SCHiNDE, SCHULD, MLR OOK In Auschwitz ligt een kinderschoentje. I Evert Kupers overleden Kamp der verschrikkingen werd twintig jaar geleden bevrijd Vereniging Democratie voor Spanje' 51AANDAG 25 JANUARI 1965 (Van onze speciale verslaggever) N Auschwitz, liet tegenwoordige Oswiecim, ligt een kinderschoentje. Het is verkleurd en zo goed als versteend, maar het ouderwetse kraalknoopje glinstert nog. Toen we het grootste ver nietigingskamp aller tijden een paar jaar geleden verslagen verlieten het wordt door het zwaar geteisterde Poolse volk als een blijvende aanklacht tegen het nazi-beest in stand gehouden waren alle verschrikkingen, alle wreedheden, al het leed en alle ellende in dat ene beeld ver enigd. Er liggen nog meer schoenen in Auschwitz, duizenden, zo niet tienduizenden. Er zijn bergen giftige gascocons, compleet met nette etiketten van de thans weer naam en faam hebbende Duitse industrie J. G. Farben. Er zijn hopen brillen, koffers en scheerkwasten; ook de crematoria, die drie jaar achtereen hebben gerookt en waar de lichamen van vier miljoen,voornamelijk joodse mede mensen tot as verpulverd werden, staan er nog. Maar dat kinderschoentje van dat meisje, een kleuter nog Waarom Hoe Wie ichrikkeUJk verleden JN FRANKFORT staan veertig reeds grijzende SS-bewaJcers voor hun rechter. Ze waren er bij; ze kennen Auschwitz van bloeddag tot bloednacht. Ze weten wie Höss was, de zo „dienstliche", harteloze kampcommandant, die zich er vlak voor zijn terechtstelling in 1947 op beriep zo goed voor z'n vrouw, z'n kinderen en z'n hond te hebben gezorgd. Hun herinnering is vervaagd; hun geheugen heeft de afschuwe lijke jaren van de „Endlösung der Judenfrage" bewust buitengesloten. Ze verschuilen zich achter „geheime Führer- Befehle". Ze zeggen: „Es ist nicht wahr" en „Wir haben nichts davon gewusst". Het zijn plotseling kleine mannetjes geworden, slechts zijdelings betrokken bij de systematische massamoord, die al in 1922 op godslasterlijke wijze werd bezongen („Knall ab den Walter Rathenau, die gott- verdammte Judensau"). „Als je het allerergste hebt meege maakt wat je in een mensenleven kan meemaken", zegt dr. Cohen, die het gevangenennummer 150034 op z'n linker onderarm kreeg getatoucerd, ..en het lukt je boven de depressies, die er op volgen, uit te komen, dan ervaar je een grote zekerheid in het leven". Een merkwaardige, van een sterke persoonlijkheid getuigende uitspraak. Let wel: zij komt uit de mond van ;en man. die als beesten handelende mensen hebben trachten te demorali- leren en te depersonificeren! In rolle omvang Twintig jaar geleden, op 27 januari 1945, werd de misdaad van Ausch witz in volle omvang ontdekt. De zien, die pas op 6 mei kwam. In de buurt van Ebensee kwam plotseling een Amerikaanse jeep de colonne tegemoet. De be wakers, die geen greintje medelijden of menselijkheid hadden gekend, sloegen op de vlucht, of werden gevangen genomen. Waar de graven liggen van hen, die op de wegen zijn neergeschoten, of le venloos uit de veewagens moesten worden gesleept, zal geen mens ooit kunnen zeggen. Ergens in het on metelijke gebied van Polen en Oost-Duitsland trok het nazi-beest zijn laatste mis dadige sporen. Bloedvlek Auswitz heeft een onuit wisbare bloedvlek achter gelaten op de niet zo be-i kende kaart van meer dan; duizend Duitse concentra tiekampen. Het was in elk opzicht het grootste „Ver- niehtungslager", dat in de geschiedenis der mensheid werd ingericht. Met dui vels genoegen werden er de meest onvoorstelbare gru welen bedreven; een sim pele opsomming ervan zou dagen duren en de gevoe ligste ziel bot maken. Duitsland wil van zijn verleden af, van de schand vlekken vali het nazidom. Slechts node en onder druk van de overal in het bui tenland opklinkende pro testen heeft Bonn er thans mee ingestemd de verja ringstermijn voor oorlogs misdaden, die op 9 mei a.s. zou ingaan, op te schorten, als het parlement er ten minste akkoord mee gaat. Men kan er lang, of kort over praten, de toekomst ligt altijd in het