„Ik ben onschuldig Dartel en gezond: het mag in 1965 Waarom vroeg Nederland geen uitlevering? EEN BRUTALE RAJAKOWITSCH: Nooit met Eichman bevriend KLM: meer ruimte voor in Europa passagiers Kans op vrijspraak niet uitgesloten DINSDAG 16 FEBRUARI 1965 Boer Koekoek in conflict niet kleuterleidster ARNHEM. Gisteren kon men de lei der van de boerenpartij, de heer II. Koe koek voor de balie aantreffen. Hij In kort geding gedagvaard door een lijn kamerhuursters, de kleuteronder wijzeres mej. I. Wijbenga. Boer Koekoek vond dat de dame in kwestie zich niet stil genoeg in huis ge draagt. Bovendien wil hij r.iet dat zij jonge mensen op haar kamer toelaat. Toen verhuurder en huurster niet tot oplossing konden komen, probeerde de heer Koekoek deze te forceren. 's Avonds vond mej. Wijbenga de deur op de knip. Herhaaldelijk werden gas, licht cn water afgesloten die moeilijkheden vormden de aanleiding tot het korte geding. De heer Koekoek zeide o.m. ter zitting, dat de juffrouw hem als een kleuter wil de behandelen precies zoals zij dat op haar school gewend is. Hij wil om el: stilte in zijn huis, al is het alleen maar terwille van zijn andere huurders. Echtpaar kwam om Zoon nam niet de moeite het vuur te blussen ZAANDAM De politie heeft gisteren wegens brand door schuld proces-ver baal opgemaakt tegen de 22-jarige A. H„ oudste zoon van het echtpaar, dat zaterdagmorgen in zijn woning aan de Reigerstraat bij brand om het leven kwam. De jongeman had vrijdagavond een aantal café's bezocht en vijftien gla zen bier gedronken. Na thuiskomst wil de hij patates frites gaan bakken. Daar bij is de pan met olie en frituurvet van het brandende gasstel gevallen. De jon geman had dit gezien, naar hij de politie heeft meegedeeld, maar hij ging deson- dankt naar de kamer om een sigaret roken. De olie het vet brandden toen nog niet. Dat was pas later het geval, toen. was het voor blussen te laat. Japanse betonfabriek met Ned. hulp DEN HAAG De Obayashigumi Ltd. te Osaka (Japan) zal binnenkort begin nen met de bouw van een fabriek voor vooraf gestort beton met technische bij stand van een Nederlands bedrijf, de NV Schokbeton. Lichte vorst DE BILT Het weer in Nederland is geleidelijk meer onder invloed ge komen van een gebied van hoge lucht druk, dat zich uitstrekt van Ierland war Scandinavië Samenhangend daarmee nam de buiigheid sterk af. Ook werd de wind veel zwakker. Het komende etmaal zal het weer geheel door het genoemde hogedrukgebied worden beheerst. Dit hoiidt in dat het de komende nacht in vrijwel het ge hele land zal vriezen. De vorst zal over het algemeen licht zijn, maar op enkele plaatsen in het binnenland kan matige vorst voorko men. Morgen overdag stijgt de tempe ratuur overal tot enkele graden boven het vriespunt. De wind blijft uit noor delijke richtingen waren, maar zal slechts zwak of matig zijn. Buien wor den er niet meer verwacht. Zon cn maan Woensdag 17 februari: Zon op 7.52, on der 17.57; maan op 39.56, onder 9.01. 23 februari: laatste kwartier HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur h fSii gh bew niet ontv. 1. bew mdstil 5 -3 il -6-6 (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) WENEN De doden kunnen niet meer spreken. Dr. Erich Raja, de „schreibtischmörder" van zoveel Nederlandse Joden, wel. In het mas sieve kazerneachtig gebouw van het Weense Landesgericht toonde hij dit gisteren op verbluffende wijze. Brutaal, koud, onbeschaamd, zich zo klein mogelijk afschilderend, als het om belastende verklaringen ging, was de thans 59-jarige Oosten rijker het evenbeeld van de Duitser, die de na-oorlogse, niet-nationaal- socialistische, Europese maatschap pij nog steeds niet