argelozen GERSTEBROODRAGE IN DE MAASSTAD van TROS oplossing Grote getal is niet de Voor visserij in Amerika 50 miljoen dollar Matroos voor militair hof voor doden weduwe Beslissing over rouleer- vijfdaagse uitgesteld Tennisclub in voorjaar twee goede banen NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 JANUARI 1963 (Van een onzer redacteuren) EEN HALF JAAR geleden begin juli was Arch N.V. te Wassenaar een bloeiende zaak. Het verslag ademde optimisme. Op 21 juli ontving de directie van aandeelhouders een hartelijk applaus voor haar duidelijke Uiteenzettingen. Zij had dan ook haar best gedaan alle vragen zo uitvoe rig mogelijk te beantwoorden. Vroeger ontbrak het wel aan die uitvoerig heid, doch ditmaal was er op dat punt niets aan te merken. Ongerustheid over de hoge debiteu- renpost werd weggenomen. De directie rekende voor 1964 op handhaving van het dividend, al moest een wijs man natuurlijk altijd met bijzondere om standigheden rekening houden. Arch leverde winkelinvenitarissen in huurkoop. Het aantal soorten inventarissen werd uitgebreid. Ook tot het buitenland breidden de zaken zich uit. De omzet was stormachtig ge groeid. Velen waren bereid aan Arch geld te verstrekken, maar om de rente lasten te beperken was het kapitaal uitgebreid, ter beurze geïntroduceerd en door uitgiften van goed gedekte converteerbare obligaties versterkt. en nv... Thans is het januari. Arch is e chaos en een schandaal. Niemand wordt wijs uit de administratie. Nie mand kan zeggen of er een miljoen naar Zwitserland is „weggebracht"' of niet. Aandeelhouders hoeven op niets te hopen, obligatiehouders zitten met een ondeugdelijke dekking hunner vordering en bovendien zijn nog dui zend middenstanders bedrogen uitge komen. Zij dreigden uit hun zaak ge zet te worden omdat de trouw opge brachte huurpenningen verdwenen waren. Gelukkig, ons volk kan bedrogen worden, maar het heeft het hart nog op de rechte plaats. De meeste bedro gen middenstanders zijn geholpen en voor de anderen bestaat goede hoop. gewaarschuwd Beziet men de zaak achteraf, dan zyn er wel enkele tekenen aan de wand geweest. En het moet gezegd worden, dat de financiële beoordelaar; steeds hebben gewaarschuwd dat aan delen en obligaties riskant bezit zou den zijn, ook al leek uiterlijk alles te kloppen en al scheen het hun toe. dat de directie blaakte van energie. Vier jaar geleden reeds maakte de Mahuko, de huurkoopfinancierings maatschappij van de Amsterdamsche Bank, zich los van Arch. Twee jaar geleden werd plotseling gebroken met het grote accountantskantoor dat de boeken controleerde. In de algemene aandeelhoudersvergadering van augus tus 1962 werd de vraag gesteld of de bestuurders iets wisten van aandelen- verkopen door deze bestuurders zelf. waardoor de koersen zouden gedrukt worden. De bestuursleden wisten ech ter niets, zeidert de bestuurders. In juli 1963 scheen de stand van zaken veilig genoeg voor introductie van aandelen en converteerbare obli gaties ter beurze. De laatste stukken schenen de meeste zekerheid te geven omdat zij voor IKK! gedekt zouden zijn door huurkoopcontracten. Eind 1963 keurde een accountant de jaarstukken onvoorwaardelijk goed. Plotseling zijn de slagen gevallen. Eind oktober werd bekendgemaakt, dat Arch in liquiditeitsmoeilijkheden was geraakt, maar de commissarissen wisten reeds eind september dat er sprake was van fraude. Een dier com missarissen was directeur \an Slaven- burgs Bank. welke de dubbele emissie en introductie had verzorgd. Op 2 oktober dekte Slavenburg zijn vorde ringen door hypotheek. Zij rechtvaar- Gevestigd en vertrokken te Katwijk KATWIJK Gevestigd: A M van Rijn van Rotterdam naar Boulevard 135; Y T van den Akker van Noordwijk naar Van Wykerslootstraat 11; H Boom stra van Ned. Antillen naar Crocus- straat le: M. Vooijs van Noordwijk