„Charteren" naar Amerika: Aardgasleiding siste als een raket voor zeshonderd gulden retour Maar spelregels" van IATA zijn streng Lichte vorst Suriname krijgt volgend jaar een universiteit Moise Tsjombe: Kongo nu echt onafhankelijk Wij wrokken niet over verbeterde betrekkingen Panische schrik in Holkerveen Iedereen in het westen heeft kunnen koken Minister voelt niets voor tweede gasunie Uitbreiding van strijd Z.O.-Azië? MAANDAG 8 FEBRUARI 1965 Sprong over oceaan wordt steeds minder wensdroom (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/AMSTERDAM Amerika komt dc laatste jaren bin nen bereik van een steeds groter pu bliek. Pagina-grote advertenties heb ben er geen twijfel over laten be staan. Het aanbod van CO-OP ter gelegenheid van haar gouden jubi leum heeft onder haar 380.000 leden grote sensatie verwerkt: voor1 620 gulden een retourtje New York voor zes tientjes meer een reisje heen en terug naar Montreal. Twee vlieg tuigen zijn er voor gecharterd; 25 juni gaan ze weg (terug in septem ber), maar nü al zijn ze volgeboekt. Een klap ln het gezicht van de grote luchtvaartmaatschappijen, die voor eer jaar-retour ruim 1600 gulden vragen in de zomer zelfs ruim 1900 gulden)-; „Nee", zegt men bij de KLM. „Wij kunnen even goedkoop vliegen. Vereni gingen. die bij ons een toestel charteren kunnen hun leden ook voor i 700 en minder een vlucht over de oceaan aanbieden. Iedere grote maatschappij beschouwt zulke chartervluchten als een welKome benutting van niet gebruikte capaciteit. Alleen: men moet zich wel houden aan een aantal IATA-bepalingen, want deze charters zulen de lijndiensten niet mogen beconcurreren." Bepalingen Het waren deze IATA-bepalinger. die de KLM dwongen „nee" te verkopen toen het Amsterdamse reisbureau Voigt en Geber (dat de reizen vooi Co-op organiseert) haar benaderde voor de Amerika- en Canada-reizen. De KLM kon er geen duizenden dollars boete aan wagen, hoewel zij de opdracht graag had geaccepteerd. In het kort komen die bepalingen hier op neer: er moet duidelijk affiniteit in de vereniging zijn, dc vereniging mag niet het reizen tot doei hebben, de leden moeten tenminste zes maanden lid z(jn om te kunnen deelnemen aan de reis, er mag niet bulten de ledenkring worden geadverteerd en de vereniging mag niet meer dan 20.000 leden tellen. Vooral deze laatste bepaling dwong de KLM het ver zoek te weigeren van de 380.000 leden tellende Co-op. Het is ten slotte de Amerikaanse char termaatschappij Capitol Airlines gewor den. die de vlucht thans gaat uitvoeren. Deze maatschappij is niet aangesloten bij de IATA. maar heeft zich wel te hou den aan de „spelregels" van het CAB (Civil Aeronautics Board een soort Rijks Luchtvaart Diensu. ..De bepalingen, die deze organisatie stelt komen in grote lynen overeen met die van de IATA. Over een maximum van 20.000 leden wordt door liet CAB echter niet gesproken, aldus het Amster damse reisbureau. Reden waarom Capitol veilig met ons m zee Kan gaan" Tóch heeft de onderneming in Amerika kritiek uitgelokt De PANAM kwam in het geweer omdat de chartermaatschappij zich niet aan alle bepalingen zou hebben gehouden. Maar bij het Amsterdamse reisbureau zegt men vastberaden: „De reizen gaan door' 400.000 Ruim 400.000 passagiers z||n het afge lopen jaar van Europa naar Amerika ..gecharterd" Een fors aantal, als men weet dat er In dat jaar een slordige twee miljoen reizigers op de lijndiensten over de oceaan zjjn gebracht. En ieder jaar maken méér