f Moeder word je niet zomaar E! tilth VOST OM Kraamdrank W Gemakkelijk slapen Uw ervaringen met de werkende gehuwde vrouw M ZATERDAG 6 FEBRUARI 1965 Oud-vaderlandse gewoonte in ere hersteld: „het kraamschudden" de kraamvrouw krijgt een enorme krenlenwegge. Baby vindt het niet de moeite waard er zijn oogjes voor te openen al knijpt de gelukkige moeder nog zo in z'n ronde wangetjes. Hij lust ^TO'N vreselijke trek in zure bommen? Of kun je niet van de pepermuntjes afblijven, en maakt het idee alleen dat je vanavond karbo nade moet bakken je al misselijk? Gefeliciteerd, want dat zijn zo van die eerste rare bijver schijnselen die de komst van baby voorafgaan. Nieuwsgierig óf het zo is? Besluit toch maar niet die kikkerproef aan te vragen, negen maan den duren lang genoeg en je begint pas te tel len als je het zéker weet. Ga liever naar de verloskundige (wordt door het ziekenfonds be taald) of de huisarts. Zij of hij zal u lachend vertellen, dat al die gekkigheidjes heel ge woon zijn, dat er wel a.s. moeders de as uit de la of kalk van de muur eten: het komt door een evenwichtsverstoring tussen de verschillende hormonen. Die is ook verantwoordelijk voor de misselijkheid. Te bleu om al uw bezwaren voor te leggen? Luister dan bepaald niet naar buren of oud-tantes die allerlei gruwelverhalen op hangen, maar koop een voorlichtend boek, waarvan wij op deze pagina al verschillende goede besproken hebben. Want ZOALS altijd komen de beste brieven op de meest ongelegen mo menten. Ze zijn als vriendinnen die om de hoek van de ka merdeur kijken: „raad eens wie hier is?!** O, kreun je dan, ik moet over twintig minuten een trein halen, dat zal ook altijd zo treffen. Kandeel Eén fles Rijnwijn, of half- Rijnwijn, half zoete wijn, 2 dl water, 5 kruidnagelen, 5 gr. pijpkaneel, 6 eierdooiers, 75- 100 gr suiker. Trek de kaneel en de kruidnagelen een uur in het water. De wijn toevoegen en het mengsel goed heet laten worden. De suiker erin op lossen en het vocht zeven. Klop de eidooiers lekker luchtig, voorzichtig de vloei stof erbij gieten. Verwarm de drank tot ze drillig wordt. Opdienen: het leukst in kan deelkoppen met deksels, an ders in sherryglazen. Op de gezondheid van moeder en kind.' Een opvouwbaar en rijdbaar ledikantje van een zwaar gerui te kwaliteit linnen, dat niet zo simpel uit elkaar te halen is al is het buismeubel, voor een dikke spaarpot: 119, daarbij een polyether matrasje (ƒ29,50). Er zijn heel wat Italiaanse din gen op de Hollandse babymarkt: echte exclusieve wiegjes die nogal koel aandoen, maar het klimaat in Italië is er dan ook naar: van verchroomde buis op wielen. De zijkanten kunnen naar beneden, zo'n anders-dan- anders geval is misschien iets als je een goed verwarmde flat bezit (ƒ245). Heel apart is ook het hemelbed voor kleuters: een droom van tule, ijzeren krullen (gevaarlijk!) 490 inclusief be kleding, maar dat mag ook wel voor die prijs. lichtere Aplastic) constructie, mét potje waarvan u hopelijk geen gebruik maakt zindelijk maken en op je stoel zitten zijn twéé dingen. We zagen de wip-wap, een soort schommel-met-tuigje voor baby. Iets voor oma's om hun kleinkind zoet te houden. lang. dan lijdt het rugje liedje geklingeld. Een tuimelbeer- roep ik o als ik do brieven van deze week overzie en mijn gedach ten voel buitelen. Nu heb ik nèt zoveel goede antwoorden terug, maar ik moet weg. Of eten koken. In