Joden niet bang voor Arabieren HOOFDSCHOTEL? VLEES! roos? alles se kan met cElalbiür Wie werkt aan een atoombom? Pastoor gaat jagen in Afrika Nederland wil geen definitieve data meer Bij verontreiniging geen raffinaderij bij Avlam PEUL., Aanzienlijk meer begroot voor sociale voorziening Amerikanen hebben een zon-nabootser Dr. Luijckx blijft bouw winkelcentra „plannen" /ft een. onte, hij 5 DINSDAG 26 JANUARI 1965 Akkoord verder verwijderd dan ooit (Van een medewerker) TEL Avrv In Israël is het slotcommuniqué van de dertien eerste ministers uit Arabische landen die in Cairo bijeen waren om maatregelen tegen Israël te beramen, niet ongelezen in de prullemand terecht gekomen. Over de on middellijke gevolgen van deze beraadslagingen maakt men zich echter niet al te ongerust. alle gepaste maatregelen zal nemen die i werd geboren vestigde hij zich als het noodzakelijk acht om haar belangen i jongeman in 1908 in Rotterdam waar hij te beschermen. En premier Levi Esjkol koffiemakelaar werd. In 1936 trok hij liet niet na aan te geven, wat dezeTgj belangen zijn toen hij uitriep: „het water van de rivier de Jordaan is voor ons van gelijke betekenis als het bloed dat door onze aderen stroomt". Grapje De Arabische premiers hebben zich er opnieuw over bezonnen welke maatregelen zij kunnen nemen ontwikkeling van Israel te kunnen tegengaan. Deze ontwikkeling houdt nauw verband met het Jordaan-pro- ject waarvan de eerste fase in Israel gereed is gekomen en waardoor de Negev van een roestbruine gruis- en rotsmassa kan worden omgetoverd in een grasgroene vruchtbare tuin. De Arabische leiders kwamen opnieuw tot de conclusie dat ondanks de enorme financiële offers enige (de Jordaan voedende en op Arabisch gebied gelegen) rivieren zullen moeten worden omgelegd. Onder druk heeft thans ook Libanon, de meest verzoe ningsgezinde van dc haatdragende naburen van Israel er in toegestemd, op haar grondgebied, „kunstwerken" te zullen laten uitvoeren om de Jordaan water te ontnemen, indien zij verschoond mag blijven van Egyptische soldaten die deze kunstwerken zouden moeten beschermen. Tiveedracht Indien de Arabische plannen zouden worden verwezenlijkt zou dat betekenen, dat de Israël binnenstromende rivier de Jordaan vijftig pet. minder water zal De bevolking van Israël is als het ware geobsedeerd door het tekort aan water. Het grapje en ieder grapje heeft een diepere ondergrond van „neem als u weer komt een litertje water mee uit uw Nederlandse overvloed", hoort men on telbare maken. En als men door het hete bruin-rode landschap van de Negev rijdt, met hier en daar reeds wat plekken groen van geïrrigeerde terreinen, dan wordt het duidelijk dat Israël eventueel een oorlog zal riskeren om het Jordaan- project te kunnen uitvoeren. Want met de ontginning van de Negev houdt de nog steeds in grote aantallen voortduren de immigratie nauw verband. Reeds is een deel van dit project in werking. Van het Meer van Tiberias is in juli een pijpleiding in bedrijf gesteld die het water naar de Negev voert. Reusachtige pompstations drijven het water door km open en 145 km gesloten kanalen 350 m omhoog door de bergen om het daarna naar het zuiden te voeren. Het merkwaardige is dat deze pijplei ding vaak maar enkele kilometers van de grens met het oorlogszuchtige Syrië gelegen nauwelijks bescherming heeft De leidingen lopen voor een deel langs de wegen, voor een ander deel door onbewoond bergland. In Eilaboen be zocht ik een pompstation aan drie zijden fieheel in de bergen als een vesting ngebouwd, maar de wacht die het toegangspasje diende te controleren be stond uit slechts een militair. Wel warer in het water