verenigingen gebruik van chartervluchten. Niet alleen naar Ame rika Ook binnen Europa en naar andere werelddelen Maar de Amerika-charters spreken wei het meest tot de verbeelding, omdat een werelddeel, dat vroeger onbereikbaar leek er binnen bereik van de gewone man door lijkt te komen Vooral voor DE BILT. Gedurende het week einde verplaatste een van Groenland afkomstige depressie zich over West- Rusland naar het Zuiden. Tussen deze depressie en een hogedrukgebied ten westen van Schotland, waarbij zich tijdelijk een krachtige rug van hoge luchtdruk over het zeegebied tussen Noorwegen en Groenland opbouwde voerden krachtige tot harde noorde lijke ivinden koude polaire lucht naar het zuiden. Deze lucht bereikte ons land vanmorgen. De rug van hoge luchtdruk trekt eveneens tamelijk snel naar het zuiden en zal ons land de komende 24 uur met opklaringen en afnemende wind pas seren. De temperaturen kunnen daar bij in de nacht flink dalen, zodat vrij algemeen lichte vorst zal voorkomen Inmiddels breidt een volgend de- pressiegebied boven het noordelijke deel van de oceaan en Groenland zich alweer naar het Oosten uit. Hierbij neemt het hogedrukgebied bij Schot land. dat daar meer dan een week met :eer hone luchtdrukwaarden heeft ge legen. nu in betekenis af. ZON EN MAAN Dinsdag 9 februari: zon op 8.07. onder 17.43; maan op 11.18, onder 1.34. Dinsdag 9 februari: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 9 febr.: 7.57 v.m.; 20.21 n.m. vluchten perspectieven Het is ook voor dezen, dat CO-OP haar reizen organiseerde. Trouwens op alle oceaan-charters vormt deze groep reizi gers het belangrijkste element Zo komen uit Amerika veel leden van de Gold Star Mothers, een vereniging van familieleden van in de oorlog omgekomen militairen. Ook Amerikaanse studenten komen dik wijls over per charter. Geen concurrentie Betekent deze nieuwe goedkope vorm van luchtvervoer ernstige concurrentie voor de luchtvaartmaatschappijen? „Nee", zegt men b(j de KLM „Voor de meeste maatschappijen is het een mo gelijkheid om hiaten In de produktie- capaciteit op te vullen. Er staat altijd wel ergens een toestel buiten dienst, dat voor een charter zou kunnen worden ge bruikt. Vooral in de winter 's Zomers gaat het veelal moeilijker omdat dit voor de meeste maatschappijen een piekpe- Een ander voordeel van deze vluchten: de propaganda voor het luchtvervoer. Nog altijd is he tstreven van de maat schappijen gericht op verdere populari sering van het vliegen. Dat blijkt ook wel uit de tarieven, die ondanks de aanzien lijke kostenstijging gelijk zijn gebleven of zelfs zijn verlaagd. Dit laatste gebeur de (met 20 procent) vorig jaar op de Noordatlantische route, juist op het mo ment van de'loonexplosie in Nederland. Bezettingsgraad Hoewel de nieuwe tarieven nog aan zienlijk verschillen van de charterprijzen. mag daaruit niet de conclusie worden getrokken, dat de lijndiensttarieven te hoog zijn. Op lijndiensten immers moet men rekening houden met de bezettings graad (bij de KLM. even boven de 50 procent), terwijl een gecharterd vliegtuig altijd volgeboekt wordt, waardoor men zeer lage prijzen kan berekenen. Temeer omdat de huurder van het vliegtuig de plaatsen niet met winst mag verkopen. Omdat het chartervervoer sterk aan banden wordt gelegd door stringente IATA-bepalingen verwacht men in lucht vaartkringen echter niet. dat het een enorme omvang zal aannemen. Maar vrijwel zeker is dat in de toe komst. verdere popularisering