Nieuwe Leidse Courant Wilson overleeft woedende aanval Ontwikkelingshulp moet volgend jaar omhoog Anton Geesink ongedeerd na auto-ongeluk Kabinet wist niets van reis prins Bernhard Luidruchtig debat in Lagerhuis Uitvaart van Weygand werd protest tegen De Gaulle Ook Herter is verkouden Alle 21 mijnwerkers in Lens omgekomen Commentaren Zakkenrollersbende stal miljoen aan reischeques Woensdag 3 februari 1965, 45ste jaargang Diractewi f. EHEMER Hoofdredacteur: Or. E. DIEME* CHRISTEUJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvastigh is ghebleven mijn hert fn teghenjpoef" Veel bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking, maar weinig of geen regen. Zwakke tot matige, in het Waddengebied tijdelijk vrij krach tige noordwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. V Abonnementsprijzen p.kw. 10,05 Kamer waarschuwt staatssecretaris (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In de Tweede Ka mer is staatssecretaris Diepenhorst gisteren van verschillende kanten te verstaan gegeven, dat hij, op straffe van ernstige politieke moeilijkheden, volgend jaar niet meer kan volstaan met het naar verhouding te lage be drag dat hij dit jaar voor hulp aan ontwikkelingslanden op de begroting heeft staan. Voor 1966 en volgende jaren zal naar de mening van de Kamer loyaal en royaal uitvoering moeten worden gegeven aan de bekende motie- Smallenbroek (A.R.), waarin de Ka mer herfst vorig jaar op vergroting van de ontwikkelingshulp heeft aan gedrongen. Een en ander bleek gisteren bij de behandeling van de begroting van bui tenlandse zaken. Dr. Geelkerken (A.R.) noemde het voor 1965 voorgestelde be drag .jver beneden de maat". De f. 11 miljoen extra voor zending, missie en hulp aan Indonesië zag hij als een bescheiden begin van uitvoering van de motie-Smallenbroek. Dreigend De woordvoerdster van de grootste fractie, mejuffrouw dr. De Vink, zei ronduit, dat de houding die de Staats secretaris bij de vóórbehandeling van de begroting in openbare commissievergade. ring heeft aangenomen, de K.VP. „on voldoende vertrouwen geeft voor volgend jaar". Dat klonk nogal dreigend. De socia. (Van onze correspondent) GORKUM De Utrechtenaar Anton Geesink is gisteren bij een verkeerson geluk op de rijksweg 27 Utrecht-Brcda betrokken geweest. De judokampioen, die met zijn wagen in de richting Gorkum reed, haalde op het linkerweggedeelte een andere auto in toen op dat moment een voor hem in dezelfde richting rijdende vrachtwa gen het rechterweggedeelte verliet om ook te gaan inhalen. Geesink raakte in de knel, doch kon ongedeerd zijn zwaar beschadigde auto verlaten. Tegen de chauffeur van de vrachtwa gen, de Leerdammer K. S. werd proces verbaal opgemaakt. Geesink kon later zijn reis vervolgen in een door zijn Utrechtse garagehouder beschikbaarge- stelde wagen. In één oogopslag Met NCRV op reis: ook achter IJzeren Gordijn pag. 2 Zolang blijft woningellen de bestaanpag. 2 Kernwapenrapport door officieren besproken pag. 2 't Komt er weer op aan voor De Gaulle pag. 5 Drie jaar extra last op rijksweg 13 pag. 6 Luns gelooft wel in Dja karta pag. 6 Laatste nieuws van Pa rijs: veel donkerblauw; Chanel viel tegen pag. 7 list Ruygers zei het nog wat harder. Uit democratisch oogpunt zou hij het ge zonder hébben gevonden als staatssecre taris Diepenhorst was afgetreden toen hij van minister Witteveen onvoldoende geld kreeg voor de ontwikkelingshulp. De staatssecretaris herhaalde in zijn antwoord, dat de hulpverlening onmoge lijk met enkele honderden miljoenen kan worden verhoogd. Het bedrag voor