WD: WEINIG INTERESSE Dankbaarheid moet toch altijd voorop staan' belangstelling hangt af van godsdienst ,Cao moet een minimum zijn Een woord roor vandaag Synode in voetspoor Nederlandse kerken In opinie-peilingen schuilen gevaren" Grote belangstelling voor begrafenis ds. Ligtenberg Argentijnse pers schrijft over protestants geloof ZATERDAG 23 JANUARI 1965 J. van Eiber gen over lonen Vandaaruit moet propaganda worden gevoerd [uitkeringen zijn aanmerkelijk verbeterd, evenals de wachtgeld- en werkloosheids: voorzieningen. „Ik dacht, dat dit een resultaat was, waarvoor de vakbeweging zich niet behoeft te schamen". Rapport-Verdam I Tot degenen, die het wachten m omdat de vakbeweging al zovele jaren tevergeefs gevraagd heeft om meer wer kelijke medezeggenschap en erkenning UTuvrurr y-N als deelgenoot in het bedrijf, zei de heer TRECHT De werknemers m Van Eibergen: „Er zijn ideeën, Nederland winden zich thans |^?5P_eiy^.een J«ngdurig rijpingsproces op over de vraag, of ze voor 1965 (Van onze soc.-econ. redactie) wel zullen binnenhalen, waar zij recht op menen te hebben, maar zij gaan voorbij aan het vele, dat in 1964 werd bereikt. Met deze woorden richtte zich hedenmorgen de voorzitter van het CNV, de heer J. van Eibergen, tot de bestuurs raad van de per 1 januari opge richte Christelijke Bedrijfsbond voor de'Handel, het Bank- en Ver zekeringswezen, de Administra tieve Kantoren en de Vrije Be roepen „HBV". (Deze bedrijfsbond komt in de plaats van de Ned. Chr. Beambtenbond). De heer Van Eibergen verklaarde, dat een objectief beleid beslist niet alleen vraagt een zich opstellen in eisende zin, maar evenzeer in waar derende zin voor hetgeen verkregen werd. Gevraagd wordt meer te leven uit dankbaarheid. „In plaats, dat we verheugd wijzen op verkregen resultaten en vandaar uit ook propaganda voeren, zijn we veelal bezig in het grote koor mee te kankeren over de situatie en te wijzen op het niet- bereikte. Daarmee bevorderen we de propaganda helemaal niet, wel het tegen deel", aldus de heer Van Eibergen. Het jaar 1964 gaf een loonkostenstijging te zien van niet minder dan 17 pet en de gemiddelde reële verbetering wordt ge raamd op 9 pet „In welk jaar is ooit zulk een verbetering bereikt?", aldus de heer Van Eibergen. De AOW- en AWW- nodig hebben. Een van die zaken is de rechtsvorm van de onderneming. Mede dank zij de arbeid van hen, die ons voorgingen, mag geconstateerd worden dat het denken voortgang heeft gevon den, met als duidelijk resultaat thans het rapport-Verdam. Aan dit rapport hebben prominente figuren meegewerkt, die plei. ten voor meer Invloed van de werkne mer op het ondernemingsbeleid". „Hij, die in zijn ideaal gelooft, aldus de heer Van Eibergen, zal voortgaan te zaaien. Vruchten blijven dan niet -uit. Het rapport-Verdam heeft dit weei wezen." Mening CNV-voorzitter Bij verkoop van Breedband wrange bijsmaak Slechts kwart van bevolking leeft mee J. van Eiber gen: (Van c t soc.-econ. redactie) UTRECHT De voorzitter van CNV, de heer J. van Eibergen, noemde het vanmorgen in de bestuursraad va bedrijfsbond HBV. teleurstellend, niet te zeggen, ontstellend, dat het kabinet de verkoop van Breedband-i delen niet heeft aangegrepen om werknemer» te doen delen in de aanwas van het vermogen. „De regering heeft hier schromelijk de boot gemist", aldus de CNV-voorzitter. De heer Van Eibergen betoogde, dat de Wat betreft de N.V. Breedband groeide de inbreng door de Staat van 80 miljoen in 14 jaar uit tot 435 miljoen. Het levert, zo