Ook verschuivingen in Christ. Geref. Kerken Actie voor opheffing van' hoofdbedrijfschap? In vijftien jaar meer dan honderd scholen Ds. J. H. Velema constateert V oorstanders pbo spelen Een woord voor vandaag Rapport Verdam heeft nog vele lacunes met vuur Kardinaal Alfrink acht coördinatie onmogelijk Herberg van het zesde geluk moet sluiten 2 ZATERDAG 6 FEBRUARI 1965 Ch r. n ijverheidsonderivijs P. Tjeerdsma was stuwende kracht (Van onze soc.econ. redactie) UTRECHT Voor het christe lijk nijverheidsonderwijs is de af gelopen vijftien jaar in ons land iets groots verricht. Was het aan tal christelijke ambachtsscholen en christelijke huishoudscholen in 1950 nog verdwijnend klein, thans vijftien jaar later kan geconsta teerd worden, dat sindsdien meer dan 100 christelijke nijverheids scholen zijn opgericht. Een respectabel aantal, waarin de heer P. Tjeerdsma ing. als secretaris van de Bond van Verenigingen en instellingen tot bevordering Christelijk Nijverheids- en Land- en Tuinbouwonderwijs een uiterst be langrijk aandeel heeft gehad. Hij is gedurende vrijwel deze gehele perio de de stuwende kracht geweest van de bond en de grote promotor voor dt oprichting van chr. nijverheidsscho len. Deze ontwikkphng is voorts mede te danken aan het CNV, dat deze ma voor dit werk beschikbaar stelde. Waren er in 1950 slechts een viertal chr. ambachtsscholen in ons land, thans zijn er 53 chr. L.T.S.'en, waar dagonderwijs wordt gegeven. Het tiental chr. huishoudscholen is in bestuur van het genootschap. Naast de opleiding voor de nijver heidsakten besteedt het genootschap de laatste tijd veel aandacht aan de studie voor het paedagogiseh getuigschrift. Dit getuigschrift is nodig om les te mogen geven aan een school voor nijverheids onderwijs. Naar de heer Tjeerdsma ons verklaar de. was liet examen voor dit getuig schrift vroeger niet veel meer dan een formaliteit, maar thans moet er een jaar voor gestudeerd en stage gelopen wor den. In Rotterdam en Amsterdam zijn hiervoor algemene dagopleidingen in het leven geroepen. Dankzij de activiteiten van de Bond C.N O. valt in de nabije toekomst een dergelijke opleiding op prot, chr. basis in Utrecht te verwachten. Van r.k.-zijde worden initiatieven ont plooid voor Tilburg. De totale leraren opleiding voor het nijverheidsonderwijs duurt vijf jaar. Nieuive secretaris De heer Tjeerdsma heeft het secreta riaat van de Bond C.N.O. moeten opge ven, omdat het CNV hem dringend nodig had voor het EEG-werk. Voor het CNV is hij thans lid van het EEG-raadgevend comité wat betreft de beroepsopleiding, voorts voor het vrije verkeer binnen de EEG en voor het sociaal fonds. Hij is voorzitter van de SER-commissie voor vakopleidingsaangelegenheden en hij heeft een belangrijk aandeel in het werk van de CNV-commissie voor industriali satie en werkgelegenheid. Het secretariaat van de Bond C.N.O. is thans overgenomen door mr. W. van den Bos, secretaris van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland. Bij het verbond was de heer Van den Bos reeds belast met de zaken van beroeps opleiding. scholing en vorming. Reeds eerder was een secretaris van het chr. verbond secretaris van de Bond C.N.O.. namelijk mr. J. van Aartsen. de huidige erkeer en waterstaat. De heer Tjeerdsma blijft nog lid van het dagelijks bestuur van de bond en tevens voorzitter van de prot. chr. sectie van het Genootschap voor de opleiding, zodat de bond toch ook in de toekomst gebruik zal kunnen maken van zijn grote ervaring en bekwaamheden op het ter rein van het nijverheidsonderwijs. Zwart niet perse nodig meer (Van onze kerkredactie) APELDOORN De christelij- ke-gereformeerde predikant ds. J. H. Velema signaleert een ver andering in de prediking in de Christelijke Gereformeerde Ker ken. Was deze vroeger meer be schrijvend, nu