grote netten gehangen die moeten verhinderen, dat kikvorsmannen ongezien het pompstation konden bena1- deren. En op andere pl5atsen wordt het water voor mensen, dieren en planten bestemd om de tien minuten door auto matische installaties aan een analyse onderworpen om te controleren of che mische of radioactieve vergiften zijn toegevoegd. Israël. Veel verandering ziet hij ook niet als de Duitse specialisten uit Egypte teruggeroepen zouden worden. „Als Bonn zou willen, dan zou bij wijze van spreken over een week geen Duitsers meer in Cairo aan de tegen ons gerichte raketten werken. Maar Bonn wil niet, want de Duitse industrie is erbij gebaat Cairo machines worden beproefd welker vervaardiging in Duitsland zelf verboden is. Maar als de Duitsers uit Cairo vertrekken zullen er waarschijnlijk overmorgen Russen zijn". Atoombom Vertrouwen in de Egyptische raketten heeft Peretz Bernstein overigens niet. „De officieuze berichten die ons uit Cairo bereiken maken er gewag van, dat de raketten niet deugen". Dat Egypte aan een atoombom zou werken acht hij nagenoeg uitgesloten. Hij laat ook in het midden of Israël in Dimona in de Negev waar proeven met uranium en kobalt worden genomen wel aan een atoombom werkt, zoals van Arabische zijde wordt beweerd. „Onze regering" zegt Peretz Bernstein, „zegt dat alleen voor vreed zaam gebruik een reactorcentrum opgezet. Ik heb geen reden om aan woorden te twijfelen. Wij zijn echter best in staat een atoombom te vervaar digen. Wij hebben tallozen die qua opleiding hiertoe in staa* zijn. En in aanmerking genomen het vele geld dat Dimona vergt zou men kunnen veronder stellen, dat toch wel in deze richting wordt gewerkt. Het grootste bezwaar zal wel zijn dat wij geen terrein hebben voor proeven'' Duitsers Het gevaar van sabotage op kleine of grote schaal wordt vooralsnog groter geacht dan uitvoering van de maatrege len door de dertien Arabische premiers in Cairo op papier gezet. Want de uitvoering van deze projecten vergen niet alleen enorme sommen, zij bezorgen ook het Jordaanse Jordaanplan groot nadeel. Wel is men er in Israël overtuigd, dat nimmer de kans op zoening met de Arabische staten z( verwijderd was als thans. En een va redenen daarvan wordt genoemd de SCHIPHOL Gestoken in een i groen jachtcostuum is gistermiddag! pastoor J. N. v. d. Brink uit Uithoorn samen met zijn broer Engelbert, di- recteur van een verffabriek in Laren,! via Cairo naar Entebbe vertrokken om te gaan jagen in de oerwouden van Oeganda. Bij een botsing tussen een touringcar en een bestelauto in Brazilië zijn ze\ tien mensen om het leven gekomen een tiental zwaar gewond. Frankrijk probeert het iveer BRUSSEL Frankrijk heeft gisteren tijdens de eerste vergade ring van de Europese ministerraad in 1965 gepoogd de partner-landen te binden aan nieuwe data waa :op de landbouwpolitiek van de EEG zou moeten zijn afgerond, inclusief de gemeenschappelijke financie ring. Minister Pisani stuitte daar bij op heftig verzet van de andere die zo gauw een ultimatief karakter krijgen. De Nederlandse minister was wel bereid „streefdata" vast te stellen, waarop minister Pisani dit voorstel over nam, maar het woord streefdata veran derde in „richtlijnen". De ministerraad moet voor 1 juli 1965 een aantal belangrijke besluiten nemen om op 1 juli 1967 klaar te zijn als de gemeenschappelijke graanprijzen van kracht worden. De EEG-ministerraad nam overigens nog geen beslissing over het werkpro gramma. Eerst zal de algemene raad van ministers, met die van buitenlandse vijf landbouwministers, onder i ken, de problemen nog eens aanvoering van minister Biesheu vel. Mr. Biesheuvel stelde dat