Ontwikkeling verheugend, maar nog niet ver genoeg is net zo lekker als de duurste Amerikaan! maar# Oct Geloof inspireert moeder tot grote daden Kurz Geen voorbereiding op de ouderdom Een woord voor vandaag Thema vierde assemblee Wereldraad gekozen Zuid-Hollandse synode veroordeelt heengaan Natuurzuivere Minder predikanten en meer vrijwilligers voor pastorale werk nodig Voor hem.voor haar BRYLCREEM 2 WOENSDAG 27 JANUARI 1965 Moderne mensen houden zichzelf niet voor de gek. Dat lekkere sigaretten niet duur behoeven te zijn, bewijst Silky: 20 heerlijke Amerikanen van eerste klas plantage-tabakken voor mm mm Christendom-van-de-praktijk AMSTERDAM Een vrouw, die het geheim van het „wandelen met God" kent, vriendelijk, ar beidzaam, bescheiden en met enor me wilskracht bezield. Dat is moe der Gertrud Kurz, die zaterdag de Albert Schweitzerprijs heeft ont vangen. Al zal ze het voor geen geld van de wereld willen beken nen, toch blijft juist dat van haar mag worden opgemerkt: meer dan duizendvoudig heeft zij waarge maakt het woord van Christus „In zoverre gij dit aan één van Mijne minste broederen hebt gedaan, zo hebt gij het Mij gedaan". Wie is deze moederlijke 74-jarige vrouw, op wie de ouderdom geen vat schijnt te krijgen, wie het verdriet niet neer kan slaan enkele weken geleden verloor zij haar zoon en die grote indruk heeft gemaakt op wijlen koningin Wilhelmina, zo groot, dat deze vorstin na een vastgesteld gesprek van een half uur met Mutter Kurz spontaan uitriep: „Met u zou ik wel een hele nècht willen praten"? (Hetgeen dan ook gebeurde want op Het Loo wisselden beide vrouwen tot langer dan drie uur in de nacht gedachten...) Mevrouw Kurz Zwitserse en wedu we van een rector in Bern. Zij is in heel Zwitserland bekend door haar humanitaire arbeid waarvan zij onaf gebroken vertelt in spreekbeurten (die het nodige geld voor het werk moeten opleveren). Wie het station in Bern verlaat en een willekeurige taxichauffeur aanschiet behoeft alleen maar Mutter Kurz te zeggen om voor de juiste deur in de stad een kleine flat in een heel gewone buurt te worden afgeleverd. Boordevol Voorbeeld voor jongeren (Van een onzer redacteuren) Vakcentralen over rapport-Verdam: het toilet toe: allemaal namen van' mensen die werden of nog moeten worden geholpen: Russen, Hongaren, Serven, Kroaten, vluchtelingen uit Hong Kong. Maar het begon met de Joden. Frau Gertrud Kurz kwam in 1939 )or het eerst in aanraking met de g. Kruisridderbeweging, die in Christus' naam een verzoening tussen de aartsvijanden: Duitsers en Fransen wil bewerkstelligen. i tweede wereldoorlog maakte een eind aan dit streven maar er waren genoeg andere mogelijkheden om iets van hetgeen men wel prak tisch Christendom pleegt te noemen gestalte te geven. In korte tijd wist mutter Kurz in haar geboorteland een organisatie op te bouwen die vluchtende Joden te hulp kwam. Door haar toedoen ging er zo nodig voor naar de bonds president wisten duizenden Joden met name vanuit Frankrijk het veili ge Zwitserland binnen te komen. Daarbij bleef het niet; zij verzorgde deze mensen ook zo goed ze kon. Het waren Joden die voor het eerst „moeder Kurz" gingen spreken. Het geen ze inderdaad in vele opzichten is: in haar zorgen, in haar intuïtief weten wie en waar allereerst gehol pen moet worden, in haar opbeuren de, getuigende gesprekken, haar gees telijke bijstand dus. Na de oorlog bij de opbouw van dej staat Israël wist ze