r o o s? TRA1TAL -DE DOKTER aan 'f woord Aantal academici in 30 jaar verdrievoudigd Economie is in de running PiLU Vrijzinnigen geïntegreerd in hervormd Amersfoort Geref. studie over oecumene verschenen Addis Abeba wil vierde assemblee Wereldraad Solliciteren naar nieuwe standplaats mag niet Utrechts bedrijfsleven gaat personeel aan huis helpen Een woord voor vandaag Nyborg-conferentie in 1967 in Oostenrijk GRIEP 2 DINSDAG 16 FEBRUARI 1965 Gereformeerden naar 4e plaats DEN HAAG Op 31 mei I960 telde de Nederlandse bevolking 76.000 academici, een aantal dat sinds 1930 bijna is verdrievoudigd. Ook relatief is er een duidelijke groei: in 1930 waren er per 10.000 inwoners van 25 jaar en ouder 58 academici, in 1947 waren het er 79 en in 1960 112. aantal vormt de gtoep academisch ge- vormden ook na nog een kleine minder heid van de bevolking. Van de totale bevolking boven 25 jaar nauwelijks een percent en van de bevolking in de leeftijdsklasse van 3043 jaar ruim an derhalf percent. Het aantal academisch gevormde vrouwen steeg in de laatste dertig jaar van 9 tot 28 per 10.000 vrouwen, te weten in 1960 een aantal van rond 8900. De stijging van het aantal academisch gevormden onder de vrou wen in de laatste dertig jaar is sneller verlopen dan die onder Deze cijfers en gegevens zijn ontleend aan het zojuist verschenen overzicht van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waarin de gegevens zijn verwerkt van de dertiende volkstelling, gehouden op 31 mei 1960. De nieuwe statistische publika- tie is geheel gewijd aan de groep academisch gevormden In de Nederlandse samenleving en daarin wordt een globaal beeld geschetst van de ontwikkelingen, die zich in de laatste decennia met betrekking tot deze groep hebben gedaan. De academisch gevormden hebben vooral gestudeerd in Utrecht (20 per cent), Leiden (16 percent), de Gemeente lijke Universiteit van Amsterdam (5 percent) of Delft (14 percent). Bij de vrouwelijke academici constateert men een nog sterkere concentratie: Leiden (27 pet). Utrecht (26 pet) en Amsterdam (25 pet), die tezamen 77 pet voor hun rekening nemen. Wijzigingen Over de gehele periode van dertig jaar genomen geven de verkregen cijfers over de veranderingen onderlinge verhoudingen der studie richtingen enkele markante wijzigingen te zien. De rechtsgeleerdheid, de god geleerdheid en de geneeskunde geven het beeld te zien van een betrekkelijk trage groei. Daarentegen is vooral het aantal economen, sociologen en land bouwkundige ingenieurs zeer sterk toegenomen. Een demografisch „oude" studierich ting is indologie, maar de oudste groep onder de academisch gevormden zijn de apothekers, zo blijkt uit het rapport Kerken Prof. Jager wordt heden 65 jaar (Van onze kerkredactie) KAMPEN Vandaag wordt prof. dr. H. J. Jager, hoogleraar aan de Theologische Hogeschool der Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt), 65 jaar. Prof. Jager, die geboren werd in Appingedam. studeerde theologie aan de Vrije Universiteit en werd 14 oktober 1928 predikant in de Gere formeerde Kerk van Jutrijp-Hom- merts. Vandaar vertrok hij in 1932 naar Voorthuizen. Hier werd hij in oktober 1946 door de kerkeraad geschorst, omdat hij zich niet wilde conformeren aan de „vervangingsformule", die in dat jaar door de synode was vastgesteld. Met een klein deel van de gemeente maakte hij zich toen vrij. Na de terzijdestelling van de vervangings formule door de synode der Gerefor meerde Kerken in 1959 werd deze schorsing opgeheven. In 1939 promoveerde prof. Jager aan de Vrije Universiteit op een proefschrift, getiteld „Rechtvaardi ging en zekerheid des geloofs. Een studie over