AAN DE RAADSELEN IN RIJSWIJK WERD ER WEER EEN TOEGEVOEGD Suikerplantages op Cuba in brand Zoeken naar kastelen van machtige heren Ligt onder lagen puin resten van De Burgh? Mr. Marijnen maakt met tropische regen kennis Tuinbouw lijdt van stof. roet, fluor en zwavel NIEUWE LEIDSE COURANT 11 MAANDAG 18 JANUARI 1965. (Van onze bouwredacteur) W7AAR woonden de machtige heren van Rijswijk, die bijvoorbeeld in de twaalfde eeuw hun belangrijke rol hebben gespeeld. Hun woonplaats moet de Hof van Rijs wijk zijn geweest. Vorig jaar dacht men een tipje van de sluier over deze Hof te kunnen oplichten, toen door de Rijksdienst voor bet Oudheidkundig Bodemonderzoek werd gegraven naar de resten van bet oude Steenvoorde. De algemeen Rijksarchivaris, mr. Hardenberg. bad im mers op grond van oude bronnen kunnen concluderen, dat Steenvoorde de Hof van Rijswijk geweest moet zijn, daarbij stellend, dat dit Steenvoorde in de vroegere moe rassen moet hebben gelegen op een klei- of Ieemlaag. De resten van Steenvoorde werden inderdaad gevonden. Het bleek echter niet op een klei- of leemdonk te hebben ge legen maar op de zandrug. Bovendien was het bouwsel te klein geweest om er een rijk hofleven te situeren. Er werd een raadsel toegevoegd aan de vele, die er nog zijn in de zo belangrijke gesrliiedenis van Rijswijk, namelijk: wat is er in deze strek omstreeks 1350 dus in de tijd van de Hoekse- en Kabeljauwse twisten gebeurd? Uit de opgravingen bleek, dat Steenvoorde om streeks die tijd moet zijn verwoest en later met gebruikmaking van bet oude materiaal en de oude funderingssleuven weer zijn herbouwd. De vraag waar de Hof van Rijswijk stond was dus gebleven en weer actueel geworden. In hei kleine gemeentemuseum van Rijswijk staal een oude. s'alen geld kist met een dito stalen binnenkist. Hierin bevindt zich het huisarchief van De Burgh. de vroegere Ridder hofstad. die heeft gestaan op de plaats waar nu het internaat Don Bosco is gevestigd. Onder de stukken van dit huisarchief bevindt zich een opme- tingstekening van de landmeter van Delfland. Rijnland. Voorne en Putten. Jan Potter van de Loo. die in novem ber 1580 van de toenmalige heren van De Burgh opdracht kreeg van het uitgestrekte goed enkele tekeningen te maken. Op het oude stuk perka ment tekende Jan Potter de vorig jaar vergraven toegangsweg naar Don Bosco vanaf de Van Vredenburchweg Aan het eind van deze toegangsweg wordt door hem een forse burcht toren getekend, opgetrokken op een lechthoekig grondplan en geschoord door steunberen. De toren was afge dekt met een plat dak met kantelen. Bij de opgravingen van Steenvoorde heeft een andere tekening van dezelfde landmeter goede diensten bewezen, hoe wel bleek, dat de door hem getekende bouwwerken niet konden kloppen. Een onderzoek aan de hand van de nieuw gevonden kaart op het terrein van Don Bosco leverde op, dat het toegangspad. het eiland en de gracht er nog precies zo lagen als op de tekening van 1580 aangegeven. Op bepaalde plaatsen van het eiland, dat als het ware vanuit de gracht oprijst naar een top op het mid den. lagen hier en daar grote middel eeuwse bakstenen en enkele scherven uit de dertiende en veertiende eeuw. Al veel eerder had men naar de fun damenten van De Burgh gezocht, doch nooit had men veel kunnen vinden. Daarbij werd echter het eiland over het hoofd gezien, omdat men meende, dat de vorige eigenaar. Von Fisenne. deze gracht had laten graven om zijn buitenplaats meer