CHURCHILL DE GROTE HEENGEGAAN Een leven vol carrières nam een einde 111 MEESTER VAK HET WOORD Grote historische taak riep hem zijn vijfenzestigste jaar op W y 965 (Van een onzer redacteuren) K KOM NIET om Caesar te begraven, maar om hem te prijzen Deze woorden sprak de vroegere Britse premier en leider van de LabourpartijClement Attlee, op de dag, dat Churchill zijn tachtigste verjaardag vierde. Het was niet zo maar een gebaar tegenover een oude man, die na een werkzaam leven de leeftijd der teer sterken had bereikt en verdiende, dat hem de lof der natie werd toegezwaaid. Churchill bevond zich toen nog in het volle leven. Hij stond aan het roer en dacht er niet aan, dat uit handen te geven. Attlee was leider van de oppositie in het Lagerhuis, waar hij bijna dagelijks de degen kruiste met zijn oudere tegenstander, in wie hij telkens zijn meerdere moest erkennen. Want Churchill had in Enge land zijns gelijke niet. De woorden van Attlee waren dan ook een huldeblijk zonder weerga en een ridderlijke erkenning van de groot heid van de man, die in de tweede wereldoorlog voor alle vrijheid lievende volken een symbool van onverzettelijkheid was. Nu is de Caesar van de twintigste eeuw heengegaan en wie vermag zijn grootheid te beschrijven? Lewis Broad heeft het enkele jaren geleden ge poogd. Toen hij zijn gegevens begon te verzamelen, was hij van plan, uit het leven van Churchill een zedenles te putten voor andere politici. Hij zag hem aanvankelijk als een man, die zijn leven lang telkens aan de consequenties van zijn eigen fouten had weten te ontsnappen. Een man, die er door eigen politieke handigheid steeds weer in was geslaagd, de straf te ontlopen, welke gewoonlijk was weggelegd voor hem, dia fout op fout maakte. Broad krabbelde een lijst neer van fouten, die vaag in het geheugen wa ren gebleven: de débacle bij Antwer pen, de glunder van Gallipoli, de mis rekening van de anti-bolsjewistische expedities, het herstel van de gouden standaard, leidend tot de ramp der algemene stakingen van 1026. Voorts peinsde hij over de plooibaarheid van opvatting van de man, die begon als conservatief, daarna liberaal werd, vervolgens radicaal en tegenstander van een krachtige vloot, maar ook First Lord of the Admiralty en voor stander van een zo krachtig mogelijke vloot en tenslotte weer conservatief. En zelfs toen hij weer in de boezem van de moederpartij was terugge keerd, scheen hij geen trouw volge ling te kunnen blijven en moest hij met alle geweld stemming maken te gen de nieuwe Indië-politiek ora zo de partijleiding aan Stanley Baldwin te kunnen ontfutselen. Universeel Hoe meer hij zich evenwel in zijn stof verdiepte, des te onwaarschijn lijker kwam Broad de juistheid van zijn stelling voor, als zou Churchill een geslepen politicus zijn, die zich aan vele vergissingen had schuldig gemaakt. Restte hem het antwoord te geven op de vraag, hoe geslepen de po- Toen Churchill als jongeman van 26 jaar zijn intrede in het Lagerhuis deed, had hij al een carrière als mi litair en als oorlogscorrespondent ach ter de rug. Op zijn politieke loop baan van 19001914 had hij zonodig zijn reputatie opnieuw kunnen vesti gen. Tijdens de eerste wereldoorlog en het naspel er van ontvouwde zich een derde carrière en een vierde in de twintiger en dertiger jaren. Met het aanvaarden van het premierschap in 1940 luidde hij een vijfde in en ook na de tweede oorlog zijn zijn verdiensten voor Engeland, Europa en de rest van de wereld nog zeer groot geweest- ren bewees, zouden een normaal mens totaal hebben uitgeput, nog afgezien van de ontelbare redevoe ringen (meer dan 3000), die ïtuk voor stuk doorwrochte meester werken waren. Zijn levenskracht en veelzijdigheid behoorden tot vroegere generaties. Zij speelden hem aanvankelijk parten, want toen de vele gaven van de jon ge Churchill met diens universe le geest niet langer verborgen konden blijven, kwamen de boze tongen los. Men verweet hem een gebrek aan kritisch vermo gen, maar erkende tegelijkertijd zijn kundigheid, werkkracht, wel sprekendheid, schrijversgaven, geestigheid en veelzijdigheid. Churchill's levensgeschiedenis is een eigenaardig mengsel van woorden en daden. Als natio naal leider trad de man van de daad op de voorgrond. Toch was zijn reputatie eerder op woorden dan op daden gevestigd. Het