Kongolese boni op grenssteden in Oeganda Werkende vrouw wil dikwijls ontsnappen aan eigen huishouden Arbeidsklimaat sociale werkplaats kan beter Piloten op Schiphol Zes dode Orang-Oetangs moeilijk te vervangen Brabant wil „doofheid" in Den Haag genezen Coalitie - kabinet - Inönü (Turkije) afgetreden Economie en Financiën Ontslag is „voorlopig" ingetrokken Saldo mag worden afgetrokken NIEUWE LEIDSE COURANT MAANDAG 15 FEBRUARI 1965 t_/ KAMPALA (OEGANDA). —De rege ring van Oeganda heeft zaterdagavond officieel bekendgemaakt, dat Kongolese vliegtuigen de twee grensplaatsen Paidha en Goli in het district Nijl-west hebben gebombardeerd. Een Oegandese soldaat werd hierbij gewond. 'Het communiqué zegt dat geprotesteerd is bij Kongolese, Belgische en Amerikaanse autoriteiten. Volgens de premier van Oeganda, Obote, zouden er op genoemde plaatsen twaalf bommen zijn afgeworpen. Oeganda laat zich niet door deze incidenten „intimi deren", aldus Obote. die ervan overtuigd is dat Amerika in dit incident betrokken is. De premier verklaarde dat de vlieg tuigen die de bommen hadden afgewor pen van Amerikaanse makelij waren. De V S. hebben deze beschuldiging echter naast zich neergelegd en verklaard dat zij geen gevechtvliegtuigen in Kongo heb ben. In Oeganda heerst nu een gespannen jfeer. Alle reservisten zijn opgeroepen zich onmiddellijk op het legerhoofdkwar tier in Kampala te melden. Verwacht wordt dat de Oagandese regering haar grens met Kongo gaat versterken- Mannen vinden het niet prettig DEN HAAG Getrouwde met een gezin, die buitenshuis werken, doen dit niet zozeer om het geld, maar meer om een „ontsnappingsmogelijk heid" te hebben uit de minder gewaar deerde rol in de huishouding. Dit blijkt uit een onderzoek, vorig jaar ingesteld in opdracht van het directoraat-gene raal voor de arbeidsvoorziening om een inzicht te krijgen in de potentieel aanwezige arbeidsreserve. Voor een aantal buitenshuis werken de vrouwen is blijkens het onderzoek ook de mogelijkheid om nuttig cre atief werk te verrichten van belang- Overigens brengt het vervullen van een taak buiten het gezin voor de vrouw vrij frequent schuldgevoelens DEN HAAG De werkvoorziening in de sociale werkplaatsen is nog te veel afhankelijk van de nu bestaande ïrbeidsschaarste en het gevoerde merciële beleid geeft nog geen vol doende zekerheid voor de noodzake lijke constinuïteit van de werkvoorzie ning Het arbeidsklimaat zou kunnen worden bevorderd door een betere interne organisatie zonder vergroting beidsbelasting en verhoging tempo. Daarmede zou een bijdrage kunnen worden geleverd aan de reha bilitatie en revalidatie van de werkne mers. Tot deze conclusies komt de door het prvinciaal bestuur ingestelde studie commissie bedrijfsvoering sociale werk plaatsen. De commissie zegt, dat allen die in de werkplaatsen hun taak vinden hun krachten naar vermogen enthousiasme hebben ingezet. Door de snelle groei van het aantal werknemers zijn verschillende werkplaatsfunkties echter niet tot de noodzakelijke ont plooiing gekomen. Het knelpunt is de opbouw van de personeelsbezetting (geen gespecialiseerde en technische hulp). Een klacht van de commissie is, dat de arbeddstraining van de werknemers het onderzoek naar aanpassing aan resterende arbeidscapaciteiten nog weinig zijn verricht en niet wetenschappelijk gefundeerd. De oommissie meent voorts, dat de subsidie-grondsl agen van centrale overheid niet meer