aanzien te geven. AUcen maakte dc tuinman van het buiten in 1942 melding, dat hy op het terrein by het thans bestaande hoofd gebouw een zwaar fundament had ge- lien. Bü de aanleg van een riool kwam men dit fundament enkele jaren weer tegen. Ilct bleek echter niet van mid deleeuwse dikte te zijn. Wel waren hier middeleeuwse stenen van groot for maat 30" em lang verwerkt, doch voor dc tweede maal. In het gemeen tearchief van Den Haag bevindt zich een oude prent van een op deze plaats gestaan hebbende grote boerdcrU, een type, waarvan men er nog enkele in Rijswijk kan aantreffen. GRAVEN Kennelijk was het bouwmateriaal voor deze boerderij afkomstig van middeleeuwse sterkte. Dank zij de dewerking van de paters Kanters Nelissen en de pater generaal van orde waaronder Don Bosco ressorteert, kon in het voorjaar van 1964 worden begonnen met een proefonderzoek. Vaardig werd de schop door enkele jongelui van het internaat Don Bosco ter hand genomen. Eerst werd sleuf gegraven op de plaats, waar gens dc gevonden tekening de toren moet hebben gestan. Hier vond niets. Enkele verdwaalde scherven bakstenen waren het enige gevolg deze graverij in de zware klei. Aan precies de andere kant van eiland lagen in de kant van de gracht meer stenen van het gezochte formaat. Prompt werd hier begonnen met het graven van een proefsleuf. Deze kant was ook de laagste kant van het ei land. De grootste handicap bij dit on derzoek was het steeds maar weer stijgende grachtwater, waardoor de ge graven sleuf binnen enkele minuten weer vol met water kwam te staan. Dc jongelui zetten taai door en stelden zich iedere avond weer beschikbaar De door Jan Potter van der Loo gemaakte tekening van De Burgh van Rijswijk. Opgravingen hebben inmiddels aangetoond, dat de <rp de kaart getekende bebouwing niet in overeenstemming is met de werkelijkheid. Er moet een mid- deldeeuwse bebouwing hebben ge staan precies op de andere kant van het eiland. steeds opnieuw de zeer vette klei uil de steeds dieper wordende sleuf te scheppen. Ongeveer een meter onder het maai veld werd een ongestoorde en dikke puinlaag gevonden. Dit was waar naai werd gezocht. Dc stenen waren allt van het middeleeuwse formaat, hier ei daar met een nog dikke klont metsel specie, waarin zich soms hele schelpen bevonden, de zogenaamde „kastelen kalk." Tussen de puinhoop bevondt zich eer grote boeveelheid scherven, die echter niet veel ouder waren dan het midden van de veertiende eeuw..Door het water kon niet veel dieper worden gezocht naar een ongestoord deel van een fun dament, doch uit de vorm van de ge vonden puinsleuf bleek wel, dat hier geen vierkant, doch een groot rond ge bouw moet hebben gestaan VONDSTEN Met een klein aantal mensen werd de gevonden sleuf nader onderzocht. In een bepaalde hoek van de puinsleuf werd aan de buitenkant een diepe af valput gevonden, die zich zwart afteken de in de blauw-grijze klei. Voorzichtig werd deze put leeggehaald. Een flinke hoeveelheid aardewerkscherven het gevolg. Zelfs kwam uit een diepere laag een tand van een beer en uit een hogere laag een sleutel met grote baard tevoorschijn. Het bleek voorts, dat de puinsleuf naast deze put zich voortzette naar het midden van het eiland en precies tus sen twee zware eikebomen doorliep. Tot zover was alles normaal. Aan de grachtkant naast dc puinsleuf kwam men echter voor een raadsel te staan, In de eerste plaats werd er een hoe veelheid houtskool gevonden, ongetwij feld