geschreven en gesproken woord brachten zijn grootheid het meest aan het licht. Uit zijn woorden hebben overal ter wereld vrije en onvrije mensen inspiratie geput. Nooit hebben redevoeringen zo'n enorme in vloed op het wereldgebeuren uitgeoefend als de zijne. Het uitdrukken van zijn ge voelens in woorden was hem volgens Broad een diepgewortel de behoefte. Lichamelijke en geestelijke indrukken ontketen den krachten in het gevoelige instrument van zijn brein, die woorden in beweging brachten. Zijn redevoeringen en geschrif ten stonden vol uitlatingen, die door de stimulans van verse in drukken aan hem waren ont worsteld. Als schrijver was hij de even knie zo niet de meerdere van de beste beroepsliteratoren. Zijn moed was ontembaar, zijn ontvankelijkheid een voorbeeld voor allen. Nooit werd hij be roofd van zijn innerlijke en uiterlijke Jongensachtigheid en evenmin van zijn ontvankelijk heid voor nieuwe feiten en ideeën, zo schreef eens Lord d'Abernon over hem. In 1953 werd hem de No belprijs voor de literatuur toegekend. De prijs werd aan Lady Churchill uitge reikt, omdat de premier zelf op de Bermuda-eilan den vertoefde, waar hij be sprekingen voerde met pre sident Eisenhower. JU officier bij de huzaren in 1910 legermanoeuvt fn 1900 werd hij voor Oldham het Lagerhuis redevoeringen betreft", heeft Churchill eens gezegd „ben ik er minder gelukkig aan toe dan anderen. Als zij tijdens een banket een rede houden, pikken de verslaggevers er één of meer zinnen uit of 'zij begaan zelfs de fout, er helemaal niet over te schrijven. Helaas geven ze van mijn redevoeringen een min of meer volledig verslag en kan ik deze dus niet opnieuw gebruiken. Voor mij is elke rede een première". CïVER Hitier: „Deze verdorven mart, deze vergaarbak en belichaming van vele vormen van zieldodende haat. dit monsterlijk produkt van onrecht en schande uit vroeger dagen, heeft besloten, ons roemrucht ras door blindelingse slachting en vernietiging te breken". f)E Brits-Amerikaanse toenadering lag hem na aan het hart. Daarover vinden we de volgende ontboezeming: Evenals de Mississippi blijft het eenvoudigweg voortrollen. Laat het onverbiddelijk, onweerstaanbaar en wel dadig voortrollen naar weidse landen en betere dagen". DIJ het overlijden van Chamberlain: „Het was Neville Chamberlain's lot in de loop van één der ernstigste wereldcrises door de gebeurtenissen in het ongelijk gesteld, in zijn hoop teleurgesteld, en door een verdorven man misleid te worden. Die bedrogen hoop. wensen en geloof behoorden zeker tot de opmerkelijkste en weldadigste instincten van het menselijke hart het verlangen naar vrede, het werken voor de vrede, hoe gevaarlijk dit ook was en zonder iets te geven om populariteit of bijval". Hij was zijn tijdgenoten ver vooruit INSTON LEONARD SPENCER CHURCHILL, militair, Wkh^dde3oorlo""wa^^ti^Sf had oorlogscorrespondent, staatsman, historicus, redenaar, glwa'arschuwd en™dieV Engeland's schrijver en schilder, werd op 30 november 1874 geboren als bondgenoten zoon van de staatsman Lord Randolph Churchill, zoon van de beuken. hertog van Marlborough en lijnrechte afstammeling van de befaamde overwinnaar in de slag bij Blenheim, een der eerste Britse bevelhebbers, die zich aan de zijde van de koning-stad houder Willem III schaarden. Zijn moeder, Jennie Jerome, was Amerikaanse van geboorte. De grootste liefhebberij van de jonge Winston was oorlogvoeren met tinnen soldaatjes en voor zijn vader leed het geen twijfel, dat zijn zoon zijn carrière in het leger zou vinden. Na enige jaren te Har row te hebben gestudeerd, kwam Winston op het militaire college te Sandhurst en pas bij ging slaagde hij .l derde po- ternauwernood „i werd hij offi- bij het Vierde regiment huza- Een avontuurlijke loopbaan volg de. Hij vocht op Cuba, in Indië en aan de Nijl en in de Boerenoorlog werd hij als oorlogscorrespondent door de boeren krijgsgevangen ge maakt. Hij begon Afrikaans te le ren, maakte zich populair bij de Bloed, zweet bewakers en toen hij zijn kans schoon zag, ontsnapte hij door op een goederentrein te springen. Zijn gevangenschap had nog geen maand geduurd. In 1906 werd hij onderminister van koloniën en twee jaar later kreeg hij als minister van handel een zetel in het kabinet. Tot 1929 was hij bijna ononderbroken minis ter van binnenlandse