Studiebeurs studente in één avond naar de maan Te kust en te keur Wat doet een walser bij Hoogovens HOOGOVENS IJMUIDEN Redder in Zwammerdam hartelijk gehuldigd Voorzitter Leidse Chr. Besturenbond overleden PU Jrl.il NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 FEBRUARI 1963 Lezing in Oudheden over grafveld LEIDEN De tweede serie lezingen van deze winter in Oudheden werd ge opend met een voordracht van mejuf frouw dr Renate Pirllng, directrice van het Landschaftmuseum des Niederrheins te Krefeld over het grote Romeins- Frankisch gTafveid te Krefeld-Geliep. Bij Gellep, het Romeinse Gelduba, lag reeds in het begin van de eerste eeuw na Chr. een Romeins castellum, De plaats is de gehele Romeinse periode bewoond gebleven en ook in de volks- verhuizingstijd schijnt er geen onder breking in de bewoning te zijn geweest want bij Gellep doet zich het merk waardige feit voor, dat een reusachtig groot grafveld van het midden van de derde eeuw tot zeker in de zevende eeuw. ononderbroken in gebruik is ge weest. Het onderzoek werd begonnen door prof. Steeger in 1936 en na diens dood, in 1959, door mejuffrouw Pirling voort ij De heer A. Lepelaar, die gis |j teren zijn 40-jarig jubileum I! vierde bij de Stedelijke Licht |j fabrieken, werd, zoals wij reed berichtten, onderscheiden me de zilveren eremedaille, beho jj rend bij de orde van Oranje Nassau. Wethouder P. S |j Harmsen, die de medaille op |j speldde, wees ook op de ne venactiviteiten van de jubi |j laris, onder meer ten behoev van het onderwijs. Losgeslagen zeeman op rooftocht DEN HAAG Een 21-jarige zeeman uit Bodegraven was lelijk op drift ge raakt. Het begon met drossen van zijn schip en toen raakte hij helemaal losge slagen. Hij ging inbreken, stelen en wat al niet meer. De officier van justitie had In de dag vaarding maar enkele feiten ten laste gelegd, doch de president van de recht bank somde nog wat andere wandaden er bij op. Diefstal van een auto in Bo degraven, idem in Alphen aan den Rijn en in Hazerswoude, diefstal van een ra diotoestel in Hazerswoude. inbraak in een perceel aan de Rijnsburger weg in Leiden en in het clubgebouw der vrou welijke studenten aan het Rapenburg, diefstal van een auto aan de Hoge Rijn dijk. „Het zal zo wel zijn geweest", gaf de zeeman royaal toe. al kon hij zich niet alles meer zo precies herinneren. Op zijn kapertochten was hij veelal vergezeld van zijn vriend Koos. Bij de inbraak in het studentenclubge- Woensdag Het Boshuis, achter Hoflaan 74. 7.30 tot 10 uur: sociëteitsavond Herv. wijkge- meente. Loge-gebouw, Steenschuur 6, 8 uur: Ver. voor Pedagogiek, prof. dr. C. San ders te Amsterdam over „Ondervoeding in een tijd van overvloed?" Bevrijdingskerk, 7.30 tot 7.50 uur: avondgebed. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: toneelgroep Ensemble met „De meeuw". Donderdag Geref. jeugdhuis, Breestraat 19, 8 uur- spreekbeurt ds- J. A. Smink. Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Susanne Lautenbacher, viool, en Martin Galling, piano. Scheveningen: Kurzaa.l. 8.15 uur. Ma- riemma en Ballet de Espana. Vrijdag Zaal Koningskerk, Koningstraat, 7.30 uur: ruilbeurs voor verzamelaars. Academiegebouw, 4 uur: inauguratie prof. dr. E. G. A. Galama, bijz. hoog leraar in de Friese taal en letterkunde. Scheveningen: Op gouden Wieken, 8.15 uur: Seth Gaaikema en R oelof Stal knecht „Avondje Nederlands". Zaterdag Wijkgebouw Oude Vest 13. 8 uur: C.J.V. De Valk, „Geheim". Geref. jeugdhuis, Breestraat 19, 8 uur: G.J.V., E.H.B.O.-avond. Herv. jeugdgebouw, Hoogl. Kerkgracht 44, 8 uur: jongerensociëteit, Toonkunst ensemble. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Galante Listen" Den Haag: Diligentia, 8.30 uur: Nieu we Komedie met „De Parijse bruiloft" Scheveningen: Kurzaal, 8.15 uur: Re sidentie-Orkest, met piano. Scheveningen: Op gouden Wieken, 8.15 uur: Seth Gaaikema en Roelof Stalknecht met .Avondje Nederlands". Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: Zuider-apotheek, Lammenschansweg 7, tel 23553. De dienst van de apotheek te Leiderdorp wordt ook waargenomen door deze apotheek. De Oegstgeester apo theek is open. De apotheek Voorschoten is zondag 31 jan. gesloten van 8 tot 22 a Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur); De ge vaarlijke leeftijd (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Gisteren, vandaag en morgen (18 jaar). Luxor (2 30, 7 en 9.15 uur): Houseboat (alle leeftijden). Rex (2-30, 7.15 en 9.15 uur): Terreur van de rode mantels (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Kamers te huur (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Kasteel in Zweden (18 jaar). Films van donderdag af Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Het strand der liefde (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur: Father Goose (14 jaar). Luxor (230, 7 en 9.15 uur): De leidster (18 jaar). Rex (2.30, 7 en 9.15 uur): Eddie in topvorm (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): La mépris (18 jaar). Trianon ,230, 7 en 9.15 uur): En de hel volgde hem na (14 jaar). Tentoonstellingen De Lakenhal: schilderijen, tekeningen en grafiek van Fer Hakkaart (van 3D januari tot 1 maart). De Lakenhal, tentoonstelling 40 toto s van Chris Paul Stapels (van 22 dec tol 25 lan.) Wassenaar: kunstzaal Heuff, Hoflaan 7, tentoonstelling van keramiek, schilde rijen en grafiek (van 30 jan. tot en met 18 febr., dagelijks van 10—17 uur, ook op vrijdagavond van 810 uur; op zondag uitsluitend na afspraak). Prof. Kuerten Actie tegen bouwstop universiteiten LEIDEN In een interview in Demo krater, het maandblad van de Ned. Stu dentenvakbeweging, heeft prof. dr. D. J. Kuenen, rector magnificus van de rijks universiteit te Leiden, naar voren ge bracht, dat de Nederlandse universiteiten eendrachtig een actie zullen gaan voeren tegen de ingrijpende beperking van de universitaire bouwprogramma's. Er dreigt een noodsituatie te ontstaan, aldus prof. Kuenen en het kon wel eens noodzakelijk worden een selectie te gaah toepassen onder de studenten, die hun eerste studiejaar achter de rug hebben. Het wetenschappelijk onderwijs kan niet de gewenste ontplooiing krijgen door de ministeriële bouwstop. In hetzelfde interview hekelt prof. Kuenen nog een tweede regeringsmaat regel: het halveren van de zgn. Querido- toelage voor stafmedewerkers van de me dische faculteit. Deze toelage is bedoeld sen compensatie, die het staflid- worden aantrekkelijk moet maken. Het alternatief voor de betrokkenen is immers belangrijk lucratievere eigen prak tijk. bouw was uit een tasje van een studente f 1500 gestolen, het geld van de studie beurs. In één avond had de zeeman en zijn vriend het geld in Amsterdam er door gejaagd. „Een schandalige manier van doen", oordeelde de president. Het rapport van de psychiater noemde verdachte verminderd toerekeningsvat baar en daarom wilde de officier vol staan met tien maanden gevangenisstraf, van drie maanden voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest. Uitspraak op 16 februari. Kermis in Leiden met cultureel tintje LEIDEN Als de raad het ver zoek van de Vereniging voor Vreem delingenverkeer inwilligt, zal de VW de komende vijf jaar verzekerd zijn van het gratis gebruik van het Schuttersveld in het voorjaar om er een driedaagse kermis, ofwel luna park te houden. Een kermis met een cultureel tintje, want de VW wil de opbrengst ervan gebruiken voor jaarlijks cultureel evenement. Zoals bekend, werd in 1963 een niet geslaagde proef met een dergelijke voorjaarskermis gehouden en vorig jaar een geslaagde. J. P. van der Holst gehuldigd LEIDEN De heer J. P van d« Holst (73) werd gistermiddag in de Turk gehuldigd tjjdens een receptie, aange boden door de R-K. melkhandelarenver- eniging „Sint Paschalis". De heer Van der