volgend jaar zal vastgesteld moeten wor den in het kader van de prioriteiten afweging. De bewindsman beloofde te zullen streven naar een „gestadige ont wikkeling en verdere opbouw" van de hulpverlening, maar zei niet in staat te zijn enige toezegging voor de komende jaren te doen. Tevergeefs informeerde de heer Ruy gers hoe hoog het bedrag volgend jaar zal zijn. „Staatsrechtelijk kan de be windsman zich daar onmogelijk over uit spreken", zei mejuffrouw De Vink en voor die opmerking was de staatssecre taris haar dankbaar. Sovjetleiders dragen de urn met de as van Frol Kozlof Tiaar het graf van Lenin om bijgezet te worden bij de muur van het Kremlin; van rechts naar links premier Alexei Kosygin, partij leider Leonid Brezjnef, partij secretaris Nicolai Podgorny en president Nnastas Mikojan. Kamerleden: hier geen verjaring oorlogsmisdrijven DEN HAAG De Tweede Kamerleden. Berkhouwer en mevrouw Stoffels-Van Haatten, (beiden lib.) hebben de minis ter van justitie schriftelijk gevraagd of hij bereid is te bevorderen, dat de be staande Nederlandse strafwet zodanig wordt gewijzigd, dat de verjaring van de oorlogsmisdrijven niet zal intreden. De Kamerleden verwijzen in dit verband naar de door de raadgevende vergadering van de Raad van Europa op 28 januari aanvaarde resolutie, waarin dit de lid staten wordt aanbevolen. HEERLEN Gisteren is de 34-jarige bromfietser G. Beer uit Nieuwenhagen m Schaesberg door een autobus overre den. Hij overleed op weg naar het zie kenhuis. RVD: het is een privé-aangelegenheid Gaat Beatrix na troonsbestij ging Wilhelmina II heten (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet is niet van tevoren op de hoogte gesteld van de reis van prins Bernhard naar Spanje. Aldus werd ons bevestigd door de Rijksvoorlichtingsdienst, die er als verklaring aan toevoegde, dat het hier een privéreis betrof. De Prins vertrok maandag met de re- gerings Friendship naar Spanje voor een jachtpartij en een bezoek aan zijn doch ter en schoonzoon. Dezelfde dag reisde prinses Beatrix met medeweten van het kabinet met een Friendship van de Kon. Luchtmacht naar Zwitserland om daar een wintersportvakantie te houden. Slechts bij uitzondering is de rege ring volgens de RVD niet op de hoogte van de reisplannen van leden van de koninklijke familie. Men kan zich afvra gen, of uitzonderingen op de regel toe laatbaar zijn, gezien de mogelijkheid van onverwachte gebeurtenissen. Daarbij zal men echter beseffen, dat de leden van het koninklijk huisgezin een zo groot mo gelijke vrijheid wensen. Intussen vraagt men zich in Den Haag ook af welke waarde moet worden toe- Britse vlootbewegiiigen nabij Noord-Borneo DJAKARTA Een woordvoerder van de Indonesische marine heeft verklaard dat bij Tawaoe (Borneo) een groot aan tal Britse oorlogsschepen is samenge trokken. Hij zeide. De bewegingen wor den nauwlettend in het oog gehouden en „op het eerste teken van een aanval zullen wij terugslaan en de Engelsen vernietigen". Het persbureau Antara verklaart dat een aanval op een Indonesische grens post is afgeslagen met zware verliezen voor de Maleisiërs, die de post hadden aangezien voor een concentratie van guerilleroa. AMSTERDAM De tachtig jarige Amsterdammer J. Hoeve die zaterdag avond op de Osdorperweg bij het over steken door een auto werd aangereden is in het ziekenhuis aan zijn verwondin gen bezweken. gekend aan het bericht dat de Kroon prinses bij de troonsbestijging de naam Wilhelmina II zal gaan dragen. Deze bewering komt voor in de Albert Heyn encyclopedie en is van prof. dr. H. Brugmans, directeur van