Le Fèvre de Montigny treedt at Wat zijn de gevolgen voor agglomeratie Den Haag? Johnson optimistisch: koers naar recordhoogte Geen broeken maar elegante rokken Speculeren Verolme en Zwolsman met grond? Roofoverval mislukt Amsterdam is jaloers Bakkers vragen 18 werkweken 5-daagse Mening passagiers over fooien op de band Doorwerken levert ruim 5000 huizen meer op ZATERDAG 30 JANUARI 1963 De voordelen van aandelenbezit met beperking van risico: aandelen Vereenigd Bezit van 1894 A.R.'-Statenlid over bouwcontingent: (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Ket Anti Revolutionnaire Statenlid N. van der Brugge uit Giessenburg was gistermiddag tijdens de behandeling van de provin- ngprobleem, met name in de Haagse nr aanleiding van de weigering van r 1965 toegekende contingen te ver- ciale begroting de eerste, die het agglomeratie ter sprake bracht. Dit i de vijf agglomeratiegemeenten het v« delen. In hun memorie van antwoord had-| de aanleg van slagen en door het den Gedeputeerde Staten van Zuid- doortrekken van de geprojecteerde Holland o.m- gezegd, dat de regionale sneltram van Zoetermeer naar Den bouwcommissies in de agglomeraties 1 Haag. naar de kust Den Haag, Rijnmond, Dordrecht en 0ok de herindeling van Goeree/Over- Leiden in de afgelopen jaren zeer flakkee, waarbij dertien gemeenten tot gunstig hadden gewerkt. De geimeente- vier ^ngn Worden ingekrompen, bracht t de gang de tongen in beweging. In een emo no net altijd neei betoog zei de S.G.P.-afgevaardigrie dan toch het voorstel, alsof er niets is gebeurd". De heer Vlasbom laakte de herinde- lingawet als een eigenmachtig en dicta toriaal optreden van de minister. Hij begreep in deze zaak de houding van Ged. Staten niet, omdat dit college de bevolking had gehoord in deze zaak en advies aan de minister had uitgebracht. De heer P. Th. Biersma <P,v.d.A.) zei, dat hem van een onrust bij de bevolking over de herindeling niets was gebleken. ..Het Interesseert de bevolking niet of er dertien gemeenten blijven, of dat het er vier zullen worden. Democratie is ook, dat men vertrouwen heeft gegeven aan de door de bevolking gekozen ver tegenwoordigers" zo zei hij. De heer Vlasblom pleitte ook voor strenge maatregelen tegen de luchtver ontreiniging. en voor een betere kwa liteit van het drinkwater DEN HAAG Generaal G. J. le Fèvre de Montigny van de generale staf. adjudant in buitengewone dienst van Hare Majesteit de Koningin is met ingang van 1 mei op zijn verzoek eer vol ontheven van zijn functie van voor zitter van het comité der verenigde chefs van staven. Per 1 juli wordt aan generaal le Fèvre de Montigny op zijn verzoek eervol ont slag uit de militaire dienst verleend ter zake van langdurige dienst, onder be tuiging van bijzondere dank. Als opvolger wordt benoemd tot voor zitter van het comité der verenigde chefs van staven luitenant-generaal H. P. Ziel- stra. chef van de luchtmachtstaf. In die functie komt luitenant-generaal A. B. Wolff, thans directeur materieel lucht macht. Kamer moet zelf ons brood maar P' oeven SL1EDRECHT. Minister Bies heuvel en alle leden van de vas te commissie voor landbouw en visserij uit de Tweede Kamer hebben een uitnodiging ontvan gen voor een broodmaaltijd. Het initiatief is genomen door E. Sonneveld te Sliedrecht. als ex- bakker directeur van een brood- crémefabriek. De heer Sonne veld wil deze maaltijd houden woensdag a.s. in het perscentrum Nieuwspoort in Den Haag. De heer Sonneveld is over tuigd dat de zeer grote meerder heid van het fabrieksmatig be reide brood aan hoge eisen vol doet. Daarom nam hij het initia tief tot deze lunch, waarbij het brood wordt betrokken uit de winkels van twee broodfabrie ken en voor vergelijking uit een warme bakkerij. