Nieuwe Leidse Courant V ergeldingsaan vallen op Noord-Vietnam Na bomaanslag Amerikaanse kazerne r Duitsland staakt zenden van wapens aan Israël Nederlander vermoord te Merauke? Brand na breuk in sasleidino van Gouda Johnson neemt geen genoegen met excuses Politie in Selma dwingt negerkinderen tot mars Italiaan steekt na ruzie kostbaas (71) dood Belastingopbrengsten haalden een record Commentaren CALEX Hr«ct*wr: F. DIEMER H^ifcJfed.rteur: Or E. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD oa „SlaMvattigh is gK«blrvM mijn her» in teghenspoef" Donderdag 11 februari 1965- 45ste jaargang Zuidwestelijke wind De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Over het algemeen veel bewolking, maar weinig of geen regen. Zwakke wind, draaiend naar zuidwest, later toenemend tot matig of krachtig. Weinig verande- Abonnementsprijzen p.W. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 1B.OQ—19.00 i SAIGON/WASHINGTON Tientallen Vietnamese jachtbommenwer pers. begeleid door twintig Amerikaanse straaljagers hebben vanochtend I een hevige aanval gedaan op doelen in Noord-Vietnam. Deze derde aanval I sinds zondag is de hevigste, die tot nog toe gedaan is. Het gaat hier om I vergeldingsmaatregelen voor de bomaanslag die communistische rebellen hebben gepleegd op een kazernecomplex van Amerikanen in Qui Nonh (Zuid-Vietnam). President Johnson had de nationale veiligheidsraad van de V.S. bycengeroepen, die echter uiteenging zonder dat een besluit be kend werd gemaakt. Aanvankelijk werd in Washington verklaard, dat de aanslag even ern stig werd geacht als die van het af gelopen weekeinde toen een leger kamp bij Pleikoe werd bestookt. De aanval wordt beschouwd als eei deel van een aantal offensieve ac- j ties waarmee de communisten zo- wel de Amerikanen als de Zuidviet- ■J namezen willen treffen. In dit sta dium wordt de actie echter nog niet als een groot offensief beschouwd. Rampgebied Het gebouw, dat gistermiddag door de bominslag getroffen werd, stond de binnenstad van Qui Nonh, een l melijk grote stad aan de kust. Het de hoofdstad van de provincie Binh Dinh, waar maandag de rode rebellen ten minste 600 man regeringstroepen letterlijk in de pan hebben gehakt (zo als we gisteren al meldden). Het is de grootste nederlaag, die de Zuidvietnamese troepen tot dusver de strijd tegen de communisten heb ben geleden, 5| Slachtoffers (j Volgens de laatste berichten hebben pioniers van leger en marinierscorps van de V.S. contact met zes van de 23 Amc- rikaanse militairen, die bedolven liggen onder bet puin van het vier verdiepingen hoge kazernegebouw (ook we] een hotel (enoemd). j Van de overige zeventien Amerikanen onder de negen meter hoge puinhoop ic niets gehoord. Het betonnen gebouw I kwam pas enkeje maanden geleden ge reed. De beide Vietcongleden, die de aan slag vermoedelijk hebben gepleegd, zijn omgekomen Het is niet bekend, of zij door de explosie werden gedood of dat zij werden neergeschoten. Twee Ameri kaanse militairen en elf Vietnamezen zouden zijn omgekomen. Bij Qui Nonh staan verscheidene Ame rikaanse installaties. Er is ook een vlieg veld. dat groter is dan dat van Pleikoe op 130 km naar het westen. In de omge ving van de plaats zijn een helikopter heid en jachtbommenwerpers gestatio neerd. Het 100 man tellende Amerikaanse garnizoen verzorgt de bevoorrading de troepen in het binnenland Het was niet onmiddellijk bekend, hoe de Vietcong er in was geslaagd, de me springlading aan te brengen, die hon derden kilo's moet hebben gewogen. De rebellen hadden ook de elektriciteitscen trale buiten werking gesteld. Dit bemoei lijkt de reddingsactie. (Voor vervolg zie pag. 13) Vv"'* BONN De voorzitter van de West- duitse