Interessante uitvoering van hedendaagse muziek in Leiden „Onderneming van joyvliegers was tot mislukken gedoemd" Commandant MLD na eerste resultaten onderzoek: Fer Hakkaart in Lakenhal Gunstig bekend staand tweetal - uitstekende vliegtuigmakers - toch .onder invloed' gehandeld Veel belangstelling in Katwijk voor bergingswerk op zee NIEUWE LEIDSE COURANT MAANDAG 23 JANUARI 1965 (Van een onzer redacteuren) VALKENBURG Kapitein-ter-zee-vlieger J. C. Petschicommandant van de Marine Luchtvaartdienstheeft gistermiddag tij dens een persconferentie in de grondschoot van het Vliegkamp Valkenburg een aantal vragen beantwoord betreffende de ramp zalig geëindigde illegale vlucht van twee totaal onbevoegde marinemannen met een Lockheed Neptune in de nacht van vrijdag op zaterdag. Zoals wij eergisteren uitvoerig berichttenverongelukte het heimelijk weg genomen toestel na een vlucht van enkele minuten hoogstens op drie kilometer van de startbaanop enkele honderden meters voor Katwijks Boulevard in zee. Van de twee inzittenden tvas toen nog niets gevon den. Slechts een zaterdagavond gevonden sok en een schoenvoorzien van een mari- nenummeren een groot aantal wrakstuk ken waren de stille getuigen van de onbe grijpelijke ramp. TN 1960 kwam de n A Simon Bolk, met technische aanleg en tuurlyke geest, als beroeps by de Marine. In de 414 Jaar raakte hy dik bevriend met Iluib van Oost ende, met wie hy ook een „term" op Nieuw Guinea doorbracht. Hy i een uitstekend „mecona" vol gens zyn superieuren. Studenten te Leiden in onbewoonbaar verklaarde huizen? LEIDEN Het probleem van de stu dentenhuisvesting verkeert nu in een zo danig kritiek stadium, dat de Studen ten Vakbeweging afd. Lelden een op lossing gaat zoeken ln het doen betrek ken van onbewoonbaar verklaarde wo ningen- De SVB heeft zich daartoe in 'n reso lutie tot B en W van Leiden gericht met 't verzoek onbewoonbaar verklaarde wo ningen die reeds geruime tijd leegstaan, tijdelijk aan studenten te verhuren, tot dat door nieuwbouw de kamernood zal zijn geëindigd. De SVB meent dat o pdeze wijze situa ties zoals die recentelijk in Amsterdam ontstonden, in Leiden kunpen worden vermeden LEIDEN Van 30 januari tot 1 maart exposeert Fer Hakkaart met schilderijen, tekeningen en grafiek in De Lakenhal. Jaardiner Wernink LEIDEN De directies van Werninks bedrijven hadden zaterdag met kantoor- en technisch personeel cn gedecoreerde gepensioneerden een jaardiner. Tijdens dit diner sprak Ir. A Sitsen, directeur van Werninks Beton- en Aan neming Maatschappü N.V., over het on derwerp „Erkenning". Voorts besprak hy de gang van zaken by de bedrijven in 1964 en de verwachtingen voor 1965. Bridgeclub „Sans Atout" LEIDEN De uitslagen van en de standen na de zesde ronde van de vier talcompetitie van de bridgeclub „Sans Atout" luiden: groep A: team Crama team Bonnet 60. team Bousieteam La Lau 6=0. team Hulsteam Bonnet 3—3. team Elingteam Goutier 06: stand: team Goutier 31 p, team Crama 25 p, team v. d. Drift 19 p, team Eling 18 p.team Bonnet 15 p, team La Lau 12 p, team Huls 12 p, team Bousie 12 p; groep B: team Altdnkteam Wendt 06. team v. d. Oeverteam v. Egmond 60. team Kopteam Smits 60: stand: team Kop 36 p. team v. d. Oever 30 p, team Wendt 24 p. team Altink 12 p, team Smits 6 p, team v. Egmond 0 d. LEIDERDORP Aan de faculteit eco nomische wetenschappen der Nederlandse economische hogeschool te Rotterdam is voor het doctoraal examen geslaagd onze plaatsgenoot de heer C. J. Schieman