iNienwe Leidse Courant Bezoek van Ulbricht is vijandige daad Nederland stuurt de drie Amerikanen terug Economische hulp wordt eventueel gestaakt Juwelenrovers slaan weer toe in Londen Paraatheid niet geschaad door Starfighter-ziekte Weerspannige Portugees in vliegtuig geweigerd Commentaren V:rachtautochauf f eur reed jongen dood Dinsdag 16 februari 1965, 45&t)e jaargang OiMetovn F. DIEMER Heefdrodactour- Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATfONAAl DAGBIAD astigb ghebleven rt in teghenspoet" Droog weer De Bilt verwacht tot woensdagavond: Opklaringen, afgewisseld door enkele wolkenvelden en droog weer. Zwakke tot matige wind uit noordelüke richtingen. Vannacht lichte en op enkele plaatsen in het binnenland matige vorst. Morgenmid dag temperaturen enkele graden hoven het vriespunt. Abonnementsprijzen 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging. 18.00—11 00 Erhard waarschuwt Nasser: BONN/KARIRO/TEL AVIV West-Duitsland zal alle economische hulp aan Egypte staken, als het bezoek van Ulbricht (de leider van de Oostduitse communisten) aan Kairo doorgaat. Dit bezoek zou als een vyan- dige daad worden beschouwd. Dit is officieel aan president Nasser mede gedeeld. Op Schiphol arriveerde gistermid dag de nieuwbenoemde gouver neur van Suriname, mr. H. L. de Vries, die vandaag op paleis Soest- dijk door de Koningin beëdigd Intussen is koning Hoessein van Jor-' danië in Kaïro gearriveerd om op ver zoek van Bonn te bemiddelen in het Westduits-Egyptische geschil. In de Egyptische hoofdstad geeft men hem ech ter weinig kans. Men is daar van mening dat het nu te laat is om het bezoek nog te kunnen uitstellen of afgelasten. De Oostduitse pers meldt dat Ulbricht op 24 februari in Alexandrië zal aanko men en dezelfde dag nog naar Kaïro zal gaan. Hij gaat ook naar Port Said, L/uxor en Assoean. Ook zal hij belangrijke be sprekingen met Nasser voeren over ver hoging van de Oostduitse economische hulp. In Israël is men bijzonder veront waardigd over-het feit, dat West-Duits- LONDEN In de Britse hoofdstad hebben juwelendieven in de afgelo pen dagen opnieuw en bij herhaling toegeslagen. Tijdens het weekeinde werd naar gisteren bekend is ge worden, voor ongeveer één miljoen gulden aan kostbaarheden gestolen uit een grote zaak dn Regent Street in het hart van de stad (Charles Parker en Co.) Gisterochtend deden vier mannen met valse snorren en zwartgemaakte gezichten een inval in een andere winkel waar zij voor een waarde van ongeveer honderd vijftig duizend gulden buit maakten. Bij de inbraak in Regent Street is de kluis waarin de kostbaarheden van de gesloten winkel waren onderge bracht, opengebrand. Er schenen ove rigens geen deuren geforceerd te zijn. Er is ook ge enalarmsigmaal overgegaan en de inbraak werd pas gisterochtend bij het openen van de winkel ontdekt. Er werd een aanzienlijk aantal hor loges, ringen, armbanden en halssnoe ren vermist De manier waarop bij deze diefstal te werk is gegaan deed denken aan de inbraak van het vorige weekeinde in een bijkantoor van de Lloyds bank in de Londense wijk Knightsbridge waar toen een honderdtal kluizen werd leeggeroofd. In één oogc"an Hervormde synode pag. 2 Hoeveel academici? pag. 2 Zuidwest-Afrika, een be schouwing Nat „King" Cole leden Digmantuitvinder derhandeling Oostenrijk niet gelukkig met proces-Rajakowitsch pag. 7 pag. 5 over- pag. 5 in on- pag. 5 GROKO ONTDOOIT DE PRIJZEN ,VAN DIEPVRIES! Spinazie, pak v. 650 gr #rnu 79 Gratis bij aankoop van een 750 gr. pak Gr'oko- boerenkool a 95'n leuk Groko-speldje De bedrijvers van de overval van maandagochtend, die vuurwapens bij zich hadden, kozen een ogenblik uit waarop eht personeel edelstenen en ringen uit de brandkast haalde om deze in de etalage te leggen. Vier in de winkel aanwezige klanten bonden zij vast en zij namen er een kwartier lang de tijd voor om hun „zaken" af te doen. Anti-Amerikaanse betogingen in Djakarta DJAKARTA In Djakarta zijn van morgen weer anti-Amerikaanse betogin gen gehouden naar aanleiding van het Amerikaanse optreden tegen Noord-Viet- nam. Linkse studenten