afkomstig van een flinke brand, maar het meest interessante dat zich aan de buitenkant van de puin sleuf, dicht tegen de gevonden afvalput, vergane balken en planken bevonden. De houten resten waren aan de gracht kant afgezet met aangepunte berken stammetjes. Ilad men hier te doen met di ten voorganger van dc stenen burcht? Of was het houtwerk bedoeld zakking van de zware muren tegen te gaan? Het is namelijk gebleken, dat dc fun damenten. zo ze worden gevonden, be slist niet in het zand liggen, doch diep in de vette klei zijn gelegd. Dit Is op zichzelf al vreemd genoeg, omdat dc zware burcht dan vlak naast de oude zandrug is gebouwd. HUL1' Om het water weg te krijgen de hulp verkregen van de N.V. Boele Van Eest eren. die direct een flinke pomp beschikbaar stelde- Het zwaa ste karwei was echter het weggravi dc als een rots zo hard gewordi 2.50 meter dikke kleilaag op het eiland. Ook dit werd snel opgelost, doordat de bouwmachinehandel van de firma K. van Zeevenhoven te Rotter dam geheel belangeloos een lichte bull dozer van het nieuwste type beschik baar stelde. Op het goede gesternte af werd de bulldozer aan het werk gezet, waar werd vermoed, dat de eerder gevonden puinsleuf naar het binnenste van het cirkelvormige eiland zou doorlopen. Het duurde niet lang, of de grote stalen grijper stootte op een dikke laag puin. De laag stenen liep dus inderdaad door. Ook werden er aanwijzingen verkregen omtrent de vermoedelijke toegang tot het bouwwerk, dwars over de gracht heen. Volgens de normale principes in de middeleeuwen een verster king werd gebouwd, namelijk rechts de toegangsweg, lagen de puinres- gocd. Door verschillende omstandig heden moest het werk in het najaar worden stopgezet. Het komende voor- hoopt men weer verder te gaan Ook dan is men gelukkig Weer verze kerd van de nodige technische hulp. Reeds nu is wel duidelijk geworden, dat De Burgh omstreeks 1350 moet zijn oest. In tegenstelling tot Stcenvoor- de, liiki de burcht op dc huidige plaats niet te zijn herbouwd. De grote vraag Een klein deel van de reeds uit gegraven sleuf, waarin resten van de middeleeuwse burcht zijn ge vonden. voor de geschiedenis van Rijswijk is ni wat gebeurde in Rijswijk tijdens de Hoekse en Kabeljauwse twisten. Zon der uitzondering werden in die tijc voor zover bekend alle Rijswijkse kas telen verwoest. De tweede belangrijke vraag is: is De Burch de Hof Rijswijk geweest? Verschillende vaststaand aangenomen gegevens 2 al door deze kleine* proefopgr&ving ni het rijk der fabelen verwezen. Uit het gevonden' huisarchief van Burch in het museum van Rijswijk, wel iets over de geschiedenis van goed bekend geworden. In de eerste plaats is wel duidelijk, dat het adellijk geslacht Van der Burch zijn naam heeft te danken aan de voormalige ridderhof stad De Burch. Jacob van der Burch wordt reeds in het jaar 1235 genoemd „onder andere ridderen en eedelen ge weest op het Tournooi door Floris gra ve van Holland en Zeeland. Heer var Friesland, bestemd binnen 's-Gravenha- ge. maar gehouden binnen Haarlem". Uit de gevonden archiefstukken blijkt dat de bewoners van De Burch tot de hoogste adel behoorden en nauwe tacten onderhielden met het hof in Haag. Nog een andere byzonderheid is. dat deze lieren Van der Burch uitgebreide bezittingen hadden. Op de tekening Jan Potter, die niet dc gebouwen, doch wel de Ianderyen minitieus tekende, staat aangegeven, dat de bij Dc Burch behorende Ianderyen liepen vanaf de Van