Nieuwe Leidse Courant Getuige blijkt dader treinaanslag Soest s# Nederland is voorstander van krachtmeting in V.N. r Korporaal wou eens de held uithangen Nederlaag Walker klap voor Labour De Gaulle en Erharcl tevreden zijn zeer IEKICO Minister Luns wil duidelijk standpunt Theeveiling spoedig weer naar Amsterdam Commentaren Nederland onderschrijft conventie nog niet Vrijdag 22 januari 1965, 45ste jaargang "N Op meeste plaatsen droog land nog enige 5 Vannacht plaat- Directeur: F. OIFMER Hoofdredacteur' Or E. OIEMEP CHRISTEL!JK-NATIONAAL DAGBLAD aing van mist. Morgen overdag op de meeste plaatsen droog weer met hier en daar enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Temperatuur om bet vriespunt tot lichte Na reconstructie ontmaskerd Kidnapper (van eigen kind) in 50 min. gepakt DEN HAAG Binnen vijftig minu ten is de rijkspolitie er in geslaagd gistermorgen een man te arresteren, die zijn kind uit de woning van zijn schoonouders had ontvoerd en in een een snelle sportwagen richting Duits land raasde. De 51-jarige Duitser A. Z. uit Düs- seldorf was ongeveer een half jaar geleden door zijn vrouw verlaten die het kind meenam naar haar ouders in Muiden. Gistermorgen om elf uur werd er bij haar ouders aangebeld, door een kennis van Z., die nog nooit bij de familie was geweest. Z. had zich verdekt opgesteld en op het moment dat er werd opengedaan drong hij naar binnen Bij haar pogingen hem tegen te hou den liep zijn schoonmoeder een kneu zing aan haar pols op. De man greep het kind, sprong in de sportwagen en reed snel weg. Een en ander speelde zich om elf uur af. Om half twaalf werd de alarm centrale van de rijkspolitie in Den Haag gewaarschuwd, die alle op de rijkswegen patrouillerende Porsches alarmeerde en twintig minuten later, om tien voor twaalf, werd de auto op rijksweg 12 bij Amerongen tot stil stand gebracht. Z. is in Muiden ingesloten. Churchill begon dag slapend Sir Winston Churchill is vandaag sla pend aan de tweede week van zijn ziekte begonnen. Een woordvoerder voor het Britse me dische genootschap heeft gezegd dat de doodstrijd van de 90 jaar oude patiënt nog lang kan voortduren. Een dokter trof een vergelijking met lord Hives, de 79-jarige oud-president van Rolls Royce, die twee jaar geleden hersentrombose gekregen heeft en die nog steeds In een diepe coma ligt. Volgens deze woorden van haar nicht mrs. Sylvia Henley is lady Churchill nog steeds „zeer rustig en zeer dap per". Gisteren heeft zij met haar dochter eti schoonzoon, mary en Christopher Soames. een wandeling in Hyde park gemaakt. Vanmorgen is in een lege flat, vlak achter het huis van sir Winston brand uitgebroken. Rookwolken dreven om de verdieping waar de oudpremier ligt. (Van een onzer verslaggevers) SOEST Een verrassende wending in het onderzoek heeft tot een op zienbarende ontknoping geleid van het raadsel rond de treinaanslag, za terdagochtend op het baanvak Utrecht-Amersfoort in Soest. De dader blijkt de 21-jarige luchtmachtkorporaal T. P. uit Amsterdam te zijn, de man, die van het begin af als getuige is opgetreden in het onderzoek. Bij een reconstructie van de aanslag gistermorgen vroeg rees bij de politie verdenking tegen hem en gistermiddag viel hij tijdens een scherp verhoor door de mand. Meerderheid nog drie setels LONDEN Labour heeft een zware klap gekregen. Patrick Gordon Walker de Britse minister van buitenlandse za ken, heeft gisteren opnieuw de strijd om een Lagerhuiszetel verloren. En Frank Cousins, een ander lid van Wil sons kabinet, won in zijn district met Patrick Gordon Walker keek zeer benepen, loen hij de verkiezings- cijfers hoorde oplezen in Leyton Town Hall. gisteren even na mid dernacht en zijn nederlaag bekend De ontknoping werd gisteravond laat op een persconferentie bekend gemaakt door hoofdinspecteur H. G. Scholtmeyer, korpschef van de Soes- ter gemeentepolitie. Het motief van de militair was volgens hem zijn drang om op te vallen. Door de 115 kg zware betonsegmenten op de rails te wentelen, hoopte hij de trein uit de rails te doen lopen en zélf als