Nieuwe Leidse Courant Oproep van De Gaulle vond geen weerklank Longkanker: vuile lucht speelt bijrol Wel begrip hervorming monetaire stelsel Officier: niet aan leiband van psychiater lopen j es je, en Josje volgen Spekkie en Blekkie op Thomassen (Enschede) burgemeester R'dam Tories wonnen genoeg om te winnen Volgende week voldoende vaccin tegen A-griep weerbericht Commentaren CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD .Slantvattiflb is ghebleven mijn hert in tegfienspoet" Zaterdag 6 februari 1965, 45ste jaargang STARTVLOEI- STOF alle benzine- dieselmotoren. 150 snelle starts. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging ÏB-OQ—19.00 uu Bonn zit met verklaring in maag Vrijheidsvlam op Binnenhof DEN HAAG Op het Bin nenhof zal woensdag 5 mei de gehele dag een vrijheidsvlam branden, waarvan het vuur bij het monument in het Franse Caen zal worden ontstoken. Het vuur zal door estafette lopers vanuit Frankrijk, door ge heel België naar Nederland wor den gebracht. Hierbij zal - lou ter lopend das - dezelfde route worden gevolgd, die de bevrij dingslegers in de jaren '44 en '45 vanaf het legendarische Ohama Beach in Normandië namen Om tien uur 's morgens zal de vlam tijdens een officiële plech tigheid op liet Binnenhof wor den ontstoken. MOBILE (VS) Een zware aai'dbe- ving, welker epicentrum zich bij Anto- iagasta in Chili moet bevinden, is gis teravond om 19 uur 50 (pl. tijd) geregis treerd door het seismologisch centrum het Spring Hill college te Mobile (Ver. Staten). Volgens de schaal van Richter had de ze aardbeving een sterkte van 6.25 tot 6.50, De aardbeving, die San Francisco 1906 teisterde, had volgens dezelfde schaal een sterkte van 8.25. LONDEN/BONN/WASHINGTON De wereld heeft niet gunstig ge reageerd op de oproep van- De Gaulle, de gouden standaard in ere te her stellen cn de dollar los te laten. Wel is men het er over eens, dat een of andere hervorming van het internationale monetaire stelsel moet worden ingevoerd. De opvattingen van de Franse generaal worden onrealistisch genoemd. Een Westduitse woordvoerder verklaarde, dat zijn land een terug keer naar de gouden standaard niet voor mogelijk houdt. Wel kan het nuttig zijn, besprekingen te voeren over de vraag, of de dollar als basis van de internationale handel aange vuld Kan worden, waardoor het mo netaire stelsel niet meer zo afhan kelijk zou zijn van oe Amerikaanse markt. Dit Kan geschieden door het vaststellen van objectieve en bin dende internationale regels voor het scneppen van liquiditeit. Ook in Donoen werd van oiliciele zijde wei nig sympathie geloond voor het denkbeeld van De Gaulle. De Britse regering ziet het voorstel van de generaal, gevoegd bij zijn op vattingen over de Duitse hereniging, als een verdere stap cp de weg ï.aar het verminderen van de Amerikaanse in- Wur gmoord voor rechtbank Straffen van 15 en J0 jaar geëist DEN BOSCH Als men bij ieder misdrijf dat door haat wordt inge geven, verminderde toerekenbaar heid gaat stellen, doet men de deur open voor allerlei vreselijke dingen. Dan moet men ophouden met het uitoefenen van het strafrecht. Deze woorden sprak de Bossche offi cier van justite. mr Breugom, gisteren bij de voortgezette zaak tegen de 69- jarige vrouw C. H R. W. en haar 29-jarige kostganger J. K. die samen de echtgenoot de vrouw door wurging hebben ge dood. De zaken waren aangehouden in afwachting van een psychiatrisch rapport. Tegen de vrouw had de officier reeds I 15 jaar geëist. Het rapport constateerde een aanmerkelijk verminderde toereken baarheid, die echter alleen