naar Boulevard 26; Soenarjati van Rot terdam naar Seinpoststraat 1: A L J I Zwierstra met gezin van Amsterdam naar Anjerstraat la: G A WVerhoeff met gezin van Rotterdam naar Sein poststraat 1; A J van Gaaien met ge zin van Oegstgeest naar Heinsiusstraat 10: H van Dorresteijn met gezin van Delft naar Anjerstraat 12e; W G H Bassie met gezin van Rijnsburg naar Commandeurslaan 14; Th M Smaling van Ossendrecht naar Helmbergweg 99: C Holwerda van Dokkum naar Crocus- straat 4: A. A van Brussel van Meppel naar Drieplassenweg 17: M E Eggink van Zwolle naar Drieplassenweg 17: E C F Pijnen van Ossendrecht naar Overrijn 7: C van Meer van Nieuw- Vosmeer naar Overrijn 7: H L M Boom van Arnhem naar Nachtegaal laan 182; A van Wamelen van Schie dam naar Wyborghstraat 29: E Lachi van Italië naar Burggravenlaan 11; E G van Rijn van Groot-Brittannië naar Zuidstraat 57f: G. Munsterman van Ubach over Worms n. Boslaan 239; G de Vries met gezin v. Poortugaal n. Boerslaan 8: N Guijt m. gezin v. Was senaar n. Te Brittenstr. 58: A Nieman van Groningen naar Rijnstraat 2: J J Engelhardt van Hilversum naar Nach- tegaallaan 111: W de Beste met gezin van Terneuzen naar Buitensluisstraat 63; P P Antoons van Utrecht naar Boulevard 132; M A A Schroder van Groesbeek naar Anemoonstraat 2; H A J Curfs met gezin van Rijnsburg naar Dahliastraat 20c: H H Ankone met ge zin van Ned. Antillen naar Boulevard 133. Vertrokken: C J van der Veeke van Emmaplein 3 naar Den Helder. Spoor straat 33a: A Schinkel van Anjerstraat 12e naar Roosendaal. Esdoornlaan 27; J van Rijn van Wassenaarsweg 14 naar Düitsland, Wiesbaden: P G van Am sterdam van E A Borgerstraat 25 naar Leiden. Janvossensteeg 26; M I Dij kers van Dahliastraat 14 naar Neder landse Antillen. Woningcoiumissie Rijneburg RIJNSBURG De woningcommissie zal op 8 februari van 7 tot 8 uur 's avonds in het raadhuis zitting houden voor het publiek. digde dit door op te merken, dat zij reeds in maart het recht bedongen had om dit te doen, en dat zij niet op de hoogte is geweest van de spoedig daar op volgende onthullingen. Voor buitenstaande deskundigen scheen het eind oktober nog dat Arch te redden zou zijn. Het eigen vermo gen van ruim drie miljoen kon wel een stootje opvangen. De bij Arch be trokken financieringsmaatschappijen verkeerden toen nog in de mening met een behoorlijk bedrijf te doen te hebben. Midden november was er ech ter reeds zo veel ruchtbaar geworden dat de inmiddels ontslagen directeur gearresteerd werd. Nog op 1 december koesterde men zoveel hoop voor Arch, dat deze voor lopig surseance van betaling ontving. Maar in de laatste dagen van decem ber was een faillisement een feit. waardoor Over de oorzaken valt nog niet definitief te schrijven. Men had kun nen denken aan een te kleine marge tussen betaalde en verdiende rente in verhouding tot hoge uitbréidings- kosten, aan tegenvallers omdat geld» verstrekkers plotseling kopschuw werden, of aan tegenvallers door on verwachte déconfitures bij de af nemers. De beschuldigingen zijn echter veel ernstiger en deze beschuldigingen worden niet tegengesproken huurkoopcontracten van Arch zouden slechts voor een zeer klein deel be trekking hebben op inventarissen maar voor het leeuweaandeel op niet bestaande „goodwill", wat men daar onder ook mag verstaan. Konden de huurkopers de zware afbetalingei zeer hoge rente voor dit waanbezit niet voldoen, dan werden zij uit hun zaak gezet en met een nieuwe gega digde werd een nieuw contract ge sloten tegen veel hogere prijs. Het verschil werd als „winst" beschouwd. Erger is de beschuldiging dat er een huurkoop meer dan één contract Werd opgesteld en dat Arch op beide contracten weer geld wist op te nemen. En dan verluidt het nog dat geld is weggebracht. Kort samengevat: het vermoeden wordt steeds st.rker dat hier een on gehoord