eerste redder en held bij de ontspo ring hulp te kunnen bieden. In de dienst hij was gedetacheerd bij het luchtmacht-bewakingskorps op Soesterberg stond hij bekend als een actief militair. Tot tweemaal toe liccft hij. zo blijkt thans, betonsegmenten op de rails ge Icgd. De eerste maal deed hij dit on kwart voor een 's nachts. Zijn aanslag had toen echter geen succes. Duitsers niet in kernmacht PARIJS/BONN/NEW YORK President De Gaulle heeft gisteren tijdens een kabinetsvergadering zijn voldoening geuit over het feit dat de Frans-Duitse samenwerking in Ram- bouillet nader kon worden omschre ven. De Franse regering vindt het volkomen normaal dat de Duitsse regering wenst deel te nemen aan de besprekingen over het ontwerpen van een nucleaire strategie. De Gaulle blijft echter tegenstander van Westduilse deelneming aan een geïntegreerde NAVO-kernmacht. Ook bood Frankrijk niet aan. deel te ne- OPRUIMING VERZET BOUCLÉ TAPIJT 100 cm. breed, van 19.50 voor 12.90 SUPERIEUR BOUCLÉ zeer sterke kwaliteit, in 3 kleuren 100 cm br.. van 26.75 v 18,90 Coupons TRAP- en GANGLOPERS extra VERLAAGDE prijzen. SMYRNA KARPETTEN in diverse maten Nu zeer voordelig. Aanbieding GORDIJNSTOFFEN voor halve prijzen. BULTHUIS BOTERMARKT 23 VOLAUTOMATISCHE mrapiiitiiiiiiiiiiiiii1 wmmtm In één oogopslag Proefschrift over nozem relletjes pag- 2 Reclame en ons „imago" pag. 5 pag. 5 Veel tam-tam op concert Oom slaat baby hersen schudding pag. 5 Een Daf was een pony pag. 7 Conservatieven jeudiger pag. 7 Duits bandisconto om hoog pag. 7 Sport pag. 9 men aan de Franse kernmacht. De Gaulle vindi Westduitse deelneming aan welke kernmacht dan ook scha delijk voor de „ontsatellitisering" van Oost-Europa. Dit proces over een langere periode uit te smeren acht de Franse president gunstig voor een beter klimaat voor Duitse herenigmg. De Franse president an plan om deze hereniging een stoot in de goede richting te geven door bepaalde initiatieven. t er door beide landen gestreefd zal worden naar hervatting van de on derhandelingen tussen de Zes over po litieke eenheid wordt als een teken be schouwd dat de ontmoeting tussen beide staatslieden een succes is geweest. Ook Erhard was trouwens zeer tevreden. Hij hoopt dat uiteindelijk een Europese top te verwezenlijken zal zijn. Volgens officiële verklaringen is het •ooral verheugend dat de persoonlijke -erhouding tussen beide staatslieden be er is gewordeen. nadat de ontmoeting n Bosn in juli vorig jaar zo teleurstel lend was verlopen. Toestand Perzische premier na aanslag is bevredigend TEHERAN Dc toestand van de Per- ische premier Ali Mansoer, die gisteren door de 20-jarige Mohammed Bokharaei voor het parlementsgeoouw werd neerge schoten, is bevredigend. Over het motief van de aanslag is weinig bekend. De Sjah heeft na het vernemen van het nieuws onmiddellijk zijn ski-vakantie onderbroken en heeft zijn premier in het Pars ziekenhuis bezocht. Over de dader valt nog te zeggen dat ij 's avonds colleges volgt aan een uni- zrsiteit en dat hij overdag bij een smid werkt. Hij zou onder invloed staan van godsdienstige fanatici. Er is al eens meer een aansiag gepleegd op Mansoer cn ook op de Sjah door le den van de fanatieke moslimgroep „Fedaeian Islam" die in 1956 verboden I na de moor dop Hoessein Ala De postgoede ren trein stopte zonder ernstig beschadigd te zijn op het station van Den Dolder. Een nachtelijke inspectie van de rails leverde niets op omdat de baan niet ver genoeg afzocht. Direct daarna legde de militair opnieuw beton nen staven op de rails en ditmaal moest de trein, die niet sneller reed dan 60 stoppen. Getuige Bij de politie, die snel ter plaatse was, gaf hij zich op als getuige. Hij verklaarde tijdens z\jn nachtelijke patrouille, waarop hij vergezeld van een speurhond, twee mannen op de rails te hebben gezien, de een met lange jas, de ander met een korte. Later zou deze verklaring pure fantasie blijken te zijn. Maar daar kwam mer achter na een Tiagenlang durend intensief onderzoek, waaraan ook de spoorweg- recherche deelnam. Aanhankelijk dacht de