Nieuwe Leidse Courant Joyvliegers bekopen vlucht met dood Touwtrekken om miljoenenerfenis Brandend vliegtuig scheert rakelings over Katwijk heen Neptune van vliegkamp Valkenburg gestolen Voorbeeld Wisten niets van vliegen Stewart volgt (sterke man) Walker op Commentaren Invoer ruim 4,5 miljard hoo er dan uitvoer weerbericht pjrcctvvr: t- DIEMER H*ofdred«c1«ur: Or. E. DIEMER CHRISTEIIJK-NATIONAAI DAGBIAD »Stantv»iligh it gh*bl«v«a mijn ker» in teghempoet" Zaterdag 23 januari 1963, 45ste jaargang ZONDER MOEITE START-PILOTE Gazomatique STARTVLOEI- alle benzine dieselmotoren. 9.25 per bus voor 150 snelle starts. (Van een onzer verslaggever») KATWIJK AAN ZEE Een doldrieste daad lieeft vannacht aan twee vliegtuigmakers het leven gekost, terwijl de Marineluchtvaartdienst een bijna nieuwe Lockheed Neptune verloor. De mannen de 21-jarige diegluigmaker algemeen der eerste klasse F. J. P. M. Bolk uit Bruns- ium (1) en de even oude vliegtuigmaker-radio-radarmonteur H. J. van Oostende uit Ooltgensplaat kaapten het toestel op het vliegkamp Valkenburg en stortten nie lang daarna vlak voor de kus van Katwijk neer. De plaats ontkwam aan een ramp: ooggetuigen verklaarden dat de Neptune op nog geen dertig meter hoogte brandend over de huizen scheerde. Het lawaai, dat werd afgesloten met een daverende klap. was zo sterk dat honderden Katwijkers. van wie sommigen al in nachtkleding gestoken waren, hun huis verlieten n op het strand te gaan kijken. Naar vanmorgen kon worden gere construeerd, stegen de vliegtuigmakers om twaalf uur vannacht op. De wacht, die het vliegveld altijd streng bewaakt, met een smoesje misleid. De man- hadden gezegd een Neptune klaar te moeten maken voor zogenaamd OSRD-alarm. Dit alarm wordt gege ven bij noodgevallen op zee, welke het inzetten van reddingsvliegtuigen, of -helikopters noodzakelijk maken. De Neptune werd inderdaad klaar ge maakt Voordat de wacht echter kon in grijpen. steeg het toestel op. Tot ontzet- an de wooht stond het bijna ogen- bhkfcelij in brand Het verdween aan ric bonzon om niet lang daarna voor Kat wijk neer te storten Reddingsactie Onmiddellijk werd een reddingsactie Ingevet Uit Katwijk zowel als uit Sche ten mgen vertrokken reddingboten Ook Neptune van de Marineluchtvaart dienst steeg op om eventueel hulp te imnen bieden. De reddingspogingen bleven geheel tonder resultaat Vanmorgen om vier keerde de Neptune onverrichterzake our het vliegkamp terug Beide redding, boten meldden de vondst van wrakstuk ken. die later m groten getale op het Katwijk* strand aanspoelden Ook werd een canvas kledingstuk gevonden doch vanmorgen was nog niet vastgesteld, of dit door een van de joyvliegers gedragen Bij het aanbreken van het daglicht zijn een helikopter en een Neptune opnieuw pan zoeken De vliegtuigmakers bleven echter zoek. Over de motieven der vliegtuig makers tast de Marinevoorlich tingsdienst geheel in het duister. Men gelooft niet dat de mannen er vandoor wilden gaan. Aangenomen wordt dat ze een bravourestukje wilden uithalen om aan te tonen dat ze konden vliegen. durend over het strand heen en weer reden. Omstreeks half één arriveerde van het vliegkamp Valkenburg een ambu lance-auto. In de verte hoorde men de reddingboot ratelen, die van het boten huis de boulevard over reed om ter hoog te van de Oude Kerk het strand op te schieten. Om tien minuten voor één VATERDAG 7 maart 1964. vliegtuigmaker Theo v; vliegt met een Gruir S-2 Tracker-onderzeebootbestrij- dingsvliegtuig van Malta naar Libye. Dit voorbeeld heeft ken nelijk de twee