Nieuwe leidse Courant V.S. wijzen Russen op kernstopverdrag Toch Brits aandeel Vandaag de grote dag voor Johnson Ondergrondse proef met radioactieve wolk Couve en Schroder blijken eensgezind Pier-architect kreeg de bal terug Toestand van Churchill niet veranderd Commentaren Succesrijke lancering van ruimtevaartuig Gevangenen leveren slag in rechtszaal Woensdag 20 januari 1*963. 4ostë jaargang Zelfde temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met aanvan kelijk voornamelijk In het ruiden van het land plaatselijk enige sneeuw Krach tige tot matige oostelijke wind! Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Krtcttvr: DltME* HooMfed.door 0. E. DIEME* CHRISTElIJK-NATfONAAt DAGBLAD SfarOvAMigh 'n ghablrv 3,35, p.kw. 10,05 (Opgemaakt te 11.15 uur). Klachtendienst bezorging 18.00—19 00 uur Technische fout of wijziging politiek WASHINGTON Bij de grootste ondergrondse kernproeven, die tot- dusver in de Sowjetunie zyn gehouden, zyn radioactieve stoffen vrijge- komen. Naar aanleiding hiervan heeft de regering van de Verenigde Staten j onmiddellijk de regering te Moskou om nadere inlichtingen gevraagd, om dat volgens het kernstopverdrag van Moskou proeven in de dampkring I verboden zyn. van buitenlandse zaken te Washington hebben vliegtuigen, die luchtmonsters dinsdag boven de zee van President en mevrouw Lyndon Johnson werden op een grootse ontvangst aan de vooravond van de inwijding van vandaag door democraten toegejuicht. Lachend beantwoordden zij deze ovatie. Er zijn twee mogelijkheden: de Rus sen kunnen besloten hebben, zich niet langer aan het kernstopverdrag ge bonden te achten, of de proef is de geleerden uit de hand gelopen, als gevolg ,waarvan radioactieve stoffen konden ontsnappen. De Amerikaanse atoomenergie-commissie heeft naar aanleiding van dit incident verklaard, dat bij de Russische ontploffing een kracht van 20.000 tot mógelijk een mil joen ton TNT Is vrijgekomen. De commissie schrijft het vrijkomen van radioa'ctieve stoffen toe aan he' ontsnappen van deze stoffen bij een ondergrondse ontploffing De proef heeft plaatsgevonden in het gebied van Semipalatinsk in het zuiden van cen traal Azië. Volgens het departement WASHINGTON De met een sneeuwtapijt bedekte Amerikaanse hoofdstad krioelde gisteren reeds van de talrijke bezoekers, die getui gen wilden zijn van een schouwspel, dat de plechtigheid van een kroning paart aan de uitgelatenheid van een carnaval. Geld noch moeite zijn ge spaard. Én zo is de installatieplecli- ligheid van vandaag (omstreeks zes vanavond Ned. tijd) een der grootste en kostbaarste in de geschie denis van de Vereiiigde Staten. Ook de veiligheidsmaatregelen zijn scher per dan ooit. De feestelijkheden begonnen gister avond reeds met een gala-ontvangst op het Witte Huis. die werd opgeluis terd door het optreden van een groot aantal Amerikaanse en buitenlandse artiesten van internationale'faam. Het hoogtepunt van het geheel vormt uiteraard de eedsaflegging door de president op de treden van het Capitol, de zetel van het Amerikaanse Congres •'ohnson zal de 36ste president van de Verenigde Staten zijn. Na de inaugu ratie volgt een militaire parade langs het Witte Huis. die door de Johnsons de Humphreys (vice-president en echtgenote) van een met kogelvrij glas beschermd paviljoen uit .zal wor den gadegeslagen. Veiligheid Elke meter van de door de defileren de strijdkrachten te volgen route is door mannen van de geheime dienst geïnspecteerd. De bewoners van de aan de route gelegen gebouwen is ver docht. hun vensters gesloten te hou den en aangifte te doen. zodra ver dachte figuren mochten trachten bin nen te dringen. Bovendien zal het ge hele politiekorps van de hoofdstad op de been zijn