ai Te kust en te keur Militaire oorlogsslachtoffers legden krans in Leiden Griep...? Noordwijks burgemeester krijgt een ander huis Zilveren eremedaille voor jubilerende secretaresse Duitse toneelgroep bracht blijspel in Leiden Leidse stroomtarieven vijf procent hoger? EU WE LEIDSE COURANT MAANDAG 15 FEBRUARI 1965 idere 1 rschii Maandag chouwburg, 8 uur: K. en O., Centrum Elektra. Ifjstgeest: Irene. 8 uur: viering 30- bestaan afd. Oegstgeest Ned. Chris- Touwenbond, a Haag: Kon- Schouwburg. 8.15 Danstheater, cheveningen: Kurzaal, 8 uur: De Stem Volks. Dinsdag ladhuis. 7 tot 8 uur: zitting Bouw- Ned. Gemeenten, reestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur Emigratiecentrale. rde Binnenvestgr. 22 (kantine Clos Leembruggen), 8 uur: ruilbeurs Phi- luseum Oudheden, 8 uur: dr. J. G. M. laud (Amersfoort) over houten vaat- de Middeleeuwen, chouwburg, 8 uur: K. en O., Centrum Elektra. apenburg 61, 8 uur: K. en O., cureui (dr. J- W. Schutte Nordhottl jkgebouw De Goede Herder. Oude gesprekskring De Schakel, Schipper over „Het onderscheid tus- vrijzinnigen en orthodoxen". )en Haag: Kon, Schouwburg, 8.15 uur: Komedie met Onze Stad. Haag: Diligentia, 8.15 uur: Elly eling sopraan. Herman Uhlhom pia- Haag: Mauritshuis, 815 uur: Puyana, klavecimbel. Haag: Dierentuin, 8 uur: Salzbur- muziek-, zang. en dansgroep, cheveningen: Kurzaal, 8 uur: De Stem Volks. Woensdag at 19, 7.45 uur: jaarvergadering Leiden Chr. Plattelandsvrouwen- dsjesbond. erenstraat 1, 8 uur: prijsschieten met buks (afd- Ned. Bond oud-strijderr dragers Mobilisatiekruis) reestraat 19, 8 uur: Tuinbouw i utkunde, drs, C. Bas over V.S. 10 uur. Bevrijdingskerk, 7.30 tot «ur: avondgebed ■aat 85, 12.30 uur: hinehbijeen- Nijverheid en Handel, prof. dr. Sobels over de overerfbare effec- van straling. kerk, 8.15 uur: concert Collegium i Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: ve Komedie met Maria Stuart, i Haag Diligentia, 815 uur: Ballet £.Espana. ivenlngen: Kurzaal. 8.15 uur: Resi- e-Orkest, met piano. Donderdag je hoorzaal, 8 uur: K. en O., Residen- ^•kest, met pianoduo. isburgersingel 22, '8 uur: ouder kleuterschool De Boterbloem, ref- kerk Oude Vest, 8 uur; muziek- i Chr. Lyceum. Oegstgeest, Irene: 8 uur Hervormde eenteavond, prof. dr. J. C. Groot „Het gesprek Rome-Reformatie", u Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur- Comedie met De methode Ri- Ned Vrijdag niegebouw, 4 uur: inauguratie I. dr. A. E. Meeussen (bantoeistiek). Koningskerk (Noord), 7.30 ruil- voor verzamelaars, leine zaal Gehoorzaal, 2 30 uur: jaar- afd. Leiden Ned. Ver. Huisvrou- ijj, Potterij Zaalberg, Hoge Rijndijk 49, etenvoude, 8 tot 10 uur: K. en O- 'da; rsus pottenbakken Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: i fcgsche Comedie met King Lear. ;r( Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Ned. imerorkest, met cello. Zaterdag ivoi Schouwburg, 8 uur: Libteris Sacrum Taloelah. ?rv. jeugdgebouw, Hoogl. Kerkgr. 44. our: jongerensociëteit, politiek forum. Oude Vest 13, 7.30 uur: C.J.V. De Valk, stuif. Acad. Ziekenhuis. 9 55 uur: K. en O.- ':ursie naar de nieuwe poliklinieken >r interne geneeskunde. Volkshuis. 8 uur: werkgemeenschap 1 Ratel, culturele filmavond. Koordwijk-Zec: Palace-hotel. 4.45 uur: ing 25ste Daniël Noteboom-wedstrijd dsch Schaakgenootschap). Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: lagsche Comedie met Kinderen van de si. Den Haag: Diligentia. 815 uur; Nieu- Komedie met De Parijse Bruiloft. cri Scheveningen: Kurzaal, 8.15 uur: Con- ^gebouworkest. met bariton. Welke apotheek? Tot Hulp der mensheid. Hooigracht 48. 