omgekomen ma rinemannen geïnspireerd. Van E. was echter in opleiding geweest voor vlieger en had daardoor wat ervaring en ken nis, zodat zijn avontuur een goed einde kon vinden, zij het dan dat hij later werd gestraft. Aanvan kelijk had hij in Libye willen blijven, maar hem werd duide lijk dat hij er verstandiger aan deed naar Nederland terug te keren. Hij meende te hebben aange toond, dat zÜn vliegeropleiding ten onrechte was afgebroken. Hem werd echter te verstaan ge geven, dat juist zijn ondiscipli naire gedrag, dat onder meer uit zijn joy-vlucht bleek, hem onge schikt maakt voor het vlieger schap. Het lichtje Katwijk aan Zee werd vannacht op- jeschrikt door een gierend geluid, een daverende klap en een felle steekvlam. Toen was het beangstigend stil. Even later floepte een lichtje aan. dat ter hoogte van de deiningmeterin zuide lijke richting dobberde. Het was net twaalf uur. Honderden Katwijkers. sommigen in nachtkleding, renden naar hef strand, waar ze kouwelijk samen- troepten. Aller ogen richtten zich ge spannen op het lichtje, dat steeds snel ler in zuidelijke richting dreef. Plotse ling ging het uit. Was de dinghy van het in zee gestorte vliegtuig omgeslo ten en in de golven verdwenen? De ooggetuigen spraken schor van ■notie. ..Katwijk is aan een ramp ont- inapt. Nauwelijks dertig meter hoog «heerde het toestel over het dorp met laaiende vlammen uit de linker motoi achter zich. Toen hei op het water klap te, vloog het vuur alle kanten uit. Een 'onlotn zeewater in de vorm van paddestoel sohoot. omhoog. De luoht kleurde zich fel rood. De ramen rammel. en in de sponningen Het aantal mensen op het strand nam •nel toe. Er kwamen ook auto's van de boulevard af en bromfietsen, die voort- In één oogopslag Van Eibergen: dank baarheid voorop! pag. 2 Politieke belangstelling hangt samen met gods dienst pag. 2 Op bezoek bij prinses Irene pag. 7 Financieel weekoverzicht pag. 7 En in het ZONDAGSBLAD o.m. Het verhaal van de Vasa Nieuwe brochure prof. Dijk Luipaard jassen Russische tekenaars Autowrakken Een Neptune, zoals cr vannacht een uit het vliegkamp Valkenburg gestolen iuerd en even later bran dend in zee stortte, stond zij op de vloedlijn, om precies één dook zij in zee. met haar felle zoek lichten het wateroppervlak afspeurend. De reddingboten van Noordwijk en Sche- veningen waren al onderweg Iedereen verkeerde toen nog in het onzekere. Er werd gemopperd, dat het zo lang duurde voordat de reddingboot er was en iedereen sprak er zijn verwondering over uit, dat er van Valkenburg geen vlieg tuigen of helikopters kwamen. Hoofdinspecteur mr. J. Blanken, die gelaarsd rond liep. vertelde, dat van het Katwijkse politiebureau uit on middellijk groot alarm was geslagen. „Het gekke is. dat noch van Schip hol, noch vanValkenburg een vlieg tuig wordt vermist". Om kwart voor twee arriveerde vliegtuig, dat scherpe lichtbundels de golven schoot. Inmiddels konden ook de reddingboten van Noordwijk en Sche. veningen worden waargenomen. Van één van de boten af werden lichtkogels hoog gezonden Op het strand wist te vertellen, dat de helikopters niet ren gekomen, omdat zij geen zoeklichten hebben. Noodrantsoen Omstreeks twee uur spoelden de eerste brokstukken aan ter hoogte van het kampeerterrein. Even later werd ook een noodrantsoen gevonden. Officieren van 'liegkamp Valkenburg constateerden, het neergestorte toestel toch een Neptune van hun vliegveld moest zijn geweest Weldra ging het gerucht, dat ;en joyvlucht sprake was Schelpen wagens begonnen langs de waterlijn te jden en nu