verbrandden af beeldingen van president Johnson en van premier Abdoel Rahman van Maleisië. Ook staken zij boeken in brand die de dag tevoren uit de bibliotheek van de Amerikaanse voorlichtingsdienst waren gehaald. De politie verhinderde dat de demonstranten het gebouw van de Ame rikaanse ambassade naderden. FRÊJUS Een Frans militair toestel is gisteren neergestort en uitgebrand nadat het op slechts enkele meters een groot flatgebouw had gemist. De twee inzittenden van het toestel zijn om het leven gekomen. Het gebouw werd licht beschadigd door het vuur en de brand weer heeft met behulp van ladders ver scheidene mensen geëvacueerd. Het appartementsgebouw staat aan de rand van Fréjus. land verdere levering van wapens heeft verboden. Het parlement in Tel Aviv heeft in een motie aangedrongen op herziening van de betrekkingen tus sen Israël en West-Duitsland. Het sprak verbazing en verontwaardi ging uit over de jongste stap van de re gering te Bonn. Teleurgesteld Kanselier Erhard ls teleurgesteld over de reactie van Israël. Hij heeft een brief geschreven aan premier Esjkol, dat Bonn zijn verantwoordelijkheden tegenover het volk van Israël niet zal vergeten. Erhard heeft onderhandelingen tussen hem en Esjkol voorgesteld om het eens te worden over kwesties als een fi nanciële compensatie. Esjkol heeft die geweigerd. Erhard had de wapenleveranties aan Israël doen staken in een poging, te voorkomen dat het bezoek van Ulbricht aan Kaïro zou doorgaan. Nu dit laat ste onvermijdelijk is geworden, heeft de kanselier laten weten, dat alle hulp verlening zal worden stopgezet. De politieke consequenties van eventueel bezoek van Ulbricht worden nog be studeerd. In Bonn wijst men er op dat Israël al 80 procent van de wapens, die door West-Duitsland zouden worden geleverd, had ontvangen, toen het verbod van kracht werd. De militante negerleider Mal colm X (midden) staat hier bij zijn uitgebrande woning in New York, de ochtend nadat onbe kenden 's nachts vanuit een rij dende auto twee „Molotovcock tails" door de ramen hadden gegooid. Van de daders ontbreekt nog ieder spoor. Malcolm X was tot voor kort een van de leiders van de negerverzetsorganisatie „Black Moslims", maar na een breuk met de hoofdleider, Elyah Mohammed, een eigen groep op- Voor 36 mille aan textielgoederen gestolen AMSTERDAM 2400 slipjes, 780 kin- derrokjes en een groot aantal damesrok ken, blouses en kinderjurkjes. Dat was de buit van de dieven die gisternacht in de perserij van de handelsfirma Heu- kensfeld en Van Houwelingen aan de Snoekjesgracht hebben ingebroken. De gestolen textielgoederen vertegenwoor digden eën waarde van 36.000 gulden. Staatssecretaris Den Toom: DEN HAAG De paraatheid van de Nederlandse luchtstrijdkrach ten ondervindt geen nadelige ge volgen van de beperkingen, die de piloten van F 104 G vliegtuigen (Starfighters) zijn opgelegd, nadat enkele van hen tijdens de vlucht on wel waren geworden. Bij de Kon. Luchtmacht en Fokker zijn tot dus ver zeven gevallen voorgekomen. De oorzaak is nog niet ontdekt. Dit deelt staatssecretaris Den Toom (de fensie) mede in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamer lid Wierda (soc.). Na de eerste melding heeft de bevel- Regering V.S. in kwestie geïnteresseerd SCHIPHOL/WASHINGTON Het ministerie van justitie in Den Haag heeft de drie bemanningsleden van de op Malta aan de ketting gelegde Constellation aangezegd, dat zij tot woensdagavond de tijd hebben hun zaken in Nederland te regelen. Daar na moeten zij naar de V.S. terug, wat zij overigens niet graag doen want de Amerikaanse regering heeft ook al een onderzoek naar de kwes tie met de twee vliegtuigen met de vreemde registratienummers laten instellen en zal de bemanning on= getwijfeld de nodige vragen te stel- Terug naar Haarlemse gevangenis SCHIPHOL Tevergeefs is gis teravond een poging gedaan om de man, die nu bijna drie jaar geleden de bemanning van een KLM-ver- keersvliegtuig met een alarmpistool intimideerde, naar zijn vaderland Portugal te repatriëren. Het betreft de 33-jarige Edgar da Sil- va, voormalig