1 21060. ook voor de Leiderdorpse apo- wk. De Oegstgeester en Voorschoter 111 Petheek zijn eveneens geopend. Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): De dood cj üt driemaal toe (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Erotiek (18 "0. Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Levend in- Wetseld (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9 15 uur): De vloek f'n het Egyptische graf (18 jaar). (2.30, 7 en 9 15 uur): Muriël (18 Tentoonstellingen f De Lakenhal: schilderijen, tekeningeD grafiek van Fer Hakkaart (van 3U Huari tot 1 maart). Boerhaavezaal, Lange Vrouwenkerk- i5feeg: schilderijen, tekeningen en gra- van I. van Bommel, S. v. d. Kruit, Vierde lustrum saterdag gevierd LEIDEN Mede in verband met het feit, dat tegelijk met het 20-jarig bestaan van de Bond van Ned. Mil. Oorlogsslachtoffers, de afdeling Zuid Holland-Noord van deze Bond haar vierde lustrum vierde, droeg deze viering zaterdag in de Doelenkazerne een bijzonder karakter. Met een vol ledig dagprogramma, dat uiteenviel in drie gedeelten t.w. de jaarverga dering, een receptie en een feestelijke avondbijeenkomst hebben de leden met hun echtgenoten en genodigden beide lustra gevierd. De Afdelingsvoorzitter, D. Tegelaar, legde de nadruk op het bijzondere ka rakter van deze dag. Een woord var dank richtte spreker tot „de gastheer" kolonel Th. Wessels, het personeel var de Koks-School en de Cadi. Uit de jaarverslagen van secretaris J. Tieman en de penningmeester A. F Laue bleek onder meer, dat de afde- in het afgelopen jaar weer de no dige activiteiten ontplooide. Het batig saldo gaf reden tot tevredenheid. t verwijzing naar de prachtige prestatie van de Nederlandse deelne- aan de para-Olympiade te Tokio, wekte de voorzitter de afdelingsleden op nog intensiever te gaan deelnemen de takken var. sport voor minder- validen, waarvan de beoefening een on derdeel van het afdelingswerk vormt De bestuursverkiezing had tot resul taat dat de jaarlijkse aftredende zitter voor de vierde maal werd herko- evenals de periodiek aftredende heren A. Eding (2 de secretaris) ei Booy (alg. adj.) Tot leden van de kascommissie-1965 werden gekozen de heren W. F. Maas, Rekers en J. Bouwmeester, waarna de heer J. Stam als contactman voor Gouda e.o. en mevrouw J. G, M. van Iterson alscontactvrouwe voor de we duwen werd herbenoemd. De voorzitter zorgde hierna voor een aardig intermezzo. Namens de BNMO kon hij namelijk medelen, dat inge volge een bondsbesluit de heren A. Inbraak bij Co-op aan Beatrixstraat LEIDEN Zaterdagnacht is inge broken in een filiaal van de Co-op de Beatrixstraat. De deuren van het magazijn werden uit de scharnie- gelicht. Uit het gebouw verdween een bruine metalen geldkist met geveer 500 gulden aan wisselgeld. De kist bevatte tevens vier obligatierollen (100 gulden per rol"), acht dividend- rollen van een gulden en één van tien gulden. Uit een tweede metalen geld kist is een zakje met een onbekend aantal zilveren guldens en rijksdaal ders weggenomen. Weer brand in het Leidse vuil LEIDEN Opnieuw is zaterdag avond brand uitgebroken in de vuil- nisput aan de Roomburgerweg. Door de krachtige wind greep het vuur nog al snel om zich heen. De vlammen laaiden hoog op. De brandweer is kele uren bezig geweest om het vuur te bedwingen. Gistermiddag moest zij evenwel terug komen omdat er vuur was waargenomen. De oorzaak van deze brandjes moet wellicht nog steeds worden gezocht in de chemische stoffen die vorige week met een hoeveelheid vuil op de belt zijn terechtgekomen. Karwei niet voltooid LEIDEN Tijdens het afgelopen weekeinde is ingebroken