begrijpt. Waarom op hem gehakt, hij het slachtoffer van afdeling 4 B 4 van Jodenvernietiger Eichmann, hij, die altijd tegen de laatste had gezegd aan het oostfront tegen de communisten te willen strijden? Waarom uitgere kend hem van uitlokking van moord op Joden te beschuldigen, hij, de man, die nooit geweten had bij een vervol gingsapparaat te zijn ingeschakeld juist alles wat mogelijk was had ge daan om de Joden ongehinderd te laten emigreren? PARIJS Jarenlang is het mode ge weest, dat de mannequins bij de coutureshows spierwitte gezichten hadden, tragische ogen en een lij dend voorkomen. Daar gaat nu ver andering in komen. De vrouw van 1965 mag niet alleen maar moét dar. tel en gezond zijn. Om dat te bereiken hebben de Parijse Dronkeman slikte autosleutels in UTRECHT. Gisternacht hield de Utrechtse politie op het ledig erf de 33- jarige chauffeur H. uit Utrecht aan, die beschonkén toestand achter het stuur zat. ,,Ik sta er op de bloedproef te doen", riep de chauffeur voortdurend uit. De politie had daar geen bezwaar tegen, een dokter werd gewaarschuwd. Omstreeks half drie arriveerde de arts. De dronken chauffeur liet de dokter rustig zijn voorbereidingen treffen voor de bloedproef om daarna lulde te ver kondigen, dat hij weigerde de proef te ondergaan „uit protest tegen de Neder landse justitie". Aldus keerde de be proefde arts onverrichterzake huiswaarts. De chauffeur had echter nog een verras sing in petto. Op het verzoek van de po litie om zijn autosleuteltjes af te geven, antwoordde hij lakoniek. dat hij ze had ingeslikt De politie heeft de olijke ijzervreter toen maar ruimschoots gelegenheid ge geven zijn roes uit te slapen Zwakjes Nog verbluffender dit kan overigens i de loop van het veertien dagen duren de proces nog veranderen was mis schien wel dat de president van de recht bank dr. Victor Strobl, de autoritair schreeuwepde en gebarende nazi rustig gang liet gaan. Hij greep zelfs niet in, toen Raja hem tot vier keer toe in de rede viel en hem tot vijf keer toe afgebeten, hoge stem tot zwijgen bracht. En toen verdachte hem s werig vroeg, of er in de rechtszaal in teken van misnoegen" sprake dit omdat een Nederlandse journalist nauwelijks hoorbaar hoongelach deed horen, toen Raja de „Endlösung der Judenfrage" als een soort vredeskruis- tocht uitlegde haastte de president zich te zeggen: „Nein, nein, nein. Bitte sehr, gehen Sie doch weiter Blufpoker •t was voor Nederlandse ore zachtmoedig begin dat men het gevoel kreeg met een overtreder te doen te hebben, die op z'n hoogst veertig gul den boete zou kunnen krijgen. Het ..Bitte, Herr Doktor" en hel „Dankc, Herr Staatsanwalt" waren niet van de lucht. Er waren nette buiginkjes, vrien delijke knikjes, begrijpende lachjes. Alleen aan Raja's krampachtig samen gebalde linkervuist was te zien dat hij steeds opnieuw zijn spelletje blufpoker probeerde. Simon Wiesenthal. die Raja jaren heeft opgespoord en met veel moeite het gerecht heeft gebracht, wa ergernis van het beweeglijke gezicht te lezen. HU zat precies voor ons. Steeds draaide hU zich om om stoom af te bla zen. „Een brutale hond", siste hU. „Eer leugenaar, die z'n spel doortrapt speelt". Ook commissaris Y. Taconis van de Am sterdamse rüksrecherche en de heer B A. Sües van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie zaten met een verbeten gezicht te luisteren. Beiden kunnen als officiële waarnemers van de Nederlandse regering worden beschouwd. Beiden heb- aa lang speurwerk honderden stuk ken te voorschUn getoverd om de Oos- tenrykse justitie in de gelegenheid te stellen een zaak tegen Raja aai spannen. Jury Een pijnlijk, maar misschien niet te voorkomen incident deed zich