Hoge onderscheiding voor zes Katwijkse vissers Te kust en te keur IveTSchenen 5AO.W.-ers dansten in Leidse Lakenhal Interessante expositie Leidse academiegebouw K. en O.'ers naar Camargue SIEITWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 23 JANUARI I960 Zaterdag Pieterskerk. 7 30 uur: gebed voor de eenhe.d der christenen. Herv. jeugdgebouw, Hoogl. Kerk pacht. 8 uur: film „Schipper naast God." Geref. jeugdgebouw. Breestraat uur: lezing ds. Westerveld. „Mensen ichter tralies". De Lakenhal, 8 uur: Uitvoering Kon. Ned. Toonkunstenaarsvereniging. Wijkgebouw De goede Herder. 8 uur C.J.V. De Valk, „mens erger je niet" Oegstgeest: Sint Willibrorduskerk, 30 uur: gebed voor de eenheid der christenen. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 ir: Haagsche Comedie met Koning Lear. Haag: Diligentia. 2.15 uur: to- :rHneelgroep Ar a met „De kikkers." Zondag Gehoorzaal. 10.30—11.30 uur: Bijzonder Kerkewerk Leidse Hervormde Gemeen- j. dr. P. L. Schoonheim over veel voor komende misverstanden omtrert goed en kwaad (Zicht ir. de mist). Rijksmuseum Volkenkunde, 3 uur: Vertoning van film ..Land van de lange ag". inleiding door dr. A. J. Jawad. Remonstr. kerk (Hoogl. Kerkgracht). 30 uur: oecumenische samenkomst, «preker: dr. K. Dronkert (Geref), ds. Joh Poort 'Herv.) en deken Haring rdt d* KkJ Maandag Old Dutch. Tweede Binnenvestgracht— hoek Steenstraat. 8 uur: Centrale organi- Voetbalscheidsrechters, groep Leiden en omstreken, de heer Fr Veen over „Het arbiteren in deze tijd" Rest, Van der Heyden. Breestraat 85. uur: jaarvergadering atletiekvereniging Holland. De Doelen. 8 juk amateurfotografen, Fr. van Veen met kleurendia's van Egyp- Lodewijkskerk. Steenschuur. 7 tJ6f jebedssamenkomst voo- de eenheid de christenen. Schcvenlngcn: Kurzaal. 8 15 uur: -gi^VedStudentenorkest m m v. Klaas Boon, NI dtviool. 070 Den Haag: Diligentia. De Nieuwe Ko met „De Parijse bruiloft" Dtnsdag Geref. jeugdhuis. Breestraat 19. 7 tot uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale Stadhuis. 7 tot 8 uur: zitting Bouw- mds Ned. Gemeenten. Schouwburg. 8 uur: K en O-toneel, toneelgroep Theater met ..Stop world Pieterskerk. 2.15 uur: opening dertien de lustrumfeest V.V.S.L. Filmzaal Academie. 8 uur: academi jche filmstudiekring Salon Indien. ¥ielek over ..Rusland en russische films" Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: toneelgroep Centrum met ..De eerbiedige Sehtekooi" en ..De schaduw in het Dal" Dc Haag: Diligentia. 8.15 uur: De Pa- bruiloft" Woensdag irekerk. 8 uur: Herv. wijkgemeente Molenwijk, luit.-gen. b.d Calmeyer over I „Kerk. overheid en kernbewapening". Pieterskerk. 8 uur: concert t.g.v. 13de rumfeest der V.V.S.L. Schouwburg. 8 uur: K. en O.-toneel. Rott. Toneel met „Op blote voe- het park". Het Boshuis, achter Hoflaan 74. 7.30 tot 10 u: sociëteitsavond Herv. wijkgemeen- Boshuizerwijk (leestafel, muziek, ge- iprek enz.). Haag: Diligentia, 8 15 uur: De Pa rijse bruiloft" Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Ned. Comedie met „Een afgehouwen hoofd" Scheveningen: Kurzaal. 8.15 uur: Residentie-Orkest, m.m.v. vioolsoliste. Donderdag Prytaneum. 8 uur: alg ledenvergade ring r.k. atletiekvereniging De Bataven. Schouwburg. 8 uur: K. en O.-toneel. Nieuw Rott. Toneel met Op blote voe ten in het park" Gehoorzaal. 8 uur: Mecsterserie mu- riek K cn O.. Les Solistes de Zagreb. Antonio Janigro. dirigent en cello-solist, en Jelka Stanic. viool. Huys Over 't Hoff. Gerecht 10. 8 uur: >fd Leiden Kon. Ned. Natuurhist. Ver eniging. jaarvergadering. De Haag: Diligentia. 8 15 uur: De Pa rijse bruiloft". Den Haag: Mauritshuis. 8.15 uur Wührer-quartett. Scheveningen: Op gouden Wieken. 8 uur: Auschwitz-herdenking. VrUdag Antonius-clubhuis. 