Rom. 1:16 en 17 en Rom. 3:21—5:11". Op 1 december 1948 ging hij met emeritaat wegens zijn benoeming tot hoogleraar in het Nieuwe Testament. Als opvolger van wijlen prof. dr. S. Greijdanus deed hij zijn intree met een rede over het gesprek van Jezus met Nicodemus. Door een ernstige ziekte heeft prof. Jager in 1963 en 1964 anderhalf jaar zijn werk niet kunnen verrichten. Zijn colleges werden toen waargeno men door de Rotterdamse predikant ds. D. K. Wielenga. Oosterse gezanten op bezoek in Rome ROME Paus Paulus heeft gisteren de twee afgezanten van de orthodoxe patriarch Athenegoras van Konstantino- pel beloofd, dat hij middelen zal bestu deren, om het contact tussen de Rooms- Katholieke Kerk en de orthodoxe kerken uit te breiden. De afgezanten, de metropolieten Meli- ton van Heliopolis en Cbrysostomos van Myra zijn door Athenagoras. de geeste lijke leider van de orthodoxie, naar het "Westen gestuurd, om aan de leiders van de Rooms-Katholieke, de Anglicaanse en de Oud-Katholieke Kerk verslag uit te brengen van de besluiten, die de pan orthodoxe conferentie van Rhodos in november heeft genomen. Ten aanzien van de betrekkingen met Rome konden zij vertellen, dat deze conferentie een onmiddellijke dialoog van de hand heeft gewezen, maar wel gevraagd heeft een dergelijke dialoog voor te bereiden. De paus zei. dat het mogelijk zal zijn door veelvuldiger broederlijke contacten der academici naar kerkelijke, gezindte. De belangrijkste accentverschuivingen in de levensbeschouwelijke structuur van de academisch gevormden zijn als volgt samen te vatten. In 1930 vormden de onkerkelijken verreweg de grootste groep onder de academici (37 pet), gevolgd door de Nederlands-hervormden (25) en de rooms-katholieken (15), ter wijl de gereformeerden (3,6) na de remonstranten en de doopsgezinden de tij sloten. In 1960 namen de onkerkelijke (33 pet.) nog steeds de eerste plaats in. Het percentage rooms-katholieken (23) is thans vrijwel gelijk aan dat van de Nederlands-hervormden (24). De gereformeerden (7) klommen op naar de vierde plaats en hun aantal nadert dat van de remonstranten en doopsgezinden tezamen (7,5 pet.). On der de jongere academici komen de rooms-katholieken (28 pet.) reeds op de tweede plaats en de marge t.o.v. de onkerkelijken (31) la nog maar ge ring. Concentratie Bij de Nederlands hervormden is er een relatief sterke oriëntatie op genees kunde tandheelkunde, diergeneeskunde en landbouwkunde tegenover een zwakke oriëntatie op de letteren. De gerefor meerden oriënteren zich op economie, landbouwkunde en de wiskunde en na tuurwetenschappen. Ten opzichte van 1930 heeft hun oriëntatie op de economie zich dus gehandhaafd, maar de concen tratie van gereformeerden in de twee andere studierichtingen is nieuw. Deze recente ontwikkelingen schijnen er op te wijzen dat het geestelijk-cultureel kli maat in de gereformeerde bevolking in het recente verleden belangrijke wijzi gingen heeft ondergaan. WETENSCHAPPELIJK 'VERANTWOORD Jaarvergadering vanICCC UTRECHT Voor de tiende maal be legt de organisatie ter bevordering van het werk van de ICCC in Nederland een jaarlijkse vergadering. Dit jaar zal de bijeenkomst worden gehouden op zater dag 22 mei in één der zalen van het Jaarbeursrestaurant op de Vredenburg te Utrecht. Ds. D. H. Borgers, gereformeerd pre dikant te Nijverdal, zal spreken het thema „Is Rome veranderd?", wijl ds. J. Gravendeel, predikant in al gemene dienst van de Belgische Evan gelische Zending, het onderwerp „Han den omhoog!!" zal behandelen. Verder zullen het woord voeren ds. M. Vreugdenhil, ds. J. C. Maris en de heer D. M. Boogaard, respectievelijk voorzit, ter