politie te moeten zoeken in de richting van de inrichtingen voor zwakzinnigen in de buurt Dit leverde echter niets op. Ook een tweede getuige, die even na het ongeluk bij de baan was gezien, werd ondervraagd maar deze bleek niet® met de aanslag te maken te hebben. Zeven man van de Soester politie vijf rechercheurs van de spoorwegrecher che met een aantal speurhonden, postten intussen 's nachts in het struikgewas langs de spoorbaan in de hoop, dat de dader zou terugkomen. Zij troffen echter slechts een journalist, die ijlings de benen moest nemen voor de honden. Verdenking begon bij ons voor het eerst te rijzen tijdens de eerste reconstructie, aldus hoofdinspecteur Scholtmeyer. Deze had (dinsdag) plaats bij daglicht. De ge tuige verklaarde beide mannen tweemaal te hebben gezien op de baan. Eenmaal op 125 meter en eenmaal op 30 meter af stand. Dat leek ons toen al onmogelijk. Om zekerheid te hebben, voerde men donderdagochtend vroeg een tweede reconstructie uit. Ditmaal onder dezelfde omstandigheden als die tijdens de aan- (Voor vervolg zie pag. 4) een meerderheid, die veel kleiner was dan in oktober. De kans op vervroegde verkiezingen is hierdoor veel geringer geworden, of schoon de Labourmeerderheid in Lagerhuis nu tot drie zetels is ge; ken. De nederlaag van Gordon Walker was des te meer verpletterend omdat Leyton (oost-Lor.<Jen) de laatste der tig jaar altijd overwegend socialistisch heeft gestemd- Dat Walker slechts 205 stemmen tekort kwam om van zijn conservatieve tegen stander te kunnen winnen, is in dit ver- band van weinig betekenis. Het stem menpercentage van Labour in Leyton daalde in vergelijking met oktober 50.3 tot 42.4 dat van de conservatieve partij steeg van 33.5 tot 42.9. Door de nederlaag van Walker wordt Wilson voor een groot probleem ge plaatst. Hij moet nu besluiten, ofwel een nieuwe minister van buitenlandse zaken te vinden, of vast te houden aan Walker, die in oktober al een nederlaag leed in het distirct Smethwick van Birmingham. Zoals men weet. kan een Britse minister niet in het Lagerhuis verschijnen als hij er niet als afgevaardigde zitting in heeft. Walker zelf meent dat zijn nederlaag een gevolg is van het feit. dat vele libera len de conservatieve kandidaat hebben gesteund. De vroegere leider van de machtige TUC (bond van transportarbeiders), Cousins, won in Nuneaton, met een n derheid van ruim 5000 stemmen, nog niet de helft van de meerderheid die een dere kandidaat van Labour in oktober behaalde. Het verlies van de socialistische partij was ook hier dus aanzienlijk. Indonesië treedt officieel uit NEW YORK. De Indonesische ver tegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Palar. heeft gisteravonc. secretaris-gene raal Oc Thant een brief van zijn regering hand gesteld waarin deze het besluit Indonesië uit de volkerenorganisatie te treden officieel bevestigt. NEW YORK Nederland geeft de voorkeur aan een ..ondubbelzinnige oplossing nu" boven een Algemene Vergadering, die voortkreupelt als een halfverlanide reus. Het is bereid een krachtmeting te steunen ove financiële crisis van de V.N., als te elfder ure geen oplossing wordt ge vonden, die geen inbreuk maakt op de regels van het V.N.-handvest. Dit heeft minister Luns gisteren in Belaan met specerijen Algemene Vergadering van de V.N. vei klaard. „Indien dit vraagstuk ten slotte kan worden opgelost en het besluit lcyaal wordt nageleefd door alle betrokken par tijen. dan kan de Algemene Vergadering voortgaan haar energie te wijden aan een meer vruchtbare activiteit. De assemblée is in haar werk belemmerd, sinds zij op 1 december werd geopend. Volgens art. 19 van het V.N.-handvest hebben de Sowjet- unie. Frankrijk en enkele andere landen het stemrecht in de assemblée verloren, omdat zij meer dan twee jaar achter zijn met het betalen van hun bijdrage. Mr. Luns zei voorts, dat de financiële toestand een van de twee grote problemen Is, waarmede de V.N. geconfronteerd wordt. Het andere vraagstuk Is het steeds groter wordende verschil in welstand tus sen de ontwikkelde en minder ontwikkel de landen. Ondanks de enorme hoeveelheid werk an de afgelopen vijftien jaren op het gebied van de ontwikkelingshulp aan de jonge staten wordt niet algemeen beseft, dat dit grote werk en de uitgegeven sommen totdusver slechts beperkte resul taten hebben opgeleverd. Hij stelde de toepassing voor van de aanbevelingen van de V.N.