Teleac gaat morgenavond ambitieus van start h 17 *3* 1 M ViWj 1 P „Ik zing liedjes in drie genres" Brick Bradford r—Toch is het zo! leren van t.v. Nog meer «lesje en «Josje Senmost: „Een kroon voor een kind' Puzzelhoek De vrouw Alberdien fflES DINSDAG 9 FEBRUARI 1965 ETHERGOLVENETHERGOLVENETHERGOIVEN-ETHERGOIVCN ITMERGOlVEN-ETHERGOlVEN-ETHERGOt.VEN-ETHERGOL.VEN- Commentaar Trea Dobbs in de eerste voorronde de Nederlandse finale voor het Eurovisie Songfestival gezongen liedje „Ploem, Eloem, Jenka" de meeste punten gaven 'at waren er 16 en daarmee reikte dit liedje dus maar net uit boven „Stad" met „zwart in mijn hart. omdat ik jou zo mis", dat er 12 veroverde, terwijl „Kijk maar niet om", waarin weer hard geschreeuwd moest worden van „niets meer te praten, want ik moet je haten!" gelukkig met drie punten werd wegge werkt. Wij geloven namelijk niet. dat dergelijke hevige smartkreten op het in ternationale songfestijn zo hoog worden aangeslagen, gezien de tragiek waarmee verleden jaar het Nederlandse liedje de mist inging. Trea zong haar „Ploem. ploem" dat natuurlijk ook alles met (beter terecht gekomen!) liefde heeft te maken, heel licht en charmant; er behoren een paar kokette danspasjes bij en een aardig me lodietje. Echt wel een kansje voor de Nederlandse top. maar er komen nóg twaalf liedjes. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NTS en KRO 8.20 uur zendt de NTS de tweede voorronde uit voor de finale van het Songfestival: Ronnie Tober is aan de beurt met zijn drie liedjes. 8.45 uur kan men bij de KRO weer lachen om de manhaftige dwaas heden van Hazel, die nu haar mevrouw een nieuwe opdracht voor binnenhuisarchitectuur bezorgt. 9.10 uur is het „Jan en Alleman" met Jan Blaaser en zijn groepje. 9.35 uur kan men kyken naar een documentaire over Karl Marx, de 19e eeuwse geleerde wiens naam nauw is verbonden met het communisme en om 10.10 uur nemen de camera's hun eerste kijkje in Nieuwspoort, waar het om parlementaire kwesties gaat. Ned. 2 AVRO 8.01 uur gaat de geschiedenis voort van het echtpaar dat op kantoor nieu gehuwd mag zijn. Het gaat nu om een Hofstetter, wie weet wat dat voor een merkwaardig geval is? 8.25 uur een artistieke ontmoeting met de dichter-beeld-houwer Jan Wolkers. 9.10 uur een „afspraak in Wenen", waaraan de 5e kolonne te pas komt. 10.05 uur IKOR en CVK verzorgen hun eerste uitzending „Kerk en sport". VANAVOND TE HOREN internationale artiesten op over het televisiespel „In Hilversum l AVRO 8.05 uur treedt een keur van nationale in „Variété Theater". 9.45 uur een gesprek over literatuur het teken van de vis" en 11.05 uur Franse kamermuziek op de plaat. Hilversum II KRO 8.33 uur zevende aflevering van Benej Jisrael: liederen en vertel lingen uit het land van de twaalf stammen. 9.10 uur concert door het Radio Kamerorkest en het Klein Omroep koor o.l.v. Louis de Froment (werken van Mozart), om 10.45 uur laat Leo Nelissen weer muziek en liederen uit vreemde landen horen en om 11.35 uur zingt Corry Brokken bij hét Rainbowkwartet. Vanavond R. Tober (Van onze radio- en tv.redactie) HILVERSUM/DELFT „Ja woensdagavond beginnen we, tot verrassing vah een respectabel aantal insiders, die hadden ver wacht dat we het in zó korte tijd Van praktische voorbereiding toch niet voor elkaar zouden krijgen", zegt de heer H. Schaafsma, pro grammadirecteur van Teleac. „Maar er is geweldig gewerkt en dat in een zo goede en enthousias te sfeer, dat we het hebben ge haald." Morgenavond (woensdag 10 februa ri) opnieuw een historisch moment in de ontwikkeling van de Nederlandse televisie: begin van de eerste serie cursus op algemeen vormend niveau „Eerste hulp in en om het huis", om 7' uur op Ned. 1 door de Televisie vertegenwoordigers Academie, kortweg Teleac genaamd. Wat het is om te leren van de televisie hebben 4e kijkers, groot er klein, al kunnen' ervaren door spe ciaal voor dat doel ingerichte uitzen- dingeh'r dé EngeTsfe les en de schooltele visie. uitzen dt Sticusa. 