Nieuwe Leidse Courant Drie pogingen treinen te laten ontsporen Vliegtuig stort neer op huizen: 30 doden Churchill vredig Winston slaapt Dwarsliggers op rails geplaatst Spoorwegrecherche heeft het er druk mee Treinexplosie in Italië: 9 doden, 50 gewonden Lijk van student op strand Zandvoort Drie schepen zinken in zware storm r Maandag 18 januari 1965, 45ste jaargang Iets kouder De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien, maar ook af en toe opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en noordwest maar tijdelük zwakke veran derlijke wind. Iets kouder met in de pjffCtM*: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTEIIJK-NATIONAAI DAGBIAD .StantvMtigh it gheblevea mij" hert *m teghenjpoet" Abonnementsprijzen pV. 0,78, p.m. 3,35, p.kw 10,05 UTRECHT Onbekenden hebben, naar eerst nu bekend is geworden, tot driemaal toe getracht een trein te laten ontsporen. Een poging zaterdag morgen had bijna succes. Tussen Amersfoort en Den Dolder, bij het vlieg veld Socstcrberg, waren twee betonnen dwarsliggers, elk met een gewicht van tachtig kilo, op de rails gelegd. De trein die om 6.44 uit Amersfoort naar Utrecht vertrok, is met een vaart van ongeveer 60 kilometer over het obstakel gereden. De ongeveer zestig pas sagiers kregen de schrik van hun leven, maar de trein bleef gelukkig in de rails. De avond daarvoor was op dezelfde route een soortgelijke aanslag ge pleegd en gisteravond is de trein van Roodeschool naar Groningen op een houten dwarsligger gebotst, die dwars over de lijn lag. Ook deze trein ont spoorde niet. üooi.ö^a. <5% uTOtcnr De trein van zaterdagmorgen pulverde een van de betonnen dwars liggers geheel. Alleen de stalen kern bleef over. Met horten en stoten kwam de aan de voorkant beschadigde trein tot stilstand. Alles liep goed af. Na tien minuten kon .de trein de reis voortzetten.' Deze gelukkige afloop is mede te danken aan de lage snelheid. Uit het onderzoek door de spoor wegrecherche is gebleken dat opzet in het spel moet zijn. De betonnen dwarsliggers liggen langs de spoor baan opgeslagen wegens vermeu- ROME Ten ïnhiste negen pcr- «oncn zijn omgekomen en vijftig ge wond toen zaterdag op het station van Bonassola, in noordwest-Itallë, explosieve springstoffen bestemd voor spoorwegwerkzaamheden In de lucht vloog op het moment dat een personentrein met forensen uit La Spezia het station binnenreed. Twee wagens van deze trein die zich het dichtst bij de ontploffing bevonden, werden uiteen gereten- Nagenoeg alle huizen van het dorpje dat tussen La Spezia en Genua In één oogopslag Culemborg weer in op schudding pag. 5 Wegwijzer: bromfietsver zekering, nieuwe twee- takter pag. 5 Sport pag. 6, 7, 8 Marijnen in de West pag. 8 Bommen op Cuba pag. 8 Rijbewijs wordt vijf i.p.v. vier gulden (Van een onzere redacteuren) DEN HAAG Hel rijbewijs In Zuid- Holland wordt duurder. Gedeputeerde Staten hebben voorgesteld het thans uni forme tarief voor alle rijbewijzen van '4 tc brengen op f5. Men wil tot deze verhoging overgaan omdat o.a. de verzendkosten zijn ge degen. waardoor de netto-opbrengst van de leges nadelig wordt beïnvloed. (De laatste jaren is deze leges al via f3.50 van f3 tot 14 verhoogd) Ged. Staten menen, dat indien de minister van ver keer en waterstaat de PT.T.