SOKA GAKKAI IN OPMARS Kerken vragen morgen een offer voor de wereldhulp Orthodoxe protestanten meer open voor de oecumenische beweging DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 6 FEBRUARI 1965 WERELDRAAD NODIGDE HEN UIT (Van kerkredactie) /"\PNIEUW heeft de Wereldraad een uitnodiging gericht tot de orthodoxe protestanten, die ook wel „evangelische protestanten" genoemd worden, om toe te treden. Nog voor het Centraal Comité zich in Enoe- goe, Nigeria, tot deze christenen buiten de Wereldraad richtte, hebben zij zelf zich reeds bezonnen op hun verhouding tot de oecumenische beweging. Zo ver scheen eind vorig jaar in Engeland een boekje „Evan gelicals and Unity" (Evangelischen en eenheid), waar in zeven bekende predikanten en redacteuren duidelijk laten doorschemeren, dat er bij hen een grotere open heid is gekomen voor „Genève". Zowel binnen als bui ten de Wereldraad trok deze uitgave veel belangstel ling. vrijzinni- Zijn verzoeningswerk, een gevaar lijke ketterij. Maar hij stelt daar tegenover, dat men ook andere Op dit bezwaar antwoordt ds. bepaalde uitgesproken inzichten kan hebben, bijvoorbeeld op het de doop. of de kerkelijke I ir dat men toch één kan eindelijk niet meer kan 'doen h€t gaat om de kern van Jn-n üet geloof. Cressey dat iedere christelijke gemeenschap, hoe strak ook de confessionele belijdenis is, uit- J~ dan van haar leden vragen dat zij de belijdenis erkennen. Uit eindelijk moet zij het aan gewe- In dit boekje waarschuwen deze Engelse evangelischen dat men alles moet verwachten ziei uitspraak van Engelse jongeren, die zeiden dat het helemaal niet de gescheidenheid van de kerk is, die mensen buiten haar muren houdt, maar de krachteloosheid, ai-aat» Z0Fde,n Waar de kerk werkelijk tot leven kIkk uitgebreidere basis komt. trekt zii mensen, welke hebben. Zij vinden zelfs de trini- Het woord „evangelischen" heeft aan t in dit opzicht een angelsaksische ring: klank. Wordt dit woord deze verande- tarische basisformule, die in New Delhi werd aanvaard, nog te ruim. De anglicaan. A. T. Houghton wijst dan op een uitspraak van het Centraal Comité, waarin wordt gezegd: „Het enige ware gezag in deze gemeenschap van kerken is dat van de Heilige Schrift en van de Heilige Geest". Deze uitspraak. naast de deur. Aanvaarden voegt hij wat De anglicaan G. E. Duffield vat de gedachten van de schrijvers samen in de volgende conclusie: mÊ. »Ik geloof dat we de uitnodiging toe, omvat heel (van de Wereldraad om mee te doen) moeten aanvaarden, ook onderling overeengekomen in het fusieplan zal In de angelsaksische echter duidt het een groep aan zich heeft losgemaakt van enghartig fundamentalisme behoud van de orthodoxe geloofs uitspraken met meer openheid jn de wereld wil staan. In zekere zin zou men kunnen zeggen dat de evangelischen de Reveil-mensen van de twintigste eeuw zijn. De ontwikkeling in deze zeer losse beweging is vrijwel identiek aan die in de Gereformeerde Ker ken in Nederland. Oorspronkelijk klonk het „neen" tegen de We reldraad zeer scherp. Nu begint het besef door te breken dat er maar weinig bezwaren zijn over gebleven. Er zijn drie oorzaken De evangelischen beginnen in te zien dat de Evangelische Alliantie van de vorige eeuw, nu de World Evangelical Fel lowship toch eigenlijk geen echte oecumenische beweging is geworden. De band is te los en er wordt te weinig praktisch en theologisch gedaan. In Neder- de grotere openheid a anglicanen en methodisten. taak niet