van het luchtverkeer gepaard zal gaan met ta riefsverlaging op de lijndiensten. Grote Amerikaanse maatschappijen willen daar nu al aan. Met name od de noord atlantische route Deze Amerikaanse plannen worden nog enigszins opge houden. omdat de financiële positie hen nog niet in staat stelt de tarieven dras tisch omlaag te brengen Dit zal pas kunnen gebeuren als de bezettingsgraad een gunstiger beeld geeft. Goedkoov Dat deze de hoofdfactor vormt, blijkt wel uit het succes van de IJslandse luchtvaartmaatschappij Loftleidir. die in Europa én Amerika bekendheid kreeg door haar laee tarieven od de noordat lantische route Reeds vele duizenden, passagiers trok zij weg bjj de grote maatschappijen door honderden guldens onder de IATA-tarle- ven te blijven (de LATA kan niet Ingrij pen omdat de maatschappij er niet bü is aangesloten) Deze prijsverlaging is mogelijk door de hoge bezettingsgraad, die over het hele jaar 80 bedraagt in de zomer zelfs 100 procent. Natuurlijk speelt hier ook een rol dat men niet vliegt met kostbare straalver- keersvliegtuigen. maar met de wel mo derne en zeer economische maar minder snelle DC-6B. Daarnaast biedt een lagere frequentie op de lijndiensten zekere voordelen. Moet de KLM uit concurrentie-overwe- gingen viermaal per dag naar New Yoric vliegen. Loftleidir komt slechts eenmaal in de week op Schiphol. De frequentie is het hoogst in Luxemburg vanwaar per 1 april dagelijks op New York wordt ge vlogen. Hiervoor gebruikt men de afge lopen zomer aangeschafte turboprop- machine RR 400, die aanzienlijk sneller is dan de DC-6B en bovendien 160 passa giers kan vervoeren. Popularisering van het luchtverkeer. Alle luchtvaartmaatschappijen zien er het belang van in. De KLM doet het o.m. ook met haar ITé-reizen. waarbij de maatschappij nauw samenwerkt met de grote touroperators Sinds 1958 is het aantal ITé-relzigers snel gestegen. Werden het eerste Jaar 800 passagiers genoteerd. In 1963 waren het er al 36.000 en voor dit jaar worden er 45.000 verwacht. Uiteraard brengt het systeem soms ook financiële nadelen met zich en wel in ae drukke zomer. Veelal zou men de vlieg tuigen dan gemakkelijk vol kunnen boe ken met normale passagiers, maar omdat de touroperator een bepaald aantal (goedkope) plaatsen van tevoren heeft geclaimd moet men deze openhouden. Over het geheel genomen verdient men er echter meer aan dan men verliest. Belangstelling Of deze ITé-reizen in de toekomst ook naar Amerika zullt.. worden gemaakt, is nog een vraag. Dat zal ook afhangen van de touroperators. De belangstelling ervoor is er in ieder geval. Dat blijkt ook wel uit de activiteiten van de niet aan IATA-bepalingen gebonden charter maatschappijen. Zo organiseert het Haagse charterbedrijf Schreiner Air ways komend najaar verscheidene vluchten naar de West voor 2 a 3000 gulden alles inclusief. Ook dat il lustreert: de sprong over de oceaan wordt voor steeds meerderen steeds minder wensdroom Geen studenten meer naar Nederland PARAMARIBO Suriname zal 8 mei 1966 een eigen universiteit krijgen, aldus premier J. A. Pengel, ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Surinaamse parle ment. Thans gaan jaarlijks honder den Surinamers in Nederland stu deren. Velen vervreemden van hun maatschappij ij anderen willen niet meer terugkeren. Suriname heeft een tekort aan vijftig artsen. Regeringskringen achten het on juist dat door gebrek aan belangstelling bij de Surinaamse artsen Nederlanders op vier afgelegen