—•Brick Bradford —Toch is hef zo!. NIET AL TE HARD OP TENEN GETRAPT Spekkie en Biekkie Senmoet de Egyptenaar Puzzelhoek □L De vrouw Alberdien ■_n~ Ds. De Graaf kon niet uitspreken mJ MAANDAG 25 JANUARI 1965 ETHERGOlVfN ter we spreken over het uiteraard wat erf grof. Niemand erduisterlngen". moeten het dan ook durven tefenspreken eerste plaats het berekenen van verduisteringen 1721) W „Boek de de lezers denken aan een handleiding uit de onderwereld, noeh dat door ambtenar sehe instellingen kan worden geraad pleegd om op de hoogte te komen van de nieuwste vindingen op dit gebied. Het boek werd in de vorige eeuw- samengesteld door Th. Bitter von Oppolzer. hoogleraar in de sterren kunde en geodesie te Wenen en draagt de titel: „Canon der Finster- nisse". Onze Nederlandse vertaling is dus niet helemaal juist, maar des te welsprekender, want in dit werk zijn allo zons- en maansverduisteringen opgenomen die sedert het jaar 1207 v. Chr. hebben plaatsgevondei Chr. zich nog zullen voltrek hele kunst 1 dat het grootste belang van het werk gelegen in het feit dat de kennis de zonsverduisteringen in het de „Canon verleden handboek der Finsternisse" in 1887 kon erlmlnologi- schijnen, moesten von Oppolzer en zijn medewerkers dan ook een stroom van berekeningen verwerken, die op zichzelf al 243 dikke boeken van folio formaat vulden. In het geheel werden op deze weg het belangrijkst 2163 ken. Nu hebben we onlangs wel een gemakkelijke methode aan de hand gedaan om vast te stellen, wanneer de eerstvolgende zonsverduistering van gelijke soort zal zijn waar te nemen, maar deze manier is voor astronomen daartegen kan worden aangevoerd. omdat daardoor nauwkeurige tijdsbepalingen kunnen worden ge- Von Oppolzer heeft overigens niet alleen de nodige getallen voor de verduisteringen gegeven, maar op landkaarten bovendien de stroken ge tekend. waarbinnen deze verduiste ringen waarneembaar zijn geweest, of zullen zijn. Wanneer dus In een Babylonische inscriptie van een totale zonsverduistering wordt gesproken, kan heel gemakkelijk worden opge- zocht, welke verduistering dit is ge- ider dan 8000 zonsver- «eest. zodat het feit (en alles wat .1000 maansverduiste- daar eventueel mee samenhangt) vol komen nauwkeurig kan worden geda teerd. Op deze wijze kunnen in onbekende geschiedkundige perloden Canon der Finsternisse manier niet tot duisteringen ringen vastgelegd, verduisteringen die zich voor verreweg het grootste deel al hadden voltrokken. I,» en 2163. Deze verdeling moge opbouw van de betreffende kuituur of onevenwichtig schijnen, maar P'rlode. Nadruk verboden. Het programma „Zo is het" deelde tienerrubriek „Top of Flop" te zien in zaterdagavond weer enkele rake tik- vernieuwde presentatie. De jukebox ken uil en was over het geheel Ijs prettig vervangen door de vlotte en genomen van behoorlijk gehalte.'charmante platenverkoopster Cocky Daarom kwam het des te gevoeliger] Andreoni. die nu ook met de bel mag dat men precies in de laatste rinkelen en de jury krijgt vrijheid op minuut, aan het einde van een reeks nogal geestige „prognoses", over de schreef ging met de opmerking over „het uitbranden van xle heer Zwols- man". Dat was net geen grap meer, maar een onverantwoordelijke grof heid. Verder is er niet al te hard op tenen getrapt bij wel fikse kritiek, aardige satires en gezonde zelfspot over de VARA. o.a. in de scène met „de heer Vondeling" in ontdooiende toestand. De scherpe satire