bordenwasser bij de KLM. die intussen voor zijn bedreiging in de lucht drie jaar gevangenisstraf Jieeft ondergaan. Bij dit tweede vertrek van Schiphol gedroeg hij zich al evenmin normaal. De man was zeer agressief en werd tenslotte op last van de gezagvoer der, die het onverantwoord achtte de tierende en schreeuwende passagier mee te nemen, op het laatste moment uit het vliegtuig verwijderd. Forse greep In de forse greep van een steward en een marechaussee ging de Portugees de trap af, terug in de ambulance, waarin hij uit de Haarlemse strafgevangenis onder toezicht van twee verplegers naar het vliegveld was gebracht. Hij had te voren kalmerende middelen te slikken gekregen, De Portugees is teruggebracht naar de strafgevangenis in Haarlem. Het was op 16 april 1962, dat Da Sil- va kort na het vertrek van vlucht kl 791 per DC-7, die via Zuerich en Lissabon naar Zuid-Amerika zou lei den, in de cabine een bedriegelijk echt alarmpistool trok en er de passagiers de stuipen mee op het lijf joeg. Ter stond maakte dc gezagvoerder J. van Keppel met zijn toestel rechtsomkeert, maar nog voor hij Schiphol weer had bereikt stond de Portugees in de cock pit achter hem, stak het pistool in zijn broekzak naar voren en sommeerde de gezagvoerder: ,,Naar de Sovjet zone van Berlijn vliegen. Doe wat ik zeg, mijn leven is waardeloos, ik heb mijn orders". Doorvliegen Voor hij echter het laaghangende wol kendek in de gaten had, was het toestel alweer boven de landingsbaan en pas toen de machine uitrolde riep hij uit: „Door vliegen, doorvliegen, doe wat is zeg". De bordenwasser had in los verband geruime tijd in een der keukens van de KLM op Schiphol gewerkt. Destijds werd aangenomen, dat hij kwaad was over zijn ontslag en gedwongen repatriëring. Nader wordt, bericht, dat de man circa 2',i jaar heeft moeten doorbrengen in de straf gevangen is van Haarlem, doch daar na onder observatie werd gesteld. Geheimzinnige Zwitser in Beek gepakt len hebben. Hun wordt verweten de naam van Amerika in diskrediet te hebben gebracht. Inmiddels heeft de rijkspolitie een tweede arrestatie kunnen verrichten. Er waren vele vragen over de rol die de geheimzinnige Zwitser Julius Grii- ber in deze affaire speelde. Hij had de benzine betaald voor het vliegtuig in Beek in Limburg, had zijn auto daar laten staan en was met het toestel mee gereisd naar Praag. Zijn auto en bezittingen waren tijdens zijn afwezigheid (hij had zijn hotelhou der gezegd dat hij enkele dagen naar Afrika ging) in beslag genomen. Tot grote verrassing van de rijkspolitie kwam hij gistenmiddag per auto bij het vliegveld in Beek om zijn wagen op te halen. Waarschijnlijk heeft hij in Malta ook een De Amerikaanse luchtvaartmake laar Robert L. Farquhar (43) heeft zich gistermiddag op een desbe treffende uitnodiging vervoegd bij de dienst luchtvaart der Rijks politie op Schiphol. De foto toont Farquhar in de Europa-hal op Schiphol. De Zwitser werd aangehouden, omdat ten in hem een medeplichtige van de eerder gearresteerde Amerikaan Drew ziet. Beiden zouden de hand hebben in de uitvoer der valschermen naar een land achter het ijzeren gordijn, want al waren wapens en parachutes dan bestemd r Afrika, de parachutes werden van uit Limburg eerst naar Praag vervoerd. Volgens de justitie is op dit transport art. 2 van de Uitvoerverbodwet 1935 van kracht, die bepaalde regelen stelt voor de uitvoer van strategische goederen. Valschermen worden ais strategische goe deren beschouwd, wanneer zij naar lan den achter het ijzeren gordijn worden •ervoerd Aan de douane in Beek was opgegeven: bestemming Italië, maar een maal in de lucht werd aan de verkeers toren opgegeven: bestemming Praag, erop speculerend dat douane en verkeerstoren geen contact zouden hebben. Wat inder daad niet het geval was. Op overtreding van het bewuste artikel staat een maximumstraf van een jaar en boet van 10.000 gulden. Aanhouding voorlopige hechtenis is alleen dan mogelijk voor misdrijven waarop een maximumstraf van tenminste vier jaar staat. Een uitzondering echter vormen overtreders die hier te lande geen