trouwt Griekse prins met „gewoon meisje „Ontwikkelingshulp" wordt lachwekkende vertoning GALOP Plaatjes brachten toenadering Bondsdag moet geweten laten spreken KOSYGIN IN PEKING KOEL BEHANDELD bij VN-assemblee nu toch tot mei op reces: Nasleep moord Trujillo Geen daden maar woorden... Op zoek naar goud van Hitier „Vrije omgang" gevaar voor volksgezondheid Meer seksuele voorlichting bepleit /ft e&ft daitfee lij, RITMEESTER Nobelprijswinnaar King op vrije voeten gesteld ZATERDAG 6 FEBRUARI 1965 n ATHENE Het huwelijk van prins Michael van Griekenland zal morgen een zeer eenvoudige en rustige aangelegenheid zijn. Dit in schrille tegenstelling tot de glans van dat van zijn neef. koning Konstantijn. De aanstaande vrouw van de prins, Marina Karelia is dan ook maar een gewoon bur germeisje*'. En dat is iets, wat het Griekse koninklijk huis maar moeilijk kan verleren, ook al is Marina nog zo'n lieftallige jonge dame. Bruidsjonker Het huwelijk zal worden voltrok ken in het kapelletje van het landhuis van de Griekse koning te Tatoi, op 24 km ten noordwesten van Athene. Er zijn alleen verwanten en intieme vrienden bij uitgenodigd. Michael, die tot voor kort de derde eventuele troonopvolger was, heeft afstand moe ten doen van zijn rechten, voordat Konstantijn hem toestemming gaf voor zijn voorgenomen huwelijk. Toch zal de jonge koning bij de huwelijksplechtigheid als bruidsjon ker optreden. Het hof heeft totdusver echter niet geantwoord op de vraag, of de bruid een titel zal krijgen en zo ja, welke. Genegeerd In het verleden is het maar weinig voorgekomen, dat een lid van het koningshuis met een niet vorstelijk persoonin het huwelijksbootje stapte. En wat toen gebeurd is, is weinig bemoedigend. Koning Alexan der trouwde nl. met de dochter van een hof dignitaris. Zij kreeg geen titel er}} raakte na de vroege dood van de koning tengevolge van een beet van een aap volkomen in vergetelheid. Prins Peter, die nu de tweede plaats inneemt onder de eventuele opvol- gers, is 25 jaar geleden getrouwd met de dochter van een kozakken-kolonel, zonder daartoe toestemming van de toenmalige koning te hebben verkre gen. Sedertdien heeft het hof zijn vrouw volkomen genegeerd. Boycot Dit is de achtergrond, waartegen het conflict zich afspeelt tussen prins Peter en koningin-moeder Frederika. Deze vete heeft er toe geleid, dat Peter in de herfst van het vorige jaar het huwelijk van Konstantijn met de Deense prinses Anne Marie heeft geboycot. Openlijk uitte hij de be schuldiging, dat Frederika oorzaak was van de koele houding van de koninklijke familie jegens hem en zijn vrouw. Hoe het zal gaan met prins Mi chael is een groot vraagteken. De 26- jarige Prins werd geboren en opge voed in Frankrijk. Hij is de zoon van prins Christopher, een jongere broer van de grootvader van Konstantijn. Sins 1960 woont hij in Griekenland, waar hij als officier in het leger dient. Verrassing Michael en Marina hebben kennis gemaakt op een receptie in het konink lijke paleis. Dat gebeurde in 1958. Marina is de dochter van een rijke Griekse textielfabrikant. Hun liefde kwam langzaam en in het geheim tot bloei en de verrassing toen hun verloving bekend werd ggmaakt, dan ook algemeen. Michael is Griekenland het meest bekend door zijn groene Mercedes, die is uitgerust met een stereofonische platenspeler en zijn platenverzameling, die opna men van klassieken tot semi-Turkse volksmuziek bevat. Marina deelt zijn liefde voor de muziek. Men veronder stelt, dat zijn