In Westminster Hall spreken de stenen Bolwerk van Engelands vrijheden Aardgas trekt VS-industrie Man achtervolgt schip en beschiet vrouw Met 237 geiten en 277 biggen naar Kreta „Diplomaat spion''' moet Rusland verlaten Jjt eeft metaalbewerkers, tandartsen, tuinders.. LZ Zij sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders, bij de Raiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen en in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor alle andere bankzaken. Hun spaargeld (samen 4\ miljard gulden) wordt, door de plaatselijke Raiffeisenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. Zo zag Westminster Hall er uit toen werklieden bezig waren, de nodige voorbereidingen te treffen voor het défilé, dat daar drie dagen zal plaatsvinden langs het stoffelijk overschot van sir Winston Chur chill. Vanmiddag om twaalf uur stonden er vele duizenden mensen bij de ingang van de Hall om de grote Britse staatsman een laatste eerbiedige groet te brengen. Vijf officieren van alle onderdelen van de strijdkrachten hebben de doden wacht betrokken. Om de 20 minu ten worden zij afgelost. LONDEN Westminster Hall is drie dagen lang liet centrum van rouw van het Britse volk, dat het verlies van een van zijn grootste zonen betreurt. Een nieuwe bladzijde in de historie van dit oude bolwerk van Engelands vrijheden wordt dezer dagen beschreven. Het is een geschiedenis, di eals het ware te lezen staat op elke 6teen van dit monumentale gebouw. Langer dan acht eeuwen hebben zich daar belangrijke gebeurtenissen van natio nale betekenis afgespeeld, soms tragische, soms vreugdevolle, soms zoals deze week verhevene. Door de ramen valt het morgenlicht naar binnen in zo scherp afgesneden bundels, dat zij lijken op die van zoeklichten. En aan de grijze stenen mu ren verspreiden lampen een zacht licht. Boven schiet het houten gewelf, het wonder van middeleeuws Europa, omhoog. Westminster Hall is een deel van cies zoals zij zaterdag onder verheve- ;at wijlen koning George V eens ner omstandigheden getuigenis zullen loemde zijn „paleis in Westminster, afleggen van hun verering voor irecies in het hart van het Britse Churchill, de onvergetelijke strijder nperium!" In hetzelfde gebouwen- voor Engelands voortbestaan als na- omplex aan de oever van de Thames tie. m De Gaulle de Thames evinden zich het Lagerhuis, het logerhuis en de grote klokketoren, eiker spel en uurslagwerk, de Big len. op de dag van de begrafenis uilen zwijgen van het ogenblikaf. parlement toe te spreken. Churchill (die toen geen premier meer was) was ook aanwezig. Wat De Gaulle zei over de glorie van Frankrijk en het erfdeel van het Westen is grotendeels vergeten. Nooit zal echter worden vergeten de manier, waarop hij het zei en hoe hij, door een meesterstuk, van redevoeringskunst zelfs door Churchill niet geëvenaard erin slaagde te eindigen op het ogenblik, waarop de Big Ben het middaguur sloeg. De saamgedromde parlementsleden zaten een minuut in verbijsterd stil zwijgen. Toen verhieven zij zich van hun plaatsen om De Gaulle toe te juichen zoals zij eens Churchill had den gedaan. Het grote ogenblik voor Churchill in de Westminster Hall was eerder gekomen. Het was voor hem vervuld met enigszins droeve herinneringen. Dit gebeurde in een verenigde zitting van Lager- en Hogerhuis om hem te heeft een spanning van ongeveer 23 land geschilderd portret van Church- it de stoet Op 7 april 1960 stond president De Gaulle tijdens zijn staatsiebezoek aan Londen op de brede trappen van de Westminster Hall Hall om de beide huizen r St. Pauls kathedraal vertrekt. Hier zijn koningen gekroond en fgezet. Hier heeft Karei I zijn op- tandige onderdanen het