posten in het binnen land hun werk verrichten. De nieuwe universiteit zal drie fa culteiten hebben, een geneeskundige, een rechtskundige en een sociale. Men wil naast de bestaande muio's en de algemene middelbare school een ly- .m oprichten. De rechtschool met 224 de geneeskundige school met 30 leer- lingen zullen in de universiteit opgaan. Thans volgen ruim 1200 Surinamers een opleiding in Nederland. Na totstandko ming van de universiteit zal de regering geen buitenlandse beurzen meer verle- voor studies, die men in het binnen- KoKöhler overleden AMSTERDAM Op 59-jarige leeftijd is zaterdag in zijn woning te Badhoeve dorp plotseling overleden de oud-water- polo-internationaal Ko Kohier. De heer Kohier vertegenwoordigde ons land internationaal in de periode 1927— 1934 en maakte deel uit van de Olym pische waterpoloploeg bij de Spelen van 1928 in Amsterdam. In zijn vereniging Het IJ was hij ruim 25 jaar speler van het eerste zevental en bereikte vijftien maal het Nederlands kampioenschap. Financieel akkoord met België BRUSSEL Premier Tsjombe Kongo en de Belgische minister buitenlandse zaken. Spaak, hebben terdag een verdrag ondertekend w in hun hangende financiële kwesties worden geregeld en ook een parate conventie, die voorziet in gezamenlijke aflossing van de Kongolese staats schuld De ondertekening is bUna 10 vertraagd door moeilijkheden te elfder ure over de redaktie van hel slotcommuniqué over de onderhande- l'ngen. Kongo is nu pas werkelijk onafhanke lijk. aldus Tsjombe. De volgende mor gen verklaarde premier Tsjombe dat zijn regering geen enkel plan heeft tot nationalisatie van buitenlandse onder nemingen ..Waarom zouden wij maat schappijen overnemen, die ons nu al ge deeltelijk toebehoren", zei de Kongolese premier tijdens een plechtigheid in de Kongolese ambassade, waar hem een cheque van bijna zeven miljoen gulden werd overhandigd. Dit bedrag was het dividend van de Union Minière du Haut Katanga over de maand oktober 1964. De Kongolese staat bezit volgens het zaterdag gesloten akkoord 24 procent van de aandelen in deze maatschappij. Het dividend was nog niet uitbetaald, omdat de Kongolese regering in no vember j.L eenzijdig de uit de kolonia le tijd stammende, mijnconcessies ver lenende maatschappijen wilde ov men. een beslissing die echter na tige protesten uit Brussel werd land kan volgen, en de regering over weegt zelfs, geen overmaakvergunnin- 1 meer te verlenen voor studiekosten deze wetenschappen. Behalve op 1.000 Sur. guldens uit Nederland rekent de regering op belangrijke steun van het bedrijfsleven. Met de landbouwhogeschool te Wage- ningen bestaat reeds overeenstemming over een dochterinstelling in Suriname De overeenkomst met de Nederlandse regering is door de Surinaamse minister raad getekend*. PaUtr gelooft niet in A-bom Geheim verdrag tussen Djakarta en Peking PALAR .geen A-bom NEW YORK De Indonesische am bassadeur in de Verenigde Staten, Lambertus N. Palar, gelooft zelf niet dat zijn land in staat is een atoom bom te ontwikkelen. Hij zei dit giste ren in een vraaggesprek met Ameri kaanse vrouwelijke journalisten over de jongste verklaring van generaal Hartono, dat Indonesië nog dit jaar een A-bom tot ontploffing zal laten bren gen en dat op het ogenblik 200 geleer den aan deze bom werken. Intussen meldt de New -York Herald Tribune dat Indonesië een geheim mili tair verdrag heeft gesloten met rood De plannen van Soekarno zouden, al dus het blad, neerkomen op