beantwoorden aan de gevormde gedachten over werkvoorzie ning van gehandicapten. De sociale werkplaatsen maken nog lal n K Afnemend buiig DE BILT. Gedurende het week einde heeft het weer in ons land ge heel onder invloed gestaan van een diepe depressie, die van IJsland kwam en vervolgens via het Skagerak en het zuidelijke deel van de Oostzee in oos telijke richting verdween. Vanochtend lagen de restanten ervan hoven de Fin se Golf. De depressie veroorzaakte op de hele Noordzee een zware noord westerstorm Een randstoring ervan deed zaterdagmiddag langs onze wad- denkust de wind tot kracht 10 11 toenemen. De noordwestelijke wind heeft on afgebroken polaire lucht aangevoerd, die vanmorgen al tot voorbij Majorca tras gevorderd. Deze lucht is onstabiel zodat op de meeste plaatsen enkele meeuw- en hagelbuien tot ontwikke ling kwamen, die soms van zware windstoten vergezeld gingen. Een ge bied van hoge luchtdruk, dat zijn cen trum boven het zuiden van Ierland heeft, krijgt verbinding met een an der hogedrukgebied, dat boven de Noorse Bergen ontstaat. Tengevolge hiervan zal de ivind, die aanvankelijk nog noordwestelijk blijft, langzaam naar richtingen tussen noord en noord oost gaan ruimen. Drogere en koudere lucht kan als gevolg hiervan ons land morgenmiddag bereiken. De buiigheid neemt dan af. ZON EN MAAN Maandag 15 februari: zon op 7 56, onder 1754; maan op 17.03, onder 8.10. Dinsdag 16 februari: volle maan HOOGWATER SCHEVENINGEN 16 februari: 3.28 v.m.; 15.44 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen teven uur ill life Is' II D Helder Ypenburg Vlissingen Grenoble Nice fes» weinig studie van hetgeen in het bedrijfs leven wordt nagestreefd met betrekking tot de versohillende bedrijfsfuncties. De commissie zegt ten slotte, dat er een groeiend besef bestaat voor de noodzaak van samenwerking t.a.v. velerlei werk plaatsfuncties. Het oriëntatierapport zal ter kennis worden gebracht van de ge meente- en werkplaatsbestUTen. I) (Vervolg van pagina Het weekend heben zij na een zeven ur durepd verhoor door de dienst lucht vaart der rijkspolitie doorgebracht in hel Amsterdamse Parkhotel. Verwacht werd dat het ministerie van justitie vandaag beslissing zou nemen over hun uit wjjzing. Korzelig „Wij hebben met die North Star niets te maken", zei gezagvoerder Burger kor zelig op een vraag van een journalist. Met zijn directeur Picket was hij op 4 februari met de in Praag aan boord ge- nomni lading wapens op Malta aangeko men, waar de autoriteiten echter met de overgekalkte registratie geen genoegen Zowel aan Picket als aan Burger werd daarvoor een boete van duizend gulden opgelegd. Picket betaalde en vloog reeds op zaterdag 6 februari terug naar Neder land. waar hij zijn tweede toestel, de North tSar. verwachtte. Burger bleef met zijn bemanning nog lim een week op Malta wachten in de hoop het toestel los te krijgen. Toen ech ter bekend werd. dat de Amerikaanse regering de registratie had ingetrokken, betaalde ook hij en mocht toen Malta ver laten. Intussen zijn tegen directeur Picket, x>r wie de drie Amerikanen de vlucht uitvoerden, niet dezelfde stappen onder- *n als tegen de bemanning. Naar ver luidt omdat de Amerikaans ambassade de Consulaten hier geen rechtsmacht hebben om hem te dwingen zijn paspoort af te geven. In Malta lag de situatie anders daar had de plaatselijke politie het drietal de paspoorten afgenomen en daarvan maakte het consulaat