verleden verankerd. Aan de miljoe nen slachtoffers van hei Derde Rijk, aan hun nabe staanden, maar ook aan onze kinderen zijn w_ plicht niet al te snel te staan liever niet op een pagina, waar oorlogsmisdadigers aan de kaak worden gesteld, i „Wat!" zei een gesoigneerde Duit se heer van middelbare leeftijd tegen ons. „Zei u dat Hitier zes miljoen Joden heeft omgebracht? U moet niet overdrijven, mein Herr het waren er vijf mil joen". BLOEMENDAAL Evert Kupers. oud-voorzitter van het NVV. is zater dagmiddag op 80-jarige leeftijd in zijn woonplaats overleden. Hij was reeds enige tijd ziek. Op zijn 80ste verjaar dag, 5 januari jl., mocht hij daarom geen bezoek ontvangen. Evert Kupers werd 5 januari 1885 te Groningen geboren. Hij was op jonge leef tijd secretaris J~ de plaatselijke afde- jJPBI arbeiders in de kledingindustrie en op zijn 22ste jaar reeds bezoldigd bestuurder. Deze functie verwisselde hij, in 1915, voor die van bezoldigd bestuurder van het NW. In 1919 werd hij secretaris en in 1929 werd hij als opvolger van de heer Stenhuis als voorzitter van die vakcentrale benoemd. Hij had van 1929 tot '48 zitting in de Tweede Kamer. In 1949 kreeg de heer Kupers eervol ontslag als voorzitter van het NW. j De heer Kupers was lid van de hoge raad van arbeid, van de rijks-commissie van advies voor werkloosheidverzekering en van de raad van toezicht op de rijks, verzekerings bank. Als medewerker van de Vakbeweging hield hij zich in het bij- zonden met verzekeringsaangelegenheden De heer Kupers heeft ook een rol gespeeld in de internationale organisa ties van vakverenigingen. Van 1933 tot '45 was hij vice-president van het int. verbond van vakverenigingen en lid van de raad van beheer van het internatio naal arbeidsbureau te Genève. Hij was na de oorlog vice-president van het we- reldverbond van vakverenigingen en was in 194 een van de oprichters van het internationaal verbond met vrije vakver enigingen.Donderdag zal de crematie plaatshebben te Driehuis- Westerveld. epistel, „zouden we het op prijs stellen als u ons een aantal vrou wen ter beschikking kunt stellen". ■„Uw antwoord hebben wij ont vangen", aldus het tweede epistel. „De prijs van 200 Reichsmark per vrouw lijkt ons echter te hoog. We stellen u voor niet meer dan 170 Reichsmark per hoofd te betalen". „Hiermee bevestigen we uw ak- koordbevinding", luidde het derde epistel. „Maakt u voor ons 150 vrouwen gereed in de best moge lijke gezondheidstoestand „Uw zending van 150 vrouwen hebben toe ontvangen", meldde het vierde epistel. „Van de ontwikke ling der experimenten zullen we u voortdurend op de hoogte houden". De proefnemingen zijn achter de rug", besloot hel laatste epistel. „Alle personen stierven. Met het oog op een nieuwe zending zullen wc ons spoedig met u in verbin ding stellen". de perfekte „handelscorrespondentie-toon". Nóg meer verbijsterend misschien, maar dan in groter verband, is de nog immer beleden stelling „Wir haben nichts davon gewusst"... Dodenmarsen Van de bevrijding van Auschwitz waren slechts enkele duizienden ge vangenen getuige. Toen de Russen Krakau naderden het kamp lag daar precies negentig kilometer van daan werden tienduizenden ande ren in lange colonnes naar het westen gestuurd, bewaakt door grim mige, steeds moordzuchtiger wor dende SS-'ers. Het werden doden marsen; slechts de sterksten over leefden ze. Op 17 januari 1945 werd in Ausch witz het laatste appèl gehouden. Uit Duitse documenten blijkt dat er toen nog 66.020 gevangenen waren; (evenden en doden werden ten slotte dag na dag „pünktlich" geregis treerd. Een dag daarna werd hel laatste transport samengesteld. Het bestond uit 60.000 mannen en vrou wen, van wie velen nauwelijks op de benen konden staan. Men vocht bijna om de barre tocht naar het onbeken de mee te mogen maken. Iedereen kende het brutale, uit Berlijn geko- ■nen consigne: „Kein Haftling darf lebendig in die Hande des Feindes fallen!" In die laatste lange colonne liep ook dr. Cohen mee. Schuifelend op iet slechtste