Nieuwe leidlse Ccrarant Laatste tocht W estminster naar Hall Begrafenis op televisie Ieder ere hem op zijn eigen manier Wereld herdenkt Winston Churchill Kassier redt bank van plundering Duizenden verwacht bij défilé Prins en Luns naar Londen Leven SV2 pet. duurder Syrië vreest opstand spionage ontdekt Koffie 4 tot 16 cent per pak goedkoper Commentaren Duurder en slechter fruit in Euromarkt? Eén Nederlander in Kongolese leger (""O L^j i F. DIEMER Hoofdredacteur. Or E. DIEMER CHRISTEIIJK-NATIONAAI DAGBLAD .Stantvastigb ia ghebleven mlin hort In tegfcenspoet" Dinsdag 26 januari 1965, 456te jaargang Oin het vriespunt De Bilt verwacht tot woensdagavond: Veel bewolking met plaatselijk sneeuw. Matige, af en toe krachtige noordooste lijke wind. Temperatuur om het vries- Abonnementsprijzen p.v^. 0,78, Rouwtelegram Staten-Generaal naar Engeland DEN HAAG De Eerste en Tweede Kamer hebben telegrafisch het Britse parlement gecondoleerd met het over lijden van sir Winston Churchill. Het Nederlandse volk en de Staten- Generaal rouwen over de dood van een man aan wiens onverzettelijke vasthou dendheid en onverwoestbare moed onze herrijzenis als vrij volk te danken is", zo wordt o.m. gezegd. „Sir Winston Churchill was een groot parlementariër, een groot oorlogsleider erj een groot staatsman. Alleen in Enge land bestaat waarschijnlijk de constitutio nele basis, die nodig is om zo'n uniek sa menvallen van grote gaven tot volle wasdom te laten komen". LONDEN In alle stilte zal vanavond het stoffelijk overschot van Sir Winston Churchill worden overgebracht naar Westminster Hall. Zolang de overledene daar ligt opgebaard zullen vijf officieren van de drie onder delen van de Britse strijdkrachten in groot tenue de wacht houden. Mor gen en vrijdag wordt het publiek 23 van de 24 uur in de gelegenheid ge steld, langs de baar te defileren om de grote staatsman de laatste eer te bewijzen. Verwacht wordt, dat een ongekend groot aantal mensen deze laatste groet zal brengen. Intussen heeft het Lagerhuis met algemene stemmen het verzoek van koningin Elizabeth ingewilligd, Sir Winston een staatsbegrafenis te ge- Overal in de wereld heeft men gis teren sir Winston Churchill herdacht, hetzij door halfstok te vlaggen, hetzij door een minuut stilte in acht te ne men. In de VN, in de NAVO te Parijs, de EEG te Brussel en in de Raad van Europa te Straatsburg werden de ver gaderingen voor een ogenblik stopge zet. In de Volkerenorganisatie bracht Oe Thant hulde aan de overleden staats man, in de NAVO Manlio Brosio en in de Raad van Europa sprak de voorzit ter van de raadgevende vergadering, Pflimlin, die zei dat Churehills over lijden niet alleen Groot-Brittannaë treft, doch alle vrije mensen. In de raad werd sir Winston vooral her dacht als de man die de stool be.ft ge geven tot de naoorlogse tómea-r "';-.ing cn de oprichting van deze organisatie ln 1949. Wijzend naar de plaat? waar Ghunrhill in 1950 onder meer pleitte voor een Euro pees leger onder Euronee* otw» h>-?vel. zei Pflimlin dat de overleden staatsman in Europa de hoop liet herrijzen uit dc afgrond der wanhoop. Ook in de New Yorkse effectenbeurs heeft men hulde gebracht door stilte in acht te nemen. De handel werd twee mi nuten stilgezet. Ook de tikkerdienst en de noteringen stonden twee minuten siil. In de VS hangen krachtens een order van president Johnson van alle regerings gebouwen de vlaggen halfstok en ook voor de Amerikaanse schepen op zee geldt dit bevel. De vlaggen blijven half stok hangen