gemakkelijk Superkerk Een ander, vooral in sche kringen, bezwaar Wereldraad de neiging heeft een superkerk te worden en aan een antichristelijk aspect zou krij- bogfc Open- binnen de Gereformeerde Ker- baring wordt gewaarschuwd. Vol- christenen Achteruit Het schijnt echt gebeurd te zijn. Tenminste ds. J. J. Poot, een van de redacteuren van het soldatenblad Reveille, neemt In Rotterdam liep op maandag morgen een dominee. Niets bijzonders aan de hand. Toen hij een groepje straatmakers aan het werk zag en zag dat er een gemeentelid van hem bij was, bleef hij staan en verviel in gepeins. „Möóge, dominee", riep de man, ..staat u de kunst af te „Nou om je de waarheid te zeggen, ik wou dat ik het kon", zei de dominee. „Ik wou, dat ik ook eens zo meteen resultaat op mijn werk kon zien, zoals jullie. Jullie werk heeft tenminste zichtbaar gevolg en dat heb ik vrijwel nooit." Toen kwam er een heel bijzon der antwoord van dat ge meentelid, een preek op maandagmorgen: „Als u het dan eens net zo deed als wij: op de knieën, dominee, en steeds een stukje achteruit." Van de directeur van gemeen tewerken in Rotterdam, ver nam ds. Poort later dat de Rotterdamse straatmakers tegenwoordig in staande ge bukte houding achteruit wer ken van links naar rechts. Bij het verwerken van 5 cm dikke klinkers werken zij echter wel op hun knieën, tiet verhaal blijft echter de overweging waard. Je moet achteruit om vooruit te ko men met je werk. Johannes de Doper zei het iets anders: „Hij moet wassen en ik moet minder worden." Maar de gedachte is hetzelf de. Alleen komen we er zo moeilijk aan toe. We hebben allemaal de neiging om voor uit te willen en ontdekken dan vaak te laat dat het werk er door achteruit ging. lijkt te zijn om te komen tot een „gereformeerde eenheid" (van deze kerken met de vrij gemaakte Gereformeerde Ker ken. de Christelijke Gerefor meerde Kerken en de Gerefor meerde Gemeenten). De veranderde mentaliteit bin- de Wereldraad is een twee- voelen met Hij kan wel degenen die zeL_ „latent universalisme" te bespeu ren is in de theologie van Hr Wereldraad. Dit wantr wordt onderstreept door be mensen die in discussies va.. ;!t Wereldraad zich laten horen. Hij zijn. De aanwezigheid Oosterse-orthodoxie zal zeker geen steun zijn. omdat.haar leiders zich vaak bitter hebben uitgelaten, te genover de orthodoxe, de evange- angelsaksi- lische protestanten, zoals bijvoor- dat de beeld in 1961 toen de Ethiopische Orthodoxe Kerk in de assemblee van New Delhi liet verklaren dat er een „misplaatst enthousiasme zending is onder hen die zich tenen noemen en leden van de Orthodoxe Kerk wegzuigen in hun eigen kuddes. Zij schijnen te denken dat het stelen van schapen legitiem dit geheel i onderdeel is dat Christus gestorven en allen op de een er deel hebben de „„„aak. Daar breek, het besef door, dat men alle ortho doxe protestanten niet het stig- andere ma kan geven van „enghartig fundamentalisme". Evangeli schen die al in de Wereldraad meewerken hebben getuigen van het feit dat wel degelijk e oosterse-orthodoxie tekenen ertoont van een hervorming on er de bijbel." Evangelicals and Unity, gere digeerd door dr. J. B. Douglas. Uitgave Marcham Manor Press, Appleford, Abingdon, Berkshire. In vele kerken en zon der overdrijving kunnen we zelfs zeggen, in de meeste kerken van ons iand wordt morgen gecol lecteerd voor de interker kelijke wereldhulp. In het afgelopen jaar werd voor Hu aoei ongeveer twee en een half miljoen gulden