T DRUM Culemborgse harten harder aan het weer klopp en Het gaat nu de goede kant uit 'T IS MISSELIJK DKW F102tweetakter Zware straffen voor bromfietsers zonder W.A.-verzekering Het weten waard MOEDIGE BRIGADIER NIET BEVORDERD Gepasseerde politieman laat het er niet bij Naziwraak op taxichauffeur Boze burgemeester met de beste eigenschappen HALF ZWAAR-HEEL LEKKER! Aanhoudend onbestendig Gewetensbezwaarden krijgen vrijstelling „Plaatjes'" niet eerder dan volgend jaar MAANDAG 18 JANUARI 1965 kdi" (Van een onzer verslaggevers) CULEMBORG Enkele winkelende dames, een paar schoolkinderen die idb vrije middag tegemoet gaan en enkele auto's van vertegenwoordigers net het marktplein van Culemborg dat is het waarop het uit 1734 daterende juw ndhuis uitziet. Een vredig geheel, vriendelijk beschenen door een winter- v onnetje. Het hart van een kleine (13.000 inwoners) gemeenschap. Een :^»rt dat in de laatste jaren veel te verduren heeft gekregen en dat ver is -icheidene malen sneller is gaan kloppen. Soms sneller dan nodig was. De zaken worden, juist in kleiner Verband waarin men elkaar goed kent, j-aak te gekleurd of te overdreven Ezien in ieder geval niet meer in juiste proporties. Op het ogenblik is het onderwerp n gesprek het feit dat niet brigadier oh. van Tongeren door burgemeester I, A. J. M. van Koningsbruggen be- frorderd is tot adjudant, maar dat een djudant van buiten de gemeente is lenoemd en bevorderd: brigadier G. ansen uit Roermond. Brigadier van Tongeren .neemt het niet" en heeft iet ambtenarengerecht in de zaak emengd. Een dergelijke zaak komt wel meer oor. „Maar in Culemborg had het tree» uist niet mogen gebeuren", zei een gcl„ udere Culemborger ons. Het politie- koi on* is er al teveel in opspraak ge- In reest. De huidige „rel" werd juist stoken rel omdat het de heer Van Ton- ?n j eren is geweest die twee jaar ge- i vi eden het begin heeft gemaakt aan aku et beëindigen van toestanden in het and olifciekorps die bijna ondenkbaar wa- d m. En 1 Burgemeester Van Koningsbruggen rardt van verschillende zijden be- iag fhuldigd wraak te hebben genomen. In wat de een misschien nog denkt, g «egt de ander en hij schrijft het zelfs we! in een socialistisch) dagblad: bur- emeester ga weg °n°iV oorgeschiedenis Wat ls er sinds november 1963 nde, li het Betuwse plaatsje gebeurd? In settl november van dat jaar pleegt briga dier Van Tongeren, sinds kort in het Culemborgse politiekorps insubordl- pjtie tegen zijn chef, inspecteur P in R. De brigadier meent dat er iregelmatigheden worden begaan wils het gebruik van dienstauto's voor privé en zo. Hij wordt geschorst JOmdat er plotseling allerlei ..vreemde' uken loskomen, zoals het doen ver richten van privékarweltjes door k dienstpersoneel .het achterhouden van :l* processen-verbaal door de korpschef, vraagt de burgemeester de pro- leureur-generaal om een onderzoek. De korpschef gaat met verlof.... Resultaat van het onderzoek (een nhu gedeelte heeft de burgemeester van bekend is dat hij een gonle vriend Iran de korpschef was., bijgewoond), l is dat de korpschef in verzekerde be- waring wordt gesteld door de Utrecht- ic officier van jusbitie onder ver- wfli denking van financiële onreeelmatig- Vp*! heden. Dit gebeurt op 1 december 1963. Aan het eind van die maand wordt de schorsing van de brigadier opge- De korpschef wordt geschorst VU„F 18 februari 1964 door de bur gemeester ontslagen. Wel probeert de D burgemeester van de raad gedaan te krijgen dat er waarheid komt. de raad weigert. Nadat .vervolgens inspecteur B. D. Kalma van de Rot