werd toege schreven aan haatgevoelens niet aan geestesstoornissen. Daarom zei de officier: „Men moet nooit blindelings het psychiatrisch rap port volgen Men moet niet aan de lei band van de psychiater lopen, doch het rapport zelf kritisch hanteren." De offi- cler bleef dan ook bij zijn els. De raadsman, mr. Nijman uit Veghel, betoogde echter, dat men deze zaak niet alleen als een maatschappelijk geval moet zien. maar dat men ook de hele persoon van de verdachte erin moet betrekken en de omstandigheden. Met name het karak ter en de handelwijze van de man werden door hem uitvoerig geschetst Er was hier sprake van een ontlading van haat. die de man zelf systematisch had opge roepen. Spreker vroeg de reehtbanik geen clementie, doch recht le doen aan de maatschappij, dus ook aan deze ver dachte. Het psychiatrisch rapport over de kost ganger schetste deze als iemand die door zijn beperkte geestvermogens nauwelijks staat tot oordelen Is en tot het bepalen n zijn daden, en die door de omstan digheden en de invloed van de vrouw tot het misdrijf gedreven is. Mr. Breugom verzette zich heftig tegen de veronderstelling in het rapport, dat dergelijke misdrijven alleen in een toe stand van verminderde toerekeningsvat baarheid begaan kunnen worden. Hij meende dat men. wanneer men daarvan overtuigd is. men ertoe móet komen de strafwet op te ruimen, maar men moet haar niet met medisch-wetenschappelijke argumenten saboteren. De officier meen de dat deze verdachte voor lange tijd uit de maatschappij verwijderd dient te wor Meer dan terbeschikkingstelling van de regering achtte hij daartoe een langdu- ge gevangenisstraf een voldoende ga rantie Hij eiste tien jaar gevangenisstraf aftrek van het voorarrest, gevolgd door terbeschikkingstelling. Mr. Fassen uit Eindhoven, die in deze zaak als raadsman optrad, achtte de oorbedachte rade niet bewezen. Ver dachte had geen wrok tegen de man. die later zijn slachtoffer werd. Hij is een met weinig wilskracht, die boven dien onderhevig is geweest aan allerlei funeste invloeden. Spreker pleitte voor gevangenisstraf gedurende een voor deze verdachte geschikte tijd, gevolgl In één oopon^aq Hoofdbedrijfschap in ge- vaar pag. 2 pag 5 Huwelijk in Griekenland Ontwikkelingshulp? Al leen maar woorden pag. 5 Vrije omgang gevaar voor volksgezondheid pag. 5 Luther King weer vrij pag. 5 En in het ZONDAGSBLAD Kerken vragen voor wereldhulp Corinne Rotschaefer Annie M. G. Schmidt Beestenmachines offer vloed in de wereld en in het bijzonder Europa. In Wasnington reageert men erg kalm op de verklaringen van de Franse president, deels omdat men beseft, dat zijn ideeën vrijwel nergens steun zullen vmden. Gisteren zei een woordvoerder, dat de Fransen. Britten, Russen en Ame rikanen de verplichting houden, te stre ven naar een vreedzame hereniging van Duitsland. Zoals men weet bindt De Gaulle dat alleen de Europese landen naar een oplossing voor de Duitse kwes tie moeten zoeken. Opvattingen In Bonn zit men een beetje met de verklaring van De Gaulle in zijn maag. Men is hem dankbaar voor net feit. dat hij zoveel aandacht heeft besteed aan de Duitse kwestie. Voor het overige beperkt men zich tot de opmerking dat zijn opvatting niet in strijd is met de zienswijze, dat de vier grote mogend heden verantwoordelijk zijn voor de hereniging van Duitsland. Fransenvoor onze rekening Gietfout oorzaak van scheuren in AMX-tanks DEN HAAG Eeii onderzoek dat is ingesteld, zowel in Nederland als in Frankrijk, heeft aangetoond dat de scheuren die optreden in de steunen van de elevatiemotorcn van de 