Nieuwe Leidse Courant i Mysterieus vliegtuig vervoerde wapens Vervolger van maandag voor Nederlandse joden de rechter Schiphol schakel in smokkelaf faire „Wij moeten Vietnam lielj aeii Hypotheken Arch nietig verklaren Echtpaar bij hevige brand omgekomen Vluchtelingen per ski naar Westen Bonn wil verlies voor Israël compenseren ONZE BLADEN BIJ PROCES-RAJAKOWITSCH Commentaren Tien kinderen met tbc besmet in Emmeloord weerbericht Verstedelijking nam loe- 22 pet op platteland (fractal*: f. DIEMER 0. E. OlEME» CHRISTELIJK-NATIONAAt DAGBLAD «Slantvastigh Is gheblevan mijn hert in teghenspoet" Zaterdag 13 februari 1965, 45«-te jaargang ZONDER MOEITE STARTVLOEI- dieselmotoren. 150 snelle starts. Op Malta aan de ketting gelegd Russen bezorgd MOSKOU/WASHINGTON Rus sische leiders vrezen dat de voortdu rende Amerikaanse acties in Noord- Vietnam Rusland op zijn minst in een beperkte oorlog met de VS zou den kunnen sleuren, aldus een neu trale diplomaat die kort geleden met hoge Russische leiders heeft gespro ken. De Russen willen geen oorlog maar kunnen zich niet aan hun ver plichtingen tegenover Hanoi onttrek ken (Voor vervolg zie pag. 5) SCHIPHOL Hoewel de procureur-generaal bij het Amsterdamse ge rechtshof, mr. H. R. de Zaaijer. zich nog steeds in stilzwijgen hult, neemt men toch voor vaststaand aan, dat deze week een vrij omvangrijke wapen smokkel is ontdekt. Een super-constellation, die begin deze week op Schip hol werd gerepareerd en daarna doorvloog naar Malta is daar aan de ket ting gelegd. Het Amerikaanse toestel bleek een Ghanese registratie te dra gen en daar nam men op Malta geen genoegen mee. Deze (vermoedelijke) wapensmok kel is aan het licht gekomen, toer dinsdag een tweede machine van deze maatschappij, de United States Air way's, uit Newcastle op Schiphol land de. waarvan eveneens met de regi- slratienumeers bleek te zijn geknoeid. Dit toestel meldde zich bij de ver keerstoren aan onder de Canadese gistratie CF-TFM, die het alleen bo venop de vleugels bleek te dragen. Aan boord bevond zich niemand minder dan "de directuer zelf: de Curator mr. Blankenstein: DEN HAAG De curator in het faillissement van Arch N.V. mr. A. II. Blankenstein, heeft de nietigheid ingeroepen van de door Slavenburgs Bank genomen tweede en derde hypo theken op het onroerend goed van Arch. De beide hypotheken belopen tezamen f 500.000. Zij dienen ter dek king voor bankkrediet tot een bedrag van f 394.000, dat door Slavenburg aan de failliete vennootschap is verleend. De curator gaat ervan uit, dat de I (late) zekerheidsverschaffing van de j kredieten onaanvaardbaar is, omdat het de bank op het moment van de zekerheidsstellingen al duidelijk moet zijn geweest, dat een faillissement voor Arch onvermijdelijk was. De nietigheidsverklaring van de tweede cn derde hypotheken bete kent. dat de curator de veilingop brengsten van de Arch-panden gaat opeisen, voorzover deze de waarde van de eerste hypotheek, waarvan de rechtmatigheid niet wordt be twist, tc boven gaan. De curator heeft medegedeeld, niets onbeproefd te zullen laten om de rech ten van de boedel te handhaven. Aansprakelijk Mr. Blankenstein heeft Slavenburg er verder formeel van in kennis ge steld. dat hij de bank aansprakelijk voor alle schade, die door de te late faillissementsaanvraag is ontstaan. Hij verwijt de bank dat zij de sur seance heeft doorgezet in strijd met het besluit van de commissarissen om een faillietverklaring te laten welgevallen. (Zoals gemeld had de faillietaanvrage plaats op 8 november, terwijl definitieve faillietverklaring eerst op 28 december geschiedde). Mr. Blankenstein acht de tussenliggende surseance-periode te wijten aan het optreden van Slavenburg. Hij houdt de door deze bankinstelling gevolgde gedragslijn voor onrechtmatig tegen- »ver de boedel. In een oogopslaq Subsidie aan vakbewe ging? Werkgevers heb ben verplichtingen pag. 2 Nieuws over virussen pag. 2 „We dreigen te stikken in deelproblemen" pag. 2 Verlenging van het