financieel schandaal aai orde is, waart' de instelling die moreel de zwaarste klap verdiende, zich heeft weten te redden. Het enige lichtpunt is de hulp die velen aan de slachtoffers hebben verleend. Mis schien dat deze ramp zal aansporen tot bezinning. Zij kan zich immers elders herhalen. Mevrouw Van Someren: (Van onze parlemcntsredactie) DEN HAAG Ten aanzien van het omroepbestel huldigen de libe ralen nog dezelfde opvattingen als zij steeds in het parlement hebben verdedigd. Aldus verklaarde vrouw G. V. van Someren-Downer tegenover ons, toen wij haar een pu- blikatie van Het Vrije Volk v legden. Volgens het P.v.d.A.-blad de liberale fractieleider Geert- i „omgegaan" zijn en over de oplossing van het omroepvraagstuk thans net zo denken als de andere regeringspartijen. Mevrouw Van Someren die de Indruk maakte pessimistisch zijn voerde gistermiddag het woord tijdens een luchbijeenkomst van Ned. maatschappij voor nijverheid handel. Zij bleek geïmponeerd te zijn door het feit. dat de Rem-programma's door zovelen werden gewaardeerd, juichte het niet toe, dat de Tros thans z'n activiteit richt op het zo groot mogelijke aanhang. Daarmee zoekt de Tros zich te passen in het huidige omroepsy steem, dat de liberalen juist willen doorbreken. Zij vinden het namelijk onjuist, dat de ether wordt verdeeld tussen (grote) clubs. Naast dc om roepverenigingen moet plaats zijn vooi onafhankelijke concessionaris, dit voldoet aan de behoeften aan ccr licht programma en' aan een program- hoog educatief gehalte. Deze behoeften leven in alle groeperingen daarom is het onwezenlijk on iemand bijvoorbeeld te plaatsen vooi het alternatief KR.O. of Tros. Het financieringsvraagstuk is inge wikkelder geworden nu ook de omroep verenigingen Inkomsten uit reclame willen hebben. Aan de kijkgelden heb ben zij niet voldoende. Een onbillijke situatie zou ontstaan wanneer de afhankelijke concessionaris tevreden moest zijn met de reclame-inkomsten zonder i alle vrouw Van Someren zei voorts, er in de banden IV en V nog wat etherruimte beschikbaar is. Een derde TV-net zou ln het gehele Klaverjassen Katwijk KATWIJK AAN ZEE In Riche werd :n klaverjaswedstrijd gehouden voor ;t bejaardenuitstapje, georganiseerd door dc contactcommissie van Quick Boys. De uitslagen: 1. D C. Zuijdcrduijn 7357 punten: 2. P. Helling jr. 7295; 3 L. Pluimgraaff 7233; 4. J van Rijn 6897; 5. C. van der Plas 6782; 6. C. de Vink 6668: 7. C. van Egmond 6525: 8. H. de Vries 7376: 9. Arkensteijn 6350: 10 Witte- ?en 6303 Maandag wordt in Atlantic opnieuw _„»n wedstrijd gehouden, waarvoor ook belangstelling uit de naaste omgeving worden uitgenodigd. land te zien moeten zijn. Het was spreekster niet bekend of de P.T.T. dit op korte termijn tot stand zou kunnen brengen. Een aantal televisie toestellen zou omgebouwd moeten H. E. Ram bonnet adjudant Prins SOESTDIJK De luitenant ter ze« der le klasse H. E. Rambonnet is be noemd tot adjudant van prins Bern- hard. Hij volgt luitenant ter zee-vlie- ger_ der Je klasse G. Pauli op. Henri Elisa Rambonnet is geboren te Rockanje (ZH)rop 4 juli 1923. -HIJ trad op ll april 1946 in dienst bij de Kon. Marine. In september 1963 werd hij ge plaatst bij de Marinestaf als hoofd van de sectie artillerie van het bureau or ganisatie. (Onlangs werd een nieuwe particulier secretaris van de Prins be noemd. eveneens een marineofficier, namelijk de Kapt. luit. ter zee E. VernèdeV BURGERLIJKE STAND VOORSCHOTEN GEBOREN: Ellen D. d v A Th Sam en R Gijzeti; Marco, z v H Kooreman en S M Flaman:; Maria E. d v Th Brenninkmeijer en I M Rein- ONDERTROUWD: W A Vogelsang te Voorburg en J D Sprietsma. GEHUWD: B Stikvoort en A Th R Vogelaar; ASM Stevens en N B Ker sten- OVERLEDEN: H J Jansen. 