Nieuwe Leidse Courant ROTTERDAM MOET VERKOPEN DC-7 stort in zee - 84 doden B. en w.: Raad kan Koningin kampeert Ethiopië slechts „ja zeggen PEKING: „Wij slagorde staan in te wachten" Diamanten wellicht spoedig goedkoop Financiële noodsprong om aan extra geld te komen Grote hoeveelheid afval cirkelt rond de aarde Rome baadt m sneeuw Commentaren Dinsdag 9 februari 1965, 45ste jaargang .Slantvistigb rt ghebloven mijn bert in teghenspoet" Weersverandering De Bilt verwacht tot woensdagochtend: Vannacht in het oosten en zuidoosten van het land lichte vorst. Morgen over dag bewolkt weer met kans op enige van tempe; richtingen draaiende wind en toenemend matig of krachtig (Opgemaakt te 11.15 (Van onze R'damse redactie) ROTTERDAM De gemeenteraad staat volgende week voor een zwart beslissing. Neemt hij zjjn toevlucht tot financiële noodsprongen om aar extra geld voor de van 500 miljoen tot 426 miljoen gulden teruggebrachte investeringen te komen? Of geeft hij het college van B. en W. opdracht de uitgaven nog meer te beperken: tot de 380 miljoen gulden van het i vesteringsplafond? Als de raad in principe tot het I In het uiterste geval de verkoop i eerste besluit, moet er nog vijftig miljoen op tafel komen. In een uit' voerige nota somt het college de mo gelijkheden voor buitengewone finan cieringsmiddelen op: Verkoop van het gemeentelijk woning- bezit met uitzondering van de wo- ningwetbouw (waarde enige tientallen miljoenen, t Verkoop van binnenterreinen (gem. havenbedrijf», loodsen en kranen top. brengst 25 tot 30 miljoen), f Vervroegde verkoop van grond Anneke Beekman gaat trouwen HILVERSUM. Anneke Beek man. het 24-jarige Joodse meisje lat door haar pleegouders verhor ten is gehouden omdat zij het niet ran de commissie voor oorlogs pleegkinderen wilden afstaan, zal >p 20 april in Hilversum in het luweluk treden met de Franse Ingenieur Michél Fournier uit Vancy, die even oud is als zij. Zoals men zich kan herinneren varen het de dames Van Moorst ait Hilversum die Anneke niet vilden afstaan. Een van de dames lam haar mee naar Frankrijk Vancy waar ze met het meisje mderdook tot het meerderjarig vas geworden. Eenmaal in ons and terug meldden de dames Van Hoorst zich bü de autoriteiten en :aten de haar opgelegde gevangc- ïisstraf van resp. drie en vier naanden uit. Anneke is thans (nog) werk- caam bü de omroep. Geen reclame van sigaretten voor Britse televisie LONDEN In Engeland mag voor de televisie geen reclame worden ge maakt voor sigaretten. Dit verbod zal kracht worden zodra het praktisch uitvoerbaar is, aldus is gisteren door het Britse ministerie voor volksgezond heid bekendgemaakt. Het verbod geldt echter niet voor sigaren of pijptabak. Op het ogenblik brengt de onafhan kelijke televisie reclame voor sigaret alleen na negen uur 's avonds, als de kinderen naar bed zyn. In de eer negen maanden van 1964 besteed de de Britse sigaretten industrie een bedrag van ruim 48 miljoen gulden aan reclame voor de televisie. Sow jet-troepen weg uit Oostzone? HAMBURG De in Hamburg ver schijnende Bild Zeitung meldde gisteren op grond van uit Warschau ontvangen informaties, dat de Sowjetunie reeds enige maanden lang bezig is haar troe pen uit Oost-Duitsland terug te trekken. Zjj zouden worden vervangen door Pool se en Tsjechische troepen, naast enkele symbolische Russische eenheden. Volgens het blad zou tot deze terugtrekking be sloten zijn tijdens r~ icime besprekingen, in Genève en New York. tussen de Ver enigde Staten en de Sowjetunie, die be oogden tot een ontspanning op militair Sebied in centraal-Europa te komen, zonder concessies evenwel op politiek terrein. Voor dit laatste baseert de Bild Zeitung zijn bericht op verklaringen van diplomatieke zijde in Oost-Berlijn. ziekenhuizen met het rechj Afkoop tot het jaar 2000 van of erfpacht van terreinen. Cessie voor een aantal jaren meentelijke vorderingen op huurders en of pachters aan een