platenverzameling e toe heeft bijgedragen, hen tot elkaar te brengen. Lieftallig Marina, die 24 jaar is, wordt be schreven als „lieftallig als een Tahi- taanse". Als schilderes van talent, die gestudeerd heeft in Parijs en New York, heeft zij deelgenomen aan ta tentoonstellingen en in de ko- mende zomer wil zij een eigen ten toonstelling houden. Men zegt, dat haar inkomen uit de verkoop schilderijen meer gestadig dan bazingwekkend is. Zij schildert ook toneeldecors en heeft totdusver haar talent op dit gebied getoond in twee Atheense voorstellingen. Verjaringstermijn nazi-misdaden BONN De Westduitse regering zal de kwestie van de verjarings termijn van oorlogsmisdaden in de Bondsdag als een „gewetensvraag" voorleggen en wanneer op 10 maart blijkt dat het parlement vóór een verlenging van het termijn is, zal het kabinet-Erhard zich niet tegen de uitspraak verzetten. Ook minister Buchcr van justitie zal zich bij de beslissing neerleggen en hij zal niet aftreden. Het plan om de verjaringstermijn te handhaven is evan de regering afkomstig. Het leek er aanvankelijk op dat zij haar ideeën kost wat kost wilde verwerkelijken, maar later bedacht zij zich, want het buitenland bracht het voornerr, felle discussies en heftige reacties te weeg. Het kabinet zal nog nog 10 maart de Bondsdag een rapport over deze kwestie voorleggen, waarin zowel de formeel-juridische argumenten tegen verlenging van de verjaringstermijn als de politieke en morele aspect* die voor verlenging pleiten zijn ve vat. Tegen die tijd zal de regering ook beter kunnen beoordelen, welk effect haar beroep heaft gehad op alle landen, de Westduitse justitie al het beschikbare materiaal ter vervolging van de oorlogsmisdadigers ter hand te stellen. In Washington verklaarde de West duitse Knappstein dat zijn geweten hem dwingt stelling te nemen tegen het plan van zijn regering. Het moreel niet juist een verjaringswet die in 1871 opgesteld werd toe te passen op misdaden die „zo ontzet tend waren als de massamoorden ei raciale uitroeiing'' Ik heb het stand punt van mijn regering verdedig ver ik kon, maar er zijn grenzen mijn geweten, aldus ambassadeur Knappstein. Wat de fracties van de partijen het parlement betreft, zouden Vrije democraten althans voor het grootste deel tegen verlenging de verjaringstermijn zijn en de si listen vóór. Bij de christen-democraten ligt de zaak nog niet duidelijk. Wel heeft groep van vijftig leden van de C.D.U.- fractie een motie ingediend waari: verlenging wordt aangedrongen. TOKIO Premier Kosygin van de Sowjetunie heeft gisteravond in Peking geconfereerd met premier Tsjoe en-Lai en diens minister van buitenlandse zaken Chen Yi, maar uit berichten uit Moskou en Peking blijkt, dat de besprekingen niet hebben bijgedragen'tot een oplossing voor het verbitterde ideologische geschil. Kosygin is nu op weg naar Hapai. Het schijnt dat de Russen een koele behandeling ondervinden, hoewel Tsjoe en Chen Yi als gastheren van de Sowjet gasten optreden. Uit een verslag over de besprekingen die de plaatsvervangende premier van d( Sowjetunie Alexander Sjelepin in Mon golië heeft gevoerd met de premier var dit land Yumzhagin Tsedenbal, blijkt dat de Sowjetunie nogmaals heeft te kennen gegeven op 1 maart een topconferentie te willen houden voor de communistische partijen van de wereld. Communistisch China heeft zich verzet tegen deze bijeenkomst omdat deze be schouwd wordt als een poging de com munistische wereld in tweeën te splitsen. Honderden doden