het Europa college te Brugge. Wilhelmina is de tweede naam van prinses Beatrix. De RVD kon het bericht niet bevestigen. Prinses Beatrix geniet van een korte wintersportvakantie in Gstaad (Zwitserland). Op de eer ste dag al zette zij er flink de vaart in. (Telefoto) Geen water bij de wijn LONDEN De aanval van de conservatieve partij op het Labourkabi- net is gisteravond afgeslagen. De motie van afkeuring werd verworpen met 306 stemmen tegen en 289 voor. De negen liberalen onthielden zich van stemming. Vyf conservatieve zetels zijn vacant. Tijdens het debat is het fel toegegaan. Premier Wilson kon zich vjjf minuten lang niet verstaanbaar maken. Luidruchtig eisten de conservatieven zijn aftreden. De motie werd verworpen en ook aanvaardde het Lagerhuis met een meerderheid van zeventien stemmen een amendement van Labour, waar in de problemen van de huidige re gering worden geweten aan het fa len van Douglas Home, toen premier was. Tevoren had Wilson duidelijk gemaakt, dat hij geen ter bij de wijn zal doen en zijn eigen weg blijft gaan. Ook nu de liberalen zich van stemming hebben onthou den. Wilson deelde het huis mee, dat de produktie van twee Britse vliegtuigty pen zal worden gestaakt. Het 681 mili taire transportvliegtuig, dat van kleine terreinen moet opstijgen, wordt vangen door de Amerikaanse C130. Het P1154 gevechtsvliegtuig, dat verti- V echt partijen met politie PARIJS Franse officieren en ver tegenwoordigers van extreme groe peringen in Frankrijk hebben van de begrafenis van de 98-jarige ge neraal Maxime Weygand een felle demonstratie tegen De Gaulle ge maakt. De uitvaart ging gepaard met spreek koren als „Weg met De Gaulle", ondanks een verzoek van de familie, zich waardig te gedragen. Er werd gevochten met politiemacht van 2500 man, die spec was uitgerukt om onlusten te voorko men. Onder de betogers bevonden zich talrijke mensen, die nog bitter teleur gesteld zijn over het „prijsgeven" Algerije. Kwalijk nemen Men neemt het De Gaulle bijzonder kwalijk, dat hij geweigerd heeft, Wey gand een begrafenis met volledig eer betoon te geven. Zo'n begrafenis zoi zijn neergekomen op een uitvaartdienst in de kapel van de Invalides, nabij de plaats, waar Napoleon ligt begraven. De Gaulle heeft het Weygand altijd kwalijk genomen, dat deze generaal in de twee de wereldoorlog met de Duitsers samen werkte (onder maarschalk Pétain), ter wijl hij (De Gaulle) in Londen de strijd tegen de Duitsers voortzette. kaal opstijgt, wordt vervangen door het Amerikaanse Phantom-vliegtuig. Beide toestellen werden ontwikkeld door de Hawker-Siddely mij., die waar schijnlijk 75.000 arbeiders moet ontslaan. In de komende tien jaren bespaart En geland echter drie miljard gulden, door Amerikaanse toestellen te kopen. De ont wikkeling van de bommenwerper TSR-2 wordt voorlopig voortgezet. Met Frank rijk en andere Europese landen zal de gezamenlijke produktie van een straal- gevechtsvliegtuig worden besproken. DEN HAAG De voorzitter van de Amerikaanse delegatie bij de onderhan delingen over de Kennedy-ronde te Genève. de heer Christian A. Herter, zal tegen de aanvankelijke bedoeling ln vrijdag niet spreken op een lunchbijeen komst te Rotterdam van de Amerikaanss Kamer van Koophandel en de Ameri kaanse Vereniging in Nederland. Op medisch advies moest de heer Herter afzien van zijn toespraak. De heer Her- ter heeft kou gevat en moet zich ontzien. De gasontploffing in een kolen mijn bij Lens in Noord-Frankrijk heeft twintig doden geëist. Op de foto staan familieleden en collega's voor de hekken het resultaat van de