13-tons AMX-tanks te wijten zijn aan gietfou ten in het materiaal. In Frankrijk werkt men thans aan nieuwe steunen die, zodra ze geprodu ceerd en beproefd zijn, op alle bij de Kon. Landmacht in gebruik zijnde tanks zullen worden aangebracht, ter vervan ging van de huidige steunen. De Fransen hebben toegezegd dat die vervanging ge heel voor Franse rekening zal komen. Zoals bekend zijn vorig jaar de tank- steunen die scheuren vertoonden ver vangen door andere steunen, overigens van hetzelfde materiaal. Dat gebeurde omdat op dat moment de oorzaak van het scheuren (gietfouten in het mate riaal) nog niet bekend was. Ook deze steunen blijken weer te gaan scheuren. Overigens is vastgesteld dat de scheu ren in de steunen geen belemmering vor men voor normaal rijden en schieten met de tanks. De steunen scheuren wel. maar breken nooit. Het verschijnsel le vert ook geen enkel gevaar voor de tankbemanningen op, aldus een woord voerder van het ministerie van defensie. Spekkie cn Blekkie hebben afscheid ge nomen en zoals alle grote en kleine lezers zullen hebben opge merkt, is dat afscheid Spekkie heel zwaar gevallen. Maar ja, liij de middelbare schoot en dan hebhen hij en zUn vriend Blekkie zoveel tijd nodig voor hun werk, dat ze toch niet veel avonturen meer kunnen beleven. Maar onze beide vrienden mogen dan zijn verdwenen, er komen twee andere figuurtjes voor terug die. naar wij hopen ook spoedig jullie hart zullen weten te Dat zijn: Jesje en Josje, met hun sprc kende papegaai Bas en hui vrienden Barend cn Berend cn Pe ter de Eter. Jesje en Josje wonen met hun vader en moeder in een oud huis aan een schilderachtige haven. Jesje ls het zusje van Josje en Josje ls liet broertje van Jesje en ze kunnen heel goed met elkaar opschieten, al maken ze ook wel eens een keertje ruzie natuurlijk. Hun vader is tekenaar en het is een heel gezellig gezin, dat zullen jul lie wel merken. Maar In het stadje waar ze wonen gebeuren zo af en toen ook heel vreemde en spannen de dingen en over de grote en kleine belevenissen van Jesje en Josje en hun vrienden en vriendinnen hopen wij jullie de komende tijd te ver tellen- Hierboven zie je hen al staan, getekend door meneer Otto Dlcke. Ze zien er leuk uit, vinden jullie ook niet? Kyk dus maarndag maar eens, of je op een andere pagina al iets over hen te weten kunt ko- De 64-jarige mevrouw Mary Pfeffer uit Boston, die tijdens haar vakantie in Miami een ongeluk had en een been brak, vloog na afloop van haar vakantie terug naar haar woonplaats. Toen ze in Boston aankwam, werd ze op haar brancard door twee man de vliegtuigtrap afgedragen. Door een ongelukkige manoeuvre tuimelde ze van de trap naar beneden en kwam met een smak op het beton terecht. Nu ligt mevrouw Pfeffer weer in een ziekenhuis, ditmaal met een hersenschudding en een schedelbasis fractuur. Na aan ran (Van onze Rotterdamse redactie) ROTTERDAM De heer W. Thomassen burgemeester van Enschede gaat mr. G. E. van Wal- sum opvolgen als burgemeester van Rotterdam. Zijn benoeming is dezer dagen te verwachten. In politieke kringen veronderstelt men. dat de heer Thomassen is gezwicht voor T ussen verki ezingen LONDEN De Britse conversatie op positiepartij heeft bij de drie tussentijdse verkiezingen die in Altrincham and Sale, Salisbury cn East Grinstead zijn gehou den, een stemmenwinst geboekt van ge middeld 3,6 proeent. By algemene ver- kiezinneg zou een dergelijk winstpercen tage de conservatieve weer aan de macht hebben gebracht. De drie zetels bleven in handen, van de conservatieven. Hun vooruitgang was echter