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM (Gem. Un.) Geslaagd: kand. soc. geografie: mej. A Nauta en de heer P A Stoppelenburg (Amsterdam!doet -- geogr mej R B van 't Laar (Eindho- i). mej T de Groot. J A Schenk. S J M M Haai en D W F van der Mark (Amster- Financieel weekoverzicht besturen waren tevreden van zaken al kon men zich verenigen met het ioegei\.e woningen. De heer Van der Brugge meende naar aanleiding van de brief uit de Haagse agglomeratie aan de minister van volkshuisvesting en bouw nijverheid en aan Ged. Staten, dit antwoord van het dagelijks bestuur van de provincie in twijfel te moeten trekken. Hij vroeg Gedeputeerde Sta ten wat de weigering om het toege kende contingent te verdelen, voor deze regionale bouwcommissie zal be tekenen- De heer v. d. Brugge was wel van mening, dat de invloed van de leden van Provinciale Staten op de gang van zaken in de woningbouw gering is. Toch had hij waardering voor de moeilijke taak van Gedeputeerde D. v. d. Kwaak, die ook dit jaar met veel moeite het zelfde aantal woningen als vorig jaar had moeten verdelen. ,.De vraag is echter wat heeft Zuid-Holland aan woningen nodig. Gezien de noodzakelijke, sterke uitgroei van Spijkenisse, Zoetermeer en Heilevoetsluis, is nei ue vraag, oi uc. aan de provincie toegekende contingent in de behoefte zal kunnen voorzien. Wat zal het aandeel van de provincie zijn, als de bouwproduktie nog verder wordt opgevoerd", zo vroeg de heer Van dei- Brugge zich af. Speculatie Ook drs. J. Borgman (P v.d.A.) sprak Zijn ongerustheid uit over een bepaalde bouwonüwikkeling in het Grevelingenge. bied. Hij vroeg aan Ged Staten of het Juist was, dat er druk wordt gespecu leerd met door de uitvoering van de Deltawerken droog gevallen gronden. ,.Er gaan geruchten, dat Verolme en Zwolsman grote belangstelling hebben voor deze gronden om daarop botels en woningen op palen te bouwen. Als deze geruchten jul$t blijken, kunnen Ged. Staten hieraan dm iets doen. te meer, daar Verolme in staat is snel te bouwen. Dat hebben wij kunnen zien met het REM-ei'land", zo zei hij. Voorts pleitte de heer Borgman voor een snelle ontsluiting van de kunst tussen Scheveningen en Katwijk door Vlasblom, dat bij dit ministeriële voorstel de democratie met voeten was getreden ,,De bevolking wil geen ge meentelijke herindeling. Ook de gemeen tebesturen hebben er zich tegen verzet. Als donderslag bij heldere hemel komt Lichte dooi (Van onze weerkundige medewerker.) DE BILT. Voorafgegaan door enige sneeuw drong vrijdagmiddag via Zeeland en Brabant iets zachtere lucht ons land binnen. De dooiaanval komt tot staan, zodat in het noorden van ons land de lichte vorst zich wellicht zal handhaven. Een hogedrukgebied bij IJsland trekt naar Scandinavië. H'er- door kan na zondag de wind naar noord tot noordoost draaien en weet iets koudere lucht aanvoeren met des nachts lichte vorst. De zachte lucht van meer dan 10 graden in Frankrijk aanwezig, zal ons niet bereiken. Zon en maan: zondag 31 januari: zon op: 8.22. onder 17.26; maan op: 8.11. onder 15.55. .Maandag 1 februari: zon op: 8.20, onder 17.28: maan op 3.46. onder 17.00. Maandag 1 februari: nieuwe maan HOOGWATER SCHEVENINGEN 31 januari: 2.45 v m.; 14.54 n.m. 1 februari: 3.22 v.m15.32 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur k u is Vlissingen Eciclc Dc Bilt Mtlnch Zli rich Genèv« (Vervolg van pagina I) Op dat moment was echter dc redding nabcn in dc persoon van de 48-jarige schoonzoon, de heer F. J. M. Helmond, die