DOOR DE KNIEËN VOOR DE TELELENS NIEUWE BOEKEN (§m PUZZEL VAN DE WEEK De kinderen van het Boshuis (<y-s ZONDAGSBLAD ZATERDAG 23 JANUARI 196S voor u besproken tyU ZIJN OOK door de knieën gegaan. Het heeft lang geduurd, maar op een gegeven moment werd het ons teveel. Wij hebben een telelens gekocht. Ach, U weet hoe dat gaat: er worden eens plannen in die richting ge maakten soms, als er weer van die bevoorrechten met kanonnen op de buik in onze omgeving ronddoolden werd het haast een obsessie. Ons gewone standaardlensje kon ons niet meer bekoren, wij waren aan een tele toe. En nu is het dan eindelijk zover. Trots hebben wij de nieuwe aanwinst aan iedereen ge toond: „Dat is-m nou!" En wij ontkwamen er niet aan: haast-ie ren-ie rr.p*'i r pje volgeschotenhaastig onti wikkeLd en natuur lijk vie len de eerste resultaten tegen. Telelenzen dienen voor het naar-ons-toe halen van ver ver wijderde onderwerpen. Dat is zonder meer juist. Maar het is tevens onvolledig. Want het overbruggen van de afstand is maar één doel, waarvoor tele lenzen geconstrueerd worden. Om een zo volledig mogelijk inzicht te krijgen in aard en doel ivan de langbrandpunt-ob- jectieven zou men dikke boek werken moeten doorworstelen. Fotografeer niet altijd met een tele. Dat is de eerste raad die wij zouden willen geven aan nieuwe tele-bezitters. Toegegeven: het staat goed. Je krijgt er meteen een aureool „gevorderde" mee. Maar laten wij toch vooral niet uit het oog verliezen dat „standaard"-len- zen die naam niet zomaar kre gen. De meeste onderwerpen kunnen goed, om niet te zeggen: beter, met het gewone objectief gefotografeerd worden. Het zijn namelijk heel speciale onder werpen die zich ertoe lenen om „per ,tele" geschoten te worden. Natuurlijk geldt voor onder werpen veraf die, waar wij eenvoudig niet dichterbij kun nen komen dat zij beter gefotografeerd kunnen worden met telelenzen. Tenzij het juist om die verte ging! Iets heel anders is: liet foto graferen van kleine voorwerpen met tele. Paddestoelen, bloe men, etc. kunnen héél goed gefotografeerd worden met tele lenzen, in combinatie uiteraard met tussenringen of voorzetlen- zen. Voor velen blijkt deze mogelijkheid een onbekende te zijn. Regelmatig hebben wij tenminste wenkbrauwen zien fronsen als wij het hadden over „makro-en met een telelens!" Statief Lange Lens korte scherpte diepte. Ziedaar de voornaamste karakteristiek van langbrand- punt-lenzen. De scherptediepte is aanmerkelijk kleiner dan die van normaal-objectieven. Bij zonder fijn om mee te werken, want iedere storende achter grond wordt ermee in het vage gedrukt. Probeert u het eens. U zult verrast zijn over de resul taten. Maar.werken met een statief is wél aan te raden. Er zijn mensen die zo'n vaste hand hebben dat zij nooit last van bewegingsonscherpte hebben. Maar reken daar niet te veel op. Het beste is, om zeer zeker wanneer u met telelenzen werkt, de camera op een goed, stevig statief te zetten. Echt uit- de-hand werken kan sneller lij ken, maar in feite scheelt het maar zó weinig. Lengte Het laatste punt waarop wij in dit artikel de aandacht wil den vestigen is: de lengte. Als het moment gekomen is dat u zich gaat beraden over de aan schaf van een iens-er-bij, komt u te staan voor de keus: 90 of 135 mm, 150, 180, 200. Verdergaan heeft voor een amateur geen zin. Telelenzen met 300, 400 of 1000 mm brand puntafstand bestaan, weliswaar, maar