derde. Alleen: „Ja" De raad kan, zo laten B. en W. dui delijk doorschemeren, eigenlijk alleen maar „ja" zeggen. Doet hij dat niet dan zit Rotterdam over enkele ma den al financieel aan de grond. De herziene investeringsnota is somber stuk. Op het aanvankelijke vesteringsprogramma van de Maasstad stond een bedrag van 500 miljoen. De gemeente kreeg echter slechts toestem ming. £50 miljoen gulden te lenen. Na overleg met de regering ontving zij ten slotte fiat. de opbrengst van eigen fi- nanciëringsbronnen 140 miljoen) vooi investeringen te gebruiken en 90 mil joen extra aan kasgeld op te Het investeringsplafond werd hierdoor tot 380 miljoen verhoogd. Onder 380 miljoen Een bezuiniging van 25% zou noodza kelijk zijn om onder het bedrag van 380 miljoen te blijven. Maar dat is on mogelijk, stellen B. en W, vast: de nood zakelijke investeringen zijn niet tot een bedrag lager dan 426 miljoen terug, te brengen! Bij deze opzet heeft het college al gebruik gemaakt van een abnormale maatregel, o.a. het uitstellen van be talingen met rentevergoeding voor wer ken en leveringen. Hierdoor is uitstel van betaling tot een bedrag van rond 10 miljoen verkregen. Drinkwater enz. De voorgestelde bezuinigingen (ten bedrage van rond 74 miljoen) betref fen: de drinkwatervoorziening (be woners van de rechter Maasoever moeten nog een jaar langer wachten op goed water), technische appara tuur van de metro, waardoor deze later zal kunnen gaan rijden, het vliegveld, recreatieve voorzieningen, de aanleg van openbaar groen in de sector open bare werken. BRUSSEL Het schijnt dat vele luchtschepen de haven van Antwerpen mijden, als gevolg van de' nog steeds voortdurende „langzaam-aan-actie" van de 800 werknemers bij de „kapiteins- dienst". die de bruggen, sluizen en sleep diensten in de haven verzorgen. Sinds januari zijn nu 400 schepen inder dan normaal de Antwerpse ha- •n binnengelopen, zo is gisteren geble- Koningin Elizabeth en haar keizerlijke gastheer Haile Selassie, gefotografeerd bij de Tississat waterval len - de Bronnen van de Blauwe Nijl. De Koningin en haar gevolg kampeerden hier in een grote vijftig- persoons tent. Na verge Idingsaanvalten op Noord-Vietnam WASHINGTON Niet alleen Pe king maar ook Moskou heeft de Amerikaanse vcrgeldingsaanvallen op de Vietcongrebellen in Noord- Vietnam krachtig veroordeeld. De regering van Rood-China sprak na de tweede Amerikaanse aanval van een „piratenactie" en een „onver bloemde oorlogsprovocatie". Een ,'al op Noord-Vietnam is een /al op ons, aldus dit Chinese dreigement. Het volksdagblad van Peking voegde hier vanmorgen nog toe: „Wij staan in slagorde op wachten". Over het zenden van Ook fel protest van Moskou vrijwilligers, zoals men in het leden in Noord-Korea heeft gedaan, werd niet gerept. De verklaring van de Russische gering is wat gematigder. Niettemin wordt verzekerd, dat Rusland ge dwongen zal zijn met zijn bondgeno ten en vrienden verdere maatregelen te nemen om de veiligheid van Noord- Vietnam te verzekeren en de defensie van dit eiland te versterken. Rusland wil zijn internationale verplichtingen tegenover een socialistisch broeder land nakomen. Aangenomen mag worden dat Rusland militair materiaal aan Noord-Viel zal leveren. De vrij scherpe Russische reactie betekent niet. dat Moskou op het diplomatieke vlak de deur heeft dicht gegooid. Maar wel zijn de vooruitzichten, dat de Amerikaanse en Russische leiders elkaar zullen bezoeken, er niet beter op geworden. De Russische premier Kosygin be- indt zich juist in dit deel van de rereld. waar de vuurhaard is opge laaid. In de Noordvietnamese hoofd stad is hij kennelijk verrast door het krachtige Amerikaanse optreden. Gis teren waarschuwde hij, dat er een toestand is ontstaan, die vol is van ernstige complicaties, waarvoor de Verenigde Staten de volle verantwoor delijkheid dragen. Hij eiste de terug trekking van alle Amerikaanse troe pen uit Zuid-Vietnam. Geen