Nederland zich niet op voorhand politiek 0f jurj. disch wil binden aan nieuwe afspraken, Minister Van Aartsen: nuttige wilde verenigen. Op verzoek prof. K. M. Voous, die als ornitholoog verbonden is aan het zoölogisch museum te Amsterdam, zal hij op zoek gaan naar bepaalde soorten vogels, waarvan het museum gaarne enkele exemplaren in bezit zou. willen hebben. Om de vogels Als echter de Sahara ter sprake komt na ze hebben geschoten naar Neder- en de bezoeker vraagt naar de samen- mee terug te kunnen nemen, zullen werking met Frankrijk is het antwoord beide broers worden vergezeld door de dat reeds vele malen voordien was preparateur van het zoölogisch DEN HAAG De eventuele vestiging van een raffinaderij en „Naast mijn drukke werkzaamheden een petrotechnische industrie in 0s Seima"houdP «Tïil tof mijif'vrt* het Amsterdamse Noordzee-ka- tijd bezig met jacht en vogelstudie", naalgebied door Mobil Oil wordt ïijnt>£fe2i ïfdittoïï door de overheid alleen toegestaan, mijn vakantie aan een zesweekse jacht in wanneer de zekerheid bestaat dat de lucht, en waterverontreiniging keiijk op. dat hij het aangename met het J binnen aanvaardbare grenzen kan nuttiee wilde verenigen. Od verzoek van WQrden gehouden. Dit deelde gisteren minister J. Aartsen mee, na afloop van bespre kingen tussen rijk, provincie en ge meenten in het betrokken gebied. De bewindsman zei voorts o.m. dat de regering het grote, economische be lang van de voorgenomen vestiging in regeven: „De regering zegt...". Maar ook de heer P. L. Graat Vanuit Entebbe zal dit gebied onderkent. De Amsterdam- :egt Peretz Bernstein: „Of wij nu wel of de jachtgroep, die twee dubbelloops se wethouder Den Uyl die aan de ,iet aan tri. atoombom wtrtttn. hot la te!geweren en een buks btj aieh hamper besprekülg(m deelnam, 'was het vol- ,'lgeweren c_- hopen dat de Arabieren geloven dat wij|auto door Oeganda reizeu eu uij v«auiu- Tr^_r- dat wel doen. Dat is de enige reden!lende missieposten overnachten. Van de de^mim_ter eens. waarom zij ons met rust zouden laten".1 regering van Oeganda, die het drietal De meesten in Israël zijn daar echter j reeds de nodige vergunningen heeft niet zo gerust op. Zij zijn bevreesd datverleend, zullen zij alle medewerking de Arabieren met raketten in overmoed1 krijgen. Begin maart zal de jachtgroep een aanval zullen ondernemen. I naar Nederland terugkeren. L'Oréal de Paris wasse Minister Van Aartsen verklaarde, dat gezamenlijk naar een procedure zou worden gezocht, om de nodige voorzieningen te treffen. Hij merkte op, dat de betrokken gemeenten Kennemerland en in de Zaanstreek zich met dit standpunt hebben kun nen verenigen. Staatssecretaris Bartels van sociale zaken en volksgezondheid zei, dat hij berichten had ontvangen dat theore tisch de mogelijkheid aanwezig gev nagenoeg niets terecht komen. Isra ëlische regeringskringen maken zich ech ter niet al te druk over de Arabische plannen, omdat tijdens de conferentie te Cairo niet alleen de onderlinge Arabi sche rivaliteit weer bovenkwam, maar ook het wederzijdse wantrouwen. Dit bleek uit de protesten die Jordanië en de Libanon lieten horen tegen het legeren van broederstrijdkrachten op hun grond gebied. Ten einde de eenheid van de Arabie ren overduidelijk te demonstreren had Egypte voorgesteld, dat Syrische troepen zouden worden gestationeerd in Libanon, Egyptische soldaten in Syrië, Saoudisch Arabische en Irakese militairen in Jor danië. Het heeft bij de Libanese en de Jordaanse eerste ministers nogal wat vrees verwekt. Het plan werd verwor pen. Desniettemin heeft de Israëlische opperbevelhebber generaal-majoor Jit- schak Rabin gewaarschuwd dat Israël