7.3 uur: feestavond personeelsvereniging Dc Sleutelring, t.g v- 15-jarig bestaan. School Lammenschansweg 6, 8 uur: contactcommissie Kinderbescherming Leiden en omstreken. Miep Diekmann over „Kinder- en jeugdboek, onverdeeld bron van contact. Het Boshuis, achter Hoflaan 74. 8 uur: toneelvereniging De Boshuisspelers, op voering van „Juffrouw Martijntje''. Schouwburg. 8 uur: K, en O.-toneel, toneelgroep TTieater met „Stop the world Academiegebouw. 4 uur: Inauguratie prof. dr. J. B. Schute. gewoon hoogleraar in de farmaceutische analyse. Gebouw voor chr. Belangen. Oude Sin gel 238, 8 uur: ledenvergadering tuiniers- en bloemistenvereniging Door Eendracht Verbonden. De Haag: Diligentia. 8.15 uur: De Pa rijse bruiloft". Scheveningen: Kurzaal. 8.15 uur nam galavoorstelling t.g.v. 13de lustrumfeest van de V.V.S.L. Ambassadeur F X baron Van- der Straten-Waillet en barones Van der Stra- ten-Waillet hadden de' vissers en hun wen en verloofden in opdracht van de Koning uitgenodigd in hun residentie. De ambassadeur zei: „U bent zeer moe- dig geweest. Toen u de vuurpijlen zag, ,U bent zeer moedig geweest (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Voor betoonde moed bij het redden van vijf opva- j! renden van een zinkend Belgisch vaartuig heeft de Belgische am- bassadeur gistermiddag voor zes Katwijkse vissers een koninklijke onderscheiding uitgereikt. Het betrof de opvarenden van de KW 117 jj Mare Liberum: schipper Jac. van Duijn. stuurman J. van der Plas, machinist Jac. van der Plas. kok L. van Duijn en dc matrozen E. Meijvogel en P. den Hollander. Drie van hen waren nog op zee. Hun onderscheidingen werden door hun dames in ontvangst genomen. De redding speelde zich af in de nacht van 18 op 19 januari 1963 tijdens strenge vorst en bij stormwind De Belgische kotter Nieuwpoort 232 was door een elkaar gesprongen motor lek geslagen. Toen de Katwijkers bij het in nood verkerende vaartuig arriveerden, aarzel de schipper Van Duijn geen ogenblik. Hij verrichtte een gevaarlijke manoeuvre bij die fiarde wind (kracht 8) door langs zij de Belg te komen Kort nadat de Bel gische vissers waren overgesprongen, zonk hun schip Bpwonderi 'Mig O**» Schipper Van Duijn en zijn vrouw na de onderscheiding. Foto D. Kruyt. bent u meteen in actie gekomen. Zonder a eigen lijfsbehoud te bekommeren, snelde u uw collega's te hulp. De Koning, de Belgische regering Slielierazade sprak voor Leidse huisvrouwen LEIDEN Een zeer groot deel var de afdelingsledental van de Nederland- vereniging van huisvrouwen luister- in de foyer van de Stadsgehoorzaal ir de causerie van de Haagse uw Racké, die als „Sheherazade" al jarenlang voor een damesweekblad schrijft. Zy vertelde hoe zij. als moeder van opgroeiende kinderen, be. on met schrij- ?n en hoe daaruit reizen naar onder eer Engeland, Griekenland en Egyp- voortvloeiden. Zij maakte de aanwezigen, onder wie de ereleden C. Hafeerrlan-Verhkgerten N. Key-Stuurman, duidelijk dat de com- ie huisvrouw-werkende vrouw ze ker niet onmogelijk is en' las voor uit eigen werk. De middag, die werd geleid door evrouw H. A. van Herwaarden-Wilde- boer. werd besloten met de beantwoor ding van vragen. en de Belgische bevolking hebben grote en diepe bewondering voor uw doortastendheid en voor uw zeeman schap zoals die bij de redding tot uitdrukking zijn gekomen. Onze dankbaarheid spiegelt zich af in deze onderscheiding, die meestal door de Koning zelf worden uitgereikt en die de hoogste is die voor daden van moed als deze kan worden verleend: de burger- lijke onderscheiding eerste klasse" De burgemeester van Katwijk, de heer H. Duiker, vertolkte de dank van de derscheiden vissers, die door de uitnodi ging van de ambassadeur ten ze< VVSL had 126 Leidse kleuterleidsters te gast aan de lunch LEIDEN Precies 126 Leidse kleuter leidsters en kinderverzorgsters zaten gis teren met VVSL-leden in het