Intern, hof zal uitspraak doen Voorzichtig met aantrekken van Antilliaanse arbeiders Jjh e&a élaufce ky Uitvinder diamant in onderhandeling Ckefarine.4 Peking prijst De Gaulle Nat .King* Cole aan longtumor overleden 5 DINSDAG 16 FEBRUARI 1965 De toekomst van Zuidwest-Afrika Alleen maar waterloze woestijnen (Va i onzer redacteuren) UIDWEST-AFRIKA wordt Zdoor Zuid-Afrika be schouwd als een deel van haar grondgebied. Juridisch is dit echter nog altijd geen uit gemaakte zaak. Dat zal pas het geval zijn, als het Internationale hof van justitie te Den Haag, dat volgende maand deze zaak gaat behandelen, daar een uitspraak over heeft gedaan. Het oordeel van het Hof kan vanzelfsprekend ook ongunstig voor de Unie Zuid-Afrika uitvallen. Vandaar dat deze zaak met meer dan ge wone belangstelling zal worden gevolgd. Want als de Zuidafri- kaanse regering van dr. H. Ver woerd weigert, zich hij een voor haar teleurstellende uitspraak van het Hof neer te leggen, kunnen van de zijde van de Afrikaanse landen grote moeilijkheden wor den verwacht. Onwillekeurig zal men zich afvra gen, waarom men zich in Zuid-Afrika in de organisatie der Verenigde Naties zo druk maakt over dit gebied zijn maar weinig streken in di wereld, die zo afgelegen, zo ongast vrij, zo weinig bekend zijn als de uitgestrekte, waterloze woestijnen van Zuidwest-Afrika. De ene winderige Namibwoestijn, die zich honderden kilometers ver uitstrekt, vormt een groot gedeelte van dit dorre gebied aan de westelijke kust van Afrika. Deze grote woestijn, die bijna de oppervlakte van Frankrijk en Italië samen heeft, is bezaaid met reusachtige „duinen". Eeuwenoude afbrokkelende bergen, waarvan de hellingen zijn gebarsten door de blakerende hitte van duizen den jaren en door erosie, geven de indruk, dat atoombommen het land hebben verwoest. Mandaatgebied Duitsland dat het 80 jaar geleden bezette, heeft het in het begin van de eerste wereldoorlog afgestaan aan de Unie van Zuid-Afrika. Na die oorlog gaf de Volkenbond Zuid-Afrika een mandaat voor het gebied en sindsdien is Zuidwest-Afrika bestuurd als een integrerend deel van Zuid-Afrika, welk land hardnekkig heeft gewei gerd, het onder voogdij van de Ver. Naties te plaatsen. De kern van de behandeling voor het Hof is, aldus een medewerker van The Ass. Press, of Zuid-Afrika bij het besturen van Zuidwest-Afrika apartheid toepast en zo ja, of deze de massa der niet- blanken in dit gebied achterstelt bij de blanken. Dit zou in strijd zijn met de verplichtingen van Zuid-Afrika krachtens het mandaat van de oude Volkenbond. Water, water Over de vroegste geschiedenis van het gebied is weinig bekend en dat weinige is grotendeels ontleend aan primitieve rotstekeningen en legenden van de stammen. Water is er een luxe artikel. Er zijn geen permanente vieren en als het regent (vaak slechts één maal in de zeven jaar) wordt het water snel opgezogen door het ver droogde zand..Niettemin hebben i sen en dieren zich zodanig aangepast, dat zij kunnen blijven bestaan. De steenbok, een soort antiloop, drinkt nooit water, maar verschaft zich het nodige vocht uit planten. Insecten zoeken het vochtige zand op en wroeten daar diep onder de grond. Roofdieren lessen hun dorst met het bloed van hun slachtoffers. Een van de zeldzaamste planten ter wereld ZUID-WEST AFRIKA Stootsgrenztn Lüi Thuis tandtn voor nitt-btanke bevolking Spoorwegen —m.Nationale wegen "fr" Vliegvelden Pijpleiding (water) Waterkrachtcentrale Ned. r.k. vakverbond: UTRECHT „Grote voorzich tigheid bij dit soort initiatieven is geboden", waarschuwt „Ruim zicht", het orgaan van het Neder lands Rooms katholieke vakver bond (NKV) naar aanleiding van de aankondiging van minister president Marijnen na zijn recen te bezoek aan de Nederlandse An tillen, dat in ons land gelijke kan sen moeten worden geboden aan Antilliaanse arbeiders. Het NKV meent dat buitenlandse arbeiders in ons land gelijke rechten dienen