Kolonel Petschi, voorzitter van de zaterdagmorgen gevormde eom- missie van onderzoek, deelde mee dat in tegenstelling tot eerdere be richten, het tweetal bij het verlaten van de kantine om elf nnr 's avonds minstens een zestal biertjes had gebruikt. Waarschijnlijk, zo meende hij, heeft dit bier een deel van hun denkvermogen uitgeschakeld. Op een andere manier kon hy het volkomen tot mislukken gedoemde plan van beide jongemannen niet uitleggen. DIKKE VRIENDEN Uit het onderzoek, dat zeer kort na de ramp is geopend, bleek dat geen van de kameraden van beide 21-jarige onge huwde eersteklassers. F. P. J. M. Bolk uit Brunssum en H. J. van Oostende uit Ooltgensplaat, iets omtrent hun plan tot het stelen van een Lockheed Neptune bekend is geweest. Zy stonden bekend als dikke vrien den, die een groot deel van hun dienst tijd (sinds 1960) samen hebben doorge bracht. Voor hun superieuren en hun collega's van Squadron 320 waren zij gewaardeerde en bekwame mensen, die nooit veel moeilijkheden hebben veroor zaakt of ondervonden. MLD-comman- dant Petschi meende dan ook dat het onzinnige idee kort voor de uitvoering moet zijn ontstaan. Na het verlaten van de kantine om elf uur, zijn beiden nog even in hun slaap vertrek geweest. Daaruit zijn ze spoedig weer vertrokken. Naar later bleek, om zich lopend naar de enkele kilometers verderop in de noord-oostelijke hoek van het vliegveld staande Neptunes te begeven. Deze toestellen staan gewoon lijk buiten, met een voldoende voorraad brandstof. In het donker hebben ze zich heimelijk in het dichtst bij de startbaan staande toestel (nr. 212) gehesen. Toen de rond de toestellen patrouillerende schildwacht (een derde klas zeemilicien van hetzelf de squadron) in de cockpit licht zag branden, ging hij er onmiddellijk pools hoogte nemen. Het tweetal hem welbe kende eersteklassers vertelde dat ze op dracht hadden het toestel voor een O.S.R.D.-actie (opsporings- en reddings actie) in gereedheid te brengen. Ondanks het niet zo heel byzonderc karakter van deze mededeling vond de schildwacht het toch vreemd dat hij niet was ingelicht en dat er maar twee man aanwezig waren. Hij verzocht een bij de nabijgelegen benzine-opslagplaats patrouillerende schildwacht om via de telefoon het bericht bij de korporaal van aflossing te verifiëren. Deze korpo raal wist van niets en wendde zich on middellijk tot de reeds te kooi zijnde officier van operaties. GROOT ALARM Deze was na het sluiten van het vlieg veld, rond elf uur. vertrokken. Toen bin nen enkele minuten vaststond dat er geen actie werd voorbereid, sloeg men groot alarm. De officier belde door een technische noodgreep rechtstreeks met de tweede schildwacht. Toen bleek dat het toestel al was vertrokken. Dit zeer snelle vertrek was hoogst ongewoon. Bij een gewone oefenvlucht heeft de bemanning (minimaal twee vliegers en een mechanicien) drie kwartier nodig voor he. toestel startklaar is. Bij opsporings- en reddingsacties bo ven zee kan het met de noo..zake- lijke controles van de vitale onder delen. tot een half uur worden be kort. Het onderzoek heeft echter uitgewezen dat de vliegtuigmakers er ongeveer vijf zes minuten voor nodig hebben gehad. Alle bcvel- ligings- en afsluitonderdelen van „Barend van Spreekens" vond lege dinghy OP DE HOOGTE Van de twee vliegtuigmakers was Bolk als „mecano" uitstekend op de hoogte met de technische werking van het toestel. Aangenomen mag worden dat hij het vliegtuig heeft bestuurd. Na zeer kort