konden steeds meer brok- ukken worden opgeraapt. De hele nacht heerste grote be drijvigheid langs de Katwijkse kust. De belangstellenden zochten echter gaandeweg hun bed op en om vier uur zwaaide ook het zoekende Nep tune-vliegtuig landinwaarts, kenne lijk teruggeroepen door de vliegbasis Johnson (verkouden) in ziekenhuis WASHINGTON President Johnson vandaag in het marinehospitaa] Bet- tesda opgenomen om een behandeling te ondergaan voor een gewone verkoudheid, die gepaard gaat met een lichte aandoe ning van luchtpijp en bronchiën. zo heeft het Witte Huis bekend gemaakt. De pre sident zal naar verwachting ongeveer vijf dagen in het ziekenhuis blyven. Vietnamese politiemannen en mili tairen treden op tegen een groep stenengooiende Boeddhistische de monstranten in Saigon. De demon stratie was het gevolg van de aan kondiging van een vijftal Boed dhistische monniken, dat zij als protest tegen de regering Httotig in hongerstaking zouden gaan. Aan de hand van deze vannacht aangespoelde brokstukken kon de bij Katwijk in zee gestorte Neptune worden geïden tificeerd. Motieven duister KATWIJK Vanmorgen is een b gingsvaartuig met duikers uitgevar Men wil pogen de neergestorte Neptune te bergen. Mogelijk wordt dan tevens zekerheid verkregen over het lot van de twee inzittenden. Intussen is vanmorgen het zoeken naar de twee vermisten her- Een Neptune en een helikopter van vliegkamp Valkenbutg speuren het bewuste gebied af. De reddingboot Bran- daris uit Scheveningen dregt op de plaats in het ongeval. De commandant Zeemacht heeft een immissie van onderzoek ingesteld. Marine-autoriteiten tasten echter nog vol ledig in het duister omtrent de motieven het tweetal- Zij hebben gisteren een gedeelte v -ond doorgebracht in de kantine basis. Toen ze weggingen waren z« Labourpartij in grote zorgen LONDEN. Premier Wilson beeft al een opvolger benoemd van Patrick Gor don Walker, die gisteren is afgetreden als Britse minister van buitenlandse za- en. Het is de 58-jarige Michael Stewart, it gisteren minister van onderwijs. Hij ordt beschouwd als een van de beste krachten in het Labourkabinet. Men ziet in hem zelfs een toekomstige premier. Stewart is sterk in het debat in het Lagerhuis. Stewart, die zijn opleiding kreeg in maakt nuchter. Ze lijn toen direct naar de plaats gegaan waar de vliegtuigen staan. Beiden wisten volgens de Marinevoor lichtingsdienst bijna of wellicht zelfs helemaal niets van vliegen af. Daarop cwyst ook het feit, dat het toestel nauwe- I-1 lijks van de grond is losgekomen. (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Nog altijd weten de 500 inwoners van het Zeeuws Kattendyke niet of zij inderdaad de liljoenen-crfenis van M. J. E. ba •n van Huyssen van Kattendijke ir hun bezit zullen krijgen. Met span ning had het hele dorp uitgekeken de uitspraak van de Hoge Raad in Den Haag. die de zaak gisteren behandeling nam. Die beslissing evenwel op de lange baan geschov omdat dit hoogste rechtscollege de zaak heeft terug verwezen naa: Amsterdamse rechtbank. Men herinnert zich de zaak waai wij onlangs in een uitvoerige reporta ge schreven: liet gaat om een erfenis, waarom nu al jarenlang wordt touwge trokken door het dorp enerzijds en d< Engelse neef van de baron. Lord Ar- tn anderzijds. In 1961 overleed de baron in Zürich in die Zwitserse stad had hij bij tament bepaald, dat zijn onroerende goederen in Nederland een aantal boerderijen en 200 ha. land in Katten- dijke zouden toevallen aan het Zeeuw dorp. in casu de Maurits van Kat- tendijke-stichting. Volgens Lord