NASA bezuinigt WASHINGTON Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft de Amerikaanse indus trie meegedeeld de voorgenomen ver vaardiging van grote raketten met vaste brandstof te laten vervallen, evenals het laten vervaardigen van een krachtige raketmotor met vloei baar waterstof als brandstof. Ook wordt afgezien van de boiiw van de experimentele kernreactor, waarmee bepaalde ruimteproeven zouden wor den genomen. Deze maatregelen zijn genomen om kosten te besparen. Volgens NASA- functionarissen zijn voor de raketmo tor die aangedreven wordt door vloei bare waterstof honderd miljoen dollar uitgegeven, voor de vaste brandstof motor 15 miljoen dollar. deze Duitsers vervaardigde raketten boven Israël „beproefd" zullen worden. Er zijn er ook, die er anders over denken. Een van hen is Peretz Bernstein, voorzitter van de Liberale partij, lid van het parlement, enige malen minister en laatstelijk kandidaat voor het president schap. Peretz Bernstein spreekt vloeiend Ne derlands en zijn Israelisch-huis is met Nederlandse meubelen op Nederlandse wijze ingericht. Verwonderlijk is dat niet want hoewel hij in het Duitse Meiningen Johnson presenteert miljardennota Dit jaar geen hogere tarieven N.S. DEN HAAG Er is in 1965 geen verdere tariefsverhoging bij de Neder landse Spoorwegen te verwachten, tenzij zich onvoorziene ontwikkelingen zouden voordoen, die het exploitatieresultaat belangrijk nadelig zouden beïnvloeden. Dit deelt staatssecretaris Keyzer (verkeer en waterstaat) mede in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid R. Laan (soc.) i.v.m. de jongste 35 min. mensen in FS leven in armoede WASHINGTON President miljard dollar per jaar. Tevens zal hij voorstellen indienen om andere belas tingen te verhogen, waardoor vlieg- tuigbenzine en het vrachtvervoer door de lucht duurder zal worden. Hij wees erop dat het tekort op de betalingsbalans in 1964 aanzienlijk is verminderd vooral door de stijging van de export. Voor maatregelen op sociaal terrein, t i f. v,Q+ voortvloeiende uit Johnson's „great Johnson heeft gisteren aan het society drive„ ten behoeve van volks Congres de „miljardennota" voor-gezondheid, werkgelegenheid en spreiding van de welvaart is met 34,1 miljard dollar 5,2 miljard meer de verontreiniging binnen de toelaat bare grenzen te houden. Hij deelde dat hij zich van die mogelijk heid zal overtuigen door in het bui tenland (het Roergebied) enkele soort gelijke bedrijven te bezoeken en zich terzake te laten voorlichten. Op de korts mogelijke termijn zal ;n „open gedachtenwisseling" plaats hebben met Mobil Oil. De ervaring, die met de nog nader uit te werken regeling zal worden opgedaan, zal de mening van staatssecretaris Bartels „ongetwijfeld van de grootst mogelijke betekenis zijn voor een wet op de luchtverontreiniging." EEG-ministers financiën twee dagen bijeen ANTWERPEN De ministers v; financiën van de EEG-landen zijn r-iai in Antwerpen bijeengekomen voi tweedaagse conferentie over harmo nisatie van de belastingen in de lid-staten de economische en monetaire situatie i Europa. Gisteren voerden de ministers inlei dende besprekingen over de voorgestelde afschaffing van de fiscale grenzen binnen de gemeenschap. Zij beperkten zich echter tot algemene beginselen, aldus conferentie-kringen. Vijf afgevaardigden verklaarden zich principe voor opheffing van de belas tinggrenzen, hoewel zij toegeven, da zulk een maatregel moeilijkheden zoi eroorzaken. De Nederlandse delegatie onthield zich rvan haar mening over de kwestie er jver een voorstel tot mvoerin" van eer geharmoniseerde omzetbelasting op toe gevoegde waarde in de EEG te geven. Zij verklaarde