bombardement van Vientiane De vader Door alle aanspraken op de Griekse troon prijs te geven heeft Michael het voorbeeld gevolgd van zijn vader, wiens eerste vrouw een Amerikaanse (Nancy Leeds) was. Na haar dood trouwde hij echter met prinses Fran- gOISE VAN Frankrijk, zuster van de graaf van Parijs. Michael is de zoon uit dit tweede huwelijk. In de tijd, toen er meer tronen voor koningen voorradig waren, zijn aan Christopher achtereenvolgens die van Portugal, die van Lithauen en die van Albanië aangeboden. Maar hij wees ze alle maal van de hand. „Niets onder de zon", schreef hij in zijn bijtende memoires, „kon mij er toe brengen, een koninkrijk te aanvaarden". Alsof hij het met zijn vader eens is, zo heeft Michael zich thans door zijn huwelijk onttrokken aan elk „risic0", geroepen te worden om over de Grieken te regeren. NEW YORK Er komen meer en eer blijken van sympathie voor een plan om het probleem van de vredcsope- aties der Ver. Naties toe te vertrouwen lan secretaris-generaal Oe Thant in de hoop, dat een of ander akkoord bereikt kan worden om de zitting van de Alge mene Vergadering een algeheel fiasco te besparen. Het plan wil een studie van de oude, .euwe en toekomstige operaties tot handhaving der vrede door de werkgroep van 21 leden, die in 1962 gevormd is het probleem te bestuderen. De vergadering zou voor de duur deze studie op reces gaan, terwijl Thant het initiatief zou nemen voor overleg met de grote mogendheden en de regionale groeperingen. Indien het plan de instem ming van de leden krijgt zal de vergade ring maandag na de behandeling van budgettaire kwesties en andere huis houdelijke zaken op reces gaan tot eind april of begin mei. SANTO DOMINGO (Dominicaanse Republiek) Een rechtbank in Santo Domingo, de hoofdstad der Domini caanse republiek, heeft gisteren uit spraak gedaan in een proces tegen zes mannen, die ervan worden beschul digd de -zles moordenaars van de vermoorde dictator Rafael Trujillo zonder vorm van proces te hebben doodgeschoten. Drie beklaagden, on der wie een zoon van de vermoorde dictator, Rafael Trujillo jr. en een schoonzoon, José Leon Estevez, zijn bij verstek tot dertig jaar dwang arbeid veroordeeld. Zij bevinden zich in Europa. De drie andere beklaagden zijn wegens medeplichtigheid tot der tig jaar gevangenisstraf veroordeeld. De zes moordenaars van dictator Trujillo werden in november 1961 doodgeschoten. Trujillo was in mei van dat jaar vermoord. (Van een onzer redacteuren) Zouden we eerst niet een klein beetje meer aan gerechtigheid kunnen doen, alvorens we onze consumptie verder gaan verho gen? Dit vragen zeer vele Neder landse jongeren zich met stijgen de verontwaardiging af, sinds er al vele jaren weliswaar zeer emo tioneel en veelal met aanhaling van termen als „christelijke naas tenliefde" over hulp aan ontwik kelingslanden wordt gesproken, maar meer ook niet. De (financiële) daden die hierop zouden moeten volgen blijven name lijk uit, zijn in lijnrechte tegen spraak met al die woorden. Erger ze maken deze tot een lachwekkende vertoning. Regering en parlement doen daar als om strijd aan mee... Wat is er dan precies aan de hand? In kringen van de V.N. wordt al sinds jaren gesteld, dat minimaal 1 kelingshulp tot 2 procent van het nationale inkomen der ontwikkelde (rijke) landen nodig is om in het nationale dat inkomen der minder ontwikkelde minimum (arme) landen de kleinst denkbare volstaan, verbeteringen aan te kunnen bren- gen. - - De afgelopen week is in de Tweede