. Burger was voor haar bekende. Maar van wapensmokkel wisten de mannen niets en van de hele affaire die zich rondom hun kennissen ontwikkelde, hadden ze nog niet gehoord. „Hun vliegtuig", verklaarden de mannen, „is leeg". Er werd snel nauwkeurig onderzoek ingesteld. De douane trof alleen een groot aantal koffers met persoonlijke bagage aan boord aan. Er was wel een brief, waar in de Amerikaan Farquhar een „inter essante lading" aanbiedt. De autoriteiten op Schiphol kregen nog te horen, dat dit geheimzinnige toestel een week eerder op Schiphol had moeten aankomen. Door slechte weersomstandig heden was de vlucht vertraagd. Internationaal Het eerste geheimzinnige vliegtuig dat op het vliegveld Beek parachutes aan boord kreeg, had een zeer internationale bemanning. De directeur van de United States Airways, Lucien Pickett en de drie leden., van de bemanning waren Amerikanen, die in Europa woonden. De drie mannen, die de parachutes met wa pens boven Afrika moesten afwerpen wa ren: Throwbridge (Australië), Suffron (Brit) en Graber (Zwitser). Zoals bekend Is deze laatste eveneens in Beek gearres teerd. De uiteindelijke bestemming van de lading wapens, 1000 geweren en twee halfautomatische machinegeweren met ammunitie, is nog steeds in nevelen ge huld. Omvang De omvang van de wapensmokkel moet niet groot zijn. Kapitein Gerritsen van de rijkspolitie vertelde, dat men steeds open lijk heeft geprobeerd de parachutes te kopen. Men heeft bijvoorbeeld contact ge zocht met de heer B. A. M. Schreiner van Schreiner Airways in Den Haag. De heer Schreiner kon wel leveren. Maar hij vertrouwde de zaak niet en lichtte de rijkspolitie op Schiphol in. Deze aangifte beschouwde de politie echter als een van de vele idiote verhalen, die dagelijks door het publiek aan de politie worden verteld. „Als dit soort wapensmokkel in Nederland vaker is voorgekomen", zei kapitein Gerritsen nog, „dan moet dit door veel slimmere jongens zijn gebeurd". LONDEN Patrick Gordon Walker, de oud-minister van buitenlandse zaken in de regering-Wilson, die moest aftreden nadat hij er niet in was geslaagd de tus sentijdse verkiezingen in het district Leyton te winnen, heeft meegedeeld dat hij zich niet kandidaat zal stellen bij de tussentijdse verkiezing mo de Lagerhuis zetel van Albertillery. Grootste kunstmaan gelanceerd KAAP KENNEDY De Verenigde Staten hebben gisteren met succes met behulp van een Saturnus-1-ra ket hun tot dusver grootste weten schappelijke kunstmaan, Pegasus, in een baan om de aarde gebracht. Pegasus heeft twee rechthoekige vleugels met een spcffiftrijdte van bijna dertig meter en een gezamen lijke oppervlakte van 214 m2. Een kwartier na de lancering kwam de satelliet in een baan om de aarde. Volgens plan ontvouwden zich de vleu gels toen als een harmonika, waardoor op die manier gegevens zullen worden verkregen over de meteorietendicht heid in de ruimte, die van groot belang is voor ruimtevaarders. De baan die de kunstmaan beschrijft blijkt echter cirkelvormig te zijn. De af stand tot de aarde varieert van ongeveer 690 tot 715 kilometer, terwijl de satelliet volgens het schema in een elliptische baan met een afstand tot de aarde, variërend van 500 tot 750 kilometer, moest komen. Bakker's Automobielbedrijf Sassenheim I Leiden Hoofdstraat 133 Herengracht 79 tel. 02532-7427 tel. 01710-33861 Help ons in Midden-Oosten BONN Bondskanselier Erhard heeft gisteren op een bijeenkomst van de CDU-fractie in de Bondsdag DEVILEE-REIZEVOORT Regelmatig goede occasions in voorraad. dealer voor LEIDEN, NOORDWIJK, KATWIJK en omstreken. GARAGE POOT Hoofdstraat 104, Tel. 01718-2178 .VALKENBURG Z.-H. -HS de hoop uitgesproken, dat de V.S. Engeland en Frankrijk de Westduit- se positie in het midden-oosten zul len steunen, met name wat betreft de stelling van Bonn, dat de Bonds regering de enige vertegenwoordig ster van het Duitse volk is. Westelijke diplomatieke steun zou dere erkenning van Oost-Duitsland, dat door Bonn als een Russische marionet wordt beschouwd, moeten verhinderen De bondgenoten zouden Bonn niet behoe ven te volgen in eventuele economische maatregelen tegen Egypte, in verband met Ulbrichts komende bezoek aan dat land. Maar gezien de cirisis die de Sow- jets in het Midden-Oosten veroorzaken aldus de bondskanselier volgens welinge lichte kringen