bij V. ei In de eerste deur van de kluis op de vierde verdieping werd een groot vier kant gat gebrand. Verder heeft men niet kunnen komen. Dr. Geurts jubileert LEIDEN De rector van het Sint Bonaventura-lyceum, dr. P. A. M. Geurst o.f.m., hoopt deze week zijn zilveren priesterjubileum te vieren. Vijftien jaar geleden kwam de rector naar Leiden. De viering is bepaald op vrijdag, zaterdag en zondag. De heer M. P. F. Meijer, leraar ge schiedenis, hoopt op dezelfde dagen eveneens zijn zilveren jubileum te vieren. Geref. Kerk beroept ds. G. van Halsema LEIDEN. De Gereformeerde ker- keraad heeft gisteravond een beroep uitgebracht op ds. G. van Halsema uit Berkel en Rodenrijs. Hierdoor hoopt men te kunnen voorzien in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van ds. H. J. Westerink. Ds. Van Halsema in 1928 geboren. Hij staat sinds 1961 Berkel en Rodenrijs. Daarvoor was hij predikant te Fijnaart. Glijden langs leuning eindigt in valpartij LEIDEN De 14-jarige Dory de Dubbelaar uit Geleen, die met haar ouders op bezoek was in Leiden, is gistermiddag bij het langs de trap leuning glijden in het trappenhuis van een flatgebouw aan de Van 's-Graven- sandestraat naar beneden gevallen- Vermoedelijk met een schedelbasis- fractuur is zij in het academisch zie kenhuis opgenomen. LEIDEN Onder auspiciën van het bestuur van de gesjrekskring „De Scha kel" wordt morgen in het wijkgebouu „De Goede Herder" aan de Oude Vest 13 een gespreksavond gehouden. De heer L. Schipper te Leiden spreekt over het onderwerp „Het onderscheid tussen vrijzinnigen en orthodoxen". Na dpauze is eh gelegenheid tot discucssie. Meerwijk H. Vos aanmerking kwamen voor de bronzen BNMO-i daille wegens tien jaar trouw lidmaat schap. Vervolgens richtte de voorzitter zich tot de heren H. Booy en N. Was senaar, die als algemeen adjunct pre cies tien jaar zitting in het bestuur hadden. Als blijk van dank mochten beide jubilarissen een persoonlijk ge schenk in ontvangst Receptie H. van Trigt en K. v. d. Water (dagelijks van 2 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur, tot en met 20 febr.). Wassenaar: kunstzaal Heuff. Hoflaan 7, tentoonstelling van keramiek, schilde rijen en grafiek (van 30 jan. tot en met 18 febr. dagelijks van 1017 uur, ook op vrijdagavond van 810 uur; op zondag uitsluitend na afspraak). Onder de nekele honderden receptie- gangers, die 's middags hun gevoelens de BNMO en de afdeling Zuid- Holland-Noord met een handdruk en woord van waardering kwamen ac centueren, bevonden zich wechouder C. J. Piena en echtgenote, de commissa- /an politie de heer J. Dreeuws, de algemene NBMO-secretaris, mr. dr. W. K. J. J. Van Ommen Kloeke, de 76-jarige heer A. Bentfert een der ini tiatiefnemers tot de oprichting van de NBMO, de heer C. Duivenvoorden, voor zitter van de N.K.I.B.,afd. Leiden, de heer H. Slechtenhorst, vice-voorzitter de A.N.I.B, afd. Leiden, de heer A. Ouwerkerk, namens de Bond van Oud-Strijders 4 R.I., de heer J. van Egmond, voorzitter van de NEVOBO, afd. Leiden, de heer F. van Waveren, voorzitter van de Leidse voetbalvereni ging „L.F.C.", alsmede de afgevaar digden van de organisaties, die NBMO regelmatig steunen. In zijn begroetingstoespraak wees de voorzitter op de grote betekenis van de NBMO in het bestaan van de mili- lire oorlogsslachtoffers. Daar ook nu de gedachten nog steeds uitgaan naar de strijdmakkers, die vie len, volgde een ontroerend moment toen de voorzitter een deputatie uit de aanwezigen, verzocht de krans, die tot dusver aan het afdelingsvaandel gehecht te willen overbrengen naar het Leidse bevrijdingsmonument aan