zaken, marine, munitie, oorlog, luchtvaart, kolo niën of financiën. Zijn politieke car rière werd door de wereldoorlog on derbroken door een periode van ac tieve dienst in Frankrijk. Het was aan hem te danken, dat de Britse vloot aan het begin van de eerste wereldoorlog gevechtsklaar was. Zeer belangrijk was tijdens de oor- log zijn steun aar de campagne in d« Dardanelles Bij zijn terugkeer in Enge land ging hij in de politiek en in 1900 kwam hij als conserva tief afgevaardigde in het Lager huis. Op verscheidene punten verschilde hij van mening met de leiders van die partij en toen Joseph Chamberlain diens cam pagne tot hervorming van de tarieven begon, werd Churchill een overtuigd voorstander van vrijhandel en ging hij over naar de Liberale partij, die toen nog een belangrijke rol speelde. ils jongen tan 13 jaar op Harrow In 1955 door de poori der historie Het zeide Churchill met stem, die van aandoening diep gevoel trilde: „Ik kom binet thans aan het einde van mijn de slaap. Soms reis. Ik hoop, dat Ik nog enige een ogenblik de diensten kan bewijzen. Maar wat die ook mogen zijn en wat - ook zal gebeuren, ik ben vergadering van het Britse ka- stonden aan :jn sponde knikkebollen ereldberoemdi i machtigen, met wie hij behoedzame vertrouwelijk- •h reven hem j voor blijven en rust te houden. Maai verge- de oude heer stond er op, mede te helpen. w Churchill misleidend buÏÏ£ "ÏJ' erg blij stellen zeker van. dat ik de emoties held had getafeld en kwinksla- het huis afvroegen. laggevers. die zich buiten hoofd.dat de premier 1 r.rnn -Rr tannic jfhunke ik gehonden, Churchill, waarop geschre- en stond, dat zijn paard bij de wedrennen had ewonnen. Zijn aanvanke- strijd tegen de tijd was toen naar toen nog niet geëindigd, maar ten schoot hem ineens door het slotte moest ook hij zich over- Franse lcrlei snufjes om het leven ge- rijk debat werd doktoren makkelijker te maken voor een kreeg^ Macmillan zijn stoel geketende in va- bed te lide. Op een leeftijd, waarop de meeste mannen zich uit het openbare leven terugtrekken (65 jaar) werd Church ill geroepen, zijn grote historische taak in de tweede wereldoorlog te vervullen. De rol van leider in deze oorlog begon op de tragische tiende mei 1940, toen hij Chamber lain opvolgde als minister-president en zijn kabinet aan het Lagerhuis voorstelde met de onvergetelijke woorden: ,,Ik heb niets aan te bie den dan bloed, zweet en tranen." Voor het Britse parlement had hij de diepste verering. Evenals zo vele grote mannen hield hij van macht en dramatische effecten- Het vooruitsteken van zijn kin op ogen blikken van nationale crises, het V- teken met de vingers, de onafschei delijke sigaar, zijn voorliefde voor buitenmodel-hoeden tekenen de ac teur, die in hem schuilde. Reeds vele jaren voor de oorlog waarschuwde Churchill voor het ge vaar van het Duitse nationaal-socia- lisme. Hij verzette zich tegen de verzoeningspolitiek van Chamber lain en eiste versterking van de Britse defensie als middel om een oorlog te voorkomen. En juist hij moest zonder te beschikken over de middelen, waarop hij herhaalde- ONSTERFELIJKE WOORDEN Uit de-ze periode datert lijn meest inspirerende uitspraken. Bij zijn eerste redevoering in het La gerhuis zeide hij: ,,WIJ sollen vechten ter zee, te land en in de lucht, met alle middelen, die God ons geven zal, met als doel de overwinning tot elke prijs." Na de evacuatie van de resten van het Britse expeditieleger uit Duinkerken verklaarde hij: „Wij zullen tot het einde toe strijden, in Frankrijk, op de zeeën en oceanen, op de velden en in de steden". Zijn hand op de microfoon houdende voegde hij er aan toe: „Ik weet al leen niet, waarmee Tijdens de slag om Engeland, toén de Royal Air Force een wan hopige strijd leverde tegen de Luft waffe van Goering. sprak hij de on sterfelijke woor- - den: „Nooit waren zovelen zoveel ver schuldigd aan zo weinigen". In deze tijd bracht hij ook zijn omgeving tot wan hoop door in het geheel geen acht te slaan op zijn persoonlijke vei- gewoon, van het regeringsgebouw af het luchtaanvallen op Lon- het donker ligheid. Hij dak van verloop t volgen. Eens, op een plat dak gezeten, werd hij afgeleid door een zenuwachtig heen en weer drentelende man, die ten slotte op zijn vraag, wat er aan de benepen antwoordde: het ge- ..U zit op de schoorsteen hele pand