CHURCHILLS LAATSTE GANG Op vlucht voor politie toch nog ingebroken Hertogin van Gloucester gewond Londense handelaar van kist diamanten beroofd Amerika heeft schuld aan verslapping NAVO Kozlof, ex-vice-premier van Rusland, overleden Geldboeten in eigen valuta MAANDAG 1 FEBRUARI 1965 (Vervolg van pagina 1 Op het kerkhof, dat zich op een heu veltje bevindt en dat afgezoomd is met bomen, waarin kraaien neatelen, liggen tientallen eenvoudige mannen en vrou wen die „de kleine Winnie" vroeger goed hebben gekend. Ook de ouders van de ontslapene, lord Randolph Churchill en de Amerikaanse Jennie Jerome, werden er ter roste gelegd. Hun graven, die alechts met een grijs atenen kruis zijn getooid, staan haaks op het graf dat za terdag voor hun grote zoon werd gedol- voor zijn dood bracht hij de laatste wij ziging aan heeft Bladon zelf als zijn iaatste rustplaats gekozen. Hoewel hij, als een Nelson en Wellington, een mau soleum in de kathedraal van Sta Paul' had kunnen krijgen, of zelfs een in de Westminster Abbey, heeft hij dit gewild Hij wenste dat zijn stoffelijk overschot naast dat van- zijn miskende vader zou komen te liggen, een man volgens sir Winston's boek My Early Life de grootste en krachtigste invloed op zijn leven heeft gehad Engeland heeft de vader, die sl op 36- jarige leeftijd minister van financiën was, nooit begrepen. De vader begreep de zoon niet, omdat deze ..slechts geschikt was voor het leger". Contact, of een echt gesprek, hebben vader en zoon vroegei zelden gehaci. In zijn 46-ste levensjaar stierf de dwarse Lord Randolph. Sir Winston, een toen nog «onbekende twintigjarige tweede luitenant, die net cie militaire academie van Sandhurst had veriaten, stond aan zijn graf. Berusting ,,1'w wil geschiede", staat op het «te nen kruis, dat de aardse rustplaats van lord Randolph aangeert. Sir Winston, thans tot zijn vaderen verzameld, zou de wens hebben nagelaten dezelfde beruh- tende woorden op zijn grafsteen te laten be proien uer wereld nemen af scheid van Churchill: op de trap pen van de kathedraal van St. Paul's, voorste rij v.l.n.r. koningin Elizabeth, prins Philip, koningin- moedet Elizabeth en prins Charles. Tweede rij v.l.n.r. prinses Mar garet en. lord Snowdon. Derde rij vierde van links Michael van Kent. prinses Marina, de hertog van Kent, en de hertogin en de hertog van Gloucester, de Prin cess Royal". Vierde rij midden de groothertogin van Luxem burg, president De Gaulle, konin gin Juliana en print William van Gloucester. Achterste rij prins Bernhard en koning Frederik van Denemarken Wat Djakarta zei... DJAKARTA Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heeft voor radio- Djakarta verklaard dat Churchills dood aantoont, dat het „imperialistische bol werk" ineenstort. Churchill zeide hij had zyn leven gewijd aan de verdediging van het Britse imperialis- Matroos na woeste worsteling gepakt AMSTERDAM Twee agenten van de Amsterdamse politic hebben zater- de Westhavenweg de 28-jarige bln- dagavond na een woeste worsteling op nenvaarimatroos C. M, M. P. gearres teerd. Bij zijn aanhouding trok hij een vlijmscherp slagersmes. Hij kreeg echter geen kans dit te gebruiken. Twee agenten ontdekten vrijdagnacht op de Haarlemmerweg een personen auto met Jutezakken erin. Even verderop stond een andere auto met de motorkap open. Achter deze wagen bleek P zich te verschuilen. Toen de agenten hem aanhielden, liet ht| zien gewillig mee voeren Bij zijn auto gekomen, zag hij kans zich los te rukken, in