Primeur rijksweg bij Delft - beveiliging rijstroken Luns: Indonesië zal afspraken nakomen Kunstgebitten Regering had parlement eerst moeten inlichten Politieke samenwerking van Europese Zes moet „losjes'' blijven 6 WOENSDAG 3 FEBRUARI 1965 Weinig verandering DE BILf Minder koude lucht van de Noordzee stroomde in de afgelopen nacht ons land binnen, hetgeen gepaard ging met zware bewolkingwaaruit hier en daar wat lichte neerslag viel. De temperatuur kwam niet meer onder nul, behalve in Zuid-Limburg, waar nog drie graden vorst werd gemeld. De aanvoer van Noordzeelucht werd iets versterkt door een kleine storing die over Denemarken naar Duitsland trekt. Over noordrScandinavië trekt nog een volgende storing in zuidelijke richting. Deze zal de aanvoer van lucht van de Noordzee het komende etmaal in stand houden, samen met een hoge- drukgebied boven de Britse eilanden, dat zich een weinig naar de oceaan terugtrekt. In het algemene weer beeld wordt derhalve niet veel ver andering verwacht. In de komende nacht zal nergens vorst voorkomen en morgen overdag zullen de temperatu ren ongeveer even hoog zijn als van daag. Hier en daar kan wat lichte regen vallen, maar deze zal van weinig betekenis zijn. Zon en maan: donderdaig 4 februari: zon op: 8.16, onder 17.33: maan op: 9.52, onder 20.55. Dinsdag 9 februari: eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Den Helder gh. bew Ypenburg rege Vlissingen gh. bev Stockholm 1. Kopenh. gh. b< Luxemb. Parijs Grenoble gh. be' Wenen drl Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid 4 -O 0.1 v 2 -1 -6 windstil i -7 Anton Geesink niet naar Boltini SOESTERBERG Anton Geesink zal geen medewerking verlenen aan het pro gramma van circus Boltini. De directeur zal het komende seizoen van een heli kopter gebruik maken bij het oprichten van de grote tent (acht masten). Ook zullen reclamevluchten met dit toestel worden gemaakt. Het tienerorkest The Jumping Jewel3 zal wel medewerken in het programma. automonteurs, bollenkwekers. winkeliers... Zfj sparen, samen met ruim 1.800.000 ander© Nederlanders, bij de Ralffelsenbank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen en in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zy bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor alle andere bankzaken. Hun spaargeld (samen A\ miljard gulden) wordt, door de f Raiffeisenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. de spaarbank met volledige bankservice Rode kruisen en groene pijlen DELFT Het verkeer op rijks weg 13 zal in de beruchte „flesse- hals" onder Delft op een speciale manier beveiligd worden. Boven de rijstroken komen verkeerslichten met rode kruisen en groene pijlen. Een rood kruis betekent, dat zich een Geen losraken of verschuiven meer van Niemand, die een kunstgebit heeft, behoeft meer op een kritiek moment in verlegenheid te raken, omdat zijn kunstgebit losschiet, of verschuift. Maak een einde aan dit steeds dreigende ongemak. Een weinig Dentofix- poeder houdt het gebit de gehele dag on wrikbaar op zijn plaats. Dentofix voor komt tevens onaangename reuk uit de mond. Probeer het nog vandaag. Verkrijg- boar in discrete, neutraio plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. Senaat bespreekt Breedband-zaak (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Niet alleen de PvdA-oppositie, maar ook de KVP heeft gisteren in de Eerste Kamer ernstige kritiek geleverd op het feit, dat de regering zonder voorkennis van het parlement het staatsbezit aan Breed- band-aandelen aan de Hoogovens heeft overgedragen. Tot op zekere hoog te sloot oud-minister Zijlstra (a.r.) zich bij deze kritiek aan. Terwijl de woordvoerders van de regeringspartijen alleen kritisch stonden tegenover de gevolgde procedure, bekritiseerden de woordvoerders van de PvdA, de PSP en de CPN ook de afstoting van het aandelenbezit zelf. Dit past im mers niet in het socialistische denken, dat aan