van de Nederlandse ICCC-organisa- tie. Europees secretaris van de ICCC en voorzitter van het Nederlandse ICCC- jeugdcontact. De vergadering, die om half elf be gint, is voor iedereen toegangelijk. wassen met Wel besloot de synode een aantal wijzigingen aan te brengen in de kerkorde. Daardoor wordt nu een periodieke wisseling van standplaats mogelijk. In de toekomst zal éénmaal in de vijf jaar de commissie voor het beroepingswerk de predikanten in de gelegenheid stellen zich op te doen nemen in een register voor wisseling van standplaats. Dit dal geschieden op basis van vrijwilligheid. Het beroepingswerk is reeds op vorige synodes uitvoerig ter sprake gekomen. Indertijd was er een vrij ingrijpend voorstel om te komen tot een regelmatige doorstroming. Na een bepaalde periode een gemeente ge diend te hebben, zouden predikanten overgeplaatst kunnen worden. Dat voorstel werd toen verworpen. Bij de behandeling van het muta- tievraagstuk was indertijd de vraag naar voren gekomen of het niet van belang zou zijn voor predikanten de mogelijkheid om te solliciteren naar een bepaalde vacature te openen. Verworpen De classicale vergaderingen hebben zich in de afgelopen maanden over dit voorstel moeten uitspreken. Van de 36 classes die geantwoord hebben bleken er dertien voor of voorzichtiger gezegd: niet tegen een sollicitatie te zijn. Negentien classes spraken wel L'Oréal de Paris Noodbewoner wordt huisgenoot (Van onze kerkredactie) AMERSFOORT De centrale kerkeraad van de hervormde ge meente heeft besloten de vrijzin nige noodgemeente ter plaatse op te nemen in het verband van de gemeente als buitengewone wijk- gemeente in aansluiting aan de besluiten van de generale synode betreffende de „noodvoorzienin gen". Uit wat ds. J. Swljnenburg namens de centrale kerkeraad en ds. E. van Loenen namens de vrijzinnige groep In Her vormd Amersfoort hebben geschreven blijkt, dat de integratie in broederlijke sfeer is tot stand gekomen. Ds. Swijnenburg schrijft in een artikel, getiteld „Van noodbewoner tot huisge noot" dat de meerderheid van de kerke raad tot het inzicht Is gekomen, dat dit besluit geen nadeel behoeft toe te brengen aan het belijdend karakter van de kerk als zodanig of aan het evangelie. De generale synode en de provinciale kerkvergadering van Utrecht hebben dit indertijd al geweten, toen zij in de plaats van de kerkeraad het aandurfden, om de vrijzinnige groep als noodgemeente te aanvaarden en daarmee hun arbeid als deel van het werk van de Nederlandse Hervormde Kerk te erkennen, aldus ds. Kwijinenburg. Het stemt velen tot dan*- baarheid, zo schrijft hij, dat 'de kerke raad het er nu zelf op wil wagen, met deze minderheidsgemeente open en eer- 'ik samen te gaan leven. Voor hen, die de volledige erkenning in het bestaan van vrijzinnige predi king binnen de gemeente niet voor hun rekening durven nemen, toont ds. Swij- (Van onze kerkredactie) KAMPEN Zojuist is verschenen het geschrift „Gemeenschap der hei ligen," een speciale uitgave voor de lidmaten van de Gereformeerde Ker ken over de oecumenische problema tiek. Het is een speciale bewerking van het rapport dat voor de vorige synode werd opgesteld. Deze benoem de deputaten om het rapport zo uit te geven dat meer mensen het zouden kunnen bestuderen. In het boekje is het rapport opgeno men, dat we enkele jaren geleden uit- vorig weergaven, plus het verslag van de waarnemers prof. dr. G. C. Ber- kouwer en ds. E. G. van Teylingen van de assemblees van de Wereldraad van Kerken en de Internationale Raad van Christelijke kerken (ICCC). Daarnaast zijn nog drie brieven opgenomen van dr. W A. Visser 't Hooft, de