vele jongeren te inspireren te gaan helpen ter plaatse. Ze verzet zich zeer scherp tegen elke (ook verhullende) vorm van anti semitisme omdat naar zij zegt „wij een bijzondere Goddelijke roe ping t.o.v. het Joodse volk hebben tot op de huidige dag". Hetgeen weer niet betekent dat ze Israëli's voor zou willen trekken. „Haar" jongeren helpen evenzeer r mogelijk de Mohammedaanse volken rondom Israël. UTRECHT Het overlegorgaan van het NVV, het NKV en het CNV heeft gisteren een verklaring uitgegeven n.a.v. het rapport-Ver dam, waaruit duidelijk blijkt, dat het overlegorgaan de ontwikkeling verheugend acht, maar dat er nog vele punten zjjn waarop de vak verenigingen van mening verschil len met de staatscommissie en ver der hadden willen gaan. Beroepsrecht sluitstuk grotere openheid Verheugd zijn de vakcentralen over het feit dat de commissie zich positief heeft uitgesproken over de toeken ning van het enquêterecht aan de werknemers. I Bepaald jammer vinden de vakcentra- Zo stemmen de opvattingen van de Ien het dat het beroepsrecht niet als commissie over grotere openbaarheid noodzakelijk sluitstuk van grotere open- tot voldoening, aldus de vakcentralen. £u £n™è"rM moeten SS, maar ZIJ achten de afwijzing door debel„ePiike beleidsbesluiten In de grotere meerderheid van de commissie van de ondernemingen (verplaatsing, sluiting, ,:~U1 1-4 verkoop, fusie.) De commissie-Verdam, aldus het overlegorgaan, loopt achter bij de publieke discussie. Zelfs de werkge- van de meerderheid van Verdam, dat een op andere wijze gestelde raad van commissarissen (met een arbeiderscommissaris) binnen de derneming een overwegende positie dient in te nemen Daartoe moet dit instituut volgens de vakcentralen beslissende be voegdheden hebben ten aanzien van dt benoeming van directieleden en de vast stelling van de jaarstukken. In dit verband betreurt het overleg orgaan het, dat in de voorstellen van staatscommissie de bestemming winst blijft voorbehouden aan de aandeelhoudersvergadering. publikatieplicht voor grotere gesloten nv's onbevredigend. Het argument dat deze nv's geen beroep op de kapitaal markt doen, doet niets ter zake voor wat de werknemersbelangen betreft. Beroepingsrverk bepaalde opdracht voor Amsterdam-N.): M. Vos te Ransdorp; te Oudega (W.): W. F. Kuil te 't Woudt-Den Hoorn; te Wouwaterswoude en te 'Oosterwolde: A. Vlietstra. kand. te Hoogeveen. GEREF. KERKEN Beroepen te Hornhuizen-Kloosterbu- ren: A. C. Verheul, kand. te Nijkerk. Bedankt voor Stiens: P. C. Meijer te Valthermond. versverbonden hebben zich bereid klaard mee te zoeken naar een construc- t oetsing van bepaalde ondernemingsbesluiten. het rapport-Verdam aanbevolen maatregelen voor een betere functione ring van de ondernemingsraden achten de vakcentralen kv/alitatief gezien van wei- nig betekenis. Het is inderdaad belang rijk dat de ondernemingraad raadpleegd wordt over de gevolgen voor werknemers ingrijpende maatrege len, maar nog beter zou het zijn wanneer met de ondernemingsraad vooraf overleg gepleegd wordt. Als een ernstig gemis in het rapport- Verdam wordt gezien dat elke nadere beschouwing over de medewerking werknemerszijde aan de hoofdlijnen het personeelsbeleid ontbreekt. Het c legorgaan onderschrijft het standpunt (Van onze Haagse redactie) SCHEVENINGEN Wee de mens, die onvoorbereid de ouder dom tegemoet gaat. Hij treedt zijn laatste levensfase binnen als een geestelijk minder valide. Vreemd is