Atoompacifisme is even gevaarlijk als pacifisme Minister voor de gemeenten gevraagd Anggar vernieuwde zendingsmethodiek Vergadering c.h.-bestuurders: Vele nieuwe reisdoelen in MCRV-reisplan Kritiek op woningbeleid Een woord roor vandaag Om rheumatische pijnen sneller te verlichten Portugezen onderworpen aan zg. slaapkwelling „Verschuiving werkdag oorzaak van klachten" WOENSDAG 3 FEBRUARI 1965 ElShonderdste sterfdag van apostel van het Moorden" (Van onze kerkredactie) HAMBURG Vandaag is het elfhonderd jaar geleden, dat de zendeling Ansgar, die de erenaam van de „apostel van het Noorden" heeft gekregen, stierf. Dit is aanleiding voor zowel de protestanten als de rooms-katholieken in Duitsland en de Skandinavische landen om in een groot aantal plechtige samen komsten zijn nagedachtenis te eren. Noord-Frankrijk gebo- jaar oud, toen hij naar Denemarken vertrok om het evangelie te verkon digen. Kroonpretendent Harald had de zoon van Karei de Grote, keizer Lodewjjk de Vrome na melijk om een zendeling gevraagd, meer om bij de keizer, wiens gunst hij nodig had, in een goed blaadje te komen, dan nit sympathie jegens het christendom. Binnen het jaar werd Harald echter met zijn aanhan gers uit Denemarken verdreven, zodat ook aan de zendingsarbeid van Ansgar een eind kwam. Iets meer resultaat had Ansgar, toen hij ander half jaar ln de buurt van Stockholm werkte. Het werd aanleiding tot de vestiging van het aartsbisdom Hamburg. Ansgar werd aartsbis schop en tevens benoem de de paus hem tot le gaat voor de zending onder Denen, Zweden en In 845 werd Hamburg echter geheel verwoest door Invallende Vikin gen, Ansgar moest vluchten en van uit Bremen zijn werk weer geheel van de grond af aan opbouwen. Hoe wel hij met grote trouw en zelfop offering gewerkt heeft, is zijn resul taat gering geweest. Er is dan ook geen reden om Ans gar te herdenken om zijn successen. Zijn tegenslag moet verklaard wor den als een erfenis van de zendings strategie van Karei de Grote, bij wie de militaire verovering en de kerste ning van een gebied hand in hand gingen. Diens zoon Lodewjjk de Vrome wilde welbewust zending bedreven zien zonder het zwaard op de achter- Erond. Maar de rancunes van de eidense Noormannen tegen het christendom, zoals Karei de Grote dat verbreid had, waren nog zo groot, dat men Ansgar niet geaccep teerd heeft. Onder overigens totaal andere om standigheden worstelde Ansgar dus met dezelfde problemen, als de zen ding in Afrika en Azië nu, die ook belast is met de erfenis van een al- gesloten politiek verleden. Een van de methodes van Ansgar is te zien op de afbeelding (een teke ning van een beeldengroep in Bre men). H(j placht namelijk jonge slaven vrjj te kopen, die hij vervol gens, wanneer zij dat wilden, op leidde tot medewerkers. Vernieuwing Terecht hebben de organisatoren van de Ansgar-herdenking de bij eenkomsten in het teken gesteld van de vernieuwing van het zen- dings- en evangelisatie-bewustzijn. Zo wees bisschop Lilje verleden week tijdens de eerste bijeenkomst ter herdenking van Ansgar op de betekenis van het gezin in een seculariserende wereld, terwijl twee politici, de minister-president van Sleeswijk-Holstein dr. Helmut Lemke en het socialistisohe lid van de Bondsdag, ds. Gustav Heine- mann, hebben gesproken over de politieke verantwoordelijkheid van christenen in het algemeen en van de kerk in het bijzonder. Zij vielen daarbij in voor bondskanselier Erhard, die op het laatste ogenblik verhinderd was. Prof. Van Leeuwen tot officieren: Prof. Rothuizen: ERMELO Ds. W. Dgckmees- - ter, secretaris voor