voor, toen het enige Joodse lid van de uit vijf en zeven mannen bestaande jury de zaal werd uitgestuurd. De man, die de eed op de thora had afgelegd, zou volgens de bezwaar makende verdediger, ex-naz: dr. Karl Boeck, niet „helemaal onbevoor oordeeld" zijn. Later vernamen we dat om een Oostenrijker ging, wiens ouders in het vernietigingskamp Maut hausen 'waren omgekomen. De andere juryleden, die overbleven, jn voor 't merendeel eenvoudige lieden. Er zijn kantoorbedienden bij, maar ook handwerkslieden en huisvrouwen. Drie hen hebben geen stem in het kapittel omdat ze als reserve werden aangemerkt. Visite ia, die tussen twee zaalwachters bin nenkwam, wendde herhaaldelijk het hoofd af, omdat hij half verblind werd door de lampen der televisie-camera's, die, bijzonder genoeg, uren bleven opge- Bloemenexport (300 pet. hoger) in het nauw DEN HAAG De elf vliegtuigen van het type Lockheed Electra on de negen Vickers Viscounts, die de KLM op haar Europese lijnen laat vliegen, zullen met ingang van 1 april meer zitplaatsen heb ben: de Lockheeds 86 in plaats van 76; de Viscounts 65 in plaats van 59. Aanlei- In V/enen is gisteren het pro- ces-Rajakowitsch begonnen. De foto toont hem inde beklaagden bank. Achter Raja de verdedi ger, dr. Boeck. steld. Hij zag er uit als een zakenman, die bij een belangrijke relatie op visite kwam. Boven het magere gezicht met de dunne lippen en felle ogen glansde vol. achterover gekamd, grijs haar. Het goed gesneden kostuum zat hem als gegoten. De manchetten van z'n hagelwit over hemd kwamen onder de mouwen van het jasje te voorschijn en zelfs de pochette was niet vergeten. De president van de rechtbank, zomede de bijzitters, dr. Franz Knersch e Otto Sander, droegen met paars fluweel afgezette toga's en ronde mutsen. De officier van justitie, dr. Erich Kovacs, had een zwarte mantel om de schouders han gen die met rood fluweel was afgezet. Unschuldig Raja moest voorkomen. Hij stelde zich voor de half-ronde tafel van de rechters op, precies onder de dubbele, Oostenrijkse adelaar, die met de La tijnse zin: „fiat justitia" is gesierd Rechts van hem stonden een crucifix ook verdacht» is rooms-katholiek en twee lege kaarshouders. Scherp klonk zijn stem: „Raja Erich, doktor. Erich Raja, ich erkenne mich unschuldig". Het voorlezen van het 57 pagina's tellende „anklageschrift" vergde onge veer twee uur. In de dagvaarding, die welhaast niet uitvoeriger had kunnen zijn. werd Raja slechts een zaak ten laste gelegd: het bevel tot deportatie van 83, in het kamp Drancv bij Parijs verblijvende, Nederlandse Joden, van wie er 82 niet meer zijn teruggekeerd. Het betreffende stuk, dat de justitie in handen heeft, is gedagtekend 12 augustus 1942, het is een telexbericht, dat door Raja ondertekend is waarnemend hoofd van ..Rèferat" 4 B 4 te Den Haag. De personalia volgden, korte geschiede nissen van het jodenvervolgingsbeleid ln Berlijn en de administratieve verdel gingsvoorbereidingen in Nederland, n tientallen getuigenverklaringen voorlopig buiten beschouwing gelaten door beruchte jodenvervolgers onderte kend. Onder de namen, die werden opge dreund, hoorden we die van Novak, Harster, Zoepf, Slottke, Krumey en der Fuenten. Oostenrijk niet gelukkig met proces kapperskoning Alexandre en de schoonheidsdeskundige Harriet Hub. bard Ayer een kleine samenzwering op touw gezet. Alexandre ontwierp dartele kapsels, Harriet een gezond ititerlijk. Voor de teenager een blond krulle- kopje, waarbij ondeugende lokjes onder een fluwelen haarband uit springen. Een waasje poeder met spe ciale werking waardoor er als het ware blosjes op de wangen verschij nen en een extra lipstick, die glans brengt, helpen