meende de heer Van Eibergen, een wrange bijsmaak als enerzijds de zeer grote vermogensaanwas constateert met daarnaast de grote winst marges, terwijl anderzijds nog steeds gemillimeterd wordt als het gaat beloning van werknemers. DEN HAAG De hervormde j bevolkingsgroep staat wat minder positief tegenover ons parlement dan de gereformeerde, terwijl de rooms-katholieken weer wat minder belangstelling tonen dan de hervormden. De anti revolutionairen blijken positiever tegenover het parlement te staan dan de aanhangers van C.H.U. en i K.V.P. Tot deze conclusie is het Instituut voor psychologisch markt- en motievenonderzoek ge komen na een enquête, waarbij het instituut een steekproef nam van mannen en vrouwen vanaf achttien jaar. Hiertoe zijn 1217 gesprekken gevoerd. (De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de houding tegenover het parlement is beïnvloed door het aannemen van de anti-REM-wet.) Ongeveer 32 procent van de gereformeerde bevolkingsgroep staat positief ten opzichte van het parlement, van de hervormde 23 en van de rooms-katholieke 22. De gereformeerden hebben ook het laagste percentage nagatief ingestelden: 9; de hervormden volgen met 17 pro cent, de rooms-katholieken met 19. (Van c i. redactie-» UTRECHT De voorzitter van het CNV staat op het standpunt, dat de loonpolitiek in Nederland in het slop is geraakt. Van het huidige systeem moe ten we op de kortst mogelijke termijn I af, zo verklaarde hij vanmorgen in de bestuursraad van de nieuwe chr. bedrijfs bond HBV. Bij de loonpolitiek ontbreekt het op het ogenblik aan beweeglijkheid. Onvoldoen de kan rekening worden gehouden met de wenselijkheden en mogelijkheden in de afzonderlijke branches, ondernemin gen en diensten. De beste oplossing vond de heer Van Eibergen, van de c.a.o.'s minimumcontracten te maken. Partijen bij een ca.o. zouden altijd vrij moeten zijn naar boven toe van de c.a.o.-lonen af te wijken. Alleen op deze wijze kan Prof. Van der Zijpp (64) overleden ROTTERDAM Op 64-jarige leef- tijd is gisterochtend te zijnen huize overleden prof. dr. N. van der Zijpp. die op 15 januari van dit jaar werd benoemd tot buitengewoon hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam in de geschiedenis der doopsgezinden. Dit was een nieuw ingestelde leer-1 stoel. Prof. Van der Zijpp werd op 2 april I 1900 te Warns geboren. Na zijn studie aan de universiteit van Amsterdam was hij achtereenvolgens predikant van de doopsgezinde gemeenten te Zijldijk, Jou- re en Rotterdam. Het doopsgezind semi narie verleertde hem in 1946 een leerop dracht in de geschiedenis der doopsge zinden, die in 1954 werd omgezet in een lectoraat. De universiteit van Amster dam, waar hij in 1937 het doctoraalexa men had afgelegd, verleende hem in 1961 een eredoctoraat in de godgeleerdheid. laat ik m'n wybertjes niet vergeten! •IJ EIK DOOSJE NU EEN GRATIS WTBERT-SPEIOJE Minder rooms-katholieken en hervormden dan gereformeer- gereformeerdenMaar ook: meer jongeren dan gepensioneer- Het onderzoek vermeldt voor de l méér voi overige godsdiensten 18 procent posi-fneer vrc terwijl voor de groep zonder beb.b®": dan bij vrouwen, terwijl veel wen dan mannen geen houding ïannen 24 procent, vrouwen 19. opgave van godsdienst, het percental ™£<j* .S^SVjn de ™nne„ neemt positief ingestelden het laagst is met gJVdSTtort het psri'ement met hoog' 13 en het percentage negatief inge-1 aangeschreven: mannen 24 procent, vrou- stelden het hoogst met 26. Bij dewen 14. overige godsdiensten is