buitengewone 1±@VV QfiSClXJ lft zaken van de hervormde synode? S heeft gisteren het synodale ge- nvpr hprll Hifi T1P11 schrift over de kernbewapening, UUtïl Mc/ moeten verdedigen tegen twee vrjj scherpe aanvallen van rooms-ka- tholieke en gereformeerde zijde. Zo noemde de rooms-katholiek, was niet wijs prof. dr. ir. A. van Leeuwen, het „radicale neen van de synode" een holle leuze; prof. dr. G. Th. Rot huizen noemde het geschrift niet profetisch en niet practisch ge noeg. De drie sprekers waren gezamenlijk uitgenodigd door de drie officieren verenigingen, de NCOV, de ARKO en de VOKL. Talloze beroepsofficieren en kadetten van de KMA waren naar Ermelo gekomen om voorgelicht door de drie sprekers de problematiek van de atoombewapening te bespreken. Zowel de rooms-katholieke prof. Van Leeuwen als de gereformeerde yoogleraar Rothuizen waren vrij scherp in hun afwijzing van het synodale geschrift over de kernwapens. Prof. Van Leeuwen zei dat het een al te rechtlijnige en simplificerende ar gumentatie bevat, die tot al te radica le en veel te weinig genuanceerde conclusies leidt. Spectrum Hij had vooral bezwaren tegen het hoofdstuk waarin het „neen zonder ja's" voorkomt, omdat daar de uiter ste technische mogelijkheid van een wereld-kernoorlog naar voren wordt geschoven en als exclusieve norm voor de kernwapens wordt gehan teerd. Herhaaldelijk werd immers door de hervormde synode betoogd dat een beperkt gebruik van kernwapens tot een wereldatoomoorlog moet lei den. Volgens prof. Van Leeuwen leveren deze wapens echter nu een „spec trum" van mogelijkheden. „Onder aan" sluit het kernwapen met vloeiende grenzen aan bij de conven- H.B.S. en GYMNASIUM RESA - Hilversum Bekende Schriftelijke cursus Tel. 454? SVB vraagt hogere studietoelagen AMSTERDAM Het landelijk bestuur van de Nederlandse Studenten Vakbewe ging heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen in een brief gevraagd het maximum van de rijksstu dietoelagen voor het komende academi sche jaar tenminste aan te passen aan de gestegen kosten van studie en levenson derhoud. Volgens het bestuur houdt deze aanpassing een verhoging in van het huidige maximum ƒ3400 met 6,7 procent d.i. 230. Ook achter het ijzeren gordijn f JTRECHT De voorzitter van de Vereniging van c.h.-leden van gemeentebesturen in Nederland, de heer J. Hoekstra, heeft van morgen gepleit voor het aanstellen van een staatssecretaris voor ambtenarenzaken. Deze staatssecretaris, die de heer Hoekstra de „minister der gemeenten" noemde, zou zich speciaal bezig moeten houden met de gemeentelijke indeling. komen, bleek de heer Hoekstra in zijn openingswoord voor de algemene le denvergadering, vanmorgen in Utrecht gehouden, niet enthousiast te rijn. Er wordt weinig methodistisch gewerkt, zei de burgemeeester van Nijkerk. De minister neemt zelfs niet de moeite goede diensten aan te bieden, die dc moeilijkheden tussen de gemeentebe Over de wijze waarop de nieuwesturen zouden kunnen oplossen. Men gemeentelijke indelingen tot stand; denkt er niet aan een rondetafelcon- 1 ferentie te houden en grijpt te gemak- i een wet* tionele wapens en veel meer naar boven klimt het ten slotte pas op tot de uiterst technische mogelijkheid van een wereldvernietigend wapen. Supranationaal Volgens prof. Van Leeuwen is het „neen zonder ja's" een holle leuze, even gevaarlijk voor de vrede als iedere andere extreme pacifistische afweerhouding. Toch was hij het volkomen met de hervormde synode eens dat het onze zedelijke plicht is tegenover oorlog en atoombewapening ons „neen te laten horen, maar dan een „neen" dat