vaste ï- en verblijfplaats hebben, wat het geval is met de Amerikaan Drew en,de Zwiitser Graber. De Amerikaanse Luchtvaartanakelaar Robert Farquhar, die de bewuste vlieg tuigen gecharterd heeft voor een onbe kende opdrachtgever en wie eveneens een verhoor is afgenomen, heeft wel een vaste woonplaats in Nederland: hij woont al drie jaar in Hillegom, zodat hij wel p vrije voeten gesteld moet worden. Ontkenning Farquhar ontkent iets met de zaak te maken te hebben. Hij zegt dat hij in Parijs was voor Capital Airways, de firma diie voor Co-op Nederland in Rot terdam de reizen van ouders naar ge- emigreerde kinderen hoopt te organise ren. Farquhar bemiddelt in deze zaak. Intussen is de bemanning van het toe stel dat op Schiphol aan de ketting ligt, nog steeds niet komen opdagen met gel dige registratiepapieren. Voor zover be kend zijn zy in België of Luxemburg, waar vele piloten wonen die met de wilde luchtvaart de kost verdienen, ZUID-BEIJERLAND Na die betrek king meer dan veertig jaar te hebben bekleed zal de secretaris van Zuid-Beijer- land, de heer A. Vink, 1 maart met pen sioen gaan_ hebber der luchtstrijdkrachten in nauw overleg met de staatssecretaris maatrege len met betrekking tot het zuur stofge bruik genomen en een speciale commissit ingesteld, bestaande uit vliegveiligheids- officieren, technici en vliegerartsen, als mede enige vertegenwoordigers vai RVO/TNO. Naderhand zijn ook technici van de N.V. Fokker in de commissie op genomen en is advies ingewonnen bij alle buitenlandse luchtmachten die de Starfighter in gebruik hebben. De missie denkt, na weken onderzoek, verontreinigingen van hetzij het z stofsysteem, hetzij het luchtdruksysteem voor de stuurhut De onderzoekingen zowel op medisch als op technisch gebied, waarbij de modernste laboratoria in Nederland en ook van de Amerikaan se luchtmacht in Wiesbaden zijn inge schakeld, zijn tot heden vrijwel zonder resultaat gebleven, mede als gevolg het feit, dat het niet is gelukt het v< schijnsel op de grond te reproduceren dan monsters van de verontreinigde lucht te nemen. Ter beveiliging van het vlie gen met de F 104 G onder vredesomstan- digheden zullen geen vluchten onder moeilijke omstandigheden, zoals bij nacht en slecht weer, worden gemaakt en zul len de piloten in paren vliegen bij vluch ten boven 10.000 voet, tot de maximum toegestane hoogte van 40.000 voet. Door deze maatregelen wordt het oefenprogramma niet in ernstige mate aangetast. Ook kunnen de F 104 G-vIie^ gers bogen op een zeer hoog ervarings- peil. Bovendien bedraagt het aantal ge signaleerde Incidenten nauwelijks een half procent van het aantal met de F 104 G uitgevoerde vlochten, aldus de staatssecretaris. Commandant overweegt: Strengere controle op bierverbruik LEIDEN. De commandant van het marinevliegkamp Valkenburg overweegt een strengere controle op het bierver bruik in de kantine. Dit naar aanleiding van het incident, dat zich enkele weken geleden voordeed toen twee vliegtuigma kers er met een Neptune vandoor gingen, en bezoek aan de kantine te hebben gebracht Een tweede maatregel is de toevoeging aan de officier van de wacht van een officier die speciaal belast ls met de bewaking van de geparkeerde vlieg tuigen. La Pira niet weer burgemeester FLORENCE Giorgio la Pira, de be kende Italiaanse linkse chr.-democraat en filantroop, is niet herkozen als burge meester van Florence, een post welke hij elf jaar heeft bezet. Hij werd ver slagen door de secretaris van de plaatse lijke afdeling van de socialistische partij. Lagorio. /"■EHEEL zijdelings gelukkig en bovendien tegen zün wil in ons land betrokken geraakt bij een on gewone en vervelende affaire de smokkel van wapens. Een ongewone zaak, die intussen bewijst hoezeer onze justitiële en politiële autoriteiten zeker in deze merkwaardige tijd ook op het on gewone gespitst moeten zijn. We beleven een tijd van verwikke lingen. Zulk een tijd biedt kansen en mogelijkheden aan vindingrijke lieden vindingrijk in het ont plooien van activiteiten, vindingrijk niet minder in het pogen om deze activiteiten aan de zichtbaarheid