de staat grote invloed in het bedrijfsleven toekent. De heer Van Campen (kath.v.) be toogde dat „een politiek moeilijke zaak met te weinig politieke verantwoorde lijkheid gepaai'd is gegaan". Het zou van wijs beleid hebben getuigd wan neer althans de Kamercommissies in deze belangrijke zaak gekend waren. Ook prof. Zijlstra zou het verstandig hebben gevonden wanneer de meningen in de betrokken commissies waren ge peild. Naar de mening van de beide heren zouden alsnog informaties kun nen worden verstrekt. Veel feller was de socialist Vos. Hoe wel ook hij toegaf, dat de regering for meel niets kan worden verweten, was hij van oordeel, dat het parlement niet met minder égards behandeld had kun nen worden. De gevolgde methode noemde hij schandelijk en de transac tie zelf miserabel. Volstrekt onaan vaardbaar was het volgens hem, dat de macht over een belangrijk deel het economisch leven in handen wordt gegeven van één ongecontroleerde n.v. Spreker wist niet waar hij met deze „uitverkopen-regering" aan toe was. Bezitsvorming Een tegenovergesteld geluid liet de liberaal De Wilde horen. In zijn par tijgenoot-minister wenste hij de rege ring geluk met de „voortreffelijke transactie", waardoor het algemeen belang op uitstekende wijze is gediend. De chr. hist, minister Kranenburg zei slechts, dat de belangen van de in dustrie op de juiste wijze zijn behar tigd. Hij vroeg zich af of de regering, die terecht de bezitsvorming in haar vaandel heeft geschreven, geen kans heeft gemist. Had zij de werknemers van Breedband en eventueel ook van de Hoogovens niet de gelegenheid moeten geven kleine, voordelige coupures te ko pen? Ook de K.V.P.-woordvoerder had graag gezien, dat de afstoting van de aandelen „daadwerkelijk dienstbaar aan de bezitsvorming van velen" was gemaakt. De regering zou alsnog een goede in-, druk maken aldus de heer Kranen burg indien zij een speciale finan ciële handreiking gaf aan het kerkelijk- sociale werk in de plaatsen, waai Breedband-werknemers wonen. Volgens prof. Zijlstra kan de regering echter niet met geld gaan strooien. Het door de afstoting verkregen kapitaal zit in de vermogenssfeer en moet daar blij ven. Het zou bijvoorbeeld kunnen den gebruikt voor aflossing van buiten- Belastingen De gedachtenwisseling over de Breed- band-kwestie vond plaats in het kadei van de algemene financiële beschou wingen. Tevens werd het oordeel var de senaat gevraagd over de verlaging van de inkomsten- en de loonbelasting, de bestendiging van de tijdelijke ver hoging van enige indirecte belastingen en de beschikkingen inzake vervroegde afschrijving en investeringsaftrek. De heer Vos betoogde, dat Neder land een koploper begint te worden op het gebied van de inflatie en zei, zijn fractie grote aarzelingen kent ten aanzien van de belastingverlaging. De heer Zijlstra had de datum in de ont werpen liever opengelaten. De heer Kranenburg sprak de hoop uit, dat de gedeeltelijke doorvoering van de belas tingverlaging per 1 juli verantwoord zal blijken te zijn. De heer De Wilde huldigde de regering vanwege het feit, dat zij de aandrang om reeds per 1 januari -j.l. gedeeltelijk de belastingen te verlagen, heeft weerstaan. Niet rooskleurig Aandacht verdient voorts de opmer king van prof. zyistra, dat 1965 er op financiel-economisch gebied niet i kleurig uitziet. De verwachte ontspan ning zet zich nog niet door, zodat rekening mee moet worden gehouden, dat we in 1966 nog met de problemen zitten, die naar we dachten reeds in dit jaar zouden worden opgelost. Vanmorgen zouden minister Witte- veen en staatssecretaris Van den Ber ge antwoorden. Vier cameras en straalzender obstakel op de rijstrook bevindt en dat deze verlaten moet worden. Rij stroken met groene pijl er boven zijn veilig. Verder zal de politie dit ge deelte van de rijksweg intensief on der controle houden door middel van vier televisiecamera's en verplaatsbare straalzender. Het ge hele