schoeisel, dat men zich voor kan stellen, soms helemaal ronder iets aan de voeten, was de mars begonnen. Meter voor meter sleepten de lichamen zich voort door meeuw, door modder, of over hard bevroren, slechte wegen. Een pani sche angst had zich van de gevange nen meester gemaakt. Iedereen, die achterbleef, of maar even struikelde, werd genadeloos neergeknald. IIet houtskool Van dag tot dag kan dr. Cohen zich de mars. voor de Russen uit. niet meer herinneren. De steeds slinkende groep, waartoe hij was gaan behoren, werd de ene keer in open veewagons geperst voor een yaak dagenlang durend transport on der de blote hemel, en de andere keer, tot volslagen uitputting toe, te voet voortgejaagd. Rust was er al leen, als de bewakers er aan toe waren: eten werd totaal niet uitge reikt. Men voedde zich met gras, met jonge loten van dennetakken en zelfs met houtskool. Het drinkwater werd uit plassen en sloten gehaald. Niemand, ook de SS-'ers niet, wist iets van het einddoel dezer doden marsen af. Men vluchtte voor de Russen kris kras bewogen de transporten van gevangenen zich met bogen en cirkels van oost naar west. Van de groep van dr. Cohen heeft slechts een fractie de bevrijding ge- /ergeten. Alleen voor Auschwitz, I waar vier miljoen mannen, I vrouwen en kinderen wer den vermoord, waren zes duizend bewakers nodig. Twintig jaar na de oorlogI zijn nog geen vierhonderd van hen berecht: de grote rest is in het niet on-j dergedoken. Voor andere beulskampen als Dachau. Neuengamme. Bergen-Bel- sen, Buchenwald. Mauthau sen en Ravensbruck - er maar enkele te noemen liggen UTRECHT In Utrecht is zaterdag de verhoudingen niet veel anders. de vereniging „Democratie voor Spanje" Andere verschijnselen, die tot na- opgericht. De nieuwe vereniging wil ienken stemmen over de diepte van sympathie wekken en waar mogelijk het Duitse schuldbesef: steun verlenen aan de totstandkoming van een democratische orde in Spanje. In Ludfnscheid bij Monster °e bedoeling ■•«veel mogelijk* rich- dranien de stansnraehines „p volle toeren. De Duitser mag weer ii£j u-orden. Tijdens de oprichtingsver- oorlogsonderscheidingen hebben gadering meldden zich al enkele in ons en dragen, zij 't zonder haken- land werkende Spaanse arbeiders, kruis of SS-tekens. „Der Vati", j In het algemeen bestuur, de raad van nietwaar, mijn kind, „war auch j advies en de commissies voor Nederland dabei". 1 en Spanje, die zijn geformeerd hebben Nederlanders van uiteenlopende levens- Duitse bladen, die het wagen beschouwelijke en politieke richtingen gedetailleerde verslagen van het zitting. Tot voorzitter werd het Tweede- Auschwitz-proces te Frankfort op Kamerlid de heer J. H. Scheps gekozen, te nemen, verliezen onherroepe- Van het algemeen bestuur maken verder lijk abonnees. Ook adverteerders deel uit dra. P. NtjhoBi j. Rogier isecre- i isoen), mr. J. W. Masman .penning mees* er. prof. dr. J. de Graaf. Daniel de Lange en de Kamerleden mevr. G. V. van Someren-Downer, mr. J. A. Mom- mersteeg en de heer G. A. Kiefs. In de raad van advies hebben onder meer j zitting de P.v.d.A.-voorzitter J. G. Suurhoff. mr. A. Stempels, hoofdredac teur van de N.R.C., dr. W. Alberda, secretaris van het C.N.V.. drs. Th. Coppes, secretaris van hei N.K.V.. de burgemeester van Enschede, de heer W. Thomassen en de heer J E. Vogt, voorzitter van de P.S.P. ,.Wij zijn niet anti-Spaans, maar wij zeggen wil dat het Spanje van vandaag of morgen dat in een verenigd Europa wordt opgenomen, een democratisch Spanje I moet zijn. Bij ons is gem plaats voor i diegenen die geloven in het regiem van Franco, geen plaats voor diegenen die in een dictatoriaal systeem geleden, aldus voorzitter Scheps. Hij deelde mee. I dat de nieuwe vereniging zich niet zal ---gaan bezighouden met Portugal (aan Spanje hebben wij genoeg). Verdere Spaans- Russische ..dooi*' MADRID Spanje heeft besloten de nog zeer beperkte contacten met de Sowjetunie uit te breiden. Dit heeft een welingelichte Spaanse zegsman meege deeld. Zakenlieden zullen meer facilitei