82 J. Klacht over smaak van ,fabrieksbrood' i Van onze parlementsredactie) DEN HAAG ..Moet het fabrieks- brood nu per se zo smakeloos en on interessant zijn? Er zit geen kraak of smaak aan." Deze klacht uitte gister avond mevrouw Gerda Brautigam (soc.) in de Tweede-Kamercommissie voor landbouw en visserij, die in het openbaar over de begroting nister Biesheuvel debatteerde. Mevr. Brautigam vond, dat de minister bij de bevoegde instanties (bij voorbeeld de Bakkerijstichting) moet aandringen op een smaak- en kwali teitsverbetering van het brood. Maar mr. Biesheuvel hield zich op de vlakte. „Er is." zei hij, „een proef station voor malerij en bakkerij in Wageningen. Daar moet mevrouw Brautigam haar wensen maar aanhan gig maken." Het was de bewindsman overigens niet opgevallen, dat de smaak van het fabrieksbrood zo slecht Haagse politierechter Hillegoms chauffeur bestrijdt schuld aan aanrijding DEN HAAG De politierechter heeft gisteren de schuldvraag behan deld over een botsing in Bodegraven, waaraan een grote civiele vordering vast zit. Een door de Alphense kan tonrechter tot f 75 boete wegens schuld veroordeelde 37-Jarige Hille- gomse chauffeur was in beroep ge gaan. Op de Overtocht in Bodegraven remde een melkauto af alvorens een geparkeerde auto te passeren. Daar achter reed de Hillegomse chauffeur met zijn vrachtwagen met aanhanger. Waarschijnlijk door te krachtig rem men, begon de aanhanger te slingeren en botste hij tegen een passerende vrachtauto. Deze werd zwaar bescha digd en botste bovendien tegen de gevel van een huis. De schade was zeer groot. De schuldvraag is dan ook belangrijk. Getuigen legden nogal verschillende verklaringen af, zodat het nog niet erg duidelijk werd. De officier concludeerde dat ver dachte onvoldoende rekening met de voor hem rijdende melkauto heeft ge houden. Hjj eist* bevestiging van het vonnis. De raadsman van verdachte bestreed dit. Hij wees o.m. op het feit dat diens auto helemaal in orde was bevonden. Op juridische gronden con cludeerde hij tot vrijspraak. De uit spraak van de rechter is aangehouden tot over veertien dagen. Aardgasverbruik sterk toegenomen HILVERSUM Na de omschakeling in het noorden en in het oosten van het land werd deze winter in vele gevallen zeventig tot tachtig procent meer (aard) gas verbruikt dan in de winter 1963'64 en in sommige gevallen was het ver bruik zelfs honderd procent groter. Deze toeneming komt bijna uitsluitend op re- kening van het gebruik van aardgas voor verwarmingsdoeleinden. Deze cijfers en gegevens werden gistermiddag verstrekt door de Haagse wethouder Van Rheenen, voorzitter van de Ned. ver. van exploi tanten van gasbedrijven, bij de opening van het eerste mobiel aardgasvoorlich tingscentrum in Hilversum. Straf PTT-er die niet wilde overwerken nietig verklaard UTRECHT Het besluit om de PTT-ambtenaar Van E uit Den Bosch te straffen met drie uur buitengewone dienst wegens het weigeren overwerk te verrichten, is door de centrale raad van beroep nietig verklaard Op de 19e mei van het vorig jaar had Van E's chef hem gevraagd om de vol gende avond een paar uur over te wer ken. „Dat kan niet, want ik heb een dringende afspraak", had Van E geant woord. Op de vraag waaruit die drin gende afspraak bestond, had hij gezegd: „Daar heb je niets mee te maken". De heer Van E heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat hem onder normale omstandigheden en daar was in dit geval volgens hem sprake van geen overwerk kan worden opgedragen. De centrale raad heeft nu een nieuw PTT-onderzoek gelast en daarbij tevens bepaald dat de PTT alsnog na een nieuw onderzoek zal beslissen over het beroep van de heer Van E dat hij in eerste instantie bij de PTT aanteken de. IJMUIDEN De visserij in de Ver enigde Staten en dan meer in het bij zonder die van Nieuw Engeland heeft de laatste jaren niet zulke beste sultaten behaald. Daarover schreven wij onlangs reeds. De concurrentie