reddingspogingen af te wach- Ochtendploeg ging naar huis... Pas 's avonds laatste vermiste boven gebracht LENS, Frankrijk Bij de hevige ontploffing die zich gisteren in een steenkolenmijn bij Lens heeft voorge daan, bleken alle 21 mijnwerkers om het leven te zijn gekomen. Dit werd duidelijk toen reddingsploegen, na de gehele dag in touw te zijn geweest, het lijk van de laatste vermiste mijn werker boven brachten. De slachtoffers maakten deel urt van een onderhoudsploeg die in de mijn werkzaam was buiten de normale arbeidsuren. Een paar uur later den ongeveer 2100 mijnwerkers aan de drie koolfronten werkzaam zijn ge weest in de mijn. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Een onderzoek is onmiddellijk begonnen. De eerste zes lijken werden vrijwel onmiddellijk gevonden toen reddings ploegen naar beneden gingen. Later op de dag vond men de anderen. Bij het vallen van de avond werden de familie leden van de slachtoffers toegelaten tot de geïmproviseerde lijkkamer. In veel gevallen was identificatie van de mijn werkers, als gevolg van zware brand wonden, slechts mogelijk door de gesp van hun riemen. Vandaag zouden de lijken in doods kisten in de woningen van de slachtof fers worden afgeleverd. Men verwacht dat allen met een gezamenlijke uitvaart dienst zullen worden begraven. n vtouw, van wie de echtgenoot tien jaar geleden omkwam bij een mijn ongeluk, verloor gisteren haar zoon. Gedood onder stalen deur van 900 kilo NIJMEGEN De 45-jarige arbeider M. Remie is gisteravond op het terrein een constructiebedrijf bekneld ge raakt onder een stalen deur van 900 kg. Een collega zag kans het gevaarte op te krikken en het slachtoffer weg te trekken, maar de man was al zo erg gewond dat hij later overleed. De heer Remie was bezig de stalen deur op een •rachtwagen te schuiven. DORDRECHT De 36-jarige lood gieter G. J. Schouten uit Dordrecht, is gisteren van een zeven meter hoog dak gevallen, doondat hij uitgleed op een met een laagje ijs bedekte daklijst De man was daar met zijn broer aan het werk. Na aankomst in het ziekenhuis is hij overleden. HEERLEN In Kerkrade is gisteren zes-jarige Stefan Loopik verongelukt Het kind had zich vastgegrepen aan een laadbak van een rijdende takelwagen, /iel er af en kwam onder de wielen President De Gaulle heeft 30.000 francs beschikbaar gesteld voor de gezinnen van de slachtoffers. Ook de vakorganisaties hebben giften beschikbaar gesteld. Vakbondsleiders riepen vanmorgen de ongeveer 300 mijnwerkers op, niet af te dalen zolang de stoffelijke resten van hun collega's zich nog op het terrein van de mijn bevinden. Verder drongen zij aan op maatregelen ter vergroting van de veiligheid. Na een minnut stilte gin gen de mannen van de ochtendploeg naar huis. De mijnramp wordt de ergste in Frankrijk genoemd sinds het einde van de oorlog. TAAT de nieuwe Russische leiders. na van Chroesjtsjef de macht te hebben overgenomen, zich aan vankelijk hebben onthouden van in ternationaal optreden, was begrij pelijk. Eerst moesten de eigen po- stities worden bevestigd en moest worden rondgezien. Er zijn aanwijzingen, dat ze nu ook in de internationale politiek actiever gaan worden. Een reis naar Ameri ka ligt al in het voornemen, hetgeen voortzetting van Chroesjtsjefs poli tiek voorspelt. En bijzondere bete kenis wordt gehecht aan een bezoek dat eerder nog Kosygin aan Noord- Vietnam gaat brengen. Noord-Vietnam behoort tot de Chi nese interessensfeer. Wil het Rus sische bezoek nu zeggen dat men zich van die kant intenser voor Azië gaat interesseren, nadat Chroesjtsjef dit