19.00 oproken brief 21.45 Gehoord. iendaagse gedachlenwu- seling over film. toneel en literatuur 22.15 Inleiding tot muziekbegrip, muzikale lezing. 22.30 Nieuws en mededelingen 22 40 Actuali teiten. 23.00 Gesproken brief. 23.05 Moderne 9.10 Actualiteiten. 19.30 Lie 23.15 Llcl 23.35 Licht instru igsoliste. 23 55-24 Maar Teleac gaat nog een veel groter aantal belangstellenden trek ken en zij stelt zich voor dat er over zo'n jaar of vijf honderdduizenden kijkers zijn die méér dan stichting, amusement en populair-wetenscliap- pelijke voorlichting van hun glazen scherm verwachten. Dat er belangstelling bestaat voor studie via het scherm, heeft de zeer grote deelneming aan de cursus En gels al bewezen en ook Teleac, nog niet eens van start, is al verrast: voor de cursus „Moderne onderwijsmetho den en didaktiek" (die ook morgen avond, zelfde zender 10.40 begint) gericht op leerkrachten dus, werden 13.000 aankondigingscirculaires uitge zonden en... men kreeg daarop 10.000 aanvragen om 4e cursusgids. Studio niet genoeg „Hoewel wij in Delft in een in zes we ken uit de grond gestampte studio een beste huisvesting hebben, ook voor di rectie en administratie, is die studio na tuurlijk niet genoeg om de opnamen voor zoveel cursusen in de toekomst te kun nen verwerken. Maar dat is ook niet de bedoeling: wij hopen in mei of juni eigen reportagewagen te krijgen (Van onze radio- en tv-redaetie) BUSSUM „Vanavond heb ik mijn kans om te laten zien wat ik waard ben voor het Hollandse liedje", zegt Ronnie Tober in zijn beste Nederlands, dat toch niet vrij is van een Amerikaans tintje, maar het valt ook niet mee om de tongval van je tweede vaderland kwijt te raken. „Ik zing liedjes in drie genres, ze lijken helemaal niet op elkaar en dat geeft mij drie kansen bij de jury's." „Misschien," laat hij er peinzend op j volgen, „hebben de meisjes wel wat vóór, omdat zij lief .?ijn om te zien en dat vinden de mensen aardig op de televisie. Maar ik hoop dat de liedjes zelf het belangrijkste zullen zijn en de mijne zijn very good, mijn impresario culturele, heeft een fijne keus gemaakt." „Ik vind alle meisjes die meedoen heel goed, maar ik denk Trea Dobbs is de beste. Het is for sure, dat ik mijn best zal doen want ja. ik wil heel graag naar Napels. Maar wij zijn met vijven en één kan maat- winnen, dat is een moeilijke strijd." Ronnie Tober vindt het een hele eer, dat hij na een jaar Nederlandse liedjes zingen al is uitgekozen om mee te dingen naar de eerste plaats in de finale voor liet Eurovisie Songfes- volgend jaar januari of februari nog een Maar hij heeft erbij. Nu, cn dan kunnen wij overal in £ewcrkt. het land en op elke plaats opnamen gaan maken, dan vormen studiomuren geen beletsel meer om verder te kijken." Binnenkort hoopt Teleac óok haar eigen ampexapparaat te krijgen. Dat is al in het land, maar moet voor Nederlandse normen worden bijgesteld. Tot zolang heeft, dank zij prachtige medewerking