Kamer de begroting van Buitenlandse Zaken aan de orde geweest en daarmee ook de door ons land te verlenen financiële ontwikkelingshulp. Deze blijft volgens velen ver beneden het absolute minimum voor de zoveelste maal is daarom ook in de Kamer weer op verhoging aangedrongen. Deze recente gang van zaken, heeft tal van jongeren bijzonder teleurgesteld. Dit temeer, daar er blijkbaar wel een belastingver laging van 1100 miljoen door kan komen, waarvan een fractie al voldoende zou zijn om onze bijdrage voor ontwikkelingshulp tot het gewenste (minimum)-peil omhoog te trekken. Over deze zaak die alles met praktisch christendom heeft te maken had den wij een gesprek met een dezer jongeren, deel uitmakende van de oecumenische werkge meenschap Sjaloom. elk jaar opnieuw wordt bij de begro tingsbehandeling van Buitenlandse Zaken met hartstocht de ontwikke lingshulp onder de aandacht ge bracht (dat is ten slotte mode) en zegt men de huidige minimalistische behandeling niet langer te tolereren, tenzij de bijdrage verhoogd wordt. Maar het volgende jaar wordt dan geen enkel verwijt meer vernomen, terwijl de bijdrage (vergelijk 1962, '63 en '64) maar is blijven dalen. Enkele dagen geleden is met name door volksvertegenwoordigers als mr. Geelkerken, de heer Ruygers, dr. De Vink grotere omvang van de hulp bepleit. Echter niet ten koste van de komende belastingverlaging. Ook de staatssecretaris, die in zijn antwoord o.m. zeide dat de ontwikkelingshulp een hoge prioriteit heeft maar dat zij nu eenmaal moet worden afgewogen tegen andere prioriteiten heeft een zodanige o-1 zeer kennelijk niet voor ogen. uitgetrokken, precies het "nationale 0,45 (nog geen half) procent Gedwongen nationale inkomen. En dan te weten 2 procent het absolute is, waarmee kan worden Ja, wordt soms gezegd, politieke partijen kunnen wel eens gedwóngen zijn de komende belastingverlaging ongemoeid te laten terwille van de gunst van het kiezerskorps. Maar is dit waar: zouden werkelijk de zeer j„. daarvoor gaven we nóg velen die uit eigen ervaring nog zo minder, nl. 0,42 procent, het laagste goea,.Twq _e V percentage dat na I960 door ons land rechtrgheid wil zeggen het onheus zaan van nuipvenenmg zo treffend f ;k.„p,tpld jn milioe- vinden dat, bij handhaving van hun mogelijk te onderstrepen hebben de stelden we van 1960 af immers eigen materiële positie, een klem V.Nonder meer met instemming beschikbaar: 202, 241, 305 mil- percentage (nog geen 1 procent) der Nederlandse regering, de periode nqfi9 t i,,r me. 0 70 gerechtigheid 1960 tot 1970 uitgeroepen tot zg. LÏS.Ve^l- ontwikkelingsdecennium, weer naar 249 225 en nu- Onze Tweede Kamer leverde vaak ®oor lg65 duss256 miijoen. Bepaald geen lijstje om trots op te zijn! hun naaste in Afrika en het Verre Oosten beschik baar komt? hartstochtelijke betogen die op ver hoging van de bijdrage in de hulp verlening aandrongen. Bekend is bij voorbeeld de motie-Ruygers, onder tekend door de fractievoorzitters der Want laat men goed begrijpen, hetgeen gedaan moet worden is Reeds verleden jaar (eind septem- helemaal geen offer. Het is ge- ber) werd namens jongeren een brief - - over deze trieste gang van zaken woon een bijzonder kleme dienst vijf grote partijen, die zich uitsprak n^r de leden van de beide Kamers aan de naaste in het onderontwik- „belangrijke uitbreiding" der geschreven. Tal van belangrijke kelde land, de naaste die we in- 1 jeugdorganisaties behoorden tot de derdaad, onder meer door „het "Èf"oengerenn- Weiner