komt niet alleen van grote Russische treilers, maar ook van Poolse vaartui gen die op de rijke visgronden onder de Amerikaanse kusten afkomen. Men zal deze invasie het hoofd kunnen bie den door zelf ook grotere eenheden in te zetten. Dat heeft de Amerikaanse regering ook begrepen. Voor de nieuwbouw de modernisering van de vloot i den subsidies verleend tot een m mum van niet minder dan 50 miljoen dollar. Voorlopig zal men daar per jaar 10 miljoen dollar van mogen ge bruiken. Door deze ingrijpende hulp i: het nu mogelijk een groot aantal gro te fabriekstreilers te bouwen. De subsidies zullen worden uitgekeerd voor 50 percent van de bouwkosten. Het gevolg van deze overheidssteun dat op verscheidene Amerikaanse scheepswerven een grote bedrijvigheid In hoger beroep tien jaar geëist DEN HAAG Voor het hoog mili tair gerechtshof stond deze week de 18-.j. matroos 2e klas der Kon. Marine C. W-. die in de nacht van 20 op 21 december 1963 de 85-jarige weduwe H. BlikmanHoltkam, sigarenwinkelier ster te Enschede, na haar eerst te heb ben mishandeld, met een mes om hel leven bracht. Op 17 december vorig jaar is de ma troos reeds door de zeekrijgsraad ver oordeeld tot tien jaar met aftrek, on voorwaardelijke terbeschiklaingstel- liri'g van de regering, ontslag uit mili taire dienst en ontzegging vam de be- Eerst hearingoncler bezwaarden „Waarom," zo vroeg mevrouw Brau tigam nog, „zien we het lekkere brood Wageningen nooit in de winkel?". 'an onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het Hoofdbedrijfschap Detailhandel heeft het nemen van een beslissing over de invoering van een vijf daagse werkweek voor het winkelperso neel via een rouleersysteem uitgesteld tot zijn eerstvolgende vergadering, die op 24 februari wordt gehouden. Deze beslissing zou aanvankelijk van daag worden genomen, doch op voorstel van de heer P. J. de Kruif (van het Ne derlands Verbond van Middenstandsver enigingen) werd besloten eerst nog een hearing" te houden onder de 72 organi saties en 63 ondernemingen, die bezwa ren tegen de betreffende ontwerp-veror- dening hebben ingebracht. Deze „hea ring" kan ook door de bestuursleden van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel wor den bijgewoond. Het voorstel werd aan vaard met 13 tegen 0 stemmen, terwijl 16 blanco stemmen werden uitgebracht Een voorstel van mr. A. Knol (van Co-op Nederland) om wel de „hearing" te houden, doch de discussie over de „vijfdaagse" nu niet af te breken, werd Burgemeester zou c dubbele declaraties hebben ingediend (Van een onzer verslaggevers) KORTGENE De officier van justitie in Middelburg, heeft een gerechtelijk vooronderzoek gelast tegen de burge meester van Kortgene, de 56-jarige A. A. S. Deze wordt ervan verdacht enkele jaren frauduleuze handelingen te hebbei verricht door dubbele declaraties in t< Vijf maanden geleden leidde verden king tegen de burgemeester tot onderzoek van de rijksrecherche. De burgmeester heeft in die periode normaal zijn functie uitgeoefend. Ook nu nog doet hij normaal zijn werk. De frauduleuze handelingen zou den zich hebben beperkt tot een bedrag van betrekkelijk geringe omvang. Het vermoeden ontstond nadat hij een Instantie bij de gemeente schriftelijk om nadere informaties had gevraagd over een declaratie, die de burgemeester bij die instantie had ingediend. Bij de ge- meente ontdekte men toen dat deze declaratie vrijwel gelijk was aan die welke hij bij de gemeente had ingediend voor een reis. die hij al vergoed had gekregen. De heer A. A. S. (lid van de Partij van de Arbeid) is 27 jaar burgemeester van Kortgene. Van 1958 tot 1962 was hij lid van Provinciale Staten. na een schorsing voor intern beraad in getrokken Intussen heeft de Nederlandse Rooms- Katholieke Middenstandsbond bekend gemaakt zich niet meer gebonden te achten aan het compromis