te onttrekken Wie weet wat zich in deze tijd zoal voltrekt zonder dat wij er weet van hebben. Soms gaat een tipje van een sluier op, als in dit geval, en blijkt van het bestaan van heel een orga nisatie. Opmerkzaamheid blijft wel zeer ge boden, ook om de goede naam van ons land. lyTEN kan van de dagbladuitgevers in ons land niet zeggen, dat zij temidden van alles wat er gaande is rondom radio en televisie niet het mogelijke doen om de regering ook de belangen van het dagbladwezen onder de aandacht te brengen. Zij doen het, en dat is zowel hun recht als hun plicht. Brede studies zijn verricht over de waarschijnlijke gevolgen van nieuwe, deels voor genomen ontwikkelingen binnen ra dio en televisie, en de hulp van des kundigen is ingeroepen, opdat het dagbladwezen over de beste adviezen en informatie beschikken. We denken onder meer aan het voortreffelijke rapport van de hoog leraar mr. D .Simons, waarin deze de rechtvaardigheid stelt dat de pers deelt in de opbrengst van reclame televisie. Deze activiteit van de dagbladuit gevers is meer dan een recht, zij is een plicht. Met het perswezen, ge zond of niet gezond, staat en valt de democratie. Ook de regering behoort zich dat bewust te zün. JV"A haar ongelukkig beleid jegens Egypte en vooral jegens Israël blijven voor de regering van de Westduitse Bondsrepubliek verdere beledigingen niet uit Zij heeft geprobeerd al te grote be langstelling van Egypte voor Oost- Duitsland af te kopen met de beëin diging van de overeengekomen wa penleveringen aan Israël. Npsser van Egypte heeft deze jegens hem vrien delijke geste in dank aanvaard, maar er zijn aanwijzingen dat deze dank wel zeer aan de oppervlakte blijft. Van een afstand nemen zijnerzijds tot Oost-Duitsland is, ook na het door de knieën gaan van West- Duitsland, tot dusver bitter weinig gebleken. De regering van de Bondsrepubliek krijgt van een ongelukkig beleid wel haar trekken thuis. Voor de enig juiste oplossing heeft zij niet ge kozen. De Bijbel zegt dat, ook wan neer wij tot onze schade hebben ge zworen, wij nochtans onze beloften moeten houden; aan deze bijbelse wijsheid is zij voorbijgegaan. Zij had. als het minste van de kwa den, erl^nning door Egypte van Oost-Duitsland moeten slikken. Wat zij in deze weken verliest is het ergste wat men verliezen kan de achting. THVEE tegenstanders van gisteren, Rusland en China, schijnen dich. ter bü elkaar tt zijn gekomen. Hoe ver dit reikt en hoe zich dit heeft voltrokken, daarin schuilt nog veel onzekers. Maar niet onmogelijk is, dat de Amerikaanse vergeldings maatregelen in Vietnam het proces "hebben bevorderd. Nadat Chroesjtsjef de zaken in Azië nagenoeg aan China had gelaten, waren de nieuwe Russische leiders wederom belangstelling voor Azië gaan tonen. Dit kon China nauwe lijks welgevallig zijn, vandaar ook een zekere aanvankelüke koelheid. Waar bemoeide Rusland zich mee? Thans echter weerklinken de be tuigingen van eensgezindheid. China aanvaardt de Russische belangstel ling voor Azië. Wil het op deze wijze Rusland aan moedigen in de verscherping van de kritik op Amerika? Wil het op deze wijze Rusland sterker aan zich bin den? Vele beslissende vragen zijn nog on beantwoord. Van dat antwoord ech ter zal, naar de mens gesproken, heel veel kunnen afhangen. erkeersbrigadiertje genegeerd NIJMEGEN. Een vrachtautochauffeur, die gistermiddag op de Hatertse- weg het stopteken van een jeugdverkeersbrigadiertje negeerde, is op een groepje overstekende schoolkinderen ingesneden. De negemrjarige Anton dé Barse wend hierbij op slag gedood. Dat er niet meer slachtoffers vielen, is te danken aan het ingrijpen van het twaalfjarig verkeersbrigadiertje Jan Boerakker. Toen hij zag dat zijn signalen geen gevolg hadden, veegde hij vlak voor de aanstormende vracht wagen enkele kleine kinderen van het zebrapad af. Het jongetje De Barse kon hy niet bereiken. De wiachtautobestuurder, de 23-jarige G. W. uit Angeren. is naar het hoofd- bureau van politie overgebracht voor het onderzoek naar de toedracht van

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1