over „he ter osexualiteit" was een goed stukje werk. Het was plezierig te horen, dat het team de teksten nu eens goed beheerste en dat zelfs Gerard van het Reve in een overigens niet al te sterk nummertje beter mee kwam. De zelfspot zette zich nog even voort in de radiorubriek Naplaten van Mies Bouwman via de VARA-radio. Niet onaardig gevonden. Ook deze rubriek gaat winnen aan vorm en inhoud: Mies voelt zich kennelijk op haar gemak bij wst onschuldige, en dikwijls ook geestige kritiek tussen de muziekjes door. Vroeg op de avond kreeg men de 85 ,,0, wat bent u deftig, c zei Biekkie vol bewondering, tante Fru trots op u wezen a n Hein!"'zcggei was ik vanochtend zo zenirwach- ,Wat zal I tig. dat ik geen druppel thee door mijn ze u zokeel kon krijgen. O, kijk eens!" riep hij ziet. verrukt uit. „Daar heb je Fru! O, wat „Zou je denken, jongen?" vroeg de'een droom van een japon! Wat zie je er politiechef. „Ja. toen ik daarstraks in de j kolossaal lieftallig uit, Fru!" spiegel keek dacht ik bij mijzelf: „Hein.' En de commissaris stapte geestdriftig je mag er nog best wezen voor je jaren.; met zijn armen gebarend op zijn bruid Waar is je tante, Biekkie? Is ze zich nog'toe om haar een kus te geven, aan het kleden?" „Ja. vind je echt dat het er mee door ..Ja. oom Hein", knikte Biekkie. kan. Hein?" vroeg tante Fru beschroomd. „Spekkie's moeder Is bij haar. Ze zal „Ermee door kan?" brieste de politie- dadelijk wel beneden komen," jchef. „Ik vind het eenvoudig er Wilt u misschien een kop koffie, zeg ilj ervan. Biekkie?" commissaris?" informeerde de buur- ..Ik ook. oom Hein", knikte onze jonge vrouw, die haar ogen maar niet van de vriend. Hij l'ep om zijn tante heen en in het zwart gestoken politiechef kon bekeek haar vol bewondering van alle afhouden. kanten. „Graag, graag", knikte commissaris „Wil jij ook koffie. Fru?" vroeg de Bonebakker. „Want om u de waarheid tebuurvrouw. „En mevrouw Spoeling? Ook „Ga toch zitten. Fru, ga toch zitten", sprak de commissaris. „Zitten?" herhaalde Spekkie's moeder verschrikt. „Maar zou je japon dan niet kreuken, Fru? Als ik jou was bleef ik maar staan." „Kom, in het rijtuig moet ze straks toch ook zitten", wierp de politiechef tegen. „Maai ik blijf r Hein, En koffie je voor "dat fk vallen in' mijh is h'et .éfgehiijk precies, de gasten nog niet komen." Op dat ogenblik ging de voordeurbel „Daar zul je ze hebben!" riep Biekkie. overeind springend. Theo Eerdmans ernstig ziek AMSTERDAM De quizmaster en chef van de Amsterdamse redactie van Het Vrije Volk Theo M. Eerdmans is zondagmiddag geheel onverwacht ern stig ziek opgenomen in het ziekenhuis van de vereniging „Ziekenverpleging". Zijn toestand is zeer ernstig, maar niet levensgevaarlijk. draaistoelen wat in beweging te blij ven. Arme Walter en Connie leden een zware nederlaag bij de jury zowel als bij de Tilburgse jeugd: onder luid applaus uit de zaal kregen zij nul op] het request voor hun zangplaatje: „zij I moeten zich maar liever bij de Engel se les houden", was het eenparig j commentaar. De NCRV startte met goed succes op Ned. 2 een nieuwe rubriek met korte filmpjes over alles en nog wat. gezellig om aan te zien en een beetje populair-wetenswaardig. Presentator Jan van Hillo (hij deed het uitste-| kend) werd intussen heel fraai gete-1 kend door Paul Citroen, o.m. bekend van zijn rake portretschetsen bij de rubriek „Onder vier ogen". Helaas vormde het VARA-feuilleton „Theater Thuis" weer een zwak be sluit van het programma op Ned. 1.' Aan dit geforceerde amusement moest maar gauw een einde komen. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NTS 8.30 uur begint de hoofdfilm ..Jane Eyre" naar het bekende boek van Charlotte Brontë. Het verhaal wordt precies gevolgd. Kijkleeftijd: boven 14 jaar. 10.05 uur: nog een filmpje toe over de geluiden van de havenstad Hong kong, waarbij de beelden nu eens in de tweede plaats komen. Ned. 2 VARA 41.25 uur: een uitvoering van de sonate voor twee piano's en slagwerk van Bela Bartók, daterend uit 1937, door Géz Frid en Luctor Ponse. 8.55 uur wordt in de reeks East Side. West Side gevraagd: „Mr. Brock, doe eens wat voor de meisjes". De maatschappelijke wer ker Broek wordt door de rechter opgescheept met een rijk jong meisje, dat voor straf een maand bij hem moet assisteren. VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 AVRO/VARA 8.40 uur geven Jan de Visser en Tom Nieuwenhuyzen informatie over wat onze mede-Europeanen zeggen en denken over actuele zaken. 9.30 uur gaat het hoorspel „Antiquiteiten", uit de herinneringen van een Barok-engeltje. de ether in en om het weer Ritme Club met veel muziek. 11.00 1 Hilversum 2 NCRV 8.20 uur: „De Broeders" een blijspel van Terentius Afer. die leefde van 190 tot 159 voor Chr. Een klucht vol verwikkelingen, met liefde en een schaking als hoofdthema. 10.40 uur: Avondoverdenking en om 10.55 uur eerst amusementsmuziek, daarna de reeks „Signaal" met serieuze muziek van eigen tijd. Driehoek-puzzel Horizontaal woorden invullen die'bete kenen: 1. medeklinker. 2. rund. 3. onderricht, 4 rode Spaanse wijn. 5. afzonderlijk, 6. Bij juiste oplossing vormen de begin letters de naam van een plaats in Overijssel. OPLOSSING VORIGE PUZZEL KalkOen, verVoer, telEgram. terRas, venSter. spaTbord. papAver. landGraaf. terGend. topAas. kanAal, barNsteen. Deze zegswijze luidt: „Over stag gaan". Jeichien vond dat moesten. Ze was altijd i gezin. Van buurten kw 10 Albcrdien afleiding bezorgen i boord in de kring van het te weinig, omdat Gosse, als steeds joeg om weg te komen, en omdat ze nauwelijks meer in winterlaag lagen, wat dè gelegenheid was voor schipperszoons en schippers- docniers om elkaar te ontmoeten „Wc hebben anders pas nog heel wat tijd verdaan." bromde hij. en met een zekere wrange scherts ver volgde hij: „Dus jij wou haar op die manier aan de man brengen „Ik wil haar in gezelschap brengen, meer niet Zal me benieuwen of jij het tot een beter eind brengt dan ik." spotte hij. Maar dreef hij er tegenover Jeichien de spot mee. hij deed toch naar haar raad. Toen ze weer in Groningen terugkwamen, legde hij aan tussen een aantal andere koffen, iets wat hij voorheen zelden deed. omdat hij. 't liefst vooraan lag, altijd op stootgaren om snel te kunnen varen. Hij maakte deze keer ook minder haast dan anders om nieuwe lading te veroveren, en hij zei tegen Alberdien dat ze met genoegen eens wat jongelui1 ook wel op avonden als hij schip waren om te buurten. Alberdien knikte alsof ze 't goedvond, maar er kwam niet veel van. Hielko haalde een rits vriendjes aan boord: op regendagen zat het lege ruim vol jongens. Alberdien zat. als haar ouders elders buurt ten. meest alleen, soms een hele avond. Zij zocht geen gezelschap en anderen zochten haar niet. Om haar te helpen vroeg Jeichien aan een paar schippersdochters en ook aan enkele schipperszoon: „Komen jullie eens een avondje bij ons