op grond waarvan de ontwerp-verordening van het hoofdbedrijfschap tot stand kon worden gebracht. De zes andere bij het compromis be trokken organisaties (t.w. de Kon. Ned. Middenstandsbond, het Ned. Verbond van Middenstandsverenigingen, de Raad voor het Grootwinkelbedrijf, Co-op Nederland, de Alg. Bond Mercurius en de Kath. Bond van Personeel in de Handel) hebben laten weten de gemaakte afspraken nog steeds van kracht te achten. Zoals be kend is het compromis niet ondertekend door de Chr. Middenstandsbond en de christelijke werknemersorganisatie voor de handel. Al is de N.R.K.M. nu (als ge volg van zeer grote tegenstand onder de middenstanders) op zijn aanvankelijk standpunt teruggekomen, het aantal voor standers in het hoofdbedrijfschap is nog steeds verreweg in de meerderheid. De vraag is of de „hearing", die nu zal wor den gehouden, daarin nog verandering zal brengen. voegdheid bij de gewapende macht te dienen. Tegen ddt vonnis is beklaagde echter in hoger beroep gegaan. De ad vocaat-fiscaal bij het h.m.g. vroeg be- vestigmg van het vonnis. W. die in geldnood verkeerde, drong in de bewuste nacht het huis van de be jaarde weduwe binnen en na door de vrouw tijdens een speurtocht verrast te zijn, viel hij de weduwe aan. Tijdens de worsteling die volgde, poogde W. zijn slachtoffer te wurgen." vervolgens sloeg hij haar met een wek ker en met het heft van een mes. Bemerkende dat dit niet hielp bracht W. de weduwe met het mes enkele ste ken toe, die dodelijk bleken te zijn. Daarna ging hij opnieuw naar de win kel. nam het wisselgeld mee, dronk kele glazen bier in een café en ging i Beklaagde is volgens het psychiatrisch rapport infantiel, waaraan zijn daad ir verminderde mate moet worden toegere kend. Het advies luidde eerst gevange- nisstraf en daarna terbeschikkingstel ling. waardoor een zinvolle medische be- handeling mogelijk wordt. De advocaat-fiscaal achtte in een geval als dit het willen toepassen van langdurige gevangenisstraf het enig juiste uitgangspunt. De raadsman van W bepleitte echter een vermindering val Tweede moord met nylonkous in Antwerpen BRUSSEL De Belgische politie Is en grootscheeps onderzoek begonnen aar de moord op twee Antwerpse vrou- 'en. die met een nylonkous zijn ge wurgd. Gisteren werd het lijk van de 21-jarige verpleegster Christiane Herremans uit Gent op de linkeroever van de Schelde in Antwerpen ontdekt door arbeiders. Ze werd sindg 19 december vermist. Nog maar enkele dagen geleden werd i dezelfde omgeving de 27-jarige mevr. Lucie Verhoeven eveneens met een ny lonkous om het leven gebracht Te NOORDWIJKERHOUT Men wil namelijk binnen de kortst mo gelijke tijd tien moderne eenheden in de vaart brengen. Dat zal natuurlijk niet genoeg zijn om het in alle opzich ten te kunnen opnemen tegen de grote buitenlandse schepen, maar in ieder geval, zo stelt men in Amerikaanse vis serij kringen, beteknt dit een fikse stap in de goede richting. Overigens is op het beleid van de regering in dit opzicht ook kritiek uit geoefend. Sommige visserijmaatschap pijen menen, dat de subsidies alleen ten goede mogen komen aan de rede rijen die op een lange staat van dienst in de visserij kunnen bogen. Het ge vaar bestaat nu dat beunhazen, die zich altijd verre van de visserij heb ben gehouden op de vette regerings- brokken zullen afkomen. Ook het feit dat alleen de grote re derijen van de steun zullen profiteren, heeft kwaad bloed gezet. In Amerika zijn ook veel kleine bedrijven, die van de visserij moeten bestaan. Deze ko men met hun kleine schepen niet voor subsidie in aanmerking. Deze klacht is in Washington niet onwelwillend ont vangen. De mogelijkheid dat de kleine rederijen ook geholpen zullen worden, moet niet uitgesloten worden geacht Rechtszitting in schoollokaal (Van onze correspondent) VENLO Het gerechtshof van 