kosten evenveel als een complete foto-uitrusting! Vraag blijft: welke brandpuntsaf stand? Wij houden het op de 135 mm. Omdat men daar in de praktijk het meest aan zal blij ken te hebben. Omdat het een echt fijne lens is, waar een hóóp fotoplezier mee te beleven valt! En omdat dan de overgang niet zo groot is. Enne.wij moeten niet overdrijven. Er zijn lieden die om de een of andere reden pas goede foto's denken te kunnen maken met een com pleet lenzen-arsenaal. Wij ver denken hen wel eens van lenzen- manie. Dat komt hierop neer, dat zij (vrijwel) alles hebben, maar nooit iets maken. Nooit iets goeds tenminste Daarom: zelfbeheersing. Raak ingescho ten op een lens: geef 'm de kans om te bewijzen wat hij waard is. Experimenteer er gerust 'ns mee. Geen haast-werk, behou dens dat eerste filmpje dan. Èn maak vooral geen al .te snelle charges met uw nieuwverwor- ven trotse bezit. Veel succes! Operatie montycoat, door Jaap Harten. Uitgave De bezige bij, Amsterdam. De vijf verhalen van deze verza meling zijn zeer verschillend van kwaliteit. Leven zonder huis, een episode uit de oorlog is een doorleefde herinnering van een man die nog weet hoe intens de angst van een jongen kan zijn, die rondom zich dingen ziet gebeuren die hij niet kan begrijpen. De overige verhalen zijn van aanzien lijk minder niveau, op één uitzon dering na, te weten Else Mauhs (en collegae). Hier wordt het doen en laten van een aantal groten van het Nederlands toneel van voor de oorlog uit de soms wat onsmakelij ke doeken gedaan. Harten, die kennelijk is geparenteerd aan Else Mauhs, laat haar gladjesweg soms vernietigende dingen zeggen over Magda Janssens, Fie Carelsen. El len Vogel. Rie Gilhuys en Mary Dresselhuys. Aanleiding tot deze kwalificaties is de onmogelijkheid een geschikte draagster te vinden voor de Theo Mann-Bouwmeester- ring. Het laatste verhaal, Operatie Montycoat, is een naar moderne trant geschreven herinnering, maar onthullend duidelijk blijkt Harten niet te beschikken over het schrijf talent van een Wolkers of Van- vugt. Daarenboven vinden wij het verhaal ook feitelijk vervelend. (173bl z„ f5.) Oog om Oog, foto's van Sanne Sanncs, tekst van Hugo Claus. Uitgave De Bezige Bij, Amster dam. door het vrouwelijk lichaam, bij voorkeur verhuld in mysterieuze nevels of oerwoud-entourages. Bij zijn wazig-artistielre platen schreef da Belg Hugo Claus wat pseudo literaire banaliteiten en de uitge ver zag er kennelijk zoveel cultu reels in, dat hij de combinatie in groot beed op de markt bracht (86 blz., 25). Jeanne d'Arc, Candida en Pygmalion, drie toneelstukken van G. B. S., resp. vertaald door Eduard Verkade, M. s'Jacob en Ed. Coenraads (dr. P. Endt). Zwarte Beertjes 776. Uitgave A. W. Bruna Sc Zoon, Utrecht. De ongetwijfeld drie beste to neelstukken van Shaw zijn thans in (reeds bestaande) Nederlandse vertalingen bijeengebracht in één Zwart Beertje.Interessant is, dat de originele voorreden van Shaw (bij Saint Joan en bij Pygmalion, het laatste ook met een nabeschou wing) zijn bijgevoegd. Goede ge dachte, deze heruitgave van stuk ken die toneelgeschiedenis hebben gemaakt (374 blz., 2,95). Kunst en beschaving der West Grieken, door A. G. Woodhead. Uitgave W. de Haan N.V., Zeist. In grote lijnen schetst de Britse archeoloog de geschiedenis van de Griekse vestigingen in het weste lijk deel van het Middellandse- zeegebied. Zijn instructief en vlot geschreven overzicht omspant acht eeuwen vóór onze jaartelling. Veel foto's en tekeningen illustreren de ze in de Phoenixreeks opgenomen studie (152 blz., 4,50). Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goud- rclnetstraat 123, Den Haag. Eindspeltoernooi De uitslag van het eindspelstudie- toernooi 1963 van Magyar Sakkélet, het officiële schaaktijdschrift van de Hongaarse Schaakbond, is bekend ge worden. Als curiosum kan worden vermeld, dat de eerste prijs werd ge wonnen door de Russisdhe componist Badaj, en wel voor een tweelingstu die. welke wij in deze rubriek onder de nos. len 2 brengen. Ook de stu dies, welke d® 2« en 3e prijs wonnen, brengen wij hieronder Het zijn geen gemakkelijke opga ven en men behoeft waarlijk niet te leurgesteld te zijn want oplossingen niet kan vinden Vooi één keer mag zoiets wel. dachter wij. Bovendien: de ervaring van ve le jaren heeft ons geleerd dat er on der de lezers van deze rubriek ster- de b c d e f g h Wit aan zet wint. (4Studie van O. Weinberger Om, U met de nos. 1 en 2 een tikje te helpen: Beide malen moet zwart zijn loper op e4 offeren om de witte vrijpion te kunnen tegenhou den. Wit moet, om die pion te kun nen laten promoveren, de ene maal zijn loper, de andere keer zijn toren prijsgeven Belde malen haalt ook b c d e f g h T"\E oudste electronisclie reken machine, een English Electric Leo. is onlangs in Londen uitge schakeld na dertien jaar lang onaf gebroken in bedrijf te zijn geweest. Het oudje deed het nog best. Het apparaat, dat nog met buizen was uitgerust, werd gebruikt voor kosten berekening, de controle van voor raden, bestellingen en de boekhou ding van een grote finno, met meer dan 20.000 loonstaten Met de installatie ontstond in februari 1951 tevens het eerste com merciële computer-bureau, waar klanten de machine vijftien minuten per dag konden huren voor het ver richten van berekeningen, die nor maal uren in beslag zouden hebben Een gedeelte van de machine (waaronder de 7.000 buizen) zal nu in het Londense wetenschappelijke museum worden ondergebracht. Wat dertien jaar geleden ongeveer het toppunt van menselijke vinding rijkheid was is nu al een museum stuk geworden. We leven wel heel erg snel... die in Schotland wordt vervaardigd, stelt de tuinder in staat, de tempe ratuur in een kas automatisch aan te passen aan de intensiteit van het binnenvallende licht. 's Nachts daalt de temperatuur tot de voor de nacht ingestelde mini mum-temperatuur op de thermostaat. Planten groeien minder op sombere dan op heldere dagen en hebben dus minder warmte nodig. Door de Ook op hel gebied van de ontwik keling van raketten draait men tegenwoordig nergens meer de hand In Engeland zal een kleine raket worden ontwikkeld voor ruimte onderzoek. die niet meer zal kosten dan de gemiddelde auto (ongeveer achtduizend gulden). De raket, die over twee jaar klaar moet zijn, zal universiteiten, regcringsdcpartemen- ten en andere belangstellende orga nisaties in staat stellen, experimenten in de ruimte te ondernemen, zonder grote bedragen te moeten uitgeven. Het Brilse ministerie van lucht vaart en de Bristol Aerojets Ltd. onderhnndelen thans over een con tract voor het ontwikkelingswerk. De raket, die nog geen naam heeft, zal een lengte hebben van slechts 2.70 meter en een diameter van 10 cm. Zij weegt ongeveer 118 kilo. Het ding „loopt" op een vaste brandstof en kan een hoogte van 135 km bereiken. Op