Nieuwe leidse Courant Eindeloze rij voor de Westminster Hall Laatste eerbetoon aan Churchill Johnson niet naar Londen CALEX Verbod van vergiften zou rampzalig zijn Griekse veearts- buiten zichzelf- 80 geiten terug Commentaren Soekarno gaat Portugal bezit Timer betwisten Insinuerende artikelen Duitse boulevardpers Direcievr: F. DIEMER Hoefdradacltur: Dr E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .StantvMtigli 'n ghablevcn mijn hert in teghenspoef' r Donderdag 28 januari 1965, 43*te jaargang Lichte vorst De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Veel bewolking met hier en daar enige sneeuw en slechts enkele verspreid voor komende opklaringen. Zwakke t®t tige wind uit oostelüke richtingen. Lichte vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). Abonnementsprijzen p.W. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.-0Q— 19.00 Doodse stilte ondanks de duizenden f WASHINGTON President Johnson gaat niet naar Londen om daar de be- grafenis van Churchill bij te wonen J. omdat zijn artsen hem de reis hebben f afgeraden. Minister Dean Rusk I hem vertegenwoordigen. Voor het geval de president toch was gegaan had de Amerikaanse marine vergaande veiligheidsmaatregelen getroffen. Dc vloot zou een reddingslijn van sche pen hebben gevormd op de Atlantische Oceaan, zodat, wanneer het presiden tiële vliegtuig zou neerstorten, direct kon worden opgetreden. Koningin Elisabeth en prins Philip zijn intus-sen in Londen teruggekeerd. De algemene vergadering van de VN heeft gisteren in een speciale bijeenkomst eer bewezen aan de nagedachtenis Churchill als een van de voornaa architecten van de volkerenorganii Het was voor het eerst dat de verga dering op deze wijze iemand herdacht, die op het ogenblik van zijn overlijden geen staats, of regeringshoofd was Goed-Britse traditie bij staatsbegrafenis (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) Traditie, een begrip, dat vooral in Groot-Brittannië wordt beleden, speelt bij de staatsbegrafenis van Sir Wins ton Churchill een voorname rol- Wie zich afvraagt, waarom de affuit, die de kist met het stoffelijk over schot zaterdag door de straten van Londen zal vervoeren, door matrozen van de Britse marine wordt ..geëscor teerd", moet naar de tijd /an koningin Victoria terug. Bij baar begrafenis werd dit kanonon derstel voor 't eerst gebruikt en slnds- die heeft 't bij alle begrafenissen van leden van het Engelse koninklijk huis dienst gedaan. Toen het stoffelijk overschot van ko ningin Victoria in 1901 naar de graf kelder van Windsor Castle werd ge reden, moesten, midden in Londen, de paarden worden afgespannenornaat een dissel het begeven had. Het pijn lijke incident kwam door een advies van de toenmalige Duitse keizer Wil helm II gelukkig nog tot een goed einde. Hoewel het een zaak van de hofmaar schalk was, deed hij de suggestie de affuit met mankracht naar liet vorste lijk mausoleum te brengen. Op de plaats waar de dissel brak. vorm den 6 officieren en 142 manschappen van het marine-etablissement Excel lent de erewacht. Ze kregen opdracht dc kist naar Windsor Castle te trekken met touwen, die de Britse spoorwegen onmiddellijk konden verstrekken. Hoewel het koningshuis door het Britse volk op de handen gedragen wordt, gaat het er naar uit zien dat voor het overlijden van de bur ger, die Churchill eigenlijk al tijd is geweest, meer meeleven zal zijn dan ooit bij de dood van vorst, al medeleven ten minste met cijfers te meten is. In 1936, toen George V in de Westminster Hall lag opgebaard, trokken er 700.000 mensen langs de katafalk. Het overlijden van diens zoon, Geor ge VI in 1952, bracht een stoet van 300.000 belangstellenden op de been. Voorspellingen gewagen er nu al van dat morgenavond, als het historische gebouw voor het publiek zal worden gesloten, de miljoenste zal zijn geteld. ■Rond het middaguur gisteren be hoorde ik tot de eerste groep naam lozen, die in de Westminster Hall werd toegelaten. Staande voor de machtige Big Ben had ik de speciale genodigden voorljij zien trekken. Pre- Harold Wilson, in stemmig zwart, -BLH5- -HDi-in? liO'liliOMIIIIIIi Official dealer Leiden e.o. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) LONDEN Eindeloos is nog altijd de rij mannen, vrouwen en kinderen, die in het hart van de Britse hoofdstad Sir Winston Churchill de laatste eer bewyzen. Op sommige momenten is de queue enkele kilometers lang. Hij slingert zich dan om de parlementsgebouwen heen, terwijl de staart zich aan de andere kant van de Thames bevindt. Dag en nacht gaat het stilzwijgend eerbetoon door. Op een enkel uur na is de indrukwekkende Westminster Hall het hele etmaal open. t waalf groten slippedragers LONDEN Bij de begrafenis van Churchill zullen twaalf personen als slippedragers optreden. Het zijn: graaf Mountbatten van Birma (chef van de defensiestaf: in de tweede wereldoorlog opperbevelhebber in Zuid- oost-Azië). lord Portal van Hungerford (in de oorlog hoofd ..bomber Command" en chef luchtmachtstaf). Sir Robert Men. zies (premier van Australië), oud-pre mier Harold Macmillan. oud-premier graaf Attlee, de graaf van Avon (oud premier sir Anthony Eden), veldmaar schalk Graaf Alexander van Tunis (ge allieerd opperbevelhebber in het Middel landse Zeegebied aan het einde van de oorlog, voormalig gouverneur-generaal van Canada), lord Bridges (hoofdadvi- seur van Sir Winstons oorlogskabinet), lord Ismay (in de oorlog stafchef en later secretaris-generaal van de NAVO», lord Normanbrook «voormalig secretaris van het Britse kabinet). veldmaarschalk burggraaf Slim (voormalig gouverneur- generaal van Australië en bevelhebber van het 14de leger dat de Japanners in Birma versloeg), veldmaarschalk Sir Ge rald Templer (voormalig chef van de imperiale generale staf) opende de rij dergenen, die rouwbe klag kwamen doen. Ministers, parle mentariërs van Hoger- en Lagerhuis, leden van het corps diplomatique, ge neraals, admiraals met hun dames liepen ze zwijgend en met een ernstig gezicht voorbij. Toen ik de trap afdaalde, waar zich de hoogtepunten van Engeland als na tie en als wereldrijk hebben afge speeld, waar vorsten zich hulde heb ben laten brengen en waar staatshoof den zijn ontvangen, werd ik bevangen door de schoonheid en pracht van de Westminster Hall. Van een rouwkamer was nauwelijks te spreken. Het daglicht, dat getem perd door de hoge glas-in-lood-ramen viel. hulde de grijze ruimte in een sfeer, die alleen Rembrandt heeft kun- vertolken. Het zachte kunstlicht, dat op het negen eeuwen oude. houten gewelf was gericht, zorgde voor to- erachtige effecten. De gloed, de symfonie van kleur et ene noch het andere is te beschrij- en. In het midden, tot ongeveer twee meter van de grond, was de katafalk opgericht. De draperingen waren zwart paars, doch deze, by de dood be horende kleuren vielen niet op. Fel waren het rood en het wit van de Union Jack, die rond de kist geslagen was. de vlag. die de ontslapenen in beide wereldoorlogen als een leeuw verdedigd heeft. (Voor vervolg zie pag. 7) Kamer over insectenbestrijding (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Bij het onderzoek naar de vervanging Van chemische door biologische bestrijdingsmiddelen in de landbouw verricht Nederland baanbrekend werk- Deze uitspraak deed minister Biesheuvel gisteren de Tweede-Kamercommissie voor land bouw, waar mevrouw Brautigam (soc.) het probleem van de besmet ting van landbouwproduktcn door res ten van chemische bestrijdingsmidde len aansneed Zij verweet de minister, dat hij aan dit onderwerp onvoldoen de aandacht besteed, ondanks de alar merende berichten uit Amerika. De heren Tuijnman (lib.) en Mellema (c.h.) zagen ook wel de gevaren, die de overblijfselen van bestrijdingsmiddelen in landbouwproduktcn voor de gezond In één oogopslag Rapporten van de Wereldraad pag- 2 Het buitenechtelijke kind en zijn vader pag. 2 Personeel Hoogovens had f 8000 kunnen krijgen pag. 5 Handel met D.D.R. 110 miljoen pag. 5 VVD-pleidooi voor glim lach naar links pag. 5 Consument kiest „eieren" voor zijn geld pag. 5 Twintig jaar na