vonnis horen iltsprekcn. dat hem naar het blok ran de scherprechter verwees. Guy Fawkes Guy Fawkes. die. beschuldigd was an een poging, het parlementsge bouw in de lucht te laten vliegen, was ilechts een dergenen die hier dat ver- Rhrikkelijke vonnis voor verraad boorde uitspreken: te worden opge- iangen, levend te worden losgesneden sn na het openrijten van de buik te worden gevierendeeld. De Hall werd in de elfde eeuw gebouwd door William Ilufus, de meest geliefde zoon van Willem de Veroveraar. Van dit gebouw zijn alleen .de muren nog «ver. Koning Richard II heeft de Hall in de veertiende eeuw overdekt met „iUORUU ilcl «n dak vin «teekbalken. eren op" zijn ÏOite "verjaardag. die hij I buraï^Ta'ss meldt.' dardT'epidKnie Zijn timmerlieden hebben een pres- beleefde op 30 november 1954. Als van Spaanse griep in Leningrad op _tie geleverd, waaraan men zich verjaardagsgeschenk had het parle-'de terugtochl is na in dc eerste helft nooit te voren had gewaagd. Het dak'ment hem een door Graham ^Suther-1 van januari zwaar te hebben ge woed. .,Een nieuwe uitbreiding is ech ter niet uitgesloten", aldus Tass. Ter bestrijding van de epidemie waren in Leningrad zevenhonderd artsen en dui zend studenten in de medicijnen in geschakeld. Van een aantal bedrijven en fabrieken waren auto's gevorderd doen als ambulance- Geen Spitfires en Hurricanes boven Londen LONDEN De Britse lucht macht vindt het niet verantwoord, de enige overgebleven twee Spit fires en een Hurricane jachtvlieg tuig te laten deelnemen aan de plechtigheden bij de begrafenis van Churchill. De toestellen die zo'n grote rol hebben gespeeld tijdens de tweede wereldoorlog zijn te oud voor het bewijzen van deze laatste eer. Een van de Spitfires Is gisteren proefgevlogen boven het graaf schap Norfolk. Het toestel fun geerde uitstekend. Tenslotte werd echter besloten dat het risico te groot zou zijn. Eenmotorige toestellen die bijna vijf en twintig jaar oud zijn zouden op geringe hoogte boven Londen en in winterweer een gevaar vormen. Daarom is besloten dat zaterdag moderne straalvliegtuigen deel zul len uitmaken van de plechtigheid door over Londen te vliegen. Dertien piloten die deelnamen aan do strijd boven Engeland zullen in de stoet meelopen. WOENSDAG 27 JANUARI 1965 DEN HAAG. De Amerikaanse maat schappijen International Standard Elec tric Corporation en de American Meter Company hebben samen de Internatio nale Gas Apparaten NV, die meet- en regelapparatuur voor de aardgasvoorzie ning in Nederland en andere landen van West-Europa zal gaan leveren. In het Noordbrabantse Kaatsheuvel heeft men inmiddels fabrieksruimte verworven. De produktie zal daar binnenkort beginnen. De fabriek zal zich o.m. bezig houden met de licentievervaardiging van meet- flenzen, gaskranen, apparatuur voor het boren en aftakken van gasleidingen onder hoge druk en aard-ankers voor het in de bodem verankeren van gasleidingen. Geen monetaire unie voor 1970 ANTWERPEN De ministers ran financiën van de EEG-landen zijn gis teren op hun bijeenkomst in Antwer pen tot de conclusie gekomen dat het onmogelijk is voor 1970 van de EEG een monetaire en fiscale unie te ma ken, zo is in conferentiekringen ver nomen. De ministers kwamen tot de ze conclusie ondanks de dringende waarschuwing van de vertegenwoordi ger van de Europese commissie dat de economie van de EEG ernstig uit haar evenwicht zal raken als de maatrege len tot monetaire en fiscale harmoni satie geen gelijke tred houden met de integratie op andere gebieden. De ministers, die het er overigens in beginsel over eens waren dat het doel een gemeenschappelijke fiscale en monetaire politiek is, waren van oordeel dat dit zulke ernstige