het dat de maatschappij zich wel alle moeite getroost om de jonge mens voor te bereiden op de vol wassenheid, maar verstek laat gaan waar het de voorbereiding op de laatste levensperiode betreft. Met dit voor ogen heeft de Neder landse federatie voor bejaarden zorg (waarin alle instanties en per sonen die zich met het bejaarden zorg bezig houden, samenwerken) het zich tot taak gesteld de voorbe reiding op de pensionering tot onder werp van studie te maken. Op de intieme viering van het 10- De zogeheten christelijke vredesbe weging van mevrouw Kurz is uiter aard al evenzeer gekant tegen rassen scheiding. Vandaar een activiteit in samenwerking met de Zuidafrikaanse negerleider Luthuli in de z.g. partner shipbeweging die blank en zwart wil samenbrengen in arbeidsgemeen schappen. Een streven dat vanwege een verbod in Zuid-Afrika zélf in Tanganjika op bescheiden schaal toe passing vindt. Uithoudingsvermogen Velen staan versteld over het uit houdingsvermogen van deze van ge stalte zo kleine vrouw, die aan vijf slaap per etmaal voldoende schijnt te hebben. Het geheim moet haar geloofskracht zijn, „die bergen kan verzetten". Terecht heeft een jongere, één van de velen die ze heeft geïnspi reerd op een ontwikkelingseiland als het Griekse Levkaz, op Sicilië waar sociale verheffing der massa bitter nodig is, of waar dan ook te gaan helpen, eens van deze kleine grote vrouw gezegd: Wie een kwartier naar Mutter Kurz zit te luisteren geneert zich de handen nog niet uit de mouwen te hebben gestoken! beweging bij ds H. J. Huys De schrijver van de brief aan de Hebreeën is niet bang om te spreken over het vergeten bloed van Jezus Christus". Hij, zegt hij, „heeft zichzelf als een smetteloos offer aan God ge bracht." Daardoor kan het bloed van Christus „ons bewust zijn reinigen van dode werken om de levende God te dienen. Die laatste zin is waard om gelezen en herlezen te worden. Er staat niet wat we denken dat er staat. Als wij denken aan de reiniging door Christus volbracht denken we aan reini ging van schuld, van zondenvan ongerechtigheid. Maar daar gaat het hier niet om. Natuurlijk moeten we ook daarvan ge reinigd worden, maar de schrijver denkt hier aan iets totaal anders. We moeten bovendien gereinigd worden van „dode werken". Het zit er bij ons ingehamerd„Wie goed doet goed ontmoet", zo zelfs dat we er een godsdienst van dteigen te maken. Wie goed leeftwordt door God op de schouder geklopt. En we maken er dan van „Wie goed doet God ontmoet," Maar niets is minder waar. Onze goede werken, onze beste daden kunnen de weg niet tot God forceren. Er staat meer tussen God en de mens dan zijn zonden, zijn daden alleen. De bijbel zegt het ergens kei hard: Wie niet in Christus gelooft: „de toorn Gods blijft op hem." De mens leeft niet alleen vervreemd van God. hij wordt vervreemd van God geboren. Zijn beste daden blijven dode werken. Niet wat wij wij doen brengt onst tot God. Genade brengt God tot ons. Wat gebeuren moest is door Hem volbracht in het offer van Christus. Maar juist daarom mogen we nu God dienen, niet opdat wij aangenomen worden, maar omdat wij aangenomen zijn. In goede werken zit geen ver dienste, maar ze moeten een uiting van dankbaarheid zijn. Niet wij doen iets opdat God iets terug zau doen, maar God deed alles en nu mogen wij iets terug doen. We lezen vandaag: Genesis 19 116: „Zie, Ik maak alle dingen nieuw ENOEGOE NIGERIA Het Centraal Comité van de