van de christendemocra tische partij, js het meer dan ooit nodig dat de westelijke geallieerden, gezamen lijk bij de Sowjet-Unie aandringen op de vorming van een viermogendheden- orgaan, dat voorstellen voor Duitse her eniging formuleert. Wat het conflict met Egypte betreft zou er in de Westduitse regering een toene mende neiging zijn om de diplomatieke betrekkingen met Caïro te verbreken indien het bezoek van Ulbricht doorgaat. Te Horst in Noord-Limburg werd het tweejarig zoontje van het echtpaar Hoey- makers dinsdag levenloos in zijn bedje aangetroffen door de moeder. Het kind bleek in een toompje verward te zijn ge raakt en vervolgens te zijn gestikt Dit deed echter weinig afbreuk aan de triomfstemming die op Kaap Kennedy heerste. De Pegasus zal naar verwachting een jaar blijven functioneren Storing op tv. Miljoenen televisiekijkers konden de start die wegens een technische storing een uur later plaats had dan was vastge steld, in een rechtstreekse uitzending van Kaap Kennedy volgen. De Saturnus-raket bracht gisteren ook een model van het Apollo-ruimtevoertuig, waarmee de eerste reis naar de maai worden gemaakt, in een baan on Op de lancering van de Pegasus zal vandaag een tweede belangrijk „ruimte schot" volgen. De Amerikanen hopen dan weer een Ranger-toestel te lanceren voor het verkrijgen van foto's van nabij vj de oppervlakte van de maan. Hoofdelijke stemming in V.JS. geweigerd o NEW YORK Albanië heeft gis teren in de Algemen Vergadering van de VN hoofdelijke stemming gevraagd over een voorstel tot hervatting van de normale gang van zaken in die ver gadering. De Albanese afgevaardigde Halim Budo zei dat zowel Amerika als Rusland schuldig zijn aan de onbevredigende stand van zaken. Dit voorstel brengt de langdurige schorsing die nodig leek om uit de im passe te geraken, weer in gevaar. Assemblee-voorzitter Quaison-Sackey verzocht de Albanese afgevaardigde het voorstel in te trekken, maar deze wei gerde en drong op onmiddellijke stem- De voorzitter verklaarde tenslotte het voorstel buiten de orde. Het had boven dien schriftelijk en niet mondeling moe ten worden ingediend. Voordat Albanië het voorstel deed, had de voorzitter een ontwerp-resolutie ingediend om de financiële en consti tutionele crisis door een speciale com missie te laten bestuderen. Deze zou uitrlijk op 15 juni verslag aan de Assem blee moeten uitbrengen. Nadat enkele sprekers te kennen had den gegeven over het Albanese voorstel te willen denken, schorste de voorzitter de vergadering tot morgen. ROMEEen bomeplosie heeft van nacht een deel van een zware houten deur en de vensters vernield van de kazerne van de pauselijke garde in Va ticaanstad. Persoonlijke ongevallen heb ben zich niet voorgedaan onder de 100 manschappen, die in het gebouw sliepen. De kazernq is gelegen op de grens van Vaticaanstad en I'iljaans grondgebied. Men zoekt naar een auto met twee in zittenden, die kort vobr de eplosie zou zijn gesignaleerd i-n een langs de kazerne lopende straat, die op Italiaans gebied ligt. De ontploffing vond plaats bij de Porta Angelica, een van de toegangs- poarten tot de pauselijke staat. De bomaanslag zou verband kunnen houden met het verbod op de uitvoering van het toneelstuk „De plaatsbekleder" van Rolf Hochhut, zo meent men in ze kere kringen. Volgens de politie te Rome is de aan slag het werk geweest van personen, die ervaring hebben in het gebruik van ex plosieven. Woensdag 17 februari 1965, 43ste jaargang Meer wind De Bilt verwacht tot donderdagavond: Wolkenvelden, maar ook opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht overwegend lichte voorst, morgen middag temperaturen iets boven het vriespunt. Aanvankelijk zwakke tot ma tige wind, later matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) Onze jongste Prinses, Christina, viert morgen haar achttiende verjaar dag. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit deze zonnige opname van E. Posthuma de Boer. Wordt monopolie doorbroken? DEN HAAG Het chemische be drijf van de Staatsmijnen stelt op het ogenblik monsters of proefpar tijen van een nieuwe soort kunst rubber ter beschikking van de Ne derlandse rubberfabrieken. Een be sluit om deze rubber op commer ciële schaal te gaan produceren Naar aanleiding van kritiek in de Eerste Kamer, dat de ambts woning van minister-president V. G. M. Marijnen niet re presentatief genoeg zou zijn, heeft mr. Marijnen de leden van de Eerste Kamer uitgenodigd s een kijkje te komen nemen. Vele senatoren gaven gistermid dag aan deze uitnodiging gehoor, zodat de premier een huis vol visite had. In een van de ver trekken gaf mr. Marijnen een verhandeling over de historie van het Catshuis (Verslag op pagina 6). Oostenrijk wenst luchtdoelraketten GRAZ De Oostenrijkse minister van defensie, Georg Prader, heeft opnieuw luchtdoelraketten geëist voor de Oos tenrijkse strijdkrachten „Ons luchtruim kaai alleen afdoende beschermd worden door een modern luchtafweerstelsel waartoe vooral radar en raketten be horen", zjo zei Prader Herziening van het Oostenrijkse staatsverdrag, waarbij Oostenrijk raket wapens worden ontzegd, zou niet nodig zijn. Nederlander eet 3'/2 liter ijs per jaar UTRECHT. In ons land wordt per jaar per hoofd van de bevolking 3H a 3% liter ijs gecon sumeerd. Deze raming betreft het verse schep ijs. Concrete cijfers over de consumptie van ver pakt ijs zijn niet bekend, maar deskundigen van de Unie van ijsbereiders en patates-fritesbakkers zijn van oordeel dat het marktaandeel van het pakijs kleiner is. De voorzitter van deze Unie, de heer L. J. van Sande, verzucht, „hadden we maar meer cijfers, we hebben vaak genoeg geprobeerd ze te pakken te krijgen, maar het lukt ons niet. Nie mand wil graag vertellen wat hij verkocht heeft. In iedereen die daarnaar vraagt, vermoedt men een vertegenwoordiger van de fiscus." Vast staat dat tussen de 25 en 30 procent van de Nederlandse aard appeloogst bestemd is voor de verwerking tot patates frites. Het vader landse bintje is b\j uit stek geschikt. In vak kringen ijvert men voor de totstandkoming van vakopleiding voor patates fritesbakkers. De eisen die er aan de ijsbereiders worden ge steld zijn vrij hoog. Op dit ogenblik wordt er gewerkt aan een uniform eisenbesluit voor de ma kers van ijs in de EEG- landen. Bij de voorberei ding is gebleken dat de die in Nederland worden gesteld, met na me op het punt hygiëne, veruit het hoogst zijn. De unie organiseert de- e week in de Merwede- al van het Utrechts jaarbeurscomplex een na tionale vakbeurs. Giste- werd de beurs ge opend. schijnt nog niet te zijn genomen. Dit zal afhangen van de bevindingen met deze rubbersoort door de Ne derlandse industrie en door buiten landse afnemers, zo werd door de Staatsmijnen aan rubberfabrikanten meegedeeld. De nieuwe, zogenaamde EPT-rubber, il, naar dé Nederlandse rubberindustrie verwacht een belangrijk produkt zijn. De voornaamste toepassingen zouden zgn. spuitartikelen zijn, zoals strippen voor autoramen en -portieren, kabels enz. Deze soort kunstrubber zou met normale vel-versneller combinaties gevulcaniseerd kunnen worden. Rond deze technieken liggen echter ongeveer 160 octrooien, voornamelijk in handen van Shell, Ziegler Montecatini en Dunlop, of combinaties in deze groepen. De staatsmijnen, zo vermoedt de Ne derlandse rubberindustrie, zou zich op dit gebied, mede door eigen research, tij dig en voldoende hebben ingedekt, waar door ongehinderde produktie ten be hoeve van het binnenland en een aantal exportmarkten mogelijk zou zijn. Men meent te weten, dat de proeffabricage tot een van de weinige en grootste van Europa gerekend kan worden. Zoals ge meld schijnt een besluit tot commerciële I produktie in dcv lucht te hangen, maar nog niet genomen te zijn. LONDEN Frankrijk en Groot- Brittannië hebben besloten het werk aan het project van het supersone verkeersvliegtuig „Concorde" met spoed voort te zetten, aldus een communiqué na de besprekingen welke de minister van luchtvaart Jenkins en de Franse minister van verkeer en publieke wer ken Jacquet hebben gevoerd. De twee landen hebben voorts besloten de moge lijkheid tc bestuderen van gezamelijke bouw van een ,lucht-omnibus'een „subsoon" burgervliegtuig voor korte afstand. Gisteravond zijn bij een treinbot sing in NoordrijnlandWestfalen twee mensen om het leven gekomen en 20 ge wond. De botsing tussen twee passagiers- treinen vond plaats in de buurt van Hagen. TN DE Eerste Kamer is er opnieuw op aangedrongen, bij langdurig verblijf van de Koningin buitenlands het koninklijk gezag te doen waar- nemtn door een regent (es). Daar mee, zo werd gezegd, voorkomt men. dat de