tot na dë begrafenis. DEN HAAG Bü de begrafenis van sir Winston Churchill' zal de Koningin worden vertegenwoordigd door Prins Bernhard. Minister Luns zal de regering vertegenwoordigen. Ook Koning Bondewjjn van België zal de begrafenis bijwonen, aldus is officieel in Brussel bekendgemaakt. Hij zal worden vergezeld door minister Spaak. Spaanse griep in Rusland MOSKOU In Leningrad en Moskou heerst Spaanse griep, zo heeft het Russische ministerie van volksgezondheid meegedeeld. Le ningrad is geïsoleerd en in Moskou de meeste ziekenhuizen. Genezein patiënten mogen niet ver trekken. Bezoekuren zijn aifgelast De scholen zijn maar halve dagen open. In de jaren 19181919 werd de hele wereld door een epidemie van Spaanse griep getroffen. Vijfhonderd miljoen mensen werden door de ziekte getrof fen, van wie er 20 miljoen stierven. In één oogopslag Israël niet bang voor Arabieren pag. 5 Amerika bootst de zon na pag. 5 Parijs: modeshows weer in volle gang pag. 6 In 'het Huis van Afgevaardigden -keur de men een resolutie goed, waarin ,,diep medeleven" met de familie en landgeno ten van Churchill wordt betuigd. Het Tsjechische communistische blad Roede Pravo braoht op zijn manier hulde. De grootheid van Churchill lag daarin, dat hij in staat was zekere perioden van zijn leven buiten zijn eigen klasse te kijken, zo schrijft het blad. LONDEN De begrafenis van van Churchill zal door veertig came ra's worden opgenomen. Naar schat ting 350 miljoen kijkers zullen het gebeuren het tot nu toe omvang rijkste televisieproject dat ooit is aangepakt gaan volgen, aldus schattingen bij de BBC. Uiteraard hoort hierbij ook Nederland, dat Eurovisie ziet. Via het Duitse station Rausting zal het programma door de kunstsatelliet naar de V.S. .gekaatst" worden. In to taal veertig landen zullen de begrafe nis van nabij kunnen volgen. Ook de Sow jetunie hoort daarbij, alsmede de meeste OosteuroPese landen. Speciale televisiefilms zullen met snel le vliegtuigen vanaf London Airport over de oeceaan worden gevlogen. Filfs zijn ook besteld door communistisch China en Japan. ven. Nadat premier Wilson de bood schap van de Koningin ter onmid dellijke behandeling had voorge legd zeiden de Lagerhuisleden in koor: „Aye". In het eerste deel van haar bood schap zei de Koningin te menen, „dat het de wens van ai haar onderdanen is, gelegenheid te hebben o'm uitdruk king te geven aan hun droefenis over het verlies van en eer te brengen de nagedachtenis van deze uitnemende mens, die in oorlog en vrede ruim vijf tig jaar zonder aflaten gediend heeft en in de uren van het grootste gevaar de inspirerende leider was, die ons allen kracht en moed gaf'. Geen rouwdag Het gebeitr van de Big Ben zal za terdag over Londen kluniken, als Chur chill te ruste zal worden gelegd. De Lijlckist zal' door de Britse hoofdstad worden gereden op dezelfde affuit, die koning George VI naar zijn laatste rustplaats heeft gebracht. De kist zal worden gevolgd door de le den van de familie Churchill en onge veer 7000 soldaten, matrozen en man schappen van de Britse luchtmacht. Vliegtuigen van de RAF zullen over de stad vliegen als een laatste saluut aan de overledene als de kist eenmaal op een trein is gezet, die hem naar Bladon zal brengen, eindigt de pracht en praai ab- Bij aankomst in het landelijke plaatsje zal de teraardebestelling precies dezelfde zijn als elke landelijke begrafenis, die elke dag plaats heeft. Er zal geen officiële rouwdag worden afgekondigd. De familie wil dat iedereen op zijn eigen