ieder geval de daaglijkse tredmolen treden. En straks ben ik de antwoorden ver geten De fijne gedachten. De welgekozen zin. Zit ik op mijn pen te bijten. Naar de machine te staren. Zo is het de hele week gegaan. En nu zit ik er voor en probeer mijn gedachten in het gelid te zetten. Toe jongens, niet allemaal tegelijk. Eerst even be danken: M. voor je startbrief, jó. ik weet best dat je me niet vergeet, ik denk zo dikwijls: hoe zou het toch z'jn, maar ik heb zo'n bende vertrouwen in jullie, tot schrijfs. En H.. dank voor je reactie, ik was steeds bang dat ik ie pijn had gedaan, ik ben soms zo beleerderig. zo van: nu zal ik je eens even zeggen waar het bij jou aan mankeert, en nu heb je zó Babv-safe geantwoord! Ook tot schrijfs. Be- danken wil ik hier even de jonge- de baby-safe: een man uit b. die zomaar dwars door alle discussie heen een moedge vende en fijne brief schreef, heel gewoon omdat hij er zin in had. Dat is je ware! Ik ben het met elke regel in uw (keurig!) getikte brief eens. Waarom zou ik de Ook niet enorme trappelzak met tuigje, soort dekenklem. Een rose mu ziekdoosje voor ƒ12,75 als cadeau tje zeer gewild: je trekt er aan eo dan komt heel zachtjes een wiege- xipru!' ond€r- Er tje "is ook een dankbaar cadeautje: ^hrijfmachinê' erg" vinden al- Nederlands octrooi op. het kan eenvoudig niet omvallen. ieen zou jk het zelf nooit zo Nieuw is ook de thermosfles van kunnen zeggen. Maar wat geeft Toilel&arnitlllir zachtblauw plastic waarin de voe- dat? ding zes uur lang warm blijft, ik e" zou hem alleen op reis gebruiken. w; Lijkt niet goed te reinigen, maar gebruik Niet praktisch, alleen maar s ig was het toiletgarnituur baby: alles was gestoffeerd, zelfs XIV" iv.i.,in I OQ 7^1 het piepkleine kammetje (ƒ29.75). meevallen. De rhovyl-luier kan tegenwoordig uitgekookt worden, weer een stap verder naar de hygiëne. Kende u SU -erf" pruiken: leuke kom Reiszak Dit kan ook iedere jonge Wist u overigens, aanstaande begrip I vader die dit blad onder ogen bevallin hebt, dat een licht verwennerij tje kig t hij de zover hevigt, het is dan of rij», iij&i try yaytct. alles om ons heen kleur, inlegluier die baby me* handgreep, versierd met geiuid en geur krijgt, méér dan op droog houdt, maar weggegooid kan Walt Disneymotxeven, leuk om normale, grijze dagen. Je kimt dat worden, wél zo schoon voor ƒ2,45 liga of dikke soep uit te voeren, hebben als je verliefd bent, nooit een heel pak, daar heb je dan met bijpassend bordje f 3£5. zag je de natuur zo roerloos, nooit vijftig luiers voor, die lekker zacht Gaat u veel op reis (en de ruiste de zee zo, nooit was het ZH?\. moderne moeder laat dat niet Echt Amerikaans, leuk én prak- h„h„oort -hr>,-„i «ie tisch: gauw wassen, zo droog, zijn orn; babVt dar*.}f een rhovyl reis mooie gelegenheid tot de baby- en kleuterkleertjes van zak een heerlijk bezit, we zagen wonderen kan verrichten bij uw staande vader wel degelijk wispelturige en wat misselijke belang acht. Er is niets vrouw? Ik hoop werkelijk dat u het wonder van het nii op de hoogte wilt komen van alle En als de laatste loodjes het vormeloze zakjurken an- ver te zoeken. Prettig, dat /an tegenwoordig alle aandacht aan de als mode voor aanstaande moeders leven, wordt besteed, ze hoeft niet „verontrustende" verschijnselen zwaarst wegen die zich sinds kort in uw gezin vrouw, kunt u voordoen. Het zal de innerlijke verzekeren: ik rust