de Rijnsburgersingel. Nadat allen zich van hun zitplaats hadden verheven, volgde het uitdragen van de krans. Toen de krans bij het monument werd gelegd: blies een trompetter „The Last Post". Allen verhieven zich van hun zitplaats en er werden twee minu ten stilte in acht genomen. Na deze plechtigheid hield de heer Van Waveren namens LFC een korte toespraak. Hierin sprak hij zijn grote bewondering uit voor de energieke wij ze. waarop tal van afdelingsleden enige takken van sport beoefenen en zodoen de menige niet-gehandicapte sportbe oefenaars tot voorbeeld dienen. Ten be hoeve van de zitvolleybalsport overhan digde hij de voorzitter als jubileumge schenk twee volleyballen. Na het diner in de Morspoortkazerne trof men elkaar weer in de recreatie zaal van de Doelenkazerne waar d lustrumfeestdag met een gezellig menzijn werd besloten. Rillerig? Onprettig? Pas dan óp voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. ASPRO' Kosten f 263.000 NOORDWIJK Het ziet ernaar uit, dat het landhuis De Landkant. Koepel weg 18, de ambtswoning voor de burgemeester wordt. De gemeen te kan het kopen voor f 220.000, waarbij dan nog f 13.000 aan overdracht- kosten komt. Bovendien zullen enkele verbouwingen moeten plaats heb ben, waarmee f 30.000 is gemoeid. B. en W. vragen daarom de gemeente raad een krediet van f 263.000. Tot i aantal jaren was het onnodig de bouw of aankoop van ambtswoning in overweging te nemen, omdat een alleszins aanvaardbare Duurdere stroom in Noordwij k NOORDWIJK Hel lift in de be- doeling: de elektriciteitstarieven per 1 maart met vijf pet te verhogen, con form de komende verhoging van de Leidse tarieven waaraan Noordwijk contractueel gebonden is. In het voorstel van B en W zijn de normen voor het vastrecht vereenvou digd: in die zin, dat voor gewone wo ningen voortaan een keuze mogelijk zal zijn tussen een vastrecht van f 3.30 per maand en een kwih-prijs van 9 cent en een vastrecht van f 2.20 per maand met een kwh-prijs van 10 cent. Repetitielokaal voor Crescendo NOORDWIJK De muziekvereni ging Crescendo heeft zich tot het ge meentebestuur gericht om tot de bouw een repetitielokaal te kunnen ko- B en W steLlen de raad voor, ge zien het belarag dat de gemeenschap heeft bij de kapel, een de gemeente in eigendom toebehorend perceel grorud 163 vierkante meter bij het gym nastieklokaal aan de Wassenaaxseweg de vereniging te verkopen tegen f 20 per vierkante meter. huurwoning (aan de Erasmusweg) be schikbaar was. De eigenaar van deze woning is evenwel voornemens het huis zelf te betrekken. Het aan te kopen huis heeft met opstallen een inhoud van 3000 kubie ke meter en het perceel beslaat een oppervlakte van 3280 vierkante meter. Sfeer in 't gezin De „Nieuwe Leidseer LEIDEN De Commissie Jeugdvoorstellingen van K. O. en de Leid se Jeugd Actie had voor een schoolvoorstelling het Westdeutsches Tour neetheater Remscheid uitgenodigddat zaterdag aan deze uitnodiging op voortreffelijke wijze heeft voldaan met het brengen van het kluchtige blijspel van Heinrich von Kleist: „Der zerbrochene Krug" (De gebroken kruik). Von Kleist (1777—1811), als dichter, toneel- en prozaschrijver een der hoofd figuren van het Pruisisch nationalisme in de Napoleontische tijd, schreef slechts twee humoristische stukken, nL vrije bewerking van Molière'd „Amphi tryon.", waarin hij de spitse geest Reconstructie van Zwarteweg vergt ruim l1/z miljoen NOORDWIJK Onder meer in ver band met de vestiging van het Estec- laboratorium willen B en W op korte termijn de reconstructie van de Zwar teweg ter hand nemen. De provincie zal voor 75 pet bijdragen in de