van de PTT, die een speciale straalver binding met Bussum maakte, de NTS in een Bussumse studio kunnen regis treren. wat onder leiding van de regis seurs Erik de Vries en Leen Timp (die tevens adviseur bij de programmauit voering zijn) is opgenomen voor de ko mende lessen. In het LJsselmeer ligt tussen de Zandgronden aan de Waterlandse zee dijk en het Muiderzand een ondiepte in het IJ. Wanneer we wat minder breedsprakig waren aangelegd, had den we U direkt verteld, dat deze on diepte Pampus heet. een term die ook wel gebezigd wordt met betrekking tot lieden die blijk geven van een tijde lijke bewegenlooshcid. Volkomen te recht. overigens, want vóór het Noord hollandse kanaal werd gegraven was Pampus voor de schepen die in de Texelse gaten waren binnengevallen en het plan hadden Amsterdam aan te doen, een obstakel dat moeilijk te overwinnen viel en de schepen vaak tot langdurig stilliggen noopte. Toch had op het einde van de 17de eeuw Meenwes Meindertx. Bakker al een toestel uitgevonden waarmee bet voor de zwaar beladen Oost-Indië- vaarders mogelijk was de ondiepte te passeren. Twee drijfkasten. ter weers zijde van een schip aangebracht, wer den leeggepompt, waardoor de koop- staat waren door hun geringe diep gang over de Pampusbank naar het IJ te varen. Daar stond toen onge veer 10 voet water en maximaal wel eens 13 voet, maar met behnlp van deze kleine dokken, die scheepskame len werden genoemd, zijn wel schepen Kleine dokken met een diepgang van 19 voet over deze ondiepte gebracht. Scheepjes van Marken, waarvan er soms wel een half dozijn tegelijk nodig waren, ver richtten daarbij slepersdiensten. Het zou toen nog maar 7 jaar duren of tsaar Peter de Grote zou Zaandam de eer aandoen daar één hele week te komen werken. Op de werven van de hoofdstad werkte Pe- Nadruk verboden. den. Het verbaasde dus niemand dat de scheepskamelen later ook werden gebruikt in het in 1703 gestichte Petersburg. het „venster op het wes ten", zoals de nieuwe stad werd ge roemd. Een wellicht wat beslagen venster, want ook voor de monding van de Newa lag een ondiepte, die echter door de scheepskamelen kon worden overwonnen, zodat Peter's schepen toch naar Kroonstad konden komen. Over gebrek aan belangstelling voor de nitvinding van Mee uw es Mein- dertsz. Bakker mag niemand klagen, want in het Louvre zijn scheepska melen te bewonderen, die het in 1811 hebben klaargespeeld de „Rivoli" van Venetië over een ondiepte naar zee te brengen. Dat was een geheel opgetuigd schip met 74 kanonnen en de nodige mnnitie, welke last 2.35 m omhoog moest worden gebracht. Waaruit u kunt zien, dat deze voorlo pers van de droogdokken heel wat presteerden. vaardijschepen omhoog inter Michailow zelfs i H. Pétillon 2. We hebben nu dus al kennis gemaakt met Jesje en Josje en ook met vader en moeder Joppers, met hun sprekende papegaai Bas ert niet te vergeten met hun dikke, gezellige, waar waar het op smullen en schransen aankomt heel fanatieke vriend Peter de Eter. We zullen nu eens een kijkje gaan nemen op de haveir waar,-zij wonen: de Vollershaven. waar nog veel mooie oude huizen en pakhuizen statan. Het is een schilderachtig watertje, waar wel geen grote schepen komen, maar waar een heleboel kleine jachtjes en pleziervaar tuigjes liggen en waar altijd wel iets is te doen. En als Jesje en Josje 's avonds op bed liggen en het heel stil is horen ze het water soms zachtjes tegen de kade muur klotsen en dat is een bijzonder