van u beiden ten goede ko- Is het kaal, of e men, en daarmee kunt u uw haar vrachtje helpen dragen. de kraam- Zelf gemaakt L verdiend, dat geldt ook van laken tjes en sloopjes, trappelzakken er babysokjes. Bemoediging belangrijk voor haar moreel: haar bemoedigend als je er prettig uitziet, vooral die het hoofdje al. negen maanden, voel je je een stuk beter. Is uw baby-budget nu niet zó ruim, misschien kunt u dan een tweedehandswagen kopen, of spruit ter wieg of commode zelf maken. Het Geen grootser Museum voor Ouders en Opvoe- donker krulkop je? zal ze nieuwsgierig vragen en voordat u die vraag beantwoord hebt is wellicht wereld gekomen: Gelukkig bent u geen Duitse rose geval zult aanstaande vader: zoéén beklaagde voelen, zich onlangs publiekelijk dat geen ziekenhuis, dokter of kliniek daar Verras haar echter vóór het alles over vertellen. Kunt vrijgekomen post van de begroting besteden aan eén gezellig positie- pakje waarvan we vandaag een Jes. Dat kindertjes uit de kool komen, uit de kinderboom, de knotwilg, de waterput, boot gebracht (moeder vatte kou Een baby in het gezin betekent of trapte in een spijker bij het afhalen van het kindje), ja heus, al die bakerpraatjes zijn enzinnig! Als we de folklore in ere willen houden, dan kunnen we misschien het „kraamschudden" beter als voorbeeld gebruiken: gewoonte in Twente en de Achterhoek dat ook wievenmoal heet. Alle buren en familieleden komen op kraamvisite met een enorm krentebrood van anderhalf el lang en 34 cm breed, allen krijgen koffie met een klont je, de kinderen alleen een klontje. Kandeel bood men aan op de doopdag ean vrienden: een warme wijn met veel eieren en suiker. Het kraamkloppertje is ook zo'n gezelligheid je dat we kunnen ge bruiken om de komst van de baby aan te kondigen. Het kloppertje bestond uit ebbenhout, overtrok ken met zijde en versierd met kostbare kant. Het werd aan de voordeur bevestigd en bij rouw om moeder of kindje (gelukkig komt dat nu zelden voor) werd de klopper van zwarte zijde gemaakt en werd linnen inplaats van kant gebruikt. Zag de leverancier zo'n kloppertje, dan viel hij de kraam heer niet lastig met Tekeningen of aanmaningen. brushed nylon, we zagen hele een schattige, heerlijk kleine hansopjes met voetjes en al goed wasbaar zelfs in de centri- (lekker warm!) en snoezige ge- fuge te drogen 32,75; de wol- smokte zachtgele jurkjes, met bij- ien teddy-zak met mi de behorend plastic gevoerd broekje. iets duurder, nl. f 39,75. het trappeldekentje, Duits Een Nederlandse fabrikant brengt een best-seller voor baby: wagen, wieg en reiswieg ineen, en dan kun je er ook nog een wandelwa gen van maken. Veel autobezitters kopen zo'n schaap met vijf poten: het is één aanschaf en je kunt de reiswieg plus het onderstel zó meenemen en op het logeeradres uitklappen tot wieg. (van ƒ219 tot ƒ244,50). Voor moeder-zelf is er een posi tie stepin, een goed model met soepel rekkend voorstuk. Voor lichtere figuren zijn er kleine gordels: de spieren moeten zélf het werk doen als het éven kan. Bijpassende panties zorgen voor heel - - de dingen c i hand alleen al Het kraamkloppertje, een prach tig exemplaar uit het Nederlands Openluchtmuseum te Arnhem. die „positie-broekjes" (ƒ3,90) kun je toekomen. Om er leuk uit te zien moet je van onderen beginnen: daarom ook de onderrok van satijn, te sluipen met klitten band, met beeldige kant in wit en zwart