manier eer aan de overle dene bewijst. (Voor vervolg zie pag. 6) Duitse overvaller nog spoorloos Alarminstallatie was defect... GIETEN De Duitser, die gis termorgen een overval pleegde op de Coöperatieve Boerenleenbank in Gieten is nog steeds voortvluchtig. Na zyn actie, die door het optreden van de 45-jarige kassier Harm Hu- tink en de twintigjarige klerk H. DEN HAAG Het levensonderhoud is in december niet duurder geworden. (Prijsindexcijfer 116, met 1959/60 100) Voor het hele jaar 1964 werd de prijsin dex vastgesteld op 115 tegen 109 in 1963, met inbegrip van sociale verzekerin- i en loonbelasting op 113 tegen 107. Het leven werd duurder. Acht man ter dood veroordeeld DAMASCUS/BEIROET Volgens de onder wie 17 vrouwen, gearresteerd in verband met een spionagecomplot, dat dezer dagen werd ontdekt. De N T.S. eel zaterd»E tussen 100.20 I Syrtach, „h,|me dienst iljn uur en 14.30 uur de rechtstreekse repor- - -- tage van de B.B.C. van de begrafenis van sir Winston Churchill overnemen. Com mentatoren zijn Arie Kleywegt en Geor ge Sluyzer. Johnson maakt het goed WASHINGTON President John- •n die wegens een aandoening van de luchtwegen in een ziekenhuis is opgenomen, gaat zo goed vooruit, dat de mogelijkheid dat hij zaterdag de begrafenis van sir Winston Churchill kan bijwonen, is toegenomen. De temperatuur van Johnson is weer nor maal. Het ziekenhuis zal geen me dische bulletins meer uitgeven. Alle mededelingen zullen voortaan van het Wite Huis komen. Tien maanden voor Zech-Nenntwich De rechtbank in Brunswijk heeft de voormalige SS-officier Hans Walter Zech-Nenntwich tot tien maanden ver oordeeld. in verband met zijn ontvluch ting uit de gevangenis van Brunswijk waar hij een straf wegens oorlogsmis daden uitzat. Hij had daarbij de hulp weten te krij- „;n van om. een gevangenbewaarder, die daarvoor tot anderhalf jaar is ver oordeeld. Zijn ex-vriendin Margit Steinheuer, met wie hij destijds naar Kairo wist te ont komen, kreeg een half jaar. Twee ander beklaagden, die Zech- Nenntwich eveneens behulpzaam waren geweest, zijn veroordeeld tot resp. zes en drie maanden. In het ziekenhuis te Amsterdam is de 73-jarige G. H. ten Dam overleden aan de verwondingen die hij enige uren tevoren had opgelopen, toen hij op zijn fiets door een vrachtauto werd geschept Een beeld van het bezoek, dat mi nister-president Marijnen op het ogenblik aan de West brengt: in Afobaka bezocht de premier het krachtstatin. De Amerikaanse ingenieurs, die hem daar rondleid den, zorgden ook voor een aliLmi- niu'm helm, compleet met op schrift „Minister-president Ma- rijnen". De groep werkte voor Israël en stond onder leiding van een Israëliër, die zich voordeed als een Argentijnse staatsburger van Arabische afkomst. Een Syrische militaire rechtbank heeft gisteravond acht mensen ter dood ver oordeeld. van wie drie bij verstek. Radio- Damascus maakte bekend, dat de ter- doodveroordeelden tegen de regering hadden samengespannen en ..godshuizen hadden misbruikt voor hun intriges". Twintig anderen werden tijdens het zelfde proces vrijgesproken. In Damascus was inmiddels een uitgaansverbod afge kondigd. Volgens een ooggetuige, die uit Damas cus in Beiroet is aangekomen, zijn bij onlusten in Syrië zes mensen om het leven gekomen .van wie vier leden van de nationale garde die in dë Omajade- moskee zijn omgebracht. Radio-Bagdad heeft gemeld dat het de Mohammedanen verboden is de moskeeën binnen te gaan. De Islamisohe geestelijkheid, die zich tegen de regeringsmaatregelen