om de mensenmenigte voortdurend in het oog te houden. Be halve vele familieleden en vriendpn heeft Johnson ook tienduizenden van dijn aanhangers uitgenodigd. De Gaulle I Generaal De Gaulle heeft Johnson reeds gelukgewenst met zijn instal latie. Hij zeide er zeker van te zijn -Getrouwelijk de gevoelens van liet franse volk weer te geven door u te Inéén oogopslag zeren honden geen ho gere belasting? pag. 2 Huifkarfamilie terug pag. 6 Zware eisen in rechtzaken pag. 6 Bonn laat nazi's niet zo maar lopen pag. 7 Kastekort VN: één duik boot pag. 7 Hakenkruis-kladderaars gegrepen pag. 7 verzekeren van het vertrouwen, waar mee u het lot van de grote Amerikaan se natie, altijd zijn vriend, in handen ziet nemen. Ik doe u mijn zeer harte lijke wensen voor het succes van uw taak en voor de voorspoed van de Verenigde Staten toekomen", aldus he' telegram. Japan sporen van radioactieve slag geconstateerd. De hoeveelheid, die tot dusver gemeten is. zal geen ge vaar opleveren voor de mensheid. Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft de Russische ambassadeur. Dobrynin, gisteren vol ledige inlichtingen gevraagd over de explosie. De Verenigde Staten zeggen dat het vrijkomen van radioactieve stoffen niet in de bedoeling kan heb ben gelegen en dat zij een dergelijke verklaring van de Russen zullen aan vaarden. mi's daaraan de verzekering wordt gekoppeld, dat een herhaling zich niet zal voordoen. Het beperkte kernstopakkoord van Moskou verbiedt geen ondergrondse proeven, mits er geen radioactieve neerslag ontstaat, die buiten het grond gebied van het proefnemende land te recht komt. De Amerikaanse regering beschikt echter over geen enkele aan wijzing. dat de Sowjetunie bedoeld akkoord wenst te beëindigen, ook al zijn er in Moskou stemmen opgegaan om het verdrag op te zeggen. Mr. H. L. de Vries gouverneur DEN HAAG De benoeming van mr. H. L de Vries tot gouverneur van Suri name is bij Koninklijk besluit van 18 januari afgekomen. Hij zal als zodanig optreden met ingang van de dag van ambtsaanvaarding in Suriname. Stilte rondom Rambouillet RAMBOUILLET De Westduitse bondskanselier Ludwig Erhard is gis termorgen in Parijs aangekomen besprekingen'met president De Gaul le over de Frans-Duitse king en de Europese eenheid. Tegen verslaggevers zei Erhard te hopen dat de voortgang die op Euro pees economisch gebied is bereikt ei vooral het Duitse standpunt inzake de graanprijzen, een gopd begin voor de besprekingen opleverei Bij het eerste onderhoud waren alleen tolken aanwezig. Dit gesprek duurde tot aan het diner, waaraan tien gasten zaten, onder wie de Westduitse minister r speciale aangelegenheden. Westrick de Franse minister van staat Louis Joxe. Na het diner werd de film wereld zonder zon" van de Franse duiker Jacques Cousteau vertoond. Franse waarnemers menen dat Erhard als voornaamste punt de Europese heid ter tafel zal brengen, waarbij hij „Tekenkamer kan bouinterk 100 pet. duurder maken" „Ir. Maaskant schuift schuld oj) bouwvakkers ZUIDLARFN Veel wat in het bouwvak mis gaat vindt zijn oor sprong in foute beslissingen van de opdrachtgever cn in de tekenkamer. In de tekenkamer kan daardoor een bouwwerk 100 proeent te duur wor den. Dit zei gisteren Ir- J. van Ettin- ger. directeur van het Bouwcentrum in Rotterdam, bij de opening van dc vijfde Nederlandse bouwvakbeurs in Zuidlarcn (Dr.). Ir. Ettinger deed bij zijn uiteen zetting een uitval naar de Rotterdam se architect Maaskant, die tijdens het recente proces over de Pierprijs sprak over een zeer lage produktivi- teit van de bouwvakarbeiders. Hij steunde hierbij, aldus Van Ettinger. op geheel onjuiste cijfers, althans lande lijk gezien Als deze architect zijn lage produktiviteitscijfer