te hebben, dat wil zeggen het recht om in Nederland te leven met vrouw en kinderen. Ontoelaatbaar acht het NKV het dat deze mensen noodgedwongen met velen tegelijk op een of enkele ka mers in kleine pensions hun onderko men moeten vinden. Wat de plannen van premier Marijnen ook mogen zijn, één ding staat volgens het NKV orgaan vast. wanneer door realisering van deze plannen de thans reeds bestaande huisvestingsproblemen nog worden vergroot, dan houdt dat in, dat noch de werkzoekende Antillia nen, noch de Nederlandse werkne- mens daarmee zijn gediend. Ook Jac Alders, de vice-voorzitter van het NKV, die onlangs een bezoek aan de Antillen heeft gebracht, meent dat het plan van premier Marijnen om Antilliaanse werknemers in ons land tijdelijk te werk te stellen, alleen aanvaardbaar is als aan enige voorwaarden wordt voldaan. Als eerste voorwaarde noemt de heer Alders een zorgvuldige selectie. „Men zal de werknemers naar karaktereigenschap pen dienen te selecteren. Alleen die arbeiders die in staat zullen zijn de aanpassingsmoeilijkheden te overwinnen, zal men kunnen toelaten", zo meent de heer Alders. De tweede voorwaarde van de heer Alders is dat onderzocht dient te worden welke mogelijkheden de Neder landse arbeidsmarkt voor Antilliaanse arbeiders biedt. meeste Antlllianen zijn e schoold, zo meent de heer Alders die oorts van oordeel is dat ons land juist behoefte heeft aan geschoolde arbeiders. Hij herinnert onder meer aan het feit dat Nederland thans eerder ongeschool den aantrekt uit niet bij de E.E.G. aangesloten landen, zoals Spanje, Tur kije, Joegoslavië dan uit Italië. Een andere vraag is volgens de vice-voorzit ter van het NKV in welke bedrijfstakken de Antillianen kunnen worden geplaatst. De minister-president wil dat de Antil lianen hier een zekere scholing ontvan- ;n en dan terugkeren naar de Antillen. Maar de heer Alders meent, dat men de Antillianen hier dan moet kunnen plaatsen in bedrijfstakken die men op de Antillen van de grond wil helpen. Voor deze scholing acht de heer Alders tijd nodig van zeker enkele jaren. De heer Alders, wiens rapport over recente bezoek aan de Antillen veel stof heeft doen opwaaien, acht mislukking voorts niet uitgesloten, ook al heeft men een goede selectie toegepast. Deze moet zijns inziens gepaard gaan met een goede sociale begeleiding. Met name de huis vesting is van belang. Daaraan ontbreekt naar zijn mening nog wel eens het een Mineralen Zuidwest-Afrika is een van de dunst bevolkte streken ter wereld. Op gebied van bijna 800.000 km2 leven nog geen 525.000 mensen, waar van 73.000 van Europese afkomst en de rest niet-blanken, zoals Bosjes mannen. Onder de brandende zand vlakten van Zuidwest-Afrika bevin den zich enorme lagen mineralen, zoals koper, lood, zink, arsenicum, zilver, cadmium en een van de zeld zaamste metalen ter wereld: het gar- manium. Dit laatste is onontbeerlijk voor de produktie van transistors. Buiten de landen achter het ijzeren gordijn zijn er slechts twee bronnen voor dit metaal: in Katanga (Kongo) en Zuidwest-Afrika. Langs de onvruchtbare Atlantische kust zuigen gigantische machines diep in het zand naar diamanten. Het kustgebied, dat zich uitstrekt van de monding van de Oranjerivier tot de Walvisbaai is zo rijk aan diamanten, dat bezoekers en mijnonderzoekers zonder speciale vergunning niet den toegelaten. Zelfs de bodem van de oceaan wordt geëxploiteerd. Duits De Walvisbaai, een kleine Zuidafri- kaanse enclave (in 1878 geannexeerd als deel van de provincie van Kaap de Goede Hoop) is de enige grote haven voor de koophandel in Zuid- west-Affika. Op de visgronden ir gebied wordt geregeld gevist door Russische en Japanse vloten. Wind hoek, de hoofdstad, heeft veel van zijn voormalig Duits karakter behou den. Straten en hotels dragen Duitse namen, Duits eten is er populair er vele sprookjesachtige Duitse „kasteel tjes" zijn nog bewoond. De meerder heid van