heeft ver zet, heeft zich in de Oma jaden-Moskee teruggetrokken. In de wijk Maidan zou de bevolking barricaden hebben opge worpen. De meeste kooplieden in Damascus hebben maandag ondanks de arrestaties en het in beslag nemen van vermogens hun proteststaking voortgezet. Van 22 groothandelaren, die ervan worden be schuldigd tot de staking te hebben aan gezet. zijn de eigendommen in beslag genomen. De andere kooplieden zouden zich hierbij hebben aangesloten, alle za ken waren maandag dicht Alleen bakke. rijen en groente- en vleeswinkels waren een paar uur open. Ook de advocaten staakten. Verwacht wordt dat de staking tot een algemene opstand zal leiden. In Damascus was het gisteravond rus tig maar er hing een gespannen sfeer. Er waren zo nu en dan geweerschoten te horen. De politie patrouilleerde door de straten. In diplomatieke kringen achtte men de toestand zeer ernstig. De staking is tijdens het weekeinde in de bazaars van Damascus begonnen nadat Mohammedaanse geestelijken, die tegen de nationaliseringsmaatregelen hadden geprotesteerd, gevangen genomen waren. Van de 115 genationaliseerde bedrijven zijn er 30 inmiddels aan de eigenaars te ruggegeven. Hovius mislukte, is de man weer in zgn auto gesprongen en heeft hij het dorp via de Eexterweg verlaten. Via de rijksweg Emmen-Groningen verdween hij by de rotonde in de richting van Veendam. Zoals we gisteren reeds in een deel van onze edities meldden, had de over valler eerst rustig in de wachtkamer van de bank plaats genomen. De man was ongeveer 26 jaar oud. Zijn Mer cedes had hij in de Schoolstraat ge parkeerd. In het totaal liet hij vier klanten voor gaan. Dit wekte al de argwaan van de overige bezoekers van de bank. Een van hen zei tegen kassier Huting: „Ér zit een vent in de wachtkamer, die maar blijft wachten". De klerk Hovius ging kijken en liet de deur tussen de kassiersruimte en de wachtkamer open. Dat was de kans de man, van wie men veronderstelt dat hij een Duitser is. Met het pistool rug van de klerk dreef hij deze de kas sierskamer binnen, waar hij ook het rige personeel bedreigde. Kassier Hutink sprong de overvaller op zijn nek. De kassier liep in het gevecht dat volgde twee hoofdwonden op. werd met een hard voorwerp geslagen en sloeg tegen de grond. Later, tijdens het onderzoek, vond de rijkspolitie nog een kogel. Aangenomen wordt, dat de Duitser heeft geschoten met een pistool, voorzien van een ge luiddemper. De klerk buitte het ogenblik van dii gevecht uit en rende de deur uit oir alarm te slaan. Een vrouwelijke employé had al geprobeerd de alarminstallatie werking te stellen, die echter defect w De Duitser zag, dat hü het spel had verloren en vluchtte zonder iets geopende kluis te hebben kunnen De kassier strompelde zijn woning bin nen, die achter de bank is gebouwd. Later is hjj naar het ziekenhuis in Assen gebracht. Automobilist geen schuld Geen vaart minderen voor spelend kind niet strafbaar BREDA De rechtbank is van oordeel dat de 40-jarige P. S. uit Soesterberg niet roekeloos heeft gereden toen hü op 4 februari 1964 op de Ringbaan-West in Tilburg geen vaart minderde voor in de verte spelende kinderen. Een van de kinderen liep later de rijweg op en werd door hem aangereden. Het kind over leed. De president van de Bredase rechtbank veroordeelde S. wegens het overschrij- J-n van de maximumsnelheid (ter plaat. mocht 50 kilometer gereden worden de man reed 70) tot f 100 boete. De officier had f 250 boete geëist en ;n jaar ontzegging van de rijbevoegd heid