proefdraaien heeft hij de twee zuigermotoren (met propellors) aange zet en de twee kleine straalmotoren bU- geschakeld. Op spoedversnelllng ls het toestel daarop naar de korte, voor Neptunes on gebruikelijke zuid-oost-noord-west lo pende startbaan getaxied en na een niet waargenomen draai (de banen lagen in volledige duisternis), met alle boord- cn landingslichten ontstoken, opgestegen. Het zestig ton wegende toestel dat ln 1961 van Amerika is aangekocht en een •waarde vertegenwoordigde 'van rond 9 miljoen gulden, maakte by het opkomen een zeer steile beweging. Vermoedelijk is de onervaren bestuurder geschrokken van de razendsnel naderby komende barakkenverlichting, of de rol- en hoog teroeren waren niet by getrimd. Met een lichte buiging koerste het toestel op geringe hoogte over het half slapende Katwijk naar zee toe. Door laten aanstaan van de spoedversnelllng maakte de machine een enorm en onge woon lawaai, waardoor het al de aan dacht trok. IN PANIEK Precies één minuut voor midder nacht kwam het toestel los van di startbaan. De vlucht heeft slechts enkele minuten geduurd. Aanne mend dat ondanks getuigenver klaringen geen der motoren de fect was, veronderstelde kolonel Petschi dat de bestuurdert zijn technisch onbekende maat, die ra- dio-radarmonteur was, heeft ken nelijk een passieve rol gespeeld in paniek is geraakt. Toen hij de kustlijn eenmaal was gepasseerd had de bestuurder geen enkel licht waar op hij zich kon oriënteren. Daardoor moet hij alle gevoel voor horizon hebben verloren. Een voor de hand liggende ruk aan de stuurknuppel om dit te hervinden, zou het toestel in zee hebben doen storten. Mensen op de Boulevard menen ook te heb ben gezien dat de Neptune, waar van de landingslichten nog brand- ME DIT rubbcrvlot-met-bui- tenboordmotor ging telkens een andere duiker van strand af naar het gelokaliseerde vliegtuig wrak. Helpers duwen het bootje (Foto D. Kruyt) ende, die in 1960 met drie jaar HBS aan de opleiding radlo-radar- monteur by de Koninkiyke Ma rine begon als milicien. Later te kende hij bij- Volgens zijn ouders had hy het in dienst goed naar zUn zin. Hy was ln opleiding v korporaal. den, schuin weg was afgegleden vóór hij neerstortte. De enorme klap en de oranje-rode vuurgloed van de explosie is op het vliegveld duide lijk waargenomen. (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK AAN ZEE Tienduizenden Nederlanders hebben het rustige weer in het afgelopen weekeinde aangegrepen om in Katwijk te gaan kijken bij de bergingswerkzaamheden van het zaterdagnacht verongelukte marinevliegtuig. Zaterdagmiddag was er al geen parkeerplaats meer vrij en gisteren reden de auto's bumper aan bumper. Duizenden groepten samen op Boulevard en strand. Veel wijzer werden ze niet. Men was dui delijk onder de indruk. Hier en daar kwam men nog ooggetuigen tegen, die him mening zaterdagnacht ook reeds kenbaar hadden gemaakt. Die getuigenverklaringen waren overigens nogal tegenstrijdig. Bewoners van de flats naby de Molen. tuinweg aan de rand van het vliegveld hebben het toestel rond middernacht zien opstygen. Zij verklaarden dat ze boven op het toestel konden kijken en dat het niet brandde. De schrik was hen om het hart geslagen, omdat ze vreesden dat hel' toestel recht tegen hun huizen zou vliegen. Vlak voor de flats echter koerste het toestel met een bocht in de richting van de zee. Katwijkers, die toe vallig op de Boulevard liepen, toen het vliegtuig op circa dertig meter hoogte