Holst is namelijk 33 jaar voorzit ter van deze vereniging geweest en vendien jarenlang tweede voorzitter de landelijke hond. Vorige maand heeft hü zich definitief uit de branche terug, getrokken door zün zaak in de Mus- schenbroekstraat, die hij in 1918 overnam van de heer Hoogstraten, over te doen aan zijn zoon, de heer J. L. van Holst. Tijdens de reeptie sprak de nu voorzitter der afdeling, de heer P. Jan- son, de heer Van der Holst en diens vrouw hartelijk toe. Hij wees onder op het vele werk dat deze voor de af deling heeft verzot en bood hem kistje sigaren aan. Mevrouw kreeg bloe- Onder de receptiegangers waren wethouder Menken en de heren Meer- poel (Kamer van Koophandel). Lamber- mont (R.K. Middenstandsverenigingl Van Schaick (voorzitter van de lande lijke bond) Leidse kok stal onder invloed van drank DEN HAAG Een 23-jarige kok uit Leiden stond terecht, omdat hij scooter, een bromfiets en een overjas had ontvreemd. Hij was daar bij onder invloed van sterke drank geweest. ,.De laatste drie jaar ben ik een beetje losbandig geweest", zo gaf de kok toe. Hij had ook een poosje als kelner gewerkt en dat was volgens de president van de Haagse rechtbank een verkeerd beroep voor hem daar hij niet tegen de verleiding van de drank kan. De officier eiste acht maanden ge- nangenisstraf. waarvan drie maanden voorwaardelijk met aftrek van het voorarrest. Üitspraak op 16 februari. Heel kort gezegd is een walser iemand die van grote blokken staal plakken en platen walst Behalve kort is dit ook gemakkelijk gezegd. Een walser moet bijvoorbeeld feeling hebben voor ma chines. Hij moet weten dat het goed zit met de temperatuur, de snelheid en vooral met de kwali teit van de plaat. Zo zit dat met walsen, één van de specifieke beroepen bij Hoogovens. Andere beroepen bij Hoogovens - en dat zijn er heel wat - vragen weer om heel andere kwaliteiten. Maar het kan allemaal geleerd worden. Daarom is er voor vrijwel iedereen met twee bezige rechter handen en een gezond verstand plaats bij Hoogovens. Ook voor u dus. Als u eens schreef of belde naar iemand van Personeelszaken? Dit is het adres: Personeelszaken, gebouw Buitenhoftelefoon 02550-6611, toestel 1111. ZWAMMERDAM Voor de huldiging van de E.H.B.O.-er M. van Ter- meij, die op 16 augustus 1964 op het strand te Katwijk aan Zee door mond- op-mond-beademing twee mensenlevens redde, bestond gisteren grote belangstelling. Onder de aanwezigen waren burgemeester Z. Bruins Slot, zijn echtgenote, de beide geredden, de 60-jarige heer Chao Cher Tu en de 8-jarige Raoul Robert Knaap uit Leiden, en hun familieleden. De redding van het eerste slacht offer had 's middags om 3 uur plaats. Nadat de heer Van Termeij twintig minuten beademing had toegepast, werd de drenkeling naar het Acade misch ziekenhuis te Leiden gebracht, waar hij nog twee weken moest blij- Het tweede slachtoffer verkeerde niddags om 4 uur in nood; na tien minuten was ook dit leven gered. Trots Dokter K. Gill zei gisteravond, dat men op de 12% jaar bestaande af deling van dc E.H.B.O. trots mocht zijn, waarna de burgemeester op het nut van de E.H.B.O. wees. „Het is niet voldoende iets te leren, maar moet vooral het geleerde in prak tijk brengen. Het blijkt maar al te vaak, dat men toeschouwer blijft", aldus de heer Bruins Slot. „De heer Van Termeü heeft echter van de theorie praktijk gemaakt Hij heeft het genoegen mogen smaken twee mensenlevens te redden", zei de burgemeester, waarna hij de heer Van Termeij de medaille van de Maat schappij tot redding van drenkelingen opspeldde. Ook overhandigde hij de bijbehorende oorkonde en envelop met inhoud; yan de burgemeester van Katwijk bracht hij gelukwensen over. Rijstkist Van de Leidse families ontving de redder huldeblijken als een mooie Chinese rijstkist, een schilderij en een vulpotlood. Zichtbaar ontroerd bedankte de heer Van Termeij voor zoveel hulde