plezierig geluid. Kijk. en hier hebben we nog twee dikke vrienden van Jesje en Josje: die grote, dikke, zware man en dat kleine, tengere, magere kereltje. Dat zijn Barend en Berend. Ze hebben hun pakhuisje vlakbij het huis van de familie Joppers. Wat ziet die Barend dat is de grote er sterk uit, hè? En wat lijkt die Berend dat is de kleine een zwak mannetje, niet? Maar het gekke is: het is juist anders om. Barend is wel erg groot, maar hij is zo bang als een muis. Wat zeg ik: hij is zelfs bang voor een muis! En sterk is hij helemaal niet. Hij kan nauwelijks een leeg sinaasappelkistje 'optillen. Maar Be rend daarentegen, die is zo sterk als drie boksers bij elkaar, terwijl de meeste mensen denken, dat ze hem omver kunnen blazen. Dat leidt nog wel eens tot vreemde situaties, zoals jullie in de loop van dit verhaal zullen merken. Als je het huis van Jesje en Josje uitgaat en je loopt de haven lan§s. kpjn je bij ae rivier. Daar ié het altijd een drukte van belang en Jesje en Josje gaan er dan ook dikwijls kijken. Ze staan ook graag bij de veerpont, die de verbinding onderhoudt met het dorp 'aan de over kant. Ja, het is een reuze gezellige buurt waar Jesje en Josje wonen. Ze zouden dan ook niet graag gaan verhuizen! „Dat is een hele voldoening voor ons", zegt de heer Schaafsma, „want daaruit blijkt, dat Teleac een goede kans maakt. Helaas kunnen wij nu nog niet weten hoeveel kijkers profi- j w teren van beide cursussen, maar dat Kruis wordt anders, wanneer er straks, wij toespraken hopen van september a.s. af, het kan helm, ook januari worden zoals oorspronke- mr. Th. H. Bi lijk het plan was, schriftelijke bege-'Jak. leiding van de cursussen komt. Men ,cac- kan dan boekjes kopen, die bij de lessen behoren en er zal dan gelegen heid zijn om werk in te leveren. Daarvoor gaan wij samenwerken met instellingen voor schriftelijk onder wijs. Dat eist allemaal nog heel wat organisatiewerk en daarom zal dat nog even duren. Wij beginnen dus met lessen waarvoor dat niet nodig is. Iedereen kan nu naar willekeur mee doen. Later komen er meer specialis tische cursussen bij." Voor de vrome En zo zal Teleac, onder leiding van directeur H. van der Horst, reilen en zeilen naar een hopelijk goede toekomst Morgenavond krijgt het begin een of ficieel tintje: de eerste les van dr. H. J. Oosterhuis, secretaris van Het Oranje lorafgegaan door korte de heer E. A. Schutten de NTS, minister AVRO: 20.01 Cai TV-spel. IKOR/CVK 19.00 n.m. Zandmannetje 19.05 Xiji 19.30 De Flintstonej. 20.00 Journ. 20. ;ey. TV-feulll. 2113 Panora De liberale gedachte c Kruiswoord-puzzel VARA 7 00 Niei fopn 14.50 Kamerpraat. 15.00 jeugd (Om 16.00 Nieuws. 1650 zieken. 17 20 Promenadeorkest lifihtlng: Geven cn nemen Tips „Wij denken ook aan een cursus van 6 lessen voor de huisvrouw, die misschien dit voorjaar nog kan starten. Wij zijn daarvoor in overleg met de Ned. Huis- S houdraad. Er zijn plannen in de richting h van voedingsmiddclenleer of van budget- ktering." 'is'Lichte Over meer afgebakende onderwerpen 8 50 Och- voor programma's kan de heer Schaaf sma nog geen inlichtingen geven: Natuurlijk denken wij al ver vooruit, maar wij hebben te rekenen met de zendtijdmogelijkheden en met onze tech nische capaciteiten. Wij hebben nu een jaar experimenteren vóór ons. daarna zal Teleac zich pas tenvolle kunnen ont plooien. In de naaste toekomst gaan wij ons toeleggen op cursussen over weten schap en techniek, vak- en beroepson derwijs en her- of bijscholingscursusser w beroep hun eigen ■delinge: Hilversum' II. 298 m. NCRV 7 00 Dag opening 7.10 Klassieke grammofoonmuziek. 