kosten van bestrating en grondaankopen en voor 25 pet in de kosten voor straat verlichting. Het ontwerpplan beoogt de aanleg van een rijbaan ter breedte van 6.75 m, geasfalteerd', benevens een vrij lig gend rijwielpad van tegels, drie m breed. Kosten f 865.000. De aansluiting van het Estec-laibora- torium op het hoofdriool, die gelijk tijdig kan geschieden, vergt f 333.000. Deze kosten zullen evenwel geheel door het rijk of de Estec worden terug betaald. De verlegging van, kabels «ten buizen kost f 160.000. Vernieuwing en uitbrei ding straatverlichting gaan f 69.000 kosten. Tenslotte moet een aantal grondstroken worden aangekocht waarvoor f 177.000 moet worden be taald. In totaal gaat bet ailzo om een be drag van f 1.604.000 LEIDEN Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van burgemees ter en wethouders binnenkort de elektriciteitstarieven te verhogen. Het gaat hier om een verhoging van ongeveer vijf procent. Begin volgende maand zou de Leidse raad een beslissing over deze zaak moeten nemen. ZOETERWOUDE Tijdens korte, sobere plechtigheid in haar woning aan de Vlietweg is mevrouw van der KlootVan Ingen Schenau zaterdag onderscheiden met de zilveren eremedaille verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau. Voor de uitreiking van die medaille moest de Leidse wethouder S. Meu ken zelfs opereren op vreemd ter ritoir. Hij mocht het doen, omdat mevrouw Van der Kloot zich veertig jaar als bestuurslid verdienstelijk had gemaakt voor de Leidse dames gymnastiek-, atletiek-en volleybal vereniging Nieuw Brunhilde. De jubilerende secretaresse kon wegens ziekte het feest van haar vereniging, die 'eertig jaar bestaat, niet meevieren. Daarom kwamen enkele officiële afge vaardigden maar naar huis. Men hield het ten gerieve van de patiënt, die niet teveel mocht worden vermoeid, erg kort. Namens Nieuw Brunhilde overhandig de de presidente, mevrouw E. Kiss-Her- weyer de jubilaresse de draagmedaille en prachtig bloemstuk. De voorzitter de Leidse Turnkring, de heer H. de Geus bood gelukwensen namens de kring het KNGV aan. Van het KNGV ont ving mevrouw Van der Kloot de zilveren Wethouder S. Menken spelt mem A. van der Kloot-Van Ingen Schenau op haar ziekbed de zilveren eremedaille van de Orde van Oranje-Nassau op. medaille van Verdienste, een onderschei ding die slechts sporadisch wordt uitge reikt. „U had iets voor de gymnastiek te betekenen", verduidelijkte de heer De Geus. De voorzitter van de afdeling Leiden van de NeVoBo, de heer J. van Egmond wenste mevrouw Van der Kloot, die des tijds heeft meegedaan aan de oprichting van de Leidse volleybalafdeling spoedige beterschap. Namens de afdeling deelde hij mee, dat mevrouw Van der KlootVar Ingen Schenau was benoemd tot erelid. Turntitelstrijd in Stadsgehoorzaal LEIDEN Voor het eerst name lijk op vrijdag 28 mei zal ln de Stads gehoorzaal de eindstrijd worden gehou den om de kampioenschappen van de Leidse Turnkring voor dames en he ren. Binnenkort zal een begin worden gemaakt met de selectiewedstrijden voor de finale. Hoger winst Landré en Glinderman AMSTERDAM. De orderonf^angst van Landré en Glinderman steeg in 1964 11%, de .omzet 1%, de orderportefeuille 20%, de gemiddelde marge iets, de bruto winst 10%, ruim voldoende voordekking van de 10% kostenstijging en boekverlies op opgeruimde grotendeels afgeschreven goederen. Het exploitatiesaldo f 671.800 (vorig jaar 603.200), afschrij ving f 242.900 (230.800), belastingvoor ziening f 174.000 (167.000). afschrijving deelnemingen f 7500 (16.300), de winst f 275.000 (236.000). Reeds voorgesteld is 11 (10) dividend, waarvan 5 (5) in agio-aandelen. Het kapitaal is f2,03 (1,94) min. De klantenkring is vergroot, het ri sico door spreiding kleiner. Voor staal is het gunstige getij gekeerd. In andere groepen waren omzetten en orderont vangst hoog. Voor een Pin tal groepen is het marktaandeel verhoogd. Bij verkoop van aardgasmotoren is de positie ver sterkt De omzet van de Duitse dochter steeg 130% en het belang daarin is met f 88.200 verhoogd. Hierdoor en door toe neming van voorraad is het bankkrediet tot f 2.07 (1,55) min. toegenomen en de liquiditeit verminderd. De goederenvoor raad is f 3.3 (2,8) min. na f 548.100 af schrijving. Voor 1965 verwacht men een opleving van de vraag naar gereedschaps. werktuigen en gestadige groei van andere groepen, alsmede daling van uitstaande vorderingen. Algemeen Fondsenbezit AMSTERDAM Het vermogen van Algemeen Fondsenbezit is in het laatste kwartaal van 1964 5gestegen tot f 30 (vorig kwartaal 28,6) miljoen, het aantal participaties bleef ongeveer 28.000, zodat de werkelijke waarde met afg;ftekosten steeg tot f 1371,22 (1307,59). Het belang bij Amev werd door inschrijving ver groot, aandïlen Naarden en Desseaux werden bijgekocht, op converteerbare obligaties Tilburgse Waterleiding inge schreven, het belang bij Kon. Shell met f 29.000 verminderd, bij Unilever met f 25.000 uitgebreid. Petroleum en mijn bouw zijn nu 9.56 (11,28)°/. der belenin gen. Aandelen Borg Warner werden ge kocht, Pepsi Cola verkocht, het belang bij Am. T. T. iets verminderd. Bij Gen. Telephone verdubbeld. Het Ameri kaans belang is nu 11,73°/.. Veel waspeen aan de Katwijkse veiling KATWIJK AAN DEN RUN Onaf gebroken wordt in grote hoeveelheden waspeen aan de Katwykse groentevei ling aangevoerd. Werd vorige week 92.700 kg verhandeld, in de afgelopen week 982.000 kg. De export was zeer groot, zo tussen de 60 en 70 procent, waarvan een zeer be langrijk gedeelte naar West-Duitsland werd afgevoerd. Hoewel de prijzen niet tot grote hoogte komen, zijn ze toch bevredigend, gelet op de opbrengst per ha. De noteringen: A-extra f 5 tot f 680 per ist van 20 kg (f 5,10 tot f 6,30), A I f 4.70 ftot f 6 (f 4.40 tot f 5,80), A II f 2,40 tot f 6.40 (f 2.40 tot f 6,20), B extra f 5,10 tot f 6.90 (f 5,50 tot f 7,40). B I f 4,30 tot f 6,90 (f 4.50 tot f 7.50), BH f 1,80 tot f 2,10 (f 1,60 tot f 3,50), C I f 0,90 tot f 3 (f 1,50 tot f 3,20), C II f 0,50 tot f 2,30 (f 1,30 tot f 2,70), breekpeen f 0,80 tot f 2,10, sprui ten f 39 tot f 115, gele kool f 8 tot f 15, groene kool f 14 tot f 28, rode kool f 8 tot f 16, boerenkool f 7 tot f 30. uien tot f 6,90, kroten f 1 tot f 2,10, wit lof f 25 tot f 47, prei f 20. knolselderie f 4 tot f 20, selderie f 6 tot f 14, goudrei- netten f 12 tot f 15, Jonathans f 12 tot f 18, Lombarts Calville f 13 tot f 18, schorseneren AI f 29 tot f 39, A H f 3 tot f 4, B I f 13 tot f 17, B II f 3 tot f 4, Cl f 3 tot f 4. Dr. Euwe buitengewoon hoogleraar te Rotterdam ROTTERDAM. De meesterschaker dr. Max Euwe heeft vandaag zijn benoe ming tot buitengewoon hoogleraar aan de Ned. Economische Hogeschool aanvaard met het uitspreken van een rede over Wetenschap en Computer. Prof. dr. Euwe zal onderwijs geven in de methodologie van de geautomatiseerde informatiever werking. Hij was al buitengewoon hoog leraar te Tilburg. De heer Euwe is in 1901 in Amsterdam geboren, waar hij de HBS en Gem. Uni versiteit bezocht In 1926 behaalde hij (cum laude) de doctorstitel in de wis- en natuurkunde. In 1936 werd hij wereld kampioen schaken. de Franse schrijver slechts kon bena deren, en in 1806 het kluchtige blijspel „Der zerbrochene Krug", dat speelt in