Oecu menische Raad in Nederland en ds. J. C. Maris. In dit geschrift zijn bo vendien opgenomen de adviezen die het deputaatschap voor pluriformiteit en oecumeniciteit richtte tot de syno de en de uiteindelijke conclusies van de synode zelf. Dit geschrift werd uitgegeven, op dat de leden van de Gereformeerde Kerken zelf zullen kunnen lezen, hoe de synode ertoe gekomen is om uit te spreken dat „in het bijzonder karak ter van de Wereldraad als oecumeni sche organisatie, en in de wijze waar op zijn grondslag functioneert, geen doorslaggevende verhindering voor de Gereformeerde Kerken gelegen is om zich bij de Wereldraad aan te slui ten." (64 pagina's, prijs 1,75) Gemeenschap der heiligen, publi catie in opdracht van de synode 1963/64 van de Gereformeerde Ker ken. Uitgave J. H. Kok uv, Kampen. nenburg respect en begrip, maar, zo voegt hij daaraan toe, zij hebben nu de taak duidelijk te blijven getuigen, waar om zij dit niet kunnen en zich de vraag t« laten stellen, of dit verantwoord kan 'ge voor de taak. duidelijk te maken wat haar bijzondere opdracht is binnen het geheel van de gemeente. Vruchtbaar contact In zijn artikel spreekt ds. Van Loenen zijn dankbaarheid uit over het feit, dat een scheiding, die langer dan een halve eeuw heeft be:itaan, te niet gedaan is. Althans in principe is aan een geestelijk eenrichtingsverkeer een eind gekomen. In een vruchtbaar contact kan zowel de verscheidenheid als de eenheid der ge meente tot haar recht komen, aldus de vrijzinnige predikant. Oude liturgische traditie hersteld OOSTERBEEK De kerkeraad van de hervormde gemeente heeft een oud gebruik in de eredienst in ere hersteld. Voortaan zullen de ambtsdragers weer de kerk binnenkomen onder het zin gen van het eerste lied door de ge meente. Twee minuten voor het begin de dienst zwijgt het orgel. In de sistorie vindt dan het gebed voor de dienst plaats, terwijl de gemeente ge legenheid heeft tot stil gebed. Daar na zet het orgel het eerste lied in, dat aangegeven staat op het psalmbord en onder het zingen komt de kerkeraad (met inbegrip van de predikant) bin nen. Hiermee is een verantwoord be gin van de dienst bereikt, aldus de plaatselijke predikant ds. Ph. W. Bergkotte in het kerkblad. „Studieraden zijn noodzakelijk" UTRECHT Het landelijke College /an studenten faculteits organisaties heeft een brief aan de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen gezonden, waarin het college de minis ter vraagt te willen bevorderen, dat ook de faculteiten, interfaculteiten en subfaculteiten die het tot nu toe niet nodig hebben gevonden een studieraad in te stellen, een dergelijke raad zul len vormen. meest wenselijke vorm van overleg tüs- In de brief stelt het college dat de sen hoogleraren, wetenschappelijke staf en studenten die van studieraden is. Het artikel 81 van de wet op het weten schappelijk onderwijs, dat de mogelijk heid opent om studentenvertegenwoordi- s uit te nodigen tot het bijwonen van faculteitsvergaderingen, acht het col lege onjuist, omdat dergelijke „hearings" niet de meest geschikte gelegenheid bieden tot vruchtbare gedachtenwisse- ling, aldus de brief van de studenten faculteits organisaties; Nieuwe nodiging ADDIS ABEBA Opnieuw heeft de Ethiopisch-Koptische Kerk zich tot de Wereldraad ge richt en gevraagd naar dit Afri kaanse land te komen voor de vierde assemblee. Deze kerk overhandigde ook reeds aan het slot van de derde assemblee te New Dalhi een uitnodiging. Het verzoe t van de kerk wordt ge steund door keizer Haile Selas sie van Ethiopië. Deze keizer heeft beloofd dat er epn speciaal gebouw op tijd klaar zal zijn om de vergade ringen te houden. De