terdamse politie tijdelijk korpschef wordt en een sanering toepast waar- door zeven politiemannen worden Mi overgeplaatst, wordt in augustus 19RJ inspecteur B A. Boender (33 jaar) uh Gouda korpschef. De lijst met beschuldigingen aan het adres van korpschef Van R. en van de burgemeester die de bevolking bij houdt blijft lang. maar komt hierop dat de twee veel te farpiliair wa rnet elkaar en de industriële top van het plaatsje en met alle daaruit vloeiende vervelende zaken, zoals drankrijke feesten en wederzijdse be scherming. het einde is (althans dat dacht men). Het seponeren van de zaak tegen de korpschef en het aan tekenen van protest bij het ambtena rengerecht tegen het ontslag van de heer Van R. die inmiddels een belang- riike functie voor Martins Air Charter Amsterdam bekleedt. Een vreemde Maar dan komt er. als gevolg van de reorganisatie, een vacature in het korps en wordt niet de man die de kat de bel aanbond bevorderd, maar LONDEN Onbekenden hebben terdag getracht de woning in brand steken van de Londense taxichauffeur Wolfe Busell, die vorige week werd veroordeeld tot een boete omdat hij de vrouw van de Britse nazi-leider, Jordan, had beledigd. Hij zei tegen haar: ..Ik vervoer u niet, u bent een nazi. ik ben waarop mevrouw Jordan ant woordde: „Waarom zit u niet in di ovens?" De Russinen T. Koesianen G. Ras- torgoejeva hebben het wereldhoogte- record hetschroefvliegtuigen voor vrou wen verbeterd. De twee vrouwen be- reiKten een hoogte van 7.150 mete: een vreemde. En opnieuw komt er op schudding. Na enkele gesprekken reeds merkt de buitenstaander dat burgemeester Van Koningsbruggen niet zo erg ge liefd is en bovendien dat men meer waardering heeft voor een politieman met plichtsbetrachting dan voor een die voor een pakje sigaretten de an dere kant opkijkt. Maar aan de andere kant is men het niet eens met de „po litieke rel" die er nu wordt gemaakt. „Die burgemeester, je hebt er niet veel aan. AJs je hem tegenkomt, kijkt hij altijd even nors. Je hoort wel zo eens wat wat er in die besloten groepjes gebeurt. We hebben hier de indruk dat hij zich niet altijd even druk maakt. We lopen hier toch dertig jaar achter? Kijk maar naar de straten en naar die gasaffaire (twee mensen kwa men om door lekken in de verrotte leidingen) hoorden we van verschil lende zijden, maar ook „De samenwer king is goed, hy is erg verdraagzaam". „Tegen deze zegt-ie dit, tegen de ander wat anders". Men is echter van me ning dat als de voormalige korpschef eenmaal gaat praten er nog veel meer bovenkomt en dat dan verscheidene Culemborgers van naam het erg w zullen krijgen", ,,'t Is erg ontactisch van burgemeester Van Tongeren, een eer lijke betrouwbare en rechtschapen po litieman, te passeren". Inspecteur Kalma noemde het zelfs een ongeloof lijk schandaal. (Van een onzer verslaggevers) CULEMBORG ,,'t Is misselijk, maar ik laat alles voor rekening van dat dagblad, je neemt toch de beste die er is". Zo begroette bur gemeester J. A. L. M. van Konings bruggen ons van achter zijn impo sante bureku in de stijlvolle werk kamer van het oude raadhuis. Hij was zichtbaar boos over de publi- katies waarin men hem beschul digde wraak te hebben uitgeoefend op brigadier Joh. van Tongeren door die bij een benoeming te pas seren. Over de aandrang om weg te gaan zegt de burgemeester:: „Zolang de Koningin burgemeesters benoemt, maak ik me niet druk". „Over de kwestie Van Tongeren zeg ik zolang die nog sub-judice is niets, dat heb ik ook in de vorige affaire nooit gedaan". Is de vriendschap tussen u en de oude korpschef