de 23.000 blanke inwoners van Windhoek is van Duitse of Zuid afrikaanse afkomst. Zuic' Afrika heeft veel gedaan vooi de ontwikkeling van het land. Het door de Zuidafrikaanse regering ge controleerde bestuur werkt aan uitvoering van het Odendaalplan, dat op gericht is, het gebied snel te industrialiseren en grotere mogelijk heden te scheppen voor de Afrikanen. Ondergang Vele Duitse en Zuidafrikaanse boe- ;n hebben een wisselvallig bestaan, dat door lange jaren van droogte wordt bemoeilijkt. Van hun vrome voorouders hebben zij echter de ge dachte aanvaard van zeven magere en n vette jaren, die elkaar kunnen afwisselen. De Afrikaanse bevolking leeft nog heel primitief. De blanken zijn van mening, dat weinig te win nen zou zijn bij het vormen van gemeenschap van blanken en niet- blanken. En zij menen het. „Het zou hun niets dan ongeluk brengen uiteindelijk hun ondergang", zo zegt men. Een feit is. dat het grootste deel bvan de niet-blanken in Zuidwest- Afrika tevreden lijkt te zijn met het bestaan dat hun stammen leiden in de afzondering van de woestijnen. Daar is ook voor hen de strijd om het voortbestaan een taak. die weinig tijd overlaat voor beschouwingen zo zij daar al aan toekomen. Bovendien weten zij, dat hun bestaan zonder de blanken nog veel moeilijker zou zijn en misschien wei onmogelijk PRETORIA De Zuidafri kaanse regering heeft gisteren de juridische en andere deskun digen aangewezen, die haar de volgende maand in Den Haag voor het Internationale hof van justitie zullen vertegenwoordi gen bij de behandeling van de omstreden kwestie Zuidwest- Afrika. Voor de behandeling van deze zaak, die volgens waarnemers een ernstige uitda ging van de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika. zijn tien voor aanstaande deskundigen op het gebied van de rechtsweten schappen, buitenlandse zaken en Afrikaans bestuur aangewezen. De zaak werd aan het Hof voorgelegd door Ethiopië en Li- herië. Zij betwisten de voortzet ting van Zuid-Afrika's mandaat voor Zuidwest-Afrika. De des kundigen staan onder leiding van prof. J. P. Verloren van Themaat, hoogleraar in de rechtswetenschap aan de uni versiteit van Zuid-Afrika. •tf- De VS nebben bij de Bulgaarse regering geprotesteerd tegen de jongste anti-Amerikaanse betoging in Sofia. Bij de betogingen vernielden de demonstron ten de ruiten van het ambassadegebouw. De Bulgaarse minister van buitenlandse zaken heeft zijn verontschuldigingen aangeboden. Vandaag is in Bovenkarspel de Westfriese Flora geopend en de bezoekers kwamen van de kille winter buiten in een stralende, uitbundige voorjaarstuin, waar vele kleuren en geuren streden om de aandacht. De Westfriese klederdrachten zorgden voor een extra feestelijk accent. 't Is Twin'. Twin soor mannen Betogingen in Zuid-Vietnam Regeringsleger doodt 40 demonstranten SAIGON In de Zuidvietna- mese plaats Thang Binh zijn gis teren 40 doden gevallen toen rege ringstroepen het vuur openden op een menigte demonstranten, die een protestmars hielden naar de woning van het districtshoofd om dat volgens hen de regeringssolda ten hun dorpen hadden gebombar deerd. Volgens regeringsfunctionarissen was de demonstratie communistisch gekleurd en behoorden veel Vietcong- rebellen tot de demonstranten. Zij zouden de stad van uit de omliggende dorpen zijn binnengekomen. De mili tairen openden het vuur toen de betogers trachtten het huis van het districtshoofd binnen te dringen. Be togingen werden ook gehouden in de 40 km van Thangh Binh gelegen stad Tem Ky. De soldaten wisten echter de ruim 500 betogers tegen te houden. Intussen is de communistische guerrilla-activiteit in het door onrust geteisterde land, na een betrekkelijke rust na de jongste Amerikaans-Zuid- Aanbiedingen uit VS, Zuid-Afrika, Zweden en België Vietnamese luchtaanvallen op Noord- Vietnam, die heftige beroering heeft gewekt in de wereld en die geleid heeft tot betogingen voor de Ameri