-conferentie voor handel en ontwikkeling, welke aanbevelingen de •stuwkracht zouden kunnen geven voor •n nieuwe opwaartse lijn. Wat de kritiek op België en de Ver enigde Staten betreft in verband met de reddingsactie in Kongo zei mr. Luns. ras senvooroordeel in omgekeerde richting even onrechtvaardig en gevaarlijk te vin den als de rassendiscriminatie, waartegen Nederland zich al tal van jaren heeft gekeerd. Het zou tragisch zijn, aldus de SCHIPHOL Spoedig zal de thee handel met Indonesië weer te Amsterdam gevestigd worden, verklaarde gisteren de uit Indonesië teruggekeerde Amster damse delegatie. Vertegenwoordigers van de Indonesische theehandel zullen daartoe uit Londen en Antwerpen komen. In Indonesië zijn wel mondelinge af spraken gemaakt, doch geen bindende overeenkomsten gesloten. Dit was trou wens niet de bedoeling van de delegatie, die alleen contacten wilde aanknopen. Wethouder dr P. J. Koets, die aan het hoofd van de delegatie stond, noemde de reis volkomen geslaagd Er zijn veel contacten aangeknoopt ook wat weten schap en cultuur betreft. Wethouder drs, J. J. M. den Uyl. lid der delegatie, zeide: Van regeringszijde is ons verzekerd dat de centrale positie van Amsterdam in de Indonesische uit voer naar Europa zal worden hersteld, doch dat Amsterdam geen monopolie voor enigerlei produkt zal krijgen. Belaan met souvenirs (of spece rijen?) keerden gisteren de leden can de Amsterdamse delegatie, die een bezoek aan Indonesië hebben gebracht, terug óp Schiphol. Op de foto: de wethouders dr. P. J. Koets (vooraan) en drs. J. NI. den Uyl, gevolgd door de andere leden van de delegatie. De Koningin heeft vanmorgen ter aanbieding van hun geloofsbrieven de ambassadeur van Mali, de heer Mamadou Trahore, en de ambassadeur van Niger, de heer Abdou Sidikou. ontvangen op Huis ten Bosch. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van drs. H Jonkers, ambassa deur te Monravia (Liberia), tevens tot ambassadeur in Sierra Leone met stand plaats Monrovia. Lunch in Londen ter ere van prinses Beatrix LONDEN. De Nederlanc. ambassa deur in Londen, dr. T. H. van Royen, heeft gistere:- ter ere van prinses Beatrix een lunch op de ambassade gegeven. An dere gasten waren Herbert Bowden, grootzegelbewaarder, en lord Chalfront. minister voor ontwapening. Dc Prinses was gisteren in Londen om een vergadering van de Engelse afdeling van de Europese werkgroep bij te wonen. Morgen zal ze naar Nederland terug keren. minister, als het conflict tussen oos west dat in de afgelopen jaren minder scherp is geworden, wordt vervangen door een tegenstelling tussen noord en Rode topconferentie: M.L.F. is gevaar voor de Duitse hereniging O O WARSCHAU Rusland en de andere landen aangesloten bij het Pact van War schau hebben gisteren gewaarschuwd dat deelneming van de Bondsrepubliek aan de MLF het einde zou betekenen van het idee van de hereniging van Duitsland. oorwaarden voor een vereniging van beide bestaande, souvereine en juridisch gelijke Duitse staten kan alleen tot stand komen door een vermindering van de spanning door middel van doeltreffende akkoorden over ontwapening van Duits land en Europa, zo staat in het commu niqué dat uitgegeven werd na de twee daagse conferentie in de Poolse hoofd, stad. Op de bijeenkomst hebben de com- munisüsche leiders nog een Pools voorstel gesteund voor een conferentie over Euro pese veiligheid, welke zouden moeten worden bijgewoond door de Europese lan den en de V.S. Zij willen tevens de reeds lang bestaande Russische wens een non agressie-akkoord te sluiten tussen de landen van het Warschau-pact en de NAVO-bondgenoten opnieuw te berde brengen. JN onze tijd is de publiciteit een macht geworden en reeds de hun kering ernaar