's-Her- togenbosch heeft een zitting gehouden in een schoollokaal van de rijks-HBS in Venlo. In dat lokaal zou de Venlose brigadier van politie C. v. d. V. de 62- jarige leraar Frans J. van L. twee jaar geleden een klap in zijn gezicht hebben gegeven. De brigadier gaf echter een andere lezing van het Incident: de leraar was kwaad weggelopen en was toen ge struikeld. Tijdens de reconstructie gisteren kreeg de procureur-generaal de overtuiging, dat de brigadier wel degelijk de klap had toegediend. Hij eiste vijftig gulden boet en toewijzing van de civiele schade vergoeding van f 179,60. Sch. 303 voerde twee reuzeheilbotten aan IJMUIDEN Aan de visafslag te IJmuiden zijn door de Scheveningse trawler SCH 303, de Wilhelmina Maria, vanmorgen twee reuzeheilbotten aange voerd. De eerste woog 225 kilo, de twee de 152 kilo. De Wilhelmina Maria had dit tweetal gevangen tijdens een IJs landse visreis. De grootste heilbot bracht f 382.50 op, de kleinste f 288.80. Beide exemplaren werden gekocht door de firma J. C. Pronk. Ondanks deze ver rassende vangst was de besomming van de SCH 303 voor deze IJslandse reis te leurstellend: er werd in totaal f 50.900 besomd. Biljartuitslagen teams Bollenstreek 7 O 42—30 2 42—38 4 41—39 40—40 De Engel—Luto uitgestAmicitia II—De Turk 44, Oude PostSoldaatje 0—8 Soldaatje 10 5 3 2 52—28 3 44—36 2 41—31 2 41—31 4 33—47 4 3042 5 28—44 e IV—De Turk III 2—6. De Engel Klasse C II: Solda! NOORDWIJKERHOUT Op de eerste jaarvergadering van de Noordwijker- lioutse tennisvereniging „De Boekhorst" heeft het bestuur bij monde van de voor zitter H. J. ter Linden de leden medege deeld, dat de besprekingen met de lei ding van het seminarie Leeuwenhorst omtrent het gebruik van de twee uit stekende tennisbanen daar. gunstig zijn verlopen. Van 1 april a.s. af zal er daar getennist kunnen worden. De vereniging kan op maandag, dins dag. donderdag en vrijdagavond van 5 s middags af over de banen be schikken en bovendien ook nog op elke dindsdagmiddag, woensdag- en zaterdag ochtend In de zomervakantie ook nog le woensdagavond en de zaterdagmid- ag en -avond. Een kleed- annex clubgebouw is ech- er niet aanwezig en daarvoor zal de ereniging dus zelf moeten zorgen. In direct verband hiermee staat de hoogte de contributie. Op een voorstel de heer Noordhoff werd besloten deze (Va: R'damsc rcdaktic) ROTTERDAM Er heerst hier sinds »n weck een nieuwe rage: een dage lijks groeiende vraag naar gerstebrood, dagen geleden begon één bakker c. Nu krijgt hij een stroom tele foontjes van collega's die zijn gerste brood ook willen verkopen. Iq 1958 begon een Aarlanderveense bakker gerstebrood te bakken, op aan drang van een plaatselijke machinebank werker, wie het opgevallen was dat er de oorlog (toen er gerst in het brood zat), weinig maag- en darmpatiënten n en dat varkens die teveel tarwe of rogge eten in plaats van gerst, ziek wor den. Bovendien meende hij opgemerkt te hebben dat tientallen Aarlanderveners door het eten van gerstprodukten verlost werden van astma, diarree, darm- en maagziekten. Een Wormerveerse pellerij zag er wei wat in. Een nieuwe meelsoort kwam op de markt, het z.g. „gestaai", samenge steld uit de buitenste lagen van de gerste korrel, Er waren voor de Aarlander veense bakker enige jaren nodig om de juiste wijze van het bakken tc vinden, maar ds omzet begint nu danig te stij gen Hij bakt er nu 120 per dag, dat is 20 pet van zijn broodproduktie. Nu een sterk geautomatiseerde bakkerij in Rotterdam het gestaalbrood „in licen- sie" mag gaan vervaardigen, wordt het brood in de Maasstad geïntroduceerd. Ad vertenties verkondigen: „Het gezond heidsbrood van Aarlanderveen: gebak ken door bakker Teun van Leeuwen bij superbakkerij M. van Linschoten en Zo nen NV". Bakker Van Leeuwen houdt zelf 's nachts toezicht bij het bakken. Inmiddels