Krijgt Brussel een nieuw protestants ziekenhuis? i JBiMFl Aparte schuldbelijdenis veel te gestileerd ÜSBBi DR. J. J. BlISKES Richtlijn DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZATERDAG 13 FEBRUARI M05 In een kraakhelder herenhuis is hel protestantse Vaar België krijgt een nieuwe ziekenhuiswetgevin, naam dU ziekenhuisje moeten verdwijnen, tenzij ziekenhuis van Brussel ondergebracht, en dan zal ondanks de uitstekende met Nederlandse hulp een nieuw gebouw Brief als symbool Aan de muur van de werk kamer van de Amerikaanse president Lyndon B. Johnson hangt ingelijst een vergeelde brief. Hij is gericht aan de overgrootvader van de presi dent en draagt de onder tekening van generaal Sam Houston. Houston was een merkwaardig, zelfs een berucht man en de meeste kerken hadden al de hoop opgegeven hem ooit nog eens binnen hun muren te Alleen de overgrootvader van Johnson gaf niet op. Hij bleef voor de wilde generaal bidden en hy liet het daar niet bij. Door zijn getuigenis kwam Houston tot geloof. Zijn biograaf Marquis James schreef later: „Het lange zoeken naar geestelijke rust was voorbij toen Houston neerknielde voor het altaar en vroeg om tot de kerk te worden toegelaten. Op 19 no vember 1858 waadde de be keerling het kille water van Rocky Creek in om de doop (door onderdompeling) te ontvangen. In het kerkblad van die tijd lezen we: De mededeling van Houstons bekering heeft veel verbazing gewekt bij mensen die dach ten dat hij te ver was afge dwaald om nog voor hem te kunnen bidden." Billy Graham, haalde dit voor val aan in zijn preek op de dag dat de Amerikaanse president zijn ambt aanvaard de. De dienst werd gehouden op verzoek van Johnson zelf en de kerk was overvol met regeringsf un ctionarissen. Graham voegde er nog het ver haal aan toe van de man die na de doop bij Houston kwam en zei: „Zeg, generaal, ik heb gehoord dat al uw zonden weggewassen zijn." Houston antwoordde: „Dat hoop ik, maar als ze allemaal wegge wassen zijn, dan helpe God de vissen." Op dezelfde dag dat hij .werd gedoopt bood de generaal de kerkeraad aan de helft van het Inkomen van de predi kant te betalen. Toen iemand hem vroeg waarom, ant woordde hij: „Mijn portemon nee werd ook gedoopt" Graham zei nog: „Deze brief (die overstroomt van dank baarheid) is op zichzelf be langrijk, maar het feit dat de president deze brief in zijn werkkamer heeft opgehangen is eveneens belangrijk. Hij is het symbool van het feit dat Lyndon Baines Johnson respect heeft voor het „oude geloof" dat zijn familie, zijn staat en zijn natie geleid heeft vele generaties lang. (Van een onzer verslaggevers) Y^/ANNEER de zeven zusters van het enige protestantse ziekenhuis in België na het ontbijt twee of drie ge zangen of psalmen zingen, staan de deuren van de ziekenkamers en -zalen op alle verdiepingen wijd open. ,,De mensen waarderen het", zegt hoofd zuster mej. A. Werther, De kliniek ligt in het hart van Ukkel, een paar passen van de onmogelijke verkeers ader van Chaussée d'Alsemberg, en is niet meer dan een oud, maar kraak helder herenhuis, waar meestal zo'n twintig zieken worden verpleegd. Eigenlijk voldoet het al jaren niet meer aan de eisen, die aan een zie kenhuis moeten worden gesteld en er bestaan dan ook plannen om een nieuw protestants ziekenhuis te laten verrijzen. Of ze zullen worden ver wezenlijkt hangt af van de welwil lendheid van de Belgische regering en van de eventuele hulp van de Bond van Nederlandse Diaconessenhuizen. Zuster Werther en de heer D. Meers- schaert, de administrateur van het ziekenhuis zijn vol goede hoop, die ongetwijfeld gerechtvaardigd is, ge zien de grote sympathie, die de Brus selse artsen voor het ziekenhuis zijn gaan