aan boord?' Dat wilden ze wel. Jeichien zorgde dat er een goede tractatle klaarstond en ook dat Gosse en zij weg waren, toen de jongelui kwamen. Bij hun terugkeer aan boord was alles donker en Alberdien sliep. De volgende morgen vroeg Jeichien aan Alberdien hoe t was geweest Ze zei van goed Een paar dagen later werd zij op een jongeluisavondje op een andere kof genodigd. Jeichien dacht toen dat er een bres gescho ten was in de muur. waarachter Alberdien zat opge sloten. Maar het enige, wat uit deze avondjes groeide was dat een schippersdochter, een bleek en kwezelig door K. NOREL wicht, de ene dag Alberdien kwam halen haar boodschappen te doen en de andere dag middags hét eten aan boord van de Rehoboth daar te blijven tot aan bedtijd toe. al die tijd bl^d dikke borstrok en femelend i kwaaltjes, die zij had. „Die manier van jou is prima." spotte Gosse tegen Jeichien. Er kwam geen jonge man om Alberdien. in jaren niet. De kapiteinszoons van haar leeftijd trouwden. De meisjes in het schipperswereldje kwamen allen aan de man. Zij bleef alleen. „Als ik het dan niet goed gedaan heb. jij niet beter," zei Gosse tot Jeichien „Waar ligt het aan''" „Ik denk. meest aan haarzelf." „Ze zou toch een baas-kapiteinsvrouw zijn." „Een bovenste beste. Maar ze heeft haar voorkomen niet mee." Gosse gromde Was dat de oorzaak? Diep in zijn hart had hij 't de laatste jaren vaak gedacht, maar telkens had hij die gedachte weggedrukt. Aan wal keek je daarnaar, maar voor een zeemansvrouw gold dit toch niet. 't Was waar: zijn dochter was niet knap. Haar lijf was grof: haar boezem recht en slecnt, ze had brede heupen en grote handen en voeten: haar gezicht was lelijk: haar kin vreemd spits, 'r haar was sluik en geel. Sipko had haar een paard genoemd. Dit had hem destijds zo gestoken, omdat ze werkelijk iets had van een bonkig werkpaard, meer dan van een knappe, jonge vrouw. Maar waren de kapiteinszoons tegenwoordig zo gek dat ze zich aan het uiterlijk vergaapte n. meer dan te letten op de kwaliteiten, die een vrouw aan boord behoefde? Bléven ze zo gek, ook als ze hun vlegeljaren te boven waren? Snapten zij dan niet dat je aan porseleinen poppetjes, hoe aardig ook, niets had wanneer bij storm de lading werken ging, als je aan lager wal geraakte, of als het pompen of verzuipen werd? In al zulke omstandig heden had Alberdien haar man gestaan Ze was matroos, stuurman, kapitein. Ook wat dit laatsie aanging, had Gosso destijds tegen Ebbo geen woord te veel gezegd. Zij had haar kundigheden in dit opzicht niet alleen getoond, toen hij in het ziekenhuis lag, maar ook later dikwijls. Zij ging. als ze ergens in een haven kwamen, vaak naar de agenten en makelaars om vracht en ze wist goede posten af te sluiten. Bij het onderhandelen was ze waarlijk niet stug, hoezeer ze op haar stuk stond. Wat hem aanging, bleef Alberdien altijd aan boord Hij kreeg nooit weer hulp. Maar een vader denkt meer aan het welzijn ziin kind dan aan zichzelf. Hij gunde haar zo graag een goede man en 't Aas een doorn in zijn vlees dat die niet kwam. Vooral ook omdat hij in de laatste tijd sterker dan vroeger kon merken dat Alberdien er last van had. Op zee niet. Daar werkte zij en het was haar nooit te veel. Zelfs als ze uren pompen moest, omdat 't schip water maakte, deed zij dat onverdroten. En bij ruw weer had ze plezier. Haar ogen glinsterden wanneer zij tegen de elementen vocht en van ver moeidheid wist ze niet. Maar