We zagen ook een plezie rige onderjurk met extra ruimte in de taille. Het wordt de jonge 1965 wél aangeLam irnm nok tup»? TCnnnt 15la ne> t *CkS stierf hadden i lijk mooi voorjaar. Men ziet gedachten bloeiende seringenstrui ken, men hoort nog in de lente avond het geluid van een fietsbel, van stemmen, verhevigd door ver driet en men is er dankbaar voor. Zo zijn er bij u momenten in Bijbellezen waar de hele we als het ware omheen staat Bepaalde stukken zijn voor u "u;!J geweest maar werden altijd op ihve'rStaWe 2X miJ dat ?eggïï., ik;Wv«Si Bij onze kantoren zijn ver krijgbaar: Een mapje met visuele voorlichting, rokken, pan talons en avondkleding ƒ2.25 Een patronenset vijfbladig in de maten 36 t/m 48 ƒ2,50 Een supplement 2, 3 en 4 elk Vergeet niet uw maat op te geven. Ontvangst na storting of betaling van het benodigde bedrag, bij het bureau van dit blad. Tal van mensen hebben moei- altijd met een raam open, al ia te in slaap te komen Voor hen SS ÏÏgszlns kon, een zijn hier enkele goede raadge- ommetje voor het slapen gaan. vingen. Tien minuten is voldoende. Ga niet slapen met een volle Ten eerste: zorg dat u geen maag; eet daarom 's avonds niet te hebt. Wisselbaden veel, en zorg dat er drie a vier uur ligt tussen de laatste maaltijd en het uur van slapen gaan. Wen u er aan zoveel mogelijk elke avond op hetzelfde tijdstip naar bed te gaan en eveneens elke morgen op hetzelfde uur op te koude helpen uitstekend daartegen, wie deze voorbereiding wat te omslachtig vindt, kan zich helpen met een electrische deken of voet verwarmer. Uiteraard kan, bij ge breke van bovengenoemde midde len, ook gebruik gemaakt worden staan, van een warme kruik. Houat daar- Het slaapritme is belangrijker entegen het hoofd koel: slaap dan u denkt. Uit de brieven van onze lezeressen maakten wij op dat er veel gehuwde vrou wen zijn die „er bij werken", en dat heus niet ten koste van hun gezin! Praktisch in zicht en organisatietalent, daar komt het veelal op aan. Hiervan getuigt bijvoorbeeld de leuke brief van mevr. P. E. te V. Zij schrijft: „Ruim twin tig jaar ben ik getrouwd, waar van ik zeker tien jaar erbij werk. Ik heb drie kinderen, toen ze klein waren werkte ik niet, vanaf dat zij naar school gingen weL Wanneer je je tijd en je werkzaamheden econo misch indeelt, heb je er echt wel tijd voor. Vroeg opstaan «half zeven!), dat scheelt al zóveel! Boodschappen voor een paar dagen tegelijk doen. Heb je dan een extra drukke dag (grote was, het huis een goede beurt, enz.) dan hoef je daar geen tijd aan te besteden. Ik heb de kinderen vroeg geleerd hun spullen op te ruimen, hun kamer netjes te houden, schoe nen te poetsen, helpen afwas sen. Dat gaat heus heel vlug en nu weten ze niet beter en doen het spelenderwijs. Het is ge woon een kwestie van regelen. Heb ik geen extra-werk «tik werk) dan schiet ik toch vlug op en ben om tien uur meestal klaar. Dan neem ik de tijd voor wat handwerken, een vriendin bezoeken of wat naaien. Dat waardeer je dan ook weer zo." Ceen crèche „Als héél liet gezin meewerkt en de kinderen niet alleen thuis hoeven te zijn zie ik weinig bezwaren", schrijft me vr. F. B. te IJ., moeder van vier kinderen die soms invalt als kleuterleidster. „Een vrouw die niet bevredigd is door alleen haar huishoudelijke plichten waar te nemen daardoor humeurig wordt is ook geen ideale vrouw en moe der. Ik zou wel iedereen aan willen