voelen. Het merkwaardige van het zie kenhuis is, dat het met een totaal ander doel is gebouwd, dan waar aan het thans beantwoordt. Iets meer dan vijftig jaar geleden, in april 1914, werd het eerste protes tants-christelijke ziekenhuis ge opend. Het resultaat van het werk van de in 1910 operichte vereni ging voor protestants-christelijke ziekenverpleging. Ds. W. Hoek was voorman en oprichter van deze vereniging en zijn wens protes tantse zieken in eigen milieu te laten verplegen kon wordèn gerea liseerd. Het verplegen van uitslui tend leden van protestantse kerken in Brussel in een herenhuis aan de Lambermontlaan 308 heeft heeft eigenlijk niet zo lang geduurd. Vooral na verhuizing naar het huidige ziekenhuis aan de Xavier de Buestraat in Ukkel, kreeg de protestantse kliniek steeds meer bekendheid, ook buiten de protes tantse samenleving. Vanzelfspre kend namen ook de in het zieken huis werkende artsen hun patiën ten mee en in minder dan geen tijd had het protestantse zieken huis een plaats ingenomen in de Brusselse gemeenschap. In 1964 waren maar 36 van de in totaal 597 opgenomen patiënten protestant. Eigen karakter Niettemin heeft het zieken huis zijn eigen karakter behou den. Een karakter dat volkomen verschilt van het merendeel van de Belgische ziekenhuizen en dat wordt bepaald door de ge degen onderlegde Nederlandse zusters. En hieraan is het onge twijfeld te danken, dat het in wezen zo verouderde ziekenhuis nog steeds bestaat en zelfs flo reert, zij het niet zonder moei lijkheden. De zingende zusters bedrijven geen enkele vorm van zending onder de vele rooms-katholie- ken, grieks-orthodoxen, Joden en niet kerkelijken. Het enige wat zij doen is voor hun mede mens op -een „boven Moerdijkse wijze" .gen Jiedje zingen" na het ontbijt. Ook nu nog worden in het ziekenhuis in principe alleen zusters met een Neder landse opleiding aangenomen. Haagse stichting Hulp uit Nederland dringend nodig Een boer wendde zich met de volgende vraag tot een bektasji (islamitische ordebroeder): „Vanneer ik my uitgekleed heb en voor een religieuze wassing de zee ben inge gaan, naar welke richting moet ik myn gezicht dan wenden?" Zonder aarzelen antwoordde de bektasji- „Dat is geen probleem. Je moet je blik richten naar de plaats, waar je kleren liggen, zodat ze niet gestolen worden." (MENS EN WERELD) Brussel het hoofd boven water heeft weten te houden is ook voor een groot deel te danken aan de „Stichting voor het protestants ziekenhuis te Brussel", die in 1946 in Den Haag is opgericht en vele acties in Nederland heeft gevoerd. De gelden die de stichting bijeen bracht, werden gebruikt om aller lei verbeteringen van het zieken huis te bewerkstelligen. Zo werd een röntgenapparaat. en een mo derne operatietafel, gekocht en kwam de verbouwing van het te genover het ziekenhuis gelegen zus terhuis tot stand. Vooral de heer W. Waagenaar. destijds directeur van het dagblad „De Nederlander", terzijde gestaan door de heer H. J. A. van Duijnen. thans nog secretaris van de stichting, hebben zich voor het ziekenhuis beijverd. De laatste was van 1922 tot 1940 lid van het bestuur van het ziekenhuis, toen hij ln Brussel werkte als ambte naar van buitenlandse zaken. Als erelid van het ziekenhuisbestuur schaarde hij zich na de oorlog aan jSSL m Dank zij Nederlandse hulp kan een röntgenapparaat worden aan geschaft. maar nu is meer geld nodig, geld voor een nieuw gebouw. de zijde van de heer Waagenaar, die zich als stuwende kracht voor het ziekenhuis opwierp, door in de jonge stichting al het mogelijke te doen om het ziekenhuis financiëel te steunen. Later nam de heer Van Duijnen zijn werk over. Geen wieltjes Een kreunende lift met ijze ren hekken