deze hoogte kun de neuskegel worden afgestoten, zodat de instru menten in de raket metingen kun nen verrichten. De gegevens worden dan naar de grond geseind. De raket kan een nuttige last van 13.6 kg dragen. Een elcctronische folothermostaat. ite te minder behoefte bestaat aan de maxini temperatuur behoudt men maximale groeivoorwaarden tegen een mini mum aan bedrijfskosten. De electronisclie fotothermostaat heeft een transistor voor het aftasten transistor, gevoelig voor infrarode stralen, als „lichtaftaster". Beide elementen kunnen op iedere ge wenste plaats in de kas worden ge plaatst. De tuinder hoeft zijn apparaat maar voor twee dingen af te stellen, nl. voor de minimum- ofwel nacht- temperatuur en voor de temperatuur stijging, die overdag wordt gewenst. Oplossingen Hieronder volgen de oplossingen der opgaven, gepubliceerd in onze rubriek van 9 januari jl. onder de titel „Olympisch schaak 2". (1) StahlbergAndersen. Zwart worn met 28. La6!' 29Lxa6. Txc7 30.Lxd4, Dd8 31.Lxg7, Dxdl 32 Lxh6. Tc2 en wit gaf het op (0—1). Tel 37 Lh3!; 34.Lxe4. Tol (De enig 37,Lf3. Pd3 38.Txe2 op (1—01 Op 38 39.Lb6t benevens Lxe2. 'xe2 volgt (3) Ghltescu—SUva. Zwart won al dus: 21. Txc51 22.De2 (Of: 22,Txb7. Txh5 23.Le2. Thl* 24 Kxhl. Dh4t 25 Kgl, Dxf2t 26 Kh2. Dh4 mat. Heel mooi!) 22. Dh4 3.Te8«. Txe8 24 Dxe8t. Kg7 25.h6+, Dxh6 28 Dd7, Dh427.Tc2. Th5 en wit gaf het op (0—1). (4) Qulnones—Sllva. Wit won als volgt: 21.Dg4Dc6 (De zetten Lf6 en Lh6 moeten gepareerd worden. Op 21f67 wint wit met 22.De6t en 23.Le3 reeds het paard) 22i,e7. Tfe8 23.Td6 (Nu komt wit toch nog tot Lf6) 23 Db7 24.Lf6. g6 25,Tadl en zwart gaf het op (10) Er is geen redding meer tegen de drei ging Dg4-g5-h6. Bijvoorbeeld: 25 h5 26 Dg5. Kh7 27.Ld8. Taxd8 28 Txd8. Txd8 29 Txd8, Dc6 30 De7. De6 31.Df8. Df6 32 Td6 en wit heeft een toren meer. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1 steensoort. 6. soort van kleine ui, 12. schor. 14. slotwoord van liturgische gebeden, 16. soort onderwijs (afk), 18. voornaamw., 19- landtong, 21. exemplaar, (afk), 22. muzieknoot, 23. netelige toestand (fig.), 26. kwelling. 29. makker, 30. zeer stellig, 32. mondwater. 33. voorvoegsel, 34. munt in Turkije (afk.), 36. rivier in Egypte, 37. scheik. element (afk.). 38. radio omroep (afk.i, 39 voegwoord, 41. bergplaats. 43. munt in China. 44. vergramd, 45. muzieknoot. 47, kruipend dier, 49. mat en lusteloos er uitzien de. 52. afnemend getij, 54. afkorting van item, 55. kikkerkuit, 57. voedsel, 58. muzieknoot, 59. ontgonnen land, 61. klein kind, 63. metselspecie, 65. gem. in N.H., 67. landvoogd in het oude Perzië, 69 vervoeging van een hulpwerkw., 70. titel (afk.), 71. boomloot, 73. voedsel, 74. muzieknoot, 75. bakt men brood van, 77. meisjes naam, 79. schermbloemige plant, 80. toestel voor zuivering van vloei stoffen. Vertikaal: 2. uitroep. 3. zeilwedstrijd. 4. vogel. 5 boom. 7. be vestiging, 8. water in N.-Brabant. 9. plaats in _Z -H.. 10. voorzet sel. 11. altijd groene heester, 13. lidwoord, 15. soort groente, 17. sultanaat aan de Perzische Golf. 19. ontkenning. 20. rustig. 22. lip- haren. 24 familielid, 25. soortelijk gewicht (afk.), 27. rund. 28. bekende afkorting, 31. geneeskrachtige tuinheester. 35. aardappel, 37. toverkunst, 39. verkeerd, 40. kledingstuk, 41. deel van de mond, 42. priem, 46. vrucht, 48. plaats in Gelderl., 50. kern van de rotan etengel, 51. vrucht. 