niet akkoord te kunnen gaan met een wijziging van het Neder landse omzetbelastingstel zo lang zij niet het uiteindelijke doel van de ge meenschappelijke markt op belastingge bied weet, aldus de zegslieden. ontvangsten met circa 55 miljoen zullen stijgen en dat een sluitende begroting zal worden verkregen. De staatssecretaris deelt verder nog mee dat hij geen bemoeienis heeft met de tarieven van het lokale personenver voer. Een gelijkvormige procedure bij aanvragen tot tariefsverhoging voor hel lokale grote statdsmassavervoer en hel interlokale personenvervoer zou wets wijziging vergen. De behoefte hiertoe is niet gebleken, aldus staatssecretaris Key- Belgische studenten in staking Bernstein is optimistisch I gelegd en het voor het begrotings jaar 1965-1966 om 99,7 miljard j dollar gevraagd. Aanzienlijk meer is begroot voor de door de presi dent voorgestelde maatregelen op sociaal terrein, minder voor de fensie. Bij het indienen van de begroting zei Johnson, dat de VS in de laatste vier jaar op economisch gebied veel hadden bereikt, maar hij liet tevens de waarschuwing horen dat de pro- duktie ver beneden de capaciteit ligt. „Bijna vier miljoen mensen zijn werkloos. Hele bedrijven en vele ma- chines liggen stil en naar schatting 35 miljoen mensen leven in armoede", zo verklaarde Johnson. Het Amerikaanse staatshoofd zeil verder dat hij een wetsvoorstel zal i indienen voor afschaffing of verlaging! accijnzen op 1 juli. Deze verla ging zal ongeveer komen op 2,75 uitgetrokken. De uitgaven voor steun voor het onderwijs zullen op 2,6 miljard dir. ruim 75 procent hoger zijn. De president zei voorts dat bij voortgezette expansie het Amerikaan se bruto nationale produkt in 1965 zal stijgen tot 660 miljard dollar, bijna 38 miljard meer dan het voorlopige, geraamde cijfer voor 1964. Hij voorspelde dat de persoonlijke inkomsten en de ondernemingswins ten met de toeneming van de produk- tie zullen stijgen, de persoonlijke inkomsten tot 520 miljard dollar ver geleken met 491 miljard dollar in 1965. BRUSSEL De Belgische studenten in Luik, Gent en Brussel hebben verzet aangetekend tegen de plannen van de regering tot uitbreiding van het universi taire onderwijs in België. Zij vrezen, dat de reeds bestaande vier hogescholen daarvan het slachtoffer zullen worden, zowel wat de financiële toelagen als het aanzien betreft. De studenten in Luik zijn maandag „in staking" gegaan, een actie die wordt gevoerd met stilzwijgende instemming van hoogleraren en ander wetenschappe lijk personeel. De studenten van de hogeschool in Gent zullen van woensdag tot zaterdag staken. Het regeringsvoorstel houdt onder meer in de stichting van nieuwe hogescholen in Kortrijk en Ant werpen. doornemen. Biesheuvel herinnerde er ten slotte aan, na enkele technische wen en concessies naar voren gebracht te hebben, dat voor Nederland een wezenlijke voorwaarde voor de ge- meenschappelij ke landbouwf inancie- ring is de uitbreiding van de be voegdheden van het Europese parle- Sow j et- antwoord aan V.S. inzake kernexplosie WASHINGTON De Sowjet-ambas- sadeur in Washington, Dobrinin, heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Rusk, gisteren het antwoord van zijn regering overhandigd op het verzoek om inlichtingen van de Amerikaanse regering over een onlangs teweegge brachte ondergrondse kemontploffing in de Sowjetunie. Deze ontploffing ging gepaard met radio-actieve neerslag bui ten het gebied der Sowjetunie. Zoals bekend staat het in Moskou getekende kernstop-akkoord ondergrondse kern proeven toe. De Amerikaanse regering had daarom alleen verzocht om inlichtin gen die zij wegens de omvang van de proef