ook 18 procent' Ten slotte heeft het instituut nog naar negatief ingesteld. het verband gezocht tussen „welstand" De verdeling naar politieke richting! en interesse. Naarmate de welstand lager geeft de volgende percentages: 34 procent; vermindert de positieve en stijgt de van de ant-revolutionairen positief inge- negatieve instelling. De interesse daalt steld tegen 10 procent negatief (het h'an 27 procent bij de „welgestelden" tot laagste percentage). De CHU-aanhangers17 b:J.de minder gegoeden" De nega- volgen met 31 positief en 12 negatief, tieve instelling van 14 procent bij de terwijl de KVP'ers derde zijn met resp. groep met een hoge welstand tot 22 bij 24 en 17. Van de WD-aanhangers staat de SroeP met het laagste inkomen Het 21 procent positief tegenover het parle-antwoord ..geen mening" schommelt niet ment en 23 negatief: relatief het hoogste veel: van 27 tot 31 procent, aantal negatief ingestelden. De emdbalans toont aannog geen Van PvdA en PSP samen staan 201 kwart van de bevolking (22 procent) van de 100 (het laagste percentage) staat positief tegenover het parle*- positief en 22 van de 100 negatief ment, ruim de helft (52) negatief, tegenover het parlement. Zonder houding1 terwijl de overigen (26) geen mening zijn er bij PvdA'PSP 22. bij de KVP 30. )l(,hh Pn bij de VVD 22. bij de ARP 30 en bij de "eooe"- CHU 25 van de honderd Leeftijd Conclusies Conclusie forum Kiezers hebben van partijen geen goed beeld AMSTERDAM. De politieke partijen in ons land hebben tot op heden nog te weinig aan ima govorming gedaan. De kiezers hebben dus geen duidelijk beeld van het wezen der verschillende politieke partijen, aldus een der conclusies van een forum over „Reclame en politieke imago vorming", dat gisteren gehouden werd op de laatste congresdag van het Genootschap voor Re- De forumleden waren het er over eens dat de reclame niet de voornaamste rol mag spelen in de politieke partijvorming. Zij meenden dat de partij dat zelf moet doen. hoewel zij de recla me in de politiek in een onder geschikte positie wel als onont beerlijk beschouwden. Het Am sterdamse KVP-gemeenteraads- lid drs. Gruyters meent dat de persoon van de leider moet pas sen bj de imago van de partij. Een ander lid van het forum dat onder leiding stond van de adjunct-hoofdredacteur van.EIse- viers Weekblad, drs. F. A. Hoo- gendijk acht het voor de ima go van de partij zeer belangrijk dat de politieke leiders vertrou wen wekken bij het publiek. Een Samaritaanse vrouw met een verleden wijst Christus op de gescheurdheid van de kerk. „Onze vaderen", zegt zij „hebben op deze berg aanbeden en gijlieden zegt, dat te Jeruzalem de plaats is, waar men moet aanbidden." Christus scheert beide heilige plaatsen niet over één kam: ..Gij aanbidt, wat gij niet weet; wij aanbidden wat wij weten.' Maar hij roept de vrouw niet op om naar Jeruzalem te gaan. Hij wil niet de valse, of zoekende kerk van de Samaritanen laten optrekken naar de ware kerk van Israël. Hij wijst op een nieuwe tijd, op een nieuwe vorm van gebed. Straks zal hr niet gaan om Jeruzalem, of Gerizim, niet om Genève (Werelt raad), of Rome. ..De ure komt en is nu, dat de waarachtig, aanbidders de Vader aanbidden zullen in geest en waarheid.' In deze twee woorden wordt ons de weg gewezen van heI waarachtige gebed. Het moet zijn „in de Geest". Waar ont moeten we God. Niet in deze of gene kerk in de eerste plaats, maar als Gods Geest tot ons komt om ons te herscheppen, U vernieuwen. Zonder Gods Geest is geen gebed