Nieuwe Leidse Grarant m Lonen bleven in gareel Hoogovens en Gasunie zijn het eens BOOT Moeilijke gevallen moeten nog komen Geen Churehill-laan in Nw-Lekkerland Pater Jan Smit vermoord S# NV Meer luchtaanvallen op Noord-Vietnam Frankrijk betaalt nog uitsluitend in goud Commentaren SCHILUERFEEST [fleXA! NIEUWE KLEUREN Opnieuw drie gevallen van vergiftiging Vrijdag 12 februari 1965, 45ste jaargang Dr E DIFMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD ,Stantv»stigii b ghebleve* Depressie weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen, later gevolgd door opklaringen en enkele regen- sneeuw- of hagelbuien. Matige tot krachtige, aan de kust later harde tot stormachtige zuid westelijke wind ruimend naar noord west. Lagere middag-temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). Steenstraaf 37 Postbus 76 Prof. Zijlstra als arbiter DEN HAAG Het langdurige conflict tussen de Nederlandse Gas- en de Koninklijke Nederland- sche Hoogovens én Staalfabrieken over de aardgaslevering aan Noord holland is opgelost. Er is een arbi trage-regeling getroffen. Spoedig moet zodanig-- betaling wordan rastgesteld voor het afstaan van de con- Iractspositie van de Hoogovens aan de Gasunie, dat enerzijds wordt tegemoet jekomen aan de belangen van de Hoog- als gasproducent en anderzijds de toördinatie wordt gewaarborgd van de gasvoorzïening in Noordholland en de sst van Nederland. Prof. dr, J. Zijlstra, oud-minister van 5naneiën, zal als arbiter optreden. Het probleem moet eind maart uit de wereld Nieuwe c.a.o.'s voor 400.000 werknemers (Van onze sociaal redactie) DEN HAAG Naar wij, verne men is gistermiddag in het bestuur van de Stichting van de Arbeid een algemene gedachtenwisseling gehou den over de loonontwikkeling, zoals die na 1 januari heeft plaatsgevon den. Daarbij is men tot de conclusie gekomen dat de werkgevers werknemersorganisaties in de be drijfstakken, die tot dusver goed keuring hebben nieuwe collectieve arbeidsovereen komsten, zich in het algemeen vrij goed houden aan het centrale loon- akkoord dat tussen de regering en de stichting van de Arbeid troffen. Mooht dit zo blijven dan zal jaar geen of nauwelijks sprake zijn vari een te sterke uitloop der lonen boven, zoals in 1964 heeft plaatsgevonden. Tot nu toe heeft de Stichting Arbeid nieuwe c.a.o.'s voor ongeveer 400.000 werknemers goedgekeurd. Er nog geen - enkele overeenkomst afge wezen. Er staat de Stichting echter stel lig nog een aantal moeilijke beslissinge; achten. j zij#, De Gasunie kan inmiddels beginnen i' voorzieningen voor haar gaslevering in Noordholland. I Deze resultaten zijn voortgevloeid ui* het drieënhalf uur durend gesprek tussen liirectioleden van deHoogovens en van e Gasunie met minister dr. J. E An- De arbitrage is bindend. De [Hoogovens moeten nog het fiat hebben Dat :hijnlijk vandaag worden verkregen. In de besprekingen is niet gesproken t concrete bedragen. Het verschil bij onderhandelingen, zoals minister An- sssen gisteravond meedeelde, beliep lussen de 7 en 12 miljoen gulden per jaar. zijn contracten die nu nog een looptijd n tien jaar hebben. let is de bedoeling dat de Gasunie de mige leverancier van gas blijft. De win- i aardgas kan ook door anderen Itóchieden. De Hoogovens zullen een tigen weg moeten zoeken voor het ge- iruik van het zelf geproduceerde gas in iigen bedrijf, aldus de bewindsman. ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Tel. 01726-2541 Vraagt geïllustreerde prijslijst Negerpredikant ziek aan bed geketend SELMAALABAMA De neger predikant James 3evel, een mede werker van dominee Martin Luiher King, is vandaag op last. van de po litie op zijn bed in het ziekenhui: geketend Dminee Bevel, die in de gevangenis zat omdat hij aan een demonstratie had deelgenomen, werd naar het kenhuis overgebracht met 39 graden koorts. Later heft het hoofd van de politie in Selma de ketenen van dominee Be vel laten losmaken, na een protest van de behandelende geneesheer, die ver klaarde, dat de predikant zo veel glijk rust moet hebben. Denk aan boerenoorlog.... MEUYV-LEKKERLAND De ge tueenteraad van Nieuw-Lekkerland >vas het er gisteravond niet mee eens. dat een nieuwe straat in het dorp Churehill-laan zou worden genoemd Het voorstel van B. en VV. werd van de tafel geveegd. De bezwaren van de raadsleden waren 'cl verschillend van aard. Zo vond de heer A, Nederlof (c.h.) de figuur van Churchill te groot voor het kleine Nieuw. Akkerland. In een grote stad als Rot- GR0K0 ONTDOOIT DE PRIJZEN nVAN DIEPVRIES! Spinazie, pak v. 650 gr fJHTnu ■yg gratis bij aankoop van een 700 grs pak Groko-andijvie a 95'. leuk Groko-speldje! betaalbare diepvries terdam kan men hem eren. ,,Maar w zei de heer Nederlof. „moeten niet Pi beren een leeuw in een luciferdoosje stoppen". Het raadslid stelde voor een historische figuur te vernoemen. Zoals Floris V, die de strijd tegen het water organiseerde en in 1281 een dijkschouw invoerde. Tromp of De Ruyter Weer anders was het geluid van de heer T. Oosterwjjk van de S.G.P. Hij hield het liever bij een Nederlandse held zoals Tromp en De Ruyter. Die waren ook groot. Dan voerde de heer D. Dansteeg (a r.) nog het woord. Hij wenste even min een Churehill-laan, gezien de rol die de Engelsman in de boerenoorlog heeft gevoerd. Nee. de heer Dansteeg voelde meer voor Van Aelbrecht. Deze ridder heeft tenminste veel voor de boeren gedaan. Na al deze kritiek (alleen de liberaal J Deelen was niet tegen) wisten B. en W. het niet meer. Daarom trokken zij het voorstel maar in om zich nader te beraden In de volgende vergadering komen ze met een nieuw voorstel, want de straat moet toch een naam hebben POL-AUTOMATISCHE Charles Stoke, boordschutter in een der Amerikaanse helikopters, die zijn ingeschakeld voor de be strijding van N oordvietnamese troepen, deelt tijdens een tussen landing ergens in Vietnam" stukjes kauwgom uit aan dorps kinderen. Angstvallig houdt hij echter zijn automatische machine geweer gereed om zonodig direct te kunnen ingrijpen. AMSTERDAM Pater Jan Smit van de orde der kruisheren blijkt de Nederlandse missionaris te zijn, die op Nieuw-Guinea is verinoord. Vol gens liet officiële Indonesische pers bureau Antara werd hij 28 maart te Agats doodgeschoten door liet hoofd van het plaatselijk bestuur S. Sim bay. De administrateur voor West-Irian, brigade-generaal Soetjipto had als den opgegeven, dat „Smit de republiek Indonesia beledigde". Soetjipto had aan die mededeling toegevoegd: „De Indonesiërs in West-Irian zijn zich reeds hun nationalitiet bewust; een man als Smit had dit moeten begrij Over de omstandigheden waaronder pater Smit overleed, is nog niets medt gedeeld. Hij was in september 1958 na£ t in Agats vertroknen. Hij wt de laatste blanke, die contact had gehad Michael Rockefeller (uitgezonderd reisgenoot). Later was hij het, die meldde dat Rockefeller was