Arran was dit testament ongeldig. Hij eiste als enig wettig erfgenaam de gehele nalatenschap op. Zijn juridische advi- deden hem een spitsvondige sug gestie aan de hand. Hij bestreed de rechtsgeldigheid m ons land van de in- bewaargeving van het testament in Zürich en in maart 1963 besliste ar- rondissements-rechtbank in Amsterdam, dat de Engelse Lord dan maar eens moest bewijzen of die deponering vol gens Zwitsers recht inderdaad niet gel- vas. In Zwitserland wordt hierover geprocedeerd. In hoger beroep stelde het Amsterdamse gerechtshof in april 1964 Lord Arran in het gelijk. Tegen dit arrest tekende de stichting in Kattendijke cassatie aan bij de Hoge Raad. De procureur-generaal conclu deerde op 3 december 1964 tot vernie tiging van het arrest van het gerechts hof. wat de Kattendijkers weer hoop gaf. De Hoge Raad heeft dit arrest nu inderdaad vernietigd, maar de zaak toch weer terug verwezen naar de Am sterdamse rechtbank. Voor de Katten dijkers én voor Lord Arran gaat dus het touwtrekken om de miljoenen opnieuw Oxford, wordt algemeen geacht te beho ren tot de rechtervleugel van de Labour partij. Van 1961 tot 1962 was hij Brits vertegenwoordiger in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa en de assemblee van de Westeuropese unie. In 1960 was hij al gekozen in het sc duwkabinet van Labour. In de eerste gering van premier Attlee wa shij parle mentair secretaris aan het ministerie va voedselvoorziening. Voor de tweede w< reldoorlog was hij werkzaam in het se cretariaat van de Volkenbond in Genèvi Hij staat als pro-Europees bekend. De 46-jarige Anthony Crosland volgt Stewart op als minister van onderwijs. Hij was tot dusver staatssecretaris het ministerie van financiën. Walker: vakantie Gordon Walker, die donderdag in district Leyton Oost-Londen i er niet slaagde, de zetel te behouden, die 30 jaar achtereen door socialisten was be- zet. is voor een korte vakantie naai Parijs vertrokken. Daarna gaat hij „zijr kost verdienen". Hij zal de Labourpar tij trouw blijven Wellicht zal hij weei aa politiek gaan doen als er opnieuw algemene verkiezingen worden gehou- den. Als minister had Walker zich in de afgelopen maanden groot respect onder zijn collega's verworven. Men vond dat hij de Britse buitenlandse politiek voort zette zonder dat de bewindswisseling te merken was. Labour bezorgd Intussen zit premier Wilson in za [as. omdat zyn partij slechts een n.^.- I derheid van drie zetels in het Lager huis heeft overgehouden. Daar komt nog bij, dat er nog vier tusscnlyde verkie zingen voor vakante zetels in het La gerhuis moeten worden gehouden. Een nederlaag In twee van deze districten zou neerkomen op het verloren gaan van Labours meerderheid in, het Lagerhuis. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de kiezers na de eerste honderd dagen van Wilson een gemakkelijke overwin ning voor Walker hadden voorspeld, ga ven enkele dagen geleden Wilson nog een voorsprong van tien procent op de conservatieven. Een beslissing valt wellicht, als Wilson tracht in het Lagerhuis de nationalisatie van de staalindustrie door te zetten. Mogelijk laat Wilson zijn kabinet op dit punt ten val brengen om met een dui- delij probleem voor de kiezers te kun- en verschijnen KAAPSTAD President Swart van Zuid-Airika heeft in het parlement ge zegd dat zijn regering een wet zal in dienen die moet voorkomen dat personen wie bekend is dat zij communist zijn. of die onder de wet tegen communistische activiteiten van 1950 zijn veroordeeld. een functie bij de rechterlijke macht of