zijn ook andere broodfa brieken en bakkers gestaai gaan kopen om er brood van tc bakken, maar bak kerij Van Linschoten adverteert met het „enige echte". In zijn restaurant ver koopt hij uitsmijters met een sneetje ge staalbrood. In de Rotterdamse bakkerij worden nu duizenden gerstebroden per dag gebak ken. En het gaat van mond tot mond: „Je moet gerstebrood eten, dat is zo goed voor de gezondheid". voor volksvoeding in Wageningen een on derzoek instellen. Ratten wier voedsel voor 25 pet was vervangen door gerst, bleken sneller te groeien, meer weer stand te ontwikkelen, ouder te worden, vruchtbaarder tc worden en een betere <hm> stoelgang te hebben. Maar het in stituut zegt erbij dat hiermee bepaald geen uitspraak wordt gedaan op de in vloed van gerst op de mens. En het voorlichtingsbureau voor de voeding in Den Haag: „Gerstebrood is een heel goede voeding. Maar of het een ge neesmiddel is tegen allerlei kwalen is nog niet wetenschappelijk bewezen. Veel il lusies moeten zieken zich niet maken. Maar gezond is het wel". vast te stellen op f35 voor en f 17.50 voor de junioren met machti ging aan het bestuur, indien de exploi tatie zulks nodig maakt, de bedragen te verhogen tot maximaal f50 en f25. Het bestuur mikt namelijk wel op ongeveer 70 senioren en 20 juniorleden, maar da kan iets tegenvallen. Bridgen No or dwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Onderlinge competitie bridgeclub Het Juiste Bod de le ronde: groep rood: 1 echtpaar Kap- tein: 2 J Seijesener-A Vermin;: 3 J Kampen-F Kerkvliet; 4 J van Wieningen -M Heemskerk; 5. A de Groot-N de Win ter; 6 R Bakker-Th Zoetendaal;; 7 da. mes Zoetendaal-Hogersvorst; 8 echtpaar Bodar; 9 echtpaar C de Winter; 10 A Brama-W van der Linden. Groep blauw: 1 W Schelvis-Th Aken: 2 A de Jong-P Koster: 3 H I horst-J van Gijlswijk; 4 W Broekhof-N van Nes; 5 Th Kortekaas-A Turk: mevr Forrer-G van Leeuwen: 7 me Pauw-P de Haas: 8 A Pauw-J Koelewijn- Groep groen: 1 F Broekhof-P Meijer: 2 echtpaar J Kroon: 3 P van Kesteren- Aken; 4 echtpaar Turk; 5 P Heemskerk-J Barbee; 6 dames Klinken berg-van der Heijdt: 7 K van der Meer- iej G Kroon; 8 C Noordermeer-J Vink Burgerlijke stand N o o rdwij kerliou t NOORDWIJKERHOUT Geboren; Hendrikus W P. z v A M van der Lin- M W den Elzen; Joannes G, z v N Turk en W J M Vervaet; Nicolaas E. N E Bakker en J H M van der Veek; Carolina C H, d v J H Schouten en C J de Groot; Gerarda A M. d v J C Damen en J P M Teeuwen; Maria C C, d v J C van der Togt en P B M Hooij- Ondertromvd: W C Steen voorden en J M Warmerdam. Getrouwd: A E Der keen en A van Kampen: P Smit en C C Meeldijk: J K Kattevilder en J H D Turk. Overleden: G Heemskerk. 80 j. wednr M A M van der Horst: G F J Peters, 94 j. wednr v M van Egmond. De Turk IV urk III Piet Gijs Berg en Dal De Poedel Passage Piet Gjjs II— II 6—2. Piet Gijs II Gijs 80, Flora—De Turk 5 n 4—4. Berg en Dal— 12 7 3 2 SO—37 12 7 3 2 57—39 12 7 2 3 56—40 12 5 3 4 52—44 12 6 2 4 51—45 12 3 4 5 46—50 11 2 5 4 43—45 U 1 4 6 32—55 5 41—55 6 32—53 7 27—53 10 4 4 2 44—36 10 3 4 3 42—38 Post IISoldaatje n 26, 5 33—47 (—Passage s n 2—6, KOT—Flora 9 5 2 2 42—30 Oude Post II Concordia II Klasse C IV A- 2—6, Luto ni—KOT II 6-2. Poedel II—Engel 3 1 38—33 4 5 27—46 2 6 17—47 rs—Zeekant ID II—Zeekant II 2—6. 4 52—44 4 51—45 3 44—52 44—52 42—54 7 41—55 >rdia III 8—0, Piet Gijs III—Centraal 0 «9—27 2 64—32 4 51—45 4 46—50 6 46—50 5 42—46 4 41—39 7 41—55 Sportrust Piet Gijs III Sport III Parel II 12 4 1 irdia IH 12 1 5 Oude Haven Hl 11 o 4 Klasse C IV C: De Poedel III—Vi Piet Gijs IV—Oude Post III 2—6. De Engel L 6-2. Soldaatje III Piet Gijs IV Luto IV Zeekant V Oude Post UI De Engel IV Amicitia V Passage Hl 7 26—62 is IV 0—8, IV— V—Passage Dl 2 62—26 2 57—39 3 57—39 1 54—42 2 50—38 4 44—59

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9