heeft waargenomen bij zijn eigen projecten, dan dien: hij de oorzaak daar te zoeken, in de opzet en wijze van uitvoering Volgens ir. Van Ettinger kan de bouw vakker op de bouwplaats door meer of minder hard te werken de kostprijs ten hoogste tien procent beïnvloeden. Het bouwvak kan zich slechts ontplooien als er een goede samenwerking bestaat tus sen overheid en bedrijfsleven en tussen alle bij hef bouw.vak betrokkenen Een dergelijke samenwerking wordt niet gediend door opmerkingen als die van ir. Maaskant bij het proces om de pierprijs, aldus ir. Van Ettinger. Hij bracht voorts een compliment aan minister Bogaers omdat het afgelopen jaar voor het eerst een produktie van 100.000 woningen per jaar is bereikt. Ir. Van Ettinger deelde voorts mee dat de Stichting Bouwcentrum Rotter dam van plan is in samenwerking met het gemeentebestuur volgend jaar een voorlichtingscentrum te vestigen in Gro ningen. In dit centrum zullen ook cur sussen kunnen worden gegeven. Den luchtfoto toont de Fra, kusttanker Port Manech7 brandend voor de haven van Le Havre na een botsing met Amerikaans vrachtschip. Port Manech had 2600 ton olie aan boord, die na de botsing i brand vloog. LONDEN. In dc toestand van Sir Winston Churchill is geen ver andering gekomen. De lijfarts van dc oude staatsman, Lord Moran. zei gis teravond laat „Sir Winston heeft de gehele nacht geslapen." Aan het lange wachten van de hon derden mensen voor het huis aan Hyde Park Gate is gisteravond op ver zoek van Lady Churchill een eind gemaakt. De toestand voor de woning van Churchill dreigde uit de hand te lopen. Er was zelfs een Indiër, die uit de menigte naar voren trad cn luid keels uit de bijbel begon te lezen. De politeit leidde hem snel weg. Lord Moran was reeds om vier uür 's middags naar de deur gekomen en vroeg de menigte minder lawaai te ma ken Hij zei, dat Lady Churchill in een voorkamer van het huis trachtte te sla pen. Ondanks het feit. dat de politie het publiek had verwijderd, stond een groot aantal mensen te waohten om gisteravond om negen uur de komst van Lord Moran meer inlichtingen wil hebben ov< vraag of de Franse atoomstrijdmacht de gehele E.E.G. zal beschermen wanneei er een politieke gemeenschap komt. Er hard wil vaststellen of alle zes E.E.G. landen gelijke zeggenschap over het ge bruik van deze strijdmacht zullen krijgen Erhard zou ook graag een positief woord krijgen op zijn voorstel voor her vatting van de onderhandelingen over politieke eenheid in de E.E.G. Terwijl Erhard en De Gaulle in Ram bouillet waren begonnen de ministers van buitenlandse zaken Couve de Mgrville en 3chröder met besprekingen in het minis terie van buitenlandse zaken te Parijs. Een Westduitse woordvoerder zei, dat de ministers van gedachten hadden ge wisseld over verdere stappen tot een poli tieke unie en dat een grote mate var overeenstemming was bereikt over dc toekomstige ontwikkeling van de ge- meenschappelijke markt. De woordvoer der zei, dat alles met betrekking tot Europese politieke unie in nauw overleg met de andere vier E.E.G.-partners zal worden gedaan. Over de ontwikkeling van de markt zelf zouden de ministers het met elkaar eens zijn geworden dat de voltooiing van de agrarische sector gezeld moet gaan van een progra vooi- een coördinerende politiek inzake financiële problemen, vervoer, handels politiek. douanerechten e.d. Oost-Europa De beide ministers hadden de betrek kingen met de Oosteuropese landen be sproken en een hoge mate van overeen stemming bereikt over het beleid dat diende te worden gevolgd ten opzichte in deze landen. Dc ministers hadden gelijkluidende denkbeelden geopperd over de wenselijk heid van het bijeenroepen van een vier- landen lichaam Frankrijk, de