trekt de bezoekers door de drie verdiepingen van het gebouw. Helemaal boven ligt de operatiezaal. Een kleine ruimte, waarin het profiel van de slaapkamer uit vroeger c' gen nog duidelijk herkenbaar Maar er heerst een ijzeren zin delijkheid. Een andere kamer is als kleine operatiezaal ingericht. Een verdieping lager zijn de ziekenkamers en -zalen. Alle ruimten van wat eens een statig herenhuis was, zijn benut. Het gevolg is dat de bedden vaak niet door de deuren kunnen. Er zitten dan ook geen wieltjes onder. „Alles in deze kamers moet op de brancard gebeuren, wanneer verplaatsing noodzake lijk is", zegt zuster Werther. De röntgenkamer lijkt in proper heid op de operatiezaal. De röntgenoloog is na de aanschaj van het nieuwe apparaat iv vaste dienst gekomen. Ook de eerste verdieping wordt door de patiënten bezet. Klassekamers en zalen. Beide met evenveel zorg, voor zover de provisori sche omstandigheden dat toela- In het blad Hervormd Am sterdam schrijft dr. J. J. Buskes over de vaste schuld belijdenis en genadeverkon- ten, ingericht. Niet meer dan zes mensen op een zaal, een pijpela-achtige ruimte. „Ik vond het hier zo prettig, dat ik na 24 uur al weer terug was. Ik zat al thuis, maar het liep mis en daar ging ik weer." Een wat bizar grapje, van een van de zaalpatiën ten. maar even later zegt hij welgemoed dat hij werkelijk over niets te klagen heeft. Hoe kan het anders. „Behalve de artsen merken ook de patiënten het verschil", zeggen de heer Meerschaert en zuster Werther. Ze bedoelen weer het verschil met de andere ziekenhuizen in België. De Belgische regering achtte zelfs re organisatie van het eigen zieken- huisbeleid nodig en het zal ook wel niet lang meer duren voordat in samenwerking met een speciale in België ingestelde ziekenhuis commissie een nieuwe wet op de ziekenhuizen tot stand is gebracht. Grond gekocht De populariteit van het pro testantse ziekenhuis neemt niet weg, dat het zal moeten ver dwijnen, wanneer de nieuwe maatstaven zullen worden aan gelegd. Het is oud, te oud. Veel patiënten kunnen niet worden opgenomen, omdat de accommo datie voor bepaalde ziekten niet geschikt is. Hartchirurgie kan in de protestantse kliniek niet worden verricht. Observatiepa- tieten kunnen meestal niet wor den opgenomen. Er is geen poli kliniek, geen eerste hulpdienst. Er is al een bouwplan voor een nieuw ziekenhuis. De grond, ook in Ukkel. is zelfs al gekocht, zij het onder een zware hypotheek. Maar het bouwplan voldeed niet aan de eisen die krachtens de nieuwe wet aan ziekenhuizen zul len worden gesteld en het is afgewezen. Er is een nieuw bouw plan in studie, dat wél aan de nieuwe wet is aangepast. Het bouwplan is duur en hulp is onontbeerlijk. Zelfs al zal het ziekenhuis het minimumaantal van 80 bedden. dat .bij .de nieuwe wet wordt toegestaan,niet overschrij den- De Bond van Nederlandse Dia conessenhuizen zal zich -wellicht over het ziekenhuis in Brussel ontfermen. De heren De Vroet en Chardon, die aan de bond zijn verbonden hebben zich van de situatie van het ziekenhuis op de hoogte gesteld en zullen dezer dagen een rapport uitbrengen. Aan de hand daarvan zal moeten worden beslist of de bond het ziekenhuis een financiële injectie zal geven. Gaat deze subsidiëring vanuit Nederland door en krijgt het zie kenhuis een bouwvergunning, dan zal de Belgische regering 20 pet subsidie geven op een lening van 75 pet., wanneer de overige 25 pet. diging in de orde van de dienst. Mét de synode van Middelburg in 1581 heeft hij hiertegen beswaar. Middel burg achtte de schuldbelij denis en genade verkondiging voldoende opgenomen in ge bed en prediking. Dr. Bus kes. die na zoveel jaren van ambtsbediening als emeritus nu weer