Wereld raad van Kerken heeft wel het thema voor de volgende wereld assemblee, maar nog niet de juiste datum en de stad. De vierde we reldbijeenkomst zal gehouden Ds. A. M. Franssen overleden BORGER Op 65-jarige leeftijd is overleden ds. A. M. Franssen, emeritus predikant van de Gereformeorde Kerk van Borger. Ds. Franssen werd 11 juli 1901 te Arn hem geboren. Op 6 november 1932 werd hij bevestigd tot christelijk gereformeerd predikant te Biezelinge. Hij diende deze gemeente tot 1944, Na zijn overgang tot de Gereformeerde Kerken verkreeg hij in 1950 een evangelisatie-opdracht te Finsterwolde. In 1953 werd hij werd be roepbaar gesteld door de classis Win schoten, waarna hij 17 januari 1954 zijn intrede deed in Borger. Om gezondheids redenen werd hem eind vorig jaar eer vol emeritaat verlend. Ds. Franssen zal in Borger worden begraven. MULO-DIPLOMA A en B RESA - Hilversum Bekende Schriftelijke cursus Tel. 45432 P.s.-en nu gereed jarige bestaan van de federatie Seinpost te Scheveningen konden de genodigden de nieuwste brochure inkijken en enkele filmpjes zien beoordelen, die mogelijk binnen korte tijd in ons land in circulatie zullen komen. In de brochure „zieke bejaarden thuis" wordt gesteld, dat de huisarts over het algemeen te weinig tijd aan de bejaarde patiënt kan besteden er te weinig aandacht besteed wordt aan adviezen met betrekking tot de hygiëne, voeding en leefwijze. De opleiding van de medicus schenkt onvoldoende aandacht aan de vorming van de toekomstige arts met betrek king tot het kunnen leggen en han teren van relaties met patiënten. Door gebrek aan studietijd en goede cursus sen bezit de huisarts te weinig kennis van de mogelijkheden die de moderne wetenschap zijn bejaarde patiënt biedt. Een goede instelling van de arts ten opzichte van bejaarden is van DELFT De particuliere sy node van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) van Zuid- Holland heeft het beleid van haar afgevaardigden ouderling G. van der Leeden te Schiedam en ds. J. J. Verleur te Lisse afgekeurd. De onderbreking, c.q. afbreking van hun synod ewerk is in strijd met de machtiging, die hun door de parti culiere synode was verleend als afgevaardigde ter synode, aldus deze p.s. De particuliere synode, die haar uitspraken deed met 17 tegen 3 stem men, sprak verder onder meer uit. dat de afgevaardigden alsnog hebben te handelen overeenkomstig hun last, volmacht en stipulatiën.. Zuid-Holland is daarmee de vierde en laatste particuliere synode, die een uit spraak heeft gedaan over de moeilijk heden ter generale synode. In novem ber verlieten 12 van de 32 synodeleden de generale synode naar aanleiding van de behandeling van de zaak-ds. Van der Ziel, te weten vier van Overijssel-Gel derland, drie van Noord-Holland, twee van Utrecht, twee van Zuid-Holland een van Zeeland. De particuliere synode van Overijssel- Gelderland stelde zich in grote lijnen achter haar afgevaardigden. Dezen zijn daarop naar de generale synode terug gekeerd. Drie van de vier zijn er na ge houden besprekingen gebleven, overigens met behoud van hun bezwaren. De particuliere synode van Noord-Hol land steunde eveneens de afgevaardig den, die de synode verlieten, en besloot zelfs, dat er geen Noordhollandse afge vaardigden meer op deze synode zouden verschijnen, als de synode niet zou be sluiten de zaak-ds. Van der Ziel nog ins opnieuw te behandelen. De particuliere synodes van Utrecht 1 Zuid-Holland