de winkel binnenkwam. De Italiaan vluchtte de zaak uit, ach- I na gezeten door de heer H. Voor N. Z. Voorburgwal 301 zat de hoofdagent J. van Raalte. die zijn dienst aan het bu reau Lodcwijk van Deysselstraat had beëindigd, in zijn auto. Hij zag de twee mannen komen aanhollen en hoorde de heer Helmond roepen „houdt hem hij heeft gestoken". De hoofdagent zag kans de Italiaan in een doodlopend steegje te drijven. De politieman zag de Italiaan m zijn binnenzak grijpen en dacht dat deze een wapen te voorschijn zou halen. De agent trok toen onmiddellijk zijn dienst pistool en bedreigde daarmee dc over valler. Deze, inziende dat het spel uit was. stak beide handen ter overgave om hoog. Hoofdagent Van Raalte zag op da: moment een heft van een dolkmes uit de kleding van de Italian steken. Het bleek dat hij zich in de borst had ge stoken en enkele ogenblikken nadien zakte hij in elkaar. Het publiek had inmiddels de politie, de GGD en ook een geestelijke gealarmeerd. De recherche heeft een tasje met een hamer er in gevonden, waarmede de antiquair op het hoofd zou zijn ge slagen. Uitgebreider weer per telefoon UTRECHT Met ingang van maan dag zal het telefonisch weerbericht 003 niet meer op het PTT-kantoor te Utrecht maar op KNMI in De Bilt worden „ingesproken". Het aantal berichten per etmaal wordt uitgebreid tot elf. ook op zaterdag en zondag, van 06.30 uur af. Daarna komt e.„e twee uur een nieuw bericht tot 00.50 uur. wijl er bovendien om 7.30 uur een nieuw komt. Tussentijds zijn nu veranderingen mogelijk. Het aantal ge gevens wordt ook uitgebreid. Personalia Bij zijn 40-jarig jubileum is de direc teur von Snelweger fabriek Olland N.V., F. W. Olland. benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Op de Brouwers Molenweg in Apel doorn is dc 20-jarige fabrieksarbeider H. Drent, die daar wandelde, gisteren vermoedelijk door een toeval op de rij baan gevallen en overreden door een vrachtauto. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is hij overleden. In een oud pakhuis in de Nieuwstraat tc Dordrecht heeft gisteren een brand gewoed. Er waren ventilatoren, lucht roosters enz opgeslagen, van Interland Techniek N.V.. De sciinde is groot. Onverwacht is overleden in Rotter dam A. P. M. van Riel. vanaf 1961 di recteur van het gewestelijk arbeidsbu reau. Hij werd 55 jaar oud. De Staten-Generaal volgende week (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Dc Tweede Kamer ..2t volgende week de behandeling van dc rijksbegroting voort Dinsdagmiddag ordt het begrotingsdebat over ver keer en waterstaat afgesloten. Daarna dc begroting van buitenlandse zaken die eind vorig jaar al in openbare commissievergadering is behandeld de orde. Andere agendapunten •olgcndc week zijn: het wetsontwerp tot regeling van wettelijke aansprake lijkheid op het gebied van de kern energie. dc begroting van het kabinet van de vice-minister-president (Surina me. Antillen), de begroting voor hel Zuiderzeefonds. het ontwerp van wel op de ziekenhuistarieven en de begro ting van financiën. In de Eerste Kamer vinden volgen de week de algemene financiële be schouwingen over de rijksbegroüng [plaats, waarbij ook de wetsontwerpen tot verlaging van de loon- en inkom stenbelasting an de orde zijn. ROTTERDAM In Amerika kwam het koerspeil op een nieuwe recordhoogte. Het Dow Jones-ge- middelde steeg tot boven de 900, wat zes maal zo hoog is als in 1945 de oorlog. President Johnson heeft in zijn jaarlijkse economische boodschap aan het Congres zich op timistisch uitgelaten over de voor uitzichten. De stroom van cijfers over het laatste kwartaal van 1964 bevestigen