gebruik. Het paspoort van Picket kan men sléchts wijzigen wan- hij dit vrijwillig afgeeft. En dal heeft hij tot nu toe nog niet gedaan. Zwitser Inmiddels heeft men op het vliegveld Beek de indruk gekregen dat de lading wapens van de Super Constellation was bestemd voor de plaats Benina bi Libië. Dit is gebleke nnadat in opdracht van de officier van justitie in Maastricht, de auto en de bescheiden van een myste rieuze Zwitser, Graber genaamd, in be slag waren genomen. man was kort nadat de Constella tion daar was geland, met een Duitse auto naar het vliegveld gekomen. Hij bleek in nauwe relatie te staan met do bemanning. Hij betaalde de 21.000 liter benzine, die het vliegtuig tankte en proviand de reis Em toen de havenmees- bezwaren maakte tegen het over schilderen van de registratie kwam hij net documenten aandragen, die deze ,-erandering moesten legaliseren. Later bleek pas dat deze documenten vals n Met de bemanning en Picket is hij daarna in het toestel gestapt <in Praag zou hij weer verdwenen zijn». Zijn auto liet hij achter evenals al zijn be scheiden. Daaruit zou zijn gebleken, dat Beek geen wapens zijn ingeladen maar parachutes. Welke rol de Zwitser in deze raadselachtige affaire speelt is nog niet helemaal duidelijk. De procureur-gene- in Amsterdam, mr- H. R. Zaaijer, is mee, omdat zij niet voldoet aan de vrij algemeen geldende norm dat de huis vrouw „thuis" hoort. Er bestaat echter een algemeen voor oordeel tegen werken buitenshuis, een maatschappelijk vooroordeel, dat door vele mannen vooral in stand gehouden Ten aanzien van reeds werkende vrouwen bleek de animo tot arbeid buitenshuis vooral aanwezig bij jonger* vrouwen die doorwerken na het trouwen, en bij oudere vrouwen die opnieuw gaan werken nadat de kinderen een zekere leeftijd hebben bereikt. De werkende vrouwen waren zich er overigens van bewust op een aantal punten „moeilijker" te zijn voor de werkgever dan vrouwen zonder een ge zin. De vrouwen met een gezin die buitens huis werken, maken een lange week Volgens eigen opgave werkt een derde van hen meer dan 55 uur per week. Tamelijk veel ondervonden dit als te die bereid zijn tot werken zagen het meeste heil in een werkkring met gebroken werktijden. Ongeveer uur per dag zou mogelijk zijn zonder dat het gezin er onder zou lijden. Bij alle bevolkingsgroepen werd een negatieve houding geconstateerd ten aan. zien van het werken buitenshuis door vrouwen met een gezinsverantwoordelijk heid. Bij de meer welgestelden en hoger opgeleiden iets minder dan bijvoorbeeld bij de religieus gebonden groepen. Zelfs vrouwen die zelf graag willen gaan werken, hebben toch een algemeen vooroordeel tegen arbeid buitenshuis en dit vindt naar de mening van deze vrouwen zijn oorsprong in de houding van de man Ln het gezin. Het negatieve oordeel van de man is veelal emotioneel bepaald dan dat het op ervaring en feitelijke gegevens berust. Tot slot werd geconcludeerd re kening houdend met bepaalde afwij kingsmogelijkheden dat de poten tiële reserve aan vrouwen met gezins verantwoordelijkheid geschat kan worden op tussen de 292.000 en 300.000. Directeur diergaarde Blij dorp: ROTTERDAM De catastrofe die de diergaarde Blijdorp heeft getroffen is zoals dr.