wegens roekeloos rijden. Subsidiair ten laste gelegd: het in gevaar bren- van het verkeer en meer subsidiair: het overschrijden van de maximumsnel heid. De rechtbank achtte slechts het laatste bewezen. LEIDEN De lustrumvie- rende Vereniging van Vrouwe lijke Studenten Leiden (65 jaar) begroette vanmorgen bij het station vele honderden reünisten uit alle delen van het land. In de jaargroep 1927 liep ook Hare Majesteit de Ko ningin mee, temidden van haar studiegenoten. De tocht naar het Rapenburg werd te voet afgelegd. Foto N. v. d. Horst AMSTERDAM Met Ingang van van daag zün de koffieprijzen, al naar ge lang het soort, met 4 tot 16 cent per pak/a van 250 gram verlaagd. Ook de prijzen van koffiepoeder zün verlaagd. Dit ls mogelük geworden door een daling van de koffieprijs op de wereldmarkt. Thee- prijzen blijven ongewüzlgd. DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Mommersteeg (KVP) heeft in schrifte lijke vragen aan de vice-minister-presi- dent en de minister van justitie aange drongen op maatregelen voor een betere opvang en begeleiding van Surinamers. in ons land, vooral in Amsterdam. Hy wil weten of het waar is, dat ook de president van de rechtbank zich in deze zin heeft uitgesproken en of het juist is, dat van de in Nederland aankomende Surinaamse rijksgenoten een relatief groot aantal tot het plegen van misdrijf "pEN verzwakte waardering bij het volk voor zijn parlement kan verschillende oorzaken hebben. Van gebleken gebrek aan waardering moesten we dezer dagen melding ma ken. Het parlement kan zelf aanleiding ge ven tot kritiek, het kan echter ook zijn, dat van buitenaf onbillijke kri tiek wordt geoefend die suggestief werkt en al te gemakkelijk wordt gedeeld. Geheel terecht, dunkt ons, is dezer dagen door prof. Francois ge waarschuwd tegen een te vlot ge bruik van opinie-onderzoeken. Op soms al te eenvoudige vraagstel lingen wordt dan. zoals het heet, de mening van ons volk ingewonnen, en is die mening niet geheel gelijk aan de besluitvorming binnen het parle ment, dan is dat parlement allicht de kwade pier. Een niet onbedenkelijk verschijnsel, dat nadelig kan zijn voor de democra tie en waarop we verdacht hebben te wezen. ATET goed recht heeft de federatieve organisatie van de drukkers zich boos gemaakt over de voorgenomen nieuwe verhoging van enkele post- tarieven. Het enige waarin deze verhoging zich van vorige onderscheidt is de wat langere periode tussen afkondi ging en invoering. Het tijdstip zelf blijft ongelukkig Immers na het ingaan van abonnementen. Zoals te verwachten was zijn de drukkers met de verhoging zelf ook allermint inge- Het beheer van de posterijen roept ook wel vragen op. Waarom moesten de eens gemaakte winsten afvloeien naar de staatskas? Waarom daarvan geen reserves gekweekt? In het parti culiere leven handelt men wel an ders. Dat particuliere leven, de drukkers inbegrepen, da zelf aan prijzen ge bonden is. zit weer met de hogere kosten. "yragen roept ook op het ernstige gebeuren met het vliegtuig der Koninklijke Marine, waarvan onbe voegden bleken zich meester te kun nen maken- Het was bovendien niet het eerste geval van deze aard. Het schijnt ons toe dat wij mogen weten hoe dit mogelijk was. Boven dien, welke voorzieningen getroffen zijn of worden om herhaling te voor komen. De beide betrokkenen, zelf slacht offers van hun daad, waren stellig niet in de omstandigheid de ernst in te zien van hetgeen zij gingen on dernemen- Maar hetzelfde zou een volgend maal het geval kunen