de verwijde ring van Britse en Amerikaanse bases in Zuidoost-Azië met hulp van communis tisch China. De strategie van Indonesië zou zich echter voornamelijk richten OP de Britse aanwezigheid in Maleisië en daarbij rechtstreekse propaganda tegen de V.S. vermijden met het doel een wig te drijven in de Zuidoostaziatische poli tiek van de twee bondgenoten. Soebandrio zou gezegd hebben dat In donesië goede kansen had om de Ame rikaanse buitenlandse politiek te be- irivloeden omdat veel Amerikaanse di plomaten argwanend tegenover de Britse politiek staan. Een hoge Indonesische diplomaat bij de Verenigde Naties, Sostrowardojo, zei in een commentaar: .Volkomen onwaar". Ambonezen en Papoea s in Utrecht: (Van een onzer redacteuren) UTRECHT De jongerenorgani saties van de hier verblijvende Am bonezen en Papoea's wrokken niet over de verbetering van de betrek kingen tussen Nederland en Indo nesië. Zij juichen deze ontwikkeling zelfs toe, omdat zij hopen, dat goede verstandhouding tussen beide verdragspartijen voor het bereiken van de doeleinden van Zuid-Moluk- kers en Papoea's bevorderlijk zal zijn. De heren F. J. Aponno (Ambonees) en I. Krisifoe (Papoea) hebben dit verklaard op de zaterdag gehouden forum-middag van de jongerenorgani satie van „Door de eeuwen trouw". Op deze goed bezochte bijeenkomst gaven ook vertegenwoordigers van de jongerengroeperingen der viif grote politieke partijen hun visie. Met uit zondering van de heer C. G. W. M. Hoogstraten (F.C.H.J.G.) accen tueerden zij de een meer. de ander minder de machtsverhoudingen, die hun weinig hoop lieten op een ontwik keling, zoals deze door de aanwezigen wordt nagestreefd. Om een indruk te geven van hun bijdragen aan de dis cussie, enkele saillante punten. Mr. P. J. Teunissen (K.V.P.J.G.)..D( politieke realiteit laat weinig mogelijk heden over, maar binnen dit beperkte kader moeten wij opkomen vooi rechten van Zuid-Molukkers en poea's". P. Dankert (P. v. d. A): „Van Illusies kunnen we maar beter afstand doen. Het Indonesische nationalisme is zeer sterk. Op ons rust de plicht om de Am bonezen. die niet naar Indonesië wil len, te integreren in de Nederlandse sa menleving". R. A Heyting (J.O.V.D.): „De gedach te, dat West-Irian nog ooit los komt Indonesië, is een hersenschim. Op best zullen Papoea's intern zelfbe schikkingsrecht krijgen". C. Balkenende (Arjos): „We moeten de werkelijkheid onder ogen zien (wat betekent dat we geen idealisten moeten zijn). Een internationale rechts orde, die nakoming van verdragen ga randeert. ontbreekt nu eenmaal. Het is voorbarig om nu al te zeggen, dat In donesië de New-York overeenkomst wel niet zal nakomen. We moeten kening houden met de mogelijkheid machtswisseling". C. G. W. M. van Hoogstraten (F.C.H.J.G.): „We moeten het zelfbe schikkingsrecht niet alleen met de mond belijden, maar er ook naar handelen en (Van onze speciale verslaggever) NIJKERK Door een lek in een aardgasleiding is de buurtschap Hol kerveen gisteren ternauwernood aan een ramp ontsnapt. Eén vonk zoi fataal hebben kunnen zyn, want uit de krater, die weldra een doorsnede van zeven nieter had. stroomde gas met een druk van liefst 35 atmosfeer. Tweeëneenhalf uur ging dat zo door; van half zes tot acht uur in de n gen kolkte een wolk van aarde en stof boven de plaats des onheils. Het oorverdovende, sissende geluid, dat omwonenden associaties met de oorlog gaf, werd uiteindelijk door storingsploegen van de Nederlandse Gas Unie gestopt. Men