bondsdag, dr. Gcrstenmaier. heeft gisteravond bevestigd dat de Bondsrepubliek de wapenhulp aan Is raël zal staken. Minister Schroeder (Buitenlandse zaken) weigerde ir gaan up deze zaak. Hij kondigde Jlir. mr. A. F. C. de Casembroot (58) overleden DEN HAAG Jhr mr. A. F C. de Casembroot. Commissaris der Konin gin in Zeeland is gisteren op 58-jarige leeftijd in het Academisch ziekenhuis in Utrecht overleden Jhr. De Casem broot, die bij de Zeeuwen geliefd was om zijn hartelijkheid en spontaneïteit, werd 5 januari van dit jaar opgeno men in het Gasthuis in Middelburg Op 17 januari werd hij overgebracht naar Utrecht. Jhr. August Francois Charles de Ca sembroot werd geboren te Middelburg. In 1932 werd hij burgemeester van iWestkapellc In december 1940 lid van 'Gedeputeerde Staten, doch op 6 mei 1943 als zodanig door de bezetter ont slagen. Na de bevrijding werd jhr. De Casem broot wnd. Commissaris der Koningin 'n Zeeland, in februari 1946 opnieuw burgemeester van Westkapelle en 1 fe bruari 1948 Commissaris der Koningin. De heer De Casembroot was Com mandeur in de Orde van Oranje-Nassau dat vandaag een officiële verklaring zou worden afgelegd. Tevoren had premier Sabry in Egyptische parlement medegedeeld, dat het zenden van wapens door West-Duits- land zou worden gestaakt. De wapens die al op weg zijn naar Israël, zouden wor den teruggeroepen. Egypte zou gegaran deerd hebben, dat niet tot erkenning var het communistische regime in Oost- Duitsland zal worden overgegaan. Israël zou talrijke vliegtuigen, tanks, pantser wagens, luchtdoelkanonnen, raketten en enkele onderzeeërs hebben overgenomen. Uit Tel Aviv wordt gemeld, dat de eer ste Amerikaanse Hawkraketten op ver scheidene plaatsen in Israël zijn geïn stalleerd. DJAKARTA Te Merauke is onlangs een Nederlander doodgeschoten. naam wordt opgegeven als Smitt. Het officiële Indonesische persbureau Au meldt dat de dader was het hoofd hel plaatselijk bestuur W. Simbay. Vol gens brigade-generaal Soetjipto. bestuur der voor West-Irian te Djakarta, is Smitt gedood omdat hy de republiek Indonesia beledigde.„Smitt en de anderen van d< oude garde moeten welen, dat Indone sië nu onafhankelijk is en een eigen ge zicht heeft", aldus Soetjipto. Op de Ne derlandse ambassade te Djakarta zelde men van niets te weten. Volgens onbevestigd bericht zou de heer Smitt een rooms katholiek missionaris zü» ge- Wrakhout bleek niet van Mauritssingel DEN HAAG Van het marinevlieg kamp Valkenburg is gisteren een Nep tune opgestegen en heeft vergeefs ge zocht naar eventuele wrakstukken van dc verdwenen Nederlandse coaster Mau ritssingel. Aanleiding tot deze speurtocht het feit dat men in zee ter hoogte Ameland een drijvend object heeft gesignaleerd, waarop het nummer 49 staat. De reddingsvlotten van de Maurits singel droegen het nummer A 4985. zo dat het wrakstuk een deel zou kunnen zijn van zon reddingsvlot De Neptune keerde echter onverrichter zake terug. GOUDA Een breuk in de gasleiding issen Gouda en Waddinxveen heeft gis- ren een felle brand veroorzaakt. De Goudse brandweer had een uur nodig ie vuurzee te doven De breuk ont stond toen een bromfietser in een werk- 'put op de Henegouwerweg reed. Hij had hekken en waarschuwingslampen te laat opgemerkt. Nadat men de man op de been had geholpen, schoot plotseling een steek- i van zeven meter uit de plastic gasbuie. die onder het rijwielpad loopt. JSa beschadiging ambassade in Moskou WASHINGTON President John son heeft in een verklaring van het Witte Huis door laten schemeren dat er wel wat meer moet gebeuren dan alleen het aanbieden van excuses door Moskou over de aangerichte schade aan het gebouw van de Amerikaanse ambassade in Moskou. De Amerikaanse president neemt het volkomen ontbreken