Vredenburchweg in Rüswijk. tot aan de Hoffcade de huidige Hoefka- de in Den Haag. Hier liep ook de grens van de grafeiyke landeryen rond het BinnenhofDe graven van Hol land en de heren van De Burch zyn dus lange tü'd buren geweest! In het oude archief bevindt zich ook een oud geschreven geslachtsregister van het geslacht Van der Burch. Dit geslachtsregister zou een belangrijke bron van kennis kunnen zijn voor eer genealoog, want tot in de zevende ge neratie is alles bijgehouden. Uit dit re gister blijkt een van hen te worden ge noemd als Burggraaf van de stad Lei en een ander telde het nu nog ir het Westland bestaande 't Wout tot zijn Het eiland met de nog steeds be staande gracht. In de voorbije eeu wen werd de gracht uitgebaggerd en klei en modder werd op het eiland gegooid. Vandaar, dat wel enkele meters diep moet worden gegraven. bezittingen. Hieruit blijkt wel. dat De Burch een belangrijke veste geweest zyn. In 1484 wordt het goed door van der Burch verkocht aan zijn neeg Pieter Suys. die getrouwd was met Johanna van der Burch. erfdochter Pieter Suys. die in 1501 stierf, ligt met zijn vrouw in de Dorpskerk van Rijswijk begraven. Op de grafzerk ko- de vier kwartieren voor van: Suys. Burch. Steenhuysen en de Rovere van Montfoort Verschillende bewoners van De Burch worden tevens genoemd als heer van Rijswijk Door vererving ging het goed eind 1500 over op het ge slacht Van der Duyn, doch op 30 maart wordt het goed door Nicolaas der Duyn verkocht aan Jacob Leeuwen. Op 24 september 1788 wordt het gekocht door Petrus Mattheus der Kun voor f25.000. Eveneens door rving kwam het later aan de familie Von Fisenne. Ballingen gooien bommen MIAMI Cubaanse ballingen heb ben gistermorgen aan de Westkust van Cuba een suikerfabriek en suikerplan tages gebombardeerd. Hun vliegtui gen wierpen brand- en napalmbommen bommen van grote explosieve kracht en meer dan vijfduizend capsules met actief fosfor op de Niagarasuikerfa- briek aan de noordwestkust van Cuba in de provincie Pinar del Rio. Ze verspreidden hun brandstichtend materiaal over alle suikerrietvelden van af de fabriek tot de in het uiterste wes ten gelegen gebieden van het eiland. De PARAMARIBO In allerijl moes ten de Surinaamse autoriteiten za terdagavond de vijftig kilometer lang weg naar het vliegveld Zanderij afleggen, omdat minister-president mr. V. G. M. Marijnen eerder aan kwam dan was venvacht. Maar zij haalden het nog. In een tro pische regen werd de Nederlandse pre mier verwelkomd door de wnd. gouver neur van Suriname, mr. F. Havenschmidt. Het is voor de eerste maal dat premier RIJNSBURG OPGELET Dinsdag Markt opruiming leuke Jongens- en Meisjes Pyama's tot 14 jaar nu alle maten 3.98. Dames en Heren Pyama's alle maten 5.98. Zeer grote badlakens 8.98 nu 3.98. Lange onderbroeken en borstrokken 2.98 nu alle maten 2.75. Wollen Heren truien vanaf 10.98. Brom- mervesten nu 7.98. JAPIE Groenteveiling Rijnsburg RIJNSBURG De aanvoer van was- peen was ook deze week groot. De vraag naar de Al sortering was vol doende, zodat de prijs zich kon hand haven. De vraag naar BI was minder groot zodat de prijs lager lag. De vraag naar All was aanvankelijk nog goed. Over het algemeen liggen de prijzen te laag. De aanvoer van boerekool was vooral in het begin groot. De kopers gaven tusscr. 