-tarieven nog verder zal verhogen, een nog groter nadecl voor provincie zal ontstaan. Ook de in '64 genomen en voor "65 verwachte salarismaatregelen werken koetprijsver- nogend. zeggen Ged. Staten. Naar Ged. Staten meedelen, zullen de andere pro vincies hun taneven ook aanpassen. Ver wacht wordt, dat dan overal een uniform tarief voor f5 zal moeten worden be taald voor een rijbewijs. Voorts wordt Provinciale Staten mee gedeeld, dat binnenkort zal worden be zien, of de overige provinciale leges ook taoeten worden aangepast. Deze aanpas sing achten Ged. Staten niet zo urgent, omdat deze wel enige ruimte bevatten °m de gestegen kosten op tc vangen. Dit jvas met de kosten voor het rijbewijs niet net geval. Tsjoinbe blijft LEOPOLDSTAD De Kongolese pre mier Tsjombe heeft nu definitief het mandaat bekrachtigd van zijn vertegen woordiger Kibwe om het financiële ge schil tussen België en Kongo uit de weg t« ruimen. Tsjombe zelf spreekt er niet meer van, dat hij naar België zal komen In Eist (Gld.l is gistermiddag bij een verkeersongeval de 48-jarige G. Roeven uit Homoet zo zwaar gewond dat hij korte tijd later is overleden. De man werd op zijn bromfiets op een kruis punt gegrepen door een personenauto. ligt, werden beschadigd. De inzitten den van de zwaarst getroffen wa gons werden tientallen meters weg geslingerd en sommigen kwamen zelfs terecht op de daken van de lager gelegen huizen. De gewonden moesten naar een andere plaats wor den overgebracht aangezien het der tienhonderd inwoners tellende dorp geen ziekenhuis heeft. Door de ravage is de belangrijke spoorwegverbinding van Rome met Ge nua en de Franse Rivièra geblokkeerd. Vier jaar geleden deed zich bij deze plaats ook een ernstig ongeluk toen een trein in een tunnel in geraakte. Daarbij kwamen vijf ir om het leven. wingswerkzaamheden. De avond daar voor had men reeds geprobeerd een posttrein uit de rails te laten lopen. Het wordt onmogelijk geacht dat deze waanzinnige sabotage is uitgevoerd door één persoon, aangezien voor het versjouwen zeker twee personen nodig zijn. Deze indruk klopt overigens met de verklaring van een schildwacht van de vliegbasis die zaterdagmorgen op deze plaats twee personen heeft zien rond scharrelen. Hij heeft er echter geen aandacht aan geschonken, omdat hij dacht dat het baanwerkers waren. Een politiedeskundige verklaarde te gelo ven dat „dit alleen het werk van gees telijk gestoorden kan zijn", omdat zo'n ernstige aanslag nog niet is voorgeko men in de naoorlogse geschiedenis van de N S. IS'og eens Nog meer werk kreeg de spoorweg recherche op tc knappen na de aanslag van gisteravond in het hoge noorden. De trein RoosendaalGroningen is niet ontspoord. De machinist stopte nadat hij merkte over een obstakel gereden te zijn. Hij zag echter niets en reed met matige snelheid de resteren de paar honderd meter naar hel sta tion Uithuizen. Daar zag men dat de houten dwarsligger onder het treinstel as geschoven en daar de remmen blokkeerde. Ook hier daders (nog) on-1 bekend. Misdrijven tegen de algemene vei ligheid van personen en goederen be horen tot de zwaarste delicten in ons Wetboek van Strafrecht. Op een spoorwegaanslag staat een gevangenis- I straf van ten hoogste vijftien jaar (als er doden vallen twintig jaar of levens lang). Leven vliedt langzaam weg Lady Clementine, de echtgenote van Sir Winston Churchill, en haar dochter Sarah, gefotografeerd bij het verlaten van het huis aan Hyde Park Gate, waar zij vrijwel doorlopend aan het ziekbed van de staats man toeven. LONDEN Sir Winston Churchill slaapt vredig in zijn Londense huis. Gisteravond verzamelden zijn kinde deren zich weer rondom zijn bed om het einde af te wachten van de gentigjarige zieke. In de vroege i van de dag verlieten zij echter weer het huis aan Hyde Park Gate 28, een smal doodlopend straatje met ouder wetse gasverlichting. Het is een on opvallend huis met rode baksteen, waarin Churchill woont sinds hij in 1955 is afgetreden als minister-pre