als ze ergens lang in een haven lagen, verwaaid of wachtende op lading, was ze vaak erg stil. En als ze dacht dat niemand op haar lette, stonden haar ogen wel eens vol verdriet. Zodra ze er erg in had dat iemand naar haar keek. was dat verdriet weer weg, maar vrolijk werd haar blik dan niet, eer hard. En het voortje. Hat voor het eerst bij haar mond verschenen was op de dag, waarop ze door Sipko in de steek gelaten werd. en nooit geheel verdwenen was, werd dan dieper en scherper. Dit was voor Gosse een bewijs dat er aan Alberdien iets knaagde. IN DE MIST 'ÊBÈWWMt* de 1eugd. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York calling. 17.35 Lichte grammofoonmuziek voor de tieners. Hilversum II. 298 m. KRO: 7 00 Het levende woord: meditatie. 7.05 Ouverture: licht grammofoonmuziek en reportages. (7-30- 7.40 Nieuws. 8.00-8.05 Overweging). 8.30 Hilversum I. 44)2 m. AVRO. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Promenade Orkest, amusementsmuziek. 19.00 Parels der muziek In mozaïek (gr.). 20.00 Nieuws. 20.05 Op de plaat., rust. verzoekprogramma voor de soldaten. 20.40 Wat zegt buurman ervan?: Deel 5 Engeland. 21.10 Licht instrumentaal kwartet en zangsoliste. 21.30 Antiquiteiten, Hoorspel. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22 40 Actualiteiten. 23.00 Dans- en jazzmu ziek. 23.55-24.00 Nieuws Nieuws. 8 40 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Klassieke grammofoonmu ziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 11 50 Volaan... vooruit, lezing. 12.00 Angelus. 12.03 Zigeunerklanken. 12.20 Voor de landbouwers. 12.27 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Actualiteiten of grammofoonmuziek. 12.50 Lichte grammofoonmuziek. 13.35 Licht instrumentaal kwartet, afgewisseld door grammofoonmuziek. 14.00 Voor de platte landsvrouwen. 14.10 Amusements- en klas sieke muziek. 14.50 Lichtbaken, lezing. 15.00 Rleleksen gevarieerdj^programma^ (herha- en weerpraatje. 1910 Radiokrant. 19.30 Lich te orkestmuziek (opn.). 19.55 Op de man af. praatje 20,00 Zigcunermelodleën (gr.). 20.20 De broeders, blijspel. 21.30 Balletmuziek (gr.). 21.50 Wereldpanorama. 22.00 Oude amusementsmuziek (opn 22.20 Boekbespre king. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22 53 Lichte grammofoonmuziek. 23 25 Mo derne grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws Nieuws. DRAADOMROEP Grammofoonplatenprogramma van 1820 uur I Hector Berlioz Harold in Italië; Harold in de bergen: Mars van de pelgrims die hun avondgebed zingen: Serenade van een bergbewoner van de Abruzzen aan zijn geliefde: Banket van de rovers. Yehudi 16.30 Onderweg: gebedsdienst. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Overheidsvoorlichting: Geven en nemen Tips voor cn van weggebruikers. 18.00 Licht ensemble (stereo) 18.20 Uitzen ding van de Katholieke Volkspartij: Kaarten op tafel. Een uitzending over politieke zaken, die de aandacht verdienen. 