zijn. Een andere vraag betreft de hulpver lening. De bevolking van Katwijk heeft zich met bezorgdheid afge vraagd, hoe het mogelijk was dat hulp zolang uitbleef. Ook op deze vraag is het antwoord niet overbodig. Pas bijna twee uur na de val in zee steeg een vliegtuig op. Door de po litie gevraagde helicopters bleven achterwege. En ontmoedigende ge dachte dat men zolang vlak onder de kust in zee kan drijven zonder dat hulp geboden wordt. Dat een uur verstreken was voordat de Katwijkse reddingboot zee koos kan men de bemanning niet euvel duiden. Het botenhuis ligt afgelegen, wat de reddingmaatschappij zelf be treurt- ROTTERDAM Groente en fruit zullen duurder, slechter en schaar ser worden tengevolg van het prijs beleid van de Europese commissie. Dat voorspelt een der bestuursleden van de Nederlandse vereniging voor de fruit- en groente-importhandel, de heer H. Kamstra. In de Euromarkt bestaat een stelsel m „referentieprijzen". Hiermee bedoelt en het prijsgemiddelde van de laatste drie jaren op de markten met de laagste prijzen in de Euromarkt. Als de in buiten de Euromarkt beneden deze prijzen zakten,- mocht men tot nog toe alle extra-invoerheffingen opleggen, wan- er een ernstige verstoring van dt markt dreigde. Deze laatste beperking is thans afgeschaft. Dit heeft ten gevolge dat er een extra heffing komt boven het reeds hoge bui tentarief. Dit zal voor sinaasappelen reeds 20 pet bedragen, en dit wil zeggen, •anneer die buitentarieven plus zee vrachten (samen vaak 40 tot 50 nog niet beschermend genoeg zün, de invoer nog duurder word. en dit alles om de Italiaanse tuinbouw en citrusteelt wel- varender te maken. Dit zal niet helpen omdat de Italianen dan niet door concurrentie gedwongen DEN HAAG Indien Nederlanders verlof zouden vragen tot indiensttreding het leger van Kongo, zal inwilliging zo'n verzoek niet worden bevor derd. Dit zegt de minister van buiten landse zaken ad interim mr. B. W. Bies heuvel, mede namens zyn ambtgenoot justitie mr. Y. Scholten, in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Slotemaker de Bruine (PSP) over vrü- willige indiensttreding van Nederlan ders bü het Kongolese leger. Voor zover kon worden nagegaan, zou één Nederlander tot een dergalük dienst verband zyn overgegaan. Verlof voor een dergelyk dienstverband werd dooi de Nederlandse autoriteiter. niet ver leend. worden hun methoden te verbeteren. Bo vendien is er dan het gevaar dat de in voer gaat „hikken". Door vermindering van overzeese invoer zullen namelijk de pryzen weer sterk stygen en dan stromen er weer grote hoeveelheden van overzee binnen, die tevoren hadden liggen wach ten, toen de prijzen nog niet hoog genoeg waren opgelopen. Italië zelf produceert namelijk slechts 5 tot 10 van de be hoeften der Euromarkt en kan dus niet voorkomen, dat er een gebrek ontstaat Bovendien wil de Europeaan niet alles kopen wat hem wordt voorgezet. Op het ogenblik kost een Italiaanse sinaasappel bü de teler 45 cent de kg, een Spaanse 20 cent, aldus de heer Kamstra. Ook voor Rotterdam is deze zaak van groot belang, omdat er wekelijks tien fruitschepen binnenkomen. De tienjarige Carolina van Bussel uit Someren is gisteren om het leven geko men toen ze met haar fiets de weg overstak en door een auto werd aangere- De 33-jarige J. van Haren is In Velden (L) by het oversteken van de weg door een auto aangereden en ge dood. .^Een nalf po..< zuurijes, alstublieft. De rest staat op dit briefje,"

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1