aan het gezonde uiterlijk mee. Voor iets bezadigder types maakte Alexandre een kapsel met lichte gol- IS (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) WENEN Oostenrijk, dat, onder druk van de wereldopinie, de verja ring van oorlogsmisdaden heeft opgeschort, is niet gelukkig met het pro- ces-Rajakowitsch. Achter de schermen kan men dit onverbloemd horen uitspreken, terwijl het ook aan de dagvaarding is te merken. Dochter Raja's aandacht dwaalde herhaalde lijk af. Hij keek dan in de (lang niet volle) zaal en wisselde blikken van verstandhouding met z'n tweede, Itali aanse vrouw en z'n dochter Antje Ma rie, die in 1941 in Den Haag is gebo ren. in het flatgebouw, waar op het ogenblik het ministerie van sociale za ken zetelt. Volgens Oostenrijks rechtspraakge- bruik was aan het „anklageschrift" eer soort requisitoir gehecht. Hierin werd gesteld dat verdachte zo hoog op de nazi ladder stond dat hij nooit zou kunnen vol houden tot 1943 toe niets van de vernie tigingskampen te hebben geweten. Uit lokking van moord achtte de officier var justitie bewezen. De straf zou de zelfde moeten zijn als die, welke een moorde- kreeg toebedeeld. Dit althans schreef het Oostenrijkse strafrecht voor. Raja, die geposeerd met z'n zwart- hoornen bril had gespeeld, werd toen ln de gelegenheid gesteld zijn verhaal te vertellen. Hij deed dit op de maniei bekwame strafpleiter, die er op "uit ijn gehoor met detailzaken te i donderen. Steeds boog hij zich nai jury. die het „schuldig" of „niet schul dig" over hem zal moeten uitspreken. Zo n dan wendde hij zich zelfs tot de zaal. Een zacht, nauwelijks verstaanbaar protest het enige van de eerste zit tingsdag klonk uit de mond van dc president. Verdachte moest „bitte" tot de rechtbank spreken. ding tot deze maatregel is de toenemen de vraag naar passagiersvervoer. Een gevolg is. dat de vrachtruimte minder wordt. Dat schept problemen voor de bloemenexport naar Frankrijk. Volgens de KLM is de moeilijkheid, dat door de vrijmaking van de bloemenhandel het vervoer naar Parijs in een jaar tijds met 300 procent is toegenomen. De KLM denkt aan het inleggen van extra-vracht vliegtuigen of het charteren van toestel len. De vereniging van snijbloemenex porteurs heeft getracht haar leden ertoe te bewegen tot een oplossing te komen door het gezamelijk charteren van vlieg tuigen. Men is het echter niet eens kun nen worden. „Samenwerking" Raja sprak over de joodse cliënten, die hij in 1938 in Wenen in zijn advo catenpraktijk had gehad. Ze wilden al len het land uit en dat was ook moge lijk geweest. Alleen omdat andere lan den geen joden wilden opnemen, bleef het derde rijk er mee zitten. Hij had het ook over een Nederlandse humanistische jood, een zekere Gilde- meester, die al twintig jaar in Oosten rijk woonde. De man was schatrijk en hielp honderden van zijn rasgenoten aan een uitreisvergunning. Toen hij in dienst van Eichmann kwam, bij de „zcntralstellen für die judenauswan- derung", die in Wenen een filiaal had, had hij alles in het werk gesteld om met Gildemeester samen te werken. Wat dit laatste betreft, is duidelijk dat de officier van justitie er een zo haal baar mogelijke zaak van heeft trachten te maken. Vandaar dat Rajakowltsch - Raja is overigens na de oorlog de offi ciële naam van de arrogante „Schreib tischmörder" geworden - „slechts" de dood van 82, in het buitenland wonende Nederlandse joden ten laste is gele n En het is nog de vraag, of verdachte niet wegens gebrek aan bewijs wordt vrijge sproken, of misschien een straf krijgt, Verleden moe Oostenrijk, dat zoveel topfunctionaris sen aan het derde rijk heeft geleverd, Eichmann. de vriend van Raja, zomede