de gunstige gang van zaken in het bedrijfsleven van de Ver. Staten. Minder mooi is, dat de Amerikaanse betalingsbalans nog een ernstig tekort aanwijst. Het ziet daarom niet naar uit, dat de 15 belasting op buitenlandse aandelen aan het einde van 1965 vervallen zal. i Met enige naijver kijken de Nederland- beurslieden naar de voorspoedige1 ont- ikkeling van de New Yorkse beurs, aar de koersen, zij het met tussenpozen, maar stijgen. Hier zitten wij met de gevolgen van de afremmingspolitiek, welke ongetwijfeld noodzakelijk is. maar een algemene opwaartse beweging de koersen verhindert. De rente is hoog, het geld schaars en telkens komen ve emissies de kapitaalmarkt drai- ZoAang deze factoren een sterke invloed doen gelden, kan men moeilijk algemene opwaartse koersbeweging hier verwachten. Als men naar Amerika kijkt, dan ziet men. dat in 1957 het Dow Jones-gemiddeldc van industriële aan delen ongeveer 450 was, terwijl nu het dubbele is bereikt. Een fantastische ont wikkeling. maar daarvoor zijn we in het land der „onbegrensde mogelijkheden". I 80 vooral door Amerikaanse aankopen, die blijkbaar veroorzaakt worden door de betere bedrijfsuitkomsten. Dc Unilever miljoen tegen Dure emissie Ltd. de Britse tak v i het Nationaal Herhaaldelijk heeft men kunnen waarnemen, dat de belangstelling voor Europese fondsen in Amerika is ver minderd door de gunstige winstkansen Amerikaanse aandelen. Men heeft zelfs materiaal verkocht naar Europa de vrijkomende middelen in natio nale fondsen te steken. Daar zag men meer „brood" in dan bijv. in onze in ternationale aandelen. Maar deze week het opvallend, dat Koninklijke in c mate door Amerika gekocht werd. Het gevolg was een belangrijke tijging van de g -ijs van dit aandeel, dat gisteren tot boven de f 168 opliep. Vorige week sloot Koninklijke op 1 160. zodat een koerswinst van ruim f 8 per aandeel van f 20 werd behaald, hetgeen neerkomt op 40 punten vol gens de oude noteringswijze. Shell Oil De Amerikaanse dochteronderneming, Shell Oil. heeft in het afgelopen jaar ve records geboekt. Verwacht wordt, dat de winst circa $3.27 per aandeel zal bedragen tegen 2.97 in 1963. De oliepro- duktie steeg het vorig jaar met ruim drie procent. Zoals men weet, is de Shell Oil betrokken bij de oliewinning, de raffina derij en het distributieproces. Van de an dere internationale aandelen noemen w( Philips Gloeilampen, welk fonds van f154 tot f 156.70 steeg. AKU deed niets bleef rond de 530 pet dobberen. Uni lever moest verder terug van f 138.50 tc f 135,40, terwijl Hoogovens zich uitstekend heeft geweerd m de claimhandel, die dinsdag jl. begonnen is. Ondanks het feit, :r uit het buitenland op sommige da gen nogal wat claims aangeboden werd, kon het materiaal goed worden opgev gen. De claim voor de emissie van certi ficaten van gewone aandelen werd handeld tussen de f 11 en f 12, terwijl die voor de converteerbare obligaties eerst opliep tot f20,80. maar later f 16.20 deed. gisteren f 17,40. Deze prijs komt neer op een koers van 117Ms voor de converteer bare obligaties. Hoogovens Gisteren werden de eert. Hoogovens voor 528 pet verhandeld en als men daar bij telt de twee claims, welke va koers af zijn, dan komt men aan een prijs van 553 pet, hetgeen dus betekent, dat Hoogovens zich heeft kunnen handhaven tot dusver. De claimhandel duurt overi gens voort tot 11 februari a.s.. zodat ei nog van alles kan gebeuren vóór de in schrijving op de emissies wordt gehouden K.LM. steeg deze week van f74.50 tot uitgiflekoers van rente geldt van pet. Het betreft hier een langlopende lening en uit de voorwaarden der lening blijkt