sident. Voor het huis stond een kleine menigte journalisten en fotografen. Het regende en af en toe viel er natte sneeuw. Een sterke wind deed de melkflessen op het trottoir rinkelen. In het huis brandden de gehele nacht drie lampen. Bij het aanbreken van de dag werd het op straat weer leven diger. Grote koppen ln de ochtendbladen van Londen geven een beeld van de bezorgd heid in het land. De medische medewer ker van de Times schreef: ,,Het leven vliedt langzaam weg. Hoe lang het zal duren, voordat hij de laatste drempel over zal zijn, ls onmogelijk te zeggen. Bij oude mensen houdt de laatste ttaaie band met het leven het soms langer uit dan menselijk mogelijk wordt geacht". Zaterdagavond deelde de lijfarts van Churchill, de 32-jarige Lord Moran, mede dat de toestand van de patiënt iets was achteruitgegaan. Gistermiddag vermeld de het medisch bulletin dat Chruchill een rustige nacht, maar een tamelijk ruste loze ochtend had gehad. De pols was enigszins onregelmatig geworden. De arts achtte dit geen goed leken. Gisteravond werd gemeld: „Na een onrustige ochtend heeft sir Winston een Amerikaanse negerwijk getroffen vredige dag gehad. Maar hij heeft ter rein verloren" Tegen het middernachte lijke uur v/aren al zijn nog in leven zijnde kinderen aan zijn bed, te weten zijn (enige) zoon Randolph en zijn twee doch ters, Sarah en Mary (Soames). Ook vijf van zijn (oudere) kleinkinderen waren er. Verwacht werd dat in de loop van de middag een nieuw bulletin zou wor den gepubliceerd Kritiek Een woordvoerder van de Britse me dische associatie heeft verklaard, dat de lialfbewusteloze toestand van de oud premier een typisch symptoom is voor diens ziekte. Hij zei, dat Churchill een week tot tien dagen op deze w(Jze kan blijven leven. Maar h\j had er weinig hoop op. dat een man van negentig Jaar er wer bovenop zal komen. In een commentaar op het medisch bulletin zei hij: „Het is duidelijk, dat zijn toestand kritiek is en dat vermoedelijk de gehele bloedsomloop van Sir WLnstor, is getroffen. Wy weten dat hij trombose in de hersenen heeft. Het valt niet te verwonderen dat hij slaapt, vermoedelijk l>ewusteloos is en niet schijnt te beseffen, dat hij ziek is. Dit was te verwachten". Een andere medicus zei: „Herstel in dien dat nog zou plaatsvinden zou zeer langzaam geschieden. Het meest waarschijnlijke op deze leeftijd, vooral wanneer de patiënt in een coma is. is een geleidelijk heengaan en een vredig einde". Reacties Koningin Elizabeth wordt regelmatig op de hoogte gehouden van de toestand van Sir Winston. Met tweehonderd men sen woonde zij in de parochiekerk van het dorpje Castle Rising een dienst bij In geheel Groot-Brittannië werd voor de zieke staatsman gebeden. Een baardige Nieuwzeelandse zeeman ls voortdurend bij het huis van Churchill om voor diens herstel te bidden. Intussen stromden uit de gehele wereld boodschappen binnen met de beste wensen voor de zieke Daarbij was er ook een van de paus. Minister-president Marijnen verklaarde zaterdag voor zijn vertrek van Schiphol naar de West, „zeer diep geschokt" te zijn dooi de berichten over de ziekte van Churchill ..Hij is eigenlijk een van de n. Wij hopen dan ook van harte, dat n lady Churchill sterkte mogen vin- in deze moeilijke ogenblikken." Negen personen werden gedood en vijftig gewond bij een onge luk op het station van het noord- Italiaanse Bonassola. Uit een goederentrein werden explo ten geladen, die bestemd wa- voor spoorwegwerkzaam heden, toen plotseling een ex plosie plaatsvond. Van een juist passerende personentrein wer den twee ivagens volkomen ver- V.S.: Russen nemen enorme kernproef