Seyss-Inquart en Rauter, om dicht bij huis te blijven is, evenals Duitsland, het verleden moe. In dit verband is misschien wel typerend dat niet Raja, maar de twee, Hij zorgde voor de emigratie van con fessionele joden a raison van tien pet van het betreffende vermogen Gildemeester verzorgde de niet-con- fessionele joden. In 1939 had hij zich vrijwillig bij de Duitse Wehrmacht gemeld. ,.Op het ogen blik nauwelijks verstandig", voegde hij er spijtig aan toe. Maar omdat er veel te veel Oostenrijkers in het Duitse leger wilden dienen, werd hij afgewezen. Op advies van Eichmann een „zekere" Eichmann, zo begon hij het gesprek over zijn vriend en chef meldde hij zich daarop bij de Waffen SS. Per slot van rekening wenste hii naar het front te Actie Toen hij in 1940 dacht voor actie te worden ingezet .werd hij naaf het Kampf Nisko in Polen gebracht waar hij overi gens slechts een militaire training had ge had. De „driehonderd" joden, die daar moesten voor ..lebensraum" voor andere joden zorgen. Nisko en omgeving het gebied worden, waar de bijeen gedreven joden zouden moeten telen. Dat hier niets van gekomen is, door de tegenwerking van Frank, de „grote baas" van het bezette Polen. Later zou Madagaskar het eiland woi den. waar de joden uit Duitsland en c bezette gebieden naar toe zouden worden gestuurd. Het Madagaskarplan kwam uit Eichmanns koker. Zelf had hij er geen leidende bemoeienis mee gehad. „Jam- stelde hij. „dat aan de inhoud van het Madagaskarplan nooit publiciteit gegeven. Wel begrijpelijk overigens, want als het grote publiek zou weten at hier precies mee zou worden be doeld, zou de deportatie der joden in heel ander daglicht komen te staan In Praag en Berlijn was hij ook. In beide plaatsen was hij bij de ..judenaus- wanderung" betrokken geweest. Pas later hem uit „literatur" zijn gebleken hier precies mee werd bedoeld. Mannetje De bijeenkomst met Heydrlch Hoof van het Reichsicherheitshaiiptamt in Berlijn op 30 januari 1940 zou hij slechts als on dergeschikte hebben bijgewoond. „Eich- nann was toen nog onzeker", zei hij, .Iedereen van zijn diensttak, behalve de chauffeurs, had hij er voor opgetrom meld". Hij was zo'n klein mannetje in de „Zentralstelle für die judenauswande- rung" dat Heydrich z'n naam niet eens had gekend. „Ik begrijp het niet", zou hij na af loop van de bijeenkomst gezegd heb ben. „Waarom moeten alle Joden zigeuners en Polen wit hun woonge bied worden verdreven. Ik ben welis waar geen rijksduitser, maar ik ben ervan overtuigd dat al die mensen na een, of twee generaties nette en goede Duitsers zijn". Op geen enkel punt liet Raja na zich schoon te wassen. Toen de president de zitting wilde sluiten verdachte was toen met z'n verhaal tot april 1941 geko men, de maand, waarin hij door Eich mann naar Nederland was gestuurd Kwam het eerste vuurwerk. Het werd afgeschoten door de officier van justitie, dr. Novacs. „Waarom bent u in die eerste dagen bij Eichmann gebleven, Herr Doktor? Als nationaal-socialist had u in Wenen genoeg andere dingen kunnen doen. Bovendien had u een bloeiende advo catenpraktijk, want u was een goede strafpleiter". „Wat is dat nou voor een vraag' snerpte Raja. „Het is ongeveer hetzelfde als u een soldaat vraagt warom hij niet gedeserteerd is". Vragen en antwoorden flitsten heen weer. Raja verweet de officier dat hij iets wilde construeren. Ten slotte zei hij dat hij nooit het gevoel had gehad vervolging deel te nemen. Verdediger dr. Boeck was al die tijd slechts een keer aan het woord geko men. Hij vroeg Raja de rechtbank te ver tellen hoe diens relaties met Eichmann waren. „We zijn nooit met elkaar be vriend geweest", antwoordde verdachte rap. „In de