reëel en efficiënt is, dat geworteld is in de concrete situa tie en afgestemd op de reële mog- lijkheden. De enige mogelijkheid is om te komen tot een supranationale rechtsorganisatie die zich inzet voor de vrede. Dan wordt dï functie van het militaire apparaat een wezenlijk andere, niet meer primair gericht op de oorlog, maar op het mogelijk maken van de vrede. Prof. Rothuizen Volgens prof. Rothuizen is het her vormde geschrift duidelijk, eerlijk en moedig. Dat laatste vooral omdat de synode met het geschrift gekomen is en daardoor velen binnen en buiten de kerk van zich vervreemd heeft. Het is tevens profetisch, omdat het radicaal en apart is. Maar hij gaf ook als zijn mening te kennen dat het al te duidelijk, al te eerlijk en al te moedig is, maar net niet profetisch en prac tisch genoeg. Volgens deze gereformeerde ethicus is het geschrift niet moederlijk ge noeg, omdat het de mensen een nieuw conflict op de schouders heeft gelegd, namelijk dat van „geen dienstweige ring", maar ook „geen bom." Het is niet wijs genoeg omdat het de vraag is wie onder de huidige omstandig heden atoompacifisme en pacifisme zullen kunnen onderscheiden. Dynamiet Het geschrift is niet duidelijk g« (of misschien al te duidelijk), omdat he"t een knoop doorhakt die de zaken nog bijeenhoudt, namelijk „we kunnen de kernwapens gebruiken noch missen." Het eerlijk omdat het „neen" niet „ja's" kan; het is al te moe omdat het de prijs te hoog maakt dynamiet legt onder het machtseven- Het gevaar van het hervormde ge schrift noemde deze hoogleraar de eis van onvoorwaardelijke ongehoorzaam heid ten aanzien van het gebruik van atoomwapens. Maar deze eis kan provo cerend werken en leiden tot verstoring van het machtsevenwicht. Eenzijdige ri sico's tot eenzijdige ontwapening hebben slechts zin indien het gehele westen daartoe overgaat. Volgens de laatste conclusie van prof Rothuizen zullen wij onder de „paraplu "in de bewapening moeten ontwapenen." Ds. Dijckmeester Ds. Dijckmeester zei dat het vooral de interpretatie-Calmeyer was geweest waardoor het geschrift het beeld heeft gekregen te pleiten voor eenzij dige ontwapening en massale dienst weigering. Hij vond wel dat de synode bepaald niet onschuldig is geweest aan die vertekening, omdat de for muleringen niet altijd even duidelijk rijn. Daarom is dan ook het aanvullende geschrift „Woord en wederwoord' uitgekomen. Volgens deze secretaris van de synode is het beslist niet bedoeld als een verzachting van het radicale „neen zonder ja's" en geen stap terug. Het is een weergave van het oor spronkelijke geschrift, zoals de synode het bedoeld heeft. Het eerste geschrift stond dichter bij de zaak, het tweede dichter bij de mens. Ds. Dijckmeester bleef vasthouden aan de uitspraak dat kernwapens onbruikbare wapens zijn, die zedelijk niet aanvaard mogen worden. De kerk heeft volgens hem vooral willen waarschuwen tegen een puur militair denken. (Van onze 1 redactie) DEN HAAG Een bezoek aan Warschau, alsmede wandelingen in de Hohe Ta tra bij Tsjechoslowakije is één van de vele nieuwe reizen, die in het gisteren verschenen Reisplan-1965 van de Ned. Chr. Reisvereniging voorkomt. Ook in Hongarije heeft deze organisatie voor de komende zomer standplaatsen gezocht, terwijl de jaarlijkse grote kampeertrektocht door Europa, die deze zomer voor de tiende maal wordt gehouden, de deel nemers voor het eerst evenrens ach ter het ijzeren gordijn brengt. van 21 tot 35 jaar, voor leden tot 45 jaar en zelfs voor leden boven de 65 jaar.. Ook zijn er reizen, uitsluitend bedoeld voor alleenstaanden. Uitzwermen