andere keus inigde WASHINGTON Sinds de Ver. Staten in mei 1962 400 miljoen ..ruimte- naaldjes" de ruimte inzonden en verscheidene reacties gewaagden van een vervuiling van de ruimte, is er nog wel het een en ander gebeurd. In totaal bjn 1000 voorwerpen satellieten, capsules, raketten enz. gelanceerd, ^eel van deze voorwerpen hebben zich gesplitst in stukken en brokken zodat een grote hoeveelheid afval rondom onze vertrouwde aarde cirkelt. Kpet Amerikaanse centrum Goddard Space Flight heeft uitgerekend dat nu -'2 Amerikaanse brokken afval en 116 Russische stukken nog altijd in een baan om de aarde draaien. Daarbij zijn dan niet gerekend de 400 miljoen naaldjes die in een ononderbroken band van 8 km breedte en 40 kilometer bikte hun rondjes maken. Het is misschien wel dc situatie in Vietnam, die president Lyndon Johnson bezorgd doet kijken tij dens een autorit in de stromende Prinses Beatrix weer thuis DEN HAAG Prinses Beatrix is gis teren van een korte wintersportvakan- i Zwitserland teruggekeerd in Ne derland. Zij kwam aan op de vliegba- Soesterberg. President Johnson van de V Staten heeft gisteren al deze tische kritiek (zijn land zou ten onder gaan in de oceaan van volkeren in Indo- China. Zuidoost-Azië en het Verre Oos ten) over zich heen laten gaan. De pi sident heeft reeds drie keer vergaderd met zijn nationale veiligheidsraad. Hij weet zich ondersteund door zowel de de mocratische als de republikeinse leiders in het congres. Het thuisfront overtuigd, dat de president geen andere keus had. De Amerikaanse politiek in Zuid- Vietnam komt hierop neer. dat elke aanval met een tegenaanval zal wor den beantwoord. Amerika probeert een evenwicht te bereiken, zodat de Zuidvietnamese regering haar eigen zaken kan regelen. Voor de Amerikaanse bommenwerpers opstegen, heeft de regering in Washing ton haar bondgenoten op de hoogte ge steld. Ook Moskou was van tevoren in gelicht. De V.S. zijn niet van plan de Veilig heidsraad van de Verenigde Natie® bij een te roepen. Een geruststellend geluid kwam uit Londen. Michael Stewart, de minister van buitenlandse zaken, zei, dat de toestand in Zuidoost-Azië niet gevaar lijker is geworden. Verscheidene buurlanden hebben zich goedkeurend uitgelaten over de Ameri kaanse vergeldingsacties. Thailand noem de de actie zelfverdediging en premier Rachman van Maleisië gaf de V.S. gelijk, dat ze direct hebben teruggeslagen. Maar landen in Afrika en Scandinavië ver oordeelden de Amerikaanse politiek. Vanmorgen is een bataljon, bewa pend met Hawk-luchtdoelraketten operationeel geworden op de bases in Zuid-Vietnam. De eerste groep van twintig Amerikaanse vrouwen is in middels vandaag per vliegtuig uit Sai gon naar de V.S. vertrokken. Zoals bekend heeft de regering in Washing ton de evacuatie bevolen. NEW YORK Het staat wel vast, dat alle 84 inzittenden van de Ameri kaanse viermotorige DC-7, die in de afgelopen nacht enkele kilometers van Long Island in zee stortte, zijn om gekomen. Deze tweede grote vliegramp binnen enkele dagen voltrok zich in zeer korte tijd. Volgens ooggetuigen zou het toestel twaalf minuten na het vertrek van het vliegveld Kennedy te New York in de lucht zijn geëxplo deerd. Vanmorgen was er nog slechts een slachtoffer geborgen, terwijl voorts wat wrakhout is aangespoeld. Het Amerikaanse lijnvliegtuig. dat eigendom is van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Eastern Airlines, was gisteravond om twintig over zes plaatselijke tijd van het Newyorkse vliegveld opgestegen voor een vlucht naar Charlotte in de Amerikaanse staat noord-Carolina. Slechts enige minuten later verloor de verkeerstoren het radiocontact met het toestel. Het Amerikaanse federale bureau voor de luchtvaart deelde later mee, dat de piloot geen melding had gemaakt van moeilijkheden voor hei vliegtuig van het radarscherm van hel vliegveld verdween. Vijftien schepen en acht hef sch roef- vliegtuigen werden