worden van de wereld" eindelijk zijn gaan zien. Wat we nü doen is minder dan minimaal, dus NIETS. Een dienst Nederlandse hulpverlening". Krachtsinspanning? groepen, ARJOS, NW-jeugdorgani- satie „Jonge Strijd", Ned. Jeugd gemeenschap, Oecumenische Jeugd- ^,rJ,raiH;rsprer.rS;»lt vu or raad toef Jeugdraah, Kath. Jeugd- önzerzSdï, di^gaat het om. Wer- „verhoogde krachtsinspanning" die raad steeds prompt door de regering wordt toegezegd en... even prompt nimmer wordt gehonoreerd. In gebreke Zei zelfs een man als mr. Biesheu vel, de huidige vice-minister-presi dent, een aantal jaren geleden hij Een kenmerkend citaat uit die brief: „Inmiddels is door de regering een belastingverlaging voorgesteld ongeveer 1100 miljoen ter kelijk hoe durven we nog over eredienst te spreken als deze niet door dienst gedragen wordt? toen nog Kamerlid niet met gating van de welvaart der eigen zoveel woorden tijdens een AR-par- tijconvent bijdrage zijn nationale inkomen zou die- onderdanen. Het komt ons Amsterdam, dat de hoe gewenst die verlaging ook mag Nederland 1 procent zijn dat regering en parlement -- ernstig in gebreke zouden blijven nen te omvatten en dat een even- indien zij tegen deze achtergrond tuele belastingverlaging daar dan een besluit tot belangrijke verhoging rr j van de ontwikke" ge zouden laten." Men zal vragen welk bedrag Ne- Welnu, derland dan bijdraagt. Op de begro- zijn in ting 1965 is 256 miljoen voor ontwik- genoemde OSTERRODE (West-Duitsland) Het Westduitse leger gaat volgende week in een kalksteengroeve in Oste- rode zoeken naar een goudschat en documenten uit Hitiers Berlijnse hoofdkwartier. Dit heeft de politie in Hildesheim meegedeeld. De bewoners van Osterode houden vol. dat de SS de schat in een galerij van de groeve heeft verborgen en dat de galerij door de Amerikanen inder tijd met dynamiet is verwoest. Het bestuur van de stichting Evange lisch Herstel en Opbouw heeft met 'ingang van 1 april benöemd tot landelijk te Amsterdam. VIENTIANE Het bombardement van de Laoliaanse hoofdstad eerder deze week door rebellerende officie ren heeft de levens van honderden Laotianen gekost. Het aantal gewon den zou nog groter zijn, zo werd uit welingelichte zijde vernomen. Intussen hebben de communistische Pathet Lao troepen de situatie uitge buit door Him Boem, de voornaamste stad van het district ten noorden var Thakkek. in te nemen. 75 neutralist! sche soldaten zouden zijn gevangen genomen of gesneuveld. Er zou voorts een grote hoeveelheid wapens zijn buitgemaakt. BERLIJN De Westberlijnse Se- naatsraad Horst Korber en de Oosl- duitse staatssecretaris Erich Wendt hebben gisteren overeenstemming be reikt over de periodes, waarin West- berlijners met Pasen en Pinksteren op bezoekerspasjes verwanten in Oostelijke stadsdeel zullen kunnen opzoeken. Voor Pasen is een be periode vastgesteld van 12 tc april, voor Pinksteren van 31 m< 13 juni. De Bureaus voor de uitgifte van de pasjes zullen van 8 maart tot 3 april op alle werkdagen geopend lijn. STIJGING AANTAL GESLACHTSZIEKEN AMSTERDAM De toeneming van venerische infecties is niet af doende te bestrijden tenzij de vrije omgang tussen de sexen vermin dert. Deze bedreigt ook op andere wijzen de volksgezondheid en het maatschappelijke bestel. Het be- hoort tot de verantwoordelijkheid van de medici te zorgen dat een zinvolle seksuele moraal gemeen goed wordt. Dit is de samenvat ting van een artikel, dat in het jongste nummer van Medisch Con tact van de hand van de arts