Oostfriesland, toen nog grond gebied van de Bataafsche Republiek. De auteur steekt er de draak in met de toenmalige landrechtspraak en he kelt en passant de onder het toenmali ge ambtenarendom welig tierende cor ruptie. Als „Lustspiel" aangekondigd, nadert het heel dicht de klucht; een klucht echter, waaraan elke grofheid vreemd is. Heel in het kort: net is het verhaal van een dorpsrechter, die een slippertje maakt, maar daarbij door de minnaar van het bezochte meisje wordt betrapt Hij wordt afgeranseld, maar de minnaar heeft hem niet her kend. Er wordt echter bij het gevecht een kostbare antike kruik vernield en de eigenaresse die daar de minnaar van beschuldigde klaagt voor de dorpsrechter. Ongelukkigerwijze komt echter op de dag van de zitting juist de „Gerichtsrat" op bezoek. Hoe de rechter zich in het geding ook wringt en keert, na aanvankelijk succes sta pelen de bewijzen, mede door toedoen van een ijverzuchtige griffier, zo hoog op, dat hij er zich niet meer weet uit te redden. Zoals mocht worden verwacht, wordt het stuk door het Westdeutsche Tour neetheater „glad" gespeeld; geen won der als men er wekenlang mee op toer- nee gaat. Dat neemt niet weg, dat de typeringen zonder al te vael charge ring, waartoe men bij een klucht nogal komt prachtig op de planken worden gezet. In de eerste plaats wel door Wilhelm Mund, als Dorfrichter Adam, maar daarnaast op gelijk niveau door Blanca Blacha als Frau Marthe Ruil, die in haar spel sterk herinnert onze Magda Janssens. Deze twee droegen het stuk daarbij de een wat minder, de ander wat beter goed bijgestaan door de reeks spelers en speelsters, die wij niet alle by naam zullen noemen. Jammer was het, dat Peter Bongartz als Schreiber Licht dikwijls moeilijk was te verstaan. Dit manco betekende voor het jeugdi ge auditorium een grote moeilijkheid, daarbij nog gevoegd de vele landelijk- volkse uitdrukkingen in de tekst Na af loop vroegen wij enkele jonge bezoe kers naar hun bevindingen en deze uit ten dezelfde klacht. Hetgeen echter niet wegneemt dat men ten volle van het spel heeft genoten. Het ovationeel applaus was zulks ten teken. Voor de vier actrices en hoofdrolspe ler Mund waren er bloemen. Ad Int Advertentie Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor 30.— en 40.—. Of het allerbeste van 200.— en 400.—. Horloger v. d. Water - Haarl.str. 181 heeft het Eterna - Certina - Prisma - Junghans - Ewe - Anker - Roamer. Altijd voordelig. Gevestigde en vertrokken personen In de week van 3 febr. t.m. 10 febr. LEIDEN Gevestigd: A van Dam fam, Nic Beetsstraat 40; C C van der Esch-Krijger en fam. AB Mors singel; T Walraven en fam, Sterren wacht 3; F N Tomeij en fam, Bruck- nerstraat 2; H J J M Slangen, Witte- singel 27; M E van den Berg, Drui- venstraat 10; A F M van Knippen berg, Witte Singel 27; H Kuiper, Zoe- terwoudsesingel 94; R J A M Michali- des, Pieterskerkhof 22; A J Dool-Wol- Decimastsaat 41; W M J van Kersbergen, Roodborststraat 41: M T Heuzen. W de Zwijgerlaan 297: T de Nie-du Pon, Leuvenstraat 35; M Fretz- Compas, Vliet 27; H J Veldhuizen, Witte Singel 9; H Mathies, Witte Sin gel 27; J M van Kempen, Witte Sin gel 27; H Muider, Witte Singel 27; F C Roest Rijn en Schiekade 116 B; A Dolfing, Rijnsburgerweg 39; W Loek, Meidoornstraat 20: W J Aalders. Ou de Vest 35; R A F Pigeaud, Zoeter- woudsesingel 97: T Prins-Kaayk, Plant soen 1; H Kagenaar-Fakkel. Beetho- venlaan 3: L M Tinkelenberg-Mantz, Nieuwe Rijn 77; G A J N de Jong, Pietcrskerk-choorsteeg 20; D W van Lier, Utr. Veer 6-7; A C Smidt Tem- minckstraat 26; I F Griffioen. Rijns burgerweg 75a; A W Kist Breestraat 14; J