assemblee zal in 1968 bijeenkomen. De gro te vraag is evenwel of in Ad dis Abeba voldoende hotelruim te gevonden kan worden voor de 750 officiële afgevaardigden, de vijfhonderd waarnemers, de honderden gasten en adviseurs, de uitgebreide staf en de ruim vijfhonderd journalisten van dag-, week- en kerkbladen. Herv. synode over beroepingsiverk HTDEPARK. DRIEBERGEN Hervormde predikanten zullen in de toe komst niet kunnen solliciteren naar een nieuwe standplaats. Op aanraden van de commissie voor kerkordelijke aangelegenheden wees de synode van de Nederlandse Hervormde Kerk gisteren een dergelijke mogelijkheid af. 'een negatief oordeel uit, terwijl vier voor waren mits het solliciteren be paalde beperkingen werd opgelegd. De commissie van kerkordelijke aan gelegenheden kwam door deze uitslag tot de conclusie dat de kerk geen behoefte heeft aan een sollicitatiere< geling. De commissie van rapport was van mening dat een dergelijke sollicitatie regeling het werk van de commissie voor het beroepingswerk zou belem meren. Deze commissie is indertijd ingesteld om gemeenten en predikan ten te adviseren en helpen bij het beroepingswerk. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Polsbroek en Vlist: E. F. Vergunst te Ede; te Grootebroek en Bovenkarspel (toez.): L. A. Nagtegaal te Harkema-Opeinde. Aangenomen naar Buurse (Ov.- etoez.): D. R. Jonker te Oudelande. Bedankt voor Kollum: B. Klopman te Molkwerum. GEREF. KERKEN Beroepen te Heer Hugowaard: P. Rullmann te Hoek van Hollanda Aangenomen naar Eernewoude: J. F. Sollie, laatstel. vrijgem. pred. te Nijen ga-Opeinde, die bedankte voor Visvliet, Enumatil en voor Aechlum. Bedankt voor Treebeek: J. D. te Winkel te Vorden; voor O. en W.Sou burg: D. Kronemeijer te Maastricht: voor Delfzijl (vac. F. J. Bil): P. C. Meijer te Valthermond. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Zaamslag: M. C. Teanis te Barendrecht Bednakt voor Gouda: H. W. Eerland te Amersfoort; voor Culemborg: M. S. Roos te 'sGGravenzande. GEREF. GEMEENTEN Bedanket \-oor Scherpenisse: W. Ha- ge te Klaaaswaal; voor Hendrik-Ido- Ambacht: H. Ligtenberg te Oudemir- BOND V. VRIJE EVANG. GEM. Petegem te Bussum. ASSEN Het Ambonnezenkamp De Schattenberg zal binnenkort worden af gebroken. In de oorlog werd het kamp berucht als doorgangs- en opvangkamp Westerbork voor joodse Nederlanders. De houten barakken werden na de oor log afgebroken om plaats te maken voor kleinere huisjes voor gerepatrieerde Am- bonnezen. UTRECHT Uit de woningnood is een nieuwe onderneming ge boren, die zich ten doel stelt het Utrechtse bedrijfsleven te helpen aan woonruimte voor het perso neel. Zeven vooraanstaande be drijven in de Domstad hebben in samenwerking met de Kamer van Koophandel voor Utrecht en om streken het initiatief genomen tot de oprichting van een bouwbureau Utrechtse industrie N.V., zo blijkt uit het bijvoegsel van de Staats courant. Het zijn alle firma's, die op grote huisvestingsmoeilijkheden stuiten bij het aantrekken van werkkrachten. De activiteiten van het bouwbureau zul len echter niet beperkt blijven tot de deelnemende bedrijven. De nieuwe N.V. richt zich op het Utrechtse bedrijfsleven in zijn geheel. Voor andere geïnteresseerden is de moge lijkheid geopend om via aankoop van certificaten van aandelen een belang bij hei bureau te nemen, waardoor zij dezelfde rechten krijgen op de verde ling van beschikbaar komende woon ruimte als de oprichters. Om de belangstelling voor het ini tiatief te peilen wordt in Utrecht een enquête gehouden onder de directies van ondernemingen met een perso neelsbezetting van meer dan 100 man. Gepoogd wordt hiermee