clubgebouw aan het Rapenburg aan een gezellige lunchtafel. Opgewekt werd er gebabbeld, gegeten, geluisterd en gelachen, dat laat ste vooral ook om de partners van de burgerijcommissie, die zich In monniks pijen aan de dames presenteerden. Met vertedering keken de kinderver zorgsters naar de peuters, die in gezel schap van echte mannequins en als zoda nig optredende WSL-leden lente- en zo merjurkjes toonden. Mantelpakjes en feestjaponnetjes ontbraken evenmin in deze modeshow, die werd afgewisseld met geestige en serieuze liedjes van pater Widmer In de school voor slechthorenden werd gistermorgen al feestgevierd met een poppenkastvoorstelling; 's middags ver zorgde de burgerijcommissie een cabaret voorstelling in bet bejaardentehuis aan de Herengracht. LEIDEN Een minutenlang du rende, voor zover de leeftijd toeliet uitbundige polonaise zette gister- ivond een gezellig bal in de stijl vai 1920 in. Op de muziek van een or kestje a la „de goede, oude tijd" zon gen en dansten Leidenaars, die in januari „hun 65-jarig bestaan" vier- (d)en, als gasten van de eveneens 65-jarige VVSL in de Grote Pers van De Lakenhal. Alles onder leiding van dansveteraan Opdam, die in 1907 de eerste dansschool in Leiden oprichtte. Door middel van balboekjes met reeds ingepakte foto's vonden de da mes en heren hun partners, die hen óf volkomen vreemd óf heel bekend en. „Och, och, och, dat is me nog nooit gebeurd", zuchtte een gast, terwijl zij half verlegen, half geamu seerd een man zocht. En „Hé zeg, ben jij het?", verbaasde zich eer, ander, die van de foto niet een uit het oog verloren oude bekende had herkend. De 65-jarigen vermaakten zich met polonaise, polkagoocheltrucs 119 GEZANGEN VOOR DE GEREF. KERKEN In 2 uitvoeringen 2.— en 2.90 en andere evenementen uitstekend, evenals de in stijl geklede gast vrouwen en -heren van de VVSL- burgerijcommissie. Het werd dan ook een festijn waardoor zij de in luiding van hun „A.O.W.-tijd" niet gauw zullen vergeten. Ook de uit Den Haag overgekomen eregast dr. W. Drees amuseerde zich, zoals de foto laat zien, uitstekend. Marine, koopvaardij en zeerecht LEIDEN In het kader van een serie van acht Studium Generale colle ges over de Nederlandse zeevaart is in het Academiegebouw van de rijks universiteit (Rapenburg 73) een bescheiden maritieme tentoonstelling in gericht. Hoewel de expositie een aanvulling op de colleges wil zijn, een illustratie van enkele punten daarvan, is zij onder deskundige leiding zeker ook van belang voor scholieren en andere geïnteresseerden. Overigens kan men zich nog voor de collegeserie opgeven. Slechts één college, over de geschiedenis van de Koninklijke Marine, is vorige week gegeven. Men is bij de samenstelling van de colleges van vier aspecten van de zee vaart uitgegaan, die alle historisch en in huidige vorm worden belicht Het on derwerp van de cursus achtte men van algemene interesse. Het idee is van de vorige rector-magru- ficus prof. dr. Den Boer Prof dr. J H. Kernkamp, hoogleraar in de economische geschiedenis, en zijn assistent, drs. J- R. Bruijn (maritieme zaken», gaven er uitwerking aan. Kaperbrief Marine, koopvaardij, zeerecht, het is allemaal op een of andere manier op de tentoonstelling vertegenwoordigd. Men treft er een officiële (fotocopie» kaper brief aan, geschreven door Willem var Oranje in 1570 op de Dillenburg, ver der de inhoud van een 17de eeuwse chirurgijnskist, een met bloedspatten be dekt scheepsjournaal van de kruiser .Tromp" uit 1941, een model van eerste Nederlandse schip dat in Japan arriveerde (de „Liefde"), werken van Hugo de Groot over het internationale zeerecht uit de 17de eeuw. nautische in strumenten en globes uit dezelfde pe riode en een flink aantal oude etsen, boeken en kaarten. i Zaterdag Restaurant „Boerhaave". Boerhaave- laan 188a. 3.30—5.30 uur: afscheidsrecep tie B. J. Moolenaar. directeur kantoor Oegstgeest Alg. Bank Nederland N.V. Aula Louise de Coligny-H.B.S., Kager- straat 7. 