gewoon kerkganger kan zijn, vindt dat een apar te schuldbelijdenis en gena deverkondiging veel te gesti leerd zijn. Zij komen geïsoleerd, op zichzelf, te staan als gege venheden. In het gebed en de preek valt de gestileerdheid weg en worden ze uit hun isolement verlost. Ze func tioneren dan in de totaliteit van ons bidden en preken. genadeverkondiging geen genadeverkondiging meer behoeft te zijn, omdat de gena de al verkondigd werd. De preek kan toch niet nog eens dunnetjes overdoen, wat al ge daan werd? We mogen en moeten zo bidden en preken, dat een aparte schuldbelijdenis en aparte vrijspraak niet meer nodig zijn. Huiverig Dr. Buskes vervolgt: „Er moet mij nog iets van het hart: ik ben steeds weer huiverig geworden voor de zo zwaar geladen en tegelijk abstracte woorden, die in de aparte schuldbelijdenis in de regel gebruikt worden. Met abstract bedoel ik formeel. Het woord zonde krijgt geen inhoud. Het gaat volgens prof. Vander Leeuw in deze schuldbelijdenis dan ook niet over onze persoon lijke zonden, maar over onze zondigheid, die we met alle gemeenteleden gemeen heb ben". Te zwaar „Ik moet eerlijk zeggen: die zwaar geladen abstracte woor. den rollen over mij heen, maar doen mij niets. Op Kerstmor gen zat ik in de Koepel. De voorganger gebruikte de be kende woorden: „onze schuld, onze schuld, onze zeer grote schuld". Ik been dat niet bij en biecht dat eerlyk op, omdat ik langzamerhand tot de ontdek king ben gekomen, dat er velen zijn. die het niet bijbenen. Het is mij alles te zwaar van gewicht". Voorzichtiger „Of ik dan tegen zwaar gela den woorden ben? Stellig niet, maar ze moeten niet op mij neerkomen als rotsblokken, die mij in de letterlijke zin van het woord zouden verpletteren, als het niet wat meeviel, als ze niet naast mij terecht kwamen en mij toch wezenlijk niet raakten. Ik word steeds voor zichtiger met grote woorden, die vaak niet meer dan lege hulzen zijn." Tijloos „Zo'n aparte in bepaalde for mulering gegoten schuldbelij denis en zo'n aparte in soortge lijke vaste formulering gegoten genadeverkondiging doen mij teveel denken aan heiligenbeel den in de roomse kerk. Je ziet ze op het laatst niet meer en ze doen je weinig of niets. Het is alles ook zo tijdloos en in- actueel. Ik hoor het allemaal nog wel, maar het grijpt mij niet aan en zegt mij niets. Ik zit er onbewogen bij en onder. Ik laat het maar over mij heengaan, maar ik snak intus sen naar een kerkdienst, waarin schuldbelijdenis en genadever kondiging op een andere wijze functioneren: in het gebed en de preek", aldus het artikel van dr. Buskes. zijn. de bouwkosten voorhanden - Verzorgingshuis totstandkoming van de nieuwe kenhuiswet een verzorgingshuis worden voor chronische zieken, die geen werkelijke ziekenhuisver- pleging behoeven. Het gaat er nu alleen om of er een nieuw protes tants ziekenhuis zal komen, of Als het lukt, zal de stichting in Den Haag toch blijven be staan, want de heer Van Duij nen stelt zich op het standpunt dat het ziekenhuis, financiëel voorlopig wel kwetsbaar zal blijven als men bedenkt dat er toch ieder jaar alleen al aan hypotheek op de grond 10.000 moet worden afbetaald. Het spreekt vanzelf dat alle giften die nu bij de stichting binnen komen, zullen worden aange wend voor een nieuw protes tants ziekenhuis in Brussel. De Denen zijn een spaarzaam volk. De bevolking van het eiland Tuno bij Jutland wilde wel graag een vuurtoren hebben, maar er niet veel geld voor uitgeven. Zij kuamen tot de slotsom, dat het verreweg het goedkoopst was, om de toren van de kerk te gebruiken. Zo kreeg Tuno het unicum van kerkvuurtoren (of een vuurkerktoren). Is het geen goede illustratie van Jezus' woord „Gij zijt het licht