opgegeten. TV nu elke avond om zeven uur HILVERSUM ocporganisaties ivontlpi ogramma van de tel gang van 15 maart dagelijks doen beginnen. Het programma tussen zeven en acht ïr zal deels bestaan uit programma's ontspannende aard en deels uit infor gramma's. Thans zal echter herverdeling van de zendtijd moeten plaats vinden, om te voorkomen, dat de istgestelde zendtijd voor Nederland 1 wordt overschreden Het televisiepro- mma op zaterdagmiddag zal daarorr i uur later dan gebruikelijk, dus orr r uur, beginnen. Benoemd tot kantonrechter Gronin- alsmede kantonrechter-plaatsvervan- te Zuidbroek. mr. P. A C. Bondam, Ned, Antillen. VERFHANDEL OEGSTGEEST KEMPEN AERSTR 71 TELEFOON 50105 FLEXA DEALER Herenstraat 34 Nieuwe Rijn 49 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN TELEFOON 23135 Johnson tot senator Dirksen WASHINGTON/SAIGON/HANOI De Ver. Staten zullen hun luchtaan vallen op Noord-Vietnam nog uitbrei den. Deze mededeling heeft president Johnson telefonisch gedaan Everett Dirksen, de leider v republikeinen in de Amerikaanse senaat. Op de vraag, of Hanoi zal den gebombardeerd zei Dirksen. dat daar over nog geen besluit is genomen. Johnson had tegen Dirksen gezegd „Wij zullen met gelijke munt terug betalen". Dirksen voegde eraan toe „Ik ben van mening, dat we harder moeten toeslaan dan we zelf worden geslagen". Voorts wordt uit Washington gemeld, dat de politiek van vergelding, die de Ver. Staten nu in krachtige mate toepas sen, als volgt werkt. President Johnson maakt in samenwerking met de ministei van defensie en de nationale Veiligheids raad uit, of en in hoeverre een actie van Vietnamese communistische zijde zal wor den vergolden. Op de lijst van objecten, die voor aan vallen in aanmerking komen, komen nog meer dan 20 militaire en industriële doe len voor. variërend van plaatsen, waai Vietcongtroepen zijn geconcentreerd of dergelijke militairen worden opgeleid, tot de installaties van Haiphong, de haven Hanoi. Ook staan op de lijst militair vliegvelden en talrijke fabrieken. Intussen heeft de regering van Noord - Korea van de Sowjetunie, communistisch Dhina en andere landen verlangd,- dat zij >p hun beurt vergeldingsmaatregelen ïemen tegen Zuid-Victnam. De premier /an Noord-Korea stelde deze eis aan een liner ter ere van Kosygin, de Russische Deze deed in zijn antwoordlede een be. oep op het herstel van de eenheid in het ommunistische kamp. maar ging niet in op de eis van zijn Noordkoreaanse collega In dit verband wordt uit Moskou gemeld lat men. daar ernstig streeft naar het 'oorkomen van uitbreiding van de oorlog n Vietnam. Op Noord-Vietnam zou een beroep zijn gedaan, zich te beheersen en gaan toeleggen op de economische ontwikkeling van het land. Vietcongrebellen gelegerd De kazernes ligge naan wegen naar het zuiden. Intussen deden met raketten uitgeruste Amerikaanse helikopters aanvallen op een vijftigtal jongen, waarmee ongeveer 500 rebellen trachtten, bij Qui Nonh te landen, waar enkele dagen geleden bominslag werd gepleegd op een Ameri kaans kazernecomplex. Ttalrijke jonken werden tot zinken ge bracht. Vele opvarenden zouden zijn df ronken. In het puin van de kazernes in Qui Nonh bevinden zich thans geen overlevenden meer. In totaal werden 23 man uit de puinhopen bevrijd. De lijken vam twee Amerikanen tien Zuidvietnamezen zijn geborgen. Negentien Amerikaanse militairen worden nog vermist. In de afgelopen dagen zijn meer dan 200 