een inzicht te verkrijgen in de interessen voor per- soneelswoningen, die tegen betaling van een bepaald vast bedrag kunnen worden verkregen. Bij deze enquête zijn ruim 75 ondernemingen betrok ken. „Toen de jongeling (dit) woord hoorde, ging hij bedroefd heen want hij bezat vele goederen" (Mattheüs 19 :22). De rijke jongeling heeft een open oog voor het leven na dil leven. Luister maar naar zijn vraag: „Meester, wat voor goea moet ik doen om het eeuwige leven te verwerven?" Hij wil naar streven er deel aan te krijgen, in alle ernst. Maar daar voor is het nodig, dat hij als het ware de voorwaarden kent Het eerste antwoord van de Here zal hem wel zijn tegen gevallen. De geboden onderhouden? Maar Meesterdie Gij op somt heb ik altijd in acht genomen, is dat werkelijk alles? Nee, het is niet alles. Indien gij volmaakt wilt zijn, ga heet verkoop uw bepit en geef het aan de armen en gij zult eei schat in de hemel hebben, en kom hier, volg Mij. En dat is een moeilijke zaak. Mattheüs schrijft, dat de jongt ling bedroefd heen ging. De reden? Hij bezat vele goederen I en die wilde hij behouden. Aan alles wilde hij voldoen, b«,f halve aan dat ene. En dat ene staat hem in de weg in zij verhouding tot de Here. Zo is het met de mens. Ach Here, ik doe dit en ik doe dat, i'< onderhoud alle geboden, wat moet ik nog meer doen? Maar dan. Het is juist dat ene in ons leven, dat we koestem en in geen geval willen prijsgevenErgens is ieder mens rijke jongeling. Maar God. vraagt nooit iets, altijd alles, nooi een gedeelte van het hart, altijd het gehele hart. En dat klelni dat ene, dat verborgene, dat is het wat ons belet ons helemac aan Hem over te geven. Wij lezen vanavond Mattheüs 6 vers 1 tot 15. £öeéhna wollen dubbel-ribsteek kleuter- ondergoed Presidium besluit tot „verhuizen" (Van onze kerkredactie) WENEN De volgende Ny- borg-conferentie zal in Oostenrijk worden gehouden, maar zal toch de Deense naam „Nyborg" blijven dragen. Het zal de vijfde bijeen komst worden van de Conferentie van Europese Kerken. Oostenrijk is gekozen, omdat dat land niet tot de Nato behoort, zodat van ver tegenwoordigers uit Oost-Duits- land geen speciaal Nato-papier (wat zij van hun regering niet mo gen aanvragen) gevraagd wordt. De conferentie' 'wordt om de twee aar gehouden, en eigenlijk was okto ber 1966 weer de maand voor de conferentie. Het presidium heeft even wel besloten om de volgende confe rentie te houden in 1967 en wel van 29 september tot 5 oktober. Op deze manier valt de conferentie niet samen met de wereldconferentie voor kerk en maatschappij in 1966 en met de vierde wereldassemblee van de We reldraad van Kerken in 1968. Deze besluiten werden genomen door het presidium dat vorige week ln Wenen vergaderde. Een van de presidenten van deze organisatie Is dr. E. Emmen, secretaris van de hervormde synode. Jongi ;eren Besloten werd de vierde werkgroep, die zich in het bijzonder bezig hield met het generatieprobleem, op te heffen Besloten werd om de jongere generatie sterker in het werk te betrekken. Op de vorige Nyborg-conferentie. die aan boord van het schip De Bornholm werd gehou den, kwam sterke kritiek naar voren op het feit dat de jongeren zo. weinig in het werk betrokken worden. De werkgroepen twee en drie zullen de volgende conferentie voorbereiden. Zij zullen in het bijzonder een studie maken van de taak van de Europese kerken in de maatschappelijke en -poli tieke structuren van Europa, die onder ling zo sterk verschillen. De eerste werkgroep werd gevraagd om een stud! te maken die betrekking heeft op i verhouding van de Europese kerken t de zendingsorganisatie die werken Azië, Afrika