Ausch witz: rassenwaan viert ook in Nederland hoogtij pag. 7 Modes zwierig pag. 7 NTS: „Wij willen klare taal!" pag. 9 Moeilijke start veetransport Eerste missie in buitenland... MEPPEL Een frein uol opge wonden geiten en biggen op het sta tion van Meppel en een overspannen Griekse gouvernementsveearts, die pas kalmeerde na een snuitjedat het begin van een reisie naar Griekenland. De veetrein. met 237 door Griekenland aekochte stam boekgeiten en 277 stamboekbiggen, die in het kader van een hulppro gramma gratis aan dit land worden geleverd, was dinsdaa bij de aan- oer van de dieren al het toneel van en vechtpartij. Dc dieren schenen eikaars lucht niet te verdragen. Een varken werd levenloos uit dc trein gesjord. Nadat dc dieren met azün waren overgo ten, lagen ze knus naast elkaar. Toen begonnen de moeilijkheden echter pas. Want met de eeiten ging hel niet zo gemakkelijk. De Griekse gouvernementsveearts, de heer Mar- kos, die belast was met de ontvangst van de dieren, wilde alleen geiten hebben van 18 maanden of ouder, hetgeen bij het eerste contact niet al te duidelijk tot uiting scheen te zijn gekoiner. Met een onverbiddelijk en opgewon den non. non" werden tachtig geiten met een blauwe streep over de rug ten teken, dat ze niet mee mochten, teruggestuurd De heer Markos dreig de langzamerhand zijn zenuwen in het geheel niet meer de baas te blü- Tcnslotte zaten er 277 biggen, 234 gei ten en drie bokken in de trein: de laat ste drie dieren waren er door de ex porteurs gratis bijgedaan om de stem ming tjjdens de reis wat op peil te hou den Toen de trein het station van Meppel eenmaal verliet, moest de heer Markos het koopcontract tekenen, hetgeen heel wat voeten in de aarde had. want taal moeilijkheden en achterdoch' maakten de Griekse veearts steeds meer opge wonden De onderhandelingen duurden dinsdag de hele avond en een groot deel van dc nacht. Toen kreeg de heer Markos een complete zenuwinstorting en begon hij de café-inventaris van hotel Knoop, waar de besprekingen plaats vonden te ver- Een dokter zorgde voor een kalmerend spuitje, de politie voor de rest Gister morgen bracht de Meppeler politie de lieer Markos naar Schiphol en zette hem op het eerste beste lijnvliegtuig naar Athene, nadat men de vereiste handtekening voor het koopcontract had losgekregen. De reis zal acht a negen dagen duren. Het was de eerste regeringsopdracht van de heer Markos in het buitenland Twee Amerikaansen boden giste ren op het paleis te Soestdijk aan Prins Bernhard een cheque aan ten bedrage van 3000 dollar ten behove van het ..Koningin Wilhel- rnina Fonds". De dames, mevrouio J. P. Friedland (l.) en mevrouw D. Robins zijn lid van het Ameri kaanse kankerbestrijdingsfonds. Verhoging sociale uitkeringen DEN HAAG Een K B. is in de maak waarbij de uitkeringen krachtens o.w a w w interimwet invaliditeits- rentetrekkers en de kinderbijslagwetten met terugwerkende kracht tot 1 januari als volgt zullen worden verhoogd. "l.o.w. gehuwdenpensioen f 3.756 (thans f 3 642» Ongehuwden f 2.628 (thans f 2.250» w.w weduwen met kinderen f 3.756 (thans f 3 642) Weduwen zonder kind. f 2.628 'thans f 2.550) Wezen tot 10 jaar f 834 (thans f 804) Wezen 10 tot 16 jaar f 1 254 (thans f 1.212) lezen 16 jaar en ouder f 1.626 «thans f 1.578) Interimwet inval rentetr a f 5.178 (thans f 4.878) b f 4.212 «thans f 3 966) c f 3.240 (thans f 3.054) Kinderbijslagen <p kwartaal); le kind f 83,46 (thans f 79.56); 2e en 3e k f 91.26 (thans f 86,58); 4e en 5e k f 124.02 «thans f 118.56); 6 en volg f 138,84 (thans t 132,60). •De 75-jarige A. van Dongen is gister avond dood in zijn woning in Breda aangetroffen. De man bleek door gas vergiftiging te zijn omgekomen. Zijn 65 ja rige echtgenote is in ernstige toestand opgenomen. heid opleveren, maar zij achtten om tech nische en economische middelen de che mische bestrijdingsmethode toch onont beerlijk voor de landbouw. Trouwens, wat is het alternatief?"' ..Moet ik dar. ais praktiserend boer vanuit een vliegtuig lieveheers beestjes uitstrooien om de