der wereld"? Adenauer slaat de plank weer eens helemaal mis - Een interview vol tegenstrijdigheden - Als Parijs en Bonn het maar eens zijn.... DE, Ludwig Èrhard, voor de voeten te lopen. Enkele maanden gele den veroorzaakte hij een enorme rel. door zich in een weekblad openlijk tegen Erhard te keren. Hij beloofd,, zijn partij toen. het nooit meer te zullen doen, omdat hij besefte gevaar te lopen, hel partijvoorzitterschap te moeten afstaan. Bovendien wil hij graag bij de verkiezingen van septem ber a s. een belangrijke rol spe len. Want hij verwacht ook in de komende vier jaren in de Bonds dag een woordje te zullen blijven meespreken. En nu is er dan weer het beruchte interview mei de internationaal bekende mede werker van de New York Times C. L. Sulzberger. Adenauer zegt nu wel dat het geen interview doch een vertrouwelijk gesprek Er zijn echter nog maar weinig mensen in en buiten West-Duits- land, die de vroegere kanselier nog op diens woord willen gelo ven. Maar zelfs al waren de woorden van Adenauer niet voor publikatie bestemd (er is echter reden om aan te nemen dat het wel zo was), dan nog geeft hetgeen hij vertrouwelijk zou hebben medegedeeld reden tot bezorgdheid. Beweringen Kort samengevat komt de ont- ooezeming van Adenauer op het volgende neer. De vroegere kan selier meent, dat we ons in een situatie bevinden, die gevaarlij ker is dan op enig ander ogen- dachte steunt. Adenauer staaft zijn bewering met de mededeling, dat de Ver. Staten om de Russen een plezier te doen er van hebben afgezien, West-Duitsland raketten te leve ren voor middelgrote afstand. Deze zouden onmisbaar sijn voor de verdediging van de Bondsre publiek. Vragen blik in de periode na de Tweede Wereldoorlog Amerika zou blind zijn voor dit gevaar. Even later blijkt, dat Adenauer niet de internationale situatie in het al gemeen. maar wel de toestand in Europa en in het bijzonder de jongste ontwikkelingen met be trekking tot de Duitse kwestie op net oog had. Hij kan zei hij de gedachte niet van zich afzet ten dat Washington en Moskou een stilzwijgende overeenkomst hebben gesloten om de status quo in Europa te handhaven. Met andere woorden zouden de Ame rikanen berust hebben in de blijvende verdeling van Duits land en dus het bestaan van twee Duitse staten Hieruit volgt dan dat Amerikaanse regerings woordvoerders niet de waarheid zouden spreken, als zij (wat de laatste weken nogal eens gebeurd streven naar een zo nauw moge lijke samenwerking met ditzelfde Frankrijk? En als de ex-kanselier zo bezorgd is over het feit. dat de Amerikanen de Europeanen wel eens aan hun lot zouden kunnen overlaten, waarom hij streeft hij er dan al enkele ja ren hardnekkeig naar, de Ame rikaanse positie In Europa af te breken, ln slaafse navolging van generaal De Gaulle? Kan hij niet meer aerleus worden genomen? Zie je wel De aap komt al spoedig uit de mouw, als we verder lezen. Amerika maakt zich geen zorgen meer over Europa, „omdat het de ontwikkelingen in Azië veel be langrijker vindt, nu communis tisch China komt opzetten als wereldmogendheid van betekenis. Adenauer vindt dat onjuist, want -- v - wat in Europa gebeurt is naar President Johnson zou zelfs al zijn mening veel belangrijker. Dat is nog niet alles. Adenauer verwacht, dat na de dood van generaal De Gaulle in Frankrijk en Italië door communisten ge leide volksfronten aan de macht zullen komen. Het gevolg zal volgens de ex-kanselier zijn, dat de Westduitse wil, zich te verzet ten tegen druk van Russische zijde, geleidelijk zal verminde ren. De Amerikanen, die dit volgens Adenauer in hun bere keningen hebben opgenomen. gevolgen van een terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Europa. Er