draagt zij een meer appelerend karakter. In de predi king krijgt nu de rechtvaardiging door het geloof op grond van Christus' gerechtigheid veel gro- Wat de prediking betreft is er onder invloed van de opleiding, studie, ontwikkeling (ook van het kerk volk) tegenwoordig een strakkere opzet van de preek van vroeger. Er wordt meer aandacht besteed aan de exegese. In vroeger jaren droeg de preek een meer beschrijvend karakter. Hij was meestal geborduurd op het stramien, hoe God een mens bekeert. Over dc zondaar en de gelovige werd in de derde persoon gesproken: hij die en hij dat. Hierin is verandering geko men. Het is nu niet meer: Hij. waarbij menigeen zich niet aange- 1 sproken voelde en rustig verder kon gaan; maar het is nu: gij. De mens wordt er zelf meer bij betrokken. ACHTERGROND Ds. Velema constateert ook een verschuiving in de achtergrond van de prediking. Kwam vroeger dc rechtvaardiging uit het geloof wel eens te veel in de verdrukking, of tere aandacht. Ook de kleding van werd de rechtvaardiging de rechtvaardigmaking gepredikt, krijgt Christus d Dlaats. Zelfs begint meer dan vroeger el eens te uoit het geval was de heiligmaking de kerkgangers is ingrijpend ver-1 veel gebouwd op de wedergeboorte,een plaats te krijgen in de prediking. anderd In tweetal artikelen Wekker" probeert deze predikant de verschuivingen te tekenen, die zich in de laatste jaren ook in de Christelijkej lijk de christen Gereformeerde Kerken voltrokken) staan ten koste hebben. nu krijgt de rechtvaardiging door het geloof op grond van Christus' gerech te tigheid veel grotere aandacht. KLEDING Volgens ds. Velema komt gemakke- t middelpunt te °Penb1aic" Christus als dej F wedergeboorte te veel nadruk krijgt. ls Andere aspecten va zingen, die zich ook betreffen de verschui- i deze kerken teer de uiter- deze vijftien jaar uitgegroeid tot 57. Het aantal chr. landbouwhuishoud- scholen bedraagt 72 en bovendien kan nog melding gemaakt worden van 7 chr. Uitgebreid Technische Scholen en 32 prot. chr. avondnij verheidsscholen voor jongens. Hier mee kan gezegd worden, dat het sterk verwaarloosde chr. nijverheids- onderwijs-, in vijftien jaar tijds tot J volledige volwassenheid is gekomen ROULEER-VIJFDAAGSE IN DETAILHANDEL sociologische verschui ving naar boven. Het aantal intel lectuelen is ook in deze kerken toe genomen. Een middelbare scholier was dertig jaar geleden nog een uit zondering. Nu neemt hun aantal ieder jaar toe. „Och, of gij heden naar Zijn stem hoordet!" Deze uitroep komt na een opsomming van de grootheid Gods. Hij is een groot Koning, hoven alle goden, in Wiens hand de diepten der aarde zijn, en wiens de toppen der bergen zijnjf iviens de zee is. daar Hij ze gemaakt heeft, ook het droge, dat- Zijn handen hebben geformeerd. En dan volgt het: Och, of gij heden naar Zijn stem hoordet!-, In deze 95ste Psalm wordt de mens opgeroepen de Here te' eren en te gehoorzamen. Horen naar Zijn stem. Luisteren naar. wat Hij heeft te zeggen. Geeft eens vijf minuten van de dag aan God, heeft een dominee zijn gemeente eens gevraagd. Vijf' minuten van het etmaal. Het is niet veel, maar voor hoevelen> toch nog vijf minuten te veel? Luisteren naar wat God de mens heeft te zeggen. En er slaat nadrukkelijk bij: Heden. Dat betekent mi. op dit ogenblik. In het leven van de mens speelt het: morgen, altijd een grote rol.' Morgen zullen we dit doen. morgen zullen we dat doen, en het wordt nooit gedaan. Dat is de realiteit. Daarom zullen we er ons in moeren oefenen. Ons er in moeten oefenen naar God te luisteren. Naar wat Hij ons zegt door Zijn Woord. Gewoon stil zijn, alle beslommeringen, die soms hele maal bezit van ons hebben genomen, van ons afzetten, en proberen bij Hem te zijn. Hebben we het wel eens geprobeerd Wij zijn het volk. dat Hij weidt, de