natio nale vraagstukken zal oproepen dat de EEG er niet op mag hopen haar doel te bereiken voor 1970, het einde van de overgangsfase van de EEG. Voor 2400 leerlingen schoolgemeenschap AMSTERDAM Het plan om in Am sterdam een schoolinr-.chting tot stand te brengen die bedoeld is als openbare school voor alle kinderen uit één wijk. die voortgezet onderwijs volgen begint vastere vorm aan te nemen. Wethouder dr. P. J. Koets heeft de hoop dat deze „schoolgemeenschap" met ingang van de cursus 1966/1967 in werking zal kunnen treden nog niet opgegeven. De „schoolgemeenschap", die op een terrein van zeven hectare in de tuinstad Osdorp zal verrijzen zal plaats bieden aan ongeveer 2.400 leerlingen. Zij is wat betreft het bouwvolume dat zij vergt slechts te vergelijken met enkele ,,cam- pusscholen" in Amerika. De kosten van de Osdorper schoolgemeenschap waarin niet de verschillende onderwijsinrich tingen onder een dak zullen komen, maar waarin alle leerlingen die bepaalde les sen volgen bij elkaar ondergebracht zullen worden bedragen naar schatting twintig miljoen gulden. Onrustige Zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtablutten Eis twee jaar wegens bedreiging van het leven Op 25 juli 1964 zat de vrouw op het achterschip van de Amsterdam 3 bij .Baarlo toen de schipper plotseling riep: „Daar is hij weer" en inderdaad, op de wal stond J. met de revolver, roepend, dat hij ze allemaal van kant zou maken. De vrouw schoot de roef in, net voordat er van de wal af een ,^,TT^ m schot klonk. Later vond de schippers- ROERMOND Twee jaar ge- knecht een paar kogelgaten vangenis met aftrek vroeg vandaag de officier van justitie bij de Roer- mondse rechtbank mr. W. Uiter- waal tegen de 43-jarige Amster damse bakker J. J. die in juli 1964 onder de gemeente Baarlo met een revolver een schot had gelost op zijn vrouw Cornelia Veerhuis. Dit vand van de roef en de politie vond er nog een in een schuur aan de overkant van het water. J. zei, dat hij niet had willen doden maar alleen maar schrik had willen aanjagen om de vrouw weer bij zich te krijgen. De officier liet poging tot doodslag met voorbedachte rade vallen i kin vooruit. En met een halve glim lach en een halve snauw bedankte hij voor „dit opmerkelijke voorbeeld van moderne schilderkunst". Het portret is nooit meer gezien. Wellicht komt het na verloop van tijd weer tevoor schijn? MOSKOU Het Russische pers- meter, zonder enige tussensteun. Zo- Iets was nog nooit eerder gebeurd. Gespaard Gedurende de tweede wereldoorlog heeft het brandbommen op het palies m j ui. van Westminster geregend Het par- de hcm lementslid Walter Elliot had de brandwacht. Hij had de keus tussen redding van het Lagerhuis of van Westminster Hall, want er was op een bepaald ogenblik niet voldoende ma terieel om beide te redden. Elliot koos het Lagerhuis te laten afbranden en de Hall te redden. Niemand heeft ooit kritiek op deze keus uitgeoefend. De zaal van het Lagerhuis, zelf na een vroegere brand gebouwd, was in feite nog geen eeuw oud. Gedurende het lehele middeleeuwse tijdperk was de lall de zetel van het Koninklijke hof. Toen Hendrik VIII vervolgens naar Whitehall verhuisde, werd de Hall rechtbank en het toneel van grote Itaatsprocessen. ill zelf aangeboden, Sutherland wordt erkend als misschien de grootste le vende Britse portretschilder. Church ill, die zelf schilderde, hield er gepro nonceerde opvattingen over de schil derkunst op na. Carolina In de vorige eeuw heeft koningin Carolina zich daar verdedigd tegen door haar losbandige echtgenoot, George IV. tegen haar ingebrachte beschuldigingen van overspel. Het pu bliek stond aan de zijde van Carolina. George zag van zijn