verkeer op dit moeilijkste stuk je weg in Nederland wordt geleid uit een posthuis van de politie dat nu in aanbouw is. Al deze maatregelen zijn nodig in verband met de reconstructie rijksweg 13. Een jaar geleden is men begonnen aan de verbreding van het beruchte tweebaans-gedeelte onder Delft. Er is een hulpweg aangelegd (kosten 1,7 miljoen), waarover het verkeer tijdens de werkzaamheden aan de hoofdweg, moet rijden. Deze hulpweg is zo goed als gereed en op 1 maart hoopt men aan de eigen lijke verbreding van de hoofdweg te beginnen. Het verkeer naar Rotterdam gaat over de oostelijke rijbaan en he' verkeer van Rotterdam over de hulp weg. Deze rijbanen kunnen echter niet voorzien worden van hulpstroken. Heeft een auto panne (dat gebeürt ge middeld 140 keer per maand) dan is de rijstrook geblokkeerd, waardoor groot gevaar ontstaat voor het overige verkeer. Vandaar dat men deze uitge breide en kostbare veiligheidsmaatre gelen heeft getroffen. Twee motoragenten zullen boven dien dagelijks op het moeilijke tra ject patrouileren. Het posthuis is van 's morgens zeven tot 's avonds zeven bezet. -Avonds en 's nachts houdt men de situatie in de gaten in het hoofdbu reau van de Delftse politie. Door mid- Langs rijksweg 13, tussen Rot terdam en Ypenburg is een hulp- rijbaan gebouwd, die binnenkort i gebruik zal worden genomen, als de werkzaamheden aan de rijbaan Ypenburg-Rotterdam een aanvang zullen nemen. Het ver keer schuift dan als het ware een rijbaan op en de wegenbou- rs kunnen de vrijgekomen baan ander handen nemen. Op de foto een overzicht met rechts de nieuwe hulprijbaan en links de baan, die gereconstru eerd zal worden. del van een verplaatsbare straalzen der (kosten f 10.000) worden vier ach. tereenvolgende beelden naar het Delft- se politiebureau gezonden. De zender heeft een bereik van viif kilometer. Nevenfuncties burgemeester Toxopeus schrijft vergadering uit DEN HAAG. De minister van binnenlandse zaken, rar, E. H. Toxo peus, is voornemens binnenkort In een bijeenkomst met de Commissarissen der Koningin hun speciale aandacht te vragen voor het vraagstuk inzake het bekleden van nevenfuncties door burgemeesters. De minister zegt dit in antwoord op schrifitelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Scheps (soc.) die wilde weten of burgemeesters zakelijke verbindingen aangaan met maatschappijen of aan nemers, die betrokken zijn bij de exploi tatie van gronden en/of het bouwen van huizen. Voorts zegt de bewindsman dat hem op dit ogenblik slechts één geval bekend is van een burgemeester, die als adviseur verbonden is aan een bouw maatschappij, welke ook ln de gemeente, waar deze burgemeester zijn ambt ver vult. een bouwproject uitvoert. Dit geval heeft de bijzondere aandacht van de bewindsman, zo zegt hij in zijn antwoord. Burgemeester Van Walsum begon „afseheidstournee" ROTTERDAM Burgemeester mr. G. E. van Walsum heeft gisteren een be gin gemaakt met zijn „afscheidtournee" de Kamer van Koophandel van Rotter dam. De voorzitter, ir. J. van den Berg, overhandigde hem daarbij de gouden medaille van verdiensten der Kamer, met een inscriptie: „De Kamer van Koop handel gaf u de start, als burgemeester won u haar hart". Burgemeester Van Walsum begon melijk zijn carrière veertig jaar geleden op het secretariaat van de Kamer. Hij herinnerde er aan dat toen hij veertig jaar geleden in functie trad en om. verkeerszaken onder zijn zorgen kreeg, de Moerdijkbrug nog moest den gebouwd. Vandaag heeft men alweer kritiek op de gisteren geopende Brienen- oordbrug. Simon V. toch wegens marihuanabezit veroordeeld AMSTERDAM De 36-jarige Amster damse schrijver Simon V. is vanmorgen door de rechtbank veroordeeld tot 10 «n waarvan acht voorwaardelijk aftrek van twee weken voorarrest plus boete van f 1000 wegens verboden marihuanabezit. De voorwaardelijke straf van zes ken, die de schrijver in februari vorig jaar voor eenzelfde soort feit werd