staat vol rook deze dag nooit zal verge len'. Langzaam buigend en glimlachend verliet Churchill daarna Westminster Hall, gen had uitgewisseld. Evenzeer heeft hij echter in zijn laatste actieve jaren het Britse volk nog opgezweept overweldigend grote daverende redevoeringen, die kamer verliet opnieuw de macht vata zijn ter kennis i Een hall jaar later moral hij v2rPéSEd"n acht™ we| Groot-Britannië afhankelijk ge- de'hand' mocht «orden was van instrumentjes en dat ergerde hem volgens zijn vrienden zozeer, dat hij i vriend de zieken- zich tcrugworstelde naar zijn om de verklaring herstel, terug naar het Lager- i de journalisten huis. waar hij een halve eeuw Enge- te brengen, hoorde hij achter politieke oorlogen had gevoerd geven. Zo u-as Churchill altijd op sijn best zich evenwel ge' door"de* last'der jaren. De „"„"„'u litiek van grote draagwijdte. „Nooit aarzelen, nooit moe anhopen", zei i po- zich In de gang voortschrijdende tijd. oe on- hij ,n lljn |aatste 'ote rede - - -- Innelljke vijand van alle al, premler. En deze woorden --- had datgene bewerkt. hebben xlch ln de herinnering n de Britten gebrand en zich bulletin wilde wijzigen sloffende en terug naar alles, wat hem en dierbaar was geweest, naar zijn sigaren en zijn na zijn beroerte uit bed brandy en zijn normale levens zijn medewerker in wijze op Chartwell, zijn eigen i gepantoffelde voeten. - slechts enkele waarin dictators, legers luchtvloten niet konden slagen. Churchill deed afstand van de machtspositie die hem lief was en waaraan hij zich vele jaren h"!i ""'k ne deTmlstT'|™J".|' asthoudendheld v«n huil- -f gekristalliseerd in steun zijn politiek en die van zijn Zijn persoonlijke leven 1 deed het ook. Zijn liefde voor het woord en zijn dadendrang nadden zijn zwakheid Lady Churchill kaart speelden om zich te ontspannen na dagen van drukke bczighe- buil- i, die goede en minder goede dagen had: een leven. De Churchill, die door de gekenmerkt door de strijd van nan tegen de tijd. Op en golveDd was deze strijd. Churchill weerde zich poort der historie trad. een oud man, die de strompelde zoals een pleegt te doen, maar de andere hardnekkig, dag weer steeg tot grote hoog- In 1951 velde hem ten van welsprekendheid en scherpzinnigheid. Een tweede beroerte trof hem in 1953. Die verlamde hem en beroofde hem van zijn spraak. Mannen van zijn leeftijd gena zen slechts zelden van zo'n zwa re aanval en in zijn naaste om geving verwachtte ook, dat hij sterven zijn vrienden gaf hem zijn vriend, de uitgever Lord moderne invalidewagen met al Toen, op 5 mei 1955 achter haalde de tijd hem opnieuw Hij trad af als premier, maar bleef als gewoon lid zitting hou den in het Lagerhuis. Hij voer de daar bijna nooit meer het woord. Op de voorste rij zat hij maar te luisteren en zo nu en Een dan liet hij een briefje brengen de regeringstafel, is, toen een zeer belang- De waarheid In het parlement en in radiopraat jes tot het Britse volk (die ook de volken van de bezette gebieden inspireerden tot volhouden) gaf hij een volledig verslag over de oorlog voering. Hoe slecht het nieuws ook was. zijn devies bleef „Vertel de waarheid", in vertrouwen op het krachtige moreel van het volk. Dit vertrouwen sprak ook uit zijn ver klaring in februari 1941. daags na dat het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden de Leen- en pachtwet had goedgekeurd: ,,Geef ons het ge reedschap en wij zullen het werk doen." Als minister van defensie leidde Churchill zo goed als alle fasen der oorlogsinspanning. Als premier hield hij zich voortdurend ter be schikking van het parlement om al le mogelijke inlichtingen te kunnen verschaffen. Als oorlogsleider steun de hij doorlopend het moreel van het volk en hield hij het geloof in de overwinning levend en boven dien onderhield hij na de Duitse aanval op de Sowjetunie in juni 1941 en de Japanse aanval op Pearl Harbour in december van dat jaar, nauw persoonlijk contact met de geallieerde leiders en reisde hij tienduizenden kilometers voor per soonlijke besprekingen. Begin 1943, na van besprekingen in Casablanca en Turkije in Londen te zijn teruggekeerd, werd Churchill "k. Hij leed aan longontstek'T.g, doch herstelde snel en in mei was hij reeds we"- in de Ver. Staten voor besprekingen met Roosevelt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5