wel. dat het geld in Engeland goedkoop is. Schecpvaartwaarden hebben weinig gereageerd op dc betrekkelijk gunstige verklaring van de directie der Kon. Ned. Stoomboot Mij te Amsterdam inzake de ontwikkeling van het pas sagiersvervoer. Met name in het steeds groeiend aantal vakantiegangers naar de West en erige Caraïbische gebied ziet goede mogelijkheden. De Ned. Mij v. d. Walvisvaart hield haar jaarvergadering waarin het bestuur mededeelde, dat een gedeeltelijke terug betaling op de aandelen in het voornemen ligt. De balanspositie is niet ongunstig, dat de liquiditeit per ultimo 1964 f7,81 miljoen beliep bij een delenkapitaal van ruim f 15 miljoen. Ver der heeft men nog de Willem Barendsz wat jagers, waarop inmiddels een b uitgebracht, dat echter niet gestand gedaan. Als dit bod was doorgegaan, dan zouden de aandeelhouders meer dan 100 pet der nominale waarde van hun stuk ken hebben gekregen. De sloopwaarde n het moederschip bedraagt f 3 miljoen, iar men hriopt nog een nieuw bod te.t. ontvangen, want het schip is nog niet oud genoeg voor de sloop. Maar wii het kopen, nu de walvisvaart niet bepaald lucratief is te noemen? Weer fusie Van de lokale aandelen viel drukkerij De Boer deze week op. welk fonds 301 tot 330 pet klom. Zit hier een fusie i achter? Over Gist- en Spiritusfa briek wordt gemompeld, dat Zwanenberg- Organon naar een overname streeft, t gerucht is tegengesproken. Van de bieraandelen steeg Heinckens van 474 tot 482 pet, terwijl Oranjeboom van 414 tot 421 pet monteerde. Het bier doet het best Amstel Brouwerij deelde mede. dat 1964 i zeer gunstig jaar is geweest concern. De dividendverhoging op 14 pet is daarvan het gevolg. De aandelen Amstel Brouwerij waren deze eek wat lager genoteerd (van 455 op 44). vanwege de komende emissies, •orden ruim f 2 miljoen aandelen bijna f9.5 miljoen converteerbare obliga-? uitgegeven Dividend deed er niets op, daar dit percentage ver wacht werd. In West-Duitsland heeft de Bondsdag het voorstel tot heffing van 25 pet coupon, belasting op de rente van Duitse obligaties in handen van buitenlanders, aanvaard, zodat het nu wel zeker is, dat deze drem pel tegen kapitaalinvoer uit het buiten land naar de Bondsrepubliek tot stand zal komen. Voor de Nederlanders zal de heffing van 25 pet belasting op de rente geen nadeel betekenen, omdat er een verdrag tussen Nederland en West-Duits land bestaat ter vermijding van dubbele belastingheffing. De obligatiemarkt was deze week hier iets vriendelijker gestemd. De uitgifte van 5Va pet pandbrieven der binnenlandse hypotheekbanken is ingetrokken. Dior en Card in presenteren: (Van onze moderedactrice.) Jn geen jaren is de grote Parijse mode- week met zoveel opgewektheid afge werkt als dit jaar. En toch wordt er geen model geschonken, figuurlijk noch letterlijk. Bij honderden zijn ze nu al langs ons getrokken, maar er is zoveel moois bij, dat men er wer kelijk aardigheid in krijgt. Wanneer het erg warm is in de salons, en het erg lang duurt, wil iemand nog wel eens wegdommelen. De emotie, die door de salons trilt, als er wat extra moois komt, zorgt dan wel weer voor het ontwalcen. Mare Bohan, de ontwerper van het huis Dior bijvoorbeeld, is in jaren niet zo algemeen bewonderd geweest. Hij had geen „mal en dwaas" nodig om aan dacht te trekken. Hy is ook niet met revolutionaire denkbeelden gekomen. Ook bij hem zweeft de mode luchtig en lichtvoetig voorbij. Maar er zijn tal loze details, die van een eigen visie op de algemene modelijn getuigen. Bij mantels en tailleurjasjes zijn bijvoor beeld de kragen weggelaten. Maar in de halsopening worden kleine drie