draaide dc dichtstbijzijnde afsluiters toe. waarna het ont ploffingsgevaar geweken was. Naar schatting was toen 100.000 kubieke meter gas in de yle lucht verdwenen. De calorieën hiervan zijn genoeg een stad als Amersfoort vier dagen lang „in gewone doen" te houden. De stagnatie in het gastransport van Slochteren naar het Westen des lands heeft gelukkig weinig nare ge volgen gehad. Doordat op het West- landse aardgas kon worden overge schakeld, heeft iedereen in Neder land de zondagse pot kunnen koken. Wel is in sommige plaatsen in het Gooi de druk geruime tijd bijzonder laag geweest. Hier en daar brand den de pitjes dan ook wat te zacht. DEN HAAG Minister dr. J. E. Andriessen (economische zaken) staat afwijzend tegenover hel plan van de Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken om samen met de Steenkolen Handelsvereniging (PAM) de gasvoorziening in Noord- hoiland in handen te nemen. Maar be sprekingen daarover zijn nog niet af gesloten. Hoogovens wil in Noorhol land een tweede Gasunie jprichten om het door Pam in de Schermer aange boorde aardgas te distriblercn. Uiter aard op voorwaarde daa Pam conces- sne krijgt voor de winning. Het nieuwe plan werd opgesteld toen de besprekingen met de Gasunie leken te mislukken. Al twee jaar duren de onder, handelingen thans, maar tot een akkoord is men nog niet kunnen komen. Zoals be kend voorziet Hoogovens vrijwel geheel Noordholland van eigen gas. dat wordt geproduceerd in haar kooksfabrick. Uit dien hoofde staat zij dus als concurrent tegenover de Gasunie, al levert zij dan geen aardgas. De onderhandelingen tussen belde on dernemingen schijnen vrijwel volkomen in het slop te zijn geraakt. De Hoogoven directie heeft meegedeeld, dat de Gas unie heeft geweigerd een bindend ad vies te laten uitbrengen door onafhanke lijke bemiddelaars. De Gasunie verklaart: Wij hebben Hoogovens een concreet aanbod gedaan, maar dat is afgewezen. Inmiddels wordt de situatie wel gecompliceerd omdat PAM niet de enige is, die in Noordhol land aardgas heeft aangeboord. Ook de Nederlandse Aardolie Mij heeft gas (zelfs op twee plaatsen) gevonden Het lek, dat gistermiddag ivas her steld het gastransport vond toen weer normaal doorgang is catastro faal voor een koppel kippen geweest. Versuft door het lawaai van het ont snappende gas, wisten ze niet meet welke kant ze uit moesten rennen. Niet ver van de krater kropen ze dicht tegen elkaar en stierven de verstik kingsdood. „In paniek ..We waren in paniek", verklaarde houder Theus van de Berg, die vlak bij de spoorwegovergang in de Domstraat woont: de plaats, waar de aardleiding het begaf. „We lagen nog in bed. toen we door een zware dreun wakker schrokken. We dachten dat er een vliegtuig was neer gestort, of dat er een trein uit de rails gevlogen was. Maar toen-we, onmiddellijk daarna, het vreselijke gesis hoorden, be grepen we dat er iets met de gasbuis aan de hand was. In nachtkleren zijn m'n vrouw, m'n drie kinderen en ik het land ingerend. De tweejarige Willem, die in een deken op m'n arm zat, huilde. Horen deed ik het echter niet; zien weL De ex plosie, die we vreesden, bleef uit. Later hebben wij bij vrienden onderdak ge vonden". „Overal stonk het naar gas", vulde de boerin aan. „De lucht is trouwens nóg niet liet huis uit. En kijk eens naar m'n ramen ze zitten onder de mod der. Het dak is ook bruin van aarde en stof". Oorverdovend De klap, die niet alleen in Nijkerk, maar ook in Apeldoorn en Hilversum te