nog steeds zo hecht? Burgemeester: „Ik heb hem na zijn ontslag nóóit meer gezien. Ik was ook nooit bij hem thuis. Dat kun je toch niet doen? Verder ben ik altijd met iedereen goede vrienden. Ik wil een graag geziene gast zijn". Men zegt dat u nadat de heer Van Tongeren zijn grieven had geuit zolang hebt gewacht met uw onder zoek Burgemeester: „Nee, nee, ik ben meteen begonnen, 't Was een onder zoek dat de rijksrecherche op mijn verzoek deed. Daarom was ik er ook steeds bij Pas toen rijksrecher cheur Y. Takonis zei dat het in de strafrechtelijke sfeer kwam, heb ik me teruggetrokken". Vlak voordat u de heer Van R. wegens ongeschiktheid ontsloeg, had u hem toch bevorderd? Had u toen niets in de gaten? Burgemeester: „Wat ik in de gaten heb, gaat niemand aan. Overigens was het een bevordering van de mi nister van binnenlandse zaken". Had u die dan niet kunnen te genhouden? Burgemeester: „Jawel, maar ik had te weinig bewijzenVerder weet ik niets van een nachtelijk feest dat de heer Van R. ter gelegenheid van die promotie mij en de directeur van het gasbedrijf daarna zou hebben aangeboden". Wat is uw mening over de uit lating van de heer Kalma dat het een ongelooflijk schandaal is dat de heer Van Tongeren werd gepasseerd? Burgemeester: „Over de heer Kal ma wens ik mij ten enenmale niet uit te laten. Overigens vind ik alle beschuldigingen tegen mij een onge looflijk schandaal Als u zo ontstemd bent, gaat u dan geen maatregelen nemen? Burgemeester (na enig aarzelen): „Daar sta ik boven..." Nieuwe korpschef: (Van een oneer verslaggevers) CULEMBORG Inspecteur B. A Boender is even enthousiast als eer lijk te werk gegaan bij de opbouw van een nieuw politiekorps in Cu lemborg. Over de nieuwste kwestie wil hij echter niet meer zeggen dan dat hij aan burgmeester Van Ko ningsbruggen een drietal heeft ge steld voor de vacature, de heer Jan sen, de heer Joh. van Tongeren en iemand uit Drachten, zonder speciale volgorde en dat daaruit de burge meester de heer M. Jansen uit Roer mond koos. Wel wil hij graag over het nieuwe korps spreken. „Het begint nu een goed korps te worden", zegt hij. „Er moeten nog drie mensen worden aai gesteld''. En over de „oude situatie' „Vroeger was Culemborg een vrij stad. Kortgeleden dacht men zeker nog dat dat zo was. Er was helemaal geen kracht. Er werd niets van ge zegd als een cc.fé later openbleef Als er een agent een p.v. opmaakte kreeg hij vaak te horen „Als je het niet laat overgaan, dan zal ik je baas wel waarschuwenVaak was 't dan dat of de ambtenaar er van afzag of dat de chef het p.v. liet verdwijnen. Dat gebeurt nu niet meer. In het begin toen ik hier was, heeft men het nog wel geprobeerd. Maar wij handelen nu zonder onderscheid des persoons. Dat weten onze mensen en daardoor kunnen ze veel beter op treden. Ik dek ze te allen tijde. Ik krijg de indruk dat de bevolking het zo ook prettiger vindt dan dat de politie bepaalde figuren uit vriend- jeskringen dekte omdat er feesten werden aangeboden". De heer Boender is er van overtuigd dat er nog veel moet veranderen. „Het gaat de goede kant uit, ik ben niet ontevreden. Ook met de burge meester is goed samen te werken". 