ten krijgen voor bezoeken aan de So wjetunie en er komt meeer ruimte voor contacten op cultureel en sportgebied. Sinds 1939 zijn de diplomatieke be trekkingen tussen beide landen opge- IVIr halten nicht* davon ge nu*!." Maar de ntank der ere- aloria hing drie jaar lang oven uitgestrekte gebieden in ezet Polen. Russen stonden toen vooi de poort, die voor miljoe nen de poort van de dood had betekend. Slechts en kele duizenden gevangenen konden-worden bevrijd. Ve len van hen bezaten niet meer de kracht verder te leven. De bevrijding haal den ze net, maar de vrij heid niet. De Russen en, later, een groep Poolse partisanen, waren de eersten, die de onwezenlijke en ongeloof waardige werkelijkheid met eigen ogen zagen. Mannen, die gehard waren in veld slagen en wrede guerrilla- gevechten, stonden verbijs terd bij de resten van de grootste vernietigingsma chine, ooit door een regime uitgevonden. In en om de crematoria lagen de soms slechts ten dele verkoolde resten van duizenden mensen. Ontel baar waren de slachtoffers in de nog niet met aarde toegedekte massagraven. Voor verzending stonden o.m. honderden pakken met kledingstukken gereed, tienduizenden paren schoe nen en 7.000 kilo vrouwen haar. Het goud uit de ge bitten, waarvan periodiek kilo's tegelijk naar de Reichsbank in Berlijn werd gestuurd, was verdwenen. De SS-bewakers verdeel den het, vlak voordat ze voor de Russische tanks moesten vluchten. De bevrijding van Ausch witz stond eerder in het te ken van ontspanning dari in dat van een feest. De apathie onder de ongeluk- kigen was groot: de verdo ving. waarin ze leefden, vormde een barrière voor vreugde en uitbundigheid. Onmiddellijke nazorg was dringend geboden, wilde men nog iets van het weg ebbende leven redder. Leugenaar Een van deze, zo armetierig voor hun vrijheid vechtende kampbeulen het gaat niet eens om het leven, dat ze anderen met een vloek en een spotlach hebben ontnomen is Ka- duk. Hij is een vriend van Boger. die zich in dezelfde rij van verdachten bevindt en die een schommel uitvond om zijn slachtoffers tot de laatste snik te martelen. Toen een getuige, een ex-gevangene, verklaarde dat Kaduk eens uit puur sadisme een voltallig gezin neerschoot eerst de vier kinderen, toen de ouders, die er schreeuwend van ontzetting hadden bijgestaan siste deze: „Leuge naar! Je maakt me .zlwart, terwijl je weet dat het niet waar is. Ik heb nog nooit iemand in koelen bloede ver moord". Terwijl deze, haast eentonig wor dende ontkenningen in de Frankfor- ter rechtszaal klinken, zit de Arn- 1 hemse huisarts dr. E. A. Cohen in I' zijn spreekkamer. Hij heeft „de nacht van Auschwitz" van het begin het einde meegemaakt. Z'n vrouw en z'n kind kwamen cr in om hij zag ze als het ware de deur van de gaskamer binnengaan. Ver eenzaamd. slechts behorend tot de enkele duizenden, die deze hel van rassenwaan hadden overleefd, keer de hij in 1945 uit het Derde Rijk terug. Later, na de aanpassing, die ook hij nodig, had. schreef hij een proefschrift over de medische en psychologische aspecten van het con centratiekamp. Het werd een disser tatie. die alom belangstelling wekte en in vele talen over de hele wereld werd verspreid. Ontstellend waren de ontdek kingen, die de Russische artsen deden. Door honger uitgemergel de mensen lagen nog net ade mend op de grond. In enkele barakken vond men mannen en vrouwen, die de gruwelijkste medische experimenten hadden overleefd, doch er nooit meer bovenop zouden komen. Er wa ren krankzinnigen, verdwaasden, wrakken, voor wie zelfs de be vrijding geen lichtpuntje had. Correspondentie In de archieven van de „Komman- dantur" stuitte men op de meest weerzinwekkende correspondentie. Een voorbeeld hiervan zijn de brie ven, die de wereldbekende firma Bayer naar Auschwitz zond ter ver krijging van vrouwelijke proefperso nen voor „wetenschappelijk" onder zoek. „In verband met ons voornemen met een nieuw slaapmiddel te experimenteren", begon het eerste

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7