kaanse ambassade- gebouwen, weer opgelaaid. Een Amerikaanse militaire woordvoerder in Saigon maakte mel ding van vijftien incidenten, voorna melijk in provincies die aan Noord- Vietnam en Laos grenzen de ge bieden waardoor de meest directe infiltratieweg uit Noord-Vietnam loopt. Hoewel van grote represailles actie geen melding is gemaakt, wordt de activiteit van de Vietcong toch groter dan gemiddeld genoemd. De Britse minister van buitenlandse zaken, Stewart, heeft de kans dat Viet nam een tweede Korea wordt, niet zc groot genoemd. Hij gaf toe dat de Chinese plannen moeilijk te schatten zijn. Volgens Stewart hoedt Rusland zich voor een al te vijandige houding jegens Amerika. In 1964 48.000 doden in verkeer in Ver. Staten WASHINGTON Het Amerikaanse departement van volksgezondheid heeft bekendgemaakt, dat er in 1964 in de Ver. Staten 48.000 doden in verkeer zijn gevallen. Dit is 5000 r dan het jaar tevoren. DRIET-De heer E. L. Mudde, alias „Dulos" zoals hij zich in de eerste publikaties liet noemen, die zegt een nieuwe methode te hebbn ontwikkeld voor de vervaardiging van synthetische diamant en andere mate rialen van grote hardheid, heeft ver klaard dat hij in onderhandeling is met een combinatie van Belgische diamantairs, na een aanbieding van de General Electric of America van de hand te hebben geslagen. Volgens voorlopige" schattingen zal de kostprijs niet 35 cent per karaat bedragen, maar f 1,25. Over twee of drie maanden zou gestart kunnen worden met de produktie, die kan oplopen tot 50.000 of 60.000 karaat per Indonesië jaagt op vermogens DJAKARTA Na een onderbre king van ongeveer anderhalve maand ls in Indonesië per 15 februari de jacht naar onopgegeven vermogens door de inspectie van financiën met hernieuwde kracht weer opgenomen. Deze actie geschiedt in het kader van het presidentieel besluit dat voorziet in het „witmaken" van zwarte tot dusver bij de fiscus onopgegeven vermogens tegen een „boetedoening" van 5 of 10 pet., al naar gelang de vermogens in volgens de overheid produktieve dan wel onproduktieve bedrijven zijn geïnvesteerd. Gelegenheid tot het „witmaken" van zwarte vermogens wordt gegeven tot 17 augustus 1965, na welk tijdstip de sancties zoals in het presidentieel besluit uitgestippeld in werking wor den gesteld. Wie voor 17 augustus zijn zwarte vermogen aan de fiscus op geeft, kan aanspraak maken op de voorziening om er met betaling van 5 of 10 pet. van af te komen. Anders moet men bij ontdekking de hoge belastingtarieven van 1964 betalen. In Bulgarije treft men 100 jaar. De oudste man, Uit de eerste studies is dorpelingen. Bulgarije telt voorbereidingen voor een die Bulgarije ooit gekend het volgende gebleken: alle thans bijna acht miljoen volkstelling. Men wil vast- heeft, was Stayan Rikov, die 103-jarigen wonen in dor- zielen. stellen, hoeveel mensen In in 1961 op 126-jarlge leef- pen; de meesten hebben dat land 100 jaar of ouder tijd overleed. nooit gerookt, vlees gege- In Slowakije heeft Jozef zijn. In 1928 waren er dat ten of alcohol gedronken; Suchar uit Presov gisteren 158 en In 1956 654 (402 ln het land van de bij het naderen van de zijn 108-ste verjaardag ge- vrouwen en 252 (dus veel Bulgaren wonen naar ver- oude dag bleven zij ge- minder mannen. houding meer 100-jarigen woon doorwerken. Verder was er in Bulga- dan in welk ander land ter rije een indrukwekkende wereld. Dat ls de reden Het staat nog niet vast stand laat niets te „reserve" van aspirant- waarom de Bulgaarse Aca- of het gebruik van de in over en zijn geestelijke honderdjarigen: 3902 man- demie van wetenschappen Bulgarije zo populaire yog- vermogens zijn „ongebro- nen en 5148 (al weer veel een onderzoek wil instel- meer) vrouwen van 90 tot len. vierd. Hij is de oudste burger van Tsjechoslowa- kije. Zijn gezondheidstoe- jaar. De wereldproduktie van syntheti sche diamant bedraagt thans 20 mil joen karaat per jaar. Aan zijn systeem