leven? pag. 13 Vrijheidscongres in Den Haag pag. 13 En in het ZONDAGSBLAD o.m.: Wie is Colin Jordan? Prol. ziekenhuis in Brussel Etie van Rees Hebt u wel eens Collectie Pieter Scheen Ruimte - van alles Hotel, motel, botel Hoe groot de schade is. die door het verlate faillissement werd veroorzaakt, valt op dit ogenblik nog niet bij be nadering vast te stellen. Vast staat, al dus mr. Blankenstein. dat door de ver traging vorderingen voor de boedel verloren zijn gegaan. De directie van Slavenburgs Bank heeft naar aanleiding van de verkla ring van mr. Blankenstein meegedeeld, dat de curator de tweede en derde hypotheek niet nietig kan verklaren. Indien daarvoor al gronden zouden be staan, kan dit alleen geschieden voor de rechter. Vóórts zegt zij dat de bank bij haar hypothecaire kredietstelling steeds te goeder trouw is geweest. „Zij heeft getracht de belangen van alle betrokkenen te dienen". De bewerin gen van mr. Blankenstein bevat naar de mening van de directie een aantal feitelijke onjuistheden. Intussen is nog bekend geworden, dat na het onroerend goed, ook het bezit aan roerende zaken van Arch onder de hamer zullen komen en wel op 2 maart in de Haagse dierentuin. Op 27 februari en 1 maart kan men dt verzameling bezichtigen in liet oud- marinekamp te Voorschoten. voormalige Pan American gezag voerder Lucien Picket met een co pilot, die het toestel had bestuurd. Ze zijn inmiddels aan een langdurig verhoor onderworpen. Het eerste toestel, dat dus nu de ketting ligt. had een lading wapens in Praag aan boord genomen en wa< op weg naar Afrika. Het toestel ver scheen op 2 februari op Schiphol on der de eigen naam en de eigen regi stratie. Hier onderging het een kleine reparatie. De volgende dag zette de machine koers naar het vliegveld Beek in Zuid-Limburg waar het een kleine metamorfose onderging. Het was plot seling geen United Staten Airway's toestel meer, doch werd aangemeld als een machine van Trans African Aircoach (juist als een week later het tweede toestel). Eenmaal aan de grond werd in kor te tijd de Amerikaanse registratie over geschilderd en de romp op een an dere plaats voorzien van een Ghanese. Directuer-havenmeester Roxs. die dit zag, waarschuwde terstond de Dienst luchtvaart der rijkspilitie, maar aan gezien op zichzelf verandering van re gistratie volkomen wettig kan zijn, werden op korte termijn geen stappen ondernomen om het toestel aan de grond te houden. Tussenlanding Enkele dagen later vertrok het toe stel met de lading wapens aan boord naar Afrika en maakte onderweg een tussenlanding op Malta. Daar nam men echter met de Ghanese registra tie ge engenoegen en legde de machine aan de ketting. Voor welk doel nu dit tweede toe stel naar Schiphol is gekomen, kan nog niet met zekerheid worden gezegd. Het vliegtuig was leeg en de piloot heeft tot nu toe geen enkele bij de machine behorend papier kunnen to nen. „We laten het toestel zeker niet zonder meer vertrekken", zei adjudant Weimer van het vliegveld Schiphol veelbetekenend. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid dr. Vermooten <soc.> heeft minister Bot an O. K, en W schriftelijk gevraagd f niet te vrezen valt dat vele medische •etenschapsmensen een particuliere me dische praktijk weer zullen gaan verkie zen boven een wetenschappelijke car rière als de overheid het systeem van tweeledige bezoldiging loslaat en omzet in een systeem van salaris met toelage. Consternatie in Zaandam ZAANDAM Bij een brand in drie woonhuizen aan de Reigerstraat zijn vannacht een 49-jarige woning inrichter de heer Hooft en zijn 48- jarige echtgenote om het leven ge komen. De oudste zoon van het omgekomen echtpaar, de 22-jarige Adriaan, kwam vannacht na 2 uur thuis na cafébezoek. s komen vast te staan bij het voor lopige onderzoek van de politie. Hij kreeg trek cn zette in de keuken patates-frites op. Even later, toen hij na in de huis kamer een sigaret te hebben gerookt, in de keuken terugkwam, stond deze in lichtelaaie. Hij schreeuwde