horen was, deed ook opperwachtmeester J. Drent uit Nijkerkerveen in de kleren schieten. „Ik dacht aan een vliegtuig, dat r gestort was", zei hij. „Later aan een V 2. die ik me uit de bezettingstijd goed her inner. Toen het gesis in oorverdovend gebrul overging en het net leek, of hele eskaders straaljagers overvlogen, meende ik zelfs dat er oorlog was. Toen ik met de fiets Holkerveen bereikte, zag ik bij de spoorlijn een enorme stofwolk. Ook rook ik een scherpe gaslucht. De veertig mensen uit de dichtstbijliggende huizen behoefden niet meer geëvacueerd te worden. Ze waren allemaal al wegge vlucht Ik heb meteen alarm geslagen. De brandweer werd gebeld, de spoorwegen en de Nederlandse Gas Unie in Deventer. Tot de storingsploegen kwamen, konden we niets uitrichten. Wel kon de lijn AmersfoortZwolle vrij worden gehou den van treinen. Ook hebben we er goed op gelet dat er in de omgeving va: krater niet gerookt werd". Blokkade ..Direct na het alarm", bracht een spoor wegbeambte naar voren, „hebben we dt rails tussen Amersfoort en Zwolle ge blokkeerd. Wegspattende vonken van d< wielen zouden een explosie en misschien wel een ramp hebben kunnen ver zaken. Er was een trein uit Zwolle derweg, maar die hebben we in Nijkerk laten terugkeren. Een andere trein uit Zwolle hebben we over Apeldoorn Amersfoort geleid. Toen het gas ophield met stromen, zijn we het eerste uu vertraagd tempo gaan rijden. Nu lopen alle treineD weer normaal". Enorme druk Het gaat om een koppelstuk van een paar meter", vertelde een deskundige van de Nederlandse Gas Unie. „De sta len buis, die een doorsnee van dertig centimeter heeft, is helemaal uit elkaar gereten. De diepe krater is veroorzaakt door de enorme druk, waarmee het gas wegstroomde. Hier, bij Holkerveen, ligt een splitsing. De ene transportbuis verzorgt het Gooi, de andere Tiel en omstreken. De reparatie geschiedt voorlopig provisorisch. Over een paar dagen gaan we opnieuw aan het werk. De leiding, die in 1958 werd gelegd, is onderdeel van het regionale aardgas- net en loopt via overslagstations. Bij uitschakeling van een deel ervan kan zonder meer op een ander net worden omgeschakeld. In een noodgeval, zoals dit. worden dan wel eens moeilijkheden met de druk ondervonden, maar deze zijn spoedig te verhelpen. De veel gro tere hoofdleiding is al tot Utrecht ge legd, maar is in dit deel van het land nog niet in gebruik". onze verantwoordelijkheid niet inruilen voor een tabaksmarkt" (instemmend ap- Reëel zijn De opmerkingen van de aankomende politici waren voor ir. J. A. Manusama, lid van R.M.S.-regering in ballingschap, aanleiding om te verklaren: „Wij willen ook reëel zijn en accepteren dan ook als een feit, dat de onafhankelijkheid van Zuid-Molukken vandaag niet te be reiken is. Maar wij zien uit naar de dag van morgen, met geloof, hoop en liefde. We geloven in de oppermacht van Hem, die landen en volken bestiert, we hopen dat het recht zal zegevieren en handelen uit liefde tot ons land en volk. Daar voor vragen wij respect". De heer H. Conradi, voorzitter van „Door de eeuwen trouw" nodigde de vertegenwoordigers van de jongeren groepen uit om de gedachtenwisseling voort te zetten op de tiende weekend- conferentie van de stichting, die op 11 en 12 september op „Woudschoten" wordt gehouden. Adenauer in interview Verjaringstermijn nazi-misdaden 4 jaar verlengen BONN Oud-kanselier Adenauer heeft in een zaterdag gepubliceerd vraag gesprek gezegd dat de verjaringstermijn