53. man van Ruth, 55. stad in Italië, 56. aarden ,uurpo'tje, 58. zijtak Moezel, 60. afkorting van dona, 61. dam langs een water. 62 deel van de mast, 64. oude Egyptische zonnegod. 66 slijk. 68. 'keukengerei, 72. heden, 75. vc (Fr.), 77 muzieknoot, 78 scheik. element (afk). 76. lidwoord OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL ne, 15. ah, 17. Mia, 'l8. 'lel, 20. ark, 21 at. 22. rem. 24. Nerva, 26. ami, 27. dras, 28. tornado. 30 vrek. 31. Ems. 32. ver, 33. dra, 35. Mia, 36. Terek, 38. geest, 40 Anton, 42. Anton, 42. neger, 44 Polen, 47. Eede, 48. pel, 49. demi, 50. lento, 52. Genua, 54. raden. 56. smeer, 58. kreen. 60. ark, 62. een, 64. men, 65. pon, 67. Asen, 68. mirabel, 71. nota, 72. rei, 74. eisen. 76. Lia, 77. Hl, 78. ram, 80. sek, 81. bik, 83. es, 84. manege, 85. elegie, 87. solide, 88. eer, 89. salade. Vertikaal: 1. Waarde, 2. Ld 3 lam. 4. iris, 5. sta. 6. Aller, 7 malva, 8. aha, 9. Gera, 10. enk, 11 ne. 12. Attika, 16. Her man, 19. Erna, 21. Ameide, 23. mas. 24, Noren, 25. adder, 26. arm, 28. ter, 29. ore, 32. Ven- döme, 34 Asperen, 36. toets, 37. keper, 38. geluk, 39. toman. 40. aal, 41 ten, 43. gen. 45. lid. 46 non, 51. Eersel, 52. genie. 53. ar men, 55. emotie, 57. Eem. 59. eel. 60. Aarhus, 61. kei. 63. fase. 65 pol, 66. naaste, 60. risee, 70. beker, 73. land, 75. liga, 78. rai, 79 meel 81. bes. 82. kil, 84. ml, 86 63 INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: ..Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5.en twee van 2.50 VÓÓR f>£ JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD BHoe gaat bet met jullie allemaal? zijn w© weer beter van onze griepaanvalle tjes? Oef, oef, wat heeft het gestormd en ■hm geregend. Voor de meisjes en jongens die een heel eind naar school moeten lopen of fietsen was het helemaal niet leuk. Maar troosten jullie je maar, want de grote mensen vonden het ook geen pretje hoor! Zijn de nichten en neven die dichtbij de kust wonen nog gaan kijken naar de grote zee? Wat is ze dan mooi! Voor de mensen die daar moeten werken is het heel erg. En als jullie pappa of grote broer op de zee vaart is het heerlijk dat ze weer gespaard mochten blijven. Hebben jullie Berrie Alblas nog een mooie kaart gestuurd? We zyn het toch niet ver geten? Tante Jos was vergeten zijn adres er bij te schrijven. Het is Rijksstraatweg 212, Rijsoord. Hartelijk bedankt voor jullie versjes en mooie tekeningen die ik deze week toege stuurd kreeg. Tante Jos vindt het erg fijn. Als er een plaatsje is komen ze in ons hoekje hoor! Vonden jullie het een leuke puzzel met al die klokken? De oplossing is Voorspoed. Zo moeilijk is het toch niet? Hartelijk bedankt voor je versjes en tekeningen hoor! Jouw kleine zus wordt al groot Marianne Aling, Den Haag. Mag je haar weieens helpen? Hoe gaat het met de kleine Kees? Januari is voor jou wel een feestmaand hoor! Heb je veel moois op de handwerkles gemaakt? Be dankt voor je mooie gedichtje. Wist jij werkelijk niets te schrijven Leendert Jan Ar- wert, Den Haag? Zo moeilijk is het toch niet? Was jij tante Jos niet een klein beetje aan het vergeten Sjaantje Baak. Scheveningen? Jammer hoor! Fijn dat ik nu weer een briefje van je kreeg. Je bent verschrikkelijk ver wend op je verjaardag met zoveel moois. Loopt het horlo ge goed? Zijn je vriendinnen Meisjes en jon gens zien jullie die heerlijke Dina Dinkela, Hiep, hiep, hoera!!! Willy Groot en Elly van 't Hof