verslagen van het Jeruzalem- proces heb ik gelezen dat Eichmann ge zegd heeft dat hij in 1940 vriendschap sloot. Ik begrijp dat niet. We zijn nooit by elkaar op bezoek, of met elkaar uit geweest Onze verhoudingen waren altijd volkomen „dienstlich". Toen ik in Holland arriveerde, was ik zelfs hele maal onder het bereik van Eichmann van- Het proces tegen Raja werd vandaag voortgezet In totaal moet met acht pro- cesdagen worden gerekend, verdeeld over Veertien dagen. bijzittende rechters gistermorgen langdu rige bezwaren maakten tegen de aanwe zigheid van de televisie. Ze dolven wel iswaar het onderspit - de president, dr. Stobl, had toestemming verleend -, doch van een vorig Nazi-proces in hetzelfde rechtsgebouw is bekend dat de rechters zich achter hun krant verborgen, zodra de camera's begonnen te zqemen. voelden er niets voor door het grote pu bliek op de beeldbuis herkend te wor den In Oostenrijk keirt men geen bij zondere rechtspraak meer. Deze werd in 1957 afgeschaft, wat tot gevolg heeft dat Raja volgens de maatstaven van het gewone strafrecht wordt aan gepakt Het is waarschijnlijk om deze reden dpt de gedoctoreerde jurist zich in maast 1963 bij de Oostenrijkse justitie meldde. Zou hem in Wenen iets ten laste worden gelegd, dan zou hij er in ieder geval met een veel lich tere straf afkomen dan in het buiten land. Overigens had Raja ev niet mee ge rekend. in verzekerde bewaring te wor den gesteld. Op aanraden van z'n eerste advocaat de communistisch georiën teerde dr. Dostal, die juridisch adviseur was van de Oosteuropese bedrijven, die zijn handelsfirma in Milaan vertegen woordigt had hij, ondergedoken in Oostenrijk, een „verantwoording" ge schreven. De weg was intussen voor hem geëffend om van alle blaam gezuiverd te worden. Zijn naam zou. zoals hem was beloofd, uit het opsporingsregister verdwijnen. Wat betreft zijn misdaden tegen de mensheid in de oorlog begaan, zou hij vrijuit gaan. Verbazing Zeer tot verbazing van Raja en zijn geslepen advocaat stelde de rechter commissaris, bij wie hij te biecht ging, hem onder arrest. De man durfde het hem, gezuiverd van alle blaam, vrij te laten. De achtergrond was niet alleen het feit, dat er om de figuur van Raja veel ongunstige publiciteit was ontstaan. Ook ir. Simon Wicsenthal, 'olger van jodenvervolgers par ex cellence. had op de hem bekende manier de nodige dreigementen geuit Hoewel men van Nederlandse zijde heeft getracht Raja uitlokking van moord op meer dan honderdduizend Nederlandse joden in de schoenen te schuiven uiteindelijk bereidde hij de ambtelijke weg voor van de af schuwelijke verdelging heeft het Oostenrijks openbaar ministerie hier niet aan gewild. Voldoende, bewijs krachtige stukken hiervoor zijn niet aanwezig. Ook de omstandigheid dat de initiatiefnemer is geweest van het SRJ: het „Sonderreferat Juden", om deze reden buiten de dagvaar ding gehouden (het SRJ, dat als ge volg van een competitiestrijd tussen de verschillende, bezettende dienst takken is ontstaan, was de voorloper van het beruchte. Haagse „filiaalbe drijf" 4 b 4, het laatste, dat in op dracht van de in Berlijn zetelende Eichmann de deportatie van Neder landse Joden uitvoerde stond onder leiding van Willy Zoepf). Merkwaardig, doch niettemin ken merkend voor het schuldgevoel van ver dachte is de aanklacht, die hij tegen een redacteur van de Oostenrijkse Abeiters- zeitung heeft kunnen indienen. Deze had hem in een artikel ojn. „moorde naar" genoemd en dat nam de moorde naar-met-papier niet De zaak. die hangig werd gemaakt en onafhankelijk van het huidige proces zal worden be handeld, is voorlopig uitgesteld. De man. die deze „belediging" van de geweten loze