mogelijk. Me: mensen kunnen wij spreken van „man tot man", dat is preciej zoals wij zijn. Met God kunnen we alleen spreken van geest tol Geest. Dat wil zeggen precies zoals we worden moeten. Maar niet slechts „in geest", ook „in waarheid" moeten wt aanbidden. Dat is in de sfeer, in het rijk van de Waarheid. Dal staat tegenover het rijk van de leugen, van de duivel, die di vader van de leugen is. In waarheid is ontdaan van ons „eigen ik", onze stokpaardjes, onze ideeën, maar opgenomen in Godt openbaring, in Zijn kracht. We lezen vandaag: Genesis 16 1-16. j We lezen zondag: Genesis 17 1-22. Australische Reformed Churches (Van onze kcrkredactie) GEELONG De Australische Reformed Churches moeten op hun synode, die over enkele we ken wordt gehouden, beslissen of zü het voorbeeld van hun grote zuster, de Nederlandse Gerefor meerde Kerken, zullen volgen. De ze synode zal namelijk over een groot aantal onderwerpen spreken die in Nederland reeds ter sprake gekomen zijn. Een van de belangrijkste rapporten is afkomstig van de deputaten voor oecumeniciteit. Zij stellen voor een studiecommissie te benoemen die zal moeten onderzoeken of het mogelijk te leggen aan de classes en kerken „eelf den voor studie. De Gereformeerd! Kerken namen enige jaren gelede: reeds een nieuwe kerkenorde aan. Brief De kerkeraad van Kingston vraagt om een verkort avondmaalsformulier. wil graag een „dienstboek" opgesteld zien en een studie laten maken over de problematiek rond de gezinsvor- ming, alle drie onderwerpen die in Nederland ook reeds aan de orde Op nog een punt herhaalt de geschiedenis zich Een paar jaar geleden moest de gereformeerde node in Nederland een brief var vrijgemaakte Gereformeerde Kerken beantwoorden, die geen mogelijkhe den bood voor een verder gesprek. De Australische synode heeft nu een brief ontvangen vna de Free Reform ed Churches van Australië, waar over prof. Runia in het kerkblad ..Trowel and Sword" klaagt dat zij dezelfde negatieve houding openbaart als voorgaande brieven. Rechtskundige opleidingei Zoals bekend besloten de Gerefor meerde Kerken reeds enkele jaren geleden om zich aan te sluiten bij de Europese tegenhanger van deze laat ste organisatie de Europese kerken conferentie. advocatenbediende. deurwaarden klerk, kandidaat-deurwaarder, rechtskui dig adviseur. Vraag kosteloze „Studiegz voor de Rechtspraktijk" aan bij E.NI tft- Den Haag, ten Hovestraat 58, tel. 070 55.65.65. Ds. Van den Ben In de tweede plaats zullen 'deputaten voor de herziening van O voorleg-1 naar Suriname Bij een Indeling naar leeftijd valt op. dat bij de bejaarden (65 jaar en ouder) de positieve instelling tegenover het parlement het minst (16 procent) is; 18 procent is negatief ingesteld. Bij de andere groepen is de verhouding positief en negatief als volgt: 29 jaar en jonger resp. 20 en 21 procent; 30 tot 39 jaar resp. 20 en 23 procent; 40 tot 64 jaar resp. 25 en 18 procent. Positieve instelling komt bij mai 99 sociëteit. Tot zijn talrijke publikaties behoort het handboek „Geschiedenis der doepsgezinden in Nederland". Prof. Frangois in Arnhem: (Uil dit onderzoek mogen we de voorzichtigeconclusie trekken, dat het percentage Rooms-katholieken dat belangstelling heeft vrijwel ge lijk is aan het percentage KVP'ers dat positief ingesteld is (resp. 22 en 24 procent). Datzelfde geldt voor gereformeerden (of beterde gere formeerde gezindte) en anti-revo lutionairen (plus GPV en SGP): resp. 32 en 34 procent. Bij de hervormden, resp. CHU-aanhangers, liggen