Amerikaanse militaire-n gedod, gewond of gevangen genomen tijdens operaties tegen de Vietcong. Wantrouwen en gebrek aan medewerking Parlementariërs gaan niet naar Zuid-Afrika DEN HAAG Het plan een parle mentaire missie naar de Unie van Zuid- Afrika te zenden is van de baan. De vijf oorspronkelijk aangewezen parlements leden. die zouden gaan. hebben te ken nen gegeven, dat zij, gezien een zeker wantrouwen en gebrek aan medewerking aan Zuid-Afrikaanse kant en een onvol doende garantie voor bewegingsvrijheid het nut van een oriënterend bezoek aan de unie betwijfelen. Deze vijf parlementsleden zijn: mejuf frouw dr. M. A. M. Klompé {kath. v.) prof dr. C. L. Patijn (soc.). de heer Th. H. Joekes (lib.), mr. C. A. Bos (chu), leden van de Tweede Kamer en prof. mr. W. F de Gaay Fortman (ar.) lid van do Eerste Kamer. Het plan tot dit bezoek rees, nadal j ruim een jaar geleden een groep var vijftien vooraanstaande Nederlanders in brief aan de minister van buiten landse zaken, mr. J. Luns. verontrusting bezorgdheid over de gang van zaken de Unie van Zuid-Afrika in het bij zonder met het oog op de apartheid uit- Deze „groep van vijftien" formeerde zich spontaan na een algemeen gesprek tussen personen, die op het gebied cultuur, zending, wetenschappen en ie diepgaande belangstelling voc. hebben .Tot deze groep behoorden de heren De Gaay Fortman, Patijn Joekes. Vier doden en vijf gewonden bi j botsing bussen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Doordat een volks wagenbusje met pendelaars vaiunor vroeg te Hoogvliet op een wegkrui; geen voorrang verleende aan een rechts komende RET-bus van Rjn 63 ontstond een botsing, waarbij de 46-jarige cauffeur van het volkswagenbusje. J. di Wilde uit Vlaardingen. en een zijner pas sagiers, de 47-jarige metaalbeuerkei v. d. Slot eveneens uit Vlaardingen, het leven kwamen. Van de zes andere inzittenden, werden er vijf ernstig een licht gewond. In de loop van ochtend zijn in het ziekenhuis overleden de metaalbewerker A. Kosten. 47 jaar en zijn zoon A. L. Kosten, 24 jaar. beiden uit achiedam. De RET-bus had op dat vroege Um slechts twee passagiers. Van hen werd een Spaanse arbeider gewond. De beid voertuigen kwamen na ue botsing In het plantsoen terecht Het volkswagenbusje was totaal vernieid. de RET-bus werd zwaar beschadigd en moest met een takelwagen worden wee. gesleept. WARSCHAU In Polen zijn donder dagavond alle medische diensten gewaar schuwd in verband met de plotselinge neming van het aantal griepgevallen die het begin kan zijn van een epidemie. Er in heel Polen al 3500 gevallen griep geconstateerd. Zoals bekend heb ben Rusland en Oost-Duitsland zwaa lijden gehad van een griepepidemie I oorraad I 'S op dieptepun t Chi ma .ordt bericht, dat volgens <ui Noord Vietnam het ge- openlijke oorlog in Indo- China en de rest van zuidoost-Azië dreigt. Er zijn echter nog geen aanwijzingen, dal i actie tegen zuid-Vietnam op komst Ook zijn nog geen militaire bewegin- in zuid-China waargenomen, die ver band zouden kunnen houden met de toe stand in Vietnam. Niettemin vraagt men zich in Washington af, of de strijd niet uit de hand zal lopen als de huidige ontwikkeling voortduurt. De stemmen die op onderhandelingen nandringen zijn dan ook toegenomen. Daarentegen heeft de vroegere vice- •esident Nixon gepleit voor voortzet- ig van de bombardementen. De ver- geldingsaanvallen van gisteren werden ondernomen door 130 Amerikaanse