bijeen gebracht. Dit jaar zal niet veel minder nodig zijn, omdat steeds nieuwe noodsituaties optreden. En ook omdat de jonge kerken ten op te leiden. Nog al- van Afrika en Azië steeds meer gaan beseffen dat zij een taak hebben te ver richten. Zij kunnen echter niet doen wat noodzakelijk ge daan moet worden, om dat hen de mensen ontbre ken en de middelen. Nog altijd mogen wij uit het Westen mensen sturen om jonge Afrikanen en Azia- tijd mogen wij geld inves teren om een nieuwe tak van arbeid op gang te brengen, zodat over enkele jaren Afrikanen en Azia ten zelfstandig het werk verder voort kunnen zet ten en verder uitbouwen. Een van de nieuwe nood situaties is te vinden in Port Harcourt in Nigeria. Naar deze havenstad stroomden de laatste jaren duizenden en nog eens duizenden mensen op zoek naar werk in de nieuwe industrieën. Maar bij de toegangspoorten van vrij wel alle fabrieken hangen nu bordjes „No vacancies" (geen werkkrachten no- iig). Deze stad telt reeds 100.000 werklozen. Zij huizen in erbarmelijke krotten, die scherp afste ken tegen de vaak weel derige woningen van de kleine tuelen. groep intellec- Jonge Afrikanen heb ben zichzelf beschikbaar gesteld om jongeren op te vangen in jeugdclubs, zie ken te helpen en op an dere manieren overal bij te springen, waar dit nodig is. Wekelijks komen ze in kleine kringen bijeen, zo als op de foto met de Amerikaanse miss B. Mc- Callum, om te leren wat zij moeten doen, om een antwoord te vinden op hun vragen, om uit Gods Woord kracht te putten en inspiratie. De foto laat slechts één klein facet zien van het vele werk dat gedaan wordt. Maar deze foto is tevens een symbool: jonge Afrikanen leren zelf ver antwoordelijkheid dragen voor hun eigen volk. ben wordt geluisterd. Misschien de niet het minst belangrijke oorzaak, heeft een negatief aspect. Tien jaax gele den vroeg men zich nog af of men zich niet meer thuis zou voelen binnen een orthodoxe oecumenische beweging als de Internationale Raad van Chris telijke Kerken (ICCC). De mi litante wijze waarop echter de voorzitter, dr. Carl Mclntire, zich teweer stelt tegen de We reldraad en hel communisme, de wat men noemt ver eenzelviging met het rechts-ex- tremisme, heeft vele evangeli schen doen besluiten dat er in deze richting geen mogelijkhe den zijn. (Van onze kerkredactie) schreef laatst een professor, die vroeger christen was, maar nu tot deze groep be- gerust over de verbijsterende hoort. °e beweging wordt al pHRISTENEN in Japan to- nen zich steeds meer on- Openheid De presbyteriaanse predikant M H. Cressey ziet een drievoudig, achtergrond voor de huidige opsn heid van de Wereldraad in de richting van de orthodoxe protes- Hij meent dat de christelijke liefde binnen de Wereldraad een halt toegeroepen heeft aan de tendens om de orthodoxe christe nen eenvoudig maar af te schrij ven Bovendien ziet men daar met verbazing de groei van de evange lische en ook van de pinkstergroe- pen. Hij meent tevens dat het niet onmogelijk is dat sommigen groei van een militante nieu we boeddhistische sekte, die de Waardescheppende Vereni ging (Soka Gakkai) heet. De Soka Gakkai is even onstuit- op drie en een half miljoen In tegenstelling met de geest van verdraagzaamheid, die ken merkend is voor de Japanse godsdienst, pretendeert de Soka listen laag, maar diepgaande de twintiger jaren nog Japanse samenleving. r de Soka Gakkai dit jaar al de leiders mag geloven, is het spoedig de staatsgodsdienst en dcrde Parl» van