op- gelegd is echter omgezet in een onvoor waardelijke. De rechtbank zag geen re den om de veroordeelde anders te be- handelen dan ieder ander die een voor waardelijke straf heeft lopen, zo werd in het vonnis opgemerkt De officier van justitie had een boete van f 1000 en een gevangenisstraf drie maanden voorwaardelijk en geen omzetting van de nog lopende voorv delijke straf, doch verlenging var. proeftijd daarvan met 1% jaar geëist. De auteur had de marihuana vorig jaar uit Spanje meegebracht en naderhand verkocht aan een 25-jarige kantoorbe diende uit Luniteren. Deze werd in vemiber vorig jaar door de politie in auto te Amsterdam aangehouden. In de auto trof zij.de van V. afkomstige mari huana aan, wat de zaak aan het rollen bracht. •Een brand heeft gisteren in Eerste Ex- Loermond bij Stadskanaal de boerderij van de heer R, Luis totaal verwoest brand is ontstaan door het overspringen van een vonk bij het starten van trekker. De kleren van de landbouwer vatten daarbij ook vlam, maar hij kon dit vuur spoedig doven. Negen koelen twee paarden konden worden gered. De inboedel ging geheel verloren. De schade wordt geschat op ruim 100.000 gulden. De heer Luis is tegen brandschade verzekerd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Bij diplomatieke polsingen is ons in New York en Djakarta verzekerd, dat Indonesië het West-Irian-akkoord zoals het daar ligt als bindend blijft beschou wen". Dit verklaarde minister Luns gisteravond in de Tweede Kamer, waar de begroting van buitenlandse zaken aan de orde was. Hij beantwoordde kritische vragen van o.m. de heren Jongeling (g.p.v.) en Van Dis (s.g.), die geen enkel trouwen bleken te hebben in de ge neigdheid van Indonesië om z'n ver dragsverplichtingen jegens de bevol king van het voormalige Nederlands Nieuw-Guinea na te komen, zeker niet nu Indonesië uit de V.N. is ge treden. De minister was niet zo pessimistisch. Hij betreurde natuurlijk het Indonesische besluit de volkerenorganisatie vaarwel te zeggen. „Maar naar de stellige overtui ging van de Nederlandse regering blij ven de Indonesische verplichtingen je gens West-Irian onverminderd kracht, omdat ze niet afhankelijk zijn van het lidmaatschap van de V.N., geregeld zijn ln een tussen twee staten gesloten verdrag. Dit verdrag kent de V.N. bepaalde controlerende bevoegdhe den toe, maar die staan of vallen niet met het lidmaatschap van de V.N. De Nederlandse regering vertrouwt erop, dat vóór 1969 in West-Irian een volks stemming zal worden gehouden," aldus minister Luns. Hem was niet gebleken dat de laatste tijd massa's Javanen naar West-Irian „emigreren". Geruchten daarover doen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Indien onze vijf EEG- partners voortzetting van het over leg over politieke samenwerking van de Zes wensen, zal Nederland daar geen bezwaar tegen maken. Wij zullen ook niet meer Engelands deelname aan dit overleg prealabel stel len, al zullen we er wel op blijven aan dringen. Nederland staat een zeer losse vorm van politieke samenwerking voor ogen. Voor institutionalisering van die sa menwerking bij verdrag en door instel ling van een politiek secretariaat of Politieke Commissie voelen we niets. Het heeft geen zin de „verdeeldheid te gaan organiseren"." Deze opmerkingen maakte minister Luns gisteravond in de Tweede Kamer, waar de begroting van buitenlandse za ken behandeld werd. Hij voegde eraan toe, dat defensievraagstukken niet bij het politiek overleg dienen te worden betrokken, maar alleen in Atlantisch verband moeten worden behandeld, (Wij herinneren in dit verband aan de uitlating van vice-premier Bies heuvel eind vorig jaar op het A.R. Partijconcent dat politiek overleg tussen de Zes weinig zin heeft als de defensiepolitiek daarbij niet van meet af aan wordt betrokken. Red.). „Het beleid van de regering," aldus mr. Luns, „zal gericht blijven op de totstand koming van een geïntegreérd èn open Europa