overkwam, vertelden pertinent dat de linkermotor in brand stond. Ook de verklaringen over het in zee storten liepen sterk uiteen. Een 20-jarige Katwijker, die met zijn nog bevende verloofde het vliegtuig had gevolgd, ver klaarde 's nachts dat het boven zee was geëxplodeerd. Anderen echter hadden het plotseling naar beneden zien duiken, waarna het met een klap op het water terecht kwam. Gespaard Allen waren het er echter over eens, dat Katwijk voor een ramp gespaard ls gebleven. In de eerste uren na het ongeluk werd de vlieger dan ook hoogiyk geprezen om zyn stuurkunst. Immers, ledereen veronderstelde dat het een ervaren piloot was, die de grootste moeite deed zyn „defecte" toestel bulten de bebouwde kom te laten zakken. Later, toen men vernam dat er sprake was van een „joyvlucht", sloeg de schrik nog heviger toe. Zeker anderhalf uur nadat de redding boten waren uitgevaren, verkeerden de redders nog in het onzekere omtrent de aard van het neergestorte toestel. Was het een passagiersvliegtuig of een mili tair toestel? De „Barend van Spreekens" bracht hierop het antwoord. Schipper Gijs Messemaker, die op de plaats van de ramp niets had aangetroffen, koerste in zuid-oostelijke richting. Zekerheid Rekening houdend met de sterke eb- stroom en de krachtige wind zocht hy naar eventueel afgedreven overleven den. Ongeveer drie kwartier later ving men een geel voorwerp in de licht- kegel van de schynwerper. Het bleek een half opgeblazen dinghy. Toen men het na veel moeite aan boord had, bleek er zich niemand op te bevinden. Wel trof men er de letters „MLD 0.87" op aan. Toen kon men via de korte- "17 AN DIT stuk afgezet strand dirigeerde de Marine de dui kers naar de plaats waar het vliegtuig zaterdagnacht ls neerge stort. Tot vanmiddag zyn slechts wrakstukken, een deel van de cockpit en een stuk van de romp opgehaald. (Foto D. Kruyt) LEIDEN Het is al een traditie geworden dat de afdeling Leiden de Kon. Ned. Toonkunstenaars-Vereniging elke winter een concert orga niseert van eigentijdse muziek. Het bijzondere van deze concerten is dat de uitvoerenden tot de leden van de afdeling zelf of tot die van een andere afdeling behoren. Tot nu toe had men zich bewust gericht op hedendaagse muziek van Nederlandse bodem, doch voor het concert in de fraaie nedenzaal van De Lakenhal, was voor het eerst een keuze gedaan uit de meest representatieve binnen- en buitenlandse componisten. Het besluit de landsgrenzen te over- schryden heeft ditmaal zeker bijgedragen tot een interessanter programma dan bij voorbeeld verleden jaar het geval was. Het programma bestond uit twee secties, waarvan de eerste uitsluitend werk be vatte van componisten die ondanks alle modernisme de grondslagen der tonali teit niet hebben willen prysgeven. Na de pauze kwamen progressievere richtingen aan het woord, waaronder zelfs sterk avant-gardistische figuren als Maderna en Berio niet ontbraken. Dat het laatste gedeelte ons meer deed dan het eerste hield waarschijnlyk verband zowel met de kwaliteit van de werken als met het bekende feit dat de concert gevers de tUd hebben gekregen hun rem. mingen te overwinnen. Na het welkomstwoord van voorzitter Iskar Aribo beluisterden de talrijke aan. wezigen een Ballade voor fluit en piano van Frank Martin. Ondanks de virtuoze verklanking, vanzelfsprekend by een ge. heel op elkaar ingesteld duo als Koos Verheul en Jan van der Meer. maakte deze Ballade op ons een wat holle en pathetische Indruk De vier Etudes voor piano