niet zo spectaculair als bij de tussenverkiezingen in Ley ton, waar -vori ge maand minister Gordon Walker werd verslagen. Bij de tot dusver gehouden tusentijdse verkiezingen gingen de liberalen aleen in East Grinstead vooruit. Alleen in Salis bury boekten de socialisten enige stem menwinst. In socialistische kring was men opgelucht, dat de impolulaire maat regelen die de regering-Wilson op econo misch gebied heeft genomen, niet tot grote verliezen hebben geleid. LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING de aandrang, die de Partij van de Arbeid op hem heeft uitgeoefend, nu ook de heer J. J. A. Berger heeft doen weten, dat hij geen ambitie voor Rotterdam heeft. De Partij van de Arbeid kwam daar door in een moeilijk parket. Zij heeft toen, aldus verluidt het, de heer Thomas sen verzocht op zijn standpunt terug te komen. Deze benoeming betekent voor de heer Thomassen een bekroning van zijn werk. Het kabinet zocht een sterke man en meent die in hem te hebben gevonden Willem Thomassen, is 55 jaar oud. Hij was onderwijzer, secretaris van de Ar beiders Jeugd Centrale, na de oorlog Tweede-Kamerlid, van 1948 tot 1958 bur gemeester van Zaandam en sindsdien van Enschede. Daar was hij voorvechter van de Twents-Gelderse belangengemeen schap, nauw betrokken met onderhande lingen over de aardgasprijzen en propa gandist voor de verbetering van de inter nationale E-8-weg. Het is thans ook vrijwel zeker dat het socialistische Tweede-Kamerlid J. J. A. Berger benoemd zal worden tot burge meester van Groningen. JOHANNESBURG Kapitein Ger- hardus Botha, een lid van de groep die in de Boerenoorlog Winston Chur chill gevangen heeft genomen, is gis teren een week na de dood van de Britse staatsman op 81-jarige leeftijd in een ziekenhuis te Boksburg bij de Zuidafrikaanse hoofdstad overleden. Een andere soldaat van de groep, de 83-jarige Jaap Botha, die op dezelfde dag als Churchill een beroerte kreeg, ligt nog in het ziekenhuis. Vergelijking steden en platteland ROTTERDAM Luchtverontrei niging speelt ten hoogste een onder geschikte rol bij het ontstaan van longkanker, maar dat zij invloed heeft, bewijst het feit, dat de fre quentie van longkanker onder man nen in de vier agrarische provincies Friesland, Groningen, Zeeland en Drente veel lager ligt dan in de ste den Rotterdam en Amsterdam. Aan het einde van de periode 1960-1962 was de longkankersterfte bij man nen in deze steden zelfs tweemaal zo hoog als in de agrarische provincies en in Limburg ongeveer anderhalf maal zo hoog. Dit staat in een rapport, dat deskundigen op geneeskundig en s tisch gebied hebben ingsteld na onderzoek naar het eventuele verband tussen luohtverontreinigiing en het ont staan van longkanker en chronische bronchitis. Om vergelijkingsmateriaal te krijgen verzamelde men gegevens uit de viei agrarische provincies en de mijnprovincie Limburg en uit de steden Rotterdam en Amsterdam. Het onderzoek werd uitgevoerd door dr. L. Burema, directeur van de Rotter damse GGD. de arts 'bij dezelfde dienst) K. Biersteker, dr. M. de Groot, hoofd afdeling gezondhei dsstatistie ken het CBS in Den Haag en drs, Ch. Nass, hoofd afdeling statistiek van het Neder lands instituut voor preventieve genees kunde. Minder vrouwen Gebleken is. dat er bij mannen in de periode 1950-1962 overal een belangrijke toeneming van de sterfte aan longkanker is geweest. Het verschil in longkanker sterfte tussen de twee geslachten overal verder toegenomen: onder de be volking van Rotterdam en Amsterdam overleden in 1961 vijftien maal zoveel mannen aan longkanker