schapen Zijner hand. Och, of gij heden naar Zijn stem hoordet'. Wij lezen vanavond Genesis 25 vers 7 tot 11 en Genesis 25 vers 19 tot 34. Wij lezen zondagavond Genesis 26 vers 1 tot 16. Prof. mr. N. E. H. van Es veld: AMSTERDAM Het rapport i lands Centrum van de commissie inzake de her-i st£r<jamSUU V ziening van het ondernemingsrecht i Prof. Van Esveld kantte zich j j j i mi-n>ieui."n en overheveling van belang de voorstanders van Wijziging der rijke bevoegdheden van de aandeclhou- ondernemingsstructuur, dat er ders na.nr dc commissarissen. Spreker niets aan te tonen zou zijn. omdat het door hen genoemde grote on behagen bij de werknemers alleen bestaat in de geschriften en rede voeringen van politici en vakbonds leiders, terwijl de grote groepen van werknemers zelf heel andere klachten en verlangens hebben. rede op een bijeenkomst van het Neder- Verwaarloosd De Bond CNO was in 1950 een slapende bond. De onbekendheid was zo groot, dat het Convent van Chr. Sociale Organisaties in die jaren een initiatief nam tot oprichting van een dergelijke bond. De heer Jorrit de Jong uil Groningen kwam toen nog juist cp tijd met de mededeling, dat de oude Bond CNO, waarvan hij bestuurslid bleek te zijn, nog bestond. Van dat moment af zijn de zaken krachtig aangepakt. De heer Tjeerdsma, die juist als secretaris van de bond is heengegaan, maar nag wel als dagelijks bestuurslid aanblijft, vertelde, dat de aandacht van prot. chr. Nederland voor het onderwijs in het verleden vrijwel alleen het lager en het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs gold. Evenals bij de Nijverheidsonderwijswet van 1919 gold ook hier nog te veel de mening, dat technisch onderwijs niets met levens beschouwing te maken had. Een duidelijke kentering is hierin na de oorlog omstreeks 1950 gekomen, toen men zich af ging vragen, wat dc oorzaak was van de sterk geseculariseerde instel ling van de bedrijfsjeugd. Om hier iets tegen te doen, moest het onderwijs te hulp geroepen worden, en moest aan dit onderwijs ook een duidelijk vormende betekenis worden gegeven op grond van levensbeschouwelijke opvattingen. De heer Tjeerdsma. die zelf zijn opleiding bij het lagere en middelbare technische onderwijs had genoten, heeft zich toen in opdracht van CNV en Convent met al zijn energ e cn overtui ging aan deze zaak gewijd. Over het resultaat verklaarde ook hij, verheugd te zijn. maar er moet nog meer gebeuren en er gebeurt ook nog meer. De oprichting van chr. U.T.S.'en is nog in voorberei ding voor Den Haag. Ede en Almelo. Ook wordt gewerkt aan een chr. Hogere Technische School in Hilversum en Rot terdam. DEN HAAG De Christelijke Kruideniersbond vreest daat aan neming van de verordening tot regeling van de werktydve'rkor- in dc detailhandt zou kunnen uitmonden in een actie voor opheffing van het Hoofdbe drijfschap Detailhandel. Zoals bekend, heeft het hoofdbedrijf schap de beslissing over deze verorde ning. waarin de vijfdaagse werkweek voor de detailhandel wordt geregeld, via een rouleersysteem voor alle branches, eind vorige maand uitgesteld tot 24 februari teneinde eerst nog een ..hea ring" te houden onder de vele organisa ties en ondernemers, die bezwaren had den ingediend. De Chr. Kruideniersbond schrijft in zijn orgaan van deze week, dat deze „hearing" waarschijnlijk nauwelijks eni ge zin kan hebben De R.K. Midden standsbond heeft zich weliswaar thans ook van het akkoord 'op basis waarvan de verordening werd ontworpen» los gemaakt. maar de Kon. Ned. Midden standsbond en het Ned. Verbond van Middenstandsverenigingen staan er nog steeds achter. Volgens dc Chr. Kruideniersbond is de kardinale fout bij de opstelling van het akkoord geweest dat de vrije dat het probleem van de werktijdverkor ting in he; hoofdbedrijfschap thuishoort als een onderwerp, waarover het advies kan uitbrengen aan overheid en bedrijfs- (Van onze soc.