raden: zorg bij een volledige betrekking voor vol doende hulp in huis. Ik ben er beslist op tegen dat kleine kinderen in een crèche ge bracht worden (behalve de on gehuwde of alleenstaande moe der die wellicht niet anders kan)." Mevr. M. K. te d. H. vindt dat de oudste van de kinderen wier moeder werkt, meestal teveel verantwoording moet dragen, en daardoor veel te zwaar belast wordt. In werke lijke noodsituaties heeft zij veel waardering voor werkende vrouwen, maar in andere geval- Ander aspect Mevr. P. M. te V. belicht een heel ander aspect van ons pro bleem. nl. de vrouw die wel wil werken maar geen werk kan krijgen! „Mijn ervaring is dat men bepaald niet op ons zit te wachten, ik heb diverse diploma's, acht jaar kantoorer varing, en zou dolgraag wat thuiswerk verrichten. Mijn kin deren gaan nu school, en omdat ik meestal vroeg opsta, ben ik met mijn huishoudelijk werk 's morgens altijd al klaar. Maar omdat mijn man steeds wisse lende diensten heeft, ben ik sterk aan huis gebonden. Ik heb dan ook links en rechts geprobeerd om wat werk thuis te krijgen, om op deze wijze mijn vele vrije tijd te vullen en het bescheiden inkomen van mijn man wat te vergroten. Hoewel ik vaak zie dat kan toorbedienden 's avonds tassen en mappen vol werk mee naar huis moeten nemen, is het mij nog steeds niet gelukt iets te vinden, ook niet via het Ar beidsbureau. En daar heb ik nu zo lang voor gestudeerd! Be grijpt u dat het me wel eens kriegel maakt als ik die adver tenties zie voor diverse cursus sen. waarin staat dat een goede opleiding nooit weg is?" Klachten „Ik heb meermalen gesprek ken gehad met meisjes die bij ons werken en wier moeder ook werkt", schrijft de heer S. S. te R. „Zij klagen dat ze geen echt thuis hebben, en veel in het huis moeten meehelpen waardoor schoolwerk en re creatie in het gedrang komen. Eén meisje constateerde dat de huwelijksverhouding tussen va der en moeder er onder leed: moeder werkte met andere hare! charmanter dan de Do heer J. S. te R. vindt het fijn<!) dat zijn vrouw enkele ochtenden per week erbij werkt en zodoende een bejaard echtpaar helpt. Zij heeft er veel voldoening van, en deze wekelijkse bijdrage in hun budget (AOW) stelt hen in staat zich iets gemakkelijker te roeren. „Toen jaren geleden mijn man overleed waren mijn drie kinderen nog erg klein" schrijft mevr. G. v. d. K. te G. „Hoewel mijn handen jeukten om zelf weer aan 't werk te g&an, leek de prijs me toch te hoog om uit mijn gezin te gaan. Nu de kinderen groot zijn, werk ik 2 middagen per week en het bevalt mij uitstekend. Ik heb altijd veel thuis gezeten, en merkte toch een zekere onvol daanheid bij mezelf toen de kinderen groter werden. Je staat overal zo buiten als we duwe. Dit werken vind ik een heel goede oplossing voor mij persoonlijk." De zuster van mevr. D. N. te V. werkt sinds haar huwelijk buitenshuis, iets wat mevr. N. toch niet zo erg goed bevalt „Je kunt nooit eens gezellig bij haar op bezoek gaan, ze is er niet. Als ze er wél is, is ze meestal te moe om bezoek te ontvangen. Financieel heeft ze het niet nodig, ze zou volgens mij een heel wat prettiger leven hebben als zij gewoon thuisbleef." er nog wel een taak ligt voor de vrouw, die naast haar eigen gezin zo eens een paar uur aan iets anders kan geven. „Ik ben vijftig jaar en heb vier kinde ren. Eén dag in de week ga ik helpen in een gezin met tien kinderen, waarvan