poging af, zich van haar te laten scheiden, maar hield haar verwijderd van zijn kroning op 19 juli 1821. Carolina stierf hetzelfde jaar van verdriet. Zij werd niet op een praalbed opgebaard. De Engelsen maakten van haar begrafenis een demonstratie van hun Vr«nVtiHn. T%re- MEPPEL Van het station Meppel zijn gisteravond twee Frie se jongens, Ulke Jager (21 jaar) en Je lie de Boer (20 jaar), beiden uit Drachtstercompag- nie. met 237 Neder landse geiten en 277 biggen vertrokken naar Griekenland. De geiten van het witte sane-type zü" het gehele land opge kocht door de N V. Vee- export Friesland. De biggen komen uit dc omgeving van Meppel en zij werden in het kader van een hulpprogramma gratis overgedragen aan ge zinnen in de armste streken van Kreta. De dieren zijn eerst enige tijd in quaran taine geweest. Dins dagavond was het uit eindelijk zover dat de lange reis, die zo'n 9 a 10 dagen zal duren. naar de Griekse ha venstad Piraeus kon beginnen. Onderweg slapen Ulke en Je lie tussen de geiten. Dat is de enige manier om warm te blijven. Want de wagons zijn niet ver warmd. Op Kreta zul len de beide Friezen ook helpen met de distributie van de gei ten en de biggen. Dat betekent vermoeiende reizen van vele hon derden kilometers vaak de bergen in. Voor de bergbewo ners in Griekenland en op Kreta is een Nederlandse geit een rijk bezit en in som mige dorpen zal de hele bevolking de klei ne expeditie opwach ten. De geiten worden in de verschillende dorpen onder de in woners verloot. Ulke heeft al eens eerder een transport geiten naar Griekenland ge bracht. Voor Je lie is het de eerste reis. Represaille na uitwijzing MOSKOU De Sowietunie'l»" Verklaart vesens „activiteit die on- verenigbaar is met de status van geac- heeft gisteren de eerste secretaris crediteerd diplomatiek personeel, van de Amerikaanse ambassade in Volgens een perscommuniqué -iks Moskou, r,ij ctni'Amerikaanse ambassade had Richard Stolz, beschul- rikaans„ functionar\s de besel rikaanse functionaris de beschuldigingen digd van spionage en hem gelast van de hand gewezen en om nadere hpt land te verlaten In een door lichtin* gevraagd. De Russische functio- net tana ie veriaten. in een aooi nans dje de nQta overhandigdei had Kh. de Amerikaanse ambassade ont- ter verder niets willen zeggen, vangen Russische nota wordt ook P'Russische maatregel volgt op de j D j. .uitwijzing door Amerika op 7 januari verklaard, dat een Rus, die slechts |van de Russische ambassaderaad Boris wordt aangeduid als „burger B.", Karpowitsj in verband met spionageac- jiji --ej Itiviteit. De Amerikaanse ambassade in in december ]1 is geearresteerd Moskou zegt dat wel duidelijk schijnt, wegens spionage voor de Ameri- dat de uitwijzing van Stolz een vergel- kanen. dingsmaatregel is. De Rus B, had volgens de nota in' contact gestaan met de voormalige eer-i ste ambassadesecretaris Kenneth Kerst. I die vorig jaar november uit Moskou ver-j trok toen zijn ambtsperiode daar was ge ëindigd. De Russen zeggen, dat de nu, uitgewezen Stolz rechtstreeks betrokken gebeurde toen de vrouw zich P°ëin6 tot doodslag maar hield het aan b^rd van het schipAmster- j - dam S3' bevond, dat bij Baarlo, bij de sluis op de Maas lag. De verdediger, mr. W. Bonsel uit Venlo, bepleitte clementie en achtte In juni 1962 was hij met Corneliaeveneens de bedoeling om te doden getrouwd. Zij verhuurden onder niet aanwezig. De kogelgaten in de meer kamers aan de Oude Zijds roefwand kon de schipper er ook wel Voorburgwal. In 1964 vond J. dat ingeboord hebben, meende hij zijn vrouw te weinig verdiende, T-J— waarop het tot een hevige twist kwam, waarna Cornelia er van door ging en haar heil zocht bij de schipper