toch wel gewenst achtte. Volgens Amerikaanse functionarissen wordt in het Sowjet-antwoord toegege ven dat enige radio-actieve neerslag was vrijgekomen. Er wordt niet gezegd of dit per ongeluk was gebeurd. Amerikaanse geleerden zullen de technische gegevens in het Sowjet-rapport bestuderen. Advocaat duikt onder in Zuid-Afrika JOHANNESBURG Abram Fi scher, een vooraanstaand advocaat te gen wie een aanklacht loopt op grond van de wet tot onderdrukking van het communisme, heeft Johannesburg ver laten en houdt zich ergens in Zuid- Afrika schuil. Fischer zegt in een brief aan de rechtbank dat hij het land niet zal verlaten, „omdat het zijn plicht is zich met alle beschikbare mid delen tegen de monsterlijke politiek van rassendiscriminatie te verzetten". De borgsom van 50.000 gulden zal waarschijnlijk verbeurd worden ver klaard en er zal een arrestatiebevel te gen hem worden uitgevaardigd. Fischer kreeg indertijd toestemming om naar Londen te gaan mits hij zou terugko men om zich te verantwoorden. Hij keer de terug, maar houdt zich nu schuil in het land. Verzet tegen invoeren liindi-taal in India MADRAS Politie er studenten zijn in het zuiden van India rl-ags geraakt tijdens protesten tegen de invoering met ingang van vandaag van het Hindi als officiële taal in India. In Madoera, de tweede grote stad van de staat Madras, staken studenten een jeep in brand, haalden de congresvlag neer en hingen er een zwarte voor in de plaats. Bij het politie-optreden werden hier vijf mensen gewond. Door de straten van Madras liepen 15.000 studenten met borden onder het uitroepen van leuzen. Zij verbrandden een afschrift van het hoofdstuk van de Indiase grondwet waarin de overgang op het Hindi is vastgelegd. Vele Zuid-Indiërs vrezen dat de invoe ring van het Hindi hen moeilijkheden zal bezorgen bij het solliciteren naar over heidsfuncties. hoewel de Ind:--e regering Staat van beleg in Vietnamese stad SAIGON De Vietnamese strijdkrach ten, onder leiding van generaal Ngoejer Khan, hebben de regering gedwongen ir Hoee de staat van beleg af te kondigen. Terroristen in Saigon kunnen zonder vorm van proces worden neergeschoten. In Hoee en nog enige andere plaatsenn hebben boeddhisten weer anti-Ameri-1 gezegd heeft dat het Engels voor officiële kaanse demonstraties gehouden waarbij i doeleinden in gebruik zal blijven „zolar.g een Amerikaans gebouw werd geplun- j dat nodig is". Er zijn ongeveer 250 derd, vandaar het verzoek van de strijd- miljoen Indiërs die geen Hindi spre- krachten. I ken. Nu voor Middenstandshank HUNTINGTON BEACH (Californië) De ruim tevaartafdeling sterke lichtbundel van terialen 1,20 meter doorsnee uit- batterij ei straalt, levert precies len. van de aarde bestaat. De geleerden van de afde ling zeggen dat zij weerstand van ruimte- De zon-nabootser be staat uit tien sterke xe non-booglampen, in eer de zeshoek opgesteld tus sen spiegels. De licht- de appa- bundel wordt door eer energie op te wekken ratuur daarin tegen de groep lenzen, op 2,40 als de zon, vier maal zo zonnehitte zuiver mee meter van de lichtbron, sterk als de zonnebrand kunnen meten. Zij wil- via een aluminium op het heetst van de dag len er ook de uitwer- spiegel van 1,95 m door- in de Sahara. king van de zonne- snee, geworpen op het Het apparaat, dat een warmte op bepaalde ma- te bestuderen voorwerp. glas) heeft bekendge maakt dat zij een zon- nabootser in gebruik heeft gesteld, die in staat is dezelfde soort vaartuigen Levenslang geëist schrijver, tegen moordenaar o „uit plezier" Britse schrijver. Somerset Maugham, is gisteren 91 jaar geworden. Bij het ontwaken slaakte hij dc verzuchting: „Verdraaid, alweer