de moeder het grootste kind is. Juist op mijn leeftijd kan je zo iemand in nood goed helpen, omdat je veel ervaring hebt Ik geloof dat het je roeping is om te helpen, waar nood is. óók al heb je zelf een gezin." Met die J"*® l°°Pt het dus nogal los, UIT DE KINDERMOND Na het bijbellezen zegt Henk (vijf jaar): „Ik weet wel waarom die stad Sodom heette, omdat de mensen so dom waren." Mevr. A. B. te T. Jonger De heer P. S. te d. H. vindt dat vrouwen niet buitenshuis moeten gaan werken. Het sala ris gaat toch meestal op aan buitensporigheden, en allerlei luxe artikelen, denkt hij. Voor al moeders met kinderen horen thuis te zijn, het gezin gaat anders op den duur kapot, aldus deze lezer. Mevr. J. B. te M. is de zestig reeds gepas seerd, maar vindt het heerlijk erop uit te gaan om te helpen. Zij voelt zich veel jonger en het geeft haar grote voldoening, mevr. K. te V. gelooft dat Mijn Mor. A. v. W. te M. Wantrouwig bekeek gevleugelde engel „Beet-ie haar niet?" Ook i Mevr. A. B. te T. dat wel. En u noemt z veroverde zin, tekst na tekst Het zijn niet meer gewoon woorden voor u als voor ieder ander die lezen kan, maar het zijn levende woorden geworden. In het nalezen van de zinnen besef ik dit „Ge weldige opwekking". ,,het open baar worden van de kinderen Gods", „ons eigen ik", dat zijn voor u woorden die als bij blik seminslag een ontzaglijke waarheid hebben doen zien. Soms zijn het de mijne, soms beleefde ik waar heid en verheviging elders. Een paar weken geleden trof mij het woord van Jezus aan de vrouw die op overspel was betrapt: zondig voortaan niet meer. Door veel gesprekken in die welden en ook door brieven werd dit woord voor mij als het ware verhevigd: ik zag ineens, opnieuw weliswaar, maar voor mijn gevoel voor het eerst hoe onze stenen ons uit handen vallen voor het woord van Jezus dat voldoende is, afdoende: zondig Diet meer. TVA... J niel niets. Zondig niet inplaats van dat je wordt doodgestenigd. En dan zie je ineens ja, dan ZIE je: dat niet meer zondigen de lichtste en zwaarste opdracht is die er be staat Dat ze ons leven uitmaakt Dat ze ons redt en benauwt Dat ze ons drukt en vrijmaakt Nu, en nu lees ik onder aan uw brief, „dat Christus Jezus in de wereld gekomen is om zondaren te behou den". Is daar voor u niet precies zo iets gebeurd? Zitten we niet allemaal de rijkdom van de liefde Gods op te delen in kleine, gesta melde ervaringen omdat het nooit in één zin te zeggen is? La.en we dan pogen elkaar ook hierin lief te hebben: dat wij eikaars wijze van uiten en manier van zoeken, el- kaars ervaringen en vondsten eren. Hartelijke groeten terug en schrijft tikt! u nog maar eens. IJN laatste groet aan haar om wie eigenlijk al deze brieven van de voorbije weken draaien. Ik kreeg uw brief vandaag, wil er later in den brede op ingaan. Wat loopt uw leven wonderlijk parallel aan het mijne. Waar u veront waardigd bent, ben ik het, en om dezelfde reden. De verhaaltjes zijn anders, zoals ieders leven anders is maar van strekking zijn zij volkomen gelijk. Beiden zijn we vol van het besef dat over veel handelingen van kerkmensen stro men vergeving moeten gaan, en ons beiden geeft dit besef een grote voorzichtigheid ten aanzien van „anders"denkenden. 't Was heer lijk dit alles te lezen. De volgende keer vlecht ik de vier brieven in een -««woord samen. Tot dan!

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15