bij de balie uitoefenen tij in ingeland heeft geleden, maakt haar positie als regerende partij nog kwetsbaarder dan zij reeds was. De verslagen kandidaat heeft de con sequenties al getrokken. Hij is geen minister meer. In het Britse parle mentaire stelsel immers moeten alle ministers lid zijn van een der „hui zen" en alleen in het ene betrokken huis kan de bewindsman dan „optre den". Tot lid van het Lagerhuis moet men worden gekozen: dat is minister Walker dus niet gelukt. Tot lid van het Hogerhuis moet men worden be noemd: dat heeft minister Walker niet gewild dat hij het nu alsnog niet wil, siert hem. Labour, toch al slechts over een krappe meerderheid in het Lagerhuis beschikkend, is door deze nederlaag nog meer verzwakt. Deze situatie kan het regeringsbeleid nauwelijks ten goede komen hetgeen op zichzelf stellig te; betreuren is. Partijleider en minister-president Wilson zal zich nu eens te meer ge noopt zien tot een bescheiden uitvoe ring van de socialistische wensen op zichzelf wellicht een voordeeL Aan de andere kant zal hij juist des wege hinder gaan ondervinden van eigen linkervleugel. Diplomatieke tact zal onvermijdelijk zijn: maar zou men niet meer hebben aan een duidelijk beleid, waarvan men weet waaraan toe te zijn? T'IJFERS die bij ons thans gepubli- ceerd zijn over geringe belang stelling voor de publieke zaak, geven te denken. Ons eigen parlement schijnt aan de interessesfeer van heel velen zonder meer voorbij te gaan. Hoe dit te verklaren? De optimist mag het uitleggen als een blijk van vertrouwen: de burger is dan geneigd de zaken aan de volksvertegenwoor diging over te laten. De pessimist zal het zien als een ver voortgeschreden vervreemdingsproces: volk en volks vertegenwoordiging zijn dan in toe nemende mate van elkaar losgeraakt Optimisten en pessimisten van deze aarde zullen er zeker zijn. Maar de problematiek is wellicht te ingewik keld dan dat „partijen" zo eenvoudig kunnen worden ingedeeld. De geringe belangstelling verdient op haar beurt zeker aandacht en be langstelling. Democratie Ls een men selijk ding, steeds opnieuw door men sen zij het in hun hoedanigheid van burger te realiseren. Dat be tekent dat democratie niet maar iets is wat ons automatisch wordt ge schonken. En van democratie is voortdurende wisselwerking tussen kiezers en ge kozenen een wezenlijk bestanddeel. Dat lici daaraan schort is iets wai correctie behoeft. O DEN HAAG Nederland heeft vorig jaar voor ruim 4.5 miljard gul den meer ingevoerd dan uitgevoerd. Ten opzichte van 1963 betekent dit een toeneming van de invoer met ongeveer vier miljard gulden of achttien procent en van de uitvoer met ruim drie mil jard gulden of 17 procent. Het invoer- saldo lag in 1964 875 miljoen hoger dan in het daaraan voorafgaande jaar. De invoerstijging ontstond onder an dere door grotere import van machi nes. gietijzer en staal, auto's, ertsen en hout. De uitvoertoeneming onder an dere door meer export van machines, liegtuigen, vlees, auto's, plastische stoffen en schepen. Winston Churchill overgrootvader LONDEN Sir Winston Churchill, wiens toestand gisteren weer wat achter- gegaan was, is gisteren voor de derde maal overgrootvader geworden. Mevrouw Minnie Erlanger, echtgenote van sir Winstons kleinzoon, Winston S. Churchill, schonk gisteren voortijdig het leven aan Enkele opklaringen De Bilt verwacht. Hier en daar mist. Elders droog weer met enkele opklarin gen, Matige wind tussen noordwest en Temperaturen enkele graden boven

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1