JaPa" zal zll" zal het over niet al te lange tijd na de conservatieven en de Eschatologische prediking bij alle andere godsdiensten op de socialisten. In ieder geval trok Luther, door prof. dr. J. T. Bak- 1je J J ker. itgavUe J. H. Kok, Kampen. Tenminste pan betreft, zal men over deze van Tokio organiseerde, Men ziet tegenwoordig r meer in. dat het onjuist eschatologisch handelen gehele wereld verdrongen heb- een iiCultureel festival" het Ja- Komeito nagertechnieken, maar vooral om de moderne benadering van 1 de gewone man. Prof. Sakae Kobayashi ziet de kracht van de nieuwe religies liggen in het antwoord, dat zij geven op de problemen, die de moderne tijd stelt aan de gewo ne man. Dat antwoord is het j j ,,5. u u j /i accentueren van de kracht van meer nog door de (1,6) het huis der groei (1.5) het geloof v00r hel leve„ van eranderingen in de en de d®F v0. alledag, hoe vaag de inhoud van maakte vrijheid 1,0). De cij- dal ga,oo[ ook nlag Deze fels, in miljoenen uitgedrukt, vool,aanstaande christen was on- Uggen m werkelijkheid waar- der de indruk gekomen van do schijnlijk nog hoger. getuigenissen van sekteleden, die door de kracht van hun geloof weer houvast hadden ge kregen in de snel veranderende Nadat de christenen lange tijd samenleving. Al deze sekten hebben ge meen, dat zij zich in het bijzon der bezig houden met lotsverbe tering van di zijn meestal cjgt de materieel gezien moeilijk heb- 4 I het grootste stadion ben- Hun Srondleggers beweren njeuwe religies laatdunkend net grootste stamon mceslal dat hu„ eesehrifter genegeerd hadden, heeft deze Stilstand meestal, dat zij hurr geschriften -- w.„ j-- --oontvangen hebben door god- «fd voorsPelling niet de schouders toeschouwers dan welke Olympi- delijke openbaring en stellen God tegenwicht tegenover de dialoog op de actuele betekenis Bezwaren mogen ophalen. De Soka Gak- 6611 politieke partij grote"nadruk opgericht, die tot nu toe uitslui- van de tend successen heeft behaald, dat de Bij de senaatsverkiezingen wer- i de klassieke „laats- den alle vijftien kandidaten ge- In de loop der jaren zijn veel l«waarde"voleensVDrof.^Bakkpr'hpt Voor da kiezingen van dit jaar zal de bewaarde volgens prof. Bakker het juiste evenwicht. Hoewel hij niet specifiek „eschatologi- verschillende bezwaren geop- sche" teksten heeft gepreekt. perd tegen de Wereldraad van de eschatologie wel Kerken. De meest gehoorde Nederland is wel dat hij wel een goede theologische basis heeftmaar dat deze niet ge- ructuur van zijn hele verkondi ging. Als wegwijzer naar de plaats \an de eschatologie in de predi king is hij daarom na drie eeu- steeds actueel. Een partij (de Komeito. wat bete kent de reinig-de-regering-par- tij) 32 kandidaten stellen. sche gebeurtenis dan ook i ge maanden tevoren. De Soka Gakkai enige en zelfs niet de grootste van wat men de „nieuwe reli gies" van Japan noemt. Deze term is onjuist, omdat sommi gen van hen al meer dan hon- voor het èerst een groep van vijftig predikanten contact De groei van het christendom gelegd met twee van de meest in Japan is door de opkomst verdraagzamen. Zij bezochten van de nieuwe religies tot stil- Mohammed. Hun taal spreekt ^un hoofdkwartieren (waarvan stand gekomen. Men herinnert Veranderingen de getuigenissen een belang- ^an bevatten) en vertelden |ke plaats in. hun ervaringen in een vooraan- de christenen zei: Jullie moeten staand kerkelijk blad. meer ingespeeld raken op het Japanse leven en de ouderwetse