A. P. Roodvoets, internist te Utrecht is verschenen. Een door de geneeskundig hoofdin specteur van dc volksgezondheid inge stelde enquête heeft het vermoeden bevestigd dat er ook in' ons land sprake is van een stijging van aantal nieuwe gevallen van geslachts ziekten. In brede kring meende men aan vankelijk dat met de antibiotica een beslissende overwinning op deze ziekten kon worden behaald, maar vanaf ongeveer 1957 trad een aan merkelijke stijging op, aldus de heer Roodvoets. Het meest verontrustend I Een Amerikaanse toe rist is gisteravond dc tien miljoenste passagier geworden van de Cara- velle straalvliegtuigen van de Franse lucht vaartmaatschappij Air France. De gelukkige reiziger, de 44-jarige John Lidsay, een lid van het Huis van Afgevaar digden, werd gisteren in Parijs door de maat schappij gehuldigd op een receptie. I In het nieuwe RAI-ge- bouw te Amsterdam zal van 7 tot 11 februari voor het eerst een natio nale kunstnijverheids- vakbeurs worden gehou den. 48 Nederlandse fa brikanten zullen met een internationaal assorti ment kunstnijverheids- produktcn op de beurs exposeren. De beurs is voornamelijk bestemd voor detaillisten, en staat onder auspiciën van de Nederlandse vereniging van kunstnijverheidsfa- brikanten -handela- I Het coöpeiatief bouw bureau voor de land bouw te Arnhem heeft uit Denemarken een bouwsysteem voor stallen ingevoerd, waarbij de boer zelf aan de bouw kan meewerken. Twee van deze „tectum" stal len zijn reeds geplaatst in de ruilverkaveling Tieleraard onder Vuren. De stal bestaan uit holle, van houtwol en cement ge maakte blokken, die met beton gevuld worden. In Washington is c zeventigjarige leeftijd overleden s i r Ahvyn Crow, Brits specialist op het gebied van raketten. Hij ontwierp onder meer alle door Engeland in de laatste Wereldoorlog ge bruikte raketten en hielp ook de VS op dit gebied, waarvoor hem in '58 de vrijheidsmedaille werd toegekend. is. volgens, hem het sterkst ii groepen. ONVERSCHILLIGHEID de betere therapeutische mogelijkheden, is naar zijn mening de onverschilligheid, waardoor de behandeling voortijdig wordt afgebroken. De sociale werksters van de adviesbureaus voor geslachtsziek- ten-bestrijding kunnen hier z.i. beslissend werk doen door de patiënt te bewegen zich volledig te laten behandelen. De genoemde bureaus moeten, volgens dokter Roodvoets. worden versterkt. Maar het is, zo meent hij, onvoldoende de oplossing van het probleem aa specialisten over te laten. Dit probleem komt op verschillende wijzen binnen het bereik van de medi cus. Ten eerste als diagnostisch probleem. Voorts heeft de medicus grote invloed op zijn patiënten en op de wijze waarop seksuele voorlichting wordt gegeven. De ze moet niet tot het biologische beperkt blijven, maar een geïntegreerd beeld van de emotionele en maatschappelijke kan ten van het huwelijk geven. REVOLUTIE Het belangrijkste is het voorbeeld het gezinsleven thuis. Als vierde punt voert de schrijver aan dat de medische stand niet onverschillig mag staan tegen over de invloed van de massamedia. Deze^ zal verder moeten worden bestu- Tenslotte ontkomt men er, volgens schrijver, niet aan, dat onze samenleving niet minder dan een geestelijke revolutie nodig heeft, die opnieuw zin en inhoud geeft aan de zedelijke nonnen Als het leven geen zin heeft, doet het er immers weinig toe of men leeft als Er moet op de regering en verant woordelijke maatschappelijke groepen als de kerken, het onderwijs degenen die de publiciteitsmedia in handen