werelddeel vrijwel aan China had overgelaten? Deze interesse van het derde grote land na die van China en Ame rika voor Aziatische aangelegen heden kan opmerkelijk worden. Vooral wanneer men haar in ver band brengt met het voorgenomen bezoek van de Russen aan Amerika. TN de Tweede Kamer is gisteren bezorgdheid uitgesproken over de mogelijkheid dat Indonesië zijn ver plichtingen jegens de bevolking van Nieuw-Guinea niet zal nakomen- Die bezorgdheid is te billijken. Ook al heeft onze minister van buiten landse zaken terecht kunnen stel len, dat de betrokken overeenkomst tussen Nederland en Indonesië on verkort blijft bestaan, zelfs na het uittreden van Indonesië uit de Ver enigde Naties. Intussen blijven wij het betwijfelen, of het goed is aan twijfel over de Indonesische bereid heid publiekelijk uitdrukking te ge ven- Zeker zullen er in Indonesië zijn, die de bereidheid niet kunnen opbrengen. Diegenen echter zullen door de Nederlandse twijfel eens te meer in verleiding worden gebracht Daartegenover staan dan velen in Indonesië, die aan de vriendschap met Nederland blijken te hechten. Zij zullen begrijpen, dat deze vriend schap die gelukkig niet eenzijdig is op een onmogelijke proef wordt gesteld zodra Indonesië zelfs maar overweegt zijn verplichtingen te verwaarlozen. Staatssecretaris Aan vleeskeuring mankeert niets DEN HAAG Op bet ogenblik wordt nagegaan, zo deelt staatssecretaris Bar- tels mee, of een wijziging van de vlees- keuringswet gewenst is in verband met de aanpassing van deze wet aan de EEG-richtljj nen. De staatssecretaris ontkent, dat de vleeskeuring in Nederland onvoldoende zou zijn. Het niveau kan een vergelij king met andere landen zeer goed door- Een bnarud heeft gisteravond een muziekhandel annex woonhuis in Bor- gercompagnie (gemeente Hoogezand) to taal verwoest. Het huis werd bewoond door de familie H. Pekelder. Van de in boedel en dc muziekinstrumenten kon niets worden gered. Italiaanse politie pakt acht man FLORENCE De Italiaanse poli tie heeft gisteren twaalf personen gearresteerd, die deel uitmaakten van een internationale bende die handelde in gestolen reischeques. Bij deze zwendel, tot een bedrag van ruim een miljoen gulden, zijn behal ve Italianen ook staatlozen van Roe- nse en Zuidslavische afkomst be trokken. De bende bestond uit zakkenrollers vervalsers, die Amerikaanse en Cana dese reischeques stalen en de waarde n vervalsten, alvorens ze te incas- i. De politie kwam achter de zaak toen zij een pakket cheques vond, ver borgen onder een matras ten huize van vrouw, die niets met de bende te maken had. Gefingeerd goederen in Rome opgericht om hun activiteiten te verbergen. De leider heette Eskin In vele landen, zoals Frankrijk, Zwitserland, België, Gha na, Turkije. Chili, de Libanon, Spanje en Zuidslavië, had de bende bijkan toren opgericht. Alle gestolen cheques werden naar één centraal punt (Ro me) gestuurd en daar werd de zaak verder afgehandeld. Paspoorten en andere Identiteitsbewij zen hadden ook de belangstelling van de zwendelaars, want na een chemische be handeling, waarbij de namen van de eigenaars werden uitgewist, werden de papieren voorzien van namen en hand tekeningen van de bendeleden. Met het nieuwe document reisden ze dan naar het buitenland om daar kontakt op te nemen met de zusterorganisaties. De ben de beschikte voorts over experts. Toen paus Paulus in januari 1964 naar Israël reisde voor een bezoek aan het H. land. werd een expert daarheen gestuurd om de toeristen en pelgrims te bestelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1