straal jagers en 28 Zuidvietnamese jachtbom menwerpers. Zoals we gisteren al in een deel van onze edities meldden, gingen toestellen verloren. Een van de drie piloten werd gered. Een andere kwam om het leven en de derde, Robert Shumaker geheten; werd door de Noordvietnamezen gevangen ge nomen. De vliegtuigen bestookten Tsjanh Hoa, een plaats op 250 km ten noorden van de grens tussen Noord- en Zuid- Vietnam. en Tsjap Li, niet ver over deze grens, waar ook kazernes zijn gelegen. In Tsjanh Hoa waren ongeveer 4000 België en Italië: „onmogelijk" PARIJS De Franse minister va., financiën heeft bekendgemaakt dat Frankrijk voortaan zijn internationale betalingen uitsluitend in goud zal ver. richten. Frankrijk gaat onmiddellijk hiertoe over en is het eerste land dat dit doet sinds de overeenkomst van Bretton Woods van 1945. In kringen van het ministerie ver klaart men dat dit neerkomt op een terugkeer naar de gouden standaard zonder prijsverhoging voor het goud. De minister zei nog, dat de afdoening van internationale verplichtingen tus sen centrale banken uitsluitend in goud moet gesehieden en dat die centra le banken de enige bezitters van de goudreserves moeten zijn. De reorganisatie van het internationale geldstelsel dient te leiden tot de geleide lijke verdwijning van overtollige devie zenreserves en de winsten, die de bezit ters daarop maken, zo zei hij. Hij noemde het huidige stelsel decadent. De Belgische minister vanfinanciën heeft verklaard een terugkeer naar de gouden standaard niet mogelijk te achten. De directeur-generaal van de econo mische afdeling van het Italiaanse minis terie van buitenlandse zaken waarschuw de tegen overhaaste overgang op de gou den standaard. De Amerikaanse goudvoorraad is vorige week met 150 miljoen dollar gedaald, waardoor het totale goudverlies in 1965 op 450 min komt en de goudvoorraad op 14.938 min, het laagste punt sinds 8 TJET wordt tijd, dat minister Bot met zijn plannen voor radio en televisie op tafel komt. Dan weten we tenminste waar we over praten. Met zijn tamelijk systeemloos hard op denken, tot in de volksvertegen woordiging toe, heeft hij ruimte ge maakt voor allerlei veronderstellin gen. Welnu, die worden dan ook gul ge opperd, zij het ook dat ze onderling nogal eens tegenstrijdig zijn. Merk waardig is bovendien, dat men van de ene dag op de andere allerlei uit eenlopende mogelijkheden als kans hebbende hoort aanmerken. Kortom, heel Nederland doktert mee aan het bestel, zoals het in an dere tijden meedoktert aan onze ka binetsformaties. Feit blijft, dat nie mand, wellicht ook de minister niet, een bevredigende regeling weet. De meest voor de hand liggende is uiteraard die aansluit bij hetgeen onder ons op natuurlijke wijze en overeenkomstig aard en karakter van ons volk is gegroeid. "yiA een onduidelijk en onvolledig bericht van het officiële Indone sische persbureau hebben wij dan thans mogen vernemen, dat reeds en kele weken geleden in West-Irian ons meer bekend als Nieuw-Guinea een Nederlander is doodgeschoten, nadat hij de republiek Indonesië zou hebben beledigd. Er zijn vermoedens dat het hier een missionaris geldt. De gebrekkige wijze waarop dit nieuws tot ons doordringt, is ken merkend voor de situatie waarin wij ten opzichte van dit gebied ons be vinden. Het gebied is afgesloten en er dringt weinig of niets tot ons door. De dood van een Nederlander, en zeker een gewelddadige, kon uiter aard niet verborgen blijven. Maar ook hieromtrent worden we eerst na geruime tijd en dan nog alleen in een onduidelijk bericht geïnformeerd op zichzelf een geval van ergerlijke achteloosheid voor de Indonesische regering. Opheldering lijkt geboden. T^CONOMIE Is vooral ook een kwes tie van afwegen van belangen. Het is een bezigheid, die reeds als zodanig de heer Zijlstra, lange tijd minister in deze sector en thans weer buitengewoon hoogleraar, niet vreemd is. De daarvoor benodigde wijsheid zal hem echter In het bijzonder van pas komen, nu van hem een oordeel, weinig minder dan een Salomons- oordeel, is gevraagd. De heer Zijlstra immers zal hebben te beslissen in het geschil tussen de Hoogovens en de Nederlandse Gas unie over de gaslevering aan Noord- Holland. We kunnen ons denken, dat de huidige minister van econo mische zaken, de heer Andriessen, een zucht van verlichting heeft ge slaakt, nu hem op deze wijze een last van de schouders werd genomen. Trouwens, ons aller belangen zijn erbij betrokken, ditmaal met name die van de bevolking van Noord- Holland. Men wil daar ook wel pro fiteren van de bescheiden prijs die de vondsten van gas in eigen bodem mogelijk maken. De bereidheid van beide erbij be trokken partijen tot bewilliging in arbitrage stemt reeds erkentelijk. TAMMER is het, dat de voorgeno men reis van de Nederlandse parlementaire groep naar Zuid-Afri ka geen voortgang zal hebben. In Zuid-Afrika blijkt men tegenover deze reis te terughoudend te staan. Met name stond men afwijzend te genover de toch redelijke wens van de groep, ook een ontmoeting te mo gen hebben met de bekende Bantoe leider en Nobelprijswinnaar Loe- thoeli. Wij betreuren deze gang van zaken oprecht. Zelf hier steeds trachtende begrip te wekken voor de problema tiek waarin Zuid-Afrika zich be vindt, hebben wij aan de andere kant de noodzakelijkheid voor Zuid-Af rika van het gesprek met Nederland altijd beklemtoond. Het bezoek van deze parlementaire groep, waarin al le grotere politieke partijen werden teruggevonden, zou daarom een hoogst nuttige bijdrage kunnen zijn. Reeds de weigering van het contact met de Bantoeleider echter maakte, zacht gezegd, het nut twijfelachtig. Het is begrijpelijk, dat onder deze omstandigheden, hoezeer ook met leedwezen, de leden van ons parle ment van hun voorgenomen bezoek hebben afgezien. Mysterie der Startigliters SOESTERBERG Deze week heb ben zich opnieuw drie gevallen van vergiftiging voorgedaan bij Neder landse piloten, die de Starfighter vlo gen. Dé betrokken mannen, die over hoofd pijn en duizeligheid klaagden, werden onmiddellijk naar het Amerikaanse vliegmedische centrum in Wiesbaden overgebracht, doch daar kon niets wor den geconstateerd, dat het mysterie van de snelle, Amerikaanse straaljagers zou kunnen oplossen Overigens hebben niet alle toestellen last van de vorming van giftige gassen in de cockpit. Er zijn er ook waarover de püoten nooit klagen. De in Nederland geconstateerde geval- len staan niet op zichzelf. Uit Canada zijn oenen ren gekomen over soortgelijke be- dwelmingsverschijnselen in de cockpit van Starfighters. Ook daar zijn maatre- troffenV00r beperkt vlie§g£bruik ge- Amerikaanse en Nederlandse techni ci en doktoren blijven inmiddels naar- «r,f„Jlaarvde °°1'zaak der kochten .peuren. Er is tot nog toe nog geen spoor gevonden, wat het euvel alleen maar mysterieuzer maakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1