hebben, een beroep worden gedaan de bedreiging, die de toene mende vrije omgang betekent, onder ogen te zien en doeltreffende actie te ondernemen, aldus de arts Roodvoets. In Madrid hebben gistermiddag oen paar duizend studenten gedemon streerd tegen het verplichte lidmaat schap van de officiële studenten vak vereniging. De politie verspreidde de demonstranten zonder geweld te moe ten gebruiken. Dit was de tweede protestactie van de studenten in de laatste tien dagen. regering en parlement gebreke gebleven. Het in brief gedane voorstel: eenvijfde van de totale belastingver laging naar de ontwikkelingshulp te doen gaan, waardoor we met 200 miljoen een totaalbedrag van onge veer 450 miljoen, zijnde (nóg ma 0,8 procent van het nationale inko men, zouden bereiken, is niet ge realiseerd. En minder dan ooit wordt nu door vele jongeren geloofd dat voorjaar 1966 de (let wel: minimaal) bij te dragen 1 procent zal worden bereikt. Er kon voor ontwikkelingshulp niet meer af dan een schamele 10 miljoen extra, dat is éénhonderdste procent van het bedrag der belas tingverlaging. Anders gezegd: de las tenverlaging komt voor een gemid delde Nederlander neer op een wel vaartsvermeerdering van 91 gulden per jaar, waarvan de ontwikkelings hulp per jaar dan 85 cent mag ontvangen... Deze ontwikkeling stelt dus wel zeer teleur, temeer als men minister-president over dit onder werp eind 1964 in de Kamer kon horen zeggen: „Ook de regering graag gezien hebben, dat een nog belangrijker verhoging dan nu stand zou zijn gekomen en mogelijk zou zijn gebleken, zonder schade te berokkenen aan andere essentiële belangen". Afgezien van het feit dat het door deze formulering lijkt alsof de r ring in dit verband geen handelende instantie zou zijn, hetgeen uiteraard onzin is, komt zo'n uitlating blijkens de wérkelijke feiten toch wel op zijn zachtst gezegd in een merkwaardig licht te staan. licht en geurig Negerdemonstraties in Selma SELMA, Alabama, (VS) De Nobelprijswinnaar, dr. Martin Luther King, die maandag Selma, in de Amerikaanse staat Alabama, is gearresteerd op grond overtreding van een verbod op samenscholingen, is gisteren op vrije voeten gesteld. King werd ge arresteerd bij een betoging van negers in Selma tegen de volgens hem traag verlopende inschrijving an negerkiezers in Selma. In de afgelopen 18 dagen zijn in Selma en in het naburige Marion een I negerbetogers gearresteerd. De meeste arrestanten zijn tegen de borgstelling op vrije voeten gesteld, doch dr. King had tot nu toe gewei gerd de voor hem gevraagde twee honderd dollar borgstelling te betalen. De negerpvedikant begaf zich na zijn vrijlating naar het stadhuis van Selma, waar hij een onderhoud wilde hebben met een aantal congresleden, die gisteren in de stad waren aange komen, om zich aldaar uit de eerste hand van de toestand op de hoogte te stellen. Het hoofd van politie van Selma, Wilson Baker, belette King echter het stadhuis te betreden. Bijna op het zelfde tijdstip, waarop de negerpredi kant op vrije voeten werd gesteld, werden in de omgeving van de gevan genis verscheidene honderden zingen de negerstudenten gearresteerd. Dr. King heeft verklaard dat h(j een borgtochtsom heeft betaald, omdat hij wil pogen maandag a.s. in Washington een onderhoud te hebben met president Johnson. „Ik acht het noodzakelijk dat er nieuwe wetten worden opgesteld, om het stemrecht van de Amerikaanse neger kiezers te regelen", aldus ds. King.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5