Verenig de Sïaten Engeland en de Sowjetunie stappen gericht op de hereniging van Duitsland te bestuderen, Keukenfabriek in R'dam uitgebrand «Van onze Rotterdamse redactie) ROTTERDAM Naar schatting hon derd brandweerlieden hebben met liefst 19 stralen de strijd aangebonden met de eerste grote fabrieksbrand in Rotterdam van djaar. De produktieafdeling van de N V. Everest meuoelfabriek is uit gebrand De hal, die voor een groot deel uit stalen binten was opgetrokken, is ingestort. De schade beloopt, volgens een vluchtige schatting van de directie vele tonnen. De oorzaak van de brand is on bekend. De Everest-fabrieken in Rotter dam dochteronderneming van de Em- ba leverde hoofdzakelijk i-nbouwkeu- kens. Gistermiddag voor het kasteel Rambouillet: generaal De Gaulle begroet de Westduitse Bonds kanselier Ludwig Erhard LONDEN/PARIJS Het is niet uitgesloten dat Engeland toch zal mee werken aan het Franse Concorde pro ject, zo menen welingelichte zegslie den in de Britse hoofdstad. Zij base ren hun mening op wat zij noemen een progressief schrijven van premier Wilson gericht aan zijn Franse collega Pompidou over het project, dat be staat uit de bouw van een superso nisch verkeersvliegtuig door Engeland en Frankrijk. Wilson zou in zijn brief die een antwoord is op het Franse memoran dum van 18 december, hebben gezegd, dat hij eerst nog de gedachtenwisseling met de Franse regering wil voortzet ten. alvorens er definitieve beslis singen over -de toekomst van de Con corde worden genomen. In Londen verwacht men dat de La- bourregering na lang aarzelen besloten heeft in de eerste fase mee te werken de bouw van twee of drie proto typen van het supersonische verkeers vliegtuig. Als deze modellen blijken te voldoen en als er voldoende afzetmoge lijkheden zouden bestaan, zou Engeland bereid zijn. in de tweede fase de serie- bouw van Concordes te. beginnen. jVTET gemakkelijk heeft Erhard het bij zijn bezoek aan De Gaulle- Telkens weer blijkt, hoe moeilijk het nieuwe Europa tot stand komt indien het al tot stand komt- De Gaulle voert een eigen, boven dien eigenzinnig aandoende poitiek. waarmee hij echter voor zichzelf succes heeft; concessies hebben we hem nog niet zien doen. Daartegenover is Erhard, met verkie zingen in eigen land in het verschiet, meer en meer in een moeilijke posi tie geraakt. Misschien kan het verschil als volgt kort worden omschreven: Erhard wi voorhands het beperkte EuroPa van de EEG, maar met een sterke integratie tussen de leden, integratie vervolgens ook met Amerika. De Gaulle staat voor ogen een groter Europa, maar minder geïntegreerd en in elk geval zonder integratie met Amerika. Kom maar eens uit deze tegenstelling. T\E positie van Erhard is nog moei lijker geworden doordat de Amerikaan Johnson niet geheel de politiek van zijn voorganger Ken nedy volgt. Kennedy was de grote idealist, zij het met een scherpe kijk op de werkelijkheid. Johnson is meer de realist, al nemen wij gaarne aan dat ook daaraan idealisme niet ont breekt. Welnu. Johnson heeft bemerkt dat EuroPa nog niet voldoende gediend is van de denkbeelden, voortreffe lijke denkbeelden, die Kennedy dre ven. Graag of niet, denkt hij, zodat hij het verder uitdragen van deze denkbeelden opschort. Daarmee komt hij aan De Gaulle tegemoet, maar wordt de situatie voor Erhard. die zich immers van de steun van Amerika verzekerd wist. pijnlijk. A AN te nemen valt. dat onder deze omstandigheden De Gaulle het bezoek van de jongere Duitse poli ticus benut om deze de les te lezen Hij zal hem de schoonheid van Euro pa voor ogen toveren, zal Amerika afschilderen als een land in de verte, en zal bepleiten voor een Duits- Franse top in Europa, waarbij voor De Gaulle bovenaan de