direct voor de op sporing van de DC-7 ingeschakeld. Op de plaats van de ramp was alleen een groote olievlek zichtbaar. Mede door zware mist die ter plaatse hing, werd de eerstet uren geen teken van leven geconstateerd. In de vroege morgen heeft een vissersvaartuig een inzittende ge- borgen. Ook zijn enkele resten van hel vliegtuig gevonden, waaronder zitkus- Over de oorzaak van de ramp verkeert ten nog in volledige onzekerheid. Vanaf de observatietoren van Amerikaanse kustwacht op Long Island heeft men het toestel in de lucht zien ontploffen. Ook de bemanning van toestel van de Pan American Airways, dat op het moment van de ramp in de nabijhëid vloog, heeft de explosie w genomen. Onder de 84 inzittenden waren vyf bemanningsleden. SANTA CRUZ DE TENERIFE Gis- ren zijn 91 mensen aan de dood ont. snapt, toen een passagiersvliegtuig van Scandinavische luchtvaartmaatschap- SAS kort na het opstijgen van het vliegveld van Santa Oruz de Tenerife. op de Canarische eilanden, neerstortte volkomen in vlammen opging. Het toestel, een DC-7, was voor een vlucht naar Kopenhagen net van grond losgekomen, toen het weer i stortte. Alle inzittenden, 84 passagiers ïn zeven bemanningsleden, konden het vliegtuig nog tijdig verlaten, voor vlam vatte en met alle bagage verloren ging. Slechts zes passagiers liepen enige schrammen op. Alle inzittenden builen e Scandinavië ROME Er ligt Rome een pak sneei reeds 10 en het leven in de stad seerd. Er rijden noch bussen" noch Taxi' en de Romeinse openbare werken zijn niet ingesteld op deze toestand. straten van ak sneeuw, dat vanmorgen dikt was. Het sneeuwt nog gedesorgani Nederlandse uitvinder Dulos Vervaardiging langs eenvoudige >veg c C WAGENINGEN Volgens de Nederlandse chemicus K. Dulos uit Driel is het mogelijk langs zeer voudige en goedkope weg diaman ten te vervaardigen. Diamant in het bijzonder industriediamant wordt reeds jaren synthetisch vaardigd. Er was echter tot dusver een omvangrijke technische appara tuur nodig om de vereiste druk van 400.000 atmosfeer te bereiken. De heer Dulos heeft bij de ontwikke ling van zijn nieuwe methode nauw sa mengewerkt met TNO in Delft de RVO Rijswijk en de heer W. K. F. van 't Hof. aannemer van springwerken. Hij studeerde in Parijs chemie en begon zes geleden aan zün uitvinding te wer ken. Sinds een jaar werkt hij samen met de heer Van 't Hof, die zowel in Wage- ningen als in Eist over een proefterrein beschikt De heer Dulos zelf leid: een chemisch laboratorium in Veenendaal. Langs experimentele weg is het reeds gelukt stenen te maken van on geveer anderhalf karaat. Binnenkort zal het waarschijnlijk mogelijk zijn tot produktie op grote schaal over te gaan- Vooral in het buitenland bestaal voor de nieuwe vinding, waarvoor in middels octrooi ls aangevraagd, vee belangstelling. Het basismateriaal voor diamant ls gra fiet. Afhankelijk van de zuiverheid van dit materiaal en de temperatuur, v onder de diamant ontstaat, is het moge lijk verschillende soorten diamant te ma ken. ook sierdiamant. Met behulp van een vlakke golf ge nerator en hexoniet (een mengsel van hexogeen en trotyl) wordt een gerich te explosie van grote kracht verkre gen '5 miljoen atmosfeer behoort tot de mogelijkheden). Door de explosie ordt een metalen plaat voortbewo gen. Deze stuit tegen een plaat van grafiet die zich in een matrijs bevindt. De laatste wordt dan opgevangen in waterreservoir waarin de gevormde stenen gemakkelijk zijn terug te vinden nadat het water als gevolg van de ex plosie is weggevloeid. Door het vat opnieuw te vullen kan men het proces onbeperkt her halen. Volgens de heer Dulos komt de prijs van een karaat diamant, op deze wijze verkregen, op ongeveer 35 cent. terwijl de huidige kostprijs zeven tot tien gulden bedraagt. I TJET gaat in Zuid-oost-Azië thans 1 hard tegen hard. Amerika heeft krachtig teruggeslagen en van de andere zijde is dreigende taal ge sproken. Het lijkt