- A. C. V. van Bemmel, de directeur, het noemde, een opeen volging van onverwachte toevallighe den en fouten geweest. De dood van vijf mannetjes orang oetangs en een vrouwtje heeft voor de eerste tien ja ren iedere kans op gunstige fokresul- taten zoals eerder waren bereikt te niet gedaan. De schade die het verlies van deze zes dieren opleverde is op rond honderddui zend gulden te stellen, maar voor dit be drag kunnen zeker geen zes nieuwe orang oetangs worden gekocht, omdat zij niet zijn. Op Sumatra lerven hoogstens nog enkele honderden mensapen, het dere ras van deze dieren op Borneo telt hooguit nog enkele duizenden exempla ren. Beide rassen zijn beschermd. Mis schien doet Blijdorp te zijner tijd eer beroep op president Soekarno, maar oj zijn vroegst echter over een jaar, oir iedere kans dat de ziektekiemen in d« opstallen zijn blijven hangen, te over bruggen. Rhesus-apen hebben de tropische huid infectie even vaak als Nederlanders hun verkoudheid. Wat dat betreft lijken orang-oetangs wel op Eskimo's. Van deze mensen is namelijk bekend dat wone verkoudheid in heel veel gevallen meester van Amsterdam hebben burgemeester Van Hall en zijn echtgenote zaterdagavond een diner aangeboden ter gelegenheid van het afscheid van burgemeester Van Walsum van Rotterdam. Aan het diner zaten mede aan de bur gemeesters van Den Haag en Utrecht met hun echtgenotes. Voor men aan tafel ging poseer den zij in de balzaal van het ze ventiende eeuwse grachtenhuis. Zittend van links naar rechts: mevrouw De Ranitz. mevrouw Van Walsum. mevrouw Kolfscho ten en mevrouw Van Hall. Staande van links naar rechts: de burger vaders van Utrecht. Rotterdam, Amsterdam en Den Haag. DEN HAAG Minister Bot (o.k. en w.) is bereid na te gaan of radio-uitzen dingen in het Turks, bestemd voor de in Nederland verblijvende Turkse arbei ders. wellicht bij de verdeling van de zendtijd, zodra daarbij het derde F.M.- net wordt betrokken, kunnen worden verwezenlijkt. Actie voor betere wegen centrale van de Katholieke Volks partij in Noord-Brabant heeft za terdag een demonstratieve bijeen komst gehouden, gewijd aan de ver keersproblemen in Noord-Brabant In een telegram aan de minister EINDHOVEN De provinciale verkeer en waterstaat heeft de vergade ring deze bewindsman en alle betrokken autoriteiten en instanties nogmaals uitge. nodigd een beleid te voeren, dat rampen op de rijkswegen in Noord-Brabant voor komt en dat ook tegemoetkomt aan de eisen die aan belangrijke internationale en nationale verkeersverbindingen moe ten worden gesteld. Het beleid moet ook de economische en sociale ontwikkeling van Noord-Brabant in nationaal en inter nationaal verband stimuleren, aldus dit telegram. Voorzitter ir. J. Siepman kondigde de instemming aan van een Actie-comité „Brabantse-wegen"', waarvan de samen stelling zich niet beperkt tot de K.V.P., doch dat een weerspiegeling wil zijn van alle meningen in Noord-Brabant. Dit comité zal worden bijgestaan door een kleine commissie voor het organiseren van allerlei activiteiten met het doel met name de minister van verkeer en water staat te bewerken. Gedacht wordt aan een grote pers campagne. aan huis-aan-huis-versprei. ding van een geïllustreerd weekendblad, vertoning van films en dia's in bioscopen, het richten van een petitie tot de regering en aan het organiseren van een rallye naar Den Haag. Dit alles heeft, naar de heer A. Wagema- kers als woordvoerder van het comité mededeelde, in de eerste plaats ten doel „de doofheid" van mr. Van Aartsen te genezen en op de volgende rijksbegroting ruimere middelen toegewezen te krijgen voor de wegen in Noord-Brabant