Unaniem zijn deze Japanse methoden uit de tijd van de vereniging van vrienden van de dominees tot het inzicht geko- Westerse suprematie afschaffen. derd jaar bestaan. Zij zijn ech- geest (3.8), de waardescheppen- men. dat de kerk handhaafd wordt, dat vrijzinni- devol boek. (105 blz.. 5,90). ter enorm toegenomen me_ tweede wereldoorlog, deels door heid (21)* de de teleurstelling van de neder- de Jullie moeten een Japanse kerk religies kan en moet worden. Men beseft, dat alleen als het gaat om het hier het antwoord op de uitda- i de nieuwe religies kan Nasser gooit knuppel in Duitse hoenderhok - Grote tegenstellingen tussen Arabieren en negers in Soedan - Federatie de oplossing? Over het algemeen wordt aan genomen, dat Nasser Erhard on der druk wil zetten, zodat er een eind gemaakt wordt aan deze wapenzendingen. Of dat zo is, zullen we echter pas weten, wanneer het bezoek van Ulbricht achter de rug is. ERHARD dc Westduitse bondskanselier, krijgt het steeds moeilijker. Nu is er voor hem weer het probleem bij ge komen. dat de Egyptische presi dent Gamal Abdél Nasser' dc leider van het communistische regime in de Sowjetzone van Duitsland voor een officieel be zoek aan Cairo heeft uitgenodigd. De leiders van dc Arabische landen hebben altijd geweten, dat de regering te Bonn dc hulpverlening zou staken en wel licht ook de diplomatieke betrek kingen zou verbreken, als zij tot erkenning van het bewind van Ulbricht zouden overgaan. Dat is ae reden geweest, waarom zij officieel alleen met West-Duits- land banden hebben onderhou den. Nasser is nu de eerste, die op nogal geruchtmakende wijze de knuppel in het verdeelde Duitse hoenderhok heeft gegooid. De uitnodiging aan Ulbricht is een klap in het gezicht van Erhard. De kanselier zit nu met een heel moeilijk probleem. Hij heeft zichzelf nog enig respijt gegeven, want pas nadat Ulbricht zijn bezoek aan Egypte heeft ge bracht zal een definitieve beslis sing worden genomen over de toekomstige relaties tussen Bonn en Cairo. Dit besluit zal dus afhankelijk zijn van dc mate. waarin Nasser tot erkenning van het communistische regime in de Sowjetzone overgaat. Bedoeling Op de vraag, welke bedoeling («chter de geruchtmakende stap van Nasser schuil kan gaan. ligt het antwoord niet voor de hand. Per slot van rekening heeft hij scheppen geld uit de Bondsrepu bliek gekregen om de ontwikke ling van bepaalde grootse projec ten mogelijk te maken. Talrijke Westduitse geleerden en technici kunnen nog steeds ongehinderd in Egypte hun werkzaamheden ten behoeve van de bewapenings industrie van Nasser verrichten En omdat de Arabische landen niet tot erkenning van het rode bewind in de Sowjetzone van Duitsland zijn overgegaan, kan de regering te Bonn het zich nog steeds niet veroorloven, normale betrekkingen aan te knopen met de staat Israël. Heeft Nasser het geld van de Bondsrepubliek en de geleerden en technici niet meer nodig? Is hij kwaad, omdat West-Duitsland met goedkeuring van de Verenigde Staten verou derde tanks en dergelijke aan Israël verkoopt? Normaliseren Overigens zal men er in Bonn goed aan doen, zich niet al te veel gelegen te laten liggen aan de stappen, die Nasser op diplo matiek terrein onderneemt. Het strikt doorvoeren van wat men wel de Hallsteindoctrine noemt, wordt met de dag moeilijker. Als Erhards regering de diplomatieke betrekkingen moet gaan verbre ken met landen die in de min of meer nabije toekomst relaties met het regime van Ulbricht aanknopen, kan