WASHINGTON De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft be kendgemaakt dat de seismische signalen die zijn geregistreerd in het gebied van SemipatiTtnsk in Rusland, wijzen op een ondergrondse kernproef van voor de Sow. jetunie ongekende kracht. De schokken waren te vergelijken met e van een kernontploffing van gemid delde kracht (bovengronds), dat wil zeg gen in de orde van grootte van 20 tot 200 kiloton. Van misdaad geen sprake ZANDVOORT Naar thans is geble ken is er geen misdaad in het spel Dij de raadselachtige dood van de twintig jarige student R J. M. uit Amsterdam, wiens lijk vrijdagavond op de Noord boulevard in Zandvoort werd gevonden. De jongen had slechts een zwembroekje aan. was ernstig bebloed en had zich kennelijk van het strand naar het ter ras van bet strandpaviljoen Riche voort gesleept. -lij had ernstige snijwonden, waarschijnlijk opgelopen aan een ge broken windscherm op het terras. Op het strand vond men behalve bloedspo ren na enig zoeken zijn kleren in een kuil. Het lijk van de jongen ls naar het politiebureau te Aerdenhout gebracht, waar dr. Zeldenrust. dc patholoog-ana toom van het gerechtelijk laboratorium te Den Haag. de doodsoorzaak moest vaststellen. Van een hartverlamming vanwege de kou zou geen sprake zijn. Kort na tien uur vrijdagavond werd de politie telefonisch gewaarschuwd door enkele bezoekers van Riche. dat er aan de Noordboulevard een dode lag. De politie, die er eerst van uitging, dat er een verkeersongeluk was gebeurd vond na enig zoeken pas het lijk op het ter ras, aat aan het strand ligt. De jongen had 's middags het ouderlijk huis zonder enig commentaar verlaten. WICHITA (Kansas) V.S. Min-'leven toen een reusachtig viermO' stens dertig mensen, onder wie tien torig straaltanktoestel van het type. kinderen, kwamen zaterdag om het,KC-135, in grootte te vergelijken met een Boeing 707 straalverkeers vliegtuig, in een dichtbevolkte voor stad van Wichita neerstortte. Tot de doden behoren de zeven bemannings leden van het tankvliegtuig. Een twintigtal mensen werd in kenhuizen opgenomen, voornamelijk met brandwonden. De zwaar vermink te lijken van de slechtoffers zijn een leegstaand huis overgebracht voor identificatie. Elf huizen zijn volledig in de as gelegd en ruim dertig beschadigd, waarvan sommige door rondvliegende wrakstukken die hele stukken muur wegsloegen. Het vliegtuig zelf is kleine stukken uiteengespat. Twee mo toren. die nog bijna intact leken, lagen 22 meter van elkaar. Het straaltanktoestel was nog maa opgestegen van de nabijgelegen lucht macht basis McConell, toen op een hoogte van slechts 300 meter zyn motoren uit vielen. Het stortte n-zv op een blok wo ningen in de voornamelijk door negers bewoonde wijk bij de universiteit er plodeerde. Vier huisjes op de plaats waar het toestel neerkwam werden wegge vaagd. terwyl de brandende kerosine zich over een groot gebied verspreidde. In een oogwenk stond een groot aantal huizen, waaruit de kreten van slachtoffers klon ken, in brand. kind Een ooggetuige vertelde, dat hij kind met brandende kleding uit een huis had zien rennen. Een geestelijke va luchtmacht vertelde dat hy acht me geestelijke bijstand had verleend, getroffen gebied werd onmiddellijk door dc politie afgezet en alle beschikbare brandweereenheden in het district den opgeroepen. De brand kon pas laat in de avond worden geblust. Een woordvoerder van de luchtmacht heeft intussen meegedeeld, dat de KC-135 een bommenwerper van het type Nog maar één keer salaris voor liet V.N.