als vrouw Vergelijking van de trends bij vrouwen geeft niet de indruk, dat het leven in de stedelijke milieus op zichzelf een belangrijke bijdrage levert tot het ontstaan van de ziekte. De verschillen tussen de longkanker sterfte van vrouwen in de beide grote gemeente en de vier provincies zijD daarvoor te klein, aldus de deskun Een opmerkelijk verschijnsel is, da longkanker wat de steden betreft mee: in Rotterdam dan in Amsterdam voor De toeneming van de sterfte aar chronishe bronchitis bij mannen in d< twee grote steden sinds 1950 eer verschijnsel dat zich niet in de andere gebieden heeft voorgedaan houdt volgens de onderzoekers mogelijk ver band met de kwaliteit van de lucht ii de steden en (in combinatie daarmee het roken. Ook wat deze ziekte betreft, toont Rotterdam een iets ongunstiger beeld dan Amsterdam. Entstof wordt op grote schaal bereid DEN HAAG Het is gebleken, dat tengevolge van eeh plotseling grote vraag naar het vaccin tegen a-griep tw in vele steden tlians slechts beperk te hoeveelheden in voorraad zijn. De fabrieken gaan echter deze entstof op grote schaal bereiden. Naar het mi nisterie van sociale zaken en volks gezondheid verwacht zal er begin vol gende week een voldoende hoeveel heid vaccin beschikbaar zijn De in de bondsrepubliek Duitsland gelegerde Nederlandse troepen van land- en luchtmacht zullen zo spoedig mogelijk worden gevaccineerd tegen a- griep. Deze maatregel is genomen door dè inspecteur van de militair genees kundige dienst, gcncraal-majoor-arts dr H. J. van der Giessen. Hij heeft dit be sluit genomen op advies van kolonel-arts dr B. J. W. Beunders. hoofd van de dienst militaire gezondheidszorg en ge zondheidstechniek van de inspectie der militair geneeskundige dienst Kolonel Beunders is donderdag naar Duitsland vertrokken om daar pools hoogte te nemen. Na zijn terugkomst in Nederland adviseert hij de ïnspecteur van de militair geneeskundige dienst om de Nederlandse troepen in de bonds republiek Duitsland te laten vaccineren. Ten opzichte van een eventuele vac cinatie van de Nederlandse troepen in Nederland is nog geen besluit genomen. Wel zal kolonel Beunders generaal Van der Giessen adviseren, ook de in Neder land gelegerde troepen van land- en luchtmacht te laten inenten. Het aantal Nederlandse, in de bonds- republiek Duitsland gelegerde mili tairen omvat ongeveer 8000 man. In dien de inspecteur van de militair ge neeskundige dienst ook besluit om de in Nederland aanwezige militairen van land- en luchtmacht te laten in enten, dan zou de massale vaccinatie ongeveer 100.000 man omvatten. Daar voor is, zoals wij reeds meldden, vol doende entstof aanwezig kans op regen De Bilt verwacht tot hedenavond: Aanvankelijk opklaringen met hier en daar mist. Later toenemende bewolking en kans op lichte regen. Matige, aan de kust krachtige wind tussen noordoost en noordwest. Ongeveer dezelfde tempera- TAANKBAAR mogen wij mensen zijn voor jedere mogelijkheid tot liefdebetoon Dit zal zich in het bijzonder bewust zijn wie zelf door de liefde van Christus is gegrepen. En wat doen zich dan ook in onze tüd niet ontelbare mogelijkheden voor. In onze omgeving, maar ook op groter afstand. Wie aan de nood in de wereld denkt, zou moedeloos kunnen wor den. Beter is het, de kans tot be toon van liefde hierin te onderken nen. Dan wordt tegelijk op de beste wijze de nood te lijf gegaan. Morgen wordt in heel veel kerken geld bijeengebracht voor de wereld actie. Het geven van geld is nog vrij gemakkelijk zeker in deze tijd van welvaart. Méér betekent het, zichzelf in te