is geen Amerikaanse belangstelling en geen leiding meer, aldus Adenauer in een nogal vreemd betoog. Want, zo vragen we on* af, 's Adenauer nu al weet. dat er na De Gaulle in Frankrijk (en Ita lië) een volksfront aan de macht zal komen, waarom is hij dan niet wat voorzichtiger In ziin Dus niet: Laten we zorgen, dat de Amerikanen geen reden heb ben of krijgen om zich van ons af te wenden. Maar: laat ze maar gaan, want we hebben De Gaulle nog. „Omdat ook president John son de aan West-Duitsland geda ne beloften niet gestand doet heeft de regering te Bonn beslo ten, te gaan vertrouwen op de Franse toezegging, dat dit land onmiddellijk bij een Russische getroffen wordt, zal de Sowjet- unie het machtigste land van de wereld zijn. In een dergelijk zwart-wit-schema redeneert de vroegere regeringsleider dat Eisenhower en Dulles zulke betrouwbare bondgenoten waren en dat er met Kennedy en Johnson niet te praten viel Adenauer wil met zijn betoog eigenlijk alleen maar zeggen: Zie ie wel. dat het beter is om niet Ceen illusies Adenauer heeft nog iets aan Sulzberger verteld, nl.: „In Bonn, noch in Parijs, koestert men de illusie, dat men in Europa alleen de Russische ge wapende macht zou kunnen weerstaan. Wel is men daar van mening, dat een Amerikaanse tussenkomst met kernwapens af gedwongen zou kunnen worden" Men vraagt zich af, wat de vroegere kanselier daar mee be- doelt. Het lijkt op chantage. Het zou kunnen betekenen, dat Frankrijk met de steun van Duitsland een kernoorlog zou kunnen ontketenen, waarin de Verenigde Staten (ook tegen hun wil) automatisch betrokken zou den raken. Dat is één mogelijk heid. Generaal De Gaulle (of het volksfront dat volgens Adenauer na deze man zal komen) zou dan de vinger aan de trekker van het Amerikaanse kernwapen hebben. Adenauer kan echter ook bedoeld hebben, dat Europa zich rustig onder het kernzwaard van De Gaulle zou kunnen voelen, omdat Amerika in geval van nood zich tooh genoodzaakt zou voelen, zijn kernmacht in te zetten om de westerse wereld voor communis tische overheersing 1 - vrijwaren Hoe dan ook, in beide gevallen zouden de Amerikanen dan toch maar weer Europa te hulp snel len. Het Is geen verheffend beeld, dat we van de ex-kanse- 'ier krijgen. En we ruller goed' aan doen. maar snel te vergeten, dat hij weer eens de plank heeft misgeslagen. „Bezeten" Dit neemt niet weg. dat het nu hoo£ tijd is geworden, dat de Christendemocraten in de Bonds republiek de 89-jarige Adenauer op een nette manier aan het verstand brengen, dat hij er goed aan doet, de politieke arena te verlaten, als hij zijn mond niet kan houden. We hebben er al vaker op gewezen, dat Adenauer bezig is. zijn eigen grootheid af te breken. Het gaat niet aan te beweren, dat Adenauer niet meer weet wat hij zegt, omdat hij 89 jaar is. Hij weet drommels goed, wat hij zegt. Maar hij spreekt de taal van een „bezetene", van iemand die tot elke prijs do verwezenlijking van een bepaal de gedachte, een bepaald idee. wi] doordrukken. Als Frankrijk en (West-) Duitsland het maar met elkaar eens zijn en de andere Europese landen 3luiten zich bij hen aan, dan komt alles wel in orde. En daar wordt alles aan opgeofferd, als Adenauer en De Gaulle hun zin krijgen. Zo ver is het echter nog niet Zo ver zal het hopelijk nooit komen ook. Kanselier Erhard heeft het moeilijk, omdat hij tussen aller lei klippen door moet zeilen. Het bezoek, dat hij enige tijd geleden aan De Gaulle bracht, heeft wel de sfeer tussen beide staatslieden gezuiverd. Van een capitulatie voor de eisen van De Gaulle is echter geen sprake geweest. Dat weet Adenauer beter dan wie Vandaar zijn reactie

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 14