onmiddellijk zijn jongere broer Theo er. zijn ouders wakker. De broer snelde ijlings de trap af. doch i-jn vader en moeder reageerden zo vlug. Het vuur breidde zich snel uit, dat de trap spoedig niet m te gebruiken was. De jongens hebben hun vader nog v et raam zien staan in de voorslaap kamer. De moeder zou in paniek zUn ge raakt. „Wat moet Ik nu", schreeuwde de vader De zoons riepen hem toe, dat hjj de buren kon bereiken door een dun senschot door te stoten. De vader m daarop, doch heeft zichzelf noch BERLIJN. Drie Oostduitse jonge lui zijn er de afgelopen 48 uur in geslaagd op ski's naar het Westen te vluchten. Er ligt een dikke laag in het grensgebied waardoor de mijnen on gevaarlijk worden. De vluchtelingen deden alleen hun ski's af toen zij de prikkeldraadversperringen langs de grens moesten passeren zijn vrouw kunnen redden. Theo schuwde de buren op jong echtpaar met een baby. Een alleenwonende man op werd wakker van het lawaai en de rook. De woning van het gezin Hooft is uitge brand. Nummer 93, door een overdekte steeg gescheiden, bleef gedeeltelijk ge spaard. De beide andere woningen zijn bijna geheel door het vuur vernield. Te gen vijf uur heeft men de verkoolde lichamen van de slachtoffers geborgen. De brandweer, die het vuur met 11 stralen bestreed, kon, ondanks de zware vonkenregen, voorkomen dat de brand oversloeg naar een garage van Verkade. Het blussingswerk werd o.m. gadegesla gen door burgemeester G. J. K. Franken. Op Schiphol staat sedert dinsdag een raadselachtig vliegtuig: een „North Star'', waarvan de regi stratietekens met slecht dek kende verf zijn beschilderd. Hel toestel heeft nu een valse Pana mese registratieeen Canadees kenteken, Canadese registratie een Amerikaanse eigenaar. Burgemeesters Rotterdam en Groningen benoemd DEN HAAG Rotterdam en Gronin gen hebb eneen nieuwe burgemeester. Thans zijn officieel als zodanig per 16 april benoemd resp. de heren W. Tho massen (thans burgemeester van Ensch- de) en J. J. A. Berger te Zuidhorn (lid van de Tweede Kamer). Beiden zijn lid van de Partij van de Arbeid. Zij worden de opvolgers van mr. G. E. van Walsum en J. Tuin, die met pensoen gaan. West-Duitsland zwicht voor Nasser BONN Bondskanselier Erhard j ting is aangegaan om geen diploma- heeft nu officieel laten weten dat de tieke betrekkingen met Israël aan te apenleveranties aan Israël zullen knopen. worden stopgezet. Erhard liet echter uitkomen dat het Duitse besluit om geen wapens meer te leveren aan gebieden waar spanning heerst slechts nieuwe overeenkomsten geldt. Oude verplichtingen zouden worden nagekomen of zullen op ander gebied orden gecompenseerd. In die geest aan de Israëlische regering ook een voorstel gedaan. Er is bovendien geen sprake van dat Bonn tegenover Egypte of kelw land ook de verplich- ONZE speciale verslaggever Link van Bruggen is vandaag naar Wenen p vertrokken om voor onze bladen het proces-Rajakowitsch te verslaan. De zaak tegen deze vervolger van Nederlandse Joden begint maandag overigens twintig jaar te laat en duurt ongeveer veertien dagen. In elk nummer zal er verslag van worden gedaan. 17 RICH RAJAKOW1TSCH. than 59 'J jaar oud. is een Oostenrijkse jurist., die in de jaren 1941 tot 1943 in Nederland aan de „Endlösung der Judenfrage" werkte. Hij stond o.a. Seyss-lnquart. Rauter en Harster bij in het zo snel mogelijk ..Judenrein' maken van hun gebied. Hij kende geen genade, ook niet voor kinderen. Elke poging tot interventie van de zijde van personen of kerken wist hij te niet te doen. Als naaste medewerker van Eich- mann, die in Israël werd terechtge steld, was hij „een verdelger met pa pier". Hij voerde de jodenster in Ne derland in. verwijderde de „vijan den van het Groot-Duitse rijk" uit het zakenleven en confisqueerde hun vermogen. Joodse landgenoten, die gespaard werden, wist hij van hun bescherming (e beroven. Ook voor in het buitenland verblijvende. Neder landse joden gaf hij deportatiebe velen af. Eind 1943 schijnt Rajakowitscli