-( redactie) Opleiding Heeft de Bond C.N.O. de afgelopen jaren enorm veel gedaan voor de oprich ting van de chr. scholen voor nijver heidsonderwijs. niet minder heeft men oog gehad voor de opleiding van leraren voor dit onderwijs. Zo is er in het leven geroepen een Prot Chr. Studiecommissie voor het technisch onderwijs, waar in het bijzonder de paedagogiseh-didactische vraagstukken onder de loep worden genomen. Bij de praktische opleiding van leraren zijn de gevolgen hiervan al merkbaar. De opleiding is in handen van het Nederlands Genootschap tot Opleiding van Leraren. Het genootschap is onder verdeeld in drie secties naar de verschil lende levensbeschouwingen. De heer Tjeerdsma is voorzitter van de prot. chr. Mevrouw Kokkini aanvaardt ambt aan V.U. AMSTERDAM Mevrouw D. Kok- kini-Iatridou uit Voorburg heeft gisteren haar ambt aanvaard als buitengewoon lector in de privaatrechtelijke rechtsver gelijking aan de Vrije Universiteit. Zij hield daartoe een openbare les, getiteld ..Reflexions sur l'utilité de l'étude parée du droit". Mevrouw Kokkini studeerde rechten aan de universiteit van Saloniki. waar zij in 1954 promoveerde op De nationali teit van de gehuwde vrouw. Vervolgens studeerde zij nog in Parijs en in Luxem- In 1956 werd zij advocate in Saloniki, in 1960 directrice aan de internationale faculteit voor vergelijkend recht te Straatsburg, in 1963 toegevoegd hoog leraar in het internationaal privaatrecht aan de universiteit te Saloniki en eind 1964 wetenschappelijk ambtenaar aan het instituut voor internationaal recht te Den Haag organisaties het hoofdbedrijfschap hebben aangewezen als orgaan voor de regeling van arbeidsvoorwaarden, die in beginsel door de vrije organisa ties in de branches geregeld behoren te worden. „Het hoofdbedrijfschap is niet in het leven geroepen om arbeidsvoorwaarden van zo ingrijpende strekking te regelen. Dat is nooit de bedoeling geweest", aldus de organisatie van kruideniers, die meen: CHAOS De Chr. Kruideniersbond spreekt 'van! een „blamerende verordening", die totl chaos zal leiden als zij wordt aanvaard. „Nog veel chaotischer zal dc situatie 1 worden als de uitvoering van deze onuitvoerbare verordening een beweging zal uitlokken, die gericht zal zijn op verdwijning van het hoofdbedrijfschap. Wij vrezen met vele anderen dat dit zal gebeuren", aldus de bond. die tenslotte opmerkt: „Nu er toch een „hearing" komt moet deze laatste gelegenheid wor-| den aangegrepen om juist de voorstan- Er zijn ook de publiekrechtelijke bedrijfs- De kleding van de kerkgangers i? gewijzigd. Lange tijd deed opgeld Dit zei prof. het gezegde dat een christen te hoogleraar aan herkennen is aan zijn gewaad, ge- school in Rotterdam, gistermiddag laat en gepraat, maar het kan niet meer duidelijk gemaakt wor den dat een christen persé in het zwart moet lopen, aldus ds. Velema, of niet wat de dames betreft naar een kapper mag. De algemene indruk is dat de kerkgang achteruit gaat en de -mid- dagdiensten veel minder bezocht (Van onze kcrkredaotie) worden dan de ochtenddiensten. De invloed van het drukke leven, de vermoeidheidsfactor ten gevolge van het dynamische levenstempo er zeker ook een zekere onverschillig heid spelen hier een grote rol. »telde zich op het standpunt belangrijke minderheid in de commissie- Verdam. Hij vond dat de slagvaardigheid van de onderneming behouden moet blijven en dat, wat kan bijdragen verdere openheid, betere communicatie en controle, gecreëerd dient te worden. LACUNES Prof. Van Esveld ondersteunde daarom het commissievoorstel inzake de publieke N L H. van bs\eld. verslaggeving en het uitgebreide en- ;n £?J qvêteterecht. Ook de suggesties over o.c >rm, aa .n oor, tagkverruiming van de