Ervaring leert dat ongeveer 80 pet. van de NCRV-reizen doorgaat, zodat de thans 35.000 leden van deze reisvereniging het komende zomerseizoen weer naar vele gebieden van de wereld en schier alle streken van Europa uitzwermen. Slechts één bootreis naar de Bijbelse landen is in het Reisplan vermeld, omdat de andere drie reeds zijn volgeboekt. Ook per vliegtuig gaat de N.C. Reis V. thans naar de Bijbelse landen. Ook zijn er nieuwe vliegreizen naar Egypte. Sici lië, Athene en Corfu in Griekenland, Turkije en de landen achter het ijzeren gordijn, terwijl de oude vliegreizen naar Dubrovnik en Srebreno in Zuid-Slavië en naar Mallorca zijn gehandhaafd. Gehandhaafd Is ook de treinreis Abisko in het hartje van Lapland, die vorig jaar een NCR V-primeur was en een groot succes is geworden. Voorts zijn uiteraard ook talrijke mo gelijkheden dichter bij huis aanwezig, ook in het goedkope genre. In Nederland heeft de N.C. Reis V. als standaardplaat- gekozen Valkenburg, Winterswijk, Aardenburg met excursies Een gericht economisch overheids beleid, vervolgde de voorzitter, moet afgestemd zijn op een beter samenspel Het nieuwe NCRV-reisplan heeft lië, Athene en Corfu in Griekenland, tussen overheid en bedrijfsleven. Maar dit jaar voor het eerst een groter Turkije en de landen achter het ijzeren dan is het ook nodig, dat het bedrijfs- formaat gekregen, waarvoor het gordijn, terwijl de oude vliegreizen naar ieven waj meer interesse heeft voor SdbestuSralidT dheer J. Vos sreh he, gemeentel,* bestuur. zijn voorwoord min of meer ver- Gehandhaafd ook de treinreis naar Intergemeentelijke samenwerking ontschuldigt De overzichtelijkheid Abisko in het hartje van Lapland, die nodig voor de economische ont- wórdt er echter door gediend. vorig jaar een NCRV-primeur was en wikkeling. Maar menige gemeente Een keur van reizen, van vijf tot 27 een groot succes is geworden. kan binnen het kader van het tegen- dagen en in prijzen van 85 tot Voorts zijn uiteraard ook talrijke mo- woordige bestel en zeker binnen de f 2100 is opgenomen in he, royale 96 ïiL?"'! grenzen van het leningsplafond haar pagina's omvattende boekje met een w'rrHkvr'R^,''taak niet naar beh°rcI1 vervullen kleurige omslag. Behalve program- Over he, samengaan van de cbr. mareizen zijn ook talrijke vrije AxeI !en Aardenbn etsexoursles ov^rj reformatorische partjjen zei de voor- groepsreizen uitgestippeld, terwijl ook de grenzen. Het aantal reisdoelen in zitter van de Vereniging van c.h.-be- reizen voor diverse leeftijdsgroepen i Duitsland, Italië. Oostenrijk en Zwitser- stuurders, dat een overhaaste beslis- zijn vonri"!J- -"-n 16 tot 21 jaar,Iland is aanzienlijk uitgebreid. Ising moet worden voorkomen. Felle kritiek had de heer Hoekstra op het naoorlogse woningbeleid. Hij zei: Zolang het zwaartepunt op de over heidabouw blijft liggen, zolang de wo ningvoorziening beperkt blijft door contigenteringen, distributie van woon ruimte en prijsmaatregelen, zolang zal de woningellende blijven bestaan. Burgemeester Hoekstra meende, dat de rationele en natuurlijke woningbe- zetting een farce is geworden. Dt huren zijn kunstmatig laag gehouden, het zwaartepunt kwam op de woning- wetbouw te liggen en het gevolg was, dat in vele gemeenten de particuliere bouw werd stilgelegd. Bedrijfsleven R.