massa-verdelger op zijn geweten heeft, zal onder de rechtsbedeling, die Raja altijd veracht heeft, zijn stelling waar dienen te maken Waarom niet Vast staat dat als Raja voor een Ne derlandse rechtbank zou zijn gedaagd, hij onder het nog steeds bestaande bij zondere strafrecht ter dood veroordeeld had kunnen worden en tenminste le- ving, dat luchtig over het voor hoofd valt, de oren vrij laat en in de nek soepel ligt. Zwaar aangezette ogen. waardoor een somber dreigende blik ontstaat, zijn ook verleden tijd. Een vleugje zil ver bewerkt het tegenovergestelde: de ogen stralen het leven tegemoet. Topografische dienst zuinig aan DEN HAAG Op 18 februari zal de Topografische Dienst in Delft ressorte rende onder de chef van de generale staf, 150 jaar bestaan. Dat zal donderdag in het gebouw van de dienst gevierd wor den met een personeelsbijeenkomst en een receptie. Het voornemen om een gedenkboek uit te geven is getorpedeerd door de be zuiniging die onder de naam „operatie chirurg" aan de gang is Wallace D. Holman is benoemd tot Deputy Managing Director van Du Pont de Nemours (Nederland) (hoofdkantoor Den Haag). venslang zou hebben gekregen. Op grond van deze omstandigheid maar ook van wege het feit, dat de Nederlandse justi tie zich 't meest voor het verzamelen van bewijsstukken heeft uitgesloofd het moet helaas gezegd worden: de Oostenrijkse justitie heeft van het be gin af nauwelijks in een zaak tegen Raja willen geloven vragen belang hebbenden in Wenen zich af, waarom Den Haag niet om uitlevering heeft ge vraagd. Het zou gekund hebben, zowel ln Italië, waar verdachte in 1963 werd ontdekt, als in Zwitserland en Duits land, waar hij geruime tyd onderdook. In Oostenrijk uiteraard niet, omdat Raja Oostenrijks staatsburger is. In Den Haag hebben we al eerder ?rnomen dat een verzoek om uitleve ring wel degelijk in overweging is ge weest. De feiten rond Raja hebben zich echter in een te snel tempo afgespeeld. Hoewel men in oude processtukken wel eens de naam Rajakowitsch was tegen gekomen en hij ook in het proces-Eich- herhaaldelijk is genoemd, heeft men, tot zijn ontdekking in 1962, geen flauwe notie gehad wat de man precies i Nederland heeft uitgespookt. Stukjes en beetjes Bij stukjes en beetjes is zijn zaak op gediept en uitgediept. Toen men het hele dossier compleet had voorzover dit althans nog mogelijk was bevond Raja zich al in Oostenrijk. Een verzoek uitlevering zou dus altyd te laat zijn gekomen. Gevreesd wordt dat de verdediging, die de miljonair Raja 150.000 gulden kost, de sentimenten der juryleden willekeurig uit het kiesregister geko zen, doch wel op een eventueel nazi verleden bekeken vrijelijk zal be spelen. De mogelijkheden zijn helaas aanwezig aan te tonen dat Willy Zoepf, die de meerdere van Raja was, zich nog op vrije voeten bevindt, en dat de hoogste. Nederlandse chef van erdachte, dr. Wilhelm Harster. voor een Nederlands bijzonder gerechtshof een gevangenisstraf van twaalf jaar kreeg opgelegd, waarvan hij slechts acht jaar heeft uitgezeten. Inmiddels stelt de officier van Justitie in München, de jonge, zich van niemand en niets iets aantrekkende dr. Huber, nog steeds alles in het werk Willy Zoepf, maar ook dr. Wilhelm Harster, tegen wie. na zijn veroordeling, nog veel meer belastend materiaal is gevonden, alsnog voor een Duitse rechtbank te laten boe ten voor de misdaden aan de Nederland se Joden begaan. Getrud Slottke, de as sistente van Zoepf, die op ijzingwek kende wijze over leven en dood besliste, heeft hy ook op de korrel. Het is echter de vraag, of hij ten aanzien van dit vrouwelijke beest in Duitsland enige kans maakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7