7 30 Nieuws en herhaling SOS-berichten 7 45 Radiokrant 7 55 Lichte grtmmofoon- muriek 9 00 Voor de zieken. 9 40 Voor de vrouw 10 10 Moderne grammofoonmuziek 10 30 Morgendienst lioo Geestelijke liede- orkestmuzlek (gr.). 15 50 Bij bel vertelling voor de Jeugd 16 00 Voor de jeugd. 17.13 Eurojazz. 17.45 Accordoonmuzlek (gr.). 18.00 Vocaal ensemble met orgelbegeleiding 18.30 Het spektruip: nieuws uit de Pr°tes- ta-Chrlstclijke organisaties. 18.45 Nieuwe grammofoonplater Horizontaal: 1. vuurgloed. 4. muziek noot, 5. rund. 7. stand. 9. niet gesioten, 11. jongensnaarrt, 12. opening. 14. plomp. 16. welaan, 18. muzieknoot. 19. familie lid. 20. munt in China. 21 dat is (afk. rei vaiv| 1 uii_ Lat.). 22. voedsel. 23 spil van een wiel. her- of bijscholingscursussen voorzetsel, 27. kledingstuk. 29. zijtak willen kiezen dan wel zich ii beroep verder willen bekw wat later willen wij ook samen met het universitair onderwijs postacademische cursussen verzorgen, om afgestudeerden op do hoogte te houden van nieuwe ontwikkelingen op hun vakgebied." Om dit alles te kunnen verwezenlijken, heeft Teleac de steun van haar reeds geïnstalleerde Raad van Advies, waarin NederUr NTS: 17.00 De Verrek laai jeugdjournaal. VAF 17.10-17.45 Voor ling! Donau. 31. ieder. 33. redelijk schepsel. 35. eekheid, 37. ontkenning (Eng.i, 39 boom 40. leerrede Vertikaal: 1 woud. 2. algemeen kies recht (afk.), 3. los omhulsel. 4 kan men tets in bewaren, 6. teken dat in de psal men voorkomt. 7 per expresse (afk.). 8. landbouwwerktuig. 9 jongensnaam. 10. ontkenning (Eng 11. soort sleutel. 13 bijwoord, 15. Europeaan. 17. voegwoord, 18. jongensnaam. 23. stad in Duitsland. 24. voegwoord. 26 bontjas. 28. voorzetsel 129. boom. 30. son ordre (afk.), 32. lid- OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. tel-oele-LK., 2. Heus- den-er, 3. o.r.-is-eg-tea, 4. rakelings, 5. Navarra-Km., 6. pro-sein-oa, 7. om-Ols- sits, 8. Norg-tic-E.K., 9. den-oase-re. Vertikaal: 1. Thqrn-pond, 2. eer-aar moe. 3. Luik-voorn, 4. Oss-ea-s.l.-go, 5. edel-re-sta, 6. leg-ir-isis, 7. ent-na-Nice, 8. leeg-koter, 9. kras-maske. 23 „O ja?" vroeg de kastelein onnozel. „Dat heb ik nooit gemerkt. Als Alberdien 1. er kwam „Wat dan?" vroeg Ties, rood aanlopend. „Zij deed of zij kapitein v „Ik liet haar dit 1 tegelijk een beetje redden. Doch de zet was nns. „Ha. ha! En hoe gaat dat aan boord"" vroeg kapi tein Tacoma ..Ik passeerde jullie onlangs in Zout kamp. Ik hoorde commanderen, maar dat deed jij niet. Ties!" Ties zag hem giftig aan. De anderen lachten nog harder dan straks ..Ha. na.' Zij is de kapiteinse en jij bent nog altijd 't knechtje. Ties, al slaap je in de roef." Ties sloeg met de vuist op de tafel, zodat de glaasjes sprongen. „Ik ben de kapitein ..Zolang 'berdien in dc kraam ligt." plaagde Bul der „Volgende week is je rijk weer uit. jongkerel!" „Voor den drommel niet! Ik ben de baas. Geef ze allemaal nog een borrel. Janus." De kastelein schonk alle glaasjes vol. Ties sloeg het zijne haastig om en zette het daarna weer op de tafel „Nog één. Janus!" Janus vulde het glas Ties dronk het leeg en hij beweerde nog eens dat hij de kapitein was en dat hij zien niet op zijn kop liet zitten, door Janus niet. door Bulder niet en door zijn vrouw al helemaal niet. En de anderen zeiden daarop Bravo!" en ze dronken af wat