-katholieken geven doopvont BREDA Parochianen van de rooms-katholieke Michaelpa- rochie zijn voor hun hervormde buren een inzamelingsactie be gonnen, die ten doel heeft de in aanbouw zijnde hervormde Marcuskerk van een doopvont te voorzien. Dit cadeau is gekozen in over leg met de hervormde gemeente en de parochianen zijn zelf met het voorstel 'hiervoor gekomen. Pastoor B. Beuken van de Mi- chaelparochie heeft het initia tief van zijn parochianen gepre zen, omdat naar zijn mening de christenen juist in het doopsel een zijn. De hervormde gemeente is erg ingenomen met deze geste. Ds. Van der Zwaai overleden (Van medewerkers) VOORBURG In de ouderdom ruim 84 jaar is de hervormde emeritus predikant ds. A. van der Zwaai over leden. Hjj diende tal van jaren gemeenten van Monnikendam Avezaath. Ds. Van' der Zwaai werd 8 augustus 1879 te Kralingen geboren, waar zijn vader hoofd van een school was. Na zijn theologische studie werd hij in 1904 hulpprediker te Monnikendam. Hier werd hij als predikant beroepen 6 mei 1906 bevestigde ds. B. ten Kate hem in zijn ambt, dat hij aanvaardde, sprekende over 2 Kor. 129a. Vanaf 5 februari 1922 tot 1 mei 1945 was ds. Van der Zwaai werkzaam in de Betuwse gemeente Avezaath. Hij was onder meer praeses van het bestuur de classis Tiel, kerkvisitator Gelderland en voorzitter van de afdeling Tiel van het Nederlandse Bijbelgenoot- Na zijn emeritaat diende ds. Van der Zwaai zijn oude gemeente nog enige tijd als hulpprediker. In alle stilte is hij in tegenwoordigheid van afgevaardigden van beide gemeenten te Voorburg begraven. God is ons een toevlucht en sterkte, ten zeerste bevonden een hulp in benauwdheden." Twee kanten: een toevlucht, maar ook een sterkte. Een toe vlucht, dat wil zeggen een plaats waar men geborgen is, waar heen men kan gaan bij gevaren. Ziezo, nu kan er mij niets gebeuren, ik ben in veiligheid. Een toevlucht is als het ware een bergplaats, waarin men zich kan afzonderen. God is een toevlucht. Hij geeft veiligheid. H:i onttrekt de mens aan zijn vijanden, wie en wat die ook mogen zijn. Bij God vallen alle dreigingen weg, wijken de zorgen. Maar God is ook een sterkte, een hulp in benauwdheden, een vaste burcht. „Ten zeerste bevonden", zegt David in de 46ste Psalm. Het hoeft niet meer een vraagteken te zijn, het is zo. Toevlucht, sterkte en hulp. God beschermt de mens niet alleen, Hij rust hem ook uit, Hij geeft hem kracht om zijn vijanden te weerstaan, Hij maakt hem gehard. Daarom zullen wij niet vrezen, voegt de Psalmist er aan toe. Er hoeft geen angst te zijn. God is de Machtige, de Heerser, de Beschermer. Er is maar een vraag: Durven wij het met Hem wagen? Willen we ons aan Hem toevertrouwen in al onze zwakheid? Durven we ons aan Hem overgeven? Het antwoord op de vraag kan beslissend zijn voor ons leven. Wij lezen vanavond Genesis 24 vers 1 tot 27. Wonderbalsem, buitengewoon afdoend ter verlichting van zenuwpijnen, spierpijn, spit, verstuikingen, stijve nek en ledematen. Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Als enige middel, dat een speciale emulsie van een nieuwe werkzame stof met hoog doordrin gingsvermogen bevat (U.S. Patent N* 2596674), dringt Algesal diep door in het weefsel tot in dc haard van de pijn, waar een onmiddellijke verlichting ont staat, zonder een oppervlakkige warmte- sensatie of irritatie van de huid te veroorzaken. Overtuigt U proefondervindelijk van dit buitengewone doordringingsvermo gen zodra U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze actieve balsem vrijwel onmiddellijk in de poriën verdwijnt en z'n pijnstillende werking het weefsel en de spieren tot in de gewrichten "door straalt". Rheumatiscne pijnen en stijf heid maken spoedig plaats voor een du rend gevoel van verlichtingen welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektZorg dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. Algesal