in de mg van SS-Obersturinbannfüh- rcr naar het Oostfront te zijn ge stuurd. Ook wordt met de mogelijk heid rekening gehouden dat hij in het beruchte vrouwenkamp Ravens- briick een leidende rol heeft ge speeld. Na de capitulatie van Duitsland vestigde de jodenvervolger zich in Graz, waar hij de ver-Italiaanste naam dr Erico Raja aannam. Met Eichmann verdween hij in 1947 naar Argentinië, waar hij tot de val van Péron verbleef. Simon Wiesenthal slaagde er in 1962 in. Rajakowitsch op het spoor te komen. Hij woonde toen in Milaan, waar hij miljoenen verdien de met het doen van duistere zaken met enkele communistische lauden. Hij bezat grond en huizen in Italië. Zwitserland en Oostenrijk. Rajakowitsch werd door de Oos tenrijkse justitie gearresteerd, toen hij zich. na een half jaar durende vlucht, in Wenen meldde om zich „van blaam te laten zuiveren". Sinds april 1963 bevindt hij zich in voorar rest. in afwachting van zijn proces, dat eind van het vorig jaar moest worden uitgesteld wegens ziekte van de president van de rechtbank, die zijn zaak zal behandelen. De Nederlandse justitie cn ook het Rijksinstituut voor oorlogsdocumen tatie hebben alles in het werk ge steld Rajakowitsch voor de dood van ruim honderdduizend Nederlandse joden verantwoordelijk te stellen. Voor dit doel werden het Oostenrijks openbaar ministerie tal van authen tieke stukken ter hand gesteld, ter wijl commissaris Y. Taconis van de Amsterdamse recherche en de heer B. A. Sijes van het rijksinstituut her haaldelijk naar Wenen reisden. RAJAKOWITSCH .eindelijk. aanklacht inhoudt- Gezien de milde straffen, waarmee andere jodenv volgers er de laatste tijd in Duits land afkomen, is het eveneens een vraag, of de uitspraak van de jury. die de wandaden van Rajakowitsch zal moeten beoordelen, het rechts gevoel in Nederland zal kunnen be vredigen. Zowel commissaris Taconis als de D®, vraag is echter of de dagvaar- heer Sijes wonen het proces-Raja- ding van de Weense officier justitie, welke pas maandag zal wor den bekendgemaakt, een zo ruime kowitseh bij, min of meer als offi ciële vertegenwoordigers van het Ne derlandse ministerie van justitie. Daarmee ls het verhaal van Spaanse onderhandelaar, markier de Nerva voor de televisie gedaan, dan tegensproken. Bondskanselier Erhard zei wel dat de „uitnodiging van de Egyptische regering aan de communistische leider Walter Ulbricht een vijandige daad tegen de belangen van het Duitse volk was" Naser zou bereid zijn het bezoek van Ulbricht louter als een beleefdheidsbe zoek op te vatten en geen melding te maken in het slotcommuniqué van poli tieke afspraken. Bonn wil echter meer. uitstel of af gelasten van het bezoek. Erhard liet zich er niet over uit of Nassers bezoek aan Bonn en de ontmoeting met pre mier Esjkol nog doorgaat. De Duitse regering wacht nu op Is raëlisch antwoord over de Westduitse voorstellen voor de vervangsregeling voor de rest van de wapens. Het hoofd van de Israëlische missie in Duitsland, Shi- in Tel Aviv dat de Egyptische lezing van deze Duitse stap zwaar over trokken is. Ook oud-premier Ben Goerion. de man die deze ..wapenafspraken" gemaakt heeft met Audenauer, wilde niet aanne men dat er sprake is van een crisis in de betrekkingen met Bonn. Hij meende dat nu de VS openlijk wapens moeten gaan leveren aan Israël Het Westduitse blad Stuttgarter Zeitung schreef dat het besluit de mislukking van de Westduitse pblitiek in het Midden-Oosten op ellen dige wijze aantoont". De Oostduitse reac. i triomferend. "IYTASSER van Egyple ls de lachen- - de derde in het conflict tussen de beide Duitslanden Israël echter de benadeelde vierde De Egyptenaar heeft bereikt, dat Duitsland de leve ring van wapens aan Israël heeft stopgezet, hij behoefde daarvoor al leen maar af te zien van een offi ciële erkenning van Oost-Duitsland. We begrijpen de Israëlische verbol genheid en ook dat men daar gewei gerd heeft de teleurstelling te laten afkopen. De voortgezette weigering om Oost-Duitsland