van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nich ten en neven. Grappig dat jij zo'n leuk poppenhuis hebt gemaakt Margriet Akse, Den Haag. Wat heb jij veel lekkers in de keuken. Geweldig dat jij nu op de „grote" zang gaat. Wat zingen jullie allemaal? Harte lijk bedankt voor je leuke versje. nog geweest? Wil jij nu al gelijk een prijs winnen? Er zijn echt meisjes en jongens; die eerder aan de beurt zijn hoor! Nou en of jij een neef mag! worden Wilfried Bal, Scheve- ningen. Hartelijk welkom bij de nichten en neven. Je moet dan wel schrijven als je letter! aan de beurt is hoor! Fijn dat1 ik zo'n lange brief van jou kreeg. Heb jij nog meer zusjes en broertjes? Ga je dikwijls naar de aee kijken? Wat zal jij fijn kunnen zwemmen mag niet. Jullie bij de voorwer pen die om de hokjes staan een gegeven. We gaan de namen van die voorwerpen pre cies op nummer invullen. Als jul lie dat hebt ge daan vormen de beginletters van boven naar bene den een woord waar jullie vroe ger graag van hebt horen ver tellen. De oplossing moet worden in gezonden voor dinsdag 26 janua- ru Jammer dat jij niets schreef Dineke Barnhoorn, Valken- burg. Zo moeilijk is het toch niet? Voor jou is het al gauw j groot feest Marjo Bassie, 's Gravenzande. Heb je al eei lange verlanglijst gemaakt? Komen je vriendinnen nog? j Prachtig dat jij zulke fijne feestdagen hebt gehad. Wat waren Helma en Henk wel blij dat jij een poosje bij hun kwam logeren. Jammer dat jij niets schreef Hans Biemond, Bleiswijk. Vol gende keer verwacht ik echt een lange brief hoor! Nee hoor, tante Jos woont niet in Den Haag Peter Bin nendijk, Naaldwijk. Dat geeft toch niet, vind je wel? Jij bofte maar dat je een kruis punt kreeg. Heb je er al veel mee gespeeld? Dat was een mooi concert Heieen Boelens, Den Haag. Bedankt voor je mooie kaart. Er waren dus verleden week twee kleine baby's. Grappig, vind je niet? Was het groot feest op de verjaardag van jouw vriendin? Hebben jullie veel pret gemaakt? Waarom schreef jij helemaal niets Ingrid de Boer. Den Haag. Als jij een nichtje wil worden moet je echt een brief schrijven hoor! Kijk je dan goed wanneer je letter aan de beurt is? Wisten jullie werkelijk niets te schrijven Eveline den Boer, Hoek van Holland, Marianne Boogerd, Lisse, Anneke Boon, Zoetermeer en Margreet-Boot, Woubrugge. Volgende keer verwacht ik echt een lange brief hoor! Geweldig dat jij bruidsmeis je mocht zijn Marietje Bron, Scheveningen. Wat was jij wel deftig. Prachtig zulke mooie kunstschaatsen. Jij bent maar een echte boffert. Wat wil jij later worden? Dat is heel mooi postpapier wat jij hebt gekregen Marjan de Bruin, Den Haag. Wat was oma wel blij. Fijn dat je zo hebt gesmuld. Heb je veel moois op de handwerkles ge maakt? Hoe is het maandag gegaan Anja de Bruin, Den Haag? Heb je een diploma gekregen? Helpen de pilletjes goed? Dat wordt 10 februari een gewich tige dag. hoor Anja. Heb je veel geoefend? Grappig zo'n hoepeloefening. Jammer dat jullie niets schreven Marianne Buscher, Lisse, en Anke van Dam, Mon ster. Volgende keer beter hoor! Fijn dat mamma weer thuis is uit het ziekenhuis Jan van Dam, Monster Jouw broer is ver weggeweest. Waarom schreef Anke niets? Ben jij met de storm nog naar het strand geweest? Nou en of jij mag meedoen Anja Daudey, Den Haag. Harte lijk welkom bij de nichten en door M. VAN M IS-ZUIDEMA „Hoe laat is het nu?" fluisterde Hen. „Tien voor twaalf, dus