alle drogisten. Nederlandse teruggekeerd: Nog 80 studenten ui gevangenissen AMSTERDAM Een Neder landse studente, die zojuist van een verblijf in Portugal is terug gekeerd, heeft gisteren op een persconferentie verklaard dat het regime Salazar om politieke rede nen thans meer dan 80 studenten in de gevangenis heeft gezet. De persconferentie was belegd door de Algemene Studenten Vereniging Amster dam, dc studentenraad van de Vrije Universiteit en het Angola comité. De studente vertelde dat zij onbekei... wilde blijven, omdat zij anders Portugal niet meer binnen zou kunnen komen. „In Lissabon heb ik onder meer de jaarlijksé universiteitsdag meegemaakt. Nadat de rector-magnificus zijn rede had uitgesproken, stelde de moeder van van de studenten, die de vorige dag gearresteerd, enkele vragen. Toen de daar niet op inging, hieven de studen- een spreekkoor aan en .iepen „fascist" Daarna stonden zij en masse op en verlieten de zaal". Volgens de studente moesten haar gevangen genomen Portugese collega's tijdens de verhoren urenlang staan, Aanpassing duurt 4 a 5 dagen GRONINGEN Arbeiders die in ploegendienst werken verkeren bijna voortdurend in een toestand van desynchronisatie, dat wil gen dat zij niet op elk moment van de dag even gevoelig zijn voor uit wendige prikkels. Er zijn tegen woordig sterke aanwijzingen dat dit één van de voornaamste oor zaken is van de vele min of meet ernstige gezondheidsklachten, die Jeze mensen vaak hebben. Dit heeft mej. dr. B. Baggerman gistermiddag verklaard in openbare les „ritmiek van licht leven" bij de aanvaarding van het ambt van lector in de dierkunde aan de rijksuniversiteit in Gronin gen. Het duurt bij de mens vier tot vijf dagen eer zijn lichaam zich aan een achturige verschuiving van de werkdag heeft aangepast, zo zei mej. Baggerman. Bemanningen van straalvliegtuigen van burger luchtvaartmaatschappijen worden ook blootgesteld aan desynchronisaties ze r,egelTa,ti.f 8r°te afstanden in westelijke of oostelijke richting vliegen en te maken krijgen met grote tijdsver schillen dieer tussen de continenten bestaan. Bij het opstellen van hun ~-1 hiermee terdege en bij de met deze dienstrooster moet rekening houden. Ook zal ruimtevaart meer en met. Problemen geconfronteerd worden. Mej. dr. B. Baggerman zei met nadruk dat niet alleen de bioloog gebaat is bij het verkrijgen van een erondig inzicht in de gevolgen van periodi- -ï evenzeer de de socioloog. de oorzaken citeitsverschijnselen medicus, de psycholoog oorzaak van dat het niet op elk even gevoelig is voor uitwendige prik kels. Een dergelijk 24-uursritme gevoeligheid is vastgesteld onder andere voor röntgenstralen, voor bepaalde bacte- riële infecties en kankerverwekkende stoffen en voor injecties van hormonen, waaronder insuline. In het organisme bestaat verder een vaste relatie tussen de fases van de verscheidene ritmische processen. Verbreking kan meer of min der ernstige gevolgen hebben voor de gezondheid van het organisme en deze relatie kan reeds als gevolg van een vrij eenvoudige ingreep verbroken worden. Kerkelijk tv-teain filmt in Israël (Van c HILVERSUM Een tclevisietcam van het IKOR en het CVK maakt on der leiding van ds. W. H. Zutdema. ge- ref. predikant ln Brussel en ds W. Koo- le, programmadirecteur van het IKOR enkele films in Israël voor uitzending in Nederland en in België. Thema van de film is de ontmoeting anjoden en christenen. Er worden op namen gemaakt van en rondom de He breeuwse universiteit in Jeruzalem, het centrum van de Schotse kerk aan het Tiberias en indie mogelijk in de