6 en 17 cent per kg., later tussen 9 en 23 cent. De afzet van rode kool verloopt nog altijd stroef met pryzen tussen 6'i en 15 cent per kg Met de afzet van de gele kool gaat het ook niet naar wens. De prijs varieert tussen 8 en 15 cent per kg. Spruiten zijn even eens laag genoteerd n.l. tussen 24 en 28 cent per kg. Ir. W. van Soest voor C.H. Statenkring (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Stof en roet r fabrieken is van zeer nadelige invloed op de tuinbouw omdat zij de liehttoe- lating in de kassen verminderen. Om dat deze invloed in sterke mate van de eersomstandigheden afhankelijk is, acht ir. W. van Soest (Den Haag) directeur van het „Proefstation vooi de Groenten- en Fruitteelt onder glas" Naaldwijk, een meteorologisch waarschuwingsdienst noodzakelijk. Deze dienst zou bij nadering van wind stille perioden de industrieën moeten ad en tijdelyk op een anaer proces de afvoer van afvalstoffen over te gaan en anderzyds de tuinders moeten waarschuwen maatregelen te nemen voor hun kassen. Ir. Van Soe§t sprak zaterdagmiddag op in goed bezochte streekvergadermg van dc CHU-Statenkring Delft in de zaai Harmonie alhier. Hij gaf een praktische beschouwing op de nadelen van de lucht verontreiniging voor de tuinbouw, nadat st de heer H. K. van Minnen, lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland wethouder van Vlaardingen was ln- Marijnen een bezoek brengt aan de twee Koninkrijksdelen In de West. „Ik hoop land en volk te leren ken nen". aldus mr. Marijnen, die verder ver klaarde, dat zijn reis niet ten doel hééft specifieke "problemen aan te snijden, maar nteer eén algemene oriëntatie tot basis heeft. De reis zal precies drie weken duren, waarvan elf dagen in Suriname. Gister morgen woonden de heer en mevrouw Marijnen de mis bij in de kathedraal var Paramaribo, waarna 's middags een rond rit door de stad en een bezoek aan hel op het programma stonden. Overval verijdeld op juwelierszaak ALMELO Toevallige voorbijgan gers hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een overval op een juwe lierszaak verijdeld cn de dader op de vlucht gejaagd. De 27-jarige J. M. werd door de politie ingerekend, dat hy in de Grotestraat een cognac- fles en enige zware ijzeren moeren door een ruit van een juwelierszaak had gegooid. De voorbijgangers kwamen zo snel op het glasgerinkel af dat M. niet eens de tijd had een greep in de etalage Agendanieuws Sassen hei 111 SASSENHEIM Dinsdagmiddag half 2 in Hel Bruine Paard. Alg. bond ouden v. dagen. 8 u. in Het Bruine Paard: V.V.V.-jaarvergadering. 8 u. in het Geref. jeugdhuis: Chr. Vrouwen Bond: mevr. Ten Hage over IJsland; donderdagavond 8 u. in het Geref. jeugdhuis; vergadering postzegelverza melaars. KATWIJK AAN ZEE Vanavond 8 :ur spreekt de heer J. B. Klein Haneveld li de Unizaal. Onderwerp: de gelijkenis- en uit Mattheüs 13. fabriek ligt 110 kilometer van de west punt van Cuba. De wankele Cubaanse economie drijft, als bekend, op de suikeroogst. Deze wordt momenteel binnengehaald en de Cubaanse leiders hebben met het oog hierop tot grote inspanningen aange spoord. Een woordvoerder van de Cu baanse ballingenbeweging (M.I.R.R.) wilde geen raming geven van de aange richte schade en ook niet zeggen, hoe veel vliegtuigen aan de aanval hadden deelgenomen. Sinds het begin van dit jaar waren naar zijn zeggen overigens al verscheidene acties tegen het bewind van Castro ondernomen. Zo waren tui sen 3 en 5 januari commando-eenheden" van de M.I.R.R. op Cuba aan land ge- -" gaan. Op 6 januari had men een boot met"3 wapens tot zinken moeten brengen om te voorkomen, dat deze in handen vigl- van Cubaanse troepen. *7* Markl- cn visser ij berichten Markten kwafltelff3 73^-3.9o! 3 e "k wallteit ^50—370 KATWIJK AAN DEN RIJN, 16 januari - Groenteveüing: waspeen A extra-5.10 9.80, AI 4.40—5.20, All 2.40—5.90. B extra 5 10— 5 40, BI 250—5 10, Cl 1—1.70. Cn 50—1.3». rode kool 12—15, boerenkool 2425. //nvoer 74.000 kg. ROTTERDAM. 