8 uur: H.B.S.-vcreniging „Ende dispereert niet", bal en cabaret. Wijkgebouw De goede Herder, Oude Vest 13, 8 uur: C.J.V. De Valk. de heer G. van Veen over klassieke muziek. Gebouw Janvossensteeg 17: opening clubhuis Het Kraaiennest, stienting Ned Herv. Jeugdzorg. Geref. jeugdhuis, Breestraat 19, 8 uur: Geref. jeugdverband Leiden, filmavond, vertoning van „Schipper naast God' Herv. jeugdgebouw. Hoogl. Kerkgracht 44. 8 uur: jongerensociëteit. modeshow. Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: De Pa rijse bruiloft. Den Haag: Kön Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Na de zonde val". Den Haag: Diligentia. 2,15 uur: toneel groep Arena met „Wie is de dief?' Scheveningen: Kurzaal, 8 15 uur: Concertgebouw-orkest, met pianosolist. Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: aDotheek Herdingh en Blanken. Hoge- vvoerd 171. tel. 20502. De dienst van de apotheek Van Breest. Smallenburg te Leiderdorp wordt ook waargenomen door deze apotiheëk. De Oegstgeester apotheek is geopend. De apotheek Voorschoten is zondag 24 januari gesloten van 's morgens 8 tot 's avonds 22 uur. beste vijanden (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Gisteren, vandaag en morgen (18 Jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De hofnar (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Comman do's in de vuurlinie (18 Jr). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Wat be treft de vrouwen (18 jaar) Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): McLin- tock, de geweldige (14 jaar). Tentoonstellingen De Ruif (Jan Vossensteeg): werk van René de Korte (van 2 tot 29 januari). De Lakenhal: tentoonstelling van he dendaagse Italiaanse grafiek (van 22 dec tot 25 jan.). De Lakenhal: tentoonstelling 40 fotos van Chris Paul Stapels (van 22 dec. tol 25 jan). ROELOF ARENDSVEEN Gis teren vierde hij zijn zilveren ju bileum als architect en directeur van de dienst gemeentewerken van Alkemade: de heer Th. N. Deen (56), een man, die een strikje pleegt te dragen in plaats van een stropdas. Een paar dagen geleden kwam deze vader van negen kinderen „Je krijgt ze niet allemaal tegelijk en als er 'maar één niet thuis is, mis je hem of haar al", zegt hij in het nieuws door de goedkope bunga lows, die hij met een zijner mede werkers, de heer De Haan, ont wierp en die nu bij het ministe rie in Den Haag staan geboek staafd als „D(een)-H(aan)-bun galows". In zijn kleine maar gezellige spreekkamer met een sfeervolle houten achterwand en een dito plafond vertelde architect Deen me, dat het geschrijf in de kran ten hem een hoop drukte had be zorgd. „Iedereen schijnt tuk te zijn op deze bungalows. Maar mag ik u verzoeken nu eens heel duidelijk te vermelden, dat al leen tuinders die zogenaamde twintigduizend - gulden - bunga lows mogen bouwen! Ja, ja, het geld in de tuinderij wordt schaars. Die kerels moe ten zoveel investeren in hun be drijven, dat ze niet veel over houden voor een woning. Toen zijn we met lichtere bouwmate rialen en voorbereide onderdelen gaan experimenteren. Zo zijn de binnenmuren van licht materiaal, maar wel steen, hoor. Anders zou den het noodwoningen zijn ge worden. DE kassenbouw bracht ons op het idee van de bouwwijze. Eerst de fundatie en dan de kap met dakpannen. Pas daarna wor den, als het weer dat mogelijk maakt, de muren gemetseld. Dat De heer Th. N. Deen. die gisteren zijn 25-jarig jubileum vierde als gemeente-architect van Alkemade. ontwierp met een zijner medewerkers een nogal bijzondere „twintigduizend-gulden-iun- galow" voor de tuinders in zijn gemeente. Het plan oogstte zo'n succes op het ministerie in Den Haag. dat de