deze percentages daarentegen ver uit elkaar: 23 en 31 procent. Dit vindt natuurlijk zijn oorzaak in het feit. dat de aanduiding hervorm den' minder overeenkomt met „CHU" dan bijv „Rooms-katholie- I ROTTERDAM/UTRECHT On- ken met KVP Opmerkelijk is nog, dat het percentage „niet-geïn- danks de minder gunstige weers- teresseerden" bij de VVD hetomstandigheden hebben meer dan hoogst is. De leeftijd speelt ook een negenhonderd belangstellenden Vrienden van veel richtingen (Van onze kerkredactie) Nederlander is zeer emotioneel ARNHEM In het opinie-onder- zoek schuilen volgens de voorzitter van de Vereniging voor internationaal recht, prof. Fran- gois, grote gevaren. De onder vraagden gaan veelal af op een oppervlakkige of door belangheb- Beruchte moordenaar bekeerd (Van onze kerkredactie) aandacht van het pu- deze man. Op heel een bliek getrokken als die voudige wijze vertelde BUENOS AIRES Van Burgos. Als pikante hij de journalisten van Alle Arnentünse kran- bijzonderheid meldden een groot aantal kranten Alle Argentijnse Kran kranten hoe hij zijn wat Christus de Heiland ten maken er in grote maitresse in kleine stuk- voor hem betekende. In artikelen melding van jes had gehakt. Het werd jaren hebben Argentijn dat een van de meest de zaak-.Burgos el des- se bladen niet zoveel mnnrrlennnrs cuartizador" (Burgos de aandacht besteed aan het bekende moordenaars vierendeUr)„protestantse geloof" als op vrije voeten is ge- jn de gevangenis werd ntx. steld. Eduardo Burgos, Burgos bezocht door le- Het gevangeniswerk de man die zijn mai- den van een „Vergade- van de „Vergaderingen tresse vermoordde U vTel S2S5FZ. nuT. om zijn goede gedrag genoemd) die daar kwa- konden reedsmeerdere eind vorige maand uit men evangeliseren. Na gemeenten geïnstitueerd de aevanqenis ont- een groot aantal ge- toorden, dank zij het clnner, Alle kranten *prekken kwam Burgos krachtig getuigenis van slagen. Alle santen en werd hij ontslagen gevangenen maken er ook meiaing gedoopt uit twee gevangenissen, van waarom: Burgos jje gevangenbewaar- Het evangelisatiewerk in is in de aevanqenis tot ders en ook zijn rechters de gevangenissen wordt nolnnf neknmen kwamen onder de indruk geleid door een voorma- gelooJ gekomen. dg geweldige ver. nge gangster die zelf ook Weinig moordzaken andering die zich vol- in de gevangenis tot ge- hebben indertijd zo de trok in het lenen van looi kwam. benden gekweekte visie op de be treffende materie. Bovendien wordt de opinie-uitspraak vaak bij voorbaat al in een bepaalde rich- ing beïnvloed, zoals onlangs bij een REM-enquête. Een ander bezwaar is, zo zei prof. Frangois vanmorgen tijdens de jaar vergadering van zijn vereniging, dat de opinie-peiling in hoofdzaak in han den is van particuliere organisaties die betaald worden door hun op drachtgevers en veelal niet volkomen objectief tegenover het resultaat van de enquête staan. Dit alles is nog niet zo ernstig als bepaalde peilingen uitsluitend zouden worden beschouwd als hulpmiddel van het parlement. Maar het grote publiek staat zeer weinig kritisch tegenover de gepubliceerde resultaten en men is verontwaardigd als het parlement het resultaat van de peilin gen niet blindelings volgt. De ten onrechte voor nuchter versle ten Nederlander is als het om politiek of rechtsverhoudingen met het buiten land gaat (REM, radio-Veronica), jaar de mening van prof. Francois ..gewoonlijk zeer ondeskundig en zeer emotioneel, getuige het zich plotseling ontladende enthousiasme voor de vrije zee. althans voor wat men dacht dat dit begrip inhield." belangrijke rol: een vijfde deel van de bevolking tot 40 jaar heeft interesse, een vierde deel van de bevolking tussen 40 en 64 jaar, en van de gepensioneerden heeft slechts een zesde deel belangstel ling. Red.) Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Barneveld, D. van den Berg te Veenendaal; te Delft (vac. J. van Rootselaar, toer), W. Chr. Hovius te Nieuw-Lekkerland; te Brandwijk en te Ooltgensplaat, P. Vermaat, kand. te Barendrecht; te Waarder (Z.-H.), A. Vlietstra. kand. te Hoogeveen; te Bru- chem en te Lopikerkapel. H. Stroeve, kand. te Utrecht. Nog veel heksen in Duitsland HAMBURG Op de Lüneburger heide komen nog tal van heksen voor, althans als men de 82 heksen bezweerders moet geloven, die daar nog steeds hun praktijken uitoefe nen. Enkele geleerden, die een on derzoek hebben Ingesteld naar het bijgeloof in Duitsland, ontdekten niet minder dan 231 slachtoffers van de praktijken van de Lüne burger bezweerders. Alleen al in Hamburg verdienen zes duizend lieden hun brood door kaartleggon, waarzeggen, horo- scooptrekken, toveren, gezond- bidden en dergelijke. Het normale honorarium varieert tussen de 100 en de 800 mark. Volgens het onderzoek laat één op de tien Duitsers zich op de een of andere wijze beïnvloeden door waarzeggerij. Vooral de occulte li teratuur en de tijdschriften met hun horoscopen richten veel onheil aan. MINDOLO Dezer dagen is tijdens een plechtige kerkdienst de Nieuwe Verenigde Kerk van Zambia geconsti tueerd. Deze dienst werd onder meer bijgewoond door de president van Zam bia. dr. Kenneth Kaunda, wiens vader een van de eerste inheemse presbyteri aanse predikanten was. De nieuwe kerk verenigt in zich congregatlonallsten, me thodisten, presbyterianen en gemeenten, gesticht door de Parijse zending. gistermiddag op de Rotterd mise begraafplaats Crooswijk de be grafenis bijgewoond van ds. H. Ligtenberg, in leven predikant der Gereformeerde Gemeenten in Nederland, die onder meer veer tien jaar in Rotterdam gestaan heeft. Aan de groeve werd gesproken door ds. C. Smits, christelijk gereformeerd predikant te Sliedrecht en vriend van de overledene, aan de hand van Taulus' woord „Het leven is mij Christus en het sterven is mij gewin". Wij zijn hier niet gekomen, om ds. Ligtenberg „de laatst* eer te bewijzen", aldus ds. Smits. Dat zou hijzelf allerminst gewild hebben. Het is een schande, dat wij moeten sterven. Maar zijn schande hetChristus voor hem gedragen. Zo is het sterven hem evenals Paulus T. DorreSteyn, evenals ds. Ligtenberg j kort woord i deel van de aanwezigen kon 1 op aarde een bid'1*"- m Inrichting voor zwakzinnigen in Baarn CHR. GEBEF. KERKEN TH. Smits behoort niet de overledene, maar. Ligtenberg had vrienden tingen, of neen, bouwen op het de kerk van zei hij, ds. in veel rich- richting: rij. die fundament Christus. januari hoop' zal waarschijnlijk dit jaar een begin Nederlandse Antiiien te vertrekken, worden gemaakt met de bouw van «.en zal daar de mogelijkheden onderzoekei inrichting voor vijfhonderd zwakzin- voor de intensivering van de bijbelver- nigen. De Stichting Nederlandse her-1 spreiding. Tevens hoopt hij de bestaande vormde inrichtingen voor geestelijk !