18 januari Graanbeur». ce Rotterdamie graan- tot 36.50 schokkers tot 42.50, brui boerenschoon tot 72.50. ROTTERDAM, 18 januari Veemarkt- 634 varkens. Prn- Aaovoer; totaal 1935 :en pér kg: vette koeien en ossen extra kwaliteit 4.20—4.40. te kwaliteit 3.85—4.15. 2» kwaliteit 3.45—3.70, 3e kwaliteit 3.10—3.35, varkens (levend gewicht): le kwaliteit 1.96., 2e kwaliteit 1.94. 3e kwaliteit 1.90. stieren 4.00i.25. worstkoeicn 3.003.15, slachtzeu- gen -.50—1.60, zware varkens 1.72—1.75.- Overzicht: vette koeien en ossen: aanvoer even minder, handel redelijk, prijzen afloop, flauwer iets gedrukt in prijs. Varkens (lev. gew aanvoer korter, hardel kalm. prijzen- lager, prima vleesvarkens boven notering. Visserij SCHEVENINGEN. 18 januari Visserij- berichten. Besommingen kustvissers in gul dens: SCH 251—5625. SCH 253—6740, SCH" 91—2315. SCH 25—2415. SCH 69—2965. KW kool vis. 215 kisten wijting. 830 kisten schol»* 790 kisten schelvis. 100 kisten haaien. 35 kisten diversen. 5800 kg tong en tarbot. IJMUIDEN. 18 januari Besommingen in guldens: KW 144—14.000. KW 54—11.850. KW 985700. KW 29166a KW 207—1490 KW 75—3340. KW 226—5190, KW 194—3400. KW 191—4150. KW 84—2660. KW 88—4050. KW 162—2490 KW 93—1180. KW 103—1140, KW 24—2730. KW 63—2120, KW 186—1720, KW 38—990. KW 17—1900. WR 58—2900, WR 59— 3030. WR 57—7470. WR 56—2040, WR 51— 1050, IJM 54—5600. IJM 73—2290, KW 3— 10.000, KW 143—3670. KW 127—4980 KïV 126—2700, KW 146—4100, KW 84—2660, KW 200—4030, KW 124—5940. KW 136—2020. ÏOV' 215—6900, KW 145—8440. KW 121—18 000 KW 126—2300, KW 113—210. KW 140—9850;- KW 187—5050 KW 33—2660. KW 131—1300, KW 107—2060, KW 183—3090. KW 164—470. KW 190—3000, KW 114—2930, KW 28—160ft KW 52—3190, WR 33—4130, WR 45—3050.'. WR 32—1700, WR 27—2200. IJM 45—3740 - IJM 204—790, IJM 65—943 gegaan op de betekenis van de industrie in de Rijnmond. Grotere „boosdoeners" dan stof en roet zyn echter fluor en zwavel. Vooral de superfosfaatfabricken brengen fluor in de lucht dat tot op verre afstand zeei gevaariyk is. Ondanks alle antiluchtver- ontreinigingsmaatregelen die door des betreffende industrieën worden aange wend was de heer Van Soest beslist nog niet gerust op de hoeveelheden fluor die door deze fabrieken op hel Westland den losgelaten. Iiy meende dan ook dat de gemeenten hoge eisen zullen moeten stellen by dc aanvragen van nieuwe tigingen van dit soort industrie. Veel minder duidelijk Is de bron de „cocktail" fluor-zwavel aan te wijzen omdat deze verbinding niet door paald soort industrie, maar door menstel van verschillende fabrieken ge- ormd wordt. Daarom is het moeilijk hier de schuldvraag te stellen, maar »en aanvaardbare oplossing te zouden de industrieën van Rijnmondgebied tot de instelling van gezamenlijke „schadepot" voor bouw moeten komen. De heer Van Soest constateerde dat de overheid thans voldoende gevaren van de luchtverontreiniging onderkent. HU hoopte dat de verschillende aan dc gang zUnde studies zouden leiden tot een ver kerkte wetteiyke basis, met name omdat j de huidige Hinderwet niet aan de eisen oldoet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11