hoekige sjaaltjes gedragen, die als met een befje de halskuil bedekken. De jasjes zijn kort en van voren even ge geerd. Ze sluiten met een rij kleine knoopjes. Soms is de sluiting ver naar links geplaatst, wat dus een schuine lijn geeft. De knopen lopen dikwijls door tot op de rok. In de rug vallen de jasjes iets langer dan vóór en een heel smal ceintuurtje omsluit de taille. Heel veel witte blouses. Andere blouses heb. ben smalle schuin lopende opgezette banden, waardoor het lijkt of de stof schuingeknipt is. Bij de japonnen veel chemisiers met lan ge mouwen. De rok heeft aan de voor zijde ruimte, maar het zijn niet meer de zware „boerinnerokken" van het vorige seizoen. Andere zijn op de heu pen glad gehouden maar voor en achter geplisseerd of hebben plooien in het voorpand. Maar een groot gedeelte van de japonnen valt recht met een even overtolousend lijfje. Weer een ander type zijn de japonnen met een ver overslaand voorpand, waardoor eer portefeuillevorm ontstaat. Hierbij pas sen de mantels met hetzelfde idee, die smalle ceintuurtjes hebben. Die cein tuurtjes zijn van leer of grof geweven lint. Veel mantels zijn en hebben een bijpassende japon. Bezorgen gaat extra geld kosten bedraagt 14 pet De koers der aandelen procent. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Tussen werkgevers- en werknemersvertegenwoordigers in het bakkersbedrijf is overeenstem ming bereikt over de nieuwe c.a.o. voor 1965. Voor de consument is het belangrijkste punt de mogelijke in voering van een baklozc en bezorg- vrije dag. Voor 1965 zijn achttien vijfdaagse werkweken overeenge komen. De weken met algemeer.e feestda gen zijn hiervan uitgezonderd. Voor een eventuele bakloze en bezorgvrije dag wordt speciaal gedacht aan de raandag. De werknemers streven hiermee naar een vijfdaagse werk week in h:t bakkersbedrijf. Voor de consument houdt dit in dat 's zater dags brood gekocht moet worden voor zondag en maandag. Tevens zullen de bakkersorganisaties de minister van economische zaken weer toestemming vragen tot verhoging van de broodprijs met tenminste een cent per brood, maar bü voorkeur met twee cent. Ook wenst men voor bezorging twee cent per brood extra te gaan be rekenen. Deze prijsverhoging Is echter nog af. hankelijk van de uitslag van het overleg met de minister van economische zaken dat volgende week zal plaats hebben. De prijsverhoging voor het brood is geba seerd op de stijging van de grondstof- fenprijzen en de verhoging van de be drijfskosten. Voor de nieuwe cao In het bakkersbe- I drijf ,s voorts een minimum loon van 110 de Am- gulden per week overeengekomen en i j-j algemene loonsverhoging van vijl Taxichauffeurs start enquête AMSTERDAM De 45-jarige Amsterdamse taxi-chauffeur C. J. Wilson begint een unieke aktie. Met een bandrecorder zal hij in zijn wa gen gesprekken opnemen met passa giers over de vraag of het de voor keur verdient de taxi-meters het ta rief inclusief twintig procent aange ven. Hij, en naar zijn zeggen tachtig pro cent van de overige 1.300 taxichauffeurs die de hoofdstad telt, zijn van mening dat dit moet gebeuren. Het huidige systeem, waarbij de taxichauffeur voor het grootste deel van zijn inkomen de goedgeefsheid van het publiek af hankelijk is, voldoet niet. De taxichauf feurs hebben er iets tegen hun hand op te moeten houden. Bovendien komt het dat het fooiensysteem tot moeilijk heden leidt met passagiers. Daar komt bij dat het vaak moeilijk is de vele buitenlanders die in Amsterdam van een taxi gebruik maken uit te leggen wat van hen verwacht wordt. Tot nu toe heeft de taxicentrale zich verzet tegen het „inclusief" maken van het bedrag op de meter. Het ligt in de bedoeling kopieën van de geluidsban den, ook die waarop gesprekken met passagiers voorkomen die tegen een in clusief bedrag zijn, aan de politie en via de taxicentrale aan het gemeente bestuur ter hand te stellen. In het laat ste geval zullen zij vergezeld gaan van een verzoekschrift. Nader vernemen wü nog van werkge verszijde dat men zoveel mogelijk wil streven naar achttien vijfdaagse werkwe ken in 1965 zonder invoering van een bakloze dag. Of er een bakloze dag komt zal over het hele land afhangen van het plaatselijk overleg. In vele gevallen zal ook een rouleersysteem per onderneming onder het personeel mogelijk zijn, waar door het mogelijk blijft gewoon zes da gen te bakken. In bedrijven zonder personeel zullen er helemaal geen veranderingen optre den. B(J het landelijk overleg hebben de werkgevers wel de achttien vijfdaagse werkweken geaccepteerd, maar niet de algemene invoering van 18 bakloze da gen. Beeldige mousseline jurkjes met grote dessins in tere kleuren. Het lijfje in blousend, de rok göplisseerd in chemi- siertrant. Er worden nauwsluitende jasjes op gedragen. De rokken vallen bij Dior net op de knie. maar voor de avondtoiletten dicteert Bohan een lengte tot over de kuit. Die rokken zijn wijd en zo lijkt het wel een luxueuze zigeunennnengurk, te meer daar de wijdte verkregen wordt door een brede volant. Hier veel fijne lakens met krijtstreepjes, gabardines (in blauw, beige en wit), mousseline en shantung bedrukt met tere bloemmo tieven en pasteltinten in roze, blauw en geel voor de avond. Ten slotte: in deze hele collectie kwam geen broek, culotte of rokbroek voor! Evenmin als later bij Cardin. Pierre Garden Twee uur later dan op het programma stond begon de show bij Cardin. Nu is te laat beginnen niet zo ongewoon, maar twee uur is een hele tijd. Er was echter een geldig excuus: door de sta king was de elei- iciteitsvoorziening gestagneerd geweest en na elke show moeten alle toiletten weer met de grootste zorg opgestreken worden. Ook Cardin heeft iets bijzonders be dacht voor de hals van zijn tailleurs. In plaats van een kraag wordt een bies opgezet aan de halsuitsnijding, die bootvormig is. Is er een kraag dan behoren er brede revers bij. Van voren zijn de jasjes aangesloten, ze worden met lange rijen kleine knoop jes gesloten en vallen langer dan bij Dior. De rokken vallen niet over dreven wijd. De plissee is heel licht, doordat na het plisseren de plooien weer gestreken worden. Ook is het aardig, dat sommige rokken smalle naadjes hebben van taille tot onge veer tien centimeter van de zoom. De laatste tien centimeter is door persen iets gerekt en valt dus licht klokkend. Merkwaardig zijn de mouw-inzetten. De schouderlijn wordt er iets door ver breed. Er waren drie types te onder kennen. Ten eerste mouwen die enigs zins aan de kop gerimpeld waren. Ten tweede mouwen met aan weerszijden van de schoudertop één ingelegde vrij brede plooi en ten slotte was er de mouw met een klein naadje evenwijdig aan de mouwinzet bij de kop. Soms ook is de schouder geheel belegd met een ..overlapping" van de mouwkop, waarbij de stof in smalle „orgelpijpjes" is gelegd. Ook bij de japonnen komen dergelijke mouwinzetten voor. Kleine koperen knoopjes dienen voor sluiting en garnering. Beeldig ïeeldig waren de mantels, waarbij het lijf met lange punten in de rok door liep. De rok zelf was schuin geknipt en dus als het ware een brede volant, die in de punten sloot. Bijpassende ja ponnen in dezelfde lijn. Er waren nog mantels en japonnen afgezet met ruches en zelfs struisveren. Liever