van dezelfde Frank Martin, wiens muziek een inter nationale faam geniet, verdiensteiyk uit. gevoerd door Martien Opdam, slaagden er evenmin ln onze belangstelling meer dan oppervlakkig te boeien. Vittuoos was stellig het spel van de blokfluitist Piet Kunst, die met de pianist Wim Serlie •twee werkjes speelde resp. van Walter Leigh en Antony Hopkins, vriendelijke, soms spirituele doch niet zeer opvallende muziek overigens die het epitheton „re presentatief" niet voor zich kan opeisen. Later wekte hetzelfde duo veel geestdrift met de uitvoering van een Concertino voor blokfluit, piano en strijkers van Jan van Dijk. Deels vonden we hier het samenspel met het kleine strijkersensemble niet zeer hecht, deels kwam deze muziek van Jan van Dijk, voortzetter van de Willem-Pijper-traditie in de Nederlandse componistenwereld, ons nogal kleurloos voor. De finale werd intussen zo vlot gespeeld dat hij gebisseerd moest worden. Een goed moment voor de pauze vorm. den de drie liederen van William Walton, door de sopraan Leny Stevens-Ridderhof en de pianist Henk Briër. Mocht de inzet van het eerste lied Daphne wat laag lig gen voor deze typische hoge stem, zy bereikte een uitstekende prestatie in het derde lied, Old sir Faulk, waar Walton een ironisc' e knipoog geeft naar de mu sical. Het succes was groot en het laatste lied werd herhaald. Koos Verheul en Jan van der Meer maakte na de pauze stellig veel indruk met de Honey-rêves van Maderna, waar in behalve een gespecialiseerde reeksen- techniek ook nog de zgn. geprepareerde piano wordt gebruikt, en met een com positie van Rob du Bois voor picolo en piano die overigens meer yver dan oor- spronkelykheid in de compositie verried Zeer geboeid heeft ons intussen het werk van Berio, Cinque Variazioni, dat Jan van der Meer op geïnspireerde en tech nisch meesterlyke wyze ten gehore bracht. Indruk maakte op ons eveneens de drie liederen va- Heimo Erbse op teksten van Mörike. die Hans van der Leeuw, bariton, met Henk Briër aan de piano zeer knap en doorleefd voordroeg. De muziek van Erbse is in wezen verwant aan de late romantiek en zelfs aan Wolf. doch de wyze waarop hy deze romantische tek sten heeft gezet klinkt toch modern en suggestief. Le wrat visage de la paix, voor so praan. mezzosopraan (Thea Ekker- Van der Pas) bariton, fluit, piano en strijkkwartet van Henk Briër ten slotte hoorden we reeds twee jaar geleden en we gaven toen blijk van onze bewondering voor deze knappe, compositorisch vrij gematigde doch zeer expressieve compositie. Een hernieuwde kennismaking bevestig de onze vroegere indruk. Het werk, dat door alle uitvoerenden uitmun tend werd verklankt, had zoveel succes dat een ovationeel applaus volgde. De dames ontvingen fraaie bloemen. We zyn ervan overtuigd, dat de inge slagen richting in de toekomst nog programma's kan opleveren re wensen de K.N.T.V. met dit con- gaarne geluk. Dr. J. van der Veen golfinstallatie Scheveningen Radio meedelen, dat het een verongelukt ma rinetoestel betrof met een kleine be manning. De reddingboot Kurt Carisen met schip per C. v. d. Berg uit Noordwijk en de Brandaris uit Scheveningen waren even eens aan het zoeken. De Katwijkse en de Noordwijkse boten zyn omstreeks zes mir teruggegaan. Ze hadden diverse wrak stukken opgevist De Brandaris heeft zaterdag gedregd naar eventuele over levenden. Sok en schoen Zo nu een dan spoelde er iets aan op het strand, maar van de beide inzitten den was geen spoor te bekennen. Zater dagmiddag