behalve in andere opzichten ook politiek te erkennen, en het verlangen dat de andere vol ken het daarin volgen, betaalt de Bondsrepubliek nu wel zeer. Gezien de eigen schold jegens het volk van Israël had naar onze over tuiging de Bondsrepubliek, eenmaal in deze impassie geraakt, zich bij een erkenning van Oost-Duitsland door Egypte, straks misschien ook door Arabische staten, moeten neerleggen. Wat zij nu gewonnen heeft is slechts schijn, in feite is het een nederlaag. TN Spanje is een journalist tot een forse gevangenisstraf veroordeeld om het simpele feit dat hij gepleit had voor een verkorting van de mili taire diensttijd. Een bewijs temeer hoezeer wij, zelfs in hetzelfde werelddeel, nog in ver schillende werelden leven. Men is daar nog wel ver van een de mocratische politieke samenleving verwijderd. Naarmate de volksverte genwoordiging er minder te zeggen heeft, des te meer het leger. Dat vormt kennelijk een onaantastbare grootheid. Alleen al een bepleiten van een kortere diensttijd wordt als een belediging van het leger be schouwd. De internationale organisatie van hoofdredacteuren uit tientallen vrije landen velen ook uit Nederland heeft weer reden tot een internatio naal protest. Het heeft trouwens, evenmin als uit de communistische landen, ook uit Spanje geen leden. Hetgeen weer ligt in de lijn der din gen. overwegend plaatselijke poten taten, die heftig maar machteloos de gelijkheid, ook in politiek opzicht, onder de rassen, zoals deze door re gering en volk van Amerika wordt voorgestaan, trachten tegen te hou den. Hun methoden zijn soms smakeloos. Wanneer negers datgene waarop zij recht hebben trachten te verwerke lijken, daarin worden gehinderd en belemmerd, en vervolgens tot begrij pelijke demonstraties overgaan, zijn het de machthebbers zelf die zich aan excessen te buiten gaan. Hoe anders te denken over een ge forceerde mars voor negerkinderen, het boeien van een zieke negerpre dikant voor enige tijd aan het ziek bed het laatste letterlijk? Wie zulke dingen doen zijn het uit oefenen van gezag niet waardig. In hun krampachtigheid zullen zij uit eindelijk niets van hun bedoelingen weten te bereiken. Wat recht is, gaat door. Maar het moet zich wel door onrecht heen worstelen. EMMELOORD De leerlingen van drie scholen in Emmeloord zullen on derzocht worden, daar bü enkele klas genoten tbc is geconstateerd. Ongeveer 480 kinderen, waaronder 90 kleuters, zullen dit onderzoek ondergaan. In de Noordoostpolder zijn elf geval len van tbc ontdenkt, nl. bij een volwas sen vrouw en bij tien kinderen. Volgens de directeur van de GG en GD in de Noordoostpolder is er niets verontrus tends aan de hand en zullen er geen bij zondere maatregelen worden getroffen. Kouder De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Wisselend bewolkt met enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Krachtige tot stormachtige wind ruimend naar west tot noordwest. Aan de kust mogelijk storm. Lagere middagtemperaturen dan gisteren. DEN HAAG. Van de bijna 11,5 miljoen inwoners, die ons land op 31 mei I960 telde, woonde 22 pet. in plattelandsgemeenten. 23 pet. in verstedelijkte plattelandsgemeenten en 55 pet. in stedelijke gemeenten (w o. 31 pet in steden met meer dan 100.000 inwoners). Vergeleken met 31 mei 1947, het tijdstip van de vorige volkstelling, is voor Nederland als geheel liet bevolkingsaandeel van de plattelandsgemeenten gedeeld van 29 pet. tot 22 pet. De grootste „winst" boekte in de periode 19471960 de groep van verste delijkte plattelandsgemeenten, waarin thans 23 pet. van de totale bevolkin» is gehuisvest, tegen 16 pet. in 1947. Het aandeel van de stedelijke gemeenten is slechts toegenomen van 54 tot 55 pet. Bij vergelijking met de cijfers op grond van de tussenliggende Alge mene Woningtelling 1956 blijkt, dat het proces der verstedelijking in ons land in de periode 19561960 in sneller tempo is verlopen dan in de jaren 19471956.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1