de auto te springen en te verdwUnen. Een van de agenten zette direct de Boeroendi breekt niet Peking PEKING Boeroendi heeft zijn be trekkingen met communistisch China opgeschort. Het personeel van de Chi nese ambassade in Boejoemboera moet binnen twee dagen het land hebben ver laten. Deze maatregelen zijn genomen door Joseph Bamina de opvolger van pre mier Perre Ngendandoenwe. die twee weken geleden werd vermoord. De breuk tussen de twee landen kan belangrijke gevolgen hebben, in het bij zonder voor de toestand in Kongo. Het is bekend dat Peking via zijn ambas sade in Boejoemboera veel steun ver leend aan de Kongolezen die zich tegen de regering in Leopoldstad verzetten. GUADALAJARA. Mexico Negen tien mensen zijn gisteren omgekomen en 26 raakten gewond bij een incident tij dens een tiener-muziekfestival in de Pro- greso Arena te Guadalajara. Het publiek begon om een nog niet bekende reden te protesteren en er ontwikkende zich een paniektoestand. achtervolging in. Na een dolle rit door de hoofdstad, waarbij constant een snelheid van 120 km werd gemaakt, reed P. zich ten slotte vast in een braakliggend tenem aan de Oude Hemweg. Hij sprong uit zijn wagen en verdween in het donker, twshndlu shrdlu cmfwyp wwwwww Achtervolging De agent zette de achtervolging te voet voort. Dit was vergeeft Hulp van collega's en politiehonden mocht ook niet baten. Ten slotte konden de twee agenten die P eerder hadden trachten aan te houden, hem on de Westhavenweg arresteren. P. had ondertussen kans gezien in te bre ken in een schipperswinkel aan de West. haven. Bij zijn aanhouding had hij de buit. onder meer een portable schrijf machine. bij zich. P. die geen vaste woonplaats heeft, stond reeds geruime tijd bij de politie ge signaleerd. Hij wordt verdacht van aller lei inbraken. Een geliefde man en vader wordt begraven: v.l.n.r. Churchills schoonzoon Christopher Soamcs. zijn dochter Sarah, zijn dochter Mary Soames, zijn vrouw Clemen tine en zijn zoon Randolph, bij hun aankomst aan de kathedraal. O BEDFORD De 63-jarige hertogin van Gloucester, een tante van koningin Elizabeth van Engeland, is zaterdag avond met tamelijk ernstige verwon dingen aan het hoofd in het ziekenhuis van Bedford opgenomen, nadat de auto waarin zij met haar echtgenoot terug keerde van de uitvaartplechtigheid van sir Winston Churchill, op 15 km ten noorden van Bedford was geslipt en over de kop geslagen. De 64-jarige hertog liep lichte ver wondingen aan het hoofd en de handen op, maar in de loop van de avond kon hij het ziekenhuis verlaten. De chauf feur brak zijn neus en een bediende die ook voorin zat kreeg een beenbreuk. Het hertogelijke paar was op weg naar Barnwell Manor, hun landhuis in het graafschap Northamptonshire. LONDEN Een Londense diamant handelaar. Harry Rosenberg, is gister avond door drie mannen beroofd van edelstenen ter waarde van drie miljoen gulden. HU had de nog ongeslepen ste nen mee naar huls genomen om deze vanmorgen te verhandelen Toen hij in zijn auto in de buurt van zijn woning was gekomen, werd hij aan gehouden door drie mannen die hij in dc duisternis voor politiemannen hield. „U vervoert smokkelwaar", zei een der mannen. De juwelier merkte op dat de enige waar die hij vervoerde in een kistje zat dat hij aan de „politieman" voor onderzoek overhandigde Deze be dacht zich niet en maakte zich snel met het kistje uit de voeten, in de richting van een gereedstaande auto. De Londense politie gelooft dat de dieven hun buit