betoon. „Waaraan ik dit alles te dan ken heb, weet ik niet. Ik heb alleen mijn plicht gedaan als het nodig is, zal ik het weer doen", zei hij ten slotte. ZOEKT U EEN SCHOORSTEEN- KLOK, WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER heeft het. De beste merken. JUNGHANS, KIENZLE HAARLEMMERSTRAAT 181 Altijd voordelig ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 2 februari Geslaagd aan biologie Ulterwijk Winkel (Leiden) de Bleijser (Rotterdam A Mabelis (Lelden; Hoe Leiden spaarde LEIDEN In januari werd bij de Leidsche Spaarbank f 3.748.791-,70 ingelegd en f 3-217.216.06 terugbetaald. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 693 en het aantal afbetaalde 300. Op 6.227 rekeningen van deelnemers aan de afhaaldienst werd f 185-551,bij geschreven. Er werden 1.844 spaar- busjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van f 61-898.82. Het tegoed der 58-602 inleggers be droeg an het einde van de maand f 67.533.976,81 (met inbegrip van de rente over 1964). Sassenheim spaarde SASSENHEIM In januari werd bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f 105.118.95 en terugbetaald f64.801,70. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN GEBOREN: Cornelia Wilhelmina dr v W A Loos en J M de Wagenaar: Alida dr v P Hartevelt en A den Os; Boyd Tjeerd Wilhelmus z v T S Goslinga en W J L v d Kroft; Leendert z v B Star en A C Haas noot: Adriana dr v M Keijzer en S H W Franse. OVERLEDEN: R Schats, 76 jaar, main; A de Moolj, 55 jaar, echtgem v K Ravensbergen; H J van Houten, 90 jaar, wed. v G Vertioeven; C Meg- dhelse, 88 jaar, man; H van Dam, 67 jaar, man,; J C Berger, 56 jaar, man; J L Goddijn, 18 jaar, zoon. GEHUWD: A Roodnat en E Sohreuder; H Sieval en Y Langezaal; M W Pet en W C J Dreef. LEIDERDORP Vannacht is in het Diaconessenhuis te Leiden, waar hij een operatie had ondergaan, de heer A. L. Verhoog uit de Lindelaan plotseling erleden. De heer Verhoog werd 54 jaar. Hij was voorzitter van de Leidse Chr. Lustrum-Lei dato 1965 gaat door LEIDEN De Lustrum-Leidato 1965 (van 21 aug. tot 2 sept.) gaat door. Deze beslissing is gisteravond genomen. Het comité achtte de op komst van adspirant-standhouders be vredigend. Men verwacht dat het aan tal aanmeldingen zal toenemen. Er zijn ook geen tegenwerpingen gemaakt over bepaalde plannen, zodat men met de uitwerking hiervan kan beginnen. Onder andere gaat het co mité zich bezig houden met het „aan werven" van demonstratieteams van grote fabrieken en bedrijven en met het ..warm maken" van verenigingen, die door exposities of wedstrijden de Lustrum-Leidato kunnen verleven digen. Bejaarde fietser na aanrijding gewond LEIDEN Op de Rijnsburgerweg ter hoogte van de Paulus Buysstraat is gis termorgen omstreeks tien voor negen een 72-jarige fietser uit Oegstgeest zooi- der voorrang te ver-lenen aan een van rechts komende auto dé Rijnsburgerweg overgestoken De man werd aangere den en kreeg vermoedelijk een schedel- basisfractuur De EHD bracht hem naar het academisch ziekenhui» Besturenbond, waar hij enige jaren ge leden de heer D. van 't Zelfde opvolgde. Ook bekleedde hij het voorzitterschap van de afdeling Leiden van de Chr. Metaalbedrijfsbond. Namens de vak centrale had hij zitting in de culturele commissie van K. en O. en namens de werknemers in het bestuur van de Raad van Arbeid. In de kring van de Chr. vakbeweging te Leiden zal het heengaan van de heer Verhoog met ontroering worden ver nomen. Zijn gezondheid liet de laatste tijd te wensen over, maar hij nam het werk verbonden aan het voorzitterschap zoveel mogelijk waar. Met zijn innemende persoonlijkheid heeft hij het C.N.V. ter plaatse met trouw en overtuiging ge- Verkouden? UetéUrOtf ef> Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPRO'. 'ASPR0' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. Ueï&ioüJS cyj

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3