K F Walstra, Maredijk 2; E Marinissen, Cobertstraat 65; D A Zeil maker, Hoge Rijndijk 192; C J Oosen- brug. Nieuwe Rijn 8; J Koster, Boom' markt 4a; J N Kamarzarian, Stations weg 19; J Bijenhof, Hoefstraat 8; Valderen. Weidehof 7; J M M Canads, Rijnsbrugerweg 159; L A Ta- nasala. Plantsoen 45; M C Eijkman. Rijnsburgerweg 18; J Steinfort-Koppen- hagen. Plantsoen 45; B Willemsen, Plantsoen 45; L Willemsen, Plantsoen 45; I I Klarenaar, de Sitterlaan 14; J Biel Gayé, Jan van Goyenkade 19; E Alma, Huigstraat la; J Louwe-Drij- vers. Bevrijdingsplein 29; W F C Toxo- peus Lange Mare 90; M Ayouché, Nieuwe Beestenmarkt 8; K O Berg- marn, Dijkstraat 25; M C Laven, Baatstraat 6; R J van Velzen. Kaiser- straat 34; C P van Niekark, Verdi- straat 213; T C van der Leun, Witte- Singel 45; M E Bok, Rijnsburgerweg 10; C J H M Popelier, Witte Singel 27: E dc Greef, Witte Singel 27; C Kist Witte Singel 27; A F Hengeveld, Rijns burgerweg 96; N Kapteijn, Utr Veer 7; T J H A van Kampen. Hoge Mors- eg 44; H R Bax, Zoeterwoudsesingel A M G Büter. Rijnkade 13: G J Baaijens, Nieuwe Rijn 46. VERTROKKEN Germeraad en fam. Beethoven- laan 259, Voorburg, mgr van Steelaan 446; J P J Beaufort en fam, Gerrit Kasteinstraat 118, Eindhoven, Gen vd Leythenlaan 16; J Nordsiek en fam. Muldersstraat 57, Ommen, Wentholt- straat 52; J L T Oeberius Kapteijn ea fam, du Rieustraat 25, Bloemendaal, Zonnebloemlaan 38; C J Stokkermans en - fam, Jac Catslaan 75, Leiderdorp, Middelgeest 18; J B Holthuis en fam, Hogewoerd 2, Uden, Pres Kennedylaan 123; J C H Drost en fam, de Sitter laan 68, Eindhoven, Merellaan 20; A Feenstra en fam. Oranjestraat 6. Vgot schot en, Govert Flincsplantsoen 30. W Verkerk en fam, Valeriusstraat 98, 's-Gravenhage, Beresteinlaan 361; P M van Doorene-Klerks en fam, v Blankenburgstr. 2 Zambia; J Elshove en fam, Rapenburg 53, Groningen, Groenesteinlaan 22; M E J van Ste kelenburg, Hogewoerd 54, 's-Gravenha ge. Arnold Spoelstr. 2; M W G Kern- pers, Hogewoerd 54, 's-Gravenhage, Ar nold Spoelstr 2; W I C Hooff, Noord einde 2a, Den Helder, Marsdiepstr. 116; C C M Sturkenboom-Verhage, Uiter stegracht 37, Maurik, Pr Margriet straat 13a; T J de Haay, Houtlaan 5, 's-Gravenhage, Columbusstr. 112; D K van Kreuningen, Klikspaanweg 7, Rijs wijk ZH, Huis te Hoornkade 14; M T M Nijhuis-Sindram, Verdistraat 201, Oegstgeest, Fred Hendriklaan 25; S Sevenhuysen, Joh de Wittstraat 46, Arkel, Schoolstraat 17; T Sevenhuysen- Sahanja, Joh de Wittsraat 44, Arkel, Schoolstraat 17; M Menalda van Schou wenburg, Rijnsburgerweg 10, Heemste de, Zandvoorter Allee 28; H M M Stuyvelaar, Rijnsburgerweg 10. Amster dam, L de Colignystr. 1; M J Scheen, Maarsmansteeg 12a, Arnhem, Apel- doornseweg 208; D van der Schaaf, Noordeinde 2a, Katwijk, Wassenaarse- weg 75; P A Schinkel, Noordeinde 2a, Amstelveen, Arosterdamseweg 198; G A Polloni, Nw Beestenmarkt 8, Italië; H Nederpel, Ververstraat 49, 's-Gra- venhage, Havenkade 50: A M Topper, Roodenburgerstr. 11, Nijmegn, Groes- beekseweg 11: G ALeurdijk, Zoeter- woudeseweg 64, Ede, Park Paasberg 19; E E Beyse Rijnsburgerweg 140, Kampen, Dokter Damstraat 81; E J A Vink-van Ulden, Witte Singel 13, Noord- wijk, Kerkhofpad 31; E W L Kort- mann-de Paauw, Herengracht 23, Mier- lo, Zonnebloemstraat 37; M W Boom, v Riebeeckhof 46. 's-Gravenhage, Zwarteweg 86: BH Willemsan. Groen- hazengracht 12, Ede. Stationsweg 119; W C Michies. Noordeinde 2a, Utrecht, v Eimerenstraat 9; W K Cheung, Bees tenmarkt 9, Rotterdam, Nieuwe Binnen weg 301; H Roseleur, Haarlemmer straat 67, Ver Staten v Noord Ameri ka;

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3