ondernemings raden achtte hij aanvaardbaar. Hij echter op een aantal z.i. lacunes in het rapport van de commissie, waar het gaat om het zg. werknemerswantrouwen de medezeggenschap. Ds. H. Visser wordt morgen 85 jaar GEZELLIG DEN IIA AG Zondag wordt de rritus-predikant ds. H. Visser 85 jaar. Hij was onder meer 26 jaar predikant in Térborg in dc Achter hoek. Hendrik Visser werd op 7 februari 1880 geboren in de hervormde pastorie van Schoondijke in Zeeuws-Vlaanderen. Hij bezocht het gymnasium te Sneeh en studeerde vervolgens te Leiden. Op 7 januari 1906 bevestigde zijn vader hem te De waardering feestdagen daalt. Op de laatste Hoogwoud in Noord-Holland. Vla Oost- weede kerstdag werden in vetehuizen. Heerenveen 'waar hij ook gc- kerken zelfs geen diensten gehou den. Volkomen te begrijpen, zegt ds. Velema, maar dat was dertig jaar geleden ondenkbaa; ders van ae punneKrecntelijke bedrijfs-1 organisatie in het bestuur van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel duidelijk HILVERSUM Coördinatie van de rooms-katholiekc kerkbouwactie met Antwoord '64 was om praktische redenen onmogelijk. Dit verklaarde kardinaal Al frink gisteravond in een vraaggesprek in liet K.R.O.-programma Brandpunt ter gelegenheid van de kerkenbouwzondag In de Rooms-Katholieke Kerk morgen. Een jaar lang is er in prettige sfeer overleg geweest, zo zei kardinaal Al frink. De moeilijkheid is echter, dat andere kerken eenmaal in de vijf jaar een grote actie voeren, terwijl in de Rooms-Katholieke Kerk iedere zondag bijdragen voor de kerkbouw worden geïnd, met een hoogtepunt op de jaar lijkse kerkenbouwzondag. Het is veel gemakkelijker iedere zondag een kleine Prof, dr. Berkhof te Leiden zal deze zomer een ere-doctoraat ontvangen aan de universiteit van Aberdeen, zo is gisteren door de universiteit be kend gemaakt. verschuivingen aanzien van de inrichting var kerkgebouwen. De hokkerige perio de zijn de Christelijke Gerefor meerde Kerken voorbij. De bijge bouwen delen in de verschuivingen Was vroeger een kale ongezellige consistorie dc vergaderplaats kerkelijk gebied, nu is vaak de consistoriekamer gezellig ingericht, keurig gestoffeerd, terwijl vele ker ken over jeugdlokalen beschikken. Beropp! n nsiverk bijdrage te vragen, zei de kardinaal, die verder meedeelde, dat men in de Rooms- Katholieke Kerk jaarlijks ongeveer acht miljoen voor dit doel bijeenbrengt. Kardinaal Alfrink was het niet eens met de kritiek, die er op de actie Antwoord '64 is gevoerd, dat het bouwen van kerken in strijd zou zijn met de grote woningnood. Het is nu eenmaal zo, aldus de kardinaal, dat de mens voor de ontplooiing van zijn volledige menselijke bestaan meer dan alleen woningen nodig heeft, ook allerlei zalen en gebouwen. Hij wees er verder nog op, dat slechts twee procent van het totale bedrag aan de bouw besteed bestemd is voor kerk- Bedankt voor Borssele, G Schipaan- gebouwen. boord te Apeldoorn. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Lemelerveld. G. Al- lers te Amsterdam-West 'buitengewone werkzaamheden), die bedankte voor Vlaardingen (jeugdpredikant, toez.l. CHR. GEREF KERKEN Tweetal te Zierikzee (vac. M. van der Klis). H. Biesma tc Stadskanaal en H. W. Eerland te Amersfoort. GEREF. GEMEENTEN angenispredikant was) en Arum kwam hij in 1920 in Terborg. Als hoofdbestuurslid van dc Vereniging tot steun aan verwaarloosde kinderen had hij daar het toezicht over vijftig jongens. Ook spande hij zich in al zijn standplaatsen in voor de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Na zijn emeritaat in 1946 vestigde hij zich in Den Haag. waar hij nog geruime tijd voorzitter was van de Loosduinse afdeling van de Vereniging van Vrijzin nige Hervormden. BLOEMENDAAL In het zojuist verschenen februarinummer van Kerk' zonder grenzen, het orgaan van