zagen we de beeldige avondtoiletten, lang en sierlijk, geborauurd met pailletten en fijn soutachelint. En dat alles in de mooiste teerste kleuren en fijnste mo- let was wel een latertje geworden en toen de bruid binnenkwam, het einde van de presentatie, vloog iedereen op om gehaast te vertrekken. Het arme kind ging in de deinende mas sa onder en slechts een tipje van een reusachtige hoed, waaromheen de sluier gedrapeerd was, zag ik tussen ruggen van dringende lieden deinen. Verletbestrijding bouwnijverheid UTRECHT Op 844 bouwprojec ten in ons land wordt op het ogen blik verplicht doorgewerkt zolang het kwik in de thermometer de ze ven graden onder nul niet nadert. Vorig jaar waren het er 550. De Stichting Verletbestrijding Bouwnij verheid, die alle doorwerkprojecten premieert, verwacht dat als gevolg van het verplichte doorwerken bij een gelijke kwakkelwinter als vorig jaar 4500 a 5000 woningen meer zul len worden opgeleverd. Vorig jaar was het resultaat van de nieuwe winterse aanpak in de bouw 2500 woningen meer. Van de 844 doorwerkobjecten van de stichting verletbestrijding bouwnijverheid bevinden zich ongeveer 40 onder overkapping. Daarvoor wordt gebruik gemaakt van verschillende systemen. Al deze systemen gaat de stichting binnen kort inventariseren, zodat andere aan nemers er lering uit kunnen trekken. Er zijn vaste overkappingen en verrijdbare, waarvan op het ogenblik onder meer gebruik wordt gemaakt bij de bouw van 1086 woningwetwoningen in Utrecht. Het bezwaar ervan is evenwel, dat deze sys temen voor hoogbouw niet geschikt zijn. De heer L. J. van Loon uit Den Bosch, directeur van de N.V. Bouw- en Handel maatschappij Utrecht, heeft het probleem van de onwerkbare dagen (ongeveer 33 proc.) rigoureus aangepakt. Hij heeft een soort fabriekshal ontwikkeld (kosten een ton), die op stalen poten rust De werkvloer kan via deze poten na elke ge. reedgekomen verdieping tot onbeperkte hoogte worden opgevijzeld. De zijkan ten zijn afgescherraa met zeildoek en binnen deze ruimte wordt warme lucht ingeblazen. Dc heer Van Loon, die deze con structie vorig jaar heeft geïntrodu ceerd. gaat er nu zowel 's zomers als 's winters mee werken, want niet al leen het vorstverlet bezorgt de bouw verlies aan mandagen, maar vooral ook de regen. Hij werkt tot nu toe zon der verlet en zijn personeel haalt het maximum aan tariefverdiensten, zodat gescharrel met zwart loon naar zijn oordeel ook uit den boze Is. De meeste verplichte doorwerkprojec ten zijn niet overkapt. Het gaat meestal om bouwwerken waar men bezig is met het storten van verwarmd beton, dat daarna met zeilen en dergelijke wordt afgedekt. Daaronder wordt stoom inge blazen. De bouwarbeiders zijn in „pool- pakken" (gewatteerd, met schuimrubber e.d.) gekleed en ze dragen ook speciale schoenen, met bont gevoerd en met dikke Sceptisch De ..doorwerkers" in de bouw beoor delen het verletbestrijdingswerk nogal verschillend. Tijdens een persexcursie van de stichting verletbestrijding bouw nijverheid bleek dat met name de be- tonvlechters, die hun werk grotendeels in de koude open lucht moeten verrich ten, sceptisch staan tegenover de nieu we maatregelen. Ondanks de goede pogingen van de nog jonge stichting verletbestrijding. heeft het risicofonds bouwnijverheid vanaf 16 november aan verletkosten reeds rond 20 miljoen gulden uitge keerd. „En we hebben nauwelijks vorst gehad", zo redeneert men by het verletfonds. dat nu hoopt dat met medewerking van steeds meer aan nemers 's winters onder gunstige ar beidsomstandigheden kan worden doorgewerkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7