top Frankrijk staat. Hij zal al zijn woordenrijkdom aan wenden om zijn Duitse bezoeker over diens remmingen heen te helpen. Dat de andere Europese landen, ook Nederland, dit alles met zeker arg waan volgen, ligt in de rede. RITA ..Kijk ik heb al vier hoefijzers. Al les wat ik nu nog nodij heb. is een A oorbereiding bemande vlucht KAAP KENNEDY Een onbe mand Gemini-vaartuig voor twee personen, gedeeltelijk bestuurd door elektronische robots, heeft gisteren een negentien minuten durende proefvlucht over een afstand van 3.400 km gemaakt waarna het terecht kwam in de Caribische Zee aar het binnen twee uur geborgen erd door het vliegdekschip Lake ChampI; Ruimtedeskundigen zeiden dat op het eerste gezicht van een groot succes kan worden gesproken, want nu is de weg vrij voor een vlucht van de as- DUBLIN. In de rechtszaal van het Ierse graafschap Leix te Maryborough 5 gisteren een bloedig gevecht geleverd tussen gevangenen, toeschouwers en politiemannen. Alle ruiten werden verbrijzeld, de aanwezige dames wierpen zich ook in de strijd, de beklaagden braken uit hun bank en sloegen met stuk ken hout op de ordebewaarders in. Zonder dat iemand het merkte, glipte de rechter weg, terwijl de politie zich onder de% stokslagen moest terugtrekken. Het gevecht ontstond kort na de opening van een proces tegen tien leden m het geheime Ierse leger (IRA), die onlangs moeilijkheden hadden ver oorzaakt bij het bezoek van prinses Margaret en lord Snowdon aan het kasteel Abeeleix. De tien beklaagden hadden juist in de beklaagdenbank plaats genomen toen een groep mannen met zwarte baretten op binnenkwam zwaaiend met de nationale vlag. De politie wilde deze mannen verwijdaren waarop binnen enige seconden een ware veldslag ontstond. Pas nadat 250 politiemannen ter versterking aankwamen, werd de orde her steld. Maar na afloop van de zitting moest de politie weer de klappen opvangen Dit geoeurde toen zij de gevangenen naar de gevangenis moesten overbrengen Onderweg werden zij door de vijandige menigte met een Molotof-cocktai'l bestookt, waarby twee gewonden vielen. ironauten Virgil Grissom en John Young, die in de komende lente samen in de ruimte zullen worden gebracht. Er deden zich slechts twee tekortko mingen voor. De experimentele brand stofcellen. die de elektronische uitrus ting op een langdurige vlucht moeten voeden, werkten niet. Voorts verkreeg men door het uitvallen van de stroom in het controlecentrum een minuut lang geen gegevens van het ruimtevaartuig. Inge val van een bemande vlucht zou men dan aangewezen zijn op mondeling can- tact met de ruimtevaarders. Bij een voorlopige inspectie bleek dat de cabi- ne, die met behulp van èen Titan-2 ra ket werd gelanceerd, de geweldige hitte, ondervonden bij de terugkeer naar de aarde goed had doorstaan en niet was beschadigd. De cabine met een gewicht van 3.175 kg. vloog met een maximum hoogte van 168 km. Deze proefvlucht zou aanvankelijk op 2 december zijn gehouden. Zij werd echter op het allerlaatste ogenblik we gens technische storing afgelast. Hier door is het Geminiproject 16 maanden op het schema achtergeraakt. KAAP KENNEDY Het Bureau voor ruimtevaart heeft vandaag plan nen bekendgemaakt om op 2 februari een zonne-observatorium (OSO-2) te lanceren voor een zeer grondige stu die van de zon en hoe deze de omstan digheden op aarde beïnvloedt. De 247 kg. zware satelliet zal voort- gaan met het zonneonderzoek waarmee de OSO-1. die in maart 1962 gelanceerd werd. zo'n geslaagd begin gemaakt heeft De OSO—2 heeft instrumenten aan boord een grondiger wetenschappelijke studie. Dc OSO 2 zal door oen drietrapj Delta-raket in een 563 km. hoge baaa gebracht worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1