kan iemand tot slaaf maken. Er zijn blijkbaar situaties mogelijk waarin zucht naar sensatie iemand de ogen totaal verblindt voor de te verwachten fatale gevolgen. Hoe anders te oordelen over de spoor wegaanslagen die in ons anders zo rustige land hebben plaats gehad. Er was hier behoefte aan sensatie, ver langen ook om straks als de ramp zich zou hebben voltrekken, op te Deze tijd, met de verschijnselen die zich aan ons opdringen, met de ver leidingen waarmee hij gepaard gaat, vergt een volwassenheid ook in geestelijk ODzicht die lang niet ieders deel is. Wat hier ondernomen was is ernstig, bestraffing naar de mate van de ernst kan niet uitblijven. Maar wij al len zouden ons aan vergelijkbare kortzichtigheid schuldig maken, in dien wij hier niet zochten naar een wijder kader. rjM de wijze, de uiterst snelle wij ze ook, waarop de politie erin is geslaagd gepleegde spoorwegaan slagen afdoende te onderzoeken en de daders ervan op te sporen, komt haar grote dank toe. Kritiek het blijkt telkens weer is gemakkelijk en laat zich ook ge makkelijk uiten. Te gemakkelijker echter wordt de dank vergeten voor het goede dat wordt verricht. Na de aanslagen ls een even voort varend als omvangrijk speurwerk begonnen met gebruikmaking van de methoden en hulpmiddelen waarover in deze tijd de politie is komen te be schikken. Zij heeft zich bovendien niet om de tuin laten leiden door drogredenen die haar aandacht had den kunnen afleiden. Aanslagen van deze aard waren In ons land gelukkig volslagen onge bruikelijk. Ze behoren het te blijven. TAE Nederlandse ambassadeur In In donesië heeft zijn hoge ambt aan gevangen met de aanbieding van zijn geloofsbrieven aan de Indonesische president. Met dit herstel van de diplomatieke betrekkingen is het tot stand komen van de nieuwe verhoudingen tussen beide landen voltooid, verhoudingen op de basis van zelfstandigheid en gelijkheid. Het verheugt ons dat het zover ls. Juist vaseit die wederzijdse zelfstan digheid zijn alweer erkenning en ge negenheid ontstaan, waarvan men mag hopen dat ze nog aan intensiteit zullen winnen. Nu de heer Schiff zijn ambt van am bassadeur aanvaard heeft, mag dank worden geweten aan de heer Bark man die in een belangrijke periode als zaakgelastigde van Nederland te Diakarta is opgetreden en voorbe reidend werk van grote betekenis met wijsheid en tact heeft mogen verrichten. Koningin feliciteert president Johnson DEN HAAG/MOSKOU De Koningin heeft president Johnson een telegram van gelukwens gezonden ter gelegenheid van zijn plechtige inauguratie als president van de Verenigde Staten. Ook president Mikojan en premier Kosygin van de Sowjetunie hebben Johnson een gelijk luidend telegram gezonden. RITA „Toen ik mijn wegen verfde, kwa men er wat spatten op uw auto. Nu verf ik die van u ook maar gelijk." Optreden tegen Veronica DEN HAAG Nederland behoort niet tot de zeven landen, die vandaag in Straatsburg de conventie tegen dc ongeautoriseerde omroepzenders teke- Het kabinet moet zich er nog over beraden. Steeds heeft de regering be toogd, dat zij op de conventie wilde •achten alvorens tegen radio-Veronica op te treden. Over een maand treedt de overeenkomst in werking. Op 1 december tijdens de behandeling van de anti-REM-wet in de Eerste Ka mer, gaf minister Scholten toe dat Neder land moeilijkheden voorzag door de for mulering in het ontwerp-verdrag van art. 7. In dit artikel werden alle voorbehou den uitgesloten. Naar het schijnt wilde de regering het optreden tegen piraten zenders zien als een bevoegdheid en niet als eenverplichting. Op grond van de voorgestelde tekst zou zü in het laatste geval wellicht ook moe ten optreden tegen het hospitaal-kerk schip De Hoop, dat zoals bekend kerkdiensten uitzendt Dc minister sloot de mogelijkheid niet geheel uit. dat de Nederlandse regering zou komen te staan voor het dilemma: ofwel te vergaande verplichtingen aan vaarden ofwel zich onthouden van toe treding tot de conventie. Hoe het artikel is geredigeerd, is nog niet bekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1