de ontdekkingen op de hoogte ge steld. De bemanning van de North Air ei directeur Picket zijn met een huurauto Brussel gereisd. Daar hebben zij rich voorlopig gevoegd bij de rest rgainiisatie. een groep van ongeveer honderd mannen, vrouwen en kinderen die leven van de opbrengst van de wilde luchtvaart Gebleken is, dat de wapen transporten steunen op een ware tussenpersonen. De betrokkenen kennen slechts de eerste trede boven hen. maar niet de sporten, die daarop volgen. Tegen Robert L Farquhair. di zich directeur noemt van Pan Aero Corpo- n. een makelaarskantoor voor lucht vracht op Schiphol, zijn tot nu toe geen stappen ondernomen. Deze Amerikaan vormt de trede boven Picket want hij had de bende toestellen van Picket ge charterd Het Amerikaanse consulaat heeft weinig vat op hem omdat hij al drie jaar in Nederland woont en daar door ingezetene is geworden. ANKARA De Turkse coalitie regering onder premier Ismet Inönü is afgetreden nadat zij zaterdagavond in de Nationale Vergadering een ne derlaag heeft geleden. Bij een stem ming over de begroting vond zij alle oppositiepartijen tegenover zich. De gezamenlijke oppositie kreeg 225 stemmen, één minder dan nodig om de regeling ten val te brengen. De coalitie verenigde 197 stemmen op zich en er waren twee onthoudingen. Vóór de stemming had de eerste- minister verklaard te zullen aftreden als de oppositie ook maar één stem meer zou krijgen dan de coalitiepar tijen. Toen de uitslag bekend werd, zei Inönu het ontslag van het kabinet te zullen indienen. President Gursel heeft het ontslag aanvaard en de premier verzocht de lopende zaken af te handelen .Het af getreden kabinet was sinds september 1963 aan het bewind. Gursel heeft giste ren tegenover verslaggevers verklaard dat de vier oppositiepartijen, die de re gering Inönu ten val hebben gebracht, ?n nieuw kabinet moeten vormen De tegenstanders van de regering wei gerden de begroting te behandelen, die al door de Senaat was goedgekeurd. Toen Inönu wilde antwoorden op de felle aanvallen van één der oppositie partijen, werd hem by handopsteken d« toestemming geweigerd. Conservator bezat colleetie wapens GRONINGEN Tegen de 53-jarige dr. J. C. A. B., wetenschappelijk hoofd medewerker en conservator aan het bio- logisch-archeolochisch instituut van de rijksuniversiteit te Groningen, is proces verbaal opgemaakt wegens ongeoor loofd wapenbezit. In zijn woonark te Bedum zijn een stengun, een pistoolmitrailleur, een in- fanteriegeweer en een FN-pistool aan getroffen. De wapens zijn in beslag ge nomen. Dr. B. had de vuurwapens ge kocht via de 34-jarige archelogisch teke naar J. de V., die onlangs Is gearresteerd ln verband met de diefstal van ruim 300 arohelogische waardevolle voorwerpen. Een grote boerderij is zaterdagnacht in Heiloo tot de grond toe afgebrand. De brandweer kon door de storm weinig tegen het vuur uitrichten. Twee stieren kwamen echter om. Bijenkorf koopt Rutecks Utrecht Perry KLM 5 procent DEN HAAG De KLM deelt mede, dat met de erkende vakorganisaties van het grondpersoneel in Nederland over eenstemming is bereikt over een alge mene loonsverhoging voor dit personeel van 5%. Het minimumloon op 25-jarige leeftijd zal f 477,. per maand bedragen, Personeelsleden, die tot nog toe volgens uur- en weekloon systemen werden be taald, zullen in maandloon systemen worden Daggeld verlaagd tot 31/2 pet. AMSTERDAM Het tarief voor dag geld (call