bladluis te bestrijden m plaats van parathion te gebruiken?" vroeg de neer Mel lema. Minister Biesheuvel wees erop. dat het gebruik van chemische bestrijdingsmid delen ook net belang van de consument dient: een verbod van deze vergiften zcu tot rampzalige terugval in de land- bouwproduktie leiden. Nu is er ohder auspiciën van TNO een werkgroep op gericht. die het onderzoek naai- biologi sche bestrijding dat is bestrijding van insecten door andere insecten stimu leert. Er zijn internationale oontacten gelegd, vooral met Amerikaanse onder zoekers. In de V.S. heeft men zelfs man nelijke bestrijdingsinseoten -gekweekt die radioactief zijn gesteriliseera. Mr. Biesheuvel waarschuwde echter, dat men van het onderzoek geen snelle resultaten moet verwachten. Het Neder landse onderzoek richt zich voorname lijk op de ontwikkeling van ..roof-insec- ten" en van lokstoffen die de schadelijke uit de gewassen weglokken. Aannemers-ruzie: stagnatie in bouw 524 flatwoningen AMSTERDAM Conflicten tussen de aannemer, en onderaannemers over de prijs voor dat deel van het werk. dat zij voor hun rekening nemen, hebben tot gevolg gehad dat in Nieuwendam (Am sterdam-Noord) de werkzaamheden aan 524 flatwoningen vrijwel geheel stil zijn komen te liggen. Bouwvakarbeiders, die in dienst staan van de onderaannemers, worden door dezen elders aan het werk gezet of krijgen hun ontslag waarna zy zelf ander werk zoeken. In diepe ernst trekken dui zenden en duizenden Britten in Westminster Hall te Londen langs de dodenbaar van hun grote landgenoot Sir Winston Chitr chill Prinses Beatrix één maart in Suriname PARAMARIBO Prinses Beatrix ordt 1 maart met een chartervlieg- jig van de K L.M.-A.L.M. in Surina- le verwacht voor een werkbezoek, van tien dagen. Tevoren zal zij een werk bezoek van tien dagen aan de Neder landse Antillen brengen. In Suriname zal zij vermoedelijk twee tochten ma naar het binnenland. TT ET hoofdbedrijfschap detailhandel heeft er verstandig aan gedaan, zijn beslissing over de vijfdaagse werkweek voor het winkelbedrijf nog even aan te houden. Er zijn veel bezwaren binnengeko men, waaraan nu alsnog het oor zal worden geleend. Dat is stellig het recht van de bezwaarden. Ook wan neer de beslissing anders mocht nit- vallen dan zij wensen, mag hun het gevoel niet worden onthouden dat zij althans de gelegenheid hebben gehad hun bedenkingen in te brengen en na der toe te lichten. Eens echter zal de beslissing toch moeten worden geno men, hoe ook. Daarin brengt, hoe verstandig op zichzelf, ook dit uitstel geen verandering. TAE liberalen vertonen ook In ons land een geschakeerd beeld. Aan de situatie onder hen is dan ook geen reden te ontlenen voor de wel eens gelanceerde bewering, dat een partij beter de confessionele grondslag kan loslaten omdat die alleen een schijn van eenheid zou brengen. Nu weer heeft, zoals men elders in onze krant kan lezen, een liberaal het pleit gevoerd voor wat hij noemt een glimlach naar links. Het betoog van de liberaal is de kennisneming waard, waartoe wij dan ook opwekken, ook al omdat er in de komende tijd nog wel eens in de discussies op zal wor den terugekomen. TN Zuid-Yietnam is weer eens een staatsgreep gepleegd de vierde in vijftien maanden. Het land, dode lijk bedreigd door de communisten, is zelf een verdeeld huis. De ene groep bestrijdt de andere. Vandaag een militair bewind, gisteren een bur gerbewind, morgen misschien weer een ander. Voor de Amerikanen, die toch al het gevoel moeten hebben zich in 'n wes pennest te bevinden, 'n onmogelijke toestand. Het is ook om moedeloos van te worden. En van hun pijnlijke situ atie maken de machthebbers mis bruik; achter de bescherming van de Amerikaanse wapens krakelen zij. Wie ervan profiteren is wel duide lijk. LISSABON Het schijnt dat een diplomatieke breuk tussen Indonesië en Portugal niet meer te vermijden aldus Ass. Press. Volgens Euro pese en Latijns-Amerikaanse diplo maten zou de staf van de Indonesi sche ambassade in Portugal alles Meubelopslagplaats door brand verwoest klaar