voor oorlogsmisdaden met vier jaar be hoort te worden verlengd. Hij meent dat het begin van de periode van twintig jaar vanaf 1949 behoort te worden gere kend, dus van de instelling van een nieuwe Westduitse regering af, in plaats van 1945 af. „Want 1945 was een va cuum. Er was werkelijk geen tijd, tij dens de wederopbouw, processen tegen nazi's te beginnen. Tijdens de interim periode stond de rechtspraak stil", aldus Adenauer in de onafhankelijke Stuttgart Zeitung. (Vervolg van pagina 1) Het is in zee gestort. De piloot maakte gebruik van zijn parachute. Men heeft hem echter nog niet kunnen vinden. De vliegtuigen waren opgestegen van drie Amerikaanse vliegdekschepen in de Zuidchinese zee, de Ranger, Han cock en de Coral Sea. De piloten, die aan de aanvallen hebben deelgenomen, rapporteerden zware branden, dichte rook en grote schade. Foto's zijn nog niet beschikbaar. Voorts hebben zich de volgende ontwik kelingen voorgedaan: Vergelding President Johnson heeft de Sowjet- unie, de bondgenoten van de Ver. Staten, de Veiligheidsraad en het Amerikaanse Congres ervan op de hoogte gesteld, dat de aanval op militaire doelen in Noord- Vietnam bij wijze van vergeldingsmaat regel werd genomen. De Russische premier Kosygin ver klaarde (enkele uren voor de Amerikaan se vergeldingsaanval) in Hanoi, dat het Sowjetvolk achter Noord-Vietnam staat en gelooft, dat dit land de strijd in geheel Vietnam zal winnen. Hij zegde alle moge lijke hulp toe. Na de aanval heeft hij echter niets van zich laten horen. Ook in Moskou is men bijzonder voorzichtig met zijn reacties. Zowel in Hanoi, Peking en Moskou heeft men de Amerikaanse aanval ver oordeeld als een „buitengewoon ernstige daad van agressie". Er werd echter niet met tegenmaatregelen gedreigd. In de Russische pers is de toezegging van hulp uit de rede van Kosygin weggelaten De Noordvietnamese regering heeft vandaag de voorzitters van de Geneefse conferentie van 1954 en de regeringen van de landen die aan de coferetie heb- be deelgenomen verzocht maatregelen te nemen. Zuid-Vietnam verkeert in een alarm toestand. Troepen en piloten moeten zich gereed houden om eventueel onmiddellijk tot actie te kunnen overgaan. Met name in de hoofdstad Saigon zijn speciale vei ligheidsmaatregelen genomen. Ook de Amerikanen in Zuid-Vietnam worden sterker dan ooit bewaakt. Mr. George Bundy, de speciale af gezant van Johnson, die vorige week een speciaal bezoek aan Zuid-Vietnam bracht is gisteren plotseling naar Washington teruggekeerd. Hij had zo'n haast, dat zelfs geen tussenlanding op de Hawaii- eilanden werd gemaakt. Het Amerikaanse Congres heeft door middel van zijn leiders instemming be tuigd met de besluiten van president Johnson. Deze instemming werd gekop peld aan de eis te onderzoeken, hoe het mogelijk was. dat de roden zulke zware verliezen konden toebrengen aan Ameri kaanse installaties. De permanente raad van de NAVO vanochten op verzoek van de Verenig de Staten in bijzondere vergaderingen n Parijs bijeegekomen. De Amerikaanse vertegenwoordiger Tlion as Finletter heeft een uiteenzetting gegeven omtrent de jongste gebeurtenissen in Vietnam. Vermelden we nog, dat de Amerikanen vorig jaar augustus ook al een vergel dingsaanval deden op Noord-Vietnam. Het doel was toen het kustgebied langs de Golf van Tonkin. Noordvietnamese torpedoboten hadden toen aanvallen ge daan op de Amerikaanse torpedoboot- jager Maddox.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5