Radio Bloemendaal, deelt de kerkeYaad van de Gereformeerde Kerk van Bloe mendaal mee, geschokt te zijn door de publikaties inzake de moeilijkhe- den rond Radio Bloemendaal. Omdat de classis bezig is om een uitweg te vinden uit de moeilijkheden, is het de| kerkeraad op het ogenblik onmoge lijk, om op deze publikaties te reage ren. Wel neemt de kerkeraad met nadruk stelling tegen de bewering in een der bladen, dat zonder de bijdragen van de „vrienden van Bloemendaal" de kosten voor de gemeente niet meer zouden zijn te dragen. Deze suggestie is geheel on juist. Voorts wordt in het blad meegedeeld, dat ds. Toornvliet, die drie maanden met studieverlof is, een'bezoek heeft gebracht aan West-Duitsland, om zich te oriënte ren over het radiopastoraat van de Evangelische Kirche. Voorzover dit wantrouwen wordt oorzaakt door de gezagsverhoudingen, in hiertegen geen medezeggenschapskruid gewassen, zo vervolgde hij. Dit zoo alleen opgaan bij het wantrouwen, dal door de huidige ondernemingsstructuur en de „kapitalistische" maatschappij daarachter zou zijn veroorzaakt. Vandaar d^t men. had mogen verwachten, dat de commissie nu eens tot een diepgaand onderzoek zou zijn gekomen naar wat er met dat wantrouwen en die behoefte aan medezeggenschap nu precies aan de bandi is. Prof. Van Esveld achtte voorts het gevaar groot, dat werknemerscommissa rissen óf primair de arbeidersbelangen willen dienen en daarmee de onderne- ming-als-geheel schade berokken, óf he: ondememingsbelang laten prevaleren en zo het vertrouwen van hun kiezers verspelen. ...heb ik ze wel bij me?... (anders even r de apotheker o ogist III ELK DOOSJE NU EEN GRATIS WTBERT-SPEtOJl Jeugdtoogniiddag in Amersfoort AMERSFOORT In de Sint Joriskerk zal op Tweede Paasdag een toogmiddag worden gehouden van de Hervormde Jeugdverenigingen op gereformeerde grondslag. De leiding van deze middag, die om half drie begint, berust bij ds J. van der Velden uit Amersfoort Sprekers zijn ds C A. Korevaar te Rotterdam en ds. B M. Meijndert te Woudenberg. Verder Eredoctoraat prof. Berkhof „Laat u maar even in de wachtkamer, u wordt zo gehaald", zei de opname-zuster van hel ziekenhuis. Als je ziek bent, vergeet je wel eens dat er veel meer patiënten zijn dan je eigen persoontje. Maar naar het ziekenhuis moeten, zelfs op zo'n vreemde dag vlak na Kerstmis, was meer mensen beschoren de wachtkamer was tenminste aardig vol. Al deze mensen hadden dus, net. als ik, kerstfeest gevierd met het ziekenhuis op ae achtergrond. Met spanningen, pijn en onzekerheden, met geloof en twijfel. Daar zat om te beginnen een aanstaande moeder. Ik verdacht haar ervan dat ze lintjes had gestrikt om de stapels luiers en truitjes, zo'n type wat het echt. Ze was nog erg jong en haar lichtbruine ogen probeerden dapper te kijken. Ze had stellig „Moeder worden zonder vrees" gelezen (Van onze kerk- ongeschikt voor de zen- nistische machlsover- en deed nu pogingen dat in praktijk te brengen, redactie) ding was verklaard. Tij- name begon Gladys Ayl-1 Het zou haar vast gelukt zijn als de nerveuze TAIPEH De Engelse dens alle verschrikkin- ward in 1950 een nieuw j aanstaande vader maar niet naast haar had zendelinge Gladys Ayl- gen van de Chinese bur- weeshuis onder dezelfde gezeten. Hij keek als een hert in nood en zocht ward heeft aangekon- geroorlog en de daarop- naam op Formosa bij tussenpozen de hand van zijn vrouw. Was dal digd, dat zij het wees- volgende Japanse inva- troostzoekend of troostgevend? Ik kwam. er niet huis, dat zij in de buurt sie maakte zij in het De hele wereld leerde achter, maar het ontging mij niet dat zij steeds van Taipeh leidt, bin- plaatsje Wangcheng een het verhaal van Gladys als hij haar hand vasthield moeite had haar nenkort zal moeten sliïl- herberg voor ezeldrij- Aylward kennen, door