hebben voor vertrek. Het wach- is op het sein van Soekarno. Dat sein zal waarschijnlijk bestaan uit een heftige aanval op Portugal ir verband met Portugees Timor. Vol gens de Portugese grondwet is Ti- mor een deel van het rijk. Soekarno vindt echter dat geheel Timor bij Indonesië hoort. President Soekarno kan wel succesje gebruiken in de buitenlandse politiek. Zijn confrontatiepolitiek te genover Maleisië heeft, alle beloften ten spijt, nog geen resultaten afgewor pen Het zal hem gemakkelijker vallen om Portugal iets afhandig te maken. India heeft het ten slotte enige jaren Lek in gasleiding - man (76) omgekomen BREDA Door een lek in de gas leiding is gisteravond in zijn woning de 67-jarige gepensioneerde gemeentewerk, man A. van Dongen om het leven ge komen. Zijn vrouw raakte bewusteloos, haar toestand is ernstig. Het echtpaar EINDHOVEN Vannacht heeft een werd aangetroffen door de dochter. Bei- brand in een grote opslagplaats voor in- dcn hadden kennelijk naar de televisie boedels een schade aangericht van zeker zitten kijken en hadden niets van het een miljoen gulden. De inboedels, waar-1 as gemerkt. Onmiddellijk waarschuw- ondcr zich tussen de twee- en driehon-1 de de dochter een buurman, die de poli- derd schilderijen bevinden, gingen ver- tie alarmeerde. De heer Van Dongen loren. was toen echter al overleden. Haat tegen oosterburen DUSSELDORF-KEULEN In de Duitse boulevardpers verschijnen dc laatste dagen nogal opgewonden verha- een „Duitserhaat" die land zou heersen. Het begon met berichten onder grote koppen die meldden dat de Duitse koopman Arthur Solfel die onlangs een mislukte poging deed een tw« jarig kind van zijn gewezen vrouw Muiden te kidnappen door Neder landse politiefunctionarissen zou zijn mishandeld en beledigd. Zo zou een der Nederlandse „polizisten" hem zelfs in het gelaat hebben gespuwd. Aantij gingen die door de rijkspolitie van de hand zijn gewezen. Zelfs de advocaat van Solfel. die zijn beklag ln ons land bij de justitie wil gaan doen, verklaarde dat de Duitse boulevardpers een en ander zeer over dreven heeft voorgesteld. Alsof dit nog niet genoeg was. meldde gisteren het Duitse blad Express dat een Nederlander in Keulen, een zekere Jon kergouw, uit protest tegen de Duitsers- haat in Holland, de Duitse nationaliteit zou hebben aangenomen. Desgevraagd deelde de heer Jonker gouw evenwel mee. dat hij louter op grond van zakelijke motieven de Duitse nationaliteit heeft aangenomen. „Ik heb we! in 'n interview met Ex press gezegd d«at het me zou spijten als inderdaad Nederlandse politiemannen de heer So'fel zouden hebben mishan deld, maar mijn woorden zijn volko men door dit blad verdraaid. De kop. „woedend over Duitslandhaat Ne derland-er wordt Duitser" is eenvoudig belachelijk", aldus de heer Jonker gouw. geleden ook gepresteerd en niemand die daadwerkelijk steun verleende aan het bewind van Salazar. Soekarno zal de conferentie van niet- gebonden landen in Algerije ongetwij feld aangrijpen als een gelegenheid om het „Portugese kolonialisme" aan de kaak te stellen. Fokker en Fairchild verkoelden twintig Friendships DEN HAAG Fokker heeft twintig Friendships verkocht, waardoor haar totale verkopen op 312 zijn gekomen. Fokker zelf'verkocht twee toestellen aan Aerotransporti Italiani, dochter van Al Italia. De licentiehoudster Fairchild Hiller Corp. verkocht er 18 aan Mohawk Airlines. Het betreft hier een groetere type van F-52. geschikt voor vervoer van 52 passagiers. Hierdoor is het totaal der verkochte Friendships op 312 gekomen. #H. C. J A. Baron van Lamsweerde, een van de beide hoofdredacteuren van de Tijd-Maasbode. is te Bussum overleden. Hij is 64 jaar geworden. Gisteravond is in Valkenswaard de 33-jarige F. Daams aldaar om het leven gekomen. De auto waarin hij zat, reed tegen een geparkeerde vrachtauto. VERLOVINGSRINGEN modern en klassiek PIERROT JUWELIER - HORLOGER maarsmansteeg 21 leiden leL20778 (Tuta) „We kunnen hier repeteren tot mijn vader wakker wordt"

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1