staarde de zwijgende menigte naar de verrichtingen van de duikers, die van het duikwerkschip Woerden, een vroegere mijnenveger, in zee gingen. Om half acht zaterdagavond spoelden een half verbrande sok en een schoen aan. Naar men zei van één der twee vlieg tuigmakers. Van wie werd niet bekend gemaakt Zondagmiddag werd het mogelijk nog drukker in Katwijk. In de mis tige verte lag de „Woerden", die iets was verhaald in noordelijke richting. Toen ook werd op het strand be kend, dat een deel van de cockpit was gevonden. Andere delen van het kennelijk uiteengeslagen toestel la gen onder het zand, terwijl duikers ook op de zeebodem enkele wrak stukken hadden gelokaliseerd. Zal men ooit nog iets van de twee ver miste marinemannen vinden? Hoogste punt M.S.G. LEIDEN Verwacht wordt, dat de bouwers op woensdag 3 februari het hoogste punt zullen bereiken in de bouw van de meuwe school van het Kon. Ge nootschap M.S.G„ tussen de Houtlaan en de Kagerstraat Automaat opengebroken LEIDEN Een jongeman van 25 jaar werd in de nacht van zaterdag op zon dag op heterdaad betrapt toen hij aan de Haarlemmerstraat een tabaksautomaat had opengebroken en zich 20 pakjes shag toeëigende. Hij had nogal wat gedron ken en maakte zich kwaad toen de auto maat het niet goed deed. Door openbre king wilde hij zijn gramschap stillen. Docos herstelde zich tegen JCV LEIDEN Docos herstelde zich van de nederlaag van vorige week door een ruime overwinning op J.C.V. Via een 12 stand liepen de Leidenaren uit tot 18, waarna Van Ham pas het tweede tegenpunt kon scoren. Steenbergen won al zijn partijen. Van Veen en Brouwer wonnen ieder 2 maal. Beiden verloren van Van Ham. Ten slotte werd ook het dubbelspel in winst omgezet. Dank zy een ruime 91 overwinning op de naaste concurrent DHC is de voor sprong van Den Burcht tot 3 punten uit gegroeid. Voor het enige tegenpunt zorg de Kanters die in een aantrekkelyke wedstrijd van J. Hins won. Uitslagen afdeling Den Haag Dames, eerste klasse: PIT '54—DHC 0—10; tweede klasse: PIT '54 2—Docos 4—6: derde klasse: Baronie 2—Docos 2 2—8; vierde klasse: Den Burcht 2RTC 2 4—6. Heren: eerste klasse: DHC—Docos 2 6—4; Treffers 4—PIT '54 5—5; Docos 3— Scylla 4 4—6: tweede klasse: Den Burcht —DHC 3 9—1: Wibo 9—Docos 4 2—8; Do- cos 5—Wibo 7 73: derde klasse: Docos 6—Smash RK 4—6: Den Burcht 3—Baro nie 3 10—0; Docos 7—Reflex 2 4—6- Sa lamanders 8—PIT '54 2 2—8; Docos 8— SML 2 82: vierde klasse: Docos 10 DHC 8 73: Docos 11Excelsior 8 46; Den Burcht 5—TOV 6 2—8; Wibo 10— Docos 12 7—3. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN Aan de universiteit z(jn ge slaafd voor de volgende examens: kand. ex Franse taal- en letterkunde de heer p Tin. gaards (Voorschoten); doctroaal ex. idem: de heer F Lange (OldenzaalT: doet. ex. li »ewe£en J M RI Dormaar (Sneek) t, U1? (Heerlen) W M Hoek- L J j Kester (Hotiselers- semi-artsexamende heren J A C van de°n r art£«m^K)' D A van Llth (Lei- '""Si,? heren J J AM Blom (Voorburg) en P W J Th J Kortmann (Boskoop). Weekagenda Sassenkeim SASSENHEIM Dinsdagmiddag half Het Bruine Paard. Algemene Bond Uudcn van dagen; idem half 3 ia het Geref Jeugdhuis, Bond van Plattelands- i het Geref. de „Lente vrouwen; idem avond 8 u kerkgebouw, uitvoering klokjes". Woensdagavond 8 uur in Het Bmine Paard, ledenvergadering S.T.V.; idem 8 uur in het Geref. Jeugdhuis, jaarverga dering Chr. Korfbalver. „T.Ö P Donderdagavond 8 uur."raadsvergade-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3