hebben het beleid hun „bezwaarde" afgevaardigden vei deeld en hen opgeroepen weer ter sy node terug te keren. Deze vier hebben daar echter geen gevolg aan gegeven. De p.s. van Zeeland c.a. heeft de zaak iet in een speciale vergadering behan deld, evenmin als de particuliere sy nodes van die ressorten, waarvan allï afgevaardigden ter synode bleven, te weten Groningen, Friesland en Drenthe. BAZEL Een van de pioniers var de oecumenische beweging, dr. Alphon: Koechlin, is tachtig jaar geworden. Koechlin was onder meer president de YMCA en van de federatie protestantse kerken in Zwitserland. frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. (Van onze kerkredactie) GRONINGEN De baptisten predikant ds. Ph. Lindeman is van mening dat het beter is het aantal predikanten te verminderen en kleine gemeenten te laten dienen door voorgangers die hun geeste lijk werk verrichten naast hun dagtaak. Hij schrijft dit in het jongste nummer van het weekblad van de baptisten „De Christen". Als regel zou ds. Lindeman graag zien dat een baptistengemeente met minder dan 200 zielen geen predikant beroept en twee gemeenten die samen 200 tot 400 zielen tellen één predikant kiest. Daarmee zou het aantal geho noreerde predikanten drastisch ver minderen en zouden de gemeenten veel meer niet-betaalde krachten moeten inschakelen. Onder een dergelijke regeling zou den de predikanten in staat zijn om veel. meer specialistische arbeid te verrichten. De'niet betaalde vrijwilli ge krachten zouden ingeschakeld moeten worden bij zowel het predik werk als het huisbezoek en bij andere vormen van pastorale arbeid. Brief Ds. Lindeman reageert op een brief van de Uniecommissiê, het modera- men van de Unievergadering aan de gemeenteraden (De baptisten kennen geen plaatselijke kerken en dus ook geen kerkeraden). In deze brief wordt aangeraden het minimumsalaris voor de baptistenprê- dikanten te stellen op 10.000 gulden, maar daarin zit dan ook alles ver werkt, zoals huur, vakantietoeslag, belasting, a.o.w. en pensioenpremie die nog afgetrokken moeten worden. Vele baptistenpredikanten verdienen nog minder op het ogenblik en slechts weinigen meer. Selectie Veel predikantenwerk kan door niet-betaalde krachten gebeuren, meent ds. Lindeman, als meer gelovi gen bereid waren hun tijd en gaven in dienst van de gemeenten te beste den en gemeenteleden in het alge meen de dominee slechts zouden wachten als dat werkelijk nodig Volgens deze Groninger predikant zal onze steeds gecompliceerder wordende samenleving de gemeenten steeds meer in deze richting drijven. Hij meent dat er geen principieel verschil is en mag zijn tussen de betaalde werker en de niet betaalde werker. Tevens kan dan een strengere selectie worden toegepast met betrekking tot de relatief.kleinere predi- kantengroep. Een dergelijke regeling zou ook het beroepingsniveau op een ander niveau brengen. De volgens een redelijke schaal goed gehonoreerde predikant zou zonder bezwaar deel kunnen nemen aan een schema volgens welk een redelijke ver schuiving en plaatswisseling zou kunnen plaats vinden. Na zijn theologische studie zou kandidaat eerst als onbezoldigd, hooguit gesubsidieerd werker, het liefst met een maatschappelijke werkkring kunnen worden ingeschakeld. Pas daarna moet hij beroepbaar worden gesteld. worden onder de spreuk: „Zie, Ik maak alle dingen nieuw", in het jaar 1968. Zowel Athene als Addis Abeba zouden graag de afgevaar