en de handhaving en versterking van de Atlantische samenwerking". Eén van de voorwaarden die Nederland bij een hernieuwd politiek overleg zal stel len, is dat de politieke consultatie niet tot aantasting van de Europese Gemeen schappen mag lelden. Over de M.L.F. zei de minister, dat de Amerikaanse (maritieme) plannen nog niet in de ijskast zijn verdwenen. De Nederlandse regering heeft nog steeds geen enkele standpunt ingenomen. De Kamer aanvaardde gisteren met alge mene stemmen de (enige tijd geleden in gediende) motie-Blaisse (kath. v.' waarin wordt gesteld, dat van bijdrager, aan het Europese Landbouwfonds geen sprake kan zijn als niet tegelijk de con trolerende bevoegdheid van het Europese Parlement wordt versterkt. de ronde, maar mr. Luns geloofde er niet in. Zo'n grootscheepse immigratie zou z.i. afstuiten op de transport-, huisves- tings. en voedselvoorzieningsproblemen. Stinkende De heren Jongeling en Van Dis lieten zich door het optimisme van de be windsman niet overtuigen. De G.P.V.-er zei, dat Indonesië zich ln heel het Wes ten stinkende heeft gemaakt. Het ont vangt alleen maar hulp van Communis tisch China enminister Luns. „Ik ben niet tegen hulp," aldus de heer Jongeling, „maar wel tegen hulp op kos ten van de gerechtigheid. Een vriend- schapspolitiek ten opzichte van Indone sië die geen duidelijkheid vertoont, is voos en gevaarlijk". Repliek van mr. Luns: „Wilt u dan de vriendschap met Indonesië afbreken? Dat zou bepaalde bevolkingsgroepen zeker niet ten goede komen. Het zou bovendien tot gevolg hebben, dat Indonesië zich meer op com munistische landen gaat oriënteren". In antwoord op vragen van o.m. de üames Stoffels-Van Haaften (lib.) en De Vink (kath. v.) erkende hij, dat de V.N.-ontwikkelingshulp aan West- Irian, waarvoor Indonesië vliegtuigen en schepen heeft gekocht, wellicht be ter had kunnen worden aangewend voor projecten die de bevolking meer direct ten goede zouden zijn gekomen. Maar als die schepen en vliegtuigen niet zouden zijn goedgekeurd, dat. zou er geen enkel project zijn verwezen lijkt. V .N.-crisis De Kamer en minister Luns toonden zich ernstig bezorgd over de crisis in de Verenigde Naties. „Het voortbestaan als zinvolle organisatie van de UNO staat op het spel," zei de minister „Als de wanbetalers hun zin krijgen, gaat de UNO ten gronde." Tegen een constante verdaging van de algemene vergadering waarschuwde de minister met klem. Dat zou z.i. een lang zame dood worden. Nederland is bereid mee te werken aan elk compromis, dat het standpunt van de wanbetalers zoveel mogelijk ontziet, maar anderzijds de es sentiële beginselen van het V.N.-hand- vest geen geweld aandoet." Personalia Benoemd tot directeur van de tucht school, tevens rijksopvoedingsgesticht voor jongens te Amsterdam, D. H. Kaas jager, thans rijkshoofdambtenaar der reclassering. Als opvolger van ds N. O. Steenbeek heeft de raad van afgevaardigden van de „Nederlandse Jeugdgemeenschap" tot voorzitter gekozen de heer J. W. Ooms, directeur van de landelijke ver eniging „Clubhuiswerk" en voorzitter van de Stichting „Ruimte voor de jeugd" •Op zijn verzoek is eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan de re- 2-gen-majoor G. -R. Wartenar, der •ve-officieren van de Koninklijke Luchtmacht. ROTTERDAM, Econ. Hogesch. Geslaagd- :anda econ. wetensch.; R Teekens. A van iergen, K Noordenbos, F L Barteis en A Q van Zijl (Rotterdam). Begrafenis Minister Luns heeft nog verklaard, dat Engeland noch enig ander land ln Londen ook maar enigszins heeft laten doorschemeren dat Nederland bij de be grafenis van Churchill niet voldoende vertegenwoordigd zou z(jn geweest. De a.r. afgevaardigde dr. Geelkerken zei namelijk, dat de regering de „ere schuld der dankbaarheid" ten opzichte van de grote dode onvoldoende heeft er kend omdat premier Mar(jnen niet vanuit de West naar Londen ls gevlogen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 6