christelijke kibboets Nes Amin. Het team werkt samen met het depu- taatschap voor Israël van de gerefor meerde kerken in Nederland, waarvoor >g een aparte film wordt gemaakt. In Israël is men verzekerd van de me dewerking van de orthodox-joodse hoog leraar David Flusser, die aan de Jeru- zalemse universiteit het Nieuwe Testa ment doceert. Op het programma staat ook een vraaggesprek met Martin Bu- werden zij in cellen van 1.95 bij 0.95 meter opgesloten en onderworpen aan de zg. slaapkwelling. die inhoudt dat men gedurende dagen wordt gedwon gen wakker te blijven. De studente heeft tijdens een aantal protestdemon straties verscheidene studenten zien arresteren. De pide (staatspolitie) maakte daarbij gebruik van een inkt- spuit, zodat de deelnemers lange tijd herkenbaar blijven. Voorts voerde de Portugese studente Maria Antonia Fiadeiro het woord. Zij Is vice-presidente van de Unie van i ïrtu- gese studenten in Parijs. Mevrouw Fia deiro vertelde dat alle middelbare scho lleren verplicht lid rijn van de door Salazar ingestelde jeugdbeweging. „Irj deze beweging is het gebruik dat de jongeren, gekleed in militair aandoende pakken, een soort Hitler-groet aan autoriteiten brengen", aldus de Portuge se, die het veelbetekenend noemde dat van de studenten, die geen lid hoeven te 11 bij deze organisatie zijn gal. Ik zou terstond worden gearresteerd in verband met mijn activiteiten buiten het land". Voor Rudolphstichting Mijdrecht bracht al 1050 bijeen (Van e i onzer medewerkers) ber. MIJDRECHT De startavond voor de actie „Op de bres voor de Rudolph stichting" heeft flinke vaart gezet ach ter het werk van de Mijdrechtse gere formeerde jeugdvereniging „Vita Nova". Zoals wij reeds eerder meedeelden zame len zij geld in voor het onlangs ver brande paviljoen van de Rudolphstich ting in Achterveld, waar de schade ruim een ton bedraagt. Verleden week werd 1050 bijeenge bracht op de Mijdrechtse avond. Dit is echter niet het enige resultaat, want door dit succes hebben nu ook de verenigingen van Leiden. Noordwijk, Katwijk aan Zee en Culemborg spontaan hun mede werking toegezegd. Ook in Friesland is men energiek bezig de mensen enthou siast te maken. Sneek, Bolsward en Heerenveen zijn al gewonnen. Toch ope reert het comité nog steeds. Het adres is: Hof la an 19 te Mijdrecht. Gironum mer is: 59.33.00 t.n.v. „Op de bres voor de Rudolphstichting" te Mijdrecht. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Rouvee» (toez.): T. J. Kamerbeek te Poederoyen. aangenomen naar Haamstede (Zld.): G. E. Huizing te Waarde (Zld.) GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Rozenburg: A. Geelhoed te Zwagerveen-Westeinde. Utrecht. Aangenomen naar Poortvliet: Abr. Kok te Leerdam. Rectificatie: ds. W, Hage te Klaaswaal is niet beroepen te Slikkerveer. Boekenhoek 75 jaar KNVB door W ess el Oudewortel n een uitgave van Theodorus Niemeyer n gedrukt bij N.V Drukkerij Bosch in Met het door Niemeyer verstrekken in deze opdracht heeft men een goede daad gedaan. Het officiële jubileumboek van de KNVB is interessant maar niet altijd even gemakkeliik te lezen. Het verschenen pocketboekje is op een vlotte onderhoudende wijze samengesteld. De schrijver begint bij de invoering van voetballerij door Pim Mullier en staDt daarna door de voetbalgeschiedenis. Via het eerste begin naai het semi-prof voetbal met zijn Europacup en zijn nationale bekerstrijd. Jammer is het dat het zaterdag en amateurvoetbal wordt vergeten. Het boekje is verkrijgbaar bij de sigarenhandelaars. 94 bladzijden

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2