dat tranen Vo&taitg&is en te houden. Naast haar zat een maag ten. Een chronisch ge- vers tot een zendingspost Alan Burgess het vast-\zweerachtige heer, kouwelijk en bedrukt. Zijn brek aan medewerkers annex weeshuis, waarin legde in een boek, dat en medewerksters heeft zij tal van weeskinderen het Nederlands haar tot dit besluit ge- het leven redde. Men scheen onder d dwongen. noemde het de herberg „Een kleine Gladys Aylward was een van het zesde geluk. zullen hun mede- dienstmeisje, dat voor dal de Chinezen tot dus- filmd, vrouw sprak hem hardop moed in, het zou best ver-meevallen allemaal, dokter dinges was zo knap en titel] hij moest maar wat vertrouwen hebben in de Het toekomst, wie weet hoe vlug hij weer thuis was. erhaal werd ook ver- Haar woorden maakten hem wat schuchter, maar werking verlenen Piet Zwart met koren [eiffen rekening uit Kampen, Willem Hendrik Zwart Jaap Zwart aan het orgel. Chi- i vijf omschrijvingen andere Ingrid Bergman trok, nadat zij doorvoor het begrip „geluk" en Curd Jürgens mee- het zendingsgenootschap hadden. Na de cow - werkten. onder bij aeed toch een poging tot glimlachen. Tegenover mij zat een vader met een zoon van »n jaar of zeventien. Pa keek ondoorgrondelijk i zoon probeerde voortdurend zijn pyama wat dieper in zijn schooltas te wurmen. Zij praatten niet. Alleen vroeg pa na een kwartier: „Heb je je tandenborstel wel?" Zoon antwoordde pantomi misch. hij schoof zijn jas open en wees op zijn borstzak, waar borstel en balpen broederlijk naast elkaar hingen. Pa schudde zijn hoofd, hal) geamuseerd, half geërgerd. Verder zaten er twee dames op leeftijd, waarvan ik niet kon uilmaken wie nu de patiënte was en wie de wegbrengster. Er zat ook een moeder met een meisje van nog geen tien. Maar de patiënte die mij het meest trof was zij, die behalve haar koffer ook een breitas bij zich had. Activiteit omringde haar. Kerstgroen en kip met appelmoes puilden bij wijze van spreken nog uit haar ogen. Haar gedachten waren nog thuis. Oo de kelderplank staat nog soep", zei ze tegen haar man, „en als Ria nu om half zes de aardappels opzet hè?" Haar man wilde niet knorrig icorden, maar je kon aan hem merken, dat ze dat van die soep al eens eerder had gezegd. „Voor m0qen..begon ze. „Ach heus,! maak je nu maar gsë* zorgen, hel regelt zichj wel", antwoordde hr*. „Het staat toch ook) allemaal op dat briefj•-? Nou dan." Ze knikte, maar haar ojN'-. ontspanden zich niet en bleven) zorgelijk. Waf zonden die mensen nu van mij denken, pe-m.de ik. Maar wat ze ook van me dachten, zo meelkaar waren we voer voor psychologen. Ach, zal lemund zeggen, zo'n stel mensen bij elkaor, niets bijzonders dat vind je in iedere stationswachtkamer Dat is niet helemaal waar. Want wij allemaal stonden op die dag na Kerst op een tweesprong We wisten dal en we wisten het van elkaar. We stonden op de tweesprong van: beter worden of niet. Of niet. Dat was het grote verschil tussen deze wachtkamer en die van een station. Dwars door het pralen het zwijgen en he' nog thuis zorgen hing dit „of niet" bijna taslbaai ons reen. Ik wens niemand deze confrontatie toe hoewel, wie heeft dit niet een beetje nodig, zo nu en dan? Mink vc i Rijsdijk (Het verheugt ons, dat Mink van Rijsdijk nfl een onderbreking haar medewerking aan onze krant heeft kunnen hervatten. We weten hoezeer ze bi.i onze lezerskring welkom is En dan benutten we dit woord van hernieuwd ivelkomj gan-ne eveneens om onze lezerskring niededelinsl te o oen van een boek, ..Edith Scheper" dat zee onlangs van Mink van Rijsdiik is verschenen bi' J. li Kok N.V. te Kampen Nu door afwezigheidI van onze recensent de heer C. Rijnsdorp beoorde ling van dit boek even toeft, lijkt ons een aankondiging temeer gerechtvaardigd. Red.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2