zouden slechts vier of vijf mensen behoeven te werken. Een van de andere harde materialen, die volgens zijn procédé op eenvoudige wijze gemaakt zou kunnen worden, is ku- bisch bc rnitriet, een materiaal har der dan diamant, en met een zeer hoog smeltpunt dat .eveneens in de industrie toepassing vindt. Plaatsbekleder in boekhandel opgevoerd ROME Gisteravond is de Plaats bekleder in een boekhandel opge voerd, hoewel het gemeentebestuur van Rome formeel de opvoering van het omstreden toneelstuk van Rolf Hochhuth heeft verboden. Het verbod werd uitgevaardigd door de prefec tuur van Rome, die het hoofdbureau van politie te Rome opdracht heeft gegeven het te handhaven. Het toneelgezelschap, dat zaterdag een sit-in staking in de schouwburg had gehouden, glipte in kleine groep jes dóór de politie-afzetting heen naar de boekwinkel op enkele hon derden meters afstand. Daar werd een begin gemaakt met de opvoering. De politie bleef op zijn post bij de schouwburg, maar vertoonde zich niet bij de boekwinkel. Het publiek in de zaak van de uitgever Feltrinelli, die het boek van dezelfde naam heeft uitgegeven, be stond uit journalisten, schrijvers, cri tici, kunstéhaars en linkse politici. In totaal 150 man. De prefectuur heeft verklaard, dat de uitvoering verboden werd ter handhaving van de openbare orde en van het concordaat van 1929 tussen Italië en het Vaticaan, waarbij het Vaticaan een souvereine staat is ge worden. Hierin wordt onder meer verklaard, dat Rome als centrum van het Rooms-katholicisme een speciale status geniet en dat de Italiaanse regering verplicht is de paus tegen beledigingen in het openbaar te be schermen. Ook is toen beloofd, dat Italië geen gebeurtenissen in Rome zal toelaten, „die strijdig zijn met het heilig karakter van de stad". Ambassadeur VS in Turkije bezocht opponenten Inönii ANKARA Studenten hebben gis teren anti-Amerikaanse vlugschriften verspreid. Zij oefenen kritiek op het feit dat de Amerikaanse ambassadeur zaterdag een bezoek heeft gebracht aan het hoofdkwartier van de opposi tiepartijen kort voordat deze de rege ring ten val brachten. Volgens de vlugschriften heeft Amerika de hand in de regeringscrisis. Gisteren hebben de vier oppositie leiders een bespreking met president Gursel gehad. Griepbestrijöing met 4 middelen tegelijk! Zonder de maag van streek te maken I De vier geneesmiddelen, verenigd in Chefarine „4", zijn elk afzonder lijk in de hele wereld beroemd ge worden en hebben reeds miljoenen mensen baat gebracht. Te zamen werken zij nog beter en doen wer kelijk wonderen. Eén der bestand delen zorgt dat - niettegenstaande de krachtige werking - ook een gevoelige maag niet van streek raakt. Opnieuw relletjes tegen Hindi-taal: twee doden HYDERABAD In de ongeveer 320 kilometer ten zuidoosten van Hyderabad gelegen Indische kuststad Nellore hebben zich gisteren wanor delijkheden voorgedaan bij betogin gen tegen het voornemen der regering om het Hindi, dat in Noord-India wordt gesproken voor het gehele land tot officiële taal te verklaren. Er ontstonden gevechten met de politie, waarbij twee betogers het leven ver loren, terwijl er drie werden gewond. Betogers hebben een spoorwegsta tion in brand gestoken en een ander ar beschadigd, waarna een uit gaansverbod werd afgekondigd. Ook in andere delen van de staat Andra Pradesj werd tegen invoe ring van het Hindi als officiële Indi sche taal geprotesteerd. De betogingen van Tamil sprekende Indiërs tegen het regeringsbesluit in zake het Hindi hebben tot nu in Zuid- India aan ruim zestig personen het leven gekost. De regering heeft toege zegd dat het Engels nog voor onbe paalde tijd in plaats van het Hindi als officiële taal kan worden gebruikt. Duitse studenten: Verjaringstermijn oorlogsmisdaden dient verlengd BONN De Evangelische Studen tengemeente, een gemeenschap van protestantse studenten aan de West- duitse instellingen van hoger onder wijs, heeft