zetten, zoals in deze tijd gelukkig ook heel velen doen. Maar zij hebben nodig, door ons te worden bijgestaan met ons gebd, en dan ook met ons geld. Een kans voor ons allen uit vele om iets te doen in de vele Wat is er immers veel te doen. En nu ook een organisatie als die der Verenigde Naties tot een crisis van machteloosheid schijnt gedoemd, is de plicht der kerken tot helpen nog eens zo klemmend; gehoorzamend aan de Heer behoeven zij overigens voor machteloosheid niet te vrezen. Of zou er geen onweerstaanbare offerbereidheid uitgaan van hetgeen Hij heeft gezegd: wat ge aan hen doet, doet ge aan Mij? "TJE liberalen zouden er goed aan doen, zich een alternatief te re serveren; dit schrijft de (liberale) Nieuwe Rotterdamse Courant in een kanttekening bij het pleidooi van de liberaal Kranenburg voor ,,'n glim lach naar links." (Ook wij hebben van dat pleidooi melding gemaakt.) Het is met liberalen en socialisten inderdaad wat opmerkelijk gesteld. Terwijl een partij als de KVP zon der onderbreking aan het bewind is om het staatkundig niet geheel zuiver te zeggen gaat (de pro testantse partijen even buiten be schouwing gelaten) de keus verder altijd tussen liberalen of socialisten; geen wonder dat zo de verschillen tussen deze beide groepen duidelij ker accent krijgen. Hiertegenover dan had de liberaal Kranenburg aandacht gevraagd voor het ge meenschappelijke. Op haar beurt waarschuwt de NRC nu, niet voorbij te zien aan wat liberalen en socialisten princi pieel verdeelt, al is ook zij weinig ingenomen met een KVP als „de onverwoestbaar lijkende spil van el ke reëel dankbare regering." Dit laatste noemt het blad zelfs „een ongezonde toestand, die voor de liberalen eigenlijk hoogst onaan genaam zou moeten zijn, omdat zij principieel zo ver van de „christe lijke partijen dus ook van de VVD verwijderd zijn." Zou, vragen we ons af. dit alles bij een komende kabinetsformatie kunnen gaan spelen? T>OLITIEKE partij en confessie de vraag naar de verhouding klinkt ook door in een gesprek dat Het (socialistische) Vrye Volk had met de Groningse hoogleraar Kom- mandeur. De professor heeft bedenkingen tegen de gang van zaken in ons land. Wat hij onder meer vindt, is, „dat de confessie uit de politiek moet. Hoe meer we kunnen beden ken dat hier tegenin gaat, hoe lie ver 't mij is. Dat komt de bewege lijkheid van ons politieke leven ten goede. Nu zien we in de Kamer een aantal confessionele en enkele „al gemene" partijen. De PvdA is door gebroken, wat niet zo best gelukt is, want die doorbraak heeft de ande re partijen niet veel kleiner ge maakt. Toch heeft de PvdA een katholieke en een protestant-christe lijke werkgemeenschap gesticht en met veel tact katholieken en prote stanten uit die werkgemeenschap in haar fracties opgenomen. En wat zien we nu tot onze stomme verba zing? De Kamer, die al voor een be langrijk deel uit confessionelen be stond, telt na de doorbraak nog méér confessionelen. De doorbraak heeft het aantal confessionelen in de Kamer onevenredig groot ge maakt!" Tot zover de hoogleraar. Hij denkt misschien: dat komt er nu van. Overigens hebben we ons wel afge vraagd, of in zijn nogal oppervlak kige gepraat over de politiek zich niet ook juist dat door hem bepleite weren van de confessie uit de poli tiek wreekt. 600 ha dennen ASSEN Zeshonderd hectare Oosten- -ijkse- en Corsicaanse dennen, die ever- spreid in de provincie Drente staan, zullen moeten worden gekapt. De bo- zijn door een schimmelziekte aan getast, die niet bestreden kan worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1