'Amerika stuurde wervelstormen naar China SANGLEY POINT (Philippijnen) Niet minder dan acht tyfonen hebben het Chinese vasteland geteisterd. De commu nisten zijn zo kwaad geworden over deze plagen van de natuur, dat zij het weer station van de Amerikaanse marine in SangLey Point de schuld hebben gegeven Die Amerikanen, zeiden de Chinezen in een vlaag van woede, hebben de stormen in onze richting gestuurd. Maar kapitein Frederick G. Robinson heeft deze beschul diging ern6tig ontkend „Wij hebben het afgelopen jaar zeer druk gehad", zei hij. ..We moesten de gegevens van liefst acht. endertig tyfonen venverken en toen had den we echt geen tijd meer over om er acht van in de richting van China te sturen. Overigens hebben de Chinezen hun aantijgingen al weer ingeslikt en verstrekken zij weer trouw alle weerge gevens, die voor de Amerikanen van belang zijn. Russisch protest: beeldenstorm MOSKOU In de Russische pers is verontrusting uitgesproken over dief stallen van beelden uit kerken. Elk jaar verdwijnen tientallen van derge lijke voorwerpen uit wel of niet buiten gebruikgestelde religieuze gebouwen in de Sowjetunie. Het blad eiste meer be waking van leegstaande kerkgebouwen. Auto Union, tegenwoordig zowel eigendom van Mercedes als van Volkswagen, is dé fabriek van twee- takters. Dat dit anders wordt, heeft Ingolstadt reeds het afgelopen na jaar doen doorschemeren. Er komen viertakters bij ter vergroting van het afzetgebied. De tweetakter heeft nu eenmaal niet alleen tot fanatisme te brengen vrienden, maar ook slechts tot afbreken in staat zijnde vijanden. Met de DKW F102, die als de op volger van de AU 1000 moet worden gezien, heeft Auto Union al een soort tussenweg bewandeld. Niet om dat men niet langer over een twee takter kan spreken, maar wel omdat alles wat technisch mogelijk was is gedaan om de verschillen met de viertakter te verkleinen. Direct nadat we er mee wegreden, merkten we het al. Stationair draai end geeft de motor nog wel het be kende, pruttelende geluid, doch zodra men enigszins op toeren is, wordt van geluidshinder niets meer onder vonden. Zelfs bij het bereiken van df kruis- en topsnelheid (135 kilome ter per uur) kan op normale toon met de mede-inzittenden worden ge praat. De krachtbron, een watergekoelde tweetakt driecilinder met een inhoud 1175 cc, werkt als bij alle AU- produkten op de voorwielen. Men bochtenwerk. Met het stuur, dat enigszins indirect aandoet, kan feil loos worden gewerkt. Zelfs bij vrij ho ge snelheden kunnen de scherpste bochten worden genomen. De wegligging is goed, zo niet bij zonder goed. De wagen breekt bij bochten niet uit, terwijl hij zo goed als ongevoelig is voor zijwind. Bij sterke tegenwind wordt snelheid ver loren, maar welke auto doet dit eigenlijk niet? De vering, die een stug karakter heeft, zorgt er voor dat eventuele oneffenheden van de weg voldoende worden opgevangen. Van nadeinen merkt men niets. Smering i de buurt van Longwood, 135 km ten noorden van Melbourne. (Australië), zijn gisteren twee v. uwen en vijf kin deren in hun auto door een veldbrand. die zich met grote snelheid verplaatste. I de staking aan het werk te gaan. Zater- ingesloten en verbrand. Duizenden scha- dagmiddag verschenen alweer tankwa- kwamen eveneens bij de brand om. gens op straat Belgische oliestaking thans beëindigd BRUSSEL De Belgische oliestaking s beëindigd De arbeiders hebben zater dag het werk hervat nadat de regering heeft toegezegd, dat zij een loonsverho ging krijgen van 4,25 franik per uur (30,5 cent) in 1965, terwijl zij in 1966 nog eerii 2.75 frank (20 cent) krijgen. Voorts zul len de pensioenen worden verbeterd en hogere nieuwjaarspremies worden uitge- In Brussel hadden enkele ondernemin gen blijkbaar personeel gereed gehouden onmiddellijk na het beëindigen kan er, zeker als de vrijloop staat ingeschakeld niet op afremmen, maar de schijfremmen vóór en de trommelremmen achter hebben ver mogen genoeg. Verwoed