een verjaardag". In zijn villa in Saint Jean Cap Ferrat aan de BIELEFELD Tegen de 50-jarige! Franse Riviera stroom- voormalige SS-Oberscharfuhrer Hein- den ongeveer duizend rich Klaustermeyer is gisteren elf maal brieven, telegrammen en levenslang geëist wegens gruwelijke; pakjes binnen, misdrijven in het getto van Warschau.' De beklaagde had „uit pure moord- Twee Hongaarse jon- lust" elf mensen op straat doodge-| gens van 15 en 16 jaar schoten. In negen andere moordgeval- zijn naar Oostenrijk ge len achtte de officier het tenlastege-1 vlucht. Om ongedeerd legde niet voldoende bewezen, omdat door de mijnenvelden hierbij niet voldoende rekening was j aan de Hongaarse kant gehouden met misdrijven die Klaus- j te komen maakten zij termeyer op bevel van anderen had! gebruik van een lange gepleegd. I ladder waarmee zij kri tieke plaatsen overspan den. Voorts vluchtten in de nacht van zondag op maandag twee Oostduitse broers met hun vrouwen en kinderen in totaal acht mensen dwars door de mijnenvelden naar West-Duitsland. I Schrikt u niet uw electrisch kacheltje opeens muziek uitzendt. De kans is wel één op de tien miljoen, maar het kan gebeuren. Daar weet mevrouw Lavinia Lamb uit Bar gold (Wales) van mee te praten. Toen zij zich bij haar kacheltje stond te verwarmen kwam uit het apparaat muziek van Brahms en een paar ana s gezongen door Tito Gobbi. Een ra dio-deskundige gaf de verklaring: radiosignalen induceren namelijk in elk metaal en een elec trisch kacheltje heeft al les wat nodig is om onder bepaalde omstandighe den een signaal op te vangen, vooral indien de spiraal precies de juiste dikte heeft. Kennelijk heeft het kacheltje van Lamb een signaal opge vangen van een klassiek programma van de BBC. I Mirou is de koelbloe- digste kat van de Sow jetunie en hij beschikt over stalen zenuwen. Mi- ron maakt er namelijk een sport van om giftige slangen te doden. Daar voor heeft hij een specia le methode. Hij grijpt de slang met de tanden bij de staart, zwaait haar telkens weer de lucht in en laat de kop dan met geweld op de grond neersmakken. Een aantal van die bliksemsnelle bewegingen tn de slang is dood. Een keer maakte Miron een fout en werd hij door een giftige slang gebeten. De bazen van Miron, die niet helemaal overtuigd waren van de juistheid van het gezeg de, dat een kat negen levens heeft, lieten voor alle zekerheid toch een dierenarts komen. DEN. HAAG Dr. A. W. Luijckx zal op 1 februari het Cen traal Orgaan ter bevordering van de bouw van Middenstandsbe drijfspanden verlaten. Hij treedt in dienst van de Middenstandshank en zal daar leiding geven aan de juist opgerichte dochtermaat schappij Stichting Ontwikkelings bureau Winkelcentra. Sedert de oprichting van het COM in 1955 was dr. Luijckx directeur-secre taris en onder zijn leiding heeft het COM zich in binnen- en buitenland een grote naam verworven als studiecentrum voor winkelplanning. In de loop der jaren is het COM geworden tot een adviesinstan tie voor de gemeenten voor wat betreft planning van winkelcentra en sanering van winkelconcentraties in de binnen stad. Sedert enige jaren is de heer Luijckx tevens betrokken bij de realisering van nieuwe winkelcentra. Er zijn al meer dan 10 nv's tot stand gebracht, waarin midden- en kleinbedrijf met het groot winkelbedrijf samenwerken. De Ned. Middenstandshank treedt hier op als fi nancier ten behoeve van midden- en kleinbedrijf. Gezien de grote omvang van deze plan nen heeft de Middenstandshank een apart bureau in het leven geroepen dat in nauwe samenwerking met de midden stand winkelbouwplannen zal ontwerpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7