alleen te gelde kunnen maken, indien de verkoop minutieus is voorbereid. Prinses Beatrix naar Zwitserland DEN HAAG Prinses Beatrix is van morgen vertrokken voor een korte win tersportvakantie bij familie in Gstaad. De Prinses reist in gezelschap van öe heer Bischoff van Heemskerck. eerste stalmeester va ndc Koningin, en zijn echtgenote en wordt volgende week maandag in Nederland terug verwacht. Koningin Juliana en president Charles de Gaulle nemen op de trappen St. Paul's voor de laatste maal afscheid van Sir Winston Churchill. Op de voorgrond lord Snowdon en de hertogin van Gloucester, die later verwondin- n-tt on'ieo tiidens <"*n nvt--~vnn afloon ran de vlechtigheid. Congresleden (na reis door Europa) WASHINGTON E«n groep Ame rikaanse Congresleden, die etnd vorig jaar drie weken in Europa hebben vertoefd, heeft een verslag gepubli ceerd waarin zij de Verenigde Staten gedeeltetijk verantwoordelijk stelt voor de huidige verslapping van de NAVO cn de onzekerheid van de toe komst van deze organisatie. Zij zeggen dat de verschuiving van de Amerikaanse politiek van massale vergelding naar een „buigzaam woord" in Europa nooit formeel ter goedkeuring aan de NAVO is voorge legd. Dit heeft met latere ontwikkelin gen (waaronder het voorstel voor eet Aanhoudende vorst DE BILT. Een frontale zone, die de scheiding vormt tussen de in onze omgeving aanwezige polaire lucht en subtropische, uit het zuiden afkom stige luchtmassa's heeft dit weekeinde boven het noorden van Frankrijk en het zuiden van Duitsland vrijwel stil gelegen. Aan de noordkant van deze zone heeft het in een ongeveer 200 km brede zone bijna onafgebroken gere gend en plaatselijk ook gesneeuwd. In Parijs ia sinds zaterdagmorgen ruim 30 mm regen gevallenln onze omge ving is het weer geleidelijk onder in vloed gekomen van een hogedrukge- bied, dat zijn centrum nubij Schotland heeft en zich over de Noordzee en het zuiden van Noorwegen uitbreidt. Het klaarde op en in het oosten en zuiden van het land kwam de afgelopen nacht vijf tot acht graden vorst voor. Aan de kust, waar de wind uit zee ging waaien, bleef de temperatuur in het algemeen iets boven het vriespunt. Het hogedrukgebied blijft ook morgen, het weer in Nederland beheersen. Na het passeren van een front, dat enkele buitjes veroorzaakt, zal het opnieuw oaan opklaren. De toestand met vorst in de nacht en ochtend en temperatu ren enkele graden boven het vriespunt in de middag duurt dan ook voort. ZON EN MAAN Dinsdag 2 februari: zon op 8.19. onder 17.29; maan op 9.12, onder 18.10. Dinsdag 9 februari: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 2 februari: 3.58 v.m.: 16.06 n.m. HET WEER DM EUROPA Rapporten heienmorgen seven uur Station 1 gestel dh. I IT—j li II kuif Den Helder zw. bew r!*r 5 4 0 0.1 Viissiagea onbew, n 2 2 0 0 De BUt Twente onbtrv. wnw 1 4-4 0 windstil 2-4 0 Eindhoven Zd -Limb mist windstil 3-5 0 windstil 2-3 0 n 2 -4-0 1 Stockholm Oslo Kopenh. regenbul 1. bew. zw bew w 4 -3 -8 0.1 wnw 4 -5 -12 0 wnw 4 1 -4 0.1 Aoerdecn h bew. regen n 4 6 0 0.1 Brttseel mist no 1 3-2 1 Parijs onbew. nno 7 4 0 12 Grenoble regen windstil 12 6 3 BerlUn gh. bew. nw 4 0-4 0 München motregen n 4 10 0 2 Gerieve regen i».v bew. windstil 10 3 5 Innsbruck Belgrado regen regen wnw 2 12 1 0.1 zzw 2 19 9 1 Rome 1. bew. windstil 21 8 0 Madrid MaUorca Lissabon h. bew. windstil 12 4 0 windstil 18 5 0 2ZO B 16 13 6 Churchill wordt van de trappen van de St. Paul's gedragen na de herdenkingsdienst. Achter