en Latijns-Amerika en toj 1 de jonge kerken op die continenten. Opdracht Bovendien besloot het presidium nieuwe werkgroep VT in te stellen die z in het bijzonder zal bezig houden met dti betrekkingen tussen de protestantse Oosters-Orthodoxe Kerken. Bovendii zal deze werkgroep een onderzoek instei len naar de plaats van de „leek" in d grote confessionele groepen. Op verzoek van de Oosters-Orthodox Kerken werd nog een vijfde werkgroe in het leven geroepen, die zich in he B bijzonder bezig zal houden met d or opdracht van de kerken in het huidii Europa. Op de bisschoppenconferentie Zweden is besloten tot de oprichting een eigen kerkelijk instituut voor cuJv" tuur in Stockholm. Het nieuwe institui moet de positie van de kerken in i(. geestelijke stromingen van tegenwoordi belichten en op deze manier ook tot we reldaanschouwelijke uiteenzetting bijdri Boekenboek F Geen boek over de gruwelen in d m Duitse concentratiekampen. Wel ee c studie over discriminatie van minder heidsgroepen, in 't bijzonder die vu het vertrapte Joodse volk. Reeds Jan vóórdat Hitier en zijn misdadig! „Judenentlösung" bestonden, is ov« het antisemitisme gepolemiseerd. 1 bestaan honderden, zo niet duizenda In boeken over. De schrijver heeft gf at tracht de belangrijkste wortels vat i het antisemitisme te ontdekken. Vooi Ka dit doel heeft hij zijn onderwerp vsi verschillende kanten benaderd: histo risch zowel als sociaal-psychologisch Hij probeert een oplossing te vinden pre voor betere verstandhoudingen tusset j de Jood en de niet-Jood. Het liefde TragM n Medleeh gebied leadea aai de raéaetla aaa b!«d aaet llnkabevea ep de eavelap* ^Medlaehe rabrlek". Antwoerd ap rragea algeaaaea belaag warde la dese rabrlek gegevea, rragea waareaa de I laags deze weg geweest Is, geschiedt per brleC Het ts niet uitgesloten dat ook Nederland zich weldra weer in een griepepidemie bevindt. Hoe wel het er naar uit ziet alsof ook de griep wordt tegen gehouden doorhet IJzeren Gordijn, moet toch verwacht worden dat de griep zich minder aantrekt van deze kunstmatige scheiding als de mens. Griep is namelijk een zeer besmettelijke ziekte, veroorzaakt door een zeer licht en daarom gemakkelijk verspreidbaar virus. De besmetting wordt wel rechtstreeks van mens op mens overgebracht door middel van zeer kleine speekseldruppeltjes, maar door het vluchtige karakter zal het IJzeren Gordijn geen voldoende barrière kunnen vormen. Door het niezen, hoes ten en ook spreken komt het virus vrij, en zweeft vrii lange tijd rond, totdat het weer ingeademd wordt door een mogelijk nieuw slachtoffer. Overigens is het eigenaardig, dat niet iedereen griep krijgt, die met het virus besmet wordt. Er schijnt toch een individuele overgevoeligheid jegens deze ziekte te bestaan, waardoor sommige mensen „altijd" griep krijgen en andere ..nooit" of zelden. Uit de statistieken blijkt duidelijk dat de griep in grote golven over de wereld trekt. Flinke gricpgolven zien we zo ongeveer om de 20 a 30 jaar, afgewisseld door kleinere golven zoals in 1931, 1933 en 1948. De grootste griepepidemie die bekend is, is ongetwijfeld de griepepidemie van 1918, die in enkele maanden 20 miljoen doden eiste! De gehele wereld moest het bovendien ontgelden. Pas in 1931 kwam men er in de Verenigde Staten rhler dat geen bacterie doch een virus de oorzaak an de griep was. Elke epidemie blijkt echter toch zijn eigen typische virussoort te hebben. Nu stellen dat er twee groepen van virussen (A en B. ieder :t hun ondergroepen) zijn. De A vormen schijnen i ernstiger soort griep te veroorzaken. De verschil lende groepen veroorzaken bovendien alle enigszins verschillende