digden willen ontvangen. Deze vierde assemblee zal groter worden dan ooit te voren. Omdat se dert de laatste assemblee in New Del hi het aantal ledenkerken aanzienlijk is toegenomen zal het aantal officiële afgevaardigden worden verhoogd van 608 tot 750. Ieder van de nu 214 ledenkerken kunnen minstens één afgevaardigde zenden. De grotere kerken kunnen meer afgevaardigden sturen naar ra to van het aantal leden. Het Centraal Comité aanvaardde vijf kerken als lid. Daardoor steeg het aan tal kerken dat deel uitmaakt van de We reldraad tot 214. Onder die vijf kerken bevindt zich ook de Indonesische Chris telijke Kerk van Java, die reeds lid was van de Hervormde Wereldbond. Volgens haar opgave telt deze kerk 32.000 lid- Voor de afvaardiging uit het wes ten zal weinig veranderen, maar de Oosterse orthodoxie zal veel meer afgevaardigden kunnen zenden dan voorheen. Tot nu toe waren de twee grootste confessionele delegaties de presbyteriaanse en lutherse, die ieder 103 plaatsen konden bezetten. De oos- ters-orthodoxen zullen naar de volgen de assemblee echter 126 afgevaardig den kunnen benoemen. Door het grote aantal leden van de Russisch Orthodoxe Kerk zal het patriarchaat van Moskou 35 leden kun nen benoemen, dat is slechts één min der dan de grootste twee delegaties, die van de Duitse Evangelische Kerk en de Methodistenkerk in de Verenig de Staten die ieder 36 afgevaardig den zenden. Het Centraal Comité dat ieder jaar of iedere anderhalf jaar bijeen komt besloot voorts de assemblee te advi seren om in het vervolg in plaats van een Centraal Comité van 100 leden een comité van 120 leden te benoe men, opdat meer kerken vertegen woordigd zullen kunnen zijn. Boekenhoek Zoals wij, gedichten door Frans Kui pers. Nr. IV in serie Onze Dichters. Uitgave Opwenteling, Princessenlaan 3, Eindhoven. (32 blz., 2,50) Casanova's liefdesavonturen. Bewer king J. A. Sandfort. Uitgave L. J. Veen NV, Amsterdam. (612 blz., 5,50) Ondernemer en fiscus, door mr. dr. E. ten Tooren. Uitgave Van der Graaf Co. NV, Amsterdam. (146 blz., 7,50) Economische beoordeling van omzet belastingen, door dr. W. F. Nederstigt. Uitgave NV AE. E. Kluwer, Deventer. (144 blz., 12.50) Kris Kras Puzzelpret, door Evert Was senaar en Gerard Wiegel. Uitgave Kris Kras NV. Wouwermanstraat 42, Am sterdam. 1,50) Zeeman met verlof, door Jan Noorde- graaf. Uitgave C. de Boer Jr., Hilversum. (39 blz., 2,50) Gesloten gedichten, door Cees Noote- boom. Uitgave De Bezige Bij, Amster dam. (61 blz., 2,75) Etudes voor de rechterhand, gedichten door Clem Schouwenaars. Uitgave Man- teau, Den Haag. (48 blz., 4,90) Civiele en fiscale gedachten over op tierechten, door prof. mr. H. A. Driels- ma. Inaugurele rede Leiden. Uitgave NV AE. E. Kluwer, Deventer. (29 blz.. essentieel belang voor de behandeling van oudere zieken. De Federatie voor bejaardenzorg hoopt in de naaste toekomst ook metl verschillende televisieprogramma's de aandacht voor de voorbereiding op de pensionering te vragen. Vooral het bedrijfsleven kan hier een grote taak hebben. Het geheim van een goed verzorgd uiterlijk? Brylereem - de wereld beroemde Engelse haarcrème Brylereem houdt het kapsel de hele dag perfekt In model, Brylereem houdt haar en hoofdhuid fris en ge zond. Brylereem - ook voor Uw haar The perfect hairdressing fttCBJM (MEOE&IAND) U. - VOO* EM6B0S MOTAM, EGELANTIERSGRACHT 172-174, AMSTERDAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2