nog even wachten" Boudewijn trok Hen „Zouden ze de brief Daar had je het al. Hè, nu schrokken ze er zelf nog van, waarom had Berend ook niet even gewaarschuwd. Tussen de slagen door. die hier zo geheimzinnig klonken, en waarvan het geluid telkens te rugkaatste, hoorden ze boven ge fluister van sst, sst.... Boudwijn knegp Hen zo hard in zijn arm, dat hij bijna een schreeuw gaf: „Vervelende jon gen. hou nu op, straks horen ze Na de twaalfde slag was ook boven alles doodstil. „Vooruit nu!" flusterde Be rend. En daar gingen ze: Berend, Han, Hen, Boudwijn, Jannie, al lemaal achter elkaar. Vader bleef achter het bosje zitten, maar hij had minstens evenveel pret als de kinderen zelf. ,.'k Was net zo lief naar mijn bed gegaan. Jullie ook met je spoken. Ze hebben ons natuurlijk maar wat wijs gemaakt. Wat zullen ze lachen als ze horen dat we hier naar toe zijn gegaan. Zelf durven ze natuurlijk niet .k Geloof er niets van, dat ze niet konden." Kees zat maar te mopperen, tot het een van de jongens verveel de. Henk gaf hem een por in zijn rug. „Houd nu maar eens op met je gezanik. Wij geloven natuurlijk ook niet aan die spo ken, maar de tocht zelf is toch ook al reusachtig, zo midden in de nacht. Ik vind het fijn. dat mijnheer dat voor ons doet. en straks gaat hij nog een spookge schiedenis vertellen." „Nog al wat aan ook." „Toe joh, laat hem praten. Hij heeft altijd wat", zei een ander. Mijnheer Wils lag languit in de hei. Door een open plek tussen de bomen zag hij een donkere wolk. waar achter hij de maan wist. Zacht schoof de wolk voor bij, de bovenste rand werd al doorzichtig, daar kwam het lachend gezicht van de maan er al boven uit. „Kijk een Piet, hoe mooi!" vlak naast mijnheer i faan gezicht. Wils. „Nou menee gaat u nog Bommmm! „Daar sulle me 't hebbe!" Piet stond meteen rechtop, en ook mijnheer Wils ging zitten. Bommmm! (Volgende week verder) Ook jij mag een nichtje worden Annette Doorn, Den Haag. -Hartelijk welkom. Zal je goed kijken wanneer je letter aan de beurt is? Heb jij nog meer zusjes en broertjes? In welke klas zit jij? Grappig lie familie zwaan. Waarom schreven jullie niets Mattic Drewcs. Monster, Marjo van Duin, Noordwijk, en Arie van Dijkhuizen, Kat wijk aan Zee? Volgende keer beter hoor! neven. Mmm, wat heb jij ver leden week van het lekkers gesmuld. Ga jij graag naar school? Hoe heet jouw vrien din? Natuurlijk mag jij een nichtje worden Netty Daudey, Den Haag. Hartelijk welkom hoor! Prachtig dat jullie een aardige juf op school hebben. Lees jij veel? Is er een biblio theek op school? Ook jij bent hartelijk wel kom bij de nichten en neven Dini Dinkela, Den Haag. Anita moet maar even wachten tot dat ze een beetje kan schrij ven. Voor jou is het al gauw groot feest. Heb je een lange verlanglijst gemaakt? Ga jij op een gymnastiekvereniging? Ga jij iedere week zwemmen? Grappig die kanariepietjes. Wist jij werkelijk niets te schrijven Jeannette van Don selaar, Voorschoten. Zo moei lijk is het toch niet? Volgende keer verwacht ik echt een „lange" hoor! Om een goede koek te ma ken. Moet hij hebben zeven za ken. Eieren, zout en boter vet, melk en meel. Saffraan maakt alle koeken geel. Meisjes en jongens de brie venbus is helemaal leeg. Zor gen jullie weer voor een vol le? Goed je best doen hoor! De letters E t/m K zijn aan de beurt. Daaag. tot de volgende keer

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 14