gemeente prompt toestemming kreeg een contingent van vier premiewoningen te gebruiken voor de bouw van twintig van deze stenen bungalows. Van alle kanten wordt de heer Deen nu dagelijks opgebeld en steeds moet bij weer zeggen: alleen onze tuinders mogen ze bou wen. Met een zekere trots toonde hij me een heel oude kaart van Alkemade en links achter hem ziet u ten dele nog een perspectief tekening van „de" bungalow. bevordert 't doorwerken bij „on werkbaar weer". Kijk, we moes ten wel met iets aanvaardbaars komen. Anders kruipen de tuin ders gewoon in een schuur. Die mensen moeten nu eenmaal bij hun ketels worsen. Dat is de hele opzet van de ruilverkaveling". De telefoon onderbrak archi tect Deen en omdat ik altijd moei lijk m'n oren kan dichthouden, had ik u ook zonder het „ziet u wel" van mijn gastheer kunnen vertellen waar dat gesprek over ging: weer een informatie naar D.H.-bungalows. „Nogmaals meneer: alleen tuin ders mogen ze bouwen en er is daardoor ook geen grondprobleem want ze zetten die bungalows al lemaal op hun eigen grond. Vol gens de richtlijnen moet er per bungaloic een halve hectare grond worden gereserveerd, waarvan de prijs, omdat het tuindersgrond is, kon worden vastgesteld op slechts f500. U begrijpt dus wel, dat dit in ons uitbreidingsplan nooit haalbaar is. De woningen meten 7.50 x 10.14 meter en ze hebben naast een woonkamer van 3.60 x 7.06 meter drie slaapkamers, een "keuken, een douchecel, een toilet en een bijkeuken. Worden ze als premie woning gebouwd, dan krijgen ze vier slaapkamers, maar de woon kamer wordt dan natuurlijk klei ner. De woonkamer bouwen we altijd op het zuiden. Als ik moet schatten, zou ik zeggen, dat de bouw van deze bungalows dertig procent ar beidsbesparend is. Dat ze vol waardig zijn, blijkt wel uit de premietoekenning. En je zou het als een soort onderscheiding kun nen zien, dat „Den Haag" ons toestond een contingent van vier premiewoningen te gebruiken voor de bouw van maar liefst twintig van deze bungalows. T J VRAAGT of we blij zijn met dit succes? Allicht! Dat geldt voor het gemeentebestuur en voor mij persoonlijk natuur lijk helemaal. Of anderen van ons bouwplan gebruik mogen ma ken? Ja, kijkt u eens, daar sta ik buiten. Mensen, die dat willen, moeten maar contact opnemen met het gemeentebestuur". We drukken elkaar de hand ten afscheid en ik draai me om. Recht tegenover het bureau van architect Deen hangt een ruig olieverfschilderij met wapperen de was aan een lijntje. De heer Deen ziet, dat ik er naar kijk en begint te lachen. Dat schilderij helpt me altijd weer over de pro blemen heen", grinnikt hij. Vind u 't niet geestig? Iedere keer als hier weer iemand is komen kan keren, denk ik: ja, die vuile was, daar zijn we goed voor. En dan kijk ik weer eens naar dat schil derij". (ét£r, van de ontwikkeling van de onderzee bootjager, foto's van onze zeehavens, een compleet booreiland van de Shell en andere zaken Voor het materiaal heeft men een be roep kunnen doen op het Prentenkabi net, de universiteitsbibliotheek, het mu seum voor natuurwetenschappen en de nalatenschap van de in 1960 overleden prof. dr. Milo. de (laatste) hoogleraar in de zeegeschiedenis te Leiden. Verder verleenden de grote scheepvaartmusea, handels- en scheepvaartverendgingen en particulieren medewerking. Voor de geïnteresseerde biedt de uiteraard bescheiden tentoonstelling veel materiaal. Men kan de ten toonstelling dagelijks bezoeken (be halve op zaterdag en zondag) tot half zes. Dit geldt tot 19 februari. LEIDEN De heer J. W. Varossieau sprak gisteravond op uitnodiging van K. en O- in de foyer van de stadsgehoor zaal over het gebied van de Rhone - delta onder het motto „Tocht door de Camarque". Hij lichtte zijn causerie toe met dia's en vertoonde voorts een ge- luids-kleurenfilm. De