money) is, ingaande heden, met een half procent verlaagd tot procent. Dit in verband met de iets ruimere geldmarkt, doordat de banken de laatste dagen voldoende hebben ge spaard om aan hun verplichtingen ten opzichte van het strafdeposito te kunnen voldoen. Zoals bekend, moeten de ban ken bij de centrale bank f 193 min. renteloos aanhouden, wegens het over schrijden van het kredietplafond Trekking premielening Amsterdam-1959 ir. 5 s 7233. or. 9 voor de 100.000 op r nrr 4 s 12.137 nr. 10 s. 4689 n 2970. nr 3 s. 3870 23. 3627 4190. 5223 610e. 7973. 15.562, 18.439. 18.671 6786. 6895. 6948. 7610 7973, 9047, 12.238. 12.710 Statutenwijziging Wilton Fijenoord-Bronswerk ROTTERDAM Aandeelhouders van Wilton-Fijenoord-Bronswerk N.V. zullen 26 februari een statutenwijziging behandelen o.a. tot intrekking van de 1050 prefrente aandelen van f 1000. waardoor het maatschappelijk kapitaal vermindert tot f 100 miljoen. Voorts is het geplaatste gewone kapitaal var f 27,32 min. gebracht op f 33.76 min. Samenwerking Union en Desseaux OSS Naar wij vernemen heeft de tapytfabriek H. Desseaux N.V. een n derheidsbelang verworven in Union N.V. te Dendermonde in België Nadere bijzonderheden kunnen zeer spoedig worden tegemoet gezien, zo deelt de directie van Desseaux mede De Alcan (Aluminium Ltd of Canada) heeft over 1964/1963 49.8 (32.7) miljoen of 5 1,52 (1,01) per aandeel, de omzet 727,5 (669.8) min., de belasting 49,8 (32.7) min. Vuil wegdek oorzaak dodelijk ongeluk ERICA Op een met een dikke laag glibberig veen bedekte straat ln Kiazie- naveen is vrijdagavond het echtpaar Pol- Schoonevrille door een slippende perso nenauto aangereden. Mevrouw K Pol- Schoonewille (61) en haar man werden zwaar gewond naar het ziekenhuis in Em. men gebracht, waar bleek dat de vronw was overleden De modderlaag op de weg is veroor zaakt door vrachtauto's die veen trans porteerden. waarvan telkens stukken op de weg waren gevallen, 's Middags werd de gemeente Emmen van de onhoudbare toestand op de hoogte gebracht. Na het ongeluk heeft men 's nachts de straten in Klazienaveen schoon gespoten. AMSTERDAM De 69-jarige G. Oos terhof is zaterdag in het ziekenhuis over leden aan de verwondingen die hij daags tevoren bij een verkeersongeluk had op gelopen. Hij werd op zijn fiets langere- den door een auto, die in een slip was geraakt. ALKMAAR Vrijdagavond is de zes. jarige Bertje de Waard, uit Egmond aan Den Hoef, toen hij plotseling de rijweg overstak aangereden door een auto. Het overleed in het ziekenhuis in Alkmaar. VROOMSHOOP Zaterdag ls op de Tongendijk in Vroomshoop de zevenjari- Anette Hudepohl door een vrachtwa gen aangereden en gedood. UTRECHT De Bijenkorf is elgena- *sse geworden van Rutecks op de hoek in de Oude Gracht en de Pottersstraat, dat met ruim 700 zitplaatsen het grootste restaurant van Utrecht was, tot Zwols- man het verkocht aan W. Schuhmachers Handelmij. Zij wil hierin een filiaal vestigen van haar dochter Perry-Van der Kar. Stoomspinnerij Twenthe verkoopt Postduif ALMELO De Stoomspinnerij Twenthe heeft haar dochter verzendhuis De Post duif NV te Goor van de hand gedaan nadat deze leeg was gemaakt, met uit zondering van de f 2,5 miljoen fiscaal compensabel verlies. De lege NV is ge kocht door de heren J. P. Senff en J. C. Voogd te Amsterdam, deskundigen in onroerend goed, die het verlies met drie transacties willen wegwerken. Daarna zullen zij de NV liquideren. Met de verkoop