de baar lady Churchill en haar zoon Ran dolph. Boven op de met de Britse vlag gedrapeerde kist enkele On derscheidingen van de overleden staatsman. Luns terug uit Londen: Begrafenis was imponerend SCHIPHOL Zeer onder de indruk an de tot in de perfectie uitgevoer de begrafenisplechtigheid van Sir Winston Churchill is de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zondagmiddag per BEA-toe- stel uit Londen op Schiphol terug gekeerd. „Een uitzonderlijk impone rende plechtigheid met al de cere monie die juist Engeland immer hoog in ere houdt'zei hij en hij voegde eraan toe, dat zo'n indruk wekkende ceremonie waarschijnlijk nooit meer zal terugkomen. Dat mr. Luns dan ook niet tegelijk met Koningin en Prins, die hij op de heen weg had begeleid, naar Nederland terug keerde. vond zijn oorzaak in gen reeks informatieve, vertrouwelijke bespre kingen, die hij zaterdagmiddag en -avond nog heeft gevoerd met oa. de Duitse bondskanselier Erhard. met zijn nieuwe Britse collega Michael Stewart, opvolger de niet-herkuzen Goroon Walker, en een aantal oud-collega's zoals Heath. Duncan Sandys, de schoonzoon van Churchill Soames ei. met lord Gladwyn. liberaal lid van het Hogerhuis Belasting buitenlandse reizen Amerikanen? WASHINGTON lil welingelichte kringen meent men te weten dat de regering een belasting van 8.100 op bui tenlandse reizen van Amerikanen over weegt om de betalingsbalans te ontlasten. Rechterhand van Chroesjtsjef MOSKOU Frol Romanovitsj Kozlof, de gewezen eerste vice-pre mier van Rusland en lid van het Centrale partijcomité, is zaterdag op 57-jarige leeftijd aan een nartaan- doening overleden. Dit is door het Russische Dersbureau Tass bekend gemaakt. Het stoffeliik overschot zal morgen worden bijgezet in de muur van het Kremlin aan het Rode Plein. Hij begon zijn carrière op 15-jarige leeftijd tot hij de onbetwiste rechter hand van Chroesjtsjef werd. Toen de malige premier Chroesjtsjef heeft laten doorschemeren, dat de partijfunc tionaris zijn opvolger was en dit ge beurde toen Kozlof in 1961 od het 22t partijcongres de nieuwe partij reglemen ten moest indienen. Een jaar lang hij ook premier van de Russische fede ratie, de grootste republiek van de Sow- jetunie en werd daarna vice-premier. Naar tentoonstelling Zijn eerste reis naar het Westen uiaas- te hij in 1959. om de Russische tentoon stelling in New York te openen. Veel waarnemers waren ecmer van mening, dat deze reis tot doel had vrienden te maken en de bevolking te beïnvloeden. Kozlof kwam pas in het middelpunt der belangstelling te staan toen hij in 1953 secretaris werd van het regionale partij- comité van Leningrad, een post die eens door Andrei Zjdanof werd bekleed die in 1948 overleed nadat hij in ue Tweede Wereldoorlog de culturele poli tiek van het „socialistische realisme" had uitgevoerd. Sindsdien werd hij be schouwd als de beschermeling van Chroesjtsjef. Kozlof was niet meer actief sinas hij in april 1963 door een hartaanval was getroffen. Bij de reorganisatie van de leiding in de Sowjetunie in no vember van het vorig jaar, een maand nadat Chroesjtsjef van het toneel ver dween, verloor hij zijn plaats in het partijpresidium. Hij bleef echter lid van het Centrale partijcomité, hoewel het twijfelachtig is dat hij nog aan het werk van het comité heeft deel genomen. Het 2-jarige zoontje Frans van a* tandarts Pad uit Amsterdam is zater dagavond in het Wilhelminagasthub» overleden aan brandwonden, die nu :s middags in de ouderlijke woning