18.30 Portret in muziek: lichte grammofoonmu ziek. 18.50 Van klanten en wanten weten, actualiteitenprogramma voor en over het midden- en kleinbedrijf. Televisie morgen NTS: 11.05-11.40 Schooltelevisie Belgle: Nederlands progr. Kan. 1 en 10: 14.05: School-T.V. Colin Davis. II. Camille Saint Saëns. Concert voor piano en orkest nr. 3 in Bes gr. t. op. 29. Moderato assai. Allegro animato. Andan te Allegro non troppo. Jeanne-Marie Darré. piano; Orchestre National de la Radiodiffu- sion Francaise o.l.v Louis Fourestier. IH. Edouard Lalo Concert voor cello en orkest in d kl. t. Prélude. Lento-Allegro maestoso. Intermezzo. Andantino con moto. Introduc tion. Andante-Allegro vivace. Pierre Four- HILVERSUM Een van de twee vaste dirigenten van het Radio Filhar monisch orkest. Jean Fournet, dirigeert op het ogenblik een reeks concerten in het buitenland. Met succes is hij opgetreden voor de Franse omroep in Parijs, daarna ging hij naar Londen, waar de BBC hem heeft reux o.l.v. Jean Martinon. IV. Gabriel Fauré. Masques et Bergamasques. suite voor orkest op 112. Ouverture Menuet Gavotte Pasto rale. Orchestre de la Suisse Romande o.l.v. slotte zal Jean Fournet opnieuw in Parijs het orkest Lamourcux dirigeren. De VARA bracht zaterdag de januari-editie van de Rob de Nijsshow op de buis en de me dewerkenden aan dit tiener vertier waren weer: v.l.n.r. The Lords, Rob de Nijs, Marijke Merckens, Ria Valk en Trea Dobbs. Kunstbezit. 20 klucht. 19.20 Tienerklank 20.30 Openbaar kunstbezit, spel door _Manuel van Loggt AVRO: 7.00 Ni mofoonmuziek. VPF AVRO: e.QO Nieuws. 8.10 Licht< iek. 8.50 Ochtendgyi 13.23 Beursbe- 14 00 Voor de 00 Pianorecital. Actuele repor- 16 02 Lichte muziek voor De bekende sopraan Erna Spoo- renberg is zaterdag van Schiphol vertrokken voor een toernee van drie weken door Israël. Opzet of onkunde? (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM In de rubriek „Achter het nieuws" heeft de VARA- televisie zaterdagavond ruim aan dacht geschonken aan de onverkwik kelijkheden in Heilouw, waar de dorpsgemeenschap rich tegen het ge zin Van H. schijnt te keren. Het feit, dat mede in het geding werd gebracht dat de vrijwel geheel uit Nederlands hervormden bestaande gemeente niet zou verdragen dat de vrouw en moe der van dit gezin r.k. is geweest, was voor de verslaggever aanleiding om ook te gaan praten met ds. J. de Graaf. Nederlands hervormd predi kant in Heilouw. Hij zette de dominee, die olie op de golven trachtte te gieten, het mes op de keel en wilde van hem een omlijn de uitspraak hebben omtrent de chris telijke verdraagzaamheid. Ds. De Graaf gaf hem die en las twee verzen voor uit Leviticus 19. namelijk de ver zen 17 en 18. Daarna gaf de predikant hiervan nog een korte verklaring. Maar toen de opname, ten Jiuize van de predikant gemaakt, werd uitgezon den, brak deze af precies na het voor lezen van het eerste vers. Daarmee werd een zwaar accent gelegd, waarin ruime stof kan worden gevonden om de christelijke verdraagzaamheid als het tegendeel aan de kaak te stellen. Juist doordat niemand er verder op inging, bleef deze vreemde uitspraak van de predikant, aan de hand van de bijbel gedaan, pijnlijk hangen. Ds. De Graaf las namelijk het vol gende: „Gij zult uw broeder in uw hart niet haten, gij zult uw naaste naarstig berispen en zult de zonde in hem niet verdragen." Het vervolg van zijn voorlezing was echter weggeknipt en deze luidde: „Gij zult niet wreken, noch toorn be houden tegen de kinderen uws volks, maar gij zult uw naaste liefhebben als uw zelve." Ook de korte toelichting verviel. Wij vragen ons af, of dit nu opzet of onkunde is geweest van de VARA- medewerkers. Heeft men niet opge merkt dat de tweede tekst de eerste aanvulde in uitspraak, ofgreep men een kans om opnieuw christelij ke onverdraagzaamheid in Nederland te signaleren en dat dan nu op niet- reële wijze? Dat zou toch wel beneden alles zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11