schakelen, waar pur sang DKW-rijders nogal gek op zijn, is bepaald niet nodig. In de vierde versnelling kan zonder schok ken en stoten een gangetje van 50 ki lometer per uur worden aangehouden. De pluspunten van de voorwiel- aandrijving blijken vooral bij het Baby omgekomen bij auto-ongeluk EINDHOVEN Bij een autobosting op de Bosdijk in Eindhoven is gisteren een jongetje van acht maanden om het leven gekomen- Het kind zat op de schoot van zijn moeder, mevrouw Van der Schouw uit Best. Deze zat naast haar vader. J. M. C. uit Antwerpen, die de auto bestuurde. Op een kruising ont stond een botsing met een door me vrouw H. uit Eindhoven bestuurde auto. die geen voorrang zou hebben verleend Uitloting premielening UTRECHT —Bij de uitloting van de 1 premielening Utrecht-1952 viel de 25.000 op nummer 8 serie 2066. 5000 nr. 10 s. 2529, 2500 nr. 4 s 1527. 1000 s 2508 nr. 8 s. 4282. nr. 9 10 c. 4445. 250 2529. nr. 10 s 4944 en 125 op de overige nummers dier series en aUe series 253 403, 629 760 824 847. 1001. 1289. 1404 1426. 14 67. 1710. 1982. 2058. 2243 2790 2837. 2845 2874. 3229. 3278 3292. 3322. 3402. 3887. 4104. 4331. 4906. 4^404968 Op dc provinciale weg in de Alblas- serwaard in de gemeente Oud-Alblas zijn zaterdag omstreeks acht uur als gevolg van de gladheid van de weg twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. Daarbij werd een der inzit tenden, de 78-jarige mevrouw Bruins- Janssen uit Amsterdam zo ernstig ge wond. dat ze kort daarna is overleden. DE BILT. In het weekeinde ver plaatste een diep en omvangrijk de- pressiegebied zich van de oceaan over de Britse eilanden en het Noordzee gebied naar het oosten. Het veroor zaakte over grote gebieden, vooral boven de Atlantische oceaan, zware stormen. Sommige stations in Enge land en Ierland meldden windstoten van 35 tot 40 meter per seconde. De depressie vult nu op en trekt over Skandinavië naar het noordoosten weg, waarbij de winden afnemen. Nieuwe storingsgebieden op de oce aan zullen echter het weer in West- Europa de komende vierentwintig uur opnieuw gaan beïnvloeden, daar in middels geheel West-Europa met ta melijk koude polaire lucht is over stroomd. wordt de kans groter dat de neerslag welke de nieuwe storings gebieden vergezelt af en toe in de vorm van sneeuw zal vallen. De tem peraturen komen gemiddeld op een wat lager niveau. ZON EN MAAN Dinsdag 19 januari: zon op 8.38. onder 17.04; maan op 19.39. onder 10.15. Zondag 24 januari: laatste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 19 januari: 4.18 v.m.; 16.35 n.m. DEN HAAG Dat onder de Wet Aansprakelijkheidsverzekering weg gebruikers elk door een motor voort bewogen voertuig per 1 januari ver zekerd moest zijn, weten we intus sen wel. Ook is in wjjde kringen be kend dat nog niet iedereen, die hier voor in aanmerking komt, deze ver plichting is nagekomen. Dit geldt in 't bijzonder voor bromfietsers, die tot een bijna geheel nieuwe categorie van W.A.-verze kerden zijn gaan behoren. Auto's, „ijzeren honden", tractoren e.d. waren meestal al tegen het ver oorzaken van schade aan derden verzekerd. Voor Den Haag vormt de controle op het al of niet hebben van een W.A.