zouden enige tonnen gemoeic' zijn. De naam is veranderd in Handel- Exploitatie Mij De Postduif NV met zetel te Amsterdam en het doel is ge wijzigd. Groei Vereenigd Bezit ROTTERDAM Het geplaatste ka pitaal bedroeg 31 december (1 juli) f 74.9 (68,2) miljoen na uitkering 2,79 min. of 4 pet. en plaatsing f 3,91 min. nieuwe aandelen, het mogen f 184,18 (174.73) min. Ir geheel 1964 nam het kapitaal toe met f 14,9 min. en het vermogen met f 35,52 min. De Nederlandse portefeuille was 76,87 (76,65) pet. van het vermogen, de Noordamerikaanse 23. 13 (23,35) pet. Handel steeg tot 8.35 (7.66) pet. Be lang werd genomen in Automobiel In dustrie Rotterdam, A. S. W. Chade Macintosh, Mosa en Am. Natural Gas. Van de hand gedaan werden Allied Chemical, Westinghouse, Philips Petro leum, gekocht f 926.000 aandelen Unile ver. f 856.000 Kon. Olie f 782.000 Phi lips f 655.000 Commonw. Edion. ver kocht f 574.000 Cons. Edison en f 419.000 Philips Petroleum. De waar de van het aandeel bleef rekening hou dend met 4 pet uitkering n aandelen vrywel ongewijzigd op f 129.50. In de ontvangsten kwam weinig verandering. Figee bouwt kranen voor Amsterdam AMSTERDAM De N.V. Machinefa briek Figee heeft een opdracht van fl miljoen ontvangen voor de bouw var zes havenkranen voor de eerste stuk. goederenbedrijven, die van Amsterdam- Oost naar de Suez-haven in het westen zullen verhuizen op te leveren begin 1966- Dit zijn de eerste moderne kra nen van Nederlandse constructie in Am sterdams haven. dodelijk is. Het feit dat de orang-oetangs niet sociaal levend zijn, kan mede-oor zaak zijn geweest van het fatale verloop van de ziekte. De doodsoorzaak was steeds een complicatievorm van een her senvliesontsteking of darminfectie. Alle denkbare Nederlandse instanties die tot de bestrijding hebben kunnen meewer ken, zijn ingeschakeld geweest. Het gebeuren zal op het congres van dierentuin- en dierenartsen dat in april a.s. in Zürich wordt gehouden, waar schijnlijk de hoofdschotel vormen. Tekenaar stal vooricerpen Conservator van RU Groningen werd geschorst GRONINGEN De Groninger re cherche heeft bij het onderzoek naar de diefstal van archeologische voorwer pen ait het biologisch-archeologisch In stituut van de rijksuniversiteit te Gro ningen, gepleegd door de 34-jarige ar cheologische tekenaar J. de V. uit Gro ningen, vastgesteld dat het hier ging om minstens driehonderd archeologi sche waardevolle zaken als ringen, ste nen, beiteltjes en schotels. Tot dusver hebben twee Groninger rechercheurs met behulp van prof. dr. T. Waterbolk in het Zuiden van het land en in België ongeveer driehonderd voorwerpen achterhaald. Eerst werd aangenomen dat er 240 voorwerpen wa ren gestolen. De V. had in veel geval len niet alleen het voorwerp maar ook de daarbij behorende registratie wegge nomen. De voorwerpen verkocht hij in Eindhoven en andere plaatsen in het zuiden aan antiquairs, diverse artikelen waren al doorverkocht naar België. De registratie heeft hij vernietigd. Verder is bekend geworden dat de wetenschappelijk hoofdmedewerker en conservator op het biologisch-archeolo gisch instituut, dr. J. C. A. B„ door curatoren is geschorst. Omtrent de re denen van schorsing onthielden curato- Boswachter Reinders (Van onze speciale verslaggever) VLODROP Boswachter Theo Rein ders, die op 61-jarige leeftijd door de erfgenamen van z'n overleden beer, de Belgische baron Gilles de Pélichy, aan de dijk werd gezet, wordt „voorlopig" gehandhaafd. Een brief van deze strek king kwam donderdag in „De Kievit" aan, het huis in Vlodrop, dat met Ingang van 15 april door het boswachtersgezin ontruimd zou moeten worden. Hel epistel was ondertekend door ba ron Royer du Dour Fraula, die bij Luik pp een kasteel woont- Hij schreef door de familieraad gemachtigd te zijn deze mededeling te doen. De ontslagbrief die mevrouw Reinders bijna een zenuwschok had gegeven en waar heel Vlodrop schande van sprak de acht schoonzoons hadden alleen uit het Nederlandse bezit van de erf later ieder voor een waarde van tien miljoen gulden ontvangen was door de directeur van het gewestelijk arbeids bureau in Roermond overigens ongeldig verklaard. Niet alleen omdat hij in strijd was met het in Nederland geldende recht maar ook omdat hij niet door adle le den van de familieraad was anderte- De rust ls thans weer enigszins terug gekeerd in de Vlodropse boswachterswo ning. Men vraagt zich alleen af, of de term „voorlopig" inhoudt dat Theo Rein ders inderdaad tot zijn pensioengerech tigde leeftijd zal worden doorbetaald. Duidelijk is in ieder geval wel, dat de golf van verontwaardiging, die de Ne derlandse pers veroorzaakt heeft, veel tot de terugkeer op het niet meer van deze tijd zijnde, feodale pad heeft bij gedragen. De 28-jarige zoon van Theo Reindere, Frans, heeft inmiddels de dienst op het landgoed Daelenbroek verlaten- Over de geldlening, die jaren geleden voor het bouwen van een huis gekregen was, en die ook plotseling moest worden te rugbetaald, wordt in de brief niet ge- Nieuws in belasting-toelichting In plaats van „bij" nu „af" (Van een onzer redacteuren) Vrijwel alle Nederlanders, die daar voor in aanmerking komen, hebben ii de afgelopen Jagen weer het bekende aangiftebiljet voor de inkomstenbe lasting ontvangen. Velen wacht een moeilijk karwei, waaraan talrijke uren worden besteed. Van een op het belasting-technische gebied deskun dige lezer ontvingen wij een tip, die wij graag aan onze lezerskring door geven, omdat dit voor velen een ver mindering van de belasting zal kunnen betekenen. Volgens de toelichting (die echt wel een aandachtige lezing waard is) is er een belangrijke wijziging in de aangifte de premies voor enkele sociale ver zekeringen. Degenen, die in loondienst verplicht verzekerd zyn_ kunnen daar bij de beantwoording van vraag 18 (biljet A) of vraag 23 (biljet B) profyt van trekken, Over 1964 mogen van het belastbaar loon worden afgetrokken de ingehouden premies ziektewet en werkloosheidswet, welke premies per bedrijfstak variëren. Het werkgeversaandeel in de ziekenfonds premie (voor 1964: 2Vz pet) moet op dit bedrag in mindering worden gebracht Het belastbare loon bedraag f 7000. Er is ZH pet premie ziektewet ingehouden en 1 pet premie wachtgeld- en werkloos heidswet. Samen 3V4 pet Werkgeversaan deel 2H pet. Blyft over 1 pet dus f70. Voorheen moest dat bedrag by het In komen worden geteld. Dit saldo mag nu worden afgetrokken, echter tot een maxi mum van f84.50, omdat het hoogste be drag, waarover premie betaald moet wor den f 8450 is. Als op het belastbaar loon meer dan 2V4 pet wordt ingehouden aan premies voor ziektewet en wachtgeld- en werk loosheidswet, dan mag dus het meerdere worden afgetrokken. Is die inhouding minder dan 2Vipct dan behoeft men niets bij te tellen, maar men mag dan ook niet aftrekken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5