-personeel NEW YORK Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties zal van avond de landen van de wereld er nog maals op wijzen, dat de volkerenorgani- in grote financiële nood verkeert :al in de Algemene Vergadering ver tellen dat de salarissen aan het eind van deze maand nog kunnen worden uitbe taald aan het V N.-personeel, maar daar na is het afgelopen. Zoals bekend weigeren een aantal lan den hun bijdragen te betalen met als gevolg dat de schuld van de organisatie 1 85 miljoen dollar bedraagt. in de lucht van brandstof zou gaan voor zien en een goed getrainde bemanning had ..die al het mogelijke in het werk heeft gesteld om dit tragische ongeluk te voorkomen". Vol: ns een andere woord voerder was het ongeluk gebeurd toen het toestel een scherpe bocht beschreef. Er is een commissie van onderzoek van de luchtmacht op de plaats van de ramp aangekomen. STOCKHOLM Ook in Noorwegen heeft zich gisteren een ernstig vliegtuig ongeluk voorgedaan dal aan drie men sen het leven kostte. Het toestel, een Cessna 210, stortte neer kort nadat hët van het vliegveld Stockholm was opge stegen De piloot en twee passagiers kwa men om het leven. De piloot had voor het neerstorten gemeld, dat hi) last had van ijsafzetting op de vleugels. Churchill weer iets zwakker LONDEN' In een medisch bulletin is vanmiddag om een uur over de toe stand van sir Winston Churchill meege deeld, dat hij vandaag weer iet® zwak ker geworden is. Dit werd meegedeeld, in het bulletin van de lijfarts van de patiënt, lord Moran. Verder viel er niets te melden over de toestand van de 90-jarige staats man, aldus het communiqué. Het communiqué luidde. Sir Winston had een rustige nacht. Hij is wat zwakker, maar verder valt er niets Een zware tot zeer zware storm, vooral vanmorgen vroeg, gepaard gaande met hevige slagregens, heeft in het afgelopen weekeinde een groot deel van West-Europa geteisterd. Tal van schepen verkeerden in nood. Drie Prinses Margriet o 9 jaar Morgen wordt liet petekind van de Nederlandse koopvaardij, prinses Margriet, 22 jaar. ter ge legenheid u-aarvan Max Koot deze foto maakte. zijn er in de golven verdwenen, waar onder het Noorse vrachtschip Fossum. waarvan de opvarenden werden gered. Uit ons land is geen ernstige schade gemeld. Vooral in Luxemburg viel in enkele uren tijds zeer veel regen. Rivieren tra den buiten hun oevers. Auto's werden van de weg geblazen. In Engeland werd de storm de zwaarste sedert twaalf jaar genoemd. In de Amsterdamse haven sloeg in de nacht van zaterdag op zondag het 16.000 ton metende Britse vrachtschip Nicet de Larinaga los Het raakte op drift en trok twee langszij bevestigde drijvende graan elevators mee. Het veroorzaakte grote schade aan de huidplaten van acht bin nenschepen. Later is het schip naar zijn ligplaats teruggebracht. Gezonken In korte tijd is gistermorgen het 3700 ton metende Noorse vrachtschip Fossum in de golf van Biskaye gezonken. De be manning had amper tijd het schip te ver laten. Negentien opvarenden zijn opge pikt door de Deen Kim en tien door de Brit Pelayo. De Fossum was juist uit de haven van Bilbao vertrokken voor zijn eerste reis met bestemming Gent. Het had erts aan boord. Behalve de Fossum zyn gisteren ook de Franse treller Adam Astor uit Con- coarncau en een Brits vissersscheepje gezonken Dc treiler verging Ier hoogte van Brest; de negen opvarenden worden nog vermist. Twee opvarenden van het vissersvaartuig, dat in de haven van Dover omsloeg, kwamen om het leven; vijf worden er vermist. Het Noorse vrachtschip Norvard raakte bij het Britse Kanaaleiland Guernsey op drift. De sleepboot Gelderland van re derij Wijsmuller sleepte het naar Fal mouth.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1