-polis nog altijd een probleem. Periodieke onderbrekingen van de verkeersstroom om bijvoorbeeld be rijders van bromfietsen naar hun verzekeringsbewijs te vragen, is nau welijks uitvoerbaar. Ten eerste niet door het feit, dat het op zak dragen van een betalings- of ander bewijs niet verplicht is. Ten tweede niet door de omstan digheid dat de politie wel iets anders O (Van onze verkeersredacteur) te doen heeft dan de eigenaars van het op anderhalf miljoen exemplaren geschatte bromfietspark regelmatig aan de tand te voelen. Het wachten is op het „plaatje", dat ook voor andere kleine motor voertuigen verplicht zal zijn. Op het ministerie van verkeer en waterstaat verwacht men echter niet dat dit vóór het volgend jaar zal worden ingevoerd. Hoe hel cr uit zal zien en waarop het bevestigd moet wor den, zijn nog open vragen. Geen vrijbrief Een en ander betekent niet dat degenen, die wel verplicht verzekerd moeten zijn, doch niet verplicht zijn dit op welke wijze dan ook onmid dellijk kenbaar te maken, een soort vrijbrief hebben gekregen. Wordt men gesnapt, dan is men er zonder pardon „bij", waarbij nog komt dat de straffen niet mis selijk zijn. Duidelijk is dat de bromfietser, die bij een ongeval, of een verkeersover treding betrokken is, bijna altijd op het bezit van een W.A.-polis zal wor den aangesproken. Ook wordt over wogen om op de grensposten steek proeven te doen. Wat nu riskeert iemand, die zich aan zijn W.A.-verzekeringsplicht heeft onttrokken? Drie maanden gevangenisstraf, zegt de wet, die overigens niet alleen voor brom fietsers is gemaakt, plus duizend gulden boete plus de intrekking van het rijbewijs voor een jaar. Iemand, die nog eens voor het zelfde vergrijp wordt gepakt, raakt z'n rijbewijs zelfs voor een periode van vijf jaar kwijt, terwijl hij te vens drieduizend gulden in het waarborgfonds moet storten (uit het waarborgfonds, waaraan het het Rijk, de verzekeringsmaat schappijen en gewetensbezwaarden bijdragen, wordt schade betaald, die door het onschuldige(i) slacht offer niet verhaald kan worden. Dit is onder meer het geval als de veroorzaker van een ongeluk onbe kend gebleven is, of als de schuldige gestolen voertuig berijdt. Op zak Naar onze mening doet de verze kerde bromfietser er goed aan een betalings-, of een ander bewijs op zak te dragen. Dit voorkomt de no dige narigheid, als naar de W.A.-po- lis wordt gevraagd. Hoewel een politiefunctionaris over 't algemeen wel genoegen zal nemen met opgave van de naam van de verzekeringsmaatschappij de op dit punt verstrekte informatie wordt dan later nagetrokken kan hij, bij het niet vertrouwen van de zaak, ook om de bewijsvoering vragen. De po lis, of het betalingsbewijs, moet dan binnen enkele uren naar het politie bureau worden gebracht, wat ten minste een tijdverlies geeft. De officiële bewijzen, die klaar zijn en die al worden uitgereikt, zijn die, waarmee gewetensbezwaarden hun vrijstelling kunnen aantonen. Het verkrijgen van zo'n papiertje is an ders geen gemakkelijke zaak. Wel degelijk zal bij de aanvrager worden nagegaan op grond waarvan hij vrijstelling verlangt. Iemand, die zich tegen brand verzekerd heeft, komt er beslist niet voor in aanmer king. Ook iemand, die pensioen trekt, niet, omdat het hier tevens om een vorm van verzekering gaat. Een belangrijk element is de al eerder door Auto Union uitgevonden smeerautomaat. Dit apparaat, dat door een reservoir wordt gevoed, past de bij een tweetakter verplich te toevoeging van olie aan de be drijfsomstandigheden van de motor aan. Vroeger was het zo dat aan de brandstof altijd bovensmering moest worden toegevoegd, wat bij het tan ken het nodige oponthoud gaf. Ook het smerige „roken" is verleden tijd, daar de smeerautomaat op elk mo ment van rijden voor een jniste dose ring zorgt. Qua lijn is de DKW F 102 totaal vernieuwd. Door de moderne, strak gehouden en in niets overdreven vormgeving lijkt hjj nog nauwelijks op z'n voorganger, de AU 1000. Op 't eerste