Vorstin zich tijdens drukke staatsie bezoekenen verweldiende va kanties nog met lopende staatszaken moet bezighouden. Bovendien biedt het een waarborg, dat in de uit oefening van het koninklijk gezag geen vacuüm ontsta^*. ?f.s contact met het uitlandige staatshoofd door oorlogsomstandigheden e.d. plotse ling onmogelijk zou worden. Voor beide argumenten is wat te zeggen, maar ze lijken ons allerminst door slaggevend. Het is natuurlijk vervelend dat de Koningin in Porto Ercole nog stuk ken moet tekenen en telefoonge sprekken met Den Haag moet voe ren. En bij staatsiebezoeken kunnen deze bezigheden voor haar een hinder lijke extra belasting betekenen. Maar het moet toch mogelijk zün dit prak tische bezwaar op een minder op vallende en ingrijpende wijze te on dervangen dan door de periodieke benoeming van een regent, die dan telkens weer in een verenigde ver gadering van de Staten-Generaal zou moeten worden beëdigd, met alle vertoon daaromheen. Zo'n benoeming zou met name In het buitenland tot allerlei wilde spe culaties over een spoedig aftreden van de Koningin kunnen leiden, om maar een enkel bezwaar te noemen. Grote voorzichtigheid is hier gebo den. Wat het tweede argument betreft: op dit punt bevat onze constitutie een sluitende voorziening. De hui dige grondwet schrijft voor, dat, „in. geval de Koning buiten staat ge raakt de regering waar te nemen", het koninklijk gezag aan een regent wordt opgedragen. Zolang geen lid van het koninklijk huis voor het regentschap beschikbaar is, neemt de Raad van State die taak waar. De grondwet sluit dus de mogelijkheid van een vacuüm in de koninklijke gezagsuitoefening uit. Doet zich een noodsituatie voor, dan kunnen pas sende maatregelen worden genomen. Voorzorgsmaatregelen, als in de Eer ste Kamer bepleit, komen ons wat overdreven voor. pEN taal verbindt of scheidt Een zelfde taal onderhoudt de com municatie tussen wie haar spreken. Tegelijk echter is er de afstand van wie zich in een andere taal uitdruk ken. Dat immers is nog altijd de diepe zin van de geschiedenis der baby- Ionische spraakverwarring, de ge schiedenis van ongehoorzame men sen die zo gedwongen moesten wor den om aan Gods bedoelingen te voldoen. Hoezeer scheiding van taal, ook of juist binnen één volk, de gemoede ren in beweging kan brengen, is ons bij onze zuiderburen gebleken. En thans weer woedt in India een taal strijd die al tientallen doden heeft gevergd. De regering van dat enorme land staat voor grote zorgen. Hoe moeilijk kan het ons mensen vallen, elkaar te verstaan letter lijk zowel als figuurlijk. De geschie denis van mensen en volken biedt daarvan voorbeelden te over. Wel licht omdat men vergeet, dat de taal, nog éér een van spreken, een zaak is van luisteren- Naar de ander- En ook naar de Ander. TYEZE Week vangt onze kroonprin ses haar reis aan naar de West- Over deze reis verheugen wij ons oprecht. Nog herinneren wij ons de opgetogen verslagen van het vorige bezoek dat prinses Beatrix aan de Antillen en Suriname heeft gebracht en de oogst aan aardige foto's die dat bezoek heeft opgeleverd. Hoe kan de eenheid tussen de onder scheidene rijksdelen, hier en ginds, beter worden bevorderd dan wan neer leden van ons koninklijk gezin telkens weer doen blijken van hun belangstelling en sympathie, ook voor de mensen en gebieden in de West? Dat ook prinses Beatrix daarin haar bijdrage zo ruim levert, kan onze dankbaarheid slechts verhogen. Haar innemende persoonlijkheid, haar in tense aandacht voor zoveel facetten van het maatschappelijke leven, zij zullen haar ook ditmaal maken tot een bijzonder welkome gast. De kroonprinses mag zich op haar verre reis van ons aller beste wensen vergezeld weten. ROME Door de hevige sneeuwval a Italië z.jn bij twee steden, Booefro n Ripafoottini, twee treinen met 500 passagiers, onder wie 15 kinderen en twee autobussen met in totaal 70 passa giers bij Matrice, m de sneeuw vastge raakt. Sneeuwploegen van de politie en wentelwieken van het leger zijn met voedsel, geneesmiddelen en brandstof deze drie plaatsn geddrigerd. Ook zijn twee dorpen, Monte Gargano en Chiti, door de bergen sneeuw van de buitenwereld afgesloten. l n i €■€1 falaOMO UIL VRAAG PRUSCOURANTEN DEMONSTRATIE «O Kort Galgewater 14-16 Leiden Tel. 33355

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1