zij wellicht heel wat ambassades en andere di plomatieke posten gaan sluiten. En het ogenblik kan wel eens aangebroken zijn, waarop het verstandiger is, tot normaler ver houdingen te komen (ook met dc staat Israëli, dan iets te blijven najagen, dat steeds meer op een fictie gaat lijken. Het zal heel moeilijk zijn, een dergelijke koerswijziging nu reeds door te voeren. Want uiter lijk in september van dit jaar moeten in de Bondsrepubliek parlementsverkiezingen worden gehouden. Die zouden wel eens een eind kunnen maken aan de leidende positie van de Chr. dem. unie van Erhard cn Aden auer, die zij sinds 1949 heeft ingenomen. Erhard kan de Hallstein-doctrl- ne alleen vaarwel zeggen, als hij daarbij verzekerd is van de steun van de socialisten en de libera len. Hij zal er dan ook goed aan doen. niet tot actie over te gaan, vóórdat deze zaak door de drie belangrijkste partijen van de Bondsrepubliek op haar merites is bekeken. Soedan maar in werkelijkheid ook. want beide landen grenzen aan elkaar. Er is een tijd geweest, dat Nasser probeerde, dit land bij de Vere nigde Arabische republiek (zoals Egypte thans nog wordt ge noemd) te voegen. Dat is echter niet gelukt. De onrust in Soedan is op het ogenblik bijzonder groot als gevolg van de enorme tegenstelling tussen de negerbe volking uit het arme Zuiden en de Arabieren in het betrekkelijk rijke Noorden. Toen de Britten uit Soedan terugtrokken, lieten zij een onopgelost en bijzonder netelig probleem achter: de vraag nl. of het land al dan niet een federatie van staten zou worden. De tijdelijke grondwet bepaalde, dat het een centrale regering zou hebben. De erva ring heeft echter geleerd, dat vaak niets zo permanent is als een tijdelijke maatregel. Zo is het ook gegaan met de Soedancse grondwet. Iti 1958 greep generaal Ém Abboed naar de macht. Het ftj parlement werd ontbonden^ en Ag Er moeten nu eerst nieuwe verkiezingen worden gehouden. Dan pas kan er volgens de regering, die Soedan op het ogenblik heeft, over veranderin gen in de grondwet worden gesproken. Die verkiezingen zul len in maart worden gehouden. Als men in het Zuiden tenminste bepaalde toezeggingen van de regering in Khartoem krijgt. Compromis De zuiderlingen in Soedan lij ken de overwinning in zicht te hebben. Totdusver hebben zij elk dat Soedan een federatie van staten zal worden, voordat zij willen medewerken aan de totstandkoming van een nieuw parlement door middel van alge mene verkiezingen. In het Zui den wenst men zich niet van het Noorden af te scheiden. Maar in het Noorden gaan er wel stem men op. om de zuiderlingen te laten kiezen tussen handhaving van de huidige toestand of af scheiding. Deze mensen vrezen, dat men in het Zuiden eerst nog wil profiteren van de rijkdom men van het Noorden, voordat men later alsnog een afscheiding afdwingt. Niettemin is het in het belang van alle partijen, dat cr overeenstemming wordt bereikt over een Soedanese federatie, waarin de negers van het Zuiden en de Arabieren van het Noor den zichzelf kunnen zijn in on derlinge afhankelijkheid. Er moet een eind komen aan de exploitatie van de negers door de Arabieren, die tot koloniale ver houdingen had geleid Dinsdag a.s. hoopt koningin Elizabeth van Engeland met haar echtgenoot in Soedan te arrive ren voor een bezoek van vier dagen. Geen wonder dat men te Khartoem vurig hoopt, dat het volgende weck niet opnieuw tot onlusten zal komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 14