gezicht zou zelfs van een Ford-produkt kunnen worden gespro ken, vooral als men hem in langs- richting ziet. Interieur Het interieur biedt ruim plaats aan vier personen. Het is bepaald niet luxueus litgevoerd, doch wel functio neel. Het aantal accesoires is bij zonder groot. Er zijn twee achteruit lampen, parkeerlichten en drie hand grepen aan het dashboard en het plafond, er is een buitenspiegel, een sigarettenaansteker, een klok, een passeerlicht etc. Bij het rijden in een 102 heeft men zich eigenlijk alleen een radio en een condensruitje aan te schaffen om het autocomfort op elk punt compleet te maken. Vergeleken met andere wagens in de zelfde klasse is de bagageruim te uitzonderlijk groot. Bij een lek ke band moet men alleen al z'n koffers uitladen, omdat het reser vewiel tegen de achterkant is ge plaatst. Dit euvel geldt overigens ook voor een aantal andere auto's. Het benzineverbruik blijft altijd een lastige zaak. Het is totaal af hankelijk van de rijstijl en de snel heid, die wordt aangehouden. Bij nor maal rijden is 1 op 10 a 11 zeker te halen. Het olieverbruik kan op 1 al,5 liter per honders liter benzi ne worden gesteld. De prijs van de DKW F 102 stan daard is f 7.695. Adam Opel A.G., een Duitse dochteronderneming van Gene ral Motors, heeft het vorig jaar de grootste groei meege maakt van alle Duitse automo bielfabrikanten. De maatschap pij heeft meegedeeld, dat er 688.575 eenheden werden ge produceerd, of meer dan 20 pet meer dan in '63. De groot ste Duitse automobielfabriek. Volkswagen, boekte een groei percentage van 16 procent (950.000 auto's in 1964). De belangrijkste bijdrage in de af zet van Opel kwam van de fa briek in Bochum. die twee jaar geleden voltooid werd en waar de Kadett, het kleinste type wagen, wordt gemaakt. Niet minder dan 274.370 eenhe den liepen daar van de band. Van donderdag 18 tot en met zondag 28 februari wordt in Amsterdam de 50ste RAI-ten- toonstelling gehouden, die dan ook de „Gouden" RAI wordt genoemd. Het is ditmaal een salon van personenwagens met 73 merken uit 11 landen. Voor de eerste maal zullen er Ja panse auto's te zien zijn. Groot- Brittannië is door 21 merken vertegenwoordigd, Noord-Ame- rika door 15, West-Duitsland door 12, Italië door 9, Frank rijk door 5, Oost-Duitsland door 3. Zweden door 2, de Sowjet- Unie door 2, Japan door 2, Tsjecho-SIowakije en Neder land ten slotte door 1 merk. In de late lente van 1965 zal de Opel Division van Ge neral Motors tot een verdere uitbreiding van de modellen- reeks overgaan. De Kapitan en de Admiral zullen dan ook le verbaar zijn met de V 8 motor en de automatische transmis sie van de Diplomat. Boven dien zal een coupé-versie van de Diplomat worden geïntro duceerd. Dit vijfpersoonsmodel met afzonderlijke slaapstoelen vóór zal met een 5,4 liter V 8 motor worden uitgerust, welke 274 rem-pk oplevert, zomede een topsnelheid van 205 kilome ter per uur. In Groot-Brittannië is een nieuwe autospiegel aan de markt gekomen onder de naam supascope. Het apparaat, dat uit vijf afzonderlijke en in een frame gevatte spiegels bestaat, beslaat bijna de hele breedte van de voorruit, maar heft de zogenaamde dode hoeken to taal op. Beide zijkanten van de auto zijn geheel zichtbaar, waardoor de noodzaak van zij spiegeltjes komt te vervallen. De prijs is niet al te hoog: iets minder dan 40 gulden. Het eni ge nadeel is dat de supascope een paar centimeter van de hoogte van de voorruit „mee neemt", wat in het bijzonder kleine wagens nauwelijks kun nen hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5