ernstig, en wij willen de ernst ook niet onderschatten- Toch kan het zijn, dat juist de verscher ping van de situatie liedt tot het ge sprek, dat nodig is maar nog niet komen wil, ja dat ze van dat gesprek een voorwaarde is- Duidelijk zoekt Amerika naar een bevredigende regeling. Maar deze is alleen mogelijk vanuit eigen vast beradenheid en beslistheid en niet vanuit een weggeven van eigen po sities. Voordat en opdat het gesprek kan beginnnen, moesten enkele dingen ondubbelzinnig worden gesteld. Dat is nu gebeurd. Belangrijk is hetgeen gebeurde, belangrijker wellicht nog hetgeen gebeuren gaat. TYE staat heeft het verloren van de heer Zwolsman; hij moet moge lijk de heer Zwolsman schadevergoe ding betalen. Dat is niet prettig voor de staat en dus ook niet voor ons. Want schade vergoeding moet, als belasting, uit onze zak komen. Toch zit in deze uitspraak iets bevre digends. Zij levert het bewijs, het zoveelste, dat wij leven in een rechts staat. Dat de regering wel maatrege len kan treffen, geboden en verbo den kan opleggen, maar dat in vele gevallen beroep mogelijk is op on partijdige instanties, wier uitspraak bindend is, ook voor de staat. Zulk een instantie moet ook de over heid tot voorzichtigheid stemmen. Aan haar beschikkingsmacht zijn grenzen gesteld. In dit geval waren deze kennelijk niet voldoende in acht genomen- Een niet prettige uitspraak, wel ech ter een nuttige. "TIE protestantse werkgemeenschap in de PvdA heeft haar naam veranderd. Ze heet nu werkgemeen schap van protestantse christenen in de PvdA. Men heeft het in de krant van gisteren kunnen lezen. Met deze naamsverandering wil de werkgemeenschap bestrijden, een zuil binnen de PvdA te zijn. Dit stre ven is voor socialisten begrijpelijk; of het geslaagd mag heten is echter een tweede. Wij voor ons zien het verschil nog niet duidelijk, en zo zal het, vermoe den wij, ook wel blijven. Of het nu een protestants-christelijke werkge meenschap is dan wel een werkge meenschap van protestantse christe nen, een werkgemeenschap is en blijft het. Misschien komt het, doordat wij wat minder somber tegen dat woord zuil aankijken. Alle verguizing ten spijt, het is een keurig woord voor een zaak die al even keurig kan zijn. Voorlopig zien we nog niet veel ver anderd. Waarom ook? plaatsen. Altijd een moeilijke bezig heid, en wij begrijpen dat het moeite heeft gekost, zozeer ook dat hetgeen van de stad werd verlangd nog niet helemaal is bereikt. De noodzaak van de ingreep is be treurenswaard. De stad beleeft naar buiten en naar binnen een opmerke lijke expansie. Daarin zit veel van een louter natuurlijke ontwikkeling. Oplossing van urgente verkeerspro blemen met name toch kunnen nau welijks gelden als overbodig. Niette min zijn ook hier vertragingen on vermijdelijk. Het is te hopen, dat een wat kalmer tempo kan worden gevonden zonder dat de stad belangrijke schade lijdt. Want met dit laatste zou in feite niets en niemand gebaat zijn; het te gendeel is het geval. TVE AVRO blijven de problemen niet bespaard. Hoezeer zij tracht, het bij ons geldende bestel te aanvaar den en zich daarin te voegen, zfj heeft haar problemen van een' om roep die algemeen wil zijn wat dat ook mag zijn. Vanuit haar achterban, die de situa tie niet altijd voetstoots aanvaardt, rijst soms oppositie op, waarvan de breedvertaktheid mogelijk beschei den is, de rumoerigheid, waarmee zij van haar bestaan doet blijken echter gewoonlijk niet. Nu heeft men zich dus weer ontdaan van de oude rot Vogt, door wiens adviezen men zich blijkbaar meer gehinderd dan geholpen voelde. Wij nemen aan. dat deze gevoelens te recht waren, in welk geval dit nogal ingrijpende besluit juist mag heten. Maar moet nu niet weer nieuwe op positie worden geducht? Want ge makkelijk zal de AVRO het niet spoedig krijgen. (rSA) ,,/Jc heb mijn laarzz.. aangehouden. Die zaten onder de modder."

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1