Camarque is een zoutsteppe met moerassen en het gebied is onder meer bekend door zijn vogels, paarden., stie- rijstbouw. Het stadje Arles. ont staan uit een Romeinse nederzetting van Christus, is het centrum van Camarque. In de arena worden regel matig nog stierengevechten gehouden, hoewel ze officieel zijn verboden. Verder doet het stadje van zich spreken door :n jaarlijks volksdansfeest Het grootste meer in de Camarque heeft een oppervlakte van 6000 hecta- Als gevolg van bevloeiingswerk - zaamheden voor de rijstbouw verzoet het in de omringende landerijen vindt nog echte zoutplanten als de zee kraal. Verscheidene zeldzame vogels als de kleine zilverreiger, de nachtreiger, de dwergooruil en de bijeneter komen hier veelvuldig voor en dat was dan ook aanleiding voor de Zwitserse farme- sut dr. Hofmamn er een reservaat met en biologisch station te stichten. Muggen maken het leven in de Camar que bijna ondragelijk maar er is een aangename uitwijkmogelijkheid: het vis sersplaatsje Le Grau du Roi. Een ander plaatsje aan Zee, Sainte Marie de La Mer. geniet onder meer bekendheid door zijn zigeunerprocessie. De film gaf een indruk van de stie rengevechten en de volksdansen; terwijl ook de zilverreigerkolonie aandacht kreeg Leidse singels gaan baden in licht LEIDEN. De Lichtfabrieken xyn momenteel bezig met een ingrijpende verbetering van de verlichting van Zijl singel, Herensingel. Maresingel en Rjjns- burgersingel. Voor een deel branden de nieuwe lampen reeds, waarvan de licht sterkte vyf maal zo groot is als van de oude lantaarns. In totaal worden 96 nieuwe lichtmas ten geplaatst, waarvan 90 masten een lichtpunthoogte van 8 meter hebben en 6 van 6,5 meter. Deze laatste komen op het gedeelte van de Rijnsburgersingel tussen Stationsweg en Schuttersveld ten einde goed tot uitdrukking te brengen, dat de hoofdroute langs het Schutters veld voert. Nadat alle nieuwe lichtmasten zijn ge plaatst, worden de 94 oude lantaarns, die dan al zijn ontkoppeld, verwijderd. Het werk is op 5 januari begonnen, de nieu we verlichting is al in bedrijf langs de Zijlsingel, de Herensingel en de Mare singel tot aan het hek der Lichtfabrieken. Intreerede prof. Bosch over spel met genen LEIDEN. Prof. dr. L. Bosch, de nieuw benoemde hoogleraar in de bio chemie. aanvaardde gistermiddag zijn ambt met het uitspreken van een rede. getiteld „Geen spel als het spel met de genen" Prof. Bosch zei onder meer. dat de erfelijkheidsleer in de laatste tien jaar een versnelde ontwikkeling heeft door gemaakt dank zij de verdieping van het inzicht in de chemische samenstelling der erf-substantie. gelocaliseerd in "de chromosomen van de levende cel met als belangrijkste bestanddeel het desoxy ribonucleïnezuur, kortweg aangeduid als DNA Dit DNA is de langste molecuul in het organisme in de bacterie is het en kele milimeters lang. bij de mens enkele centimeters. Uit erfelijkheidsonderzoe kingen blijkt, dat alle eigenschappen van het levende individu zijn verankerd op dit lange molecuul. DNA vormt daardoor een uiterst interessant studieobject voor scheikundigen en natuurkundigen, on der meer ten aanzien van de kankerbe strijding. Dat de mogelijkheden tot wijziging van de erfelijke ,.make-up" ook schaduwkan ten heeft, is gemakkelijk in te zien. aldus prof. Bosch. Een groter probleem doet zich voor wanneer een en ander van betekenis wordt voor de moderne oor logsvoering. Wetenschappelijke onder zoekers in Amerika hebben hiertegen zelfs al een officieel protest laten horen. Ondanks deze schaduwzijden i« er vol gens prof. Bosch echter alle aanleiding om van een „gouden eeuw" voor de bio logische wetenschappen te spreken, een .gouden eeuw. die nog slechts kortgele- ingezet en hoge verwachtingen wekt voor de toekomst

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3