van de „Amsterdam 3". Achtervolging Jansen te belasten. Hij vroeg een straf, gelijk aan het voorarrest, nl. acht maanden en onmiddellijke in vrijheidstelling van zijn cliënt, het geen de rechtbank afwees. Dat zinde J. slecht Hij wilde haar SochcinclriO flirt terug hebben en vervolgde haar en de mi L schipper het hele land door met bedreigingen. Zo had hij het tweetal in Haarlem klem gereden met een auto en de vrouw een slag in haar gezicht gegeven. In juni vuurde hij van de wal, ergens bij de gemeente Houten langs het Amsterdam-Rijnkanaal, tienduizend Ch op haar uit een revolver, maar de Indonesië nu pas zijn ware vrienden vrouw dacht toen. dat het geen van valse kan onderscheiden. Onder deze echte revolver was. De schrik sloeg j wapenbroeders nam China haar echter om het hart toen met Peking PEKING Indonesië's minister van buitenlandse zaken Soebandrio blijft vriendelijke dingen zeggen aan het adres Peking-China. Voor een gehoor van haar zuster uit Haarlem te horen kreeg dat hij wel degelijk een revolver had en gedreigd had zijn vrouw en ook de schipper „kapot te zullen schieten". ooraanstaande plaats i Soebandrio voert dagelijks besprekin gen met de Chinese premier Tsjoe En-lai en minister van buitenlandse zaken Tsjen JL Leden van de Chinese generale «taf nemen meermalen aan de gesprekken deel. i gra- Ruim 45.000 politieke gevangenen achter het IJzeren Gordijn STRAATSBURG Een speciale com missie van de Assemblee van de raad van Europa heeft de volgende raming op- Ïemaakt van politieke gevangenen in losteuropese landen: Oost-Duitsland 15.000 Roemenië 10.000. Bulgarije 5.000 tot 7.000, Tsjeehoslowakije 4300, Albanië 4.000 en Hongarije 200. Hierbij is nog geen rekening gehouden met circa 9.000 mensen die volgens de commissie in deze landen gevangen zit ten in arbeidskampen. I In de nieuwe „geschie denis van de Sowjet- unie" ten behoeve van de studenten, wordt de rol die de voormalige leider van Rusland, Chroesjtsjef, heeft ge speeld, nauwelijks ver meld. Het werk is gister morgen in de Moskouse Bibliotheken ten verkoop aangeboden. „De ge schiedenis van de Sow- jetunie" bestrijkt de pe riode van 1917 tot 1961. Wat Chroesjtsjef aangaat wordt slechts vermeld, dat hij met andere ver antwoordelijke militaire leiders in de Tweede Wereldoorlog, in juli 1942, militaire bevoegd heden uitoefende in zijn hoedanigheid van lid van de militaire raad voor het front van Stalingrad. Verder is nog aangege ven, dat hij in 1953 eer ste secretaris was van de partij. Over het optreden van Chroesjtsjef als re geringsleider wordt met geen woord gerept. I De Italiaanse filmre gisseur Carlo Ponti, echt genoot van de Italiaanse filmster Sophia Loren, is, blijkens de Franse Staatscourant van 24 de zer. op 21 januari Frans staatsburger geworden. Sensatiezuchtige bladen in Parijs wisten direct te vertellen dat Ponti Fransman is geworden om zijn vrouw te kunnen trouwen. Het Italiaanse huwelijk is namelijk riet geldig. I Volgens een Ameri kaanse geleerde, prof. Frederick Fischbach, maakt het licht der ster ren een nieuw*» maar bruikbare method» mo gelijk om de weersvoor spellingen te verbeteren. De geleerde stelt voor een satelliet in de ruimte te brengen, die de bre king meet van het ster renlicht, dat door de at mosfeer van de aarde dringt. Uit de mate van breking kan dan worden afgeleid, hoe dicht de lucht op verscheidene hoogten boven de aaTde vast te stellen. I In Siberië ls, volgens een bericht van het Rus sische persbureau Tass, een volledige geautoma tiseerde steenkolenmijn in uedrijf gesteld. Er kunnen 16.000 ton steen kolen por dag vordeu geproduceerd. A

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7