aangedrongen op een ver lenging van de verjaringstermijn voor oorlogsmisdaden, volledige diploma tieke betrekkingen met Israël en maatregelen tegen de activiteiten van Duitse experts op het gebied van de bewapening in Egypte. In de resolutie wijzen de studenten er op, dat het onmogelijk is al het bewijs materiaal, dat de laatste tijd tegen nazimisdadigers aan het licht is gekomen, inbreuk op de rechtszekerheid. In dit verband wordt herinnerd aan een ver klaring van de synode van de Evangeli sche Kirche in 1963, dat het de hoge taak van de gerechtshoven is, „de in het verleden verstoorde gebondenheid aan het recht onder ons volk te herstellen", et zou hiermee in strijd zijn, wanneer en vast blijft houden aan de termijn in de achtste mei. De Westduitse regering wordt verder door de protestantse studenten opgeroe pen de staat Israël volledige diplomatieke betrekkingen aan te bieden, ongeacht de reacties, die dit in de Arabische landen verwekken. Voorts moet de Bonds- in een officiële verklaring de activi teiten van de Duitse experts in Egypte afkeuren en maatregelen nemen, waar door dezen teruggeroepen kunnen wor- HONGKONG Volksdagblad, de spreekbuis van de communistische partij in China, heeft de Franse president De Gaulle gisteren in een artikel geprezen om zijn „realistisch en objectief" oordeel in vele interna tionale vraagstukken. In :.et artikel wordt de jongste kritiek van De Gaulle op de VN en het internationale monetaire stelsel onderschreven. „Of de regering van Johnson het nu leuk vindt of niet, de waarheid is dat de overheersende positie van de dollar in de kapitalisti sche wereld, evenals die van de VS in de VN, tot in haar grondvesten is geschokt", aldus Volksdagblad. President De Gaulle is een burger lijke staatsman en zijn opvattingen zullen z:jn klassebelangen zeker niet in gevaar brengen, maar dit verhin dert niet dat hij een realistisch en objectief oordeel heeft in vele inter nationale vraagstukken, zo werd in het artikel besloten. Amerika's meest gevierde artiest HOLLYWOOD De neger zanger Nat „King" Cole, één van Amerika's meest gevierde artiesten die zelfs op middelbare leeftijd zijn greep op de „hit parade" wist te behouden is gisteren op 45-jarige leeftijd aan longtumor overleden. In de jaren vijftig bereikte de verkoop van zijn platen een duize lingwekkende hoogte: ieder jaar von- den zeven miljoen zwarte schijven p* hun weg naar het publiek, dat werd gegrepen door zijn eigenaardige schorre stem. Begon hij zijn carrière E als jazz-pianist die af en toe zong, later groeide hij uit tot de zanger die nu en dan piano speelde. Nat „King" Cole (de bijnaam King verwierf hij toen een nachtclubeigenaar hem eens vroeg een goudenpapieren kroon op te zetten) werd als Nathaniël Adams Coles in Montgomery, Alabama op 17 maart 1919 geboren. Hij was de zoon van een baptistenpredikant. Zijn eerste kennismaking met de showbusiness maakte de zanger tijdens een tournee, in 1936. met de „shuffle along" negerrevue. In 1943 kwam zijn stem voor het eerst op de plaat met het lied „Straighten up and fly right", een eigen compositie geïnspi reerd op een van zijn vaders preken. Toen volgde de ene tophit na de andere. Om een paar te noemen: Nature boy, Mona Lisa. To young. Rambling rose en Unforgettable. NAT „KING" COLE ERE-DOCTORAAT In 1956 werd hij het slachtoffer van een rasincident. Tijdens zijn optreden met het Engelse orkest van Ted Heath in Birmingham, Alabama, werd Nat aangevallen door zes blanken, die prompt tot gevangenisstraffen werden veroordeeld. In 1964 ontving hij een ere-doctoraat in de schone kunsten in Baltimore. Tegen het eind van dat jaar werd hij opgenomen in het Santa Monica ziekenhuis in Los Angeles om te worden behandeld wegens een long gezwel. De zanger is gehuwd met Marie Ellington die hem vier dochters schonk. Het paar adopteerde later nog een ion een.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5