^iUUjCOnlm]ssij van de d,verse kerk" reeds ingediend bij de minister van gaan. sociale zaken en volksgezondheid. De kosten van het project worden ge raamd op tenminste 25 miljoen. Behalve voor patiënten, die blijvend opnemingsbehoeftig zijn. is de inrich ting ook bedoeld voor observatie van zwakzinnigen gedurende een periode dicht schonk' Van den Ben' verbonden aan de colportage-arbeid vU het Nederlands Bijbel Genootschap i' Nederland. In verband met zijn werk zaamheden vanaf 1939 tot 1963 in Indone sië, waar hij behalve het ambt vai zendingspredikant in het bijzonder lectuur- en bijbelver Ds. J. J. Rebel te Haarlem-Noord blijkt niet beroepen te zijn te Hilversum-Cen-1 met meelevenden. Witte klederen 's Morgens was te Utrecht, de laatste jemeente. die ds. Ligtenberg gediend leeft, een rouwdienst gehouden, wa-lr ds. D. L. Aangeenburg van de Gerefor meerde Gemeente in Nederland te Rijs- sprak naar aanleiding van het ge zicht, dat Johannes op Patmos had van de martelaars in de Heerlijkheid (Op. 7:917). Zij zijn het, die uit de grote verdrukking komen en zij hebben hun lange klederen gewassen en wit «-"'«■akt in he' bloed des Lams. Ds. Ligtenberg heeft verdr-'-king ge had om de leer der waarheid. Maar het voornaamste is. dat zijn klederen gewas sen zijn in het bloed van het Lam. De Rijssense predikant waarschuwde zijn gehoor, dat zonder gewassen klederen niemand voor Gods troon kan vèrschij- Na ds. Aangeenbrug sp--1- ouderling A. van Holten namens de vemeente Utrecht, ds. W. Kamp (oud-gercfor- meerd) namens de andere kerken in Utrecht, waarna dr. C. Steenblok van Gouda namens de classis sv—k en de blieenkomst sloot. Het waa een indrukwekkend» stoet, die toen van Utreeht naar Rotterdam reisde, waar de politie de nodige maatregelen had genomen, mede gezien de autobussen Voor de ter aarde bestelling sprak ds. van drie maanden. Op het 25 ha grote spreidingswerk. heeft de commissie bu: terrein zullen paviljoens voor elk 40 tenland van het NBG hem thans ve a 50 patiënten komen. zocht deze taak op zich te nemen. De stichting ressorteert onder de Vereniging Nederlandse hervormde! i i i stichtingen voor zenuw- en geesteszie- A •mt'i Lor (ulpil ken. die reeds over een aantal zieken- Icll IVvI IVlC^HCii huizen en inrichtingen in ons land be schikt. Architect van de gebouwen is de Haagse architect G. W. van Essen. Remt geldgebrek ontwikkeling universiteiten af? DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid dr. J. G. H. Tans (soc.) heeft de ministers van O.K. en W en van financiën schrif telijk gevraagd, of de brief die de senaat der Rijksuniversiteit te Leiden onlangs aan premier Marijnen heeft gestuurd, en waarin wordt gewaarschuwd dat de uni versiteit door geldgebrek ernstig in haar ontwikkeling wordt geremd, waarheid bevat Moet Inderdaad worden aangeno men. zo informeert de heer Tans, dat de universiteiten en hogescholen in een nood lottige situatie geraken en zo ja. wat stelt de regering zich dan voor te doen? in Ver. Staten stijgt nog steeds NEW YORK - In 1963 is voor h eerst na drie jaar het aantal kerklf den in de Verenigde Staten we» sterker gestegen dan de totale bevo! king. Op 31 december 1963 was W procent van de Amerikanen aangeslo ten bij een kerk of synagoge. In 1851 was dit niet meer dan 17 procent. Deze cijfers worden gegeven in jaarboek 1965 van de nationale Ra«- van Kerken in de Verenigde Stat© Het jaarboek bevat gegevens van 253 kerkgenootschappen. Uit de tatistie» blijkt, dat de protestanten 35,5 pro cent van de bevolking uitmaken rooms-katholieken 23,8 procent. Gelijk wij reeds eerder berichter. vertoont het percentage kerkganger» in ae Verenigde Staten een dalend» tendens, in de laatste zes jaar van tot 45 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2