naa opgelopen. De kleuter was uit zijn beaat! geklommen had hierbij een overgor dijn losgetrokken, dat over een branden de straalkachel viel. Bij het brandje dar hierdoor ontstond, werd de jongen zeer ernstig gewona. multilaterale kernmacht) enige venvar- ring gewekt. Andere voorbeelden van Amerikaanse politiek zijn volgens het verslag de te genstellingen met België over Kongo, met Portugal over Angola en met Brit- tannië over Suez. Deze zijn er nauwe lijks op berekend de eenheid in de NAVO te handhaven, zegt het verslag. Het gevaar bestaat ook dat de Euro pese gemeenschappelijke markt zich tot een isolationistisch geheel ontwikkelt, bewaakt door beschermende tarieven. Om deze twee redenen zijn de onder handelingen in de Kennedy-ronde bui tengewoon belangrijk, aldus het verslag. Militaire hulp aan Spanje wordt be pleit en de Portugese „programma's" in Afrika worden opbouwend en noodza kelijk genoemd- Britse straaljagers met mechanisch foutje" LONDEN. Twaalf Lightning-straal- Jagers van de Britse luchtmacht moeten aan de grond blijven voor nader onder, zoek naar een mechanische fout in een van deze straaljagers, aldus het ministe rie van defensie in Londen. Deze vlieg tuigen worden hoofdzakelijk voor oplei ding gebruikt. Twee ervan zijn nog in ve dienst. Over de aard van de fout wilde men niets zeggen. Vorige maand werd de gehele vloot van Britse Valiant- bommenwerpers wegens materiaalmoe heid geschrapt. Zaterdag waren bij de begrafenis van Churchill nog zestien Lightning-straal- jagers over de Theems gevlogen. Uw vakantie is dichterbij dan u denkt! CARAVAN RAI 6S vrijdag 29 Jan. Vm zondag 7 fabr. keus uit honderden kampeerwagens, vouwwagens en toebehoren. 20.000 m2 Rivièrasfeer toeristische caravan adviezen voor weekend en vakantie Dronken Duitser maakte brokken in Amsterdam AMSTERDAM Een dronken Duitse automobilist, de 22-jarige D. S. uit Bre men. heeft zaterdag in de binnenstad twintig auto's, zowel rijdend als gepar keerd. beschadigd. Een wandelaar werd in de Oude Hoogstraat tegen de grond gesmakt en moest zich in een ziekenhuis laten behandelen. De totale schade wordt geschat tussen de zeven en 10 mille. Bij zijn arrestatie bleek hij met vrienden café's te hebben bezocht en op een onge lukkig ogenblik alleen zijn auto opge zocht te hebben, waarmee hij schokkend en zigzaggend door Amsterdam ging rijden. Dode en vijf zwaar gewonden bij ongeluk NAARDEN Vanmorgen is ln het ziekenhuis in Bussum overleden de heer J. Cohen uit Amsterdam, die gistefen ir gewond raakte bij een ongeluk op rijksweg 1 in Naarden. Met zijn auto, :in hij met zijn vrouw en drie kin deren zat was hij frontaal op de auto van de heer Vanstaen uit Laren gebotst, die op tot nu toe onverklaarbare wijze op de linkerweghelft terecht was geko men. Zowel de heer Vanstaen als de vrouw en de kinderen van de heer Co- hen werden bij de botsing zo ernstig ge wond. dat ze naar het ziekenhuis in Bussum moesten worden gebracht. DEN HAAG. In het kader van de Benelux-samemverking hebben de mi nisters van justitie van België, Nederland Luxemburg een regeling getroffen voor de vrijwillige betaling van geld boeten. opgelegd dor een rechter in een der andere innaen. De betaling kan dan gecshieden in de valuta van het land men woont. De 80-jarige heer J. Hoeve uit Am sterdam is zaterdagavond verongelukt H'j werd op de Osdorperweg, toen h|| een donker gedeelte overstak, door personenbusje aangereden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5