voor kwaads ze tegen Ties hadden gezegd Toen was Ties in z'n sas. Op weg naar het schip voelde hij zich opgewekt en vrolijk Hij liep zo licht alsof hij geen gewicht meer had Hij was kapitein, en vader van een flinke zoon en goeie maatjes met Janus. Bulder en Tacoma Zij hadden een plezierige middag gehad, zoals aan kapi teins toekwam Daar lag zijn schip, een aardig scheepje, al was 't wat oud en niet zo hecht, 't Had zich maar best gehouden en het zou zich nog beter houden als hij er door K. NOREL Alberc en was hard geschrokken. Dit had ze nooit met hem beleefd. Nu was ze er overheen. „Ties, je bent dronken." zei ze scherp. „Ga naar het vooronder en slaap daar je-v.es uit." de vloer Hij sloeg harder met zijn vuist op de tafel. „Ik ben de kapitein. Ik laat me niet door jou naar het vooron der sturen. Ik laat me niet door jou als knecht behandelen." En nogmaals beukte zijn vuist de tafel met het gevolg dat een kop en schoteltje er af en op de vloer aan scherven vielen. Meteen begon het kind straks mee voer en Alberdien niet meer. Die had 1 dan druk genoeg met de kleine Gosse. en als ze het anders meende, zou hij haar wel in de roef houden, desnoods met het slot erop. Hij was toch kapitein' Hier was de loopplank. Stapte ie goed? Hoe zou ie niet? Hij was best bij z'n positieven. De plank lag wel een beetje wiebel. Zo! Aan boord. Nou de roef in. Gek. het haakje wou niet los. Hij was toch kapitein en zou zo'n haakje dan.. Zo, open. Hè. nie' struikelen nou. Die hoge drempel ook Hij strompelde het trapje af. Daar ag ziin zoon: lief kind. En daar zijn vrouw ..Zo. Alberdien. m'n schat! ('t Was voor het eerst dat hij dat tot haar zei. maar het klonk goed.) Hoe gat het... sinds., sinds, vanmorgen?" „Heb je \rach?." vroeg Alberdien scherp. Hij schrak. ..Vracht? Vracht?..." ..Ja. daar heb ik je voor uitgestuurd." Het schoot hem in het verkeerde keeigai. „Uitge stuurd? Jij mij uitgestuurd?" Hij sloeg met de vuist op de afel. zodat de kopjes op het theeblad rinkel den. „Ik laat me niet uitsturen!" Ze keek hem met verschrikte ogen aan. Het gal nem groter moed. „Ik laat me niet uitsturen en ik laat me niet commanderen ook. Ik ben de kapitein en ik heb het te zeggen. Ik zal..." tot bezinning. Hij keek snerpte Dit laatste bracht T verlegen naar het kribje. „Is 't nou genoeg" Vent. scheer je Alberdien. De 'aatste woorden klonken als een zweepslag. Ties kromp ineen en ging als een geslagen hond. In het vooronder kroop hij in de kooi van Reyer, die naar huis w - evenals de jongens. Alberdien klom uit haar bed, hoewel de baker het haar verboden had Het viel haar tegen Ze nam het schreeuwende kleintje op. doch ze werd duizelig en legde het kind weer neer. bang het te laten vallen. Nu krijs het nog harder. Ze nam het weer op en perste de lippen op elkaar om haar duizeligheid te overwinnen. Ze legde het in haar kooi en klom er daarna zelf in. eerst haar ene been over de rand: toen moest ze even rusten, zich steunend met de handen. Alles draaide om haar heen Ze vreesde dat ze ach terover vallen zou. Maar haar wilskracht overwon daar duizeling. Ze trok het andere been ook in de kooi. Voorzichtig, de kooi was smal en zij erg duize lig; ze moest niet op het kleintje gaan liggen. Het lukte. Een poosje moest ze rusten eer ze het voeden kon. Ze was te moe. Het kind schreeuwde erbarme lijk. maar toen ze het de borst gaf, werd het stil. Wordt vervolgd 86VÓ

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7