ziektebèelden, waarbij o.a. óf de longen, "óf de darmen, óf de hersenen het middelpunt van de „aanval" vormen. Ook ziet men verschillende leeftij den bij de verschillende epidemieën het slachtoffer worden. In 1918 waren het vooral jonge mensen, terwijl in 1933 vooral mensen van middelbare leeftijd ziek werden. Men zou dus geneigd zijn langzamer hand van het hoofdstuk „griep" te spreken waaronder verschillende ziektebeelden staan gerangschikt. Toch zijn er verschillende eigenschappen die bij alle vormen regelmatig terugkeren. De patiënt wordt meestal al binnen de 48 uur na de besmetting ziek. Daarom grijpt de griep zo snel om zich heen en kunnen hele steden, bedrijven, scholen en dergelijke „tegelijk" ziek worden, hetgeen éen chaos kan veroorzaken. Aan de andere kant duurt de ziekte slechts enige dagen en kan de chaos snel hersteld worden Over de symptomen kunnen we kort zijn, iedereen kent ze: Pijn in het hoofd, rug, in de spieren en gewrichten. Rillingen en koorts. Vermoeidheid. Daar naast kunnen al naar gelang van het type, hoestbuien optreden of maag-darmstoornissen met braken en diarrhee. Vaak is er bovendien keelpijn, zonder dat de keel duidelijk rood ziet Na een dag of vier verdwijnen de klachten en treden een verbetering en koortsdaling op. Slechts wanneer dat niet gebeurt, en de koorts treedt weer op, moeten we van een complicatie spreken, die in de meeste gevallen medische hulp noodzakelijk maakt. Tot nog toe ontstaat er een middenoorontsteking dan wel hersenontsteking. De meeste complicaties worden niet direct door het griepvirus veroorzaakt, doch door bacteriën die tot de aanval overgaan wanneer hel lichaam verzwakt is door het virus. Verschillende bacteriën dragen we allemaal bij ons, maar andere bacteriën, die gevaarlijk kunnen zijn, bevinden ziek in steenpuisten, huidinfecties en wonden. Deze patiën ten moeten dus extra voorzichtig zijn en bij hen medische hulp in eerste instantie wei gewenst. Om al deze narigheid te voorkomen zal een grleppatiënt enkele dagen in bed moeten blijven. Wanneer de patiënt dan weer opkomt zal hij bemerken, dat hij nog vrij lange tijd slap en licht in het hoofd zal blijven. De behandeling is vrij eenvoudig, mede doordat er geen specifiek'geneesmiddel bekend is. De bedrust en een eenvoudig receptje noemden we reeds. Wat ruim drinken is zinvol evenals het gebruik van extra fruit Wanneer er echter een complicatie optreedt zal de huisarts antibiotica aanwenden. En om de naaste zoveel mogelijk te beschermen: Zakdoek voor mond en neus wanneer men hoest of niest! En dan de „griepinjectie" Hierover lopen de meningen sterk uiteen. Eén van de moeilijkheden u dat het vaccin moet „passen" op de in gang zijnde griepepidemie. Nu houdt de World Health Organisa tion zich steeds bezig met advisering over de te verwachten griepvirustypen. Het vaccin bevat zo doende enige types virus die men menselijkerwijs kan verwachten als de veroorzaker van de griepepidemie Wanneer men zich met dit vaccin laat inspuiten is et een kans dat men de griep niet of in lichtere mate krijgt Zo'n injectie kan ongeveer een jaar bescher ming bieden. Speciaal mensen met hartaf wijk ingea longbezwaren. chronische infecties en andere chroni sche aandoeningen doen er verstandig aan zich t« laten inenten, en hiertoe rekenen wij ook zwakken el' eventueel bejaarden Dankzij echter de antibiotica e® verschillende andere medicamenten kunnen wij genwoordig hen, die onverhoopt toch een complicatie oplopen, nu behandelen en' dat kon in 1918 niet Overigens blijkt de griep in Oost-Europa eer ernstige vorm te zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2