van politieke be scherming tijdens de anti-Amerikaan se demonstratie „zeer ernstig" op. „Spijt betuigingen en schadeloosstellingen kun nen voldoende bescherming niet ver vangen. zoals het volkenrecht die ver eisten en zoals noodzakelijk is voor het onderhouden van diplomatieke bestrek kingen tussen staten", aldus de verkla ring. Johnson zegt weliswaar niet dat de betrekkingen gevaa rlopen, maar bij maakt wel duidelijk dat iets dergelijks niet meer voor moet komen en dal excuses alleen de zaak nu niet beter maken. Per 1 maart is benoemd tot burge meester van Zaandijk G. Oosterbaan te Koog-aan-de-Zaan <54>. thans wethouder tevens loco-burgemeester van Koog-aan- de Zaan. Hij is lid van de P.v.d.A. f" Jullie willen toch zo graag lopen F.B.I. stelt een onderzoek in SELMA (Alabama) Honderd- zestig negerkinderen ontsnapten gisteren te Selma, in de Amerikaan se staat Alabama, aan de politie, die de kinderen wilde overbrengen naar een huis van bewaring buiten de stad omdat dc plaatselijke gevan genis vol was. De kinderen waren gearresteerd bij betogingen voor het gerechtsgebouw in Selma in liet kader van de campagne voor in- schryving als kiesgerechtigden. Sheriff Janies Clark en zijn helpers •even de kinderen bijeen voor een ars van tien kilometer naar liet ge bouw waar zij zouden worden opge- Van tijd tot tyd werden de kinderen gedwongen, in de looppas te gaan waar bij enkelen, die niet zo goed mee kon den komen met wapenstokken ii rug werden gepord. Een meisje, dat kennelijk op van vermoeidheid was barstte in tranen uit en hoefde niei meer mee te lopen. Ongeveer halver wege stoven de kinderen plotseling uiteen en verdwenen in alle richtin gen. De sheriff zei later tot verslaggevers, dat hij en zijn mannen in auto'-s hadden gezeten en de vluchtende kinderen on mogelijk hadden kunnen tegenhouden. „Jullie willen toch zo graag lopen Vooruit, loop dan". Zo hadden de met elektrische veedrijversstokken uitgeruste politiemannen de kinderen, in de leeftijd van negen tot zeventien jaar, toege schreeuwd. Om te voorkomen dat journa listen de stoet zouden volgen had sheriff Clark na enkele kilometers zijn wagen dwars op een brug geplaatst. Het F.B.I. zal een onderzoek instellen naar het gebeurde. De verontwaardiging onder de negerbevolking van Selma is groot. Dominee Martin Luther King, die gisteravond na een onderhoud met pre sident Johnson in Selma terugkeerde, maande tot kalmte. „Hoe wreed er ook wordt opgetreden, wij mogen ons nimmer in de verleiding laten brengen, geweld met geweld te beantwoorden", zo zei hij. Hij riep de negers op, volgende week maandag in nog groter getale naar het ge rechtsgebouw te gaan om inschrijving op de kiezerslijsten te eisen. De campagne van de negers in Alabama is nu al drie weken gaande. In deze periode zijn in Selma en het nabij gelegen Marion 3400 negers gearresteerd Brand in Spaanse trein: 30 doden, 33 gewonden SARAGOSSA. De brand, die, zo als wij gisteren in een deel onzer edi ties meldden, ontstond in drie rijtuigen van de stoptrein MadridBarcelona, heeft aan dertig mensen het leven ge kost. Er werden er 33 met brandwon den in ziekenhuizen opgenomen. Het ongeluk gebeurde 40 km van Sara- gossa. De brand sloeg naar de achterste wagons over, doordat de machinist niet onmiddellijk in de gaten had welk drama zich achter hem voltrok. De passagiers trachtten in paniek uit de brandende wagons te springen, doch voor een aantal van hen was het al te kf.it. Hel ongeluk zou te wijten zijn ge weest aan het weigeren van het alarm systeem. Na de ramp zag men nog slechts een wirwar van buizen, stangen en verwrongen resten staal Interkerkelijk tehuis voor zeelieden IJMUIDEN Mogelijk wordt in Vel- sen-Noord het eerste interkerkelijk zee manstehuis vain Nederland gesticht. Tot nog toe zijn er in ons land alleen r.k en prot. chr. tehuizen voor zeelieden Het r.k, apostolaat ter zee en de chr. zee- manseentrale hebben hun medewerking het experiment toegezegd GRONINGEN De 32-jarige Itali aan Vito P. heeft gisteren zijn kost baas. de 71-jarige heer P. van Dijk. n_ een ruzie met een mes doodgestoken. De Italiaan begaf zich na zijn daad rechtstreeks naar het hoofdbu DEN HAAG Ruim twee miljard gulden is in 1964 meer aan belasting betaald dan in 1963. De totale ontvang sten stegen met f 2229 miljoen tot een record van f 13.742 min. In 1963 was de stijging slechts f 634 min. Dit is weinig minder dan de herziene jaarraming, die f 13.776 min. bedroeg, doch liet de oorspronkelijke raming tn f 12.063 min. verre achter zich. Over 1963 bedroegen de ontvangsten f 11.513 min. De niet-kohierbelastingen stegen met f 1736 min. tot f 9023 min., de kohierbelastingen met f 493 min. tot f4719 min. invloed van dc loonsverhogingen blijkt duidelyk uit de stijging van de loonbelasting met 40 pet. tot f 2856.3 min. De daling van het sigaretten roken komt tot uiting in de zeer geringe stijging van de tabakaccijns van f 565.1 min. tot f 567,3 min., terwijl er op f 600 min. ge- De opbrengst van het bijzonder invoer recht op benzine toonde duidelijk hoe sterk het benzineverbruik is toegenomen. De afzonderlijke middelen brachten in miljoenen guldens op: inkomsten 2842.7 ivorig jaar 2492.1. raming 2975). vermogen 205.7 (190.8 en 2031. vennootsch 1472.9 (1346.9 en 1475) grond 114.4 (115.8 en 31). personeel 83,1 (.80.5 en loon 2856,3 (2045,9 en 2850). loterij 2.7 12.5 en 3). dividend 163.7 (171.3 en 160). commissarissen 26.3 (25.6 en 25), motorrijtuigen 253 (213,2 en 1546.9 LI 1.80.2 en 1550) wijn 19 In één oogopslag Ene offer ook in her vormde kerken? pag. 2 Vierjarenplan voor uni versiteit pag. 2 Wat wil minister Bot met reclame bij RTV? pag. 2 Mantio Brosio. secretaris van de NAVO pag. 5 Weer rel om Adenauer pag. 5 Tuinder wil winstdeling uit geloofsovertuiging pag. 6 Betere kaas pag. 6 Belgische adel stuurt Ned. boswachter de laan uit pag. 7 politie, waar niemand aandacht hem had en hij moest wachten, omdat alle rechercheurs druk bezig waren met deze moordzaak. De Italiaan sprak bij het verhoor door de politie slechts Italiaans, zodat de hulp moest worden ingeroepen van dr. E. Peternolli. lector in het Itali aans aan de universiteit te Groningen. De onenigheid ging over het opzeg gen van de kamer door de heer Van Dijk. Ook speelde volgens de Italiaan een rol dat de oude heer minder pret tige dingen had verteld aan een vrien din van hem. Volgens verdachte zou het slachtoffer een mes hebben gegrepen. Hij zou hem het mes ontfutseld hebben, waarna hij het slachtoffer in de hals had gestoken. De oude man is nog naar buiten gewan keld. in huis een bloedspoor achter latend. en zakte voor de deur in elkaar Buren alarmeerden de politie. en een hoofdinspecteur naar de plaats des onheils werd geroepen zag lijj de bal van het hoofdbureau wel een ine donkere man zitten, maar hij be steedde er geen aandacht aan. tot hij by de heer Van Dijk een foto van de Itali- zag. Italiaan is in verzekerde bewaring Honderd miljoen bezitsvorming uit Breedband DEN HAAG Onderhandelingen tus- ;en ministeries hebben naar wij verne- nen er toe geleid om uit de t.453,3 mil joen, die de staat door de verkoop van aandelen Breedband heeft ontvangen, f.100 miljoen te bestemmen voor bezits- orming. Over de verdeling van dit bedrag over de verschillende plannen is nog niet be slist. De regering heeft over enkele we ken toegezegd hierover nadere medede lingen te doen in de memorie van ant woord betreffende de ontwerpen alge mene premiespaarwet aan de Tweede Kamer. Minister dr. H. J Witteveen heeft indertijd verklaard dat een deel der op brengst zou moeten dienen voor duur zame kapitaalvorming, doch dat de aandelen zelf daarvoor te speculatief TN jonkheer de Casembroot heeft de bevolking van Zeeland een even geliefd als bekwaam commis saris verloren. Met de Zeeuwen had hij lief. niet minder ook leed, gedeeld. Hij was er toen de ramp van het water dorpen en polders sloeg. Hij was er eveneens in de tijd waarin belangrijke veranderingen zich in het beeld van de provincie voltrok ken. Hij was er als een vertrouwde, die zelf niet alleen gekend was bij heel de bevolking, maar die zelf ook de mensen kende. Die zich een wist met zijn mooie en boeiende gewest, waarvoor hij ook buiten Zeeland met kracht en overtuiging opkwam. Een man naar wie men luisterde. Dat luisteren is er nu niet meer, tenzij men zich rekent en wij doen het gaarne bij wie tot ons spreken, ook nadat zij gestorven zijn. Tot ons spreken door hun persoon lijkheid. Het is een luisteren in eer biedige dankbare herinnering. TAAT van de opbrengst der Breed- -L' band-aandelen een belangrijk deel ingebracht zou worden in de bezitsvorming lag in de lijn der ver wachtingen. het was als het ware een natuurlijk vervolg van deze ver koop. Het is een fors bedrag geworden achthonderd miljoen waarmee in de bezitsvorming inderdaad iets valt te doen. Van bezitsvorming op brede schaal zijn ook wij hartelijke voor standers. Regeringspolitiek behoort mede op de bevordering ervan te zijn gericht. De voordelen zijn vele: meer stabiliteit in het economische leven, aanwakkering van het verant woordelijkheidsbesef, gezondere ver houdingen. IVij zien eigendom en bezit als zo belangrijk, dat wij billijke versprei ding ervan over zoveel mogelijk mensen toejuichen. De uitwerking van de thans genomen beslissing zien wij met belangstelling tegemoet. T~IE strijd in Vietnam neemt toe in fanatisme. De slagen vallen wederzijds en worden heviger. De Amerikanen hebben aanvallen met tegenaanvallen beantwoord. Het ant- hierop is weer niet uitgebleven. Hoe heftiger de slagen, des te nood zakelijker het beraad dat moet vol gen. Waarvoor niet behoeft te worden gevreesd is uitbreiding van het con flict tot buiten Vietnam. Dat arme land met zijn geplaagde bevolking blijft het betwiste gebied voor de communisten, die het erop hebben voorzien, en voor de Amerikanen, aan wie wel kolonialisme wordt toege schreven, maar wier bedoelingen wij rechtvaardig achten. Uitbreiding wenst geen de betrok kenen. Zou het teveel gevergd zijn, te vermoeden, dat juist nu de inci denten heviger worden, achter de schermen reeds diplomatiek naar mogelijkheden voor een oplossing wordt getast? "\/TET zijn afwijzen van elke erken ning van Oost-Duitsland op althans politiek gebied komt de Westduitse Bondsrepubliek telkens weer in moeilijke situaties. Ook nu weer doet zulk een situatie zich voor. Wapenlevering door West-Duitsland aan Israël dreigde Egypte te zullen beantwoorden met een erkenning van Oost-Duitsland. Een bezoek van de Oostduitser Ulbricht leek daartoe een geschikte gelegenheid. Waartoe heeft dit nu geleid? Dal de levering van wapens aan Israël door de Bondsrepubliek is stopgezet, waartegenover